PDA

View Full Version : Težave s sršeni



lisičnik
12. May 2016, 22:51
Pozdravljeni
Zanima me, kako rešujete probleme s sršeni na prežah, mogoče kaj jih odganja,...?!
Namreč, letos sem opazil skoraj na vsaki preži kakšnega sršena, kateri so bili izredno agresivni...sej ga vžgem, pa pride nov, ni pa nikjer gnezda, da bi ga videl.:icon_rolleyes:

Bokarca
12. May 2016, 23:59
Najemnino začni pobirat, takoj ne bo nobenega več :icon_wink:

mugo
13. May 2016, 10:19
Zdaj so verjetno sršeni še v fazi izdelave gnezd, ker zimo preživi le matica in si osnuje novo gnezdo. Namenski spreji za ose in sršene so izredno učinkoviti, seveda potem ko je gnezdo. Samo od zunaj pošpricaš gnezdo (se da na par metrov) pa je problem rešen.

TaSl
13. May 2016, 11:18
Pozdravljeni
Zanima me, kako rešujete probleme s sršeni na prežah, mogoče kaj jih odganja,...?!
Namreč, letos sem opazil skoraj na vsaki preži kakšnega sršena, kateri so bili izredno agresivni...sej ga vžgem, pa pride nov, ni pa nikjer gnezda, da bi ga videl.:icon_rolleyes:

Sam sem se ravno tako boril proti sršenom, dokler jim ni prekipelo in po treh sršenih, ki sem jih poslal v večna "brnišča" prišli drugi in so mi dali vetra v lase in me dobro popikali!!! Levo oko sem imel močno zateklo...in nekaj dni zatem sem uplenil prvega jelena. Mogoče pa prinašajo srečo.biggrin PUSTI JIH!:icon_wink:

detel
13. May 2016, 12:05
Jelena si uplenil, ker ti ni bilo treba mižati na levo oko :icon_lol:

mugo
13. May 2016, 12:40
Tole z jeleni in sršeni je čisto res. Pri nas so enega popikali, ker so imeli gnezdo na preži. Sem prišel zjutraj čakat na tisto prežo, seveda nisem upal gor, pa sem kar pod prežo stal. Čez 5 minut sem uplenil jelena.

Žamot
13. May 2016, 12:43
Lisičnik, zdaj je najverjetneje še matica, ki v bližini gradi gnezdo. Najbolje da se je rešiš, ker se tako najlažje rešiš cele družine. Ko se enkrat izležejo delavke, jih ne zmanjka dokler je uničiš panja. Po mojem je takrat bolje panj (in prežo) pustiti pri miru. Sam imam tudi redno obiskovalko, ki na stebru preže nabira material za panj.

lisičnik
13. May 2016, 13:07
Hehe, zal nimamo jelenjadi pri nas!!! Zanimivo mi je to, da jih pretekla leta nisem toliko opazil, mogoce tu in tam kaksnega, sedaj pa vsak dan, skoraj na vsakem stantu...je mogoce razlog slaba zima...ne vem?!

Žamot
13. May 2016, 15:24
Tudi. Pa mogoče je bil lani v bližini velik panj, ali pa več panjev.

lisičnik
13. May 2016, 15:41
sem šel po sprej, proti osam in sršenom in za hec do ene od prež in videl enega. Iskreno nisem pričakoval takega efekta, ker je takoj padel in tudi trpnil ni. :yea1:

mugo
13. May 2016, 18:09
Žamot, v tem letnem času ni večjih sršenjih gnezd, ker zimo preživi le matica in začne z gradnjo nove kolonije spomladi. Do jeseni se pa razmnožijo. Možno da na prežah nabirajo gradbeni material za gnezda (celulozo).

detel
16. May 2016, 13:18
Tudi mene preletava na preži le ena sršenka. Bom je probal sklatit.Dam se popikat poleti, le da dobim jelenčka biggrin.

TaSl
16. May 2016, 16:16
Tudi mene preletava na preži le ena sršenka. Bom je probal sklatit.Dam se popikat poleti, le da dobim jelenčka biggrin.

Res neverjetno kaj vse bi nekateri naredili za jelena! :icon_wink:

POLH
16. May 2016, 16:46
Pri nas se je izkazalo za učinkovito, da pod streho na preži (najlažje če je 4 ali 2 kapnica) pritrdiš trak (lahko plastičen ali kaj druga). Važno je, da je dovolj lahek , da ga veter ziblje. Sršene in ose to moti in ponavadi ne naredijo gnezda.

Žamot
17. May 2016, 18:38
Žamot, v tem letnem času ni večjih sršenjih gnezd, ker zimo preživi le matica in začne z gradnjo nove kolonije spomladi. Do jeseni se pa razmnožijo. Možno da na prežah nabirajo gradbeni material za gnezda (celulozo).
Drži.

kurare
22. May 2016, 22:59
Namenski sprej deluje super. Našpricaš gnezdo in ga snameš. Luknje v štantu (če slučajno so) od sršenov lahko zamašiš z Mekolom in koščki plute (to je fora, ki sem jo zvedel od cimpermanov in deluje!). Smiselno bi bilo pa loviti matico ali pa sploh sršene nekje v bližini štanta z vabo iz kisa/piva/vina in medu/sladkorja/kvasa v obešeni plastenki. Morda bi zadovoljiv učinek dobil že če bi postavil več takšnih vab nekje okoli štanta...