PDA

View Full Version : Pripravniki



ZR7
12. December 2007, 18:27
http://lov.mojforum.si/lov-about958.html

Na zvezi Ptuj Ormož poteka pravkar izobraževanje pripravnikov. Trenutno smo že krepko čez polovico in za nami je že 11 izpitov. Vendar pa še se ne ve kdaj bomo opraljali zaključni izpit. Govori se da je možno tudi v jeseni. Ne vem da se teh stvari ne morajo dogovoriti prej. Prav tako še ni možno dobiti dnevnikov za nove pripravnike. Pa do sedaj so že ble tekme, ki si jih niso imeli nikamor vpisati, potekale so delovne akcije in prvi obhodi po loviščih z mentorji. NIMAJO KAM PISAT

Poglej si eno teme nižje o lovskih pripravnikih. Tvoja bojazen je upravičena, dnevnike ste vodili v letu 2006, torej še veljavne, tu ne vidim problema. Na prireditvah lahko pridobite tudi potrdila in jih kot dokazilo o udeležbi priložite v dnevnik.
Bodimo optimisti, po mojem se bodo stvari rešile, kot vedno, zadnji hip. Obile znanja na zaključnem izpitu ti želim.

Matt26 pravi da nimajo dnevnikov za nove pripravnike,torej tiste,ki so bili sprejeti letos! Mislim da niste edini!

lp

Z novimi Dnevniki so na istem vsi pripravniki, sprejeti v letošnjem letu; preprosto jih še ni. Za obiske prireditev ponavljam: od prirediteljev zahtevajte potrdila o udeležbi, seveda potrjena in jih Dnevniku priložite. Dela v lovišču eveidentirajte in kasneje jih boste prepisali v Dnevnik. Žal.

V rokah imam Dnevnik dela lovskega pripravnika, ki ga je izdala LZS v teh dneh. Nabava poteka verjetno preko OLZ in verjetno jih boste LD morale naročiti po tej poti. Ker pripravniki, sprejeti v letošnjem letu že opravljajo praktična dela v lovišču in obiskujejo obvezne prireditve, je nabava nujna.

Jaz rabim 4. Sicer smo našli še stare (dva so našlil na OZL dva pa v arhivu LD), vendar bi bilo bolje, da pripravniki začnejo pisati v nove.

Nove dnevnike za lovske pripravnike imajo v BOCK Kranj.

Nekaj me zanima. Naša Ld ni članica OLZ, zato npr. novih evidenčnih knjig nismo dobili preko njih, ampak smo jih morali posebej naročit direktno na LZS. Ali ste tisti, ki ste jih dobili preko OLZ tudi morali naročiti knjige, ali ste jih dobili brez posebnega naročanja. In isto me zanima za nove pripravniške dnevnike, ste jih dobili preko OLZ? Kakšna je cena?


Ali ste tisti, ki ste jih dobili preko OLZ tudi morali naročiti knjige, ali ste jih dobili brez posebnega naročanja.

Mi smo člani, pa nimamo še nič.

Verjetno poteka naročila preko OLZ, ne vidim pa problema, da se obrnete na strokovno službo LZS in naročeno boste sigurno prejeli.

orlova6
10. March 2008, 08:09
Včeraj smo na občnem zboru sprejeli pri nas štiri nove člane-pripravnike. Torej še ne bomo izumrli.:icon_lol:

Brakir
10. March 2008, 14:57
Ja pri nas Orlova pa ravno zdaj 4.-je murnčki drgnemo klopi..... :icon_biggrin:
Letos je pa bil sprejet en pripravnik.

orlova6
10. March 2008, 18:02
Tudi sam sem jih drgnil, pa mi nižal, čestitam novemu pripravniku.

krt
11. March 2008, 11:27
Pri nas so poslali prošnje za članstvo v LD-ju trije novi mladi kandidati.Eden ni niti polnoleten-polnoletnost bo dosegel komaj konec letošnjega leta.V naših Pravilih je napisan pogoj 18 let starosti za članstvo.Škoda ga je zavrniti in mu vzeti veselje do lova,čeprav nima še pogojev .Poznam razmere v sosednjem LD-ju,kjer že nekaj let niso sprejeli nobenega pripravnika in se jim starostna struktura članstva stalno viša.Imajo pa že slab glas iz prejšnjih let,ko so sprejemali nove člane,kateri so morali biti statusno dovolj na nivoju in plačevati visoke pristopnine,drugače jih niso sprejeli.Obratno je pri nas,kjer do sedaj skoraj nismo imeli leta,da se ni kakšen včlanil.Res je tudi,da so izstopali iz LD-ja,ko so videli,da ne bodo zmogli vseh obveznosti,nekaj smo pa jih tudi sami izključili,ker niso izpolnjevali obveznosti.Zadja štiri leta je tako uspešno opravilo lovski izpit devet novih mladih članov.Povedati moram,da smo z njimi izredno zadovoljni,ker so lovci v pravem pomenu.Zaenkrat,če bo tako šlo,se nam ni treba bati za podmladek v lovskih vrstah.
Kako bo pa v ostalih LD-jih na območju naše ZLD pa bomo videli konec marca,ko bodo opravljeni občni zbori in sprejemanje novih članov-pripravnikov.

lunj
11. March 2008, 17:55
Kaj ga biksate, saj ko je sprejet še tako ali tako ni član.:icon_study:Drugo leto ,po opravljenem prvem letu pripravništva, pa se ga sprejme v članstvo. Vsaj pri nas je tako.:icon_neutral::icon_neutral:

majamagajne@hotmail.com
11. March 2008, 19:21
clan postane ko je sprejet za pripravnika

krt
11. March 2008, 20:09
V 6.odstavku 65.člena ZDLov-1med drugim piše,da imajo novosprejeti člani enake pravice in dolžnosti kot drugi člani lovske družine.
Če imate pri vas drugače,ni v skladu z novim zakonom.

lunj
11. March 2008, 22:55
Pri nas novosprejeti član ne plača članarine in nima pravice glasovanja, po enem letu pa.:icon_lol:

tica
11. March 2008, 22:57
To pa je dober nateg, ni kaj. Imate poceni in brezvredno delovno silo, sprejeli pa ste ga v društvo. Bemti.

pumpa
11. March 2008, 23:01
Pri nas novosprejeti član ne plača članarine in nima pravice glasovanja, po enem letu pa.:icon_lol:

pol ga bi pa lahko imenovaliČASTNI ČLAN MLADINEC:icon_lol::icon_lol:

lunj
11. March 2008, 23:57
Ja alpa začasna pumpa:icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

Sorbus
26. March 2008, 19:24
Lovski zdravo ob mojem prvem javljanju na tem forumu.
Zanima me kakšen je postopek sprejemanja pripravnikov z gozdarsko ali veterinarsko izobrazbo v vaše LD.
In v čem, če sploh se razlikuje paktični izpit in njihova doba pripravništva od ostalih pripravnikov, ki niso izobraženi v tej smeri.

Krpan
27. March 2008, 00:53
Zanima me kakšen je postopek sprejemanja pripravnikov z gozdarsko ali veterinarsko izobrazbo v vaše LD.
In v čem, če sploh se razlikuje paktični izpit in njihova doba pripravništva od ostalih pripravnikov, ki niso izobraženi v tej smeri.

Postopek sprejema je enak kot pri vseh drugih. Praktični izpit se v ničemer ne razlikuje.
Nadaljnji postopek pa je tak, da potrdilo o opravljenem praktičnem izpitu in dokazilo o izobrazbi pošlješ na LZS, in dobiš potrdilo da si opravil lovski izpit.

Do letos celo preizkusa ravnanja z orožjem tak kandidat ni bil dolžan opravljati, letos pa so ta preizkus prenesli iz teoretičnega dela izpita v praktični del, tako da ti tudi to sledi.

Nekateri so zelo nervozni zaradi tega in že napovedujejo nove spremembe zakona.

Ganges
27. March 2008, 00:57
Popolnoma pravilno je, da taki delajo tudi preizkus ravnanja z orožjem. Kolikor pa jaz vem so taki delali tudi zakonodajo, da so jim priznali izpit. Po moje pa bi morali še kaj od lovskih tem opraviti. Saj vem, da ogromno že imajo na fakultetah, vsegar pa vendarle ne.

lp

zober
27. March 2008, 14:24
Točn to ganges,mal forsirajo k majo gozdarsko stroko narejeno!Naj imajo še mal praktičnega usposabljanja,pa kakšen interni izpit v ld!

patriot85
20. April 2008, 15:51
Pozdravljeni kolegi lovci!

Kot lovskega pripravnika me zanima, kako in kaj je z nabavo orožja, dokler še ne opravim izpitov? Nekateri pravijo da se da, drugi da se ne da, da so se zakoni nekaj spremijali, tako da bi rad izvedel kako je s tem?

Hvala!

Lp,

Rok

Krpan
20. April 2008, 16:20
Zadeva je kar komplicirana in ti jo bom poskušal na hitro razložiti.

Za izdajo orožne listine so potrebni naslednji pogoji (citiram zakon):

Pristojni organ izda posamezniku dovoljenje za nabavo orožja, dovoljenje za nabavo streliva, orožni list in dovoljenje za
posest orožja, če so izpolnjeni naslednji pogoji:
1. da je dopolnil 18 let;
2. da ni zadržkov javnega reda;
3. da je zanesljiv;
4. da ima upravičen razlog za izdajo orožne listine;
5. da ima opravljen zdravniški pregled;
6. da je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem.

Dokazil pod točko 1.2. in 3 ni potrebno prilagati k vlogi, ampak jih pridobi upravni organ sam. Za dokazilo pod točko 5. priložiš potrdilo o zdravniškem pregledu, pod točko 4. in 6. pa je zaenkrat dovolj potrdilo o članstvu. Pri tem prihaja do pravne praznine, saj potrdilo o članstvu dokazuje da imaš kot član lovske organizacije upravičen razlog za nabavo orožja, ne dokazuje pa da si opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem.
UO LZS je državi, z sprejetjem Navodil o izobraževanju, naredil uslugo, ker je premaknil preizkus znanja o ravnanju z orožjem iz teoretičnega dela v praktični del, poleg tega pa ga je terminsko prestavil v začetek pripravniške dobe. Teoretično to še vedno ne omogoča, da ima nekdo, ki je plačal članarino in mu LD izda potrdilo o članstvu tudi dejansko opravljen preizkus znanja o ravnanju z orožjem.
Nekateri samodržci med lovci skušajo uveljavit ustno navodilo, da se pripravnikom ne izda potrdila o članstvu, dokler ne opravijo preizkusa znanja o ravnanju z orožjem. Tam kjer to navodilo upoštevajo je odgovor na tvoje vprašanje ne, tam kjer ga ne upoštevajo, pa je odgovor da.
Ne vem zakaj bi morali lovci kot civilna družba odnašati rit državni birokraciji, ki je nesposobna v 8 letih urediti to področje.

patriot85
20. April 2008, 16:29
O hvala za hiter odgovor!
Izpitov sicer še nisem opravil, preizkus z orožjem pa z odliko, sicer ni bilo "uradno" ker ni v sklopu predavanj oziroma praktičnega dela, ampak je naša lovska družina imela vsakoletni preizkus orožja, in sem bil seveda tudi sam udeležen. Za pripravnika ki je z določenim orožjem streljal prvič, sem opravil zelo dobro (tarča srnjaka na 100m 8 in 9, pištolska tarča s puško oprti merki na 40 m, 3je streli in 25 točk).
Lovci so me pa spodbujali, da kdaj bom sam kaj kupil, za potrdilo iz strani lovske družine ni problema, se pravi gremo v nabavo (najprej seveda zdravniški pregled in to).

Lp,

Rok

Ahiles
20. April 2008, 17:20
no, v tvojem času pripravništva se boš gotovo še srečal z izpitom iz varnega rokovanja z orožjem (teorija in praktični del) ter izpitom iz prve pomoči (v glavnem zgolj teoretični izpit). To da si "pristrelil" puško je seveda v rednem načrtu praktičnega dela usposabljanja pri izpitu za lovca, izpit iz varnega rokovanja s kratko- in dolgocevnim orožjem pa ni. le tega boš opravil v sklopu izobraževanja na vaši LZ, ki ji je LZS poverila izobraževanje pripravnikov na vašem območju. tam je obvezno opraviti teoretičen izpit, ki obsega varno rokovanje (shranjevanje, čiščenje, kam streljati, kdaj ne streljati), osnove balistike (polni izpit iz balistike pride v sklopu teoretičnega dela usposabljanja); ter praktični del izpita, kjer je minimum streljanje z MK na 35m (tarča srnjaka), glinasti golobi (lovski stav) in streljanje s kratkocevnim orožjem (ta del je poljubno obvezen - beri odvisno od tvoje LZ).

glede same razlage zakona o orožju, je pa dejasnko tako, da strokovnjaki tisto 6. točko različno razlagajo:
a) LD se s tem, ko izda potrdilo o članstvu zaveže, da bo v najkrajšem možnem času pripravnika v tem podučila in izobrazila (orožni list dobiš takoj)
b) Pripravnik je preverjeno zanesljiv, torej s posestjo orožja ne predstavlja potencialno visoke nevarnosti za sodržavljane in njihovo lastnino. vendar dokler nima opravljenega izpita za lovca v celoti, ne sme z orožjem sam v lovišče in loviti - zgolj z izprašanim lovcem in mentorjem (orožni list dobiš takoj)
c) LD ne more prevzeti odgovornosti za svojega člana pripravnika, saj je po zakonu o orožju edini odgovoren za svoje orožje in rokovanje z njim, njegov lastnik. v tem primeru je to pripravnik. (orožni list dobiš takoj, ko prineseš potrdilo, da si v celoti opravil tečaj iz varnega rokovanja z orožjem IN prvo pomočjo!)
obstaja še č) varianta, ki jo zagovarjajo nekateri, da lovski pripravnik ne more dobito lovskega orožnega lista, preden ne opravi celotnega usposabljanja za lovca (beri: vključno z zaključnim izpitom pred komisijo). ta razlaga ni v skladu z veljavnimi zakoni in se prosilec lahko na njo pritoži.

če sem kje kaj spustil, pozabil napisati, me pa naj kolegi dopolnijo....


lp

Krpan
20. April 2008, 18:42
.... LD se s tem, ko izda potrdilo o članstvu zaveže, da bo v najkrajšem možnem času pripravnika v tem podučila in izobrazila....


Kje pa to piše? Jaz še nisem videl potrdila o članstvu, kjer bi to pisalo in ga kot starešina tudi nebi nikoli podpisal. Član LD postaneš z sprejetjem sklepa o tem na občnem zboru. In prenehaš biti ko umreš, te izključijo, izstopiš ali te črtajo iz članstva. In v tem obdobju imaš pravico, da kadarkoli dobiš potrdilo da si član. Potrdilo o članstvu nima nikakršne povezave z usposobljenostjo ali celo z primernostjo nekega člana.
Ni čudno, da smo tam kjer smo. Če lovci jemljemo zakon v svoje roke in z tem pomagamo državni birokraciji, da skriva svojo nesposobnost za našimi hrbti.

ZR7
21. April 2008, 08:42
...Član LD postaneš z sprejetjem sklepa o tem na občnem zboru. ...In v tem obdobju imaš pravico, da kadarkoli dobiš potrdilo da si član. ... pomagamo državni birokraciji, da skriva svojo nesposobnost za našimi hrbti.

Moram sopodpisati Krpanov post!

Ahiles
21. April 2008, 20:38
drži, oba imata prav. s sprejetjem na zboru postaneš član LD, organizirane kot društvo. Do zaključka pripravniškega staža gre za članstvo z omejitvami.
tisto glede navedka krpana je posledica ene izmed razlag, ki je bila podana prosilcem na eni izmed upravnih enot. Gre za logično posledico zakona, ki pa ni nikjer definirana (zato pa navajam, kakšne razlage dajejo pravniki na UE). Gre za to, da mora pripravnik v določenem obdobju (to je trenutno mislim da 3 leta) opraviti izpit za lovca. da mu to omogoči je zadolžena in odgovorna LD. Če v tem času pripravnik ne opravi lovskega izpita, se ga obvezno črta iz članstva (razen v primeru upravičenih in dokazljivih razlogov) in se o tem nemudoma obvesti pristojno UE. LD prevzame odgovornost, da bo mladega člana izobrazila za lovca oziroma mu to izobraževanje omogočila. Ker ni posebej definirano in je razlaga enakovredna preostalima, lahko v pravniškem smislu vzdrži.
Poleg tega bi vas opozoril še na eno luknjo v zakonu, ki da uradniku precejšnjo oblast. ne priporočam vam, da se na slepo prepirate z uradnikom (ali uradnico) na UE, saj je ravno on (ona) tisti, ki DOKONČNO PRESODI o vaši primernosti, seveda ob podanem potrdilu o nekaznovanju in morebitnem mnenju o primernosti, ki jo razišče policija na zahtevo uradnika.
glede ostrosti in nekulturnega dialoga, da ne rečem napada na moje besede, ko sem samo navajal dejstva in ne izražal svojega mnenja, pa upam, da je bil bes namenjen komu drugemu in je vzrok tičal kje drugje. Če temu ni tako, pa mislim, da nista vredna, da vaju kdo imenuje lovski tovariš.
ne vem, kaj vaju moti pri tem, če sem razložil, kakšne so razlage besedila zakona, saj nisem rekel ničesar o tem, kakšno je moje mnenje in kako bi stvar jaz uredil! Nedopustno je takšno obnašanje, kjer napadata človeka, ki je zgolj navedel dejstva, kaj se dogaja!
pa še ta malenkost krpan: tudi sam kot starešina ne bi podpisal takšnega papirja in res, da točno te besede nikjer ne pišejo. ti pa povem tole, dragi lovski tovariš (upam, pa boš v naslednjem postu dokazal, da si tega naziva vreden), na lastni koži sem občutil, da je po trenutnih določilih in zakoniu o društvih ena in edina odgovorna oseba predsednik (rečemo: starešina) LD. ne glede na to, kateri izmed članov je napravil neko neumnost, za vse kar je v okviru kluba boš pred državo in njenimi organi odogovarjal ti. žal so zakoni takšni in v sloveniji ni malo primerov, ko so starešine nosile posledice, pa niso bili nič krivi in nič dolžni, kot radi rečemo. Starešina je edina oseba, ki s svojim lastnim premoženjem garantira za pravično in z zakoni skladno delovanje LD.

pa en lep lovski zdravo!

Krpan
21. April 2008, 22:09
Saj se ne jezim nate, dragi kolega. Jezim se na sistem in vse ki mu dajejo
umetno dihanje, da ne crkne sam od sebe. Mislim, da v postu niti z eno besedo ni sem nič rekel o tebi osebno zato se neupravičeno jeziš name.

Tudi sam sem na seznamu tistih starešin, ki so že prejeli položnico za plačilo dejanja nekoga drugega, in poznam kako tečejo stvari. Vendar to mislim, da z to temo nima nič.

Poznam razlage in navodila birokratov na UE. Obnašajo se tako kot znani funkcionar na LZS, ki je napisal, da lahko samo posvečeni razlagajo zakon. Lahko to sprejmemo kot dejstvo ali pa tudi ne.

Ahiles
21. April 2008, 23:23
no, v tem primeru se opravičujem za svoje besede in jih "vzamem nazaj". iz vajinega tona sem sklepal, da vaju moti, da pišem take stvari.

kar se tiče vseh teh težav, pa vendarle lahko rečem, da večina zaposlenih na UE dela v dobro nam, lovcem. Tam pa tam pa se najdejo tudi čudni tiči, kot povsod. je pa res, da uradnik pač ne more narediti nekaj tretjega, če pa gospodje v parlamentu naumijo take norije....