PDA

View Full Version : Gater



elk77
1. March 2016, 21:49
Pozdravljeni!
Zanima me,če je in kje v Sloveniji gater z divjim prašičem za preizkus- vadbo mladega psa. Namreč imam mladega terierja ter bi ga rad navadil na prašiče. Za vsako informacijo se zahvaljujem.

Lovski pozdrav,

Boris

TaSl
1. March 2016, 22:41
Moje mnenje je, da NLT ne rabiš trenirati, ker so vsi kar sem jih videl do sedaj nori na vse pri prašičih pa je vse še potencirano...:icon_lol:

elk77
2. March 2016, 23:38
Rad bi ga samo odvajal od srnjadi...:icon_rolleyes:, srnjad se mi sprehaja po vrtu, pa če drugega ni za pognat je srna tudi vredu...:icon_redface:

Sršen
3. March 2016, 07:46
Rad bi ga samo odvajal od srnjadi...:icon_rolleyes:, srnjad se mi sprehaja po vrtu, pa če drugega ni za pognat je srna tudi vredu...:icon_redface:
S tem ga že ne boš odvadil od gonje srnjadi. Edino pravilno je, da se želiš potruditi, da tega ne bi počel.
A to se počne drugače! Bo treba kar marsikateri graben in dolino preteči in psa prestreči na sledi za srnjadjo in mu dopovedati, da naj tega ne počne. Še prej pa seveda dobro izdelati odpoklic. Vsaj brez tega dvojega ne bo šlo!

urban
3. March 2016, 14:06
Nabavi teletakt.

alojz1
3. March 2016, 14:34
Bogi terier.
Jaz imam teletakt. In mnogo kandidatov za posodit. Pa ga ne dajem več. Eden je hotel kar na mojem psu preverit, če dela. Ko sem mu rekel naj ga preizkusi na sebi je kar prebledel od jeze.
Teletakt je super pripomoček, če vse druge taktike odpovejo. NIKOLI se ne sme aktivirati brez potrebe. In nikoli na večji jakosti. Vedno pa prej opozorilni pisk.

elk77
3. March 2016, 18:32
S tem ga že ne boš odvadil od gonje srnjadi. Edino pravilno je, da se želiš potruditi, da tega ne bi počel.
A to se počne drugače! Bo treba kar marsikateri graben in dolino preteči in psa prestreči na sledi za srnjadjo in mu dopovedati, da naj tega ne počne. Še prej pa seveda dobro izdelati odpoklic. Vsaj brez tega dvojega ne bo šlo!

Sršen, kar se tiče odpoklica se strinjam, da ga je treba izdelat..., ne zameri, te najamem, da prestrežeš,dohitiš,prehitiš ali kakor koli si si predstavljal teči za psom ki goni srnjad...

Kar se tiče pa TELETAKT ovratnic, sem štromar po poklicu..., elektrika ni za žive organizme....


P.S. se opravičujem ker se nisem prav izrazil, namen je bil najti oboro, kjer bo pes, poln energije, to potrošil, spoznal prašiče, mogoče malo pozabil na srnjad, da bo sam vesel še bolj pa lastnik

alojz1
3. March 2016, 18:55
Elk77, priznam, da imaš hud problem. Se boš kar moral sprijaznit z njim. Psa, ki goni je težko odvadit. Teletakt je sicer še edina možnost. Treba pa je vedeti, da z njim psa lahko tudi uničimo. Ko bo imel ovratnico sploh ne bo šel stran od tebe in ga divjad sploh ne bo več zanimala.
Moj prvi pes je tudi pognal srnjad. Je pa obvladal ukaz "dol". To je imel tako v podzavesti, da je takoj ubogal. Sčasoma je srnjad samo zagledal pa se je zložil dovn.
Sedaj jih imam več. Od malega gledajo srnjad in muflone iz dvorišča. Nikoli ne poženejo. Zanimivo je videti ko grem po sledi z psico. Ko pridemo do tropa le počaka, da se umaknejo. Požene le ranjeno divjad. Pa je bavarec v bistvu gonič in ranjeno goni glasno. Tudi pri zadnjem iskanju je bilo tako. Čim sem slišal gonjo sem vedel, da je muflon ranjen.
Ne vem koliko je star tvoj terier. Mislim pa, da si to obdobje za učenje zamudil.

urban
3. March 2016, 20:34
Prva stvar kar sem naredil, ko sem nabavil teletakt je bila, da sem ga sprobal na sebi. Res ne na vratu, ampak pes ima dlako, ki dosti odnese. Uporabljal sem dober teletakt, ki ob enem odda se zvok ali vibrira in ko pes skapira uporabljas samo se to. Je pa res, da je z njim treba ravnati zelo pametno, ce zamudis pravi trenutek naredis se vec skode. Moja psica je bila predolga in je prisla nazaj ko sem jaz ze izgubil glas. Takrat bi najraje ubil boga v njej, ker je jagala sama zase, ampak teletakt je to resil.

elk77
3. March 2016, 22:54
Alojz1, mogoče imaš prav, da je že prepozno. Pes je star 8 mesecev, ostal mi je od legla, sem računal da ga bom prodal..., pa kakor kaže je predrag :icon_wink:, se bom sam boril z njim..

Urban, kar se tiče pa Teletakta, bom poizkusil, da ostane to zadnja varianta :icon_wink:, imel sem primer opazovati +60kg težkega šarplaninca, dresiranega z teletakt ovratnico, je bilo malo srhljivo, včasih strašljivo, ...ko je bil brez ovratnice, se bojim da se pes navadi na to, ter ko je brez ne posluša....

Sršen
4. March 2016, 08:17
Sršen, kar se tiče odpoklica se strinjam, da ga je treba izdelat..., ne zameri, te najamem, da prestrežeš,dohitiš,prehitiš ali kakor koli si si predstavljal teči za psom ki goni srnjad...

Lej, kakor veš. Pes je tvoj in ti bo delal kakor ga boš naučil.
Jaz sem ti le napisal kako sem jaz delal pri brak jazbečarjih in bavarcu. Tu imamo člane foruma s katerimi smo skupaj na lovu z mojimi in njegovimi psi na nekaj metrov opazovalu srnjačka lanščaka, pa ni noben pes niti trznil. Tudi Alojzov sistem z "down"om je dober recept.
Kar se teletakta tiče, tudi meni pride kdaj na misel, pa se potem vedno premislim, ker vem, da je napaka v mojem šolanju in ne v psu.

alojz1
4. March 2016, 10:18
Alojz1, mogoče imaš prav, da je že prepozno. Pes je star 8 mesecev, ostal mi je od legla, sem računal da ga bom prodal...,
Pri meni so metrski zameti in je najbolje na toplem za tipkovnico. biggrin
Bom obširneje pisal. Ti pa razmisli ali je kaj uporabno tudi tebi. Vidim, da tudi vzrejaš. Torej poznaš terierje ker drugače nebi pridobil vzrejnega dovoljenja. Terier ima zelo močan nagon za lov. Ga ni treba veliko vzpodbujati (obore). Moramo pa paziti, da razvijamo druge njegove dobre lastnosti.
Mladega na povodec in nikoli brez njega na lov. Ko čakamo na tleh pride divjad. Takrat ga umirimo. Ko obvlada "prostor" se odmaknemo malo stran od njega in ga imamo še vedno pod nadzorom. Divjad lahko le gleda. Če ustrelimo ne sme vstati iz "prostora". Tako vzgojimo uporabnega pomočnika, ki nas ne moti na lovu. Po strelu počakamo par minut in počasi brez ihte k plenu.
Napake, ki jih pogosto delamo pa so: vozimo se v avtu in zagledamo divjad. Hitro ustavimo, odpremo vrata in takoj spustimo psa, da malo goni. Ali pa takoj ob strelu ukažemo "drži" da pes pride do divjadi, ko se še umirja. Naslednjič bo pes sam skočil skozi okno, ko bo iz avta videl divjad. Ali pa na čakanju skočil takoj, ko bomo dvignili puško. In divjad seveda spodil.
Mladega, hiperaktivnega psa je potrebno umirjati. Ne vzpodbujati. Ko bo ubogljiv bo vse drugo prišlo samo po sebi. To velja za vse z močnimi dednimi zasnovami kamor sodijo terierji, braki...
Pri 8 mesecih se da marsikaj popraviti (sem mislil, da je starejši). Potrudi se in razmišljaj kot tvoj kosmati prijatelj pa boš marsikaj razumel. Ni pa treba teletakt dokončno črtat. V pametnih rokah je uporaben pripomoček. Sploh zvok ali razpršilo ki ga imajo nekateri.
Napiši kako kaj napredujeta. Pa kakšno sliko nalepi.

elk77
4. March 2016, 23:36
Alojz1, zadel si terno, vse napake kot si jih opisal, sem delal pri psički, ko jo je bilo potrebno peljat na PNZ kjer mora gonit 'zajca', v naši LD je pa še tista dva ki sta v planu težko najti.... tako ni bilo druge rešitve kot v avto pa hajd iskat zajce...(tako so me učili,svetovali!). To poizkušam pri tem psu 'popravit'. Trenutno sva še na lisici.

Hvala za nasvet :icon_wink:, javim kako napredujema.... Lp