PDA

View Full Version : USTAVNO SODIŠČE: divjad je naravno bogastvo



ZR7
11. December 2007, 23:28
http://lov.mojforum.si/lov-about456.html

DELO, sobota 21. oktobra str. 2

CITIRAM:

LJUBLJANA - Ustavno sodišče je na seji 11. in 19. oktobra soglasno zavrnilo pobudo Marije Stritar iz Mojstrane, ki je oporekala členu zakona o varstvu okolja, češ da posega v lastninsko pravico lastnikov gozdov, ker določa, da je divjad državna lastnina. Menilo je, da pobudnica zmotno meni, da izpodbijana odločba omogoča lov vsakomur na tujem zemčjišču in prosto prisvajanje divjadi, saj jo kot naravno bogastvo upravlja država. Ta pa lahko del pristojnosti prenese s koncesijo na usposabljene pravne osebe kot lovsko pravico. Divjad je del okolja, poudarjajo sodniki, ki mora biti varovano tako, da so dolgoročno izpolnjeni pogoji za človekovo zdravje, počutje in kakovost življenja
N.R.
Konec citata.

lp

To je velika zmaga naravovarstva in prostovoljnega dela v Sloveniji in potrditev prizadevanj za sodoben Zakon o divjadi in lovu. Nikoli nisem dvomil, da je zakon ustaven. Vendar je šlo na ustavnem sodišču menda za šivankino uho ....
Sedaj Vlada ,upam, nima več argumenta, da nebi podelila koncesij.

Uffff, ne vem kako bi izrazil veselje in hvaležnost, da se je izteklo tako!!!!

Mogoče: JJUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU UUUU UUUUUUUUUUPPPPPPPIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA! !!!! :lol: :lol: :lol:

Tetko jesen letnika 2006 si bom zapomnil za vse življenje. Dve zaporedni zmagi ljudi zelenih src in počasi bom začel vrjeti v pravičnost in strokovnost naših sodišč. :lim:

Ja Veper, dve veliki bitki smo dobili, nismo pa še zmagali. Za zmago se bo potrebno boriti stalno. Žal. Samo intenziteta boja se bo spreminjala. Seveda pa govorim o strpnem dialogu in o uporabi argumentov, da ne bo pomote.

Iz sobotnega Dela:

http://www.moj-album.com/slike/3180452/nu9ivdI6WagJJ215.jpg

zgleda, da so bile moje informacije, da je šlo za šivankino uho čez na ustavnem sodišču napačne, kar me še bolj veseli saj so si bili ustavni sodniki očitno enotni.

A gre to za tisto starejš tetico, združnico veleposestnikov,ki je tako kričala?

Ja, za tisto gospo gre, za Inko Stritar. Ona je na čelu veleposesnikov.

Omenjena odločba se nanaša na Zakon o varstvu narave in Zakon o gozdovih. Medtem ko o Zakonu o lovu Ustavno sodišče še ni razsodilo. Je pa odločba vsekakor odličen pravni pripomoček pri urejanju odnosov z lastniki gozdov (ne vem kako je z zemljišči, ki ne spadajo pod zakon o gozdovih), saj daje nedvoumno pravico izvajanja lova po gozdovih ne glede na lastništvo.

Spodaj je link do celotnega besedila. Priporočam v branje....

http://odlocitve.us-rs.si/usrs/us-odl.nsf/o/274F43C01ED1737AC1257210003EDC3A


... Medtem ko o Zakonu o lovu Ustavno sodišče še ni razsodilo. ...

Lahko to natančneje obrazloziš? Nekako mi ne gre v lajšto? Iskalnik gesla ZDLov ne najde pod nerešeno! V obrazložitvi pa je to geslo kar nekajkrat prisotno!

Krpan, hvala za opozorilo. Sem jo že nestrpno pričakoval. Res se ne nanaša na zakon o divjadi in lovu saj le - ta sploh ne opredeljuje lastništva divjadi. Odločitev sodišča je bistvena tudi za naš zakon še posebno če pogledamo obrazložitev. Ustavni sodniki se v veliki meri sklicujejo ravno na člene ZdLov ko govorijo o pravici lastnikov do lova. Ta odločba v bistvu odgovarja na vprašanje lastništva divjadi in ga potrdi v sedanji obliki in na vprašanje pravice dolova.

Mislim, da je zakon o lovu dal na ustavno sodišče Državni svet. Link do tega dokumenta je bil na starem forumu, vendar sedaj ni dostopen. Tam so bili tudi navedeni členi zakona, ki jih Državni svet izpodbija.....
Kaj pa je na sodišču v Strasburgu pa ne vem...

Ustavno sodišče še ni rešilo ustavno pritožbo glede Zakona o lovsvu in divjadi. Zadevo se najde na spletni strani Ustavnega sodišča pod kodo U-I-98/04.

Upam, da bo sedaj Ustavno sodišče kmalu ugodno razsodilo tudi glede tega zakona.

Lep pozdrav.