PDA

View Full Version : Jeklene šibre



Lakotnik
8. December 2015, 23:30
Že kdo uporablja jeklene šibre za lov? Jaz sem nabavil prvo škatlo 3,7mm pa bi rad še prej izvedel kako se ciljno obnesejo v primerjavi s svinčenimi šibrami.

Andy99
9. December 2015, 00:37
Uporabljam Rottweilove že 2 sezoni za lov fazanov in zajcev, učinek je slabši kot pri svinčenih.

FRANCI
9. December 2015, 09:22
Boš videl razliko, ko boš ugriznil vanjo. Zobar ti ne uide.

stjrp
9. December 2015, 19:37
Jaz jih uporabljam že najmanj 5 sezon v kalibru 12 in sicer Fiocchi, Cheditte in RC. Pri lovskopravičnih razdaljah (do 45m) ni nobene razlike samo zadeti je treba in se držati pravila da morajo biti jeklene šibre 1 do 2 številki večje od svinčenih. Naprimer, če so za race idealne svinčene 3mm se uporabi jeklene debeline 3,3 ali 3,5mm. Res je da imajo jeklene šibre zaradi manjše gostote nekoliko manjšo energijo, jih je pa pri enaki gramaži v naboju več tako da je snop občutno gostejši. Bi pa priporočil Italijanske proizvajalce, ker so kar se tiče šibrenega streliva veliko pred ostalimi.
Moje izkušnje so zelo pozitivne in ne vidim nobene potrebe da bi naokrog trosil svinec in ga po možnosti še fajn pajcal v loncu.
Bi bil pa že skrajni čas da če se na veliko hvalisamo kakšni naravovarstveniki smo da se prepove uporabo svinčenih šiber vsaj na vodnih površinah, kot je že v večini razvitih držav in si nehamo zatisakati oči, češ da to ne škoduje.

Žamot
9. December 2015, 20:56
Kaj pa cena?

stjrp
9. December 2015, 21:07
Kaj pa cena?

Običajna, nekje med 0,4EUR in 0,6EUR za naboj.

Bertolin
9. December 2015, 22:42
Res je da imajo jeklene šibre zaradi manjše gostote nekoliko manjšo energijo, jih je pa pri enaki gramaži v naboju več tako da je snop občutno gostejši.

Ni mi čisto jasno. Pri enaki gramaži jih je res več, samo a jih je tudi dejansko v naboju res lahko več? Kaj ni omejitveni faktor volumen tulca?

mugo
10. December 2015, 07:48
Kaj ni omejitveni faktor volumen tulca?

Očitno nisi še nobenega naboja razdrl.

Benjo
10. December 2015, 08:21
Ni mi čisto jasno. Pri enaki gramaži jih je res več, samo a jih je tudi dejansko v naboju res lahko več? Kaj ni omejitveni faktor volumen tulca?

Šibren naboj je sestavljen tako kot je prikazano na spodnji sliki.
15815

Pri isti gramaži naboja, je jeklenih šiber več, ker je njihove specifične gostote večja, košarica je posledično tudi večja (daljša).

jazbec
10. December 2015, 11:17
Jeklene šibre imajo nižjo specifično gostoto kot svinčene. Specifična teža železa je cca 7800kg/m3, svinca pa 11340kg/m3.

Benjo
10. December 2015, 15:08
Jeklene šibre imajo nižjo specifično gostoto kot svinčene. Specifična teža železa je cca 7800kg/m3, svinca pa 11340kg/m3.

Se opravičujem, sem narobe napisal (mišljeno je bilo obratno).

zajec
10. December 2015, 15:14
A je kaka omejitev pri orožju,ali se lahko jeklene šibre uporablja v vseh šibrenicah?

JAKAJEŽ
10. December 2015, 18:37
A je kaka omejitev pri orožju,ali se lahko jeklene šibre uporablja v vseh šibrenicah?

Na tujem forumu sem prebral,da lahko streljaš jak. šib.iz vseh pušk,če imajo velike košarice,če pa neimajo polnih košaric pa samo z novejšimi puškami,a letnica (novejših pušk ni navedena),tako da ne vem,sem pa popokal ene 5000 kom trapa z jeklenimi šibrami,pa druge razlike ni,kot da malo bolj buta.:icon_eek:

stjrp
10. December 2015, 21:09
Ni mi čisto jasno. Pri enaki gramaži jih je res več, samo a jih je tudi dejansko v naboju res lahko več? Kaj ni omejitveni faktor volumen tulca?


Naboji z jeklenimi šibrami imajo drugačno obliko košarice in večji volumen šiber pridobijo na račun krajšega kompenzatorja.

stjrp
10. December 2015, 21:15
A je kaka omejitev pri orožju,ali se lahko jeklene šibre uporablja v vseh šibrenicah?

Mislim da je teoretično, da naj bi lahko imel največ polčok če streljaš debelejše šibre(mislim da več kot 3,5mm). Jaz sem skozi mojo Sabatijevo bokarco streljal tudi 3,9mm skozi poln čok in ni blo težav, je pa res da naboji z jeklenimi šibrami nekoliko bolj butajo, po drugu strani pa razni svinčeni HV s 36g šiber tudi niso glih nedolžni, pa se nobeden ne obremenjuje s tem.

Ostrorogi
10. December 2015, 22:51
Ko prebereš RTFM od puške, ponavadi notri piše kolikšen je maximalen premer jeklenih šiber. 4mm je za mojo

mugo
11. December 2015, 07:26
Kje nabavljate naboje z jeklenimi šibrami? Kolikor sem na tekočem, pri nas niso ravno kaj dosti na voljo v trgovinah.