PDA

View Full Version : Izbira risanice kot pripravnik



Challenger
4. February 2015, 22:09
Pozdravljeni,
zanima me katero risanico mi priporočate kot lovcu pripravniku...
Zahvaljujem se vam za mnenja... :)

ravnohrib
4. February 2015, 22:15
Pozdravljeni,
zanima me katero risanico mi priporočate kot lovcu pripravniku...
Zahvaljujem se vam za mnenja... :)
Kaj priporoča tvoj mentor?

PROF.racoon
4. February 2015, 22:40
Postavil si isto vprašanje, kot če bi jaz vprašal, kateri avto mi priporočate.
Ferrari, Porsche? Kakšnega terenca? Ali pa pač Škodo, VW, Renault?

Bo potrebnih malo več informacij, da boš dobil konkretne odgovore, pa tudi marsikaj je že napisanega. Od najdražjih do najugodnejših, različnih kalibrov itn. Prebrskaj, pa boš dobil marsikateri odgovor...

Benjo
4. February 2015, 22:55
Pozdravljeni,
zanima me katero risanico mi priporočate kot lovcu pripravniku...
Zahvaljujem se vam za mnenja... :)

To je vprašanje, ki ima veliko odgovorov.

Najprej je pomembno kakšen kupček denarja si pripravljen zapraviti.

Potem, kaj boš pretežno lovil ter na kakšen način.

Imaš kaliber že izbran? Kakšne strelske izkušnje?

Brlogar
4. February 2015, 23:13
Haenel jeager v kalibru 308 z Meopto R2 2 - 12 x 50

Kupiš kot pripravnik in uporabljaš do pokoja :)

jereb
4. February 2015, 23:38
Vprašanje je enostavno preobširno.

Nekoliko preglej temo risanice, kalibri ... da dobiš malo občutka.

Za nasvet, ki bi vsaj malo veljal pa povej predvsem kaj in kako misliš loviti (katera oblika lova te je najbolj potegnila v lov) ter kakšen je tip lovišča. Potem lahko začnemo z debato kaj in kako.

Osebno sem zaradi vsestranskosti in meni zanimivega lova na lisice najprej kupil kombinirko, karabin je prišel naknadno, pa je še vedno kombinirka več na jagi. Če te strel s šibrami ne gane, potem si omisli samo karabin.

mugo
5. February 2015, 10:45
Za prvo puško kupi rabljeno češko bokarico za male pare. Ko boš nekaj let lovil boš videl, če rabiš še kaj. Meni je bila stara čehinja dovlolj prvih 10 let lovskega staža, pa sem zelo veliko lovil in ulovil. Potem sem ugotovli, kaj še rebim za moj način lova in šel v nakup. Ne kupuj nekaj v naprej, če sploh ne veš, kaj točno hočeš od puške, je le kar nekaj denarja v igri.

Dule
5. February 2015, 12:55
Poglej pri xxxxxx komplet mladi lovec, CZ557 308win + meopta R1 7x56 za cca 1250eur, to bo za čakat super. Za pogone pa daj gor naknadno še piko ali pa širokokotnega.

brez reklam prosim!
admin

denis jež
5. February 2015, 13:23
Vsekakor je 308 win odlična izbira. Optiko pa lahko daš univerzalno, variabilni strelni daljnogled kot so 2,5-10x50 ali 3-12x56 ti odlično pokrijeta vse vrste lova od pogonov,zalaza in čakanja.

aron
5. February 2015, 14:42
Ce mas par jurjev bos ze kaj pametnega dobil. Predlagal so ti pa ze.

Tine
5. February 2015, 16:00
Glede na to, da si z Vogrskega, kupi kaliber od 308 naprej. Puška pa po finančnih zmožnostih. Pa dober pogled.

rws
5. February 2015, 18:08
Tikka 308win bi bla moja izbira, če bi želel za neko normalno ceno dobit zelo kvalitetno puško. Po natančnosti je primerljiva za 3x dražjimi, pa še dokaj lahka je, 308win je kljub manjši teži puške obvladljiv. Tudi če imaš v lovišču medveda, potrebe nad kaj "večjim" od 308win pomoje ni, za tiste 1x al 2x v karieri, ko prideš na vrsto, se boš pa ja potrudu in ga zadel kot je treba, tako da kake rezerve, ki jo eni tako zagovarjajo ne bo potrebne:icon_wink:
Daljnogled pa več boš dal, več boš imelbiggrin

JevŽ
5. February 2015, 18:46
Sam se tudi pridružujem mnenju mugota. Vzemi rabljeno češko bokarco za 400-500 € po možnosti z že zmontiranim daljnogledom (pa ne glih s kakšnim kitajcom za 100 €). Čez čas boš ugotovil kaj bi pri lovu potreboval oz kaj ti manjka-ti je pa že mugo povedal, da ti dolgo ne bo ničesar manjkalo.
Kar poglej koliko lovcel če celo življenje lovijo z eno samo puško. Pri nas, ko imamo skupno jago z še eno sosedo lahko na lovu prešteješ vsaj 10 čeških bokaric - tistih tastarih (krogla zgoraj).
Prav tako tudi osebno še nisem videl stare češke bokarice, ki ne bi bila točna. Tako, da če bo puška lepo ohranjena boš z njo uspešno in z veseljem lovil kar nekaj let.

rws
5. February 2015, 19:19
Prav tako tudi osebno še nisem videl stare češke bokarice, ki ne bi bila točna. Tako, da če bo puška lepo ohranjena boš z njo uspešno in z veseljem lovil kar nekaj let.
2 možnosti sta, a si še zelo mlad al pa jih nisi kaj dosti videl:icon_wink:

Niti najmanj se mi ne zdi prav, da mladim lovcem vsiljujete te stare češke bokarice, ki so bolj podobne krampu kot puški(vem, dosti jih z njimi uspešno lovi).
Ne vem zakaj bi prva puška naj bila češka bokarica, ki je ubistvu najslabše kar se da dobit, samo če pogledaš udarne igle, crkujejo serijsko, je res da se da za par evrov dobit novo iz neprimerno boljšega materiala kot je originalna, vendar naj ti "crkne" ravno pri zalazu na medveda:icon_lol::icon_lol:(niti ne vem, verjetno se ga v 99% lovi na čakanje)
Skratka, pomoje je boljše kupit neko solidno repetirko, ki jo potem čez čas, če ugotoviš da to ni to, prodaš za neko solidno ceno, kot kupit staro češko bokarico in jo potem prodajat brez uspeha, al pa čakat na novega pripravnika in ga na suho nategnit, tako kot je nekdo prej nategnil tebe.

Challenger
5. February 2015, 19:47
Pozdravljeni,
odločam se med kalibrom 8.57 ali 30-06 za ceno nekje do 1000eur...Orožje mislim uporabljati na divje prašiče in predvsem gamsarijo...

Challenger
5. February 2015, 19:49
Kaj priporoča tvoj mentor?

priporoča ali 8.57 ali 30-06

Benjo
5. February 2015, 20:30
Če praviš, da bi rad ta dva kalibra in da boš pretežno lovil prašiča in gamsa, potem vzemi raje 30-06.

Na tvojem mestu bi počakal, da pride letni preizkus orožja, na katerem boš moral biti prisoten, in prosiš lovce vaše LD, da ti dajo malo na preizkus različne puške in kalibre.

(Sam sem "staro češko" kombinirko kupil naknadno in mi ni žal. Pri nas je do sedaj samo enemu lovcu počila udarna igla, imajo jo pa skoraj vsi. Pametno je uporabljati plastične naboje, da v njih udari igla, ko orožje (sprožiš) pospraviš. Vendar za gamsa ti je ne priporočam oz. moraš najti tako, ki ima dober sprožilec in zelo dobro ohranjeno cev.)

Andy99
5. February 2015, 20:39
Sprobaj 30-06, 8x57 in 308win, in se pol odloči.
Nič nisi povedal, koliko denarja si pripravljen zapravit. Če hočeš češko kombinirko, raje ne probavaj kakšne Tike ali Hanela, ker pol čeha ne boš kupil.

mugo
5. February 2015, 20:51
Saj je napisal do 1000 eur. Za ta denar nove solidne puške z dobro optiko ne morš kupit. Lahko pa rabljeno. Tu pa je odvisno koliko se spoznaš, da te kdo ne nasanka.

Benjo
5. February 2015, 20:57
Ker sem se ravno spomnil. V sosednji LD se je pripravnik (oz. že lovec) po končanem izpitu izpisal. Pa je imel že 3 puške.

Ni moj namen te demoralizirati, vendar kot pripravnik boš imel še kar nekaj dela,da postaneš lovec ter vsaj leto dni časa pred izpitom. V času pripravništva te bo na lov vodil mentor oz mentorja. Večina mentorjev pa je takih, da jim ni problem posoditi orožje za pripravnikovo prvo uplenitev.

Mogoče boš na koncu pripravniške dobe imel že sam bolj jasen odgovor, kaj si želiš kupiti.

Tine
5. February 2015, 21:20
Pozdravljeni,
odločam se med kalibrom 8.57 ali 30-06 za ceno nekje do 1000eur...Orožje mislim uporabljati na divje prašiče in predvsem gamsarijo...
30-06 Browning X-bolt s plastičnim kopitom.

Challenger
5. February 2015, 22:33
Saj je napisal do 1000 eur. Za ta denar nove solidne puške z dobro optiko ne morš kupit. Lahko pa rabljeno. Tu pa je odvisno koliko se spoznaš, da te kdo ne nasanka.

jaz mislim do 1000eur samo puška pa potem plus dalnogled do nekje 700 eur...

Falco
5. February 2015, 22:41
''Plastična'' Tikka + Docter za te šolde in je problem rešen biggrin

ravnohrib
5. February 2015, 23:34
Pozdravljeni,
zanima me katero risanico mi priporočate kot lovcu pripravniku...
Zahvaljujem se vam za mnenja... :)

Sicer pa menim, sploh če si kot pripravnik tudi začetnik v strelstvu, da za začetek investiraš še cca 300 eur v nakup ene malokalibrske risanice, s katero si boš lahko nabiral prepotrebne strelske izkušnje za znosne stroške. Pa MK je tudi za lov in strelske tekme čisto uporabna zadeva....
Pa hkrati seveda brez problema lahko še risanico "pravega kalibra", ampak zelo dvomim, da boš uspel s "pravim" kalibrom, katerikoli že bo, dobiti dobro strelsko kilometrino. Ta pa je največkrat pomembnejša od kalibra...

Ostrorogi
6. February 2015, 01:31
@Challenger
Obup! A ata pa mamo si tudi vprašal katero punco lahko gledaš? Moram vprašat, enim se bo zdelo žaljivo enim smešno. A ti frend rit gor pa dol goni?
Si ze streljal? S kom si streljal? Koliko si streljal? Kaj ti je všeč? Že imaš orožno listino? Zamižiš ko sprožiš? Z mentorjem si govoril?
Te moti odsun? itd

Deerhunter
6. February 2015, 13:54
V tem razponu cen boš težko sestavil uporaben komplet. Sploh glede na to, da si na montažo pa kar pozabil. Kvalitetna montaža stane nekaj sto evrov. Snemljiva tudi do 500 â??. Puška do 1000 â?? bi se našla. Zadnja leta je poplava cenejših "budget" pušk. Izbira je ogromna, jaz bi svetoval v rangu do 1000 â?? Browninga. Daljnogledi do 700 â?? so pa tudi nekje v rangu Meopte, Bushnella. No, saj za mladega lovca bi bili morda več kot dovolj. Težko reči preden si sploh lovec. Nekateri gredo v jago zaradi same jage in v prvih letih prejagajo še in še. Taki tudi kmalu ugotovijo kaj točno rabijo, zato gre puška ponavadi tako ali tako hitro v prodajo in se kupi točno tisto, kar se potrebuje. Drugi so v jagi bolj zaradi tega, ker je tudi oče, sosed, prijatelj, tast. Ali pa zato, da pač imajo en hobi oziroma zaradi družbe. Ali celo samo zaradi še v civilni družbi dobro znanega lovskega "veseljačenja". Ali pa kombinacije vsega zgoraj naštetega biggrin Hočem povedat to, da nekaterim je vseeno kakšno puško imajo ker ne jagajo veliko.
Moj nasvet bi bil, da za začetek ne kupuješ novega orožja in optike. Ker tvoj cenovni rang je ravno takšen, da karkoli boš kupil ne bo ne tič ne miš. Kupi nekaj ugodnega rabljenega. Kvalitetnega rabljenega orožja je precej, če le imaš koga, ki zna ločiti seme od plevel. Ne rabi biti stara češka bokarica, če ti kombinirke niso všeč. Po drugi strani, pa če so ti, pa tudi to ni slaba puška za začetek. Sploh, če jagate po kakšem zahtevnem terenu. Preden spoznaš teren in vsega prehodiš je veliko vlačenja po grmovju, brakiranja in padcev. Nima smisla uničevati nove puške. Kako to vem? Ker sem sam tako delal in za brezveze uničeval novo orožje, brez da bi ob tem sploh kaj streljal z njim.
Z rabljeno puško boš ravno tako lahko jagal. Le veliko boš prihranil. In če se bo izkazalo, da ne boš veliko jagal, bo tista puška lahko v omari kar ostala. Če pa boš veliko jagal, boš pa sam hitro ugotovil, kaj točno potrebuješ. V tem primeru bo pa prva puška hitro šla od hiše, neglede na to ali bo rabljena ali nova. Nikar zdaj ne razmišljaj kaj potrebuješ. To boš vedel šele iz prakse, ko boš sam jagal. Ti nasveti tukaj, te bodo le še dodatno zmedli, da boš na koncu kupil nekaj popolnoma v tri dni in brcnil v temo. Tudi nima smisla dajati kakršnih koli nasvetov, ker še tega ne vemo kaj boš sploh pretežno lovil in na kakšen način.


jaz mislim do 1000eur samo puška pa potem plus dalnogled do nekje 700 eur...

main757
6. February 2015, 16:33
Pozdravljen Challenger.

Za ceno do in okoli 1000.- v Sloveniji dobiš nove risanice in sicer:

Titan6 plastika-989.-
Titan alpha-852.-
Titan standard-1062.-
Tikka T3 hunter- okoli 1100.-
Steyr pro hunter-1289
Češka zbrojovka- 550 lux-829.-
Sabatti skl-1170.-
Browning x-bolt-951.-
Winchester m70 us- 768.-
Browning a bolt-566.-
Haenel 10- 1088.-
...

Dule
6. February 2015, 17:20
Deerhunter če si za 1700€ ne moreš sestavit uporabnega kompleta imaš resen problem...

Kvalitetna montaža stane nekaj sto evrov. Snemljiva tudi do 500 â??
Leupoldova snemljiva je mene prišla pri puškarju 200€ z montažo daljnogleda in pristrelitvijo. Fiksne ki odlično opravljajo svojo vlogo so do 150€.
Daljnogled za 700€ je za povprečnega lovca povsem dovolj. Nekateri potem svoje neznaje seveda kompenzirajo z opremo.

Hočem povedat to, da nekaterim je vseeno kakšno puško imajo ker ne jagajo veliko.
Nekaterim je vseeno kakšno puško imajo pa ogromno prejagajo. Nekateri pač tudi nimajo na razpolago neomejenih sredstev za izpolnjevanje svojih mokrih sanj.

denis jež
6. February 2015, 17:37
Henel jaeger 10 1100€
Docter classic 2,5-10x50 okrog 850€
Dobra montaža od 150-250€

Za recimo tak komplet,ti ne more nikoli biti žal,ker je vsestransko uporaben za vse načine lova.
Če izbereš katerikoli univerzalen kaliber(308win,30-06spr,7x64 ali 8x57IS). Ker boš pretežno lovil gamse in d.prašiče kot si navedel uzemi repetirko in ne kombinirko.

denis jež
6. February 2015, 17:43
@Challenger
Obup! A ata pa mamo si tudi vprašal katero punco lahko gledaš? Moram vprašat, enim se bo zdelo žaljivo enim smešno. A ti frend rit gor pa dol goni?
Si ze streljal? S kom si streljal? Koliko si streljal? Kaj ti je všeč? Že imaš orožno listino? Zamižiš ko sprožiš? Z mentorjem si govoril?
Te moti odsun? itd

Ostrorogi ti bi si moral spremeniti ime namesto ostrorogi v zabitorogi. Enim se bo to zdelo smešno drugim žaljivo ampak si nisem mogel kaj da nebi napisal.

Ostrorogi
6. February 2015, 18:14
Ostrorogi ti bi si moral spremeniti ime namesto ostrorogi v zabitorogi. Enim se bo to zdelo smešno drugim žaljivo ampak si nisem mogel kaj da nebi napisal.

Lepo da razmišljaš v to smer.

denis jež
6. February 2015, 18:55
Ne razmišljam v to smer, ampak ni pa potrebno na način kot si ti podati pripravniku idiotkski odgovor. Če človeku ne misliš dobronamerno svetovati potem molči. Tudi ti si bil kdaj pripravnik in nisi vedel vsega.

Deerhunter
6. February 2015, 20:36
Jasno in glasno je treba povedati tebi in ostalim, da je Leupold Quick release montaža daleč za kvalitetnimi nemškimi snemljivimi montažami in je ne meči v isti koš z montažami proizvajalcev Recknagel, EAW, MAK, Blaser... Zato je tudi cena temu primerna. Ali po domače, kot pri vsem drugem, kolikor denarja, toliko muzike. Meni jo je še celo puškar, ki jih celo ima v prodajnem programu, odsvetoval. Vsi resni puškarji pa jih sploh ne prodajajo oziroma nočejo zanje niti slišati. Imajo svoje razloge in to dobre. Še proizvajalec sam javno deklarira, da bodo po snemanju zadetki še vedno "skoraj" v centru oziroma v 1 MOA !? To je celih 2,54 cm. To je na 200 m že 5 cm - le vpliv montaže, kje je še vse ostalo. Brez komentarja. Kdo bi želel imeti na puški montažo, za katero še proizvajalec sam jasno in glasno napiše, da po snemanju ne drži centra povsem, oziroma ga drži le približno. In tako je ko je nova. Kaj je po nekaj letih resne jage in kakem padcu raje ne bom nadalje razglabljal.

Ja, na tak način lahko sestaviš komplet za 1700 evrov. Potem pa na vsaki nastrelitvi velike oči, zakaj vsako leto puška drugam nese. Videl že vse prevečkrat. Majhen odstotek tistih, ki pa kljub delavski plači ne sklepamo kompromisov pri orožju s katerim streljamo na živo divjad, ter zavestno kupimo nadpovprečno, dražje in boljše, pa po tvoje kompenziramo neznanje.


Deerhunter če si za 1700â?? ne moreš sestavit uporabnega kompleta imaš resen problem...Leupoldova snemljiva je mene prišla pri puškarju 200â?? z montažo daljnogleda in pristrelitvijo. Fiksne ki odlično opravljajo svojo vlogo so do 150â??.
Daljnogled za 700â?? je za povprečnega lovca povsem dovolj. Nekateri potem svoje neznaje seveda kompenzirajo z opremo.

Takim, ki ogromno prejagajo, pa jim je vseeno, kakšno puško imajo, je dostikrat tudi popolnoma vseeno, kam puška nese, ali 10 cm levo ali 10 cm desno. In kadar ne pade se niti ne trudijo z iskanjem ali ugotavljanjem kaj je s puško, ampak samo jagajo dalje. Saj bo drug kos prišel. Vse to pa gre seveda na škodo divjadi, da o lovski etiki sploh ne govorimo.
Vsakemu, ki strelja na divjad, bi morala biti skrb za osebno opremo in orožje, torej etična uplenitev, na prvem mestu! Po tvoji teoriji, pa tisti, ki kupimo kvalitetno opremo uresničujemo svoje mokre sanje. Malo razmisli o svojih teorijah in načinu komunikacije.


Nekaterim je vseeno kakšno puško imajo pa ogromno prejagajo. Nekateri pač tudi nimajo na razpolago neomejenih sredstev za izpolnjevanje svojih mokrih sanj.

Ostrorogi
6. February 2015, 21:07
@denis
Bom preskočil hude besede katere mi namenjaš, kot da jih ni. Nihče se ni pameten rodil, tudi sam se nisem.
Upam, da si prebral, kar sem napisal in ne samo prva dva stavka. Nista bila mišljena kot žaljiva ali poniževalna. Nasprotno, večini vam sem mu z vprašanji poizkušal dat vedeti, da je podal mnogo premalo podatkov, da bi mu sploh lahko kdorkoli svetoval karkoli o nabavi njegovega orožja. Nabava orožja ni isto kot bi šel popoldan po kruh, ali pa po ribe. To seveda vsi vemo. No vsaj upam. Sicer pa orožje je zadnja stvar, ki jo bo v začetku lovske kariere potreboval. Pa čeprav naj bi veljalo za glavno lovčevo orodje.
Takole svetovanje je isto kot bi bral Ališičev report od formule ena, ko je še vozil Michael Schumacher. Vsak v svojo stran zavija... Je pa res, da je tole forum, ki naj bi bil podobnim ali takšnim debatam namenjen.
Zaenkrat lahko še vsakemu pogledam v oči. Toliko o moji dobronamernosti.

denis jež
6. February 2015, 21:59
Moje besede tebi so bile na ravni tvojega posta pripravniku,torej posmehljive in ne žaljive.

Sicer pa je navedel dovolj kriterijev, povedal je da bo lovil pretežno gamse in d.prašiče in da bi kupil puško do 1000€ in optiko do nekje 700€. Ali je že kdaj streljal je bolj ali manj nepomembno,če ima namen opravit lovski izpit in postati lovec,bo vsekakor rabil karabinko standardnega kalibra in variabilni daljnogled.

Za 1700€ bo lahko kupil povsem zanesljivo puško in optiko z dobro fiksno montažo, ki mu bo omogočala vse vrste lova.

Dule
6. February 2015, 22:44
Vsakemu, ki strelja na divjad, bi morala biti skrb za osebno opremo in orožje, torej etična uplenitev, na prvem mestu!
Za etično uplenitev ne potrebuješ najdražje opreme ki je trenutno na razpolago na tržišču ampak nekaj popolnoma drugega.

Benjo
6. February 2015, 23:27
Malo smešno je, da za etično uplenitev divjadi do sedaj je bila dovolj dobra tudi zastava M70.

Pri nas je starejši lovec z CZ 8x57, s katero je lovil tudi njegov sin in pripravnik in vsako leto opravi preizkus z grupo pod 2,5 cm. Moja zastava je tudi brez težav s primernim strelivom zadevala pod 2,5 cm (kaliber 30-06).

Deerhunter
6. February 2015, 23:49
No pa smo danes za zaključek dneva prišli še do legendarne Zastave M70, ki je itak edina prava lovska puška, vsi, ki imamo pa karkoli boljšega, pa kompenziramo svojo nesposobnost in neznanje. Meni se ne da več. Mogoče jutri biggrin

Benjo
7. February 2015, 00:18
No pa smo danes za zaključek dneva prišli še do legendarne Zastave M70, ki je itak edina prava lovska puška, vsi, ki imamo pa karkoli boljšega, pa kompenziramo svojo nesposobnost in neznanje. Meni se ne da več. Mogoče jutri biggrin

Sploh nisem omenjal kakeršne koli kompenzacije, ampak navedel dejstvo.
In kljub temu, da dobro strelja sem jo zamenjal z novejšo in dražjo.

V mojem komentarju ni bilo nikjer omenjeno, da je to edina prava lovska puška. :icon_study:

Zvitorepec
7. February 2015, 10:17
Bom še jaz podal svoje mnenje,ker se ne morem več zadržat. Ne vem kaj bi bilo narobe z zastavo m70. Jaz jo imam v kalibru 8x57js,na nastrelitvi je med najbolj natančnimi puškami,odsuna ne čutim,pa sem lovec lahke kategorije po kilogramih in z njo uplenim največ divjadi v naši družini. Kupil sem 4 leta staro izdelano po naročilu,zelo lepo in z meopto 3-12x50 za 800€. Kaj bi še rabil?
Imam pa še eno enako,le da sem dal skrajšati cev in gor je optična pika,to pa imam za pogone.
Vsak ve zase,vendar jaz sem zadovoljen.
Kot pripravnik sem kupil še češko bokarco in sem jo zaradi neuporabe kmalu prodal naprej

alojz1
7. February 2015, 10:34
Tale zmeda pripravniku ne bo nič pomagala. Jaz bi kupil 7,62x54R ki sem jo videl za 200€ tule pri novem trgovcu. Najcenejše strelivo. Pa še za medveda :yea1:
Tako ne bo veliko na izgubi, ko si bo kasneje omislil kakšno prestižno.

Deerhunter
7. February 2015, 10:43
Saj sem že v prvem postu v tej temi pisal, da se med rabljenim orožjem da dobiti odlično orožje za pravi denar, če znaš ločiti seme od plevel. Pa še veliko denarja se prihrani. Zato je nesmiselno kupovati novo orožje za pripravnika, ker za 1700 € ne bo imel nič boljšo puško, kot bi jo lahko kupil za 800 €, le da je pač (malo) rabljena. Če želiš imeti pa nadstandardno orožje, (zaradi neznanja ali mokrih sanj - po Duletovo) je pa treba poseči precej višje, kot je tistih 1700 €. Za ta denar pa bi dobil ravno CZ M70 s fiksno montažo in Meopta daljnogledom, kakršno omenja Zvitorepec, le da bi bila nova. Tako puško pa se dobi, kot je napisal Zvitorepec, rabljeno pa čisto v redu, za pol manj denarja.
Takšna puška je za pripravnika čisto dovolj dobra. Če veliko jaga in ugotovi da to ni zanj, bo pač kupil nekaj drugega. Če pa je zadovoljen in mu to zadostuje, pa še toliko bolje.

Je pa tudi treba napisati, da primer te puške, ki se omenja je tak, da gre za skorajda novo orožje in je bilo najbrž tudi malo rabljeno. V veliko primerov gre pri puškah CZ M70 za precej staro in izrabljeno orožje. In to velja tudi za optiko in montaže. Posledično te puške tudi ne dosegajo (več) vrhunske natančnosti.

Dule
7. February 2015, 14:27
Če želiš imeti pa nadstandardno orožje, (zaradi neznanja ali mokrih sanj - po Duletovo)
Ne se čutit osebno prizadetega zaradi moje izjave ki ni letela izključno nate, ampak take primere sem videl že velikokrat, ko je bilo orožje nadstandardno, rezultati pa podstandardni z veliko pametovanja ob strani kako in kaj. Fantje so prisotni samo na skupnih jagah, odstrela z njihove strani ni ali ga je bore malo.

Deerhunter
7. February 2015, 15:05
Seveda je zmeda, ko vsak svoj lonček pristavi. Ker je vprašanje veliko preveč splošno, da bi se sploh lahko o čemerkoli strinjali oziroma da bi se lahko razvila konstruktivna razprava. Imam 1700 evrov, ko naredim izpit, bom jagal to in to, kaj naj kupim? Sto različnih nasvetov v stilu "vsak svojega konja hvali"... Potem pa še en ali dva nepotrebna komentarja pod nivojem, ki logično sprožita še nekaj podnivojskih replik. Potem gre pa že tako daleč, da mora moderator posredovat. Pa še vreme je tako da nimamo drugega za počet kot sneg odmetavat in na forumu replike pisat :icon_lol:
S Zastavo M70 ni nič narobe, v kolikor gre za novo ali novejše orožje s kvalitetno montažo in optiko. Te puške so sposobne dobre preciznosti. Problem je, ker se v isti koš meče 30 let staro orožje, ki je enostavno iztrošeno. Iztrošene cevi, iztrošene montaže, iztrošeni daljnogledi. S tako puško pa redkokdo strelja v 1 MOA. Kar spet ni problem, v kolikor se jaga na tistih običajnih 50-100m. Predpis glede opravljanja preizkusa orožja je jasen glede tega kaj naj bi se na 100 m zadelo. In pa treba je priznati, da je puška pač precej dolga, težka in nekoliko nerodna. Nerodna je varovalka, nerodna so nemška naprožila, katera so najbolj pogosto predvsem na starejših modelih teh pušk. Za nekatere to vseeno zadostuje in so s takimi puškami zadovoljni. Drugi želimo pač malo več od tega. Zakaj pa ne? S puško pač preživiš veliko časa. Ni nas treba metati v koš nesposobnežev, ki z dobro puško kompenziramo neznanje ali ne vemo kako bi zapravili denar. Vsi imamo raznorazne izkušnje. Jaz vem da se najde kakšen tak, ki slabo strelja, potem pa to poizkuša kompenzirati z nakupom drage puške. Še več pa je takih, ki slabo streljajo pa jim je zraven še čisto vseeno kakšno puško imajo in kam nese. Ti so šele biseri. Po mojih izkušnjah pa večina tistih, ki si omislijo nadstandardno orožje, le tega tudi zna uporabljat. Pač le malo bolj natančen okus imajo za to, kaj potrebujejo.
Jaz sem hotel poudariti samo to da za 1700 â?? pač ne kupiš nekaj nadstandardnega. Lahko dobiš puško v rangu CZ, ČZ, mogoče kak cenejši plastičen Browning, Ruger itd... Montažo srednje kakovosti, ter daljnogled srednjega cenovnega razreda Meopta ali Bushnell. Takih pušk pa je rabljenih kot listja in trave za precej manj denarja kot stane novo. Le kvalitetno je treba najti. Poglejte malo male oglase.
Velike vsote denarja se splača vlagati, kadar rabimo nekaj namenskega, posebnega, nadstandardnega, nekaj kar se ne prodaja vsak dan na malih oglasih in nekaj kar nameravamo imeti dolgo časa. Ne pa za puško, katerih je polno v malih oglasih in ki se bo uporabljala po možnosti le eno leto, pa še to le za brakiranje, potem pa bo mladi lovec zaradi drugih potreb iskal kaj drugega.

Benjo
7. February 2015, 15:31
Že težko slediti tej debati. Se stališča in teme preveč mešajo.:icon_confused:

Pripravnik, počakaj z nakupom, imaš čas fino preštudirat in si prebrat kaj vse se ponuja na tržišču.

Jaz, kot pripravnik sploh nisem imel orožja in po pravici povedano ga tudi nisem potreboval. Ko sva šla z mentorjem na lov mi je puško rade volje posodil in prepričan sem, da bo tudi tvoj mentor tebi. Sploh pa je najpomembnejše, da kot pripravnik vsrkaš čim več znanja o divjadi, lovu, lovišču, lovskem delu, zakonodaji,...

alojz1
7. February 2015, 16:00
Znanec je imel bokarco pa ni bil preveč uspešen z njo. Je mislil, da razmetava. Jaz sem preveril seveda z polnjenimi naboji in kroglo 120 grain (z 11g kroglo v bokarci je zelo težko luknjo v luknjo streljat). Pa je bila točna. Potem jo prodaja.
Pride pripravnik z mentorjem, ki zna streljati. En sam strel v strogi center, plačata in se oba vesela, odpeljeta.
Kar nekomu ne štima ni nujno zanič. Pri takšni poplavi rabljenih pušk bi tudi jaz pogledal v tej smeri. Saj se da vse preverit. Tudi točnost. Ampak ravno najslabši strelci zahtevajo največjo točnost. Potem je pa problem tarčo zadet.

rws
7. February 2015, 17:20
Alojz1, naredi malo prostora v poštnem nabiralniku, eno vprašanje mam!:icon_wink:

Challenger
7. February 2015, 20:17
Pozdravljen Challenger.

Za ceno do in okoli 1000.- v Sloveniji dobiš nove risanice in sicer:

Titan6 plastika-989.-
Titan alpha-852.-
Titan standard-1062.-
Tikka T3 hunter- okoli 1100.-
Steyr pro hunter-1289
Češka zbrojovka- 550 lux-829.-
Sabatti skl-1170.-
Browning x-bolt-951.-
Winchester m70 us- 768.-
Browning a bolt-566.-
Haenel 10- 1088.-
...
najlepša hvala za modele

pikolis28
7. February 2015, 21:21
Znanec je imel bokarco pa ni bil preveč uspešen z njo. Je mislil, da razmetava. Jaz sem preveril seveda z polnjenimi naboji in kroglo 120 grain (z 11g kroglo v bokarci je zelo težko luknjo v luknjo streljat). Pa je bila točna. Potem jo prodaja.
Pride pripravnik z mentorjem, ki zna streljati. En sam strel v strogi center, plačata in se oba vesela, odpeljeta.
Kar nekomu ne štima ni nujno zanič. Pri takšni poplavi rabljenih pušk bi tudi jaz pogledal v tej smeri. Saj se da vse preverit. Tudi točnost. Ampak ravno najslabši strelci zahtevajo največjo točnost. Potem je pa problem tarčo zadet.

ojoj spet sam nakladanje.Pojdi raje sneg kidat.

alojz1
7. February 2015, 22:02
No Pikolis, z katerim delom se ne strinjaš? Ali to, da je z lažjo kroglo lažje streljat, ali to, da so lahko tudi starejše puške zelo uporabne?
Ali pa sem spet zadel in se kje prepoznaš.

rws
7. February 2015, 22:36
pomoje si zadel, če se prav spomnim ravno on uporablja 9.3mm, s tem slabšo natančnost kompenzira z večjim kalibrom:icon_wink:

alojz1
7. February 2015, 23:30
Sem si mislil, ja.
Malo razumevanja bi pa že pričakoval od nekaterih. Deerhunterju sem dva smeška zadaj dodal pa je vseeno smrtno resno razumel. Drugi pa z nakladanjem... čeprav se da vse preveriti. Lahko bi vprašal za ime prodajalca in kupca ali pa tistega, ki je streljal.
Tudi proizvajalec monolitk ima večkrat podobne težave z nejevernimi. Najbolje da preberete kar je napisal. Sem si dovolil skopirati.

citat:To je blo takrat ko sem Klemnu in Marjanu omogoču trening na jurja (1km), in jima dejal pojdita fanta in pokažta kako to gre... drugi dan sta si na tekmi delila prvo mesto, naboj je bil nabit na 3050 fps uporablena krogla los ht 140 gre, ki je po mojem mnenju daleč najboljša los krogla, puška ki je na jurja zadevala črni krog z nekimi namenskimi dragimi kuglami je omenjeno kroglo poslala pol metra više na zgornji rob tarče, bolj kot grupa me je zanimala luknja v tarči ki je bla normalna...

main757
7. February 2015, 23:51
Smešna mi je ta forumska logika, da slabi strelci segajo po močnejših kalibrih. Se ne strinjam s tem. Za odstrel srnjadi je dovolj kaliber .222. Kdor si za odstrel srnjadi kupi .243, .223, 6,5x55, 7x57, .308, je slab strelec ali kaj? OMG :icon_confused:

pikolis28
8. February 2015, 09:41
pomoje si zadel, če se prav spomnim ravno on uporablja 9.3mm, s tem slabšo natančnost kompenzira z večjim kalibrom:icon_wink:

:lol1::lol1::lol1:

alojz1
8. February 2015, 11:09
Smešna mi je ta forumska logika, da slabi strelci segajo po močnejših kalibrih. Se ne strinjam s tem. Za odstrel srnjadi je dovolj kaliber .222. Kdor si za odstrel srnjadi kupi .243, .223, 6,5x55, 7x57, .308, je slab strelec ali kaj? OMG :icon_confused:
Ali tole kdo razume?

kuglaabc
8. February 2015, 12:21
Alojz1, saj ne vem kako naj komentiram. Najbolje nič, s tem se bo strinjal marsikdo. Pa še prav ima, zato forum največkrat samo še berem. No kakšno pikro tudi spustim. Malo za hec, Kdo to razume – vsi samo ti ne, ha ha ha Alojz1, resnično samo za HEC.
Močni kalibri, da je nekaj rezerve!? Resnično se sprašujem kako so jagali in plenili naši očetje in dedje 40 nazaj, ko vemo kateri kalibri in orožje so bili v masovni uporabi na naših tleh. Poplava magnumskih kalibrov pa tudi vemo kdaj se je začela.b Tudi sam sem bil mlad in ponosen lastnik magnumskega naboja za repetirno risanico. Kaj sem lovil, večinoma srnjad in dva gamsa sem uplenil z njo. Katastrofa, vendar ne odsun! Pa pustimo debato in vprašanje ZAKAJ. Pač ZATO in je romala v druge roke.
Res pa me zanima sledeča tvoja trditev, lahko vzameva kateri koli kaliber. Npr. 7x65R, pač vzameš lažjo kroglo, daš v tulec manj smodnika in imaš prijeten naboj za streljanje. SE STRINJAM!!! Ali .30-06 Spr., .308 Win. Pa še bi se našlo. Za tarčo povsem OK, koliko puška butne se dejansko opazi le na strelišču. Na lovu veva oba kako je, malo adrenalina, lovske mrzlice – strasti. Ampak zakaj bi imel naboj .308 Win. napolnjen na minimum, če potem pridem na moč srednje polnitve od 7x57, le tega spet spustim na minimum in sem sredi .243 Win. in tega na minimum sem v rangu 5,6x52R, in tako do kam, do .222 Rem. ???
Morda razumem napak, torej raje švoh kaliber pa za vse, ker je z njim bolj prijazno streljat.
Ali no potem malo vprašljivo,ko te pokliče lovec, ki je zastrelil divjad s tašvoh polnitvijo na pomoč s krvosledcem, sicer ne dvomim kar berem na forumu imaš dobre pse krvosledce.
Ne zameri malce pikrosti, ali pa, tvoja stvar in lep pozdrav.

alojz1
8. February 2015, 12:52
Par pojasnil.
Pri lažji krogli gre več smodnika. Hitrost je bistveno večja (v moji 7x65R je 940m/s, v 308 pa 900). Energija pa je hitrost x hitrost x teža krogle /2
iz tega sledi, da je za umiritev naše divjadi popolnoma dovolj lažja krogla. Prej pade kot z kakšno 18g.
Pa nisem proti večjim kalibrom kot nekateri skušate prikazati. Sem samo proti tem kalibrom v rokah lovcev, ki jih ne obvladajo. Npr. opisal sem primer uspešnega lovca z 308. Za jelena je pa vzel 300 mag. in ga zgrešil bočno stoječega na 50m. Ja res je, iskalci ranjene divjadi vidimo marsikaj. Najprej pogledam z kakšnim nabojem je streljano. In tisti z mag težko prenesejo, da ni padlo. Nekako imajo v glavi, da je dovolj ustreliti pa bo že padlo. Tudi ta z jelenom mi ni verjel in je še drugega krvosledca klical, da mu je povedal isto kot jaz. Od takrat je 300 mag doma ker je priznal, da tudi na tarči niso zadetki tam kjer so pri 308.

Kdo to razume â?? vsi samo ti ne, ha ha ha Alojz1,
Čeprav je tole posmehljivo in bi lahko gladko preskočil ti moram povedati.
Imam kar velik krog znancev, ki upoštevajo moje mnenje. Ne moreš verjet ampak pomoči mojih psov skoraj ne rabijo več. Čeprav sem nekatere spoznal ravno preko pogostega iskanja. Divjačino pa veliko odkupijo in pravijo, da je manj odpada kot prej.

rws
8. February 2015, 12:52
kuglaabc, se strinjam s tabo, vendar 7x57 moraš držat pri maksimumu da si v rangu 243win, pa še to zaradi večje teže krogle:icon_wink:
Glede teh močnih in švoh polnitev bi js reku tako. Švoh polnitev naj se uporablja pri mehkejših soft point kroglah( sierra game king in podobno), pri bolj kompaktnih pa se je bolje držat pri maksimumu, oz pri hitrostih ki jih dosegajo tovarniški naboji.

main757
8. February 2015, 12:59
... vendar 7x57 moraš držat pri maksimumu da si v rangu 243win, ....


Nekateri smo danes že imeli zajtrk.:icon_neutral:

patriot
8. February 2015, 13:10
No otroci sedaj pa dudico v usta pa spat...
Ker drugače se boste spet pokregali med seboj! :icon_wink:biggrin

alojz1
8. February 2015, 13:41
vendar 7x57 moraš držat pri maksimumu da si v rangu 243win,
Mogoče bo kdo počasi skapiral. Če dam v 7x57 npr. 120 grain kroglo dosega zavidljivo hitrost. Skoraj v rangu 243. Teža pa je še vedno večja kot pri 243. Torej je tudi energije več.
Sem nekoč poizkusil 100 grain SP RN kroglo v 30-06 in je imela 1050m/s. Za lov pa ni bila. Katastrofa od luknje. Če pa vzamem lahko LOS je pa v redu.
Dober strelec bo z monolitko zelo uspešen. Kdor pa nima zaupanja pa bo vzel lahko Hornady, Speer ali Sierra. Kako smo pri nas mahnjeni na težke krogle pove že to, da lahkih nima noben trgovec. Ni interesa. Takoj čez mejo jih imajo pa vsi.
Nazadnje sem preizkušal 100 grain (6,5g) Lapua Cutting Edge v 308. Za srnjad in podobno divjad kar hudo. Odsun pa kot MK. Pri jelenjadi v obori so vse šle skozi. Padec na mestu.

lisac
9. February 2015, 09:51
Tudi jaz že dolgo razmišljam o lažji krogli v 308 cal, vendar ker ne polnim sam skoraj ni lažje municije kot 9,7.Imam pa oba kalibra, tako 308 kot 3006 in ne opažam razlik na divjadi. Če je zadeto kot je treba pade po obeh. Je pa streljanje z 308 dosti prijetnejše in natančnejše. 3006 je sedaj samo še za pogone, čeprav je prej bil edini. Če bi našel nekoga, ki bi mi napolnil 308 z kakšno lahko monolitko, bi jo z veseljem preizkusil in uporabljal na divjadi, ki pa je v pretežnem delu srnjad in lisica.

Deerhunter
9. February 2015, 10:05
To je okoli teh dveh kalibrov na kratko in jedernato tisto, kar jaz pisarim na dolgo in široko že precej časa, ker očitno ne znam napisat na kratko.
Pri dobrih zadetkih med tema dvema ni nobene bistvene razlike, pade vse, le da s 308 streljaš bolj udobno, ker je manj odsuna. Hkrati sta oba zelo univerzalna saj se da z obema z izbiro prave krogle jagati prav vse. Manjši je malo počasnejši zato dela malo manjše poškodbe. Ima tudi precej zmernjši odsun, zato je manjši idealen za dobro pomerjeno streljanje s preže. 30-06 je mogoče primernejši za pogone in še to le zaradi pričakovanih slabših in bolj kompliciranih strelov. Ter večje izbire težjih krogel.
Sicer pa kdor s 308 na pogonih ni zadovoljen, tudi s 30-06 ne bo. Zato je za pogone prava medicina 8mm ali 9,3mm. Zakaj, smo pa že pisali - širši strelni kanal - večja krvavitev, hitrejša izkrvavitev.


Tudi jaz že dolgo razmišljam o lažji krogli v 308 cal, vendar ker ne polnim sam skoraj ni lažje municije kot 9,7.Imam pa oba kalibra, tako 308 kot 3006 in ne opažam razlik na divjadi. Če je zadeto kot je treba pade po obeh. Je pa streljanje z 308 dosti prijetnejše in natančnejše. 3006 je sedaj samo še za pogone, čeprav je prej bil edini. Če bi našel nekoga, ki bi mi napolnil 308 z kakšno lahko monolitko, bi jo z veseljem preizkusil in uporabljal na divjadi, ki pa je v pretežnem delu srnjad in lisica.

jereb
9. February 2015, 23:57
Glede na to, da si pripravnik, da bi lovil prašiče ... in omenil si gamsarijo, je dobro, da lahko oddaš tudi kak daljši strel. Ker nisi omenjal šibrenih strelov, vzemi karabin.

Polno oglasov je za zastave in češke karabine, 7x64 z montiranim daljnogledom (6x42) in dosegajo dobro ohranjeni cene okrog 600€.

8x57 je po moje malo manj primeren za daljši srel na gamsa kot 7x64. 30-06 pa je kar malo "über" za manjšo divjad.

Taka puška ti bo pokrila vse kar potrebuješ in po par letih uporabe boš lahko na lastni koži spoznal, kaj ti manjka (po moje bo rezultat še kaka puška, ampak ne za rabo ampak "za dušo")

rws
10. February 2015, 00:44
En je premočan, drug je prešvoh, 308win je pa glih taprav! Če ti pa še natančnost kaj pomeni je pa itak najboljša izbira.