PDA

View Full Version : 30-06 ali 308.



Rhodesian Ridgeback
27. January 2015, 19:23
Pozdravljeni,

je kar nekaj postov na to temo ampak če ponovno malo diskusije naredimo ne bi bilo nič narobe. Kupujem karabin, v lovišču pretežno srnjad, nekaj jelenjadi, medved. Strelam skoraj nič, zanimivi so mi divji pujsi parkrat na leto v drugih LD-jih. Kako in kaj izbrati, puška bo american rifle od Rugerja. Razmišljam o krogli winchester super x power point, 11.7g. Zanima me kakšne so podpludbe?

Lp

alojz1
27. January 2015, 19:52
Omenjena puška je lahka. Težke krogle je kar težko streljati z njo. Pa potrebe tudi ni. Krogle so pa iste za 308, 30-06 ali 300 win. mag (pa še nekaj drugih kalibrov).
Sedaj pa k prednosti in slabostim. 308 dosega malenkost večjo hitrost kot 30-06. To je prednost pri težkih kroglah. Pri 10g in pri kratki cevi ki jo Ruger ima pa ta razlika izgine. Sploh, če ne streljamo na ekstremno velike razdalje. Hitrost krogle okrog 850m/s je za nekatere krogle že huda in delajo kar velike luknje. Se pa hitrost lahko občutno poveča če sami polnimo. Polnitev je še vedno v okviru varne, streljanje pa manj prijetno (pok in odsun) sploh pa je to nepotrebno.
Če pa pogledamo kdaj je kateri naboj rojen pa vidimo, da je 308 polovico mlajši. In pri športnih strelcih je kmalu izpodrinil starejšega brata. Z tem kalibrom so tako izboljšali rezultate, da so tudi tarče zmanjšali.
Jaz priporočam 308 in krogle do 10g.

alojz1
27. January 2015, 20:34
308 dosega malenkost večjo hitrost kot 30-06.
Tule je popravek. Običajno je obratno. Vendar pa pri polnjenju lahko v 308 z 10g H monolitko dobimo okrog 900m/s. Isto kroglo v 30-06 pa še nisem meril.

Rhodesian Ridgeback
27. January 2015, 23:28
Hvala za nasvet. Mi je tudi kolega svetoval, da naj uzamem 9.7g kroglo, vendar 30-06, da je še malo rezerve pri moči. Najbolj me pa skrbi odsun in podpludbe na divjadi. Nekaj mislim tudi na kompenzator.
Imam že nabavno dovoljenje za 30-06, ampak se vse bolj nagibam k 308, saj moči je povsem dovolj tudi za jelenjad in prašiče. Balistiko imata pa skoraj enako do 300m(za lov popolnoma preveč).

lp

Dule
28. January 2015, 08:15
Kupujem karabin, v lovišču pretežno srnjad, nekaj jelenjadi, medved
Če ne boš jagal medveda ravno vsak mesec uzami 308. Cev je dolga 55cm, 30-06 pa rabi malenkost daljšo cev da izkoristi svoj potencial. Puška ima 1:10 twist tako da dobro stabilizira tudi težje krogle.

Tine
28. January 2015, 09:16
Pozdravljeni. Se malo vključim v debato. Doma imamo oba kalibra. Oče velikega, jaz malega :icon_lol: Tudi sam sem si zaradi višjih hitrosti želel 30-06 (zaradi daljših strelov predvsem na gamsarijo), tudi nabavno sem že imel za ta kaliber. Pa mi trgovec ni upal v doglednem roku nabaviti puške in sem vzel 308, ki jo je imel v trgovini. Po nekaj letih dokaj intenzivne uporabe sem prišel do ugotovitve, da mi ni žal, da sem pristal na 308. Tudi starko pravi, da bi ob nakupu nove puške vzel raje 308. Divjad mi "lepše" pada kot mi je z očetovo puško (uporabljal sem jo na začetku lovske poti), manj razbija in še manj sem tepen na strelišču. Pa tudi 30-06 ne tepe ravno :icon_wink:, malo boljša malica pa bo možak prenesel škatlo streliva.
Se pa dobi tudi strelivo za medveda, če te to skrbi. Drugače pa oba streljava 9,7g krogle. Pri srnjadi ni kaj povedati, tudi teleta in prašiči so bili vsi prestreljeni kolikor me spomin ne vara. Le očetov jelen (očiščen cca 170kg) je imel Igmana pod kožo na drugi lopatici ter košuta streljana z 9,7g Kegelspitzom tudi ni imela izstrela.
Skratka, ker je puška izjemno lahka, bi jaz vzel 308.

Deerhunter
28. January 2015, 09:47
Ta tema o 308 in 30-06 je bila na tem in vseh ostalih forumih obrnjena okoli in okoli že tolikokrat, da se že ne da več kaj novega napisat.
Je pa vseeno treba upoštevati, da je vsak primer nekoliko specifičen, tukaj se recimo sprašuje za ta dva kalibra, lovilo se bo pa pretežno srnjad, pa občasno jelenjad, omenjen je bil tudi medved.

Uporabljal sem že oba omenjena kalibra, bi pa glede na prebrano predlagal 308 win. Zakaj? Glede na to da jagaš pretežno srnjad, 30-06 preverjeno do srnjadi ni ravno prijazen kaliber, če odkupujemo meso. Je treba zaradi same hitrosti krogle biti zelo izbirčen pri kroglah, pa še je potem ponavadi tako, da tista, ki dela malo škode na srnjadi, ponavadi dela (pre)malo škode na prašičih in jelenjadi... Poleg tega 308 win dovoljuje krajše cevi, zaklep je ponavadi krajši, kar vseskupaj pomeni precej krajšo in priročnejšo puško, strelivo je manjše in bolj priročno, 308 ima občutno zmernejši odsun in pomeni udobnejše streljanje - glede na to da razmišljaš o kompenzatorju predvidevam da si občutljiv na odsun, zato bi v tvojem primeru spet dal plus 308 win. Poleg tega gre pri obeh kalibrih za enako kroglo, v 308 win se jih brez problema dobi tja do 11,7g in celo 12g, kar je več kot dovolj za vso našo divjad. Vse kar loviš s 30-06 lahko loviš tudi s 308, le da v krajši, priročnejši in elegantnejši puški, ki ima tudi manj odsuna. Veliko bolj važen je zadetek kot razlika med tema dvema kalibroma. V skrajnem primeru, če boš res kdaj streljal na medveda, se tudi v 308 dobi polnitve, ki dosegajo in presegajo zakonske predpise glede tega. Vzameš tradicionalni in na težki divjadi tisočkrat preverjeni 11,7g Nosler Partition v Normini ali Federalovi polnitvi in pokriješ tudi medveda. Res pa je, da bi bilo za namensko puško s katero bi nameraval loviti medvede, bolj primerno vse kaj drugega kot 308 win. Ampak to je pa že druga zgodba. Tukaj govorimo o univerzalnem priročnem kalibru, primernem za lov vsega, od srnjadi do medveda. Sicer pa v branje predlagam en zelo zanimiv članek na to temo:

http://www.petersenshunting.com/big-game/perfect-north-american-big-game-cartridge/

V članku je lepo povedano - če loviš medvede, rabiš specifično puško v specifičnem kalibru, če loviš na dolge razdalje spet rabiš specifično puško v specifičnem kalibru. Vendar take puške pa načeloma niso najboljša izbira za celodnevne in celoletne love na običajno divjad, v tvojem primeru srnjad. Torej, če iščeš eno samo univerzalno puško, katero rabiš za celodnevna lazenja po lovišču, je 308 win kandidat, ki je primeren za vse namene, ne idealnen, ampak primeren... Oziroma drugače povedano. Če boš veliko lovil medveda, bo 30-06 bolj primeren. Ampak treba se je zavedati, da potem dobiš daljšo, bolj nerodno puško, z večjim odsunom, ki je sicer nekoliko bolj močna in zato bolj primerna za lov na težjo divjad, ampak hkrati pa ti bo tudi srnjad nedvomno precej bolj razbijalo, kot bi si želel.
Ampak kolikor strelov povprečen slovenski lovec odda na medveda, menim, da je nepotrebno zaradi tega kupovati močnejši kaliber. Treba se je s kalibrom prilagoditi tisti divjadi, ki jo največ jagamo, ne tisti, ki jo najmanj jagamo.

aron
28. January 2015, 10:25
Jest mam pa 30.06 Tikko pa je tud čisto ok. Vse pade če prav zadaneš, pa če lih u pleče ne zadaneš tud ni vse zlomlen. Kuglo ta pravo pa je ok.
Da ne bo pomote, 308 je ravnotako zakon, ampak lih za na medota si bo mogu sposodt poj biggrin

Rhodesian Ridgeback
28. January 2015, 10:46
Takšna diskusija je super, veliko nasvetov in mnenj.
Odločil sem se za 308, pa čeprav mi bo zapadlo nabavno za 30-06 in bo ponovno 40 eur (7 kos, imam solastništvo z očetom, pa nima enega normalnega kosa orožja, ali je premalo ali pa preveč, pa šrotarce).


lp

alojz1
28. January 2015, 10:53
Ne vem, če zapade. Samo kaliber spremeni, kategorija je ista. Znanec je pred kratkim imel nabavno za 243 pa je Rugerja kupil v 308. Brez problema je zamenjal.

PROF.racoon
28. January 2015, 13:32
Tako kot pravi Alojz. Samo kaliber ti na nabavnem zamenjajo...

Deerhunter
28. January 2015, 13:49
Glede na to da te skrbi odsun, je vsekakor zate primernejši kandidat 308 win. Ne bom rekel da 30-06 premočno udari, vsekakor pa ima precejšen odsun, ki je opazno močnejši kot 308 win in zna biti za občutljive strelce že moteč.
Omembe vredno je tudi to, da gre pri Ruger American za lahko puško, ki tehta vsega 2,8kg, kar je minimum od minimuma. Poleg tega ima razmeroma kratko cev "22" oziroma 56 cm in to dvoje še ojača odsun že tako precej poskočnega 30-06. Vsekakor je za občutljivega strelca ter takšno lahko puško z razmeroma kratko cevjo bolj primeren 308 win. Velik plus je tudi, da ima Ruger American skrajšan zaklep za kratke naboje, zato je puška v 308 win nekoliko krajša in lažja kot v 30-06.

V primeru Tikke, ki ima enak zaklep za vse naboje in 57 cm cev je pa morda v primeru, da nas ne moti odsun smotrno razmisliti raje o 30-06, saj puška v 308 win ni nič krajša ter tudi cev 57 cm je za 30-06 kar optimalna (za 308 win pa že skorajda predolga).

Tine
28. January 2015, 13:58
Meni niso komplicirali na UE. Sem z nabavnim 30-06 prinesel 308. Tudi trgovec ni nič rekel, le popravek sem mu skeniral in poslal.

aron
28. January 2015, 14:02
No spet se vse da narest brez težav... kot v kinologiji :icon_lol:

Rhodesian Ridgeback
28. January 2015, 15:32
Načeloma me odsun fizično ne moti (puško dobro primem, + konstitucijsko dovolj velik in težak), vendar mi je to bolj izziv najti komplet cenovno ugoden, ki lepo teče (vsi ostali starejši jamrajo o rukanju 30-06).

Načeloma sem imel v mislih, da je karabin in prelomačo bolje imeti močnejši kaliber, ker greš na en strel, pri polavtomatu pa bolje nekaj lažjega zaradi odsuna in dvigovanja puške. Bom pa res karabin uzel 308, pa kasneje imam v planu še polavtomat (bolj zaradi želje, kot lova), ta pa morda 30-06(odvod plinov, manjša moč).

Na zadnjem lovu so se pogovarjal, da nekje v Avstriji (takoj za mejo) je trgovinica, ki ima novega in rabljenega orožja takšnega in drugačnega. Baje ima tudi polavtomate nove po 1000eur.
Kdo kaj pozna?

Aha, pa tole glede nabavnega bom pa res probal tako prehendlat.

lp

Deerhunter
28. January 2015, 16:23
Vedno ta načeloma in dejansko biggrin Mislim, da je ravno obratno, kot si ti napisal. Pri puški za čakanje, kjer iz preže oddaš en dobro namerjen strel na mirujočo divjad, je bolje streljati z udobnim kalibrom in s tistim dobro zadeti, pa bo vse počakalo, kot pa imeti močan kaliber, nato pa zaradi odsuna zamakniti in posledično zadevati slabše.
Polavtomati so po drugi strani namenjeni večinoma za pogone, tam pa resnično ne škodi nekoliko rezerve, ne zato, ker tam običajni kalibri postanejo kar naenkrat prešibki, ampak zato, ker je večja možnost slabšega zadetka in obstrela zaradi streljanja na bežečo divjad prostoročno. Poleg tega kot si sam napisal, je tu še izguba nekaj moči zaradi odvoda plinov. Za polavtomat in pogon vsekakor močnejši naboj.



Načeloma sem imel v mislih, da je karabin in prelomačo bolje imeti močnejši kaliber, ker greš na en strel, pri polavtomatu pa bolje nekaj lažjega zaradi odsuna in dvigovanja puške. Bom pa res karabin uzel 308, pa kasneje imam v planu še polavtomat (bolj zaradi želje, kot lova), ta pa morda 30-06(odvod plinov, manjša moč).
lp

alojz1
28. January 2015, 16:48
Načeloma me odsun fizično ne moti
To je tisto kar vedno ponavljam. Nihče ne bo priznal. Je pa največkrat vzrok za slab strel.
Strelci bodo pa vedno izbrali šibkejši kaliber zaradi odsuna in poka. Kompenzator sicer malo pomaga, pok pa ostane. Zato je izbira puške vedno kompromis. Če pa imamo puško že izbrano pa ostane le še kaliber. Če smo tudi pri tem že odločeni pa nam ostane še izbira krogel. Tu pa pogosto grešimo.
Prej je nekdo napisal, da KS in Igman nista prebila jelena. Ja logično. Jaz bi dodal še SPCE. Teh krogel jaz ne priporočam (za težjo divjad) ker so zelo občutljive za malo večjo hitrost in se prehitro razletijo. To je podobno kot če streljamo v 30-06 TIG ali podobne, ki so namenjene težji divjadi, mi pa lovimo srnjad. Največkrat še malo gre. Ravno toliko, da imamo zvečer problem.

Deerhunter
28. January 2015, 19:39
Tole pa ne bo držalo (mogoče si zamešal za TUG?...). TIG je mehka krogla in v bistvu kljub dvojni zgradbi mehkega sprednjega in trdega zadnjega dela ni namenjena težji divjadi pač pa predvsem lažji ker se pri težji rado zgodi, da se razleti. Težji divjadi je namenjena TUG. In TIG v 30-06 srnjad ponavadi podre na mestu. Gre za 9,7g kroglo, ki je mehka, hitra in lahka. Rezultat je ponavadi vse štiri noge v zraku.


To je podobno kot če streljamo v 30-06 TIG ali podobne, ki so namenjene težji divjadi, mi pa lovimo srnjad. Največkrat še malo gre. Ravno toliko, da imamo zvečer problem.

alojz1
28. January 2015, 19:46
Ja verjetno. Možno je tudi UNI. Sem enemu lovcu pobral dvakrat le kosti po 200m. Preko noči so imele lisice delo. In je tožil, da ima v 30-06 najboljše RWS naboje (nikljane krogle). In srnjad vedno beži. Pa so bila rebra na pravem mestu prestreljena.

Deerhunter
28. January 2015, 20:00
Najbrž je šlo za TUG. TUG je pri RWS po novem UNI Classic, TIG pa ID Classic. Brenekke pa ti dve krogli še vedno trži pod enakim originalnim imenom.
TIG je bil razvit kot univerzalna krogla za lov lažje in težje divjadi. Od tod koncept mehkega prednjega dela, ki se hitro odpira in dela velik šok, ter trdega zadnjega dela, ki zanesljivo prebije. Na papirju dobra zamisel, vendar se je v praksi pokazalo, da je krogla premalo trdna, da bi zanesljivo delovala na težji divjadi. Prehitro pride do razpada krogle (svinec razpada in se v nekaterih primerih popolnoma loči od plašča). To je še posebej izrazito pri nekoliko hitrejših kalibrih, saj mehka krogla jasno slabo prenaša večje hitrosti. Zato je Brenekke kasneje razvil TUG, ki je trša in trdnejša. In seveda bistveno boljša za težjo divjad. Se pa kasneje in bolj kontrolirano odpira in posledično zna kakšen manjši kos odskočiti, kot da mu ni nič. Pač klasična zadeva, trda krogla, premalo šoka...
S TIG sem pa v 30-06 uplenil skoraj 10 kosov divjadi in ta krogla pri veliki hitrosti, ki jo ima v 30-06 dela velik šok na srnjadi. Le redko kateri kos se je opotekel do najbližjega grma, v večini primerov pa sem v daljnogledu po strelu zagledal le vse štiri noge v zraku.

Za večino lovcev je pa vsaka krogla najboljša, le da je od RWSa. Kateri tip krogle je, je prav malo važno. Tako se mi dogaja, da mi celo navadne T-mantel hvalijo kot "najboljše" krogle, pa sploh ne vejo, kaj pravzaprav imajo v roki.

Rhodesian Ridgeback
28. January 2015, 20:02
Deerhunter saj sem napisal, da sem bil v zmoti in tudi drugi( v LD) so mi večinoma narobe svetovali. Za odsun kot sem napisal malo more biti, da saj veš da si sprožil.

Sedaj vem kaj bom naredil mirnega srca in pošteno do divjadi karabin 308., 9.7g od winchesterja zaradi odnosa do divjačine. Delovni komplet tudi za čakanje, za medveda me pa tako ali tako nima.

Kaliber ima dovolj moči, pa preciznost in mesto zadetka.

lp,

Magična beseda "načeloma"biggrin

rws
29. January 2015, 09:31
Pred kakim letom sem vprašal poklicnega lovskega čuvaja iz Kočevja, če je opazil kako razliko pri odstrelu jelenjadi s kalibroma 30-06 in 7x64, pa je rekel da niti ne...eni pa opažajo velike razlike(predvsem višek energije tako opevajo) med 30-06 in 308win na podlagi nekaj odstreljenih kosov divjadi.
Je pa s 30-06 in Normo oryx v Afriki lovil tudi malo težjo divjad kot se sprehaja po naših gozdovih:icon_wink:
V splošnem imaš na izbiro toliko različnih krogel, da ti za odstrel vse naše divjadi zadostuje en kaliber.
Omenil si plinsko zavoro, glede te je pa tako, da če daš gor konkretno plinsko zavoro, brez glušnikov ne moreš streljat( taka zavora zmanjša odsun 308win na nekje blizu odsuna 223rem, drugo so razni magna porti, ki pa se po efektu ne morejo primerjat z zavorami, vendar pa so bolj prijazne do ušesa:icon_wink: Sam imam 3 komorno zavoro, za mali denar mi jo je naredil v LOS-u, vendar jo uporabljam samo na strelišču.

alojz1
1. February 2015, 09:59
V splošnem imaš na izbiro toliko različnih krogel, da ti za odstrel vse naše divjadi zadostuje en kaliber.
In ena puška.
Poznam zelo uspešnega lovca, ki ima samo češko 7x67R. Pa je sinoči kroglo grom poslal skozi dva lanščaka. Prvi je počakal na nastrelu drugi pa v bližini. Tukaj pa še kar o moči in kroglah.
Ja, pa skozi je šla. Skozi oba.

pikolis28
1. February 2015, 10:45
In ena puška.
Poznam zelo uspešnega lovca, ki ima samo češko 7x67R. Pa je sinoči kroglo grom poslal skozi dva lanščaka. Prvi je počakal na nastrelu drugi pa v bližini. Tukaj pa še kar o moči in kroglah.
Ja, pa skozi je šla. Skozi oba.

To pa je lovsko ja!:bum:

alojz1
1. February 2015, 11:38
Popravljam. Pravkar sem zvedel, da sta bila ozimca.
O etiki pa tole. Dokler bomo brejim lanščakinjam šteli zarodke, kasneje ugotavljali število mladičev po seskih in na skupnih lovih streljali zbegane pujske brez mame, do takrat se mi tole zdi še najmanjši greh.

jelenko
1. February 2015, 12:34
Popravljam. Pravkar sem zvedel, da sta bila ozimca.
O etiki pa tole. Dokler bomo brejim lanščakinjam šteli zarodke, kasneje ugotavljali število mladičev po seskih in na skupnih lovih streljali zbegane pujske brez mame, do takrat se mi tole zdi še najmanjši greh.

BRAVO.... !!! Bighand Vsaj eden....

Deerhunter
1. February 2015, 13:40
Najbrž si hotel napisat 7×57R. Točno to sem jaz na tem forumu že večkrat napisal. Enim 308 win ni dovolj. Pa ima 11,7g težko, 7,62 mm široko kroglo, ki dosega blizu ali čez 3000 J na 100m energije.
Po drugi strani pa se je desetletja jagalo s 7×57R, ki ima lažjo, ožjo kroglo, ki dosega na 100 m "le" okoli 2500 J. Pa je ravno tako vse padlo, če je le bilo zadeto v karkoli vitalnega.

Pa še vseeno je kup ljudi, ki bolj zaupajo 30-06. In to kljub temu, da bolj tepe, zaradi večje hitrosti krogle bolj razbija, ter zahteva daljšo in nerodnejšo puško - vse ostalo je pa isto.

Saj ne rečem. Če namensko rabimo več moči - če nekdo namerava medvede streljat. Ali pa za kak polavtomat na pogonu. Ampak kupit 30-06 in nato z njim s preže srnjad streljat? Tudi takih je veliko. Malce slabši strelci - rado pade kakih 10 cm stran od tam kamor pomeri, zato je za njih rešitev večji kaliber. Ta pa prinese še večji odsun in še večje nelagodje pred strelom. Kar pa žal vodi le v še slabše zadetke.

Na koncu pa še to, vsaj naj proba sam kaj mu odgovarja. Kdor se počuti sposoben streljati z močnim kalibrom in ga tudi potrebuje - vse super. Le za srnjad s preže streljat ne kupujte topa. Ker ni potrebe imeti daljšo, težjo, bolj nerodno puško z večjim odsunom, rezultat bo pa isti kot pri kakšnem zmernejšem kalibru ali zaradi večjega razbijanja divjačine celo še slabši.


In ena puška.
Poznam zelo uspešnega lovca, ki ima samo češko 7x67R. Pa je sinoči kroglo grom poslal skozi dva lanščaka. Prvi je počakal na nastrelu drugi pa v bližini. Tukaj pa še kar o moči in kroglah.
Ja, pa skozi je šla. Skozi oba.

alojz1
1. February 2015, 14:45
Hvala za popravek. 57R je prav. Drugače pa si zadel bistvo. Namesto, da slab strelec najde blažji kaliber posega po močnejšem. In slabi zadetki se stopnjujejo. Zapomni in govori pa samo o tistem kar je padlo na mestu.

pikolis28
1. February 2015, 15:03
Hvala za popravek. 57R je prav. Drugače pa si zadel bistvo. Namesto, da slab strelec najde blažji kaliber posega po močnejšem. In slabi zadetki se stopnjujejo. Zapomni in govori pa samo o tistem kar je padlo na mestu.

A tole leti name?
Takih tezav jaz nimam kot pišeš tukaj je pa res da lovim z 9,3x62

alojz1
1. February 2015, 15:54
Ni letelo nate. Tudi pojma nisem imel, kakšno puško imaš. Če pa si se prepoznal pa sam veš.
Jaz nisem PROTI katerem koli kalibru. Samo znati ga je treba uporabljati. Ker obstajajo univerzalni in specialni.

cviček
1. February 2015, 19:30
Ni letelo nate. Tudi pojma nisem imel, kakšno puško imaš. Če pa si se prepoznal pa sam veš.
Jaz nisem PROTI katerem koli kalibru. Samo znati ga je treba uporabljati. Ker obstajajo univerzalni in specialni.

ha ha Jaz sem pa ZA VSAK kaliber. In še to: obstajajo univerzalni in specialni kalibri in seveda tudi strelcibiggrin

Robert91922
1. February 2015, 21:16
Popravljam. Pravkar sem zvedel, da sta bila ozimca.
O etiki pa tole. Dokler bomo brejim lanščakinjam šteli zarodke, kasneje ugotavljali število mladičev po seskih in na skupnih lovih streljali zbegane pujske brez mame, do takrat se mi tole zdi še najmanjši greh.

Se strinjam Bighand

Dule
1. February 2015, 21:53
Dokler bomo brejim lanščakinjam šteli zarodke, kasneje ugotavljali število mladičev po seskih in na skupnih lovih streljali zbegane pujske brez mame, do takrat se mi tole zdi še najmanjši greh
Meni osebno se zdi opravičevanje tega strela na tak način smešno, vsaka od naštetih situacij je težko opravičljiva, zavesten strel na dva kosa ki stojita en za drugim z namenom uplenitve obeh ni in nikoli ne bo odgovorno ravnanje, je zgolj pohlep po plenu.

alojz1
2. February 2015, 09:22
Vidim, da moji posti marsikomu kratijo spanec. Včasih se kdo vidi v njih. Pa ga sploh ne poznam. Ali pa so nekateri moralneži samo pri kazanju na druge. Svoje napake pa gladko spregledajo.

Seveda je pohlep po plenu, Dule. Kakor vse ostalo kar sem naštel. Pri strelu na srnjaka ali muflona, jelena, gamsa pa na trofejo. In zaradi pohlepa se strelja v nemogočih položajih, v begu, prehitro. Zaradi pohlepa kupimo tudi čim močnejši kanon, da ja ne bo kaj ušlo.
Zadovoljen????????

jereb
2. February 2015, 21:46
Pohlep po plenu, zadeto je bistvo.

Ne odobravam strela na dve vzporedni živali, pač nikoli ne veš kaj se s kroglo zgodi v prvem trupu, dovolj je, da se enkrat ne izide (poznam tudi "maherje" ki v vrsto koruzo stresajo da potem počez čez štiri s folmantelco užgejo:icon_eek:)

No zelo blizu tem pohlepu je tudi polavtomat, poln magacin, bum bum bum bum bum potem pa štejemo luknje v trupu pa drevesih ...

Ampak to je izven. Tema je 308 in 30-06.

Res so težave, sam bi vzel .308, sem pa bolj "čudak" in raje pogledam po evropskem 7x64 ali pa 8x57 - se jih zaradi navala amerov prodaja ko toče, za male denarje. Učinek pa je isti (amer 308 ima brata evropejca in to dva 7x57 in 6,5x57, 30-06 pa 7x64 ali pa rusjaka 7,62x54r) - evo cela vrsta kalibrov za vse evropske in večina svetovnih vrst.

patriot
2. February 2015, 21:47
Vidim, da moji posti marsikomu kratijo spanec. Včasih se kdo vidi v njih. Pa ga sploh ne poznam. Ali pa so nekateri moralneži samo pri kazanju na druge. Svoje napake pa gladko spregledajo.

Seveda je pohlep po plenu, Dule. Kakor vse ostalo kar sem naštel. Pri strelu na srnjaka ali muflona, jelena, gamsa pa na trofejo. In zaradi pohlepa se strelja v nemogočih položajih, v begu, prehitro. Zaradi pohlepa kupimo tudi čim močnejši kanon, da ja ne bo kaj ušlo.
Zadovoljen????????

Tako je, Alojz.
Lp in dober pogled!

P.S. Moraš pa biti hiter in natančen, ko se odločiš za dva Prašiča. Je pa potem bolj luštno, ko je škode na travnikih in njivah manj!

alojz1
2. February 2015, 21:58
Jereb. Od naštetih grehov se mi ta zdi še najmanjši. Tako sem napisal.
Ko pa kakšna lovska veličina upleni svinjo mimo navodil lovovodje se pa vedno naredi vrsta za čestitke in LB. Takrat vsi pozabijo na moralo. Jaz bom takemu, ki namerno upleni dva ozimca po 20kg z enim strelom še vedno z veseljem dal roko. Sploh, če je strelec in ne streljač.

Lakotnik
3. February 2015, 11:34
Jereb. Od naštetih grehov se mi ta zdi še najmanjši. Tako sem napisal.
Ko pa kakšna lovska veličina upleni svinjo mimo navodil lovovodje se pa vedno naredi vrsta za čestitke in LB. Takrat vsi pozabijo na moralo. Jaz bom takemu, ki namerno upleni dva ozimca po 20kg z enim strelom še vedno z veseljem dal roko. Sploh, če je strelec in ne streljač.

Pozablja se tudi, da večina takih strelov, kjer obležita dva kosa divjadi, nastane slučajno in ne namenoma. Se zgodi na krmišču ali na pogonu. Takšno namerno streljanje sicer lahko brez zadržkov štejemo za neetično.

alojz1
3. February 2015, 12:05
Takšno namerno streljanje sicer lahko brez zadržkov štejemo za neetično.
Če pa kdo pripelje iz večernega lova 5kosov srnjadi je pa etično ker je vsakega posebej ustrelil.
Nisem jaz kompas izgubil. Le neuporaben je, ker prehitro smeri menjamo. Ali drugače povedano.
Vsak tule bi bil vesel takega strela. Kdor pa ne more ali ne zna ima pa vsaj visoke etične standarde.
Naj spomnim, da je sneg in polna luna. Videlo se je kot podnevi. Ni streljal z PP v sredo tropa, kot sem tudi že doživel.

Deerhunter
3. February 2015, 13:31
Tudi meni so zelo pri srcu evropski kalibri. Se nekako bolje vklopijo v evropski lovski kontekst. Ta se bistveno drugačen, kot ameriški. Predvsem bolj tradicionalen, z določenim zgodovinskim ozadjem, lovsko folkloro in raznimi iz tega izhajajočimi običaji. Pri američanih je lov bolj šport kot kaj drugega. Greš v trovino, kupiš puško za 300$ ter lovsko dovolilnico, lahko tridnevno, lahko celoletno, kakor ti odgovarja - in jagaš. Če imaš svojo parcelo, lahko jagaš brez kakršnih koli lovskih izpitov. Večinoma ni društev kot pri nas, ki bi bila usmerjena v gojitev in ohranjanje divjadi. Po mojem mnenju je vseskupaj na bistveno nižjem nivoju kot pri nas.

No, sicer pa enim ta stvar okrog ameriških in evropskih kalibrov ni niti najmanj pomembna, drugim pač je. Ni pa to prav nič "čudaškega". Jaz sicer po večini uporabljam ameriške kalibre, čeprav imam po novem doma tudi starega nemca 8×57. Zakaj ameriške? Malo zaradi večje univerzalnosti, malo pa zaradi večje izbire streliva. Vendar, ko se gre za kakšno tradicionalno, germansko, morda celo pri nas izdelano karabinko, z izbornim lesom in germanskim daljnogledom, ji gotovo bolj pristoji kakšen tradicionalen evropski kaliber.

Ampak 308 win pa jaz ne bi primerjal s 7×57 še manj pa s 6,5×57. Prvi je šibkejši tako po moči kot po premeru krogle, drugi pa je realno gledano primeren le za odstrel srnjadi. Zato ju nima smisla primerjati s 308 win, ki je veliko univerzalnejši saj se lahko z njim uspešno lovi skorajda vse v evropskem prostoru.


Res so težave, sam bi vzel .308, sem pa bolj "čudak" in raje pogledam po evropskem 7x64 ali pa 8x57 - se jih zaradi navala amerov prodaja ko toče, za male denarje. Učinek pa je isti (amer 308 ima brata evropejca in to dva 7x57 in 6,5x57, 30-06 pa 7x64 ali pa rusjaka 7,62x54r) - evo cela vrsta kalibrov za vse evropske in večina svetovnih vrst.

Dule
3. February 2015, 14:23
Vsak tule bi bil vesel takega strela. Kdor pa ne more ali ne zna ima pa vsaj visoke etične standarde.
Naj spomnim, da je sneg in polna luna. Videlo se je kot podnevi. Ni streljal z PP v sredo tropa, kot sem tudi že doživel.
Pa sploh se ne gre za to kdo zna in zmore, kakšen sneg je in luna, gre se zgolj za to kar tudi ti cel čas poudarjaš in sicer o mestu zadetka, noben ti ne more 100% garantirat kako se bo krogla obnašala v prvem telesu, kaj šele kje bo prebila če sploh bo in kako bo vplivala na drugo telo. Se pravi se lahko upravičeno sprašujemo če nekdo po dva na hkrati strelja in je večkrat uspešen koliko prašičev ali druge divjadi je bilo tako nevede ali pa vede ofcane in je potem nekje počasi crkovala, seveda en prašič pa jasno da leži. Ja in seveda greste vsak tak strel preverit z krvosledcem in ste vsakič uspešni, ma daj Lojze no...

main757
3. February 2015, 15:13
Ampak 308 win pa jaz ne bi primerjal s 7×57 še manj pa s 6,5×57. Prvi je šibkejši tako po moči kot po premeru krogle, drugi pa je realno gledano primeren le za odstrel srnjadi. Zato ju nima smisla primerjati s 308 win, ki je veliko univerzalnejši saj se lahko z njim uspešno lovi skorajda vse v evropskem prostoru.

Ampak ne pozabi, da najmočnejše tovarniške polnitve 7x57 prekašajo najšibkejše tovarniške polnitve 308. :icon_neutral:

alojz1
3. February 2015, 15:14
Dule, midva se morava srečat. Bom prvega lovca spoznal, ki strelja z 100% gotovostjo.
Ja no saj takih je veliko ampak samo v pogovoru. Ko ga pa spomniš na "tisto iskanje" je pa puška ali patron kriv.
Sploh nisem mnenja, da je bilo to pravilno. Veš pa, da sem kot vodnik krvosledca prvi pri težavah. In vidim veliko neumnosti. Pa še tule me nekdo z visokimi etičnimi normami sprašuje kako daleč gre lahko lanščak streljan z 223 na 50m. Zato mislim, da sta ta dogodek in debata o njem pretirana.

alojz1
3. February 2015, 15:17
Ampak ne pozabi, da najmočnejše tovarniške polnitve 7x57 prekašajo najšibkejše tovarniške polnitve 308. :icon_neutral:
Ni potrebe po primerjavi energije. Tudi premer je odločujoč.
Dejstvo pa je da 7x57 večina lovcev podcenjuje.

Andy99
3. February 2015, 15:17
če bi naši predniki imeli možnost uporebe .308 win, bi ga uporabljali tako kot mi zdaj,
zato ne vem zakaj bi uporabljal 7x64 samo zato ker je evropski. Bi razmislil o uporabi, če bi bil slovenski. :)

Dule
3. February 2015, 15:36
Dule, midva se morava srečat. Bom prvega lovca spoznal, ki strelja z 100% gotovostjo.
Nikoli nisem trdil da streljam 100%. 100% ga ni bilo, ga ni in ga ne bo, zato pa je smiselno oddajat strele tako da je čim manjša možnost za napako. In zavestno skozi dva kosa je zame neodgovorno.

Deerhunter
3. February 2015, 15:37
Najmočnejše polnitve 308 win pa gladko prekašajo standardne polnitve 30-06, da ne govorim tukaj zraven še o 7×57.. Ampak ni bil moj namen to poudarjat. Jaz sem pač hotel povzeti neko povprečje in ne kaj se z enim ali drugim da narediti z max polnitvami...
Poleg tega pa se strinjam s tem kar je Alojz napisal, že samo premer krogle je pri tem odločujoč, zaradi večje teže ter zaradi širšega strelnega kanala in vsega s tem povezanega.


Ampak ne pozabi, da najmočnejše tovarniške polnitve 7x57 prekašajo najšibkejše tovarniške polnitve 308. :icon_neutral:


Ni potrebe po primerjavi energije. Tudi premer je odločujoč.
Dejstvo pa je da 7x57 večina lovcev podcenjuje.

alojz1
3. February 2015, 15:49
Nikoli nisem trdil da streljam 100%.
Potem tudi od drugih ne zahtevaj tega. Tako sem razumel (pa verjetno ne samo jaz).

noben ti ne more 100% garantirat kako se bo krogla obnašala v prvem telesu, kaj šele kje bo prebila če sploh bo in kako bo vplivala na drugo telo.

Dule
3. February 2015, 19:00
Lojze ti nisi nicesar razumel, ti ne vem ce razumes samega sebe. Jaz se umikam iz debate, zelim vam dober pogled in ravne cevi, lovski zdravo.

alojz1
3. February 2015, 19:18
Sem kar prav razumel.
Hočeš 100% potrditev, da Grom v tem kalibru vsakič prebije 2 pujsa po 20kg, če sta pol metra narazen. Jaz mislim, da bi test uspel. To je lovska krogla ki ima kar največjo prebojnost.

Benjo
3. February 2015, 19:25
Kakor sem ga jaz razumel, hoče samo povedati, da ni etično zavedno sprejemati nepotrebne rizike, ki se pojavljajo pri streljanju na dva kosa divjadi, ki stojita paralelno. Podobno kot ni etično streljati na divjad, ki je preveč oddaljena, streljati na svinjo, ki vodi pižamarje, streljati divjad, ki je zaščitena,...
Krogla je v tem pogovoru bila postranskega pomena.

alojz1
3. February 2015, 19:41
Benjo jaz razumem. Daj še ti. Vsak strel je določen rizik. Pa tudi nekdo bo na 200m bolj uspešen kot drug na 40. Nismo vsi enaki in ne moremo določati normativov.
Bolj sporna je meni takšna dvojna uplenitev po nesreči. Pa se dogaja. In drug kos je največkrat presenečenje, ki celo v planu ni. Pa "nesreča" je bolj zaradi malomarnosti. Saj veš kako je. Tudi kak pes, ki je preblizu tako konča.
Pa ne zagovarjam kakšnega člana moje LD. Je iz čisto tretje. Kar sicer ni pomembno.

Benjo
3. February 2015, 19:47
Točno kot si rekel. Vendar je še vedno potrebno ločevati med zavednim dejanjem in nesrečo. Nesreče se na cesti dogajajo tudi preudarnim voznikom,...

rws
3. February 2015, 19:54
Alojz1, na hrvaškem lovskem forumu, kjer so ogromno premleli okrog krogle Grom sem zasledil, če se prav spomnem v kalibru 7x64 grom ni prebil srnjaka, ne vem točno za kak strel je šlo. Glede tega nebi bil tako prepričan o dveh prestreljenih 20kg pujsih. sploh pa 7x64 naj bi imel večjo prebojnost kot 308.

Tine
3. February 2015, 19:56
Ste malo zalutali?

alojz1
3. February 2015, 20:03
Takšne debate so kar dobrodošle. Bolje kot mrtvilo, ko par dni ni nobenega posta. Ali pa le LB.

Podobno kot ni etično streljati na divjad, ki je preveč oddaljena, streljati na svinjo, ki vodi pižamarje, streljati divjad, ki je zaščitena,...
Krogla je v tem pogovoru bila postranskega pomena.
Pri naštevanju neetičnih dejanj bi lahko nadaljeval. Pa se večini kar logično zdi ustavit avto in na streho naslonit. Ali pa posvetit, če se ne vidi več. Poglejte malo doma kakšne svetilke imate. Za hodit je dovolj tisti obesek na ključu ali telefon. Za bolj zahtevne pa naglavna svetilka. Pa se vsem kar normalno zdi. Kakor tudi klic srnjaka v prsku. Jelena ali košuto v ruku pa že kritiziramo. Zakaj že takšna razlika????

Pa krogla v tem primeru je ključnega pomena. Z kakšno KS ali SPCE bi bilo pa to res neodgovorno početje.

alojz1
3. February 2015, 20:08
Alojz1, na hrvaškem lovskem forumu, kjer so ogromno premleli okrog krogle Grom sem zasledil, če se prav spomnem v kalibru 7x64 grom ni prebil srnjaka, ne vem točno za kak strel je šlo. Glede tega nebi bil tako prepričan o dveh prestreljenih 20kg pujsih. sploh pa 7x64 naj bi imel večjo prebojnost kot 308.
Tudi na hrvaškem forumu kdaj klobasajo. Sploh, če gre za srbsko kroglo.

JevŽ
3. February 2015, 20:25
Alojz1, na hrvaškem lovskem forumu, kjer so ogromno premleli okrog krogle Grom sem zasledil, če se prav spomnem v kalibru 7x64 grom ni prebil srnjaka, ne vem točno za kak strel je šlo. Glede tega nebi bil tako prepričan o dveh prestreljenih 20kg pujsih. sploh pa 7x64 naj bi imel večjo prebojnost kot 308.

Tak strel je bil lahko le v špico, pa še to težko verjetno. Doma sem probal v borov hlod debeline 23 cm in ga je gladko prestrelilo (verjamem da je srnjak mehkejši kot borov les :icon_wink:). Naslednjič bom probal debelejšega pa bom poročal o prebojnosti

Ostrorogi
3. February 2015, 20:38
Deska in voda sta dve različni strukturi...

rws
3. February 2015, 21:01
JevŽ, imaš pač švoh borov les:icon_wink:
Kaj klobasajo na hrvaškem forumu ne vem, se pa spomnem da je bila poleg slika krogle, ki se je sicer deformirala kot se mora.
Edina lovska krogla, ki verjamem da gre vsakič skozi 2x20kg pujsa je Impala(ti jo dam za kak test:icon_wink:). Vsaka krogla, ko je enkrat deformirana, jo grdo zavira že samo svinjska koža.

alojz1
3. February 2015, 21:35
Voda bolj zavira???? https://www.youtube.com/watch?v=LBJH-GGl6XI
Impala je prelahka, da drži smer in ima veliko prebojnost. Težje so Grom, TTSX in Naturalis. Pa mislim, da prva najbolje prodira.

jereb
3. February 2015, 21:58
Ja res je, da imajo .30 pač nekaj širši kanal ... ampak čudi me, da lovci zaradi tega hitro menjajo 7x64 za .308 ali pa 8x57 za .30-06. Ne verjamem da je taka razlika, da si ustvarjaš nov strošek. Ker dostikrat potem na kroglah šparajo, pa so še na slabšem.

Če bi nekoč hodilo res viška dnarja, pa bi tudi sam menjal orožje. Izbor pa bi bil bokarica 12/8x57irs in karabin 6,5x55.

alojz1
3. February 2015, 22:02
Jereb, ne zaradi potrebe. Želje pač. In argument za zamenjavo mora bit. Pa tudi, če si ga izmislimo.

rws
3. February 2015, 22:36
Voda bolj zavira???? https://www.youtube.com/watch?v=LBJH-GGl6XI
Impala je prelahka, da drži smer in ima veliko prebojnost.
In deformirana krogla bolje drži smer?

Benjo
3. February 2015, 23:53
Takšne debate so kar dobrodošle. Bolje kot mrtvilo, ko par dni ni nobenega posta. Ali pa le LB.

Pri naštevanju neetičnih dejanj bi lahko nadaljeval. Pa se večini kar logično zdi ustavit avto in na streho naslonit. Ali pa posvetit, če se ne vidi več. Poglejte malo doma kakšne svetilke imate. Za hodit je dovolj tisti obesek na ključu ali telefon. Za bolj zahtevne pa naglavna svetilka. Pa se vsem kar normalno zdi. Kakor tudi klic srnjaka v prsku. Jelena ali košuto v ruku pa že kritiziramo. Zakaj že takšna razlika????

Pa krogla v tem primeru je ključnega pomena. Z kakšno KS ali SPCE bi bilo pa to res neodgovorno početje.

Alojz, saj bi citiral, pa nimam toliko časa, da bi lahko vse napisal. Razmišljat je potrebno tako, da sam pri sebi stvari urediš in če bi to vsak naredil se o tem tukaj nebi pogovarjali.

Krogla je postranskega pomena, zato ker je debata tekla o zavednem in nezavednem neetičnem ravnanju.

Verjemi, da če bi imel toliko grehov, se nebi niti oglasil. Je pa res j***no poslušat človeka (nisi mišljen ti ali kdo drugi v debati) ki ti pridiga o etiki strelov in razdalijah in ..., medtem pa ko hodi iz pogona poleg tebe mu iz polavtomatske puške moli nabojnik na 10 ali 15 nabojev. Ko ga opozoriš na nabojnik, pa odvrne "aja, saj je treba menjat, da inšpektor ne vidi". Pol pa ostaneš:icon_eek:


Debata je pa itak o 30-06 in 308.
Kar se mene in mojih izkušenj tiče kupi 308, čeprav sam imam 30-06. 308 je bolj higienski kaliber za srnjad.

Ostrorogi
4. February 2015, 07:26
Voda bolj zavira?
Nisem napisal da bolj zavira. Odvisno od strukture penetratorja. Drugace pa je, ko zadanes materijal, ki je pretezno sestavljen iz vode in les.

Brlogar
4. February 2015, 08:00
Hkrati zagovarjat natančne strele (z lahko kroglo) na eni strani, in šus poprek čez dva kosa (če slučajno ni še kakšen zadaj) na drugi strani, je dvolično. Pa se ne postavljam na nobeno stran.

alojz1
4. February 2015, 08:31
No vidiš, jaz sem pa ravno zato omenil ta dogodek ker je (za dva) treba znati streljati. Tisti, ki ne zna užge tja kjer je največ črnih.
In ti zadnji bodo to vedno označili za nemoralno dejanje. Zato, da sami izpadejo v lepši luči..
Ko sem pred leti prvič omenil strel v glavo je bil plaz kritik. Ni etično, itd. Enako pri strelu na večjo razdaljo. Danes pa beremo v naši reviji prispevek urednika. Na lovu v afriki je imel tečaj streljanja na 600m.

Robert91922
4. February 2015, 09:28
Jaz pa svetujem nabavo kalibra 30-06, raje kot 308 win. Prvič zato, ker če sam polniš (če še ne, pa mogoče še boš), imaš možnost večjega razpona, kar se tiče moči streliva, saj lahko narediš naboj v rangu od švoh 308 win (2500 J) pa vse do začetnih moči 300 win mag (4200 J) oz. lahko uporabiš tudi težje krogle 220gr/14,3g katere so za 308 win že pretežke.
Tudi če kupuješ le tovarniško strelivo, je omenjeni razpon dosegljiv, če se malo potrudiš in poiščeš primerno strelivo. Npr. lovsko strelivo Kynoch 30-06 (lahka krogla 10,3g) v trgovini v PO ima le 2700 J in zelo lepo grupira, odsun je zanemarljiv. Če kupiš pa RWS s kroglo Evo 12,7g ali Geco z 11g Plus kroglo ali Hornady Superformance z 11,7g kroglo, pa imaš zelo močno strelivo, ki več kot zadošča za medveda ali velikega jelena oz. ti kompenzira tudi slabše zadetke na pogonih na divje prašiče.

junior
4. February 2015, 13:31
Sam sem bil v isti dilemi in sem na koncu nabavil kaliber 308 in bi to storil še enkrat (ker pač vsak svoje hvali biggrin). Uplenil sem kar nekaj kosov srnjadi ter tudi prašičev. Kot pa je že večkrat ugotovljeno, je veliko odvisno od krogle ter največ od strelca, ki ukrivi prst na petelina. Sam Uporabljam strelivo RWS UNI Classic 11,7g in me zaenkrat se ni pustil na cedilu, vedno je obilna krvna sled ter zanemarljive poškdobe na mesu. :icon_wink: To je pač moje mnenje, na koncu pa se vsak odloči sam kaj si želi in hoče. biggrin Pa dober pogled biggrin

robert13
6. February 2015, 10:11
Jaz bi se strinjal z Juniorjem. Za lov sem uporabljal različne kalibre in po naključju pristal na 308. V lovišču imamo tako rekoč vso divjad in ko bom nekoč imel denar, bom kupil še eno delavsko puško in to sigurno isti kaliber in grom domačico. Za to kar sem napisal imam argumente. Kot pa je tudi Alojz napisal v enem izmed prejšnjih postov, grom prebije tako rekoč vsako divjad. Do sedaj mi je samo ena krogla ostala v merjascu z nekaj čez sto kil. Krogla je šla žez en kup kosti in se ustavila v koži na drugi strani in sicer z zadnjim delom krogled izven kože. To je edini primer ko mi krogla ni prebila divjadi z 308. Tako da sem pristaš 308 in to z razlogom.

alojz1
6. February 2015, 10:52
Berem te prispevke in nasvete pripravnikom. Pa ugotavljam, da sem vsa leta v zmoti. Tujec dobi občutek, da smo dežela medvedov. Kot Aljaska. Kalibri morajo biti za medveda, krogle 14g itd.
Pobrskal sem malo. Res je pred par desetletji padel pri nas meddved. Z 7x57R. Pa v sosednjih tudi. Eden pa z 243. Sedaj imamo celo dovolilnico za odstrel pa med člani ni pretiranega zanimanja. Verjetno berejo vaše nasvete in ne upajo na lov ker nimajo medvedarce.
Pameten je tudi nasvet pripravniku za en hud kaliber in MK zraven, da se poceni nauči streljati. Ko pa pobrskam po trgovinah pa najdem lovsko strelivo 308 z medeninastimi tulci in boxer netilkami po 50 centov. Kdor je tako trd, da se pod vodstvom izkušenega strelca v enem tednu ne nauči zadeti glinastega goloba na 200m naj gre raje med ribiče.
Znanec se je kot zdravnik lani preselil na Švedsko. Letos je že lovec. Najbolj pomemben je izpit iz streljanja. Imajo različne tarče na različnih razdaljah. Najbolj pogost kaliber pa je 6,5.

Deerhunter
6. February 2015, 12:32
30-06 je za odtenek boljši kaliber, če govorimo izključno o moči teh dveh nabojev (kje pa je vse ostalo - odsun, potrebna dolžina cevi, dolžina zaklepa, poškodbe na divjačini itd...). Zato je 30-06 tudi nekoliko bolj primeren kaliber za pogone ali za res težke primerke divjadi. Vendar poudarjam "nekoliko", ker krogla je še vedno enaka, le malenkost hitrejša. In tudi s 30-06 zadet prašič oddirja kot da mu ni nič, v kolikor zadetek ni optimalen. Kdor pričakuje, da bo s 30-06 na pogonih bolj uspešen kot s 308 win bo zelo verjetno razočaran. Ja, s 30-06 lahko streljamo 13 g krogle, ki so iz tega kalibra tudi optimalno pognane. Ampak na koncu šteje zadetek. Torej, da bo zaradi tega pa vse kar naenkrat padalo v ognju, tudi tisto kar je slabo zadeto, tega ne pričakovati. Dobro zadet prašič s 243 win bo veliko prej padel, kot slabo zadet s 30-06. Kot sem napisal, nenazadnje gre pri 308 in 30-06 za zelo podobna naboja, z enako kroglo, le hitrosti so malenkost drugačne.
Vedno je veliko govora o medvedih, merjascih in jelenih. Koliko se pa tega potem dejansko lovi, je pa druga. Kot sem že prej napisal, s kalibrom se je smiselno prilagoditi tisti divjadi, ki je največ lovimo, zraven pa je dobro, če je optimalen tudi za kaj drugega, po možnosti kolikor toliko univerzalen za vse. Nekateri so to univerzalnost našli pri 308 win, drugi pri 30-06. Gotovo pa sta oba kalibra daleč najbolj univerzalna med vsem kar se od kalibrov dobi. Vse ostalo je morda boljše za določen namen, vendar ni tako zelo univerzalno. Veliko je pač odvisno od divjadi, ki jo lovimo ter od načina lova. Veliko je odvisno od dejstva, kako kdo prenaša odsun. Ter tudi od tega, kakšno puško želimo. Kratko, priročno, ali želimo puško polne velikosti, teže in moči. Nekaterim so kratke puške grde. Zato kupi puško polne dolžine in teže. Morda rabi še malo več moči, ali pa sam polni strelivo. Za takšnega je 30-06 boljša izbira. Nekdo, ki išče kratko puško s zmernim odsunom in priročno municijo, ta bo našel svojega favorita v 308 win (ne pozabite na Steyr Scout in Cooperjev "scout" koncept"...)
Žal poznam vse preveč primerov, ko se uporablja 30-06, ker je 308 "prešibak". In to izjavljajo takšni, ki o 308 ne vedno popolnoma nič. Še njegovih dimenzij ne poznajo, kaj šele njegovih performans, ali da bi z njim kaj uplenili. Potem pa se s preže s 30-06 strelja srnjad in tarna nad odsunom in razbijanjem divjačine. V veliko primerih gre tudi za slabše strelce, ki s takim kalibrom posledično zadanejo še slabše, ker se bojijo odsuna lastne puške. Sam nisem občutljiv na odsun in me ni strah puške. Vendar se mi je zdelo nepotrebno, da bi me puška tepla, medtem ko sem streljal na srnjad. Pa vedno tisto razmišljanje pred strelomm, kako boš naslonil in prijel puško, ker ima pač upoštevanja vreden odsun. Odkar imam 308 win, s preže streljam kot z MK puško. Je povsem vseeno, kako jo držim in naslonim. Enostavno ni toliko odsuna, da bi bilo potrebno glede tega razmišljati. Tako je tudi sam strel bolj precizen, ker sem bolj osredotočen na divjad. Zdaj je moje pisanje sicer izpadlo, kot da ima 30-06 odsun, katerega bi se bilo treba bati. Še zdaleč ne, s 30-06 sem prestreljal več kot s 308 win in lahko rečem, da je odsun 30-06 brez težav "ukrotljiv", če nas ne moti odsun. Ampak dejstvo pa je, da standardne polnitve 308 win pač nimajo tolikšnega odsuna kot standardne polnitve 30-06. Pa če se spet vrnemo k "medvedom" - tudi v 308 win se dobi takšne polnitve, ki dosežejo standardne polnitve 30-06, butnejo pa tudi enako kot 30-06. Če bi si že kdo res kdaj zaželel medveda jagat. Kolikokrat pa do tega dejansko pride, je pa že Alojz pojasnil. V večini primerov pa se te zgodbice okrog kalibrov v praksi testirajo na srnjadi in na manjših prašičih. Tukaj pa bistvene razlike med tema dvema kalibroma ne bo. Le manjši bo manj razbijal srnjad in manj tepel strelca. To je pa tudi vse.


Berem te prispevke in nasvete pripravnikom. Pa ugotavljam, da sem vsa leta v zmoti. Tujec dobi občutek, da smo dežela medvedov. Kot Aljaska. Kalibri morajo biti za medveda, krogle 14g itd.
Pobrskal sem malo. Res je pred par desetletji padel pri nas meddved. Z 7x57R. Pa v sosednjih tudi. Eden pa z 243. Sedaj imamo celo dovolilnico za odstrel pa med člani ni pretiranega zanimanja. Verjetno berejo vaše nasvete in ne upajo na lov ker nimajo medvedarce.
Pameten je tudi nasvet pripravniku za en hud kaliber in MK zraven, da se poceni nauči streljati. Ko pa pobrskam po trgovinah pa najdem lovsko strelivo 308 z medeninastimi tulci in boxer netilkami po 50 centov. Kdor je tako trd, da se pod vodstvom izkušenega strelca v enem tednu ne nauči zadeti glinastega goloba na 200m naj gre raje med ribiče.
Znanec se je kot zdravnik lani preselil na Švedsko. Letos je že lovec. Najbolj pomemben je izpit iz streljanja. Imajo različne tarče na različnih razdaljah. Najbolj pogost kaliber pa je 6,5.

Nini
6. February 2015, 16:40
Ko sem sam vstopal v lovske vrste sem imel tri možnosti nakupa, češko kombinirko 7x57R,8x57JS in 7x64 v edini trgovini orožja Lovec v Ljubljani odločil sem se za nakup kombinirke 7x57R/12 katero imam še danes,pred nekaj leti, da ne bi izpadel preveč nazadnjaški sem se odločal za nakup nove repetirke pred veliko dilemo v kakšnem kalibru pri tako velikem izboru.Osredotočil sem se na dostopnost in izbor streliva,ne velike hitrosti, zmeren odsun, končni rezultat je bil 308.Nikakor nisem hotel pretiravati po načelu "od viška glava ne boli",ker je že zakonodajalec pri predpisu najmanjšega kalibra in moči pretiraval za cca 30%.To je seveda moje skromno mnenje za izbiro kalibra.
Mlademu lovcu pa veliko lovskih užitkov.

Deerhunter
6. February 2015, 19:54
Jaz lovim pretežno srnjad in manjše prašiče. Pri lovu s 30-06 sem imel ponavadi tisti občutek, ki mu američani rečejo "overkill". Kaliber je močan, ima upoštevanja vreden odsun - in pri kakšni težki divjadi je to resda koristno, saj višek moči pride prav. Vendar, veliko nas lovi predvsem manjšo divjad, kot je srnjad, tam pa 30-06 zna delati nepotrebno velike poškodbe, ob čemer je treba vzeti v zakup še nepotreben odsun. Velika večina energije gre pa tako ali tako čez in v zemljo... Da bom pa trpel večji odsun in večje poškodbe zato, ker vsake toliko časa dobimo odločbo za medveda, za katero se tako ali tako nihče ne zmeni? Bolj smiselno se je prilagoditi s kalibrom divjadi, ki jo večinoma jagamo in raje za "izredne" primere nabaviti kakšno "vroče" strelivo, kot pa kupiti močan kaliber, nato pa za večino strelov iskati "nežno" strelivo...

kuglaabc
7. February 2015, 11:38
Svetujem da na AliEkspressu po nizki in ugodni ceni kupite fračo s trojno elastiko, tako mal za rezervo, pa poglejte pri prodajalcu, da je FRIŠIPING.

Rhodesian Ridgeback
7. February 2015, 18:24
Aliekspress ima razprodano, ostale samo še s poštnino. Povej naslov, bom naročil, v roku 3 tednov dobiš 2 ladijska zabojnika robe. So pa brez optike, nekatere imajo gumiran ročaj.

Pa dober pogled in ravne cevi oz karkoli že.

lp

alojz1
12. February 2015, 12:27
Zanimivo na sosednjem forumu. Če je lovec tudi strelec hitro pogrunta kaj je boljše.
Citat:
Pri nas zelo uspesen naboj 7x57R tudi ne dosega zakonskega minimuma 2500 J/100 m, na papirju ze, v praksi pa ne. Ampak je najbolj uspesen in bolj ucinkovit kot 7x65 R, ker ima obcutno manjsi odsun. Dodatne rezerve pri izbiri kalibra, so obicajno slaba usluga za dobre zadetke.

FRANCI
12. February 2015, 17:38
Zanimivo na sosednjem forumu. Če je lovec tudi strelec hitro pogrunta kaj je boljše.
Citat:
Pri nas zelo uspesen naboj 7x57R tudi ne dosega zakonskega minimuma 2500 J/100 m, na papirju ze, v praksi pa ne. Ampak je najbolj uspesen in bolj ucinkovit kot 7x65 R, ker ima obcutno manjsi odsun. Dodatne rezerve pri izbiri kalibra, so obicajno slaba usluga za dobre zadetke.

Tole pa že mal presega moj IQ.Kakšna rezerva? Alojz ti si obnorel kompletni lovski forum s svojo filozofijo o neki rezervi. Mehek naboj pa trdi naboj pa počasnejši je bolj točen pa kar nekaj.308 kal. z počasno kroglo je vreden eno figo ti pa vsaj po mojem razumevanju oddajaš dolge strele na divjad kar pomeni, da počasen izstrelek ima tudi velik padec, da o moči oziroma prebojnosti ne govorim.Tudi ni rečeno, da počasnejša krogla je bolj natančna kot hitrejša kajti, če sam polniš naboje potem to verjetno veš. Pa že enkrat poskusi ločiti športno tekmovalno strelstvo od streljanja na divjad.

Zvitorepec
12. February 2015, 17:45
No,le mirno kri! Če boš pozorno bral par strani nazaj,boš videl da tisti ki je bolj pristaš
30-06,ga zagovarja ravno zaradi rezerve v moči in to je hotel Alojz povedati,da se pa potem bolj bojiš petelina stisnit,ker veš da bolj rukne in fajn poči in to potem na zadetke vpliva.
Jaz nimam ne 308 in ne 30-06.

alojz1
12. February 2015, 18:07
308 kal. z počasno kroglo je vreden eno figo ti pa vsaj po mojem razumevanju oddajaš dolge strele na divjad kar pomeni, da počasen izstrelek ima tudi velik padec, da o moči oziroma prebojnosti ne govorim.
Predno začneš z vsemi topovi streljat preberi še kakšen moj post. V moji 308 ima krogla 900m/s (sem večkrat napisal).
Malo nazaj pa prilepil iz drugega foruma. "Slabo" in brez BC faktorja pa prelahko LOS kroglo je dal nekdo iz firme dvema tekmovalcema na 1km. V konkurenci dragih, težkih z visokim BC sta si delila prvo mesto.
Ni vse teorija. Je treba tudi v praksi kaj sprobat.
Danes je dal sin 4 strele na 400m. Vsakič bi zadel glinastega goloba.
Prebojnost???? Za lisico je vsaka krogla dobra. Za drugo je pa Amax 168 grain in 44 grain smodnika.
Zvitorepec ima 8mm, torej močan kaliber. Pa razume kaj hočem povedati. Zna pa streljati z njo. Tukaj pa nasprotuje vedno kdo, ki se prepozna in je užaljen.

Deerhunter
12. February 2015, 20:10
Tukaj so določena dejstva, mimo katerih pač ne moremo.
Prvo dejstvo je, da so kalibri polne moči za solidne strelce, ki takšne kalibre obvladajo. Resnici na ljubo kalibri polne moči 30-06, 7×64, 8×57 imajo toliko odsuna, da je za marsikoga že moteče. Ne za vsakega, za marsikoga pa.
Drugo dejstvo je, da kalibri polne moči včasih poslabšajo zadetke zaradi poka in odsuna. Seveda se marsikdo čuti užaljenega, ko se tukaj piše, da se z močnejšim kalibrom slabše zadane. Ampak to zadnje ni odvisno od kalibra ampak od strelca. Se pravi marsikdo strelja odlično z vsem kar mu daš. Vsi pa niso taki. Dosti ljudi se boji odsuna. Ali pa jim je vsaj neprijeten. In že ta neprijetnost lahko nekoliko poslabša zadetke, ker pred strelom namesto o merjenju in zadevanju razmišljajo o odsunu. V praksi bo nekdo z 8×57 streljal čisto običajno, pa še odsun ga nič ne moti. Za nekoga drugega je pa že 7×57 preveč. Zato kupujejo razne 6,5 ali celo 5,6 mm. To samo po sebi ni težava v kolikor se držimo zakona o moči lovskega orožja. Pač treba si je najti primeren kaliber s katerim bomo zadovoljni. Ljudje smo si zelo različni. Posledično nekdo uživa ob streljanju s 300 win mag, nekdo drug se ga pa boji kot hudič križa. Težava je v tem, da nekateri vseeno vztrajajo pri 30-06, 8×57 in tako dalje, četudi je že na prvi pogled jasno, da so pred strelom nervozni. Se vidi že spomladi na tarči. Ampak vztrajajo - ker jim pač vsi okoli njih razlagajo od te famozne "rezerve". Nihče pa ne pove, da se rezerva potrebuje pri 150 kg divjadi in še to le pri malo slabših strelih. Nikakor pa ne pri dobrem zadetku ali celo pri 25 kg srnjadi. Jaz vem, da enim to pisanje gre na živce. Ampak poglejte na to iz tega zornega kota. Od kar sem lovec sem poslušal že celo take cvetke, da je npr. 308 win prešibak za srnjad. Da je treba imeti "rezervo". In vsi hitro na 30-06. Pa ne ga lomit. 30-06 je kaliber polne moči, kateri pride prav za določene namene. Če sam polniš, da lahko polniš večji razpon. Ali če loviš težko divjad in potrebuješ moč in "rezervo" za slučaj malo slabšega zadetka. Ne pa če loviš srnjad s preže. Ker ob dobrem zadetku divjad pade. Prej pade pri dobrem zadetku s šibkejšim kalibrom kot pri slabem zadetku z močnim kalibrom.
Zato ne moremo mimo tretjega dejstva, da je pač bolje dobro zadeti s zmernim kalibrom, kot slabo z močnim.
Pa prosim tisti, ki vas odsun ne moti ne počutite se užaljene zaradi teh pisanj. V kolikor strelec obvlada svoj kaliber naj ignorira zgornje pisanje. Vem da je kup ljudi, ki jih odsun prav nič ne moti. Zato razumem da nekaterim pač popustijo živci, glede na to, da po forumu pisarimo eno in isto o odsunu in lahkih kalibrih in vsem s tem povezanim že kar v nedogled :icon_lol:

dolgin
12. February 2015, 20:13
ja, 375 H&H. To j to, s temu kresneš pol metra proč pa bo žival padla. To morte imet.
isuse.....

alojz1
12. February 2015, 20:22
Pa sem dočakal en pameten in razumljiv post. Ni kaj dodati, Deerhunter.
Jaz sem imel butanja M48 v preteklosti čez glavo. Pa sem kljub temu streljal čeprav sem po 40 nabojev v enem dnevu sprašil. Kolega iz ekipe je imel po vsakem treningu prebito ustnico. Pa mu to ni bila ovira za vrhunske rezultate (98 na 100m brez optike in naslona, na tekmi). Zato mi je 308 sedaj pravi užitek.

teohafy
12. February 2015, 20:51
No glede izbire kalibrov in butanja bi dodal samo še, da je potrebno pogledati po tekmah velike kombinacije s kakšnimi kalibri se strelja in tam se vidi, da je velika večina pušk kalibra .223 in .222 rem. Tudi sam sem začel s 7x64 ampak po nekaj dneh treninga okoli( 20 strelov na serijo) sem se moral presneto koncentrirati, da nisem zategoval strelov, saj sem se že bal udarca preden sem začel prožiti. Pa se imam za dokaj dobrega strelca in sem tudi "tapravi ded"-beri preko 100kg teže) biggrin. Nato sem za tekme nabavil .222rem, brez težav ustrelim tudi po 50 in več krogel na enem treningu in tudi rezultati so boljši. Potem sem predvsem zaradi ugodnega streliva nabavil še .308win in mi je bilo žal, da to ni bila že moja prva izbira in sem po očetovem nasvetu izbral 7x64, ker bi bila to verjetno moja edina puška. (ja ja biggrin ) Čeprav tudi tu odsun ni od muh v primerjavi z .222.

Tako da nekaj bo že na tem, da se lažje natančno strelja z manj brutalnimi kalibri biggrin

Vsekakor mlajšim lovcem svetujem za prvo puško kaliber .308win, prednost je izbira in cena tovarniških nabojev, dobra natančnost in tudi velika izbira ugodnih in za lov dovolj dobrih pušk,s kalibrom pa pokriješ tudi vso divjad, nato pa ustrezno željam in globini žepa ostale kalibre za dušo.

Dule
12. February 2015, 21:33
Mene pa zanima kam gre vsa ta energija in moč teh polnokrvnih kalibrov?

alojz1
12. February 2015, 21:42
Vidim, da le nisem tako osamljen . Jih kar veliko deli moje mnenje. Pa se bolj poredko spravijo k pisanju.
Pa ne razumet, da sem proti močnim kalibrom. Še zdaleč ne. Opažam le, da so največkrat v napačnih rokah. To se vidi na lovu. Nekdo je ves srečen, da je padlo. Občuduje trofejo, zadetka pa niti ne pogleda. Drugi pa pogledajo najprej zadetek. Če ni tam kjer si je zamislil je že ob pol veselja. Pa čeprav je padlo v ognju.
Zato je za mlade lovce zelo pomembno, da se spoznajo na strelstvo tudi po tej strani. Poznam primer mladega lovca, ki me je kot pripravnik prosil za pomoč pri izbiri. Najdem mu odlično rabljeno puško pa ima že 6 kosov vpisanih v OL. Podlegel je "dobronamernim" nasvetom in sicer poceni pokupil stare puške solovcev.Seveda potrebne (vsaj ena) popravila, da bo uporabna. Sedaj pa prodaja ker želi res dobro mauser v 308 z kvalitetno optiko.

Dule. Večina te energije gre skozi. Če je po sreči v zemljo.

Deerhunter
12. February 2015, 21:45
Največkrat v ozadje za prestreljeno divjadjo. Pa še želenega padca v ognju velikokrat ni, ker je marsikatero strelivo v kalibrih kot je 30-06 prilagojeno lovu na težjo divjad in se na manjši niti ne odpre.
To dvoje pa je nekaterim včasih težko razložiti ker razmišljajo v kontekstu "rezerve"...


Mene pa zanima kam gre vsa ta energija in moč teh polnokrvnih kalibrov?

Bokarca
12. February 2015, 22:19
Res da nimam omenjenih kalibrov, vendar lahko na svoji koži povem kako je z močnimi kalibri.

Imam boroveljsko bokarico z 7x65R. Zadnja leta sem uporabljal RWS Evolution. Kdor je kdaj probal to strelivo v tej puški lahko sam pove kako močan je pok in odsun. Sčasoma sem se začel bati strela, mižati in bil ves trd pred strelom. Ker sem večinom streljal iz res dobrega naslona sem zadel, včasih pa neznano zakaj tudi popolnoma zgrešil.

Lani sem pričel sam polnit strelivo. In sem nabavil tako kot je tukaj večkrat napisal Alojz1, ttsx 120 grain. Zopet sem dobil veselje do streljanja, saj zdaj lahko komot streljam praktično z eno roko. Nisem uplenil veliko divjadi, 6 parkljaste divjadi, ki pa je vsa padla v ognju. Najtežji je bil jelen, očiščen 160 kg. 7,8 g krogla ga je zadela pred pleče v sredino trupa in se ustavila na drugi strani telesa pribl na sredini trupa pod kožo(jelen je bil obrnjen proti meni) Se pravi da je naredila kakih 80 cm poti. Po strelu se je zrušil, pobral in naredil še 10m in obmiroval.

Tako da nikoli več močnega streliva.

Dule
12. February 2015, 23:30
Djabe vsa ta energija če jo pa ne morte ponucat...

Falco
13. February 2015, 05:52
Jaz brez problema priznam, da streljam bolje z 308 ali pa 222 kot pa z 8x57. Zavestno se ne bojim odsuna/poka, podzavestno pa to verjetno vpliva na moje streljanje z 8x57 in tega ne morem(ne znam) kontrolirati.

Deerhunter
13. February 2015, 08:09
Mene je pri lovu s 3-06 ali 8×57 motilo že samo razmišljanje o odsunu pred strelom. Brez da bi bil prisoten kakršen koli strah, ker nisem streloplašen. Ampak že tisto razmišljanje, kako bom naslonil in prijel puško, da bo trdno na mestu in da ne bo preveč butnila, že to je pred strelom nepotrebno. Ker se koncentriraš na odsun, namesto na strel in zadetek. In to po možnosti pri strelu na mladiča srnjadi, ki bi padel tudi z 223 ali čim še bistveno manjšim.
Treba je tudi poudariti da so konstrukcije enakih krogel za take kalibre kot je 30-06 dostikrat različne in bolj trdne v kakšnem močnejšem kalibru kot v manjših kalibrih, enostavno ker proizvajalec pričakuje, da se bo z močnim kalibrom in težko kroglo lovilo veliko divjad.
Tako je npr. splošno znano, da je recimo legendarni Nosler Partition v premeru 7,62 in teži 11,7 bistveno trše skonstruirana krogla, kot recimo v premeru 6,5mm in 8,2 teži. Preprosto zato, ker proizvajalec prilagodi konstrukcijo ene in iste krogle kalibru in torej divjadi, ki naj bi se jo s tem kalibrom lovilo. Toliko o rezervi in o lovu na srnjad, gamsa... s 30-06, saj je posledično na lažji divjadi lahko učinek takšne krogle, ki naj bi bila namenjena za lov jelenjadi, medveda itd.. celo slabši, kot pri kakšnem manjšem kalibru z nekoliko konstrukcijsko mehkejšo kroglo, ki je namenjena za manjšo divjad. Takšna krogla gre samo čez malo divjad, se bolj malo odpre in pobeg je lahko še daljši kot pri kakšnem manjšem kalibru. Večina energije gre pa v ozadje.

Benjo
13. February 2015, 09:28
Fino bi bilo se zavzet za dovoljenje uporabe dušilcev. Bo pok in odsun manjši, okolice (ostalih uporabnikov prostora) pa ne bo toliko motilo.

kuje
13. February 2015, 09:46
Kdor se boji standardnega kalibra(odsun)....npr.308,7x64,30-06,8x57...naj gre raje med ribiče!!!...ampak tud tam se ti lahko kak sulc na palico obesi:icon_confused:...ko pa že razpredate toliko o teh kalibrih pa še kakšno strokovno o vzrokih za morebiten večji odsun raziščite...oblika kopita,teža puške,teža krogle,dolžina cevi la,la,la.....steyr mannlicher classic v 308win z 60cm cevjo bolj neprijetno sune kot 9,3x62 v Blaser R8 PROFESSIONAL...V 308WIN 11,7G krogla v 9,3 pa 18,5g....u bistvu je 9,3 čist lepo streljat...potrjeno tudi od pripadnic nežnejšega spola.....se pa strinjam da standardni naboj s primerno kroglo zadostuje za vse vrste lova na divjad pri nas!!!Malo več strokovnosti pri opisovanju odsuna prosim....Lp

Dule
13. February 2015, 10:19
Fino bi bilo se zavzet za dovoljenje uporabe dušilcev. Bo pok in odsun manjši, okolice (ostalih uporabnikov prostora) pa ne bo toliko motilo.
Včasih je fajn če kšnga kej moti...

Benjo
13. February 2015, 10:28
Včasih je fajn če kšnga kej moti...

Včasih ja, večinoma pa ne. Veliko ljudi se orožja boji.

Sršen
13. February 2015, 11:04
Fino bi bilo se zavzet za dovoljenje uporabe dušilcev. Bo pok in odsun manjši, okolice (ostalih uporabnikov prostora) pa ne bo toliko motilo.

Koliko pa veš o dušilcih poka?!

Benjo
13. February 2015, 11:16
Koliko pa veš o dušilcih poka?!

Bolj malo, ker pri nas za lov niso dovoljeni in jih nimam. (Princip delovanja mi je znan)

Gledam pa Angleške oddaje (Fieldssports Britain, The shooting show,... ), kjer jih velika večina uporablja. Dušilce zvoka so, če se pravilno spominjam, celo testirali.

Sršen
13. February 2015, 11:59
Bolj malo, ker pri nas za lov niso dovoljeni in jih nimam. (Princip delovanja mi je znan)

Gledam pa Angleške oddaje (Fieldssports Britain, The shooting show,... ), kjer jih velika večina uporablja. Dušilce zvoka so, če se pravilno spominjam, celo testirali.

To niso dušilci, temveč razbijalci poka!

Filmi marsikatero pravljico pokažejo!

Robert91922
13. February 2015, 12:09
No, pa dajmo spet malo offtopic smetit, the more - the merrier biggrin
O odsunu je bila že ena tema odprta, pa o dušilcih tudi. In ko sem v temi o odsunih napisal, kako zelo pomaga, če imaš primernejšo gumo na kopitu, se je takoj en pacient norca delal, da naj raje jem špeh in čebulo za zajtrk, kot jogurt.....kot da sem jaz jamral glede odsuna.
O dušilcih pa na kratko tole: če kdo misli, da bo z običajno lovsko municijo in dušilcem streljal skoraj neslišno in da bo manj odsuna, se pač moti. Naj malo pogugla po internetu, kako in pod kakšnimi pogoji deluje dušilec na strelnem orožju.
Sicer pa ostajam na 30-06 kot mojem glavnem lovskem kalibru, sem že par postov nazaj razložil svoje videnje :OK:

Benjo
13. February 2015, 13:27
To niso dušilci, temveč razbijalci poka!

Filmi marsikatero pravljico pokažejo!

Dušilec zvoka, supresor zvoka, razbijalec zvoka,... Ni to eno in isto?

Vem, da se zvoka ne znebiš, ga pa bistveno zmanjšaš. Veliko pomaga subsonic municija.

Pod katero temo pa je bilo objavljeno o dušilcih?

teohafy
13. February 2015, 17:05
Kdor se boji standardnega kalibra(odsun)....npr.308,7x64,30-06,8x57...naj gre raje med ribiče!!!...ampak tud tam se ti lahko kak sulc na palico obesi:icon_confused:...ko pa že razpredate toliko o teh kalibrih pa še kakšno strokovno o vzrokih za morebiten večji odsun raziščite...oblika kopita,teža puške,teža krogle,dolžina cevi la,la,la.....steyr mannlicher classic v 308win z 60cm cevjo bolj neprijetno sune kot 9,3x62 v Blaser R8 PROFESSIONAL...V 308WIN 11,7G krogla v 9,3 pa 18,5g....u bistvu je 9,3 čist lepo streljat...potrjeno tudi od pripadnic nežnejšega spola.....se pa strinjam da standardni naboj s primerno kroglo zadostuje za vse vrste lova na divjad pri nas!!!Malo več strokovnosti pri opisovanju odsuna prosim....Lp

Res me zanima koliko nabojev na leto postreliš z močnejšimi kalibri, pa ne iz žakljev ampak v različnih položajih, kjer puške ni možno toliko kontrolirati...

Se povsem strinjam z deerhunterjem, da ti odsun pride v podzavest in potrebuješ bistveno večjo koncentracijo za dober strel, kot pri manjših kalibrih.

alojz1
13. February 2015, 17:59
Kuje, ne amerike odkrivat. Se strinjam, da je od puške veliko odvisno. Ti si izbral pravo. Verjetno ima tudi blažilec v kopitu. Večina pa teh razlik ne pozna.
Mauser 8x57IS z kratko cevjo od mitraljeza je na pogled priročna. Dokler ne ustreliš. Sigurno udari bolj kot tvoj kaliber.
Problem nastane, ko jagri hočejo čim lažjo puško v premočnem kalibru. Moja 308 ima 5kg. Pa kakšna MK tudi. Ali misliš da samo zato da več neseš? Na tekmi jih vagajo. Pretežka ne sme biti. Lažja je lahko.

kuje
13. February 2015, 20:39
America....alojz?..sava kranj 243winbokarca Valmet 512 12/308,zastava 30-06,steyr Classic 308,browning short trac 308,steyr proalaskan 30-06,steyr prohunter 243win,Blaser K 95 6,5x57r,Blaser R8 s cevmi 270win,30-06,9,3x62,Mannlicher Schönauer 7x64,drilling suhl 16/16x7x65r so puške, ki sem jih in nekatere še posedujem.....od vseh so bile po mojem občutenju najbolj neprijetne ob strelu sava kranj 243win,steyr classic 308win,zastava 30-06- Kopito po meri ter blaser k-95 6,5x57r.....vsem je bilo skupno kopito-svinjski hrbet....cev je bila 60 pri vseh enaka.... Po mojih izkusnjah je to kopito pri katerem pri streljanju najbolj obcutimo negativne posledice odsuna....izmed bolj gajstnih je bila K-95 6,5.... Poleti v kratki majici...,ujujujjjj.....steyr classic tud zelo obcuten odsun.....9,3 v r8 je proti tema kot bi rekli nemci angenehm!!!!.....primerjava cevi v R8 pa takole....270 mehek zelo prijeten(frekvenca zvoka visoka)....brez naglusnikov mas zvon1 ter zvon2 v usesih....30-06 ter 9,3 pok zelo podoben....normalen....30-06 ima tendenco,da cev na ustju dviguje medtem,ko 9,3 malo bolj v ramo potisne....ampak v tej puski je to povsem normalno obcuten odsun.....sumo sumarum je oblika kopita zelo pomembna kakor tudi teza puske....izberi kaliber primeren tezi puske....tudi dolzino cevi kalibru pa so ze veliko naredil....pol pa streljat kot je teohafy napisal....aja potem pa podzavest....sesuje ti Jo lahko standarden kaliber v nepravi puski pa ti je 9,3 v pravi ne bo.....Lp.

kuje
13. February 2015, 20:42
Pa to..v R8 so standardne cevi ter brez kick-stop.lp

Deerhunter
13. February 2015, 21:20
Pomembna zadeva v zvezi z odsunom je tudi trend, ki je trenutno aktualen in sicer čedalje krajše in lažje puške. Lep primer so razne plastenke Ruger American, Savage Axis, Browning A-bolt 3 itd, ki so sicer idealne za zalaz ali brakiranje, vendar le, če izberemo taki puški primeren kaliber. Te puške imajo težo minimalnih 2,8 kg, poleg vsega pa je tu še trend krajšanja cevi pri kalibrih, ki tega ne prenašajo najboljše. Trenutno je v modi sploh pri zgoraj naštetih ameriških puškah dolžina 56 cm, kakšne ranger ali scout puške pa imajo še krajše. Lahka puška in razmeroma kratka cev pa lahko standarden kaliber kot je 30-06 spremenijo v pravo zverino. Sam sem imel Browning X-bolt s 56 cm cevjo v kalibru 30-06 in zadeva je kar konkretno butnila. Sicer ima kvalitetno gumi kapo in ravno kopito, pa še vseeno je cev skakala v zrak in butala v ramo. Skratka ni primerjave s 308 win, četudi imam pri slednjem zelo kratko 52 cm cev. Enostavno je streljanje s 308 win bolj elegantno, bolj prijetno in zato tudi bolj precizno. Ob dobrem zadetku pa divjad ne opazi razlike. "Tamalega" sem že sprobal na srnjadi in prašičih, pa lahko rečem, da ne opažam nobenih razlik v delovanju v primerjavi s 30-06. Še največja razlika med 308 win in 30-06 je odsun.
Ne pozabite, da gre nenazadnje za enako kroglo, le da je pri večjem malo bolj navita, kar pa ob kratki cevi pomeni predvsem večji odsun, glede moči pa ni neke bistvene razlike.

FRANCI
14. February 2015, 13:51
300 win. mag, 300 rem. ultra mag., 300 wsm pa še in še jih je, ki imajo enake krogle.

lisac
14. February 2015, 14:26
Imam kaliber 3006 na polavtomatski puški verney caron z 51 cm cevjo. Odsun te puške je sigurno manjši kot odsun haenel 10, ki ga imam v kalibru 308. Pok pa se ne da primerjat, saj je 3006 groza brez glušnikov. Streljat pa mi je vseeno veliko prijetnejše z 308,ker to vseeno ni neke omembe vreden odsun, izgeda pa, da polavtomatu zaklep kompenzira večino odsuna v ramo, Pred temi sem imel zastavo 3006 z normalno cevjo, kjer je pa bil odsun kar konkreten in z težjo kroglo precej moteč.Se je zgodilo večkrat, da je pri kakšnih hitih strelih bila sled daljnogleda na čelu.
Po moje je odsun puške tudi veliko pogojen z puško samo.

alojz1
14. February 2015, 14:55
Še hitrost izmeri iz obeh pušk. Da bo enkrat konec debate katera krogla je hitrejša. Pri 51 cm dolgi cevi je hitrost vsaj 50m/s nižja kot je navedeno na strelivu 30-06.
Odsun je reakcija na hitrost in težo krogle. To je fizikalni zakon preko katerega ne moremo.
Izbiramo lahko hitrost in težo krogle na eni strani in težo puške na drugi strani. Če že na obliko kopita, twist in blažilcev v kopitu in ustju cevi nimamo vpliva. So pa to dodatki z katerimi ublažimo udarec.
Teža krogle je odločujoči faktor za odsun. Bolj kot hitrost. Zato zelo dvomim, da ima 243 takšen učinek na strelca kot je nekdo napisal.

lisac
14. February 2015, 15:07
Žal nimam priprave,da bi izmeril hitrost krogle.

Deerhunter
14. February 2015, 15:09
Lani je en naših lovcev kupil CZ 30-06 s skrajšano 51 cm cevjo. Na nastrelitvi ga je s prvim strelom daljnogled pošteno do krvi udaril po čelu. Očitno enostavno ni pričakoval takšnega odsuna in puške ni dovolj trdno prijel. Zato pa govorim, da je puško polne moči pred strelom pač potrebno pravilno nasloniti in konkretno stisniti, v izogib kakšnim neprijetnostim. Vse to razmišljanje o odsunu in priprava na strel pa lahko podzavestno vpliva na sam strel. Kot tudi močan pok. Jaz že dolgo časa streljam z glušniki. Zakaj bi si uničeval sluh, če ni potrebno.
In takšne zgoraj opisane primere sem že prej na lastne oči videl že večkrat. Največkrat gre za kakšne močne kalibre 300 win mag ali pa za puške standarnih kalibrov s (pre)kratkimi cevmi.

denis jež
14. February 2015, 17:06
.300 WSM v pravi puški nima motečega odsuna pri cevi 62cm. Crvena zastava v kalibru 7x64 in cevjo dolžine 60cm pa zelo.Govorim o 3kg težkem sakotu in 3,5kg čene še več težki zastavi. Tako da to je larifari da lahke puške v močnih kalibrih brcajo. Če je puška izdelana tako kot je treba nima motečega odsuna pa tudi če v magnum naboju. Če pa je puška izdelana s kako srbsko ali češko natančnostjo pa zna brcat po nepotrebnem. In nehajte že enkrat govorit o motečih odsunih kalibra .30-06 in podobnih. Sprijaznite se z dejstvom,da dobro izdelane puške ne brcajo.

Deerhunter
14. February 2015, 19:42
Ne morem se v celoti strinjati s tabo. Ena od mojih pušk v kalibru 30-06 je bila Browning X-bolt, ki ima zelo kvalitetno kopito z odlično gumi kapo, druga moja puška v kalibru 30-06 pa je bila celo po mojem naročilu in merah izdelana s kopitom vred. Odsun je bil vseeno pri obeh upoštevanja vreden, čeprav niti nista imeli skrajno kratkih cevi (ena 56 cm, druga 60 cm), pa tudi ekstremno lahki nista bili, pač pa standardne teže... 30-06 ima upoštevanja vreden odsun, to je dejstvo. Dejstvo pa je tudi da nekatere moti, druge pa pač ne. Če si ti med tistimi, ki jih ne moti super, niso pa vsi taki. Kot lahko tudi prebereš v tej temi.
Pa tudi glede na to da tvoje trditve najbrž vsaj delno držijo in kvalitetno izdelano orožje najbrž ima res subjektivno gledano nekoliko manj odsuna, ki se pač zaradi kvalitetnih ustreznih kopit in drugih sistemov za zmanjševanje odsuna nekoliko ublaži, še vedno je velika večina pušk v povprečni LD Crvenih Zastav in Zbrojevk Brno itd..., ki imajo po možnosti še stare bakelitne kape. Na takih puškah odsun definitivno je in to je treba pri nakupu take puške upoštevati in tukaj tudi jasno napisati.

detel
14. February 2015, 19:53
.300 WSM v pravi puški nima motečega odsuna pri cevi 62cm. Crvena zastava v kalibru 7x64 in cevjo dolžine 60cm pa zelo.Govorim o 3kg težkem sakotu in 3,5kg čene še več težki zastavi. Tako da to je larifari da lahke puške v močnih kalibrih brcajo. Če je puška izdelana tako kot je treba nima motečega odsuna pa tudi če v magnum naboju. Če pa je puška izdelana s kako srbsko ali češko natančnostjo pa zna brcat po nepotrebnem. In nehajte že enkrat govorit o motečih odsunih kalibra .30-06 in podobnih. Sprijaznite se z dejstvom,da dobro izdelane puške ne brcajo.

Denis, kakšna je puška izdelana kot treba? Jaz čutim razliko pri strelih na tarčo in pri strelih na lovu, pa naj bo zastava ali merkel .

Benjo
14. February 2015, 20:46
.300 WSM v pravi puški nima motečega odsuna pri cevi 62cm. Crvena zastava v kalibru 7x64 in cevjo dolžine 60cm pa zelo.Govorim o 3kg težkem sakotu in 3,5kg čene še več težki zastavi. Tako da to je larifari da lahke puške v močnih kalibrih brcajo. Če je puška izdelana tako kot je treba nima motečega odsuna pa tudi če v magnum naboju. Če pa je puška izdelana s kako srbsko ali češko natančnostjo pa zna brcat po nepotrebnem. In nehajte že enkrat govorit o motečih odsunih kalibra .30-06 in podobnih. Sprijaznite se z dejstvom,da dobro izdelane puške ne brcajo.

Me samo zanima kaj si po poklicu?

alojz1
14. February 2015, 20:59
Sprijaznite se z dejstvom,da dobro izdelane puške ne brcajo.
Tale zmaga.biggrin

Deerhunter
14. February 2015, 22:50
Jaz nikakor ne poskušam favorizirati 308 win zato ker je to kaliber, ki ga trenutno uporabljam. Vsakemu vedno objektivno povem tako kot je. Za pogone vsakemu bolj priporočam 8×57 kot 308 win. Več moči, širša in težja krogla, večji šok - ki je pač potreben na pogonih, kjer lovimo adrenalina polno bežečo divjad. Hkrati zaradi širšega strelnega kanala povzroča hitrejšo izkrvavitev oziroma lažje sledenje obstreljenih prašičev. Za lovišča polna jelenjadi in prašičev ter lov na čakanje kot tudi na pogonu brez slabe vesti priporočim tudi 30-06. Ampak dejstvo pa je, da 308 win ima od vseh teh treh daleč najmanj odsuna. Zdaj, kdor na odsun ni občutljiv mu to ni važno, tisti, ki pa je, mu je to zelo pomemben podatek. Hkrati je 308 win zelo univerzalen kaliber, saj se da z njim udobno loviti vse od lisic, gamsov in srnjadi, pa do prašičev in jelenjadi in celo medveda. Še posebej na lovu na čakanje pri dobro pomerjenih strelih, saj se tam zaradi pričakovanih dobrih zadetkov ne potrebuje "rezerve". 308 win tudi omogoča kratko cev ter kratek zaklep, torej priročno, elegantno puško. 30-06 je sicer pri ceveh nad 56 cm nekoliko močnejši, vendar je treba v zakup vzeti, da ta kaliber rabi daljšo cev, puška ima zaklep polne dolžine in pa nenazadnje večji odsun. Zdaj pa iz vsega mora vsak sam potegniti neke zaključke in se sam odločiti kaj mu najbolj ustreza. Jaz ne pravim da je 308 najboljši kaliber. Je najboljši zame. Pa še jaz imam še sekundarno puško za brakade v 8×57. Kalibra, ki bi bil najboljši za vse pač ni, je pa vsak kaliber najboljši za določen namen.

dolgin
15. February 2015, 06:58
Berem.... prebiram....pa zmer isto. Madona poveličujete tale odsun kokr da b bli..... še to ne. Nobena lovka se ne pritožuje nad odsunom 3006 pa poznam ene dve al pa tri.
deerhunter, ni štos u odsunu ampak v premalo treninga.
in ni tolk štos v samem kalibru kot pa v tem kaj streljaš zaeno municijo. a mislš da 6,5/57 pa ne buta?

Deerhunter
15. February 2015, 07:06
S 30-06 sem veliko prestreljal. Mnogo več, kot je lovsko povprečje strelov na leto. Včasih v enem dnevu po 20, 30 nabojev. Trening gor ali dol, odsun je in to je dejstvo. Tvoj post izgleda kot da 30-06 nima odsuna. Pa ga pač ima. Se pa strinjam s tabo, da je odsun večji pri težjih kroglah. Tako ni eno ali isto, če s 30-06 streljaš 9g krogle ali pa 11,7g.
Samo še to sem čakal, da nekdo omeni še 6,5×57. Streljal sem tudi s 6,5×57, ker ga ima oče. In ne morem razumeti, kako lahko primerjaš 30-06 in 6,5×57. Seveda ima slednji tudi odsun. Ampak pol manjšega kot 30-06.


Berem.... prebiram....pa zmer isto. Madona poveličujete tale odsun kokr da b bli..... še to ne. Nobena lovka se ne pritožuje nad odsunom 3006 pa poznam ene dve al pa tri.
deerhunter, ni štos u odsunu ampak v premalo treninga.
in ni tolk štos v samem kalibru kot pa v tem kaj streljaš zaeno municijo. a mislš da 6,5/57 pa ne buta?

dolgin
15. February 2015, 08:02
Ali si polniš naboje sam?

denis jež
15. February 2015, 10:30
Tale zmaga.biggrin

Kako pa bi pojasnil te dve dejstvi: en primer je bil Sako kaliber 300WSM naboj RWS EVO 11,9g in Zastava 7x64 Naboj RWS EVO 10,3g. Več kot 1000J energije več in več kot pol kilograma lažja puška.
Kaj je tu potem vzrok za občutno manjši odsun?
Drug primer Bokarica Wolf Suhl 9,3x74R Naboj RWS Hmantel 16,7g in Češka bokarica 7x57R Češki naboj krogla nevem točno okrog 10g, teža pušk približno enaka, spet ogromna razlika v energiji in tudi teži krogle Pri 9,3mm ima skoraj 2x težo od 7mm. Spet je bil pri močnejšem obvladljivejši odsun, plus češka je imela gumo na kopitu suhl pa plastiko.
Poznam še primer obe puški 7rem mag enako strelivo, prva Zastava druga Mauser 66, spet ogromna razlika v odsunih kljub enakim pogojem.

Po moji kmečki logiki je tu problem v ležiščih?

mrki
15. February 2015, 11:01
Ti gledaj ležišče, ko ga dobro pregledaš vrzi oko še na kopito in premeri vse naklone in dimenzije omenjenih pušk in najdi težišče iz vseh strani, pa povej kaj si ugotovil.

denis jež
15. February 2015, 11:16
Jaz ne bom nič meril,ker mi je čisto vseeno. Lahko si pa ti kaj izmeriš.

alojz1
15. February 2015, 11:43
Denis. Kolikor vidim so tvoje ocene okrog odsuna subjektivne. Skregano z logiko in fiziko. Priznam pa, da je od puške tudi veliko odvisno. Češke bokarce imajo izredno neugodno kopito. Pa še drugi faktorji so.
Ampak dokler ne bodo na 100m na tekmah najboljši rezultati z močnimi naboji, do takrat bom verjel, da je z blažjimi bistveno lažje zadeti. biggrin

denis jež
15. February 2015, 15:23
Jaz si tole fiziko razlagam takole. Bolj kot je ležišče naboja natančno narejeno in cev natančno upasana manj odsuna je. Ali po kmečki logiki, če nekoga brcneš z zaletom bo bolj bolelo kot če nogo prisloniš na njega in ga nato brcneš.

alojz1
15. February 2015, 15:41
Bob razložil po tvoje.
Brcni žogo z zaletom ali brez. Nato brcni bowling kroglo, da bo imela enako hitrost.
Če še ne razumeš pa probaj.

denis jež
15. February 2015, 15:46
Alojz, če bowling kroglo brcneš in prej nogo prisloniš na kroglo ne bo bolelo, če pa jo brcneš z zaletom bo pa zelo.

alojz1
15. February 2015, 16:05
Me samo zanima kaj si po poklicu?
Mene tudi.
Pa na bistvo si pozabil oz. ga ne vidiš.

da bo imela enako hitrost.

denis jež
15. February 2015, 16:20
Alojz nisem trdil da ima enak odsun 9,3x74R in 7x57R vkolikor gre za strel iz puške,ki ima enako dobro izdelano ležišče in je cev upasana kot mora bit. Ne vem kaj sta po poklicu ti in Benjo niti me ne zanima. Verjetno se zelo spoznata na to tematiko.
Razložita mi strokovno zakaj ima recimo 30-06 spr. z isto municijo iz dveh pušk sistema mauser 98 zelo različen odsun? Zakaj se z eno strelja lepo normalno,druga pa tolče?

main757
15. February 2015, 16:34
Učitelj tehničnega pouka spet fiziko razlaga?
Vsako leto na preiskusu gledam naše strelce kako jih 3006 prebutajo. Najbolj na udaru so rame in arkade :))))
Kaliber je potrebno prilagoditi divjadi ki jo večino časa loviš. Za streljanje srnjadi s preže je 3006 absolutno premočan, no faj je , ker ti komad že spuca :))
Za odstrel medveda si raje puško sposodim, kot da me celo življenje puška brca.
To je samo moje mnenje. Lp

Benjo
15. February 2015, 16:49
Alojz nisem trdil da ima enak odsun 9,3x74R in 7x57R vkolikor gre za strel iz puške,ki ima enako dobro izdelano ležišče in je cev upasana kot mora bit. Ne vem kaj sta po poklicu ti in Benjo niti me ne zanima. Verjetno se zelo spoznata na to tematiko.
Razložita mi strokovno zakaj ima recimo 30-06 spr. z isto municijo iz dveh pušk sistema mauser 98 zelo različen odsun? Zakaj se z eno strelja lepo normalno,druga pa tolče?

Jaz sem strojnik.

Ležišče ne pripomore k povečanju odsunu razen v primeru, da bi bilo nekaj zelo narobe in bi plini uhajali mimo zaklepa nazaj ali bi bil celoten sistem bistveno lažji. Če bi bilo ležišče slabo narejeno bi orožje imelo prvi problem z natančnostjo. Obvezno branje notranja balistiki.

Ti si se osredotočila na ležišče, izpustil si pa faktorje, kot je težišče orožja, usmerjenost cevi glede na usmerjenost kopita, na splošno povedano smeri sil, ki odsun orožja prenesejo na tvojo ramo, položaj kopita na telesu ob strelu,...

Odsun orožja je predvsem fizika. Ti želiš z usmerjeno ekspanzijo plinov potisniti kroglo do določene hitrosti in ji dati usmerjenost in rotacijo s pomočjo cevi. Od tukaj pa je enostavno. Sila, ki deluje na kroglo, ko jo pospešuje po cevi deluje tudi na tvojo ramo in orožje, ker je orožje in tvoje telo, ki se sili upirata bistveno večje od sile krogle, kroglo izstreli iz orožja.
Če eksplozijo ustvariš med dvema enako težkima predmetoma z enako geometrijo, bo eksplozija na oba delovala enako, če pa bo eden z bistveno manjšo maso, bo ta prejel bistveno večji pospešek kot težji predmet.

Upam, da sedaj razumeš kaj je narobe s tvojo trditvijo.

alojz1
15. February 2015, 16:57
Upam, da sedaj razumeš kaj je narobe s tvojo trditvijo.
Ni šans, da bo razumel. Jaz sem obupal.

Benjo
15. February 2015, 17:19
Ni šans, da bo razumel. Jaz sem obupal.

Se bomo pa še malo potrudili.

Denis Jež:
Lažje je razložiti nekomu kako nekaj deluje, če pojasni iz katerega področja izhaja njegovo znanje (samo zato sem te vprašal kaj si po poklicu).

alojz1
15. February 2015, 17:33
Jaz sem celo delovno dobo učil strojništvo in elektrotehniko. Če kdo pravi, da moraš bowling kroglo bolj narahlo brcniti da ne boli (za enako hitrost kot žoga) potem verjemi, da ni več šans.

Deerhunter
15. February 2015, 18:33
Se strinjam z vsem napisanim. Nimam več kaj dodati.


Vsako leto na preiskusu gledam naše strelce kako jih 3006 prebutajo. Najbolj na udaru so rame in arkade :))))
Kaliber je potrebno prilagoditi divjadi ki jo večino časa loviš. Za streljanje srnjadi s preže je 3006 absolutno premočan, no faj je , ker ti komad že spuca :))
Za odstrel medveda si raje puško sposodim, kot da me celo življenje puška brca.
To je samo moje mnenje. Lp

denis jež
15. February 2015, 19:26
Jaz sem celo delovno dobo učil strojništvo in elektrotehniko. Če kdo pravi, da moraš bowling kroglo bolj narahlo brcniti da ne boli (za enako hitrost kot žoga) potem verjemi, da ni več šans.

No potem pa bi vam kot profesorju postavil eno vprašanje če kot učenec to smem biggrin

Zakaj moj blaser R8 v kalibru 8x57IS brez kompenzatorjev in zmanjševalcev odsuna v kopitu udari veliko manj oziroma ta odsun nikakor ni moteč, kolegova zastava 98 v istem kalibru pa kljub večji teži veliko bolj? Kot nevedni učenec pričakujem strokovni odgovor profesorja,ki se na to spozna.
Mojster Glančnik iz Borovelj mi je to zelo lepo obrazložil tako,da sem zelo dobro razumel,čeprav nisem strojnik po poklicu.

alojz1
15. February 2015, 20:16
Sem že napisal, da so tvoje ocene sunka zelo subjektivne.
In parkrat sem napisal, da ima kopito tudi nekaj pri tem. Tudi pri enakem udarcu ti lahko prebije ustnico pri pravilno izdelanem pa ne.
Klasičen primer je M48. Preravno, brez pištolskega ročaja. Je pa narejena za udarce (boj) zato je bilo takšno prioriteta.
Tudi strelci na glinaste golobe znajo povedati, da ena puška tepe, druga pa ne. Pa isto strelivo uporablja.
Manšo vlogo pa ima tudi število polj, twist itd. Tisto okoli ležišča je pa tako. Če se tulec pomakne ob strelu nazaj običajno poči. To je napaka na puški. Enostaven test. Na naboj nalepi zadaj selotep in ga vstavi v ležišče. Zaklep se ne zapre ali pa težko. Takih pušk, kjer seloteip ni ovira jih skoraj ni.
Sem pa naletel nanjo, ko je lastnik menjal cev. Hudo je tepla. Ko je cev privil še za pol obrata pa ne več.
Tudi jaz naletim kdaj na puško z katero imam odpor streljati. Običajno ima previsoko montažo in lica ne morem nasloniti na kopito. Praviloma me takšna tudi udari. Pri takih se da pomagat z nastavljivo ličnico (iz tekstila se kupi) in udarca ni več. Zato ti glede sunkov ne verjamem. Sunek je enak le da je manj boleč.

alojz1
15. February 2015, 20:26
In na tvoji puški je daljnogled tik nad cevjo. Pri prijateljevi je pa vmes kakšen cm prostora. Zato lica ne nasloniš na kopito ker drugače oko ni v liniji. Takšen udarec pa bolj čutiš, ja.
Ampak to so napake nepravilnih montaž nikakor pa takšna puška ne ruka bolj.

Opazovalec
16. February 2015, 08:49
Ah, ja...
Z internetnim "znanjem" je podobno kot in internetnim "lovom"...
..ločevanje zrn od plev....težava? ...pravzaprav niti ne...
...nerodno je, ko se tako pridobljeno "znanje" in "lovsko/strelske izkušnje" prodaja in vsiljuje naprej...

Ponovno!
Zlato pravilo (za tiste, ki se učijo preko tipkovnice in ekrana - tisti, vsevedni itak ne rabijo nasvetov!) vse kar preberete, jemljite z nekaj rezerve in vsaj kančkom dvoma... in berite VEČ...


PS:
Uh,:icon_cry: glede na poste nekaterih forumskih "prosvetnih delavcev" (tudi na drugih podobnih forumih)...,
upam, da s svojim (vse) "znanjem/izkušnjami/mentaliteto", (dobronamernosti navkljub) niso zafurali celih generacij...:icon_eek:

alojz1
16. February 2015, 09:18
Na, spet sem enemu na žulj stopil. Ali ima optiko previsoko, ali pa prehud kaliber.
Vsaj napiši z katerim delom posta se ne strinjaš. To je osnova debate.

Opazovalec
16. February 2015, 09:59
Na, spet sem enemu na žulj stopil. Ali ima optiko previsoko, ali pa prehud kaliber.
Vsaj napiši z katerim delom posta se ne strinjaš. To je osnova debate.

Žulj? Ne, ne, ne optika je nizko, kaliber ni prehud, puška pa tudi ne buta - čeprav je med lažjimi...je pa res najbrž zadeva subjektivna oziroma stvar percepcije....

V skoraj vseh postih je nekaj resnic, s katerimi se strinjam, ampak je pa tudi veliko plev, ki marsikoga zavedejo...

Ampak kje si se pa ti v generalno mišljenem postu TAKOJ prepoznal??

A, morda pa res tukaj:
>Odsun je reakcija na hitrost in težo krogle. To je fizikalni zakon preko katerega ne moremo.<

Deerhunter
16. February 2015, 10:01
Škoda časa... V pol leta odkar je registriran na forumu je spisal vsega tri poste (vključno s tema dvema danes) o koristnosti teh treh postov pa tudi nima smisla...
Kdor ima okoli te teme kaj koristnega za napisat naj to tudi korektno napiše in bomo o tem pokomentriali. Če pa nimate nič koristnega za napisat, se raje obrnite stran.


Na, spet sem enemu na žulj stopil. Ali ima optiko previsoko, ali pa prehud kaliber.
Vsaj napiši z katerim delom posta se ne strinjaš. To je osnova debate.

alojz1
16. February 2015, 10:30
A, morda pa res tukaj:
>Odsun je reakcija na hitrost in težo krogle. To je fizikalni zakon preko katerega ne moremo.<
Ali še komu drugemu to ni razumljivo?
Odsun JE odvisen od hitrosti in teže krogle. Učinek lahko ublažimo z težo orožja IN tako, da je oprijem orožja izven smeri sunka (nižje). Lep primer je revolver. Držimo spodaj. Sunek pa v tem primeru dvigne cev. To dviganje cevi pa je tudi nezaželjeno. Zato so pri bokaricah risane cevi spodaj, čeprav so bile sprva zgoraj.
Fantje, debate nekateri jemljete preveč osebno. Nasprotujete, pa ne napišete čemu.
Kdor pa razume pa bo ob nakupu orožja premislil kaj rabi. Spomnim se, da so včasih vsi hoteli visoko montažo za optiko in so lahko spodaj streljali še preko merkov. To je pravi recept za brcanje in je bilo veliko krvavih nosov.
Zastavin karabin ima merke in kopito, ki omogoča streljanje preko njih. Puške brez merkov na cevi imajo pa običajno kopito, ki omogoča streljanje z optiko. Možne so tudi izjeme seveda. Ampak pri priznanih firmah je tako.

Benjo
16. February 2015, 10:56
Ali še komu drugemu to ni razumljivo?
Zato so pri bokaricah risane cevi spodaj, čeprav so bile sprva zgoraj.

Boljše bi bila rešitev z izboljšanjem kopita.
Sicer pa pomik risane cevi v spodnji del zaklepa letega deloma razbremeni sil strela (manjša ročica = manjši moment).

alojz1
16. February 2015, 11:03
Tudi to drži, čeprav ima kakšen naboj semi magnum še večji odsun. Pa je zgoraj.

denis jež
16. February 2015, 11:11
Kolikor je meni poznano ni toliko pomemben odsun kot pritisk. Tega pa ima krogelni naboj neprimerno večjega kot šibreni. Kolikor vem je za zaklep hujši kak .270win kot pa 9,3x62.

Opazovalec
16. February 2015, 12:25
O, število postov je merilo... - še tile moji štirje so preveč!!... prav, utihnem

Če se namesto besedičenja, predlaga še vsaj malo dodatnega branja - to seveda ni koristen nasvet...

npr:
http://www.bsharp.org/physics/recoil

Sršen
16. February 2015, 12:30
Tudi sama cev lahko da svoje.
Skozi "zlavfano" gre krogla s smodniškimi plini mimo vred mnogo lažje in z manj odpora kot pri novi tesni cevi.

Vsaj tako je zaznaval en naš stari že pokojni jager. Potem je šel pa s čistilno šipko cel popoldan jeklen drat po cevi drgnit in bil nato nadvse zadovoljen.:icon_eek:

Deerhunter
16. February 2015, 12:31
Posti vsakega, ki doprinese h kvaliteti debate, so dobrodošli. Vendar, k debati je treba doprinesti, ne pa da le zavračaš in nasprotuješ tistemu kar se napiše brez kakršnekoli obrazložitve zakaj tako misliš. Še tega nisem iz tvojih postov uspel razbrati, kaj te je sploh zmotilo. Če meniš, da smo v tej debati napisali kakršno koli zmoto, potem napiši kaj te je zmotilo ter napiši repliko oziroma svoje mnenje o tem. Bomo z veseljem prebrali in tudi pokomentirali.


O, število postov je merilo... - še tile moji štirje so preveč!!... prav, utihnem

Če se namesto besedičenja, predlaga še vsaj malo dodatnega branja - to seveda ni koristen nasvet...

npr:
http://www.bsharp.org/physics/recoil

alojz1
16. February 2015, 12:55
Pa tudi dodatno branje je treba razumet. Jaz sem isto napisal le malo bolj razumljivo (za nekatere).
Nisem k krogli še plinov štel in dodatno kuril tiste z 30-06 vs 308. Saj je menda logično - več smodnika, več plinov, večji odsun. Nekaj pa mora tudi vsak sam vedeti ne da vse prebere.

pidog
16. February 2015, 14:05
A še zmeraj streljate?
Bom še jast dodal na kupček oz. na kaj me vse skupaj spominja (poleg tega, da bi nekateri res lahko kupili rajše "flikarco" kot puško)... mogoče malo s teme, ali pa tudi ne.
Katera lovska pasma psov se vam zdi najlepša?
Katera pasma je boljša za lov zajca? Posavc, istrijanc ali barak?

Mislim, da bi bili edino "balistiki" kos zapletenem konstruktivnem odgovoru:icon_lol:

Veselo streljanje še naprej!

Robert91922
16. February 2015, 15:24
Posavstrijanski barapanjel ! Glupo pitanje, glup odgovor :whistle:

teohafy
16. February 2015, 18:38
Kakorkoli se je ta tema spet izrodila,Zanimivo bi bilo, da bi vsak, ki je tu pameten, napisal kaj o svojih referencah, da vidimo koliko tehtajo njegove objavo. Dodam pa samo še tole: odsun ni pomemben, če puško uporabljaš samo za lov, kjer recimo porabiš manj kot 30 nabojev ali manj na sezono. Druga pesem pa je, če streljaš na tarčo in tekmuješ, kjer zaporedoma ustreliš 20 ali več nabojev. Rad bi videl junaka, ki bi z enim izmed "afriških" kalibrov ohranjal grupo zadetkov po izstreljenih 20 ali več zaporednih strelih in to nekaj dni zapored. Vsaj meni to ni uspevalo tako dobro kot z .222.

Za lov pa tudi sam uporabljam zastavin 7x64 in me prav nič ne moti odsun, pravzaprav brcne zaradi precej večje teže, veliko manj kot pa suhlov drilling v kalibru 7x57R.

jereb
16. February 2015, 22:38
Res se je tema izrodila - iz primerjave 308 in 30-06 je od vseh strani ena normalna, ostale strani pa so za svojo temo - odsun puške.

Glede odsuna 308 in 30-06 drži vse kar je napisano. Vendar so večinoma pomešane jabolka in hruške.

Če damo isto železje (cev z zaklepom) na "lagarje", A - je kaliber 308, B - kaliber 30-06 in v obeh imamo enak twist in enako težko kroglo iste konstrukcije bo rezultat jasen. 30-06 bo bolj nazaj usekal. Torej je močnejši odsun potrjen.

Glede debat o tem, katera puška bolj brca in katera ne, pa je na odsun enostavno preveč dejavnikov, ki so subjektivni (teža strelca, občutljivost ramenskega sklepa, stisk kopita, drža kopita ...) in objektivni (dolžina cevi, teža puške, naklon kopita, višina ličnice, dolžina kopita, kompenzatorji ...).

Zato ne tukaj primerjati odsunov različnih pušk različnih kalibrov. Poznam dva shulova drilinga v 7x65R. Edina razlika je strelni daljnogled. Eden je brcal ko nor, je bilo potrebno malo kopito dodelati da je nehal, drugi pa ne - no pa bodi pameten. Malo obdelana čehinja v 7x57r pa brca glih ene toliko kot 22lr. ... Torej dejavnikov je ogromno, kar smo več ali manj ugotovili.

Razlika v 308 in 30-06 pa je verjetno še kje drugje, razen v odsunu (ki smo ga upam zaključili)

Deerhunter
17. February 2015, 08:32
Vse prednosti in slabosti 308 win proti 30-06 so bile ne samo v tej temi pač pa tudi že večkrat prej opisane do podtankosti. Od same razlike v moči, do primernih dolžin cevi, zaklepov, cen in dosegljivosti streliva, primernosti za lov na določene vrste divjadi, pa vse do doktoratov v zvezi z odsunom. Kdor se iz vsega tega še vedno ni odločil, kateri je zanj bolj primeren, se ne bo tudi če napišemo še 30 strani o tem.
Tema pa se ponavadi izrodi, ko začnejo padati komentarji, ki kratkomalo brez nekega vidnega razloga oziroma argumenta zavračajo in ovržejo prejšnje komentarje, brez da bi si sploh vzeli čas in pojasnili zakaj. V debati je potrebno sodelovati z argumenti. Če se z nečim ne strinjate, napišite s čim se ne strinjate in zakaj, ter kakšne so vaše izkušnje in torej argumenti. Pa ne bo kratkih stikov in z veseljem bomo tudi prebrali vsak post.
Tema je postala dolga - zakaj? Kratkomalo zato, ker sta tadva kalibra po vsej verjetnosti ena najpogostejših, če ne kar najpogostejša pri nas. Veliko ljudi jih uporablja. Oba kalibra kakšnih resnih slabosti nimata in sta zelo univerzalna, verjetno najbolj univerzalna med vsemi za naše razmere. Posledično je veliko zagovornikov enega ali drugega, ker takorekoč katerega koli od teh dveh kupiš, ne boš razočaran - razen, v primeru občutljivih na odsun, tu zna 30-06 motiti in tudi razočarati. Potrjeno. Ne glede na to, kaj se zdaj tukaj pisari o odsunu, v primerjavi kakršno je napisal Jereb, kjer so vsi pogoji enaki, pač teoretično gledano butne 30-06 bolj. Potem so še drugi dejavniki, dolžina cevi, kvaliteta izdelave kopita in orožja pa še marsikaj. Večina pušk je povprečne izdelave, zato kvečjemu še bolj butajo in ne manj. In to je potrebno jasno napisati.
Edine stvari poleg odsuna, ki so še pomembne so, da manjši nekoliko bolj blesti na divjadi manjše in srednje teže, večji pa na divjadi velike teže. Ter da manjši dobro prenaša kratke cevi, večji pa ne. Vse ostalo so pa finese. Vse nadaljne preklanje okoli teh dveh kalibrov in celo špetirji je pa nesmiselno, ker smo čistvo vse že napisali.

jan31
11. October 2018, 17:12
Imam 308 win. Strelivo je RWS evolution 11.9g / 184 gr. Po normativih je to za medveda dovolj ampak a bo res ali potrebujem kaj močnejšega?

Deerhunter
11. October 2018, 18:32
Normativ je med drugim 3000 J na 100 m. RWS Evo v kalibru 308 win ima po tovarniških podatkih na 100 m 2700 J, v realnosti iz kakšne kratke lovske cevi pa morda še kaj manj.


Imam 308 win. Strelivo je RWS evolution 11.9g / 184 gr. Po normativih je to za medveda dovolj ampak a bo res ali potrebujem kaj močnejšega?

jan31
11. October 2018, 18:39
Normativ je med drugim 3000 J na 100 m. RWS Evo v kalibru 308 win ima po tovarniških podatkih na 100 m 2700 J, v realnosti iz kakšne kratke lovske cevi pa morda še kaj manj.

Ni kratka cev ampak zgleda da res prešibko.

Deerhunter
11. October 2018, 18:58
Nekaj streliva v 308 win, ki po tovarniških podatkih presega 3000 J na 100 m:

Norma Nosler Partition 11,7 g
Federal Nosler Partition 11,7 g
Barnes Vor-tx 9,7 g
Barnes Vor-tx 10,9 g
RWS HIT 10,7 g
Federal Fusion 11,7 g
Hornady GMX 9,7 g
Nosler E-tip 10,9 g
Nosler E-tip 9,7 g
Remington Core-Lokt 11,7 g
Federal Trophy Bonded tip 11,7 g
Hornady Interlock 11,7 g
Sako Arrowhead II 11,7 g

Vsi ti bi verjetno oddelali svojo nalogo, ob pravem zadetku in v kolikor ne gre za neke ektremno velike telesne teže...



Ni kratka cev ampak zgleda da res prešibko.

jan31
11. October 2018, 20:48
Nekaj streliva v 308 win, ki po tovarniških podatkih presega 3000 J na 100 m:

Norma Nosler Partition 11,7 g
Federal Nosler Partition 11,7 g
Barnes Vor-tx 9,7 g
Barnes Vor-tx 10,9 g
RWS HIT 10,7 g
Federal Fusion 11,7 g
Hornady GMX 9,7 g
Nosler E-tip 10,9 g
Nosler E-tip 9,7 g
Remington Core-Lokt 11,7 g
Federal Trophy Bonded tip 11,7 g
Hornady Interlock 11,7 g
Sako Arrowhead II 11,7 g

Vsi ti bi verjetno oddelali svojo nalogo, ob pravem zadetku in v kolikor ne gre za neke ektremno velike telesne teže...

Ja zgleda da imajo 2975J na 100m. Streljal bi na 50 kar je 300J več.

Deerhunter
11. October 2018, 21:25
Vsi od teh imajo čez 3000. Malo manj kot 3000 imata Norma Oryx in Norma Vulkan.


Ja zgleda da imajo 2975J na 100m. Streljal bi na 50 kar je 300J več.

jan31
11. October 2018, 22:13
Vsi od teh imajo čez 3000. Malo manj kot 3000 imata Norma Oryx in Norma Vulkan.

Kje pa najdeš te podatke?

Deerhunter
11. October 2018, 22:25
Na internetu...


Kje pa najdeš te podatke?

Tine01
12. October 2018, 07:46
Iz lovskih cevi ti izstrelki ne priletijo s tako hitrostjo, kot navajajo proizvajalci, če tudi uporabiš enako dolžino cevi ( vsaj v veliki večini primerov). Pri enaki dolžini cevi lahko mirno odbiješ od 4-5% hitrosti in boš na realnih vrednostih...

ps. četudi ima medo 300kg+, s zadetkom v center tudi s .308 win ne bo šel daleč...

lp

jereb
12. October 2018, 07:57
Za medveda je pomemben predvsem zadetek v vitalne organe.

Je prišel mojster s 300 Wheterby magnum pa je medko pri 70 kilah šel ko dež še 200m, tam je obležal.

So pa manj kot 100m naredili številni medvedje z švohnejšimi kalibri ... Zveri brez jeter ne gredo daleč.

Pociljaj po sredini trupa kar se višine tiče (ne išči mesta smrtnega zadetka ("tregeršus") pod grbo, ker boš odstrelil samo dlako!), Navpično črto križa pa postavi tik za prvo nogo.

Verjetno ne bo cepnil na mestu, daleč pa ne bo šel.

Medved ima pogosto prevelik predsodek. Po večini so medvedje do 120 kil mehkejši kot prasci pri 70kilah, pa se za prasce pod 100kil nobeden dosti ne sekira in jih večinoma normalno pobirajo.
Če pa misliš jagat medveda nad 150kil, pa le poglej, da bo čvrsta krogla prek 3000J, ker je sedaj kar nekaj maščobe za prestreliti.
Predvsem pa se sprosti in oddaj strel zanesljivo. Ne hiti.

jan31
12. October 2018, 08:33
Na internetu...


Ne dvomim :lol1: ampak sej tudi jest iščem pa je vse tako skrito in omejeno.

Deerhunter
12. October 2018, 08:38
To je precej specifično od primera do primera. Velikokrat je res tako kot si napisal, včasih pa je izguba tudi ob precej kratki cevi zelo majhna. Te stvari so v bistvu odvisne od smodnika, teže krogle, dolžine cevi in še marsičesa. Rws je že začel prodajati specifične tovarniške polnitve, kjer je smodnik in krogla prilagojena kratki cevi in je izguba majhna. Enaka dilema tovarniško proti dejansko kot pri teh 3000 j za medveda je tudi pri 2500 j za jelenjad in prašiče, saj je ravno tako veliko kalibrov, ki so nekje na meji.


Iz lovskih cevi ti izstrelki ne priletijo s tako hitrostjo, kot navajajo proizvajalci, če tudi uporabiš enako dolžino cevi ( vsaj v veliki večini primerov). Pri enaki dolžini cevi lahko mirno odbiješ od 4-5% hitrosti in boš na realnih vrednostih...

ps. četudi ima medo 300kg+, s zadetkom v center tudi s .308 win ne bo šel daleč...

lp

alojz1
12. October 2018, 09:05
Moj znanec si je za lov medveda sposodil 308. Padel.
Pred kratkim pa sem iskal dva jelena. Oba lovca imata več pušk. Za jelena se spodobi močnejši kaliber. Prvi je zadel v skočni sklep, drugi pa verjetno zgrešil.
Poanta tega je: bolje šibkejši kaliber in strel na pravo mesto kot močan, ki ga težje obvladamo.
Sinoči sem v mraku ustrelil letošnjo lisičko na 200m. Na strelu je ni bilo. Pes jo najde po 100m z zadetkom v centru. LOS krogla se pri tako majhnem trupu ne odpre. Prašič pa pade na mestu.

Deerhunter
12. October 2018, 11:46
Vse je seveda odvisno od tega kaj dejansko pove kronograf. Ker v praksi pri istem kalibru in celo isti puški prihaja do velikih razlik pri hitrostih zaradi različnih smodnikov in polnitev ter različnih dolžin cevi. Imam tudi občutek, da glede na tovarniške podatke so ameriški loadi 308 win polnjeni nekoliko bolj vroče, evropski pa malo počasneje. Sigurno pa je res, da primerno polnjen in pognan 308 win dosega energijo in hitrosti primerljive s standard polnitvami 30-06 predvsem pri nekoliko lažjih kroglah. Skratka tudi za medveda mora biti dovolj in se tudi da kupiti ali pa narediti load, ki bo ustrezal temu namenu.

denis jež
12. October 2018, 17:52
Ne dvomim :lol1: ampak sej tudi jest iščem pa je vse tako skrito in omejeno.


Ne se preveč sekirat glede podatkov in kaj piše na škatli. Če imaš 308 win je več kot dovolj za vsakega medveda,ki ga lahko najdeš v naših gozdovih. važno je da imaš tršo kroglo,ki bo zagotovo prebila in da bo strel tam kot mora bit. Recimo naboji,ki so zagotovo dobri za večjo divjad v kalibru 308Win
- Sako powerhead 2 s ttsx kroglo
-rws hit z enako kroglo
-hornady GMX
-Tudi FOX bo zagotovo opravil svoje

Kater koli monolitka v 308 win bo bolje oddelala svoje kot veliko težja svinčenka v kakšnem drugem močnejšem kalibru,čeprav ji na papirju mogoče manjka kakšen Joul energije.

Ko boš kupoval raje kot eno škatlo vzemi dve in eno popokaj na papir.
Vaja dela mojstra.če mojster dela vajo.

alojz1
12. October 2018, 21:02
Bighand Bravo Denis

Andrej Z.
13. October 2018, 14:29
Je mogoce kdo od vas meril za koliko odstopajo podatki iz tovarniske skatle z realnostjo.

Deerhunter
13. October 2018, 15:34
Ja v 308 win mi je tovarniška municija ob kratki cevi 50 cm praviloma odstopala za okrog 40 - 50 m\s, kar je precej. Je pa ta cev dajala odlične hitrosti ob uporabi lažjih krogel 130 in 150 gr ter uporabi hitrejših dvobaznih smodnikov. Varno se je dalo doseči ali preseči tovarniške podatke.
Pri 8×57 je bila hitrost nižja pri 55 cm cevi enako okrog 40-50 m\s, najmanjša izmerjena izguba hitrosti tukaj pa je bila 20 m\s.
Skratka sploh ob kratkih ceveh in počasnejših smodnikih zna biti izguba občutna. Večina proizvajalcev navaja podatke merjene iz 60 ali celo 65 cevi, lovske so pa vemo še 60 cm redke, zdaj je vse 51 ali 56 cm.

Tine01
15. October 2018, 07:38
Ne se preveč sekirat glede podatkov in kaj piše na škatli. Če imaš 308 win je več kot dovolj za vsakega medveda,ki ga lahko najdeš v naših gozdovih. važno je da imaš tršo kroglo,ki bo zagotovo prebila in da bo strel tam kot mora bit. Recimo naboji,ki so zagotovo dobri za večjo divjad v kalibru 308Win
- Sako powerhead 2 s ttsx kroglo
-rws hit z enako kroglo
-hornady GMX
-Tudi FOX bo zagotovo opravil svoje

Kater koli monolitka v 308 win bo bolje oddelala svoje kot veliko težja svinčenka v kakšnem drugem močnejšem kalibru,čeprav ji na papirju mogoče manjka kakšen Joul energije.

Ko boš kupoval raje kot eno škatlo vzemi dve in eno popokaj na papir.
Vaja dela mojstra.če mojster dela vajo.

Pa tudi kak Nosler Partition, pa pa Swift A-Frame/ Scirocco II, Interbond, Accubond, pa še kaj bi se našlo... in bi ravno tako dodelalo svoje...

Tine01
15. October 2018, 07:52
Ja v 308 win mi je tovarniška municija ob kratki cevi 50 cm praviloma odstopala za okrog 40 - 50 m\s, kar je precej. Je pa ta cev dajala odlične hitrosti ob uporabi lažjih krogel 130 in 150 gr ter uporabi hitrejših dvobaznih smodnikov. Varno se je dalo doseči ali preseči tovarniške podatke.
Pri 8×57 je bila hitrost nižja pri 55 cm cevi enako okrog 40-50 m\s, najmanjša izmerjena izguba hitrosti tukaj pa je bila 20 m\s.
Skratka sploh ob kratkih ceveh in počasnejših smodnikih zna biti izguba občutna. Večina proizvajalcev navaja podatke merjene iz 60 ali celo 65 cevi, lovske so pa vemo še 60 cm redke, zdaj je vse 51 ali 56 cm.

Obrazloži mi kako veš, da si varno presegal tovarniške podatke in da nisi čez CIP normo? Ni bila netilka sploščena, odsun še normalen, zaklep se je normalno odprl...te zadeve se še ne pojavljajo, pa si recimo že 300Barov čez CIP; ko se ti pa pojavijo si že dosti, dosti čez....
Edina točna meritev, ki bi razblinila dvome bi bilo merjenje na način kot merijo tlake pri tovarniškem strelivu. Ker tlak v ceveh niha, tudi proizvajalci streliva praktično nikoli ne napolnjeno naboja na CIP normo, ampak vsaj 250-300 barov pod njo, in s tem zagotovijo, da v bilo kateri puški se znajde njihov naboj, bo zadeva še vedno varna...

Ko sem meril hitrosti tovarniškega streliva CDP 8x68S, je bil hitrost na ustju cevi 890-900m/s (cev dolga 65 cm, efektivni del cevi pa 62,5 cm), v primerjavi s nazivni tovarniško hitrostjo 950m/s... torej izmerjena je bila dobrih 5% nižja od tovarniške.

lp

alojz1
15. October 2018, 09:34
Je mogoce kdo od vas meril za koliko odstopajo podatki iz tovarniske skatle z realnostjo.
Jaz sem pred leti objavil teste za okrog 20 znamk. Najbolj točne meritve so imeli češki, najmanj pa italijanski. Nobena izmerjena hitrost pa ni bila večja kot v podatkih na škatli.

Deerhunter
15. October 2018, 10:45
Imaš prav. Zato so tovarniški vedno nekoliko bolj v nižjih hitrostih, da ni problemov. Je pa veliko odvissno tudi od smodnika. Niti ni treba presegati tabel, da določen smodnik včasih da boljšo hitrost, kot tovarniški naboj. Kot sem rekel, v ZDA očitno 308 win polnijo tovarniške naboje nekoliko bolj močno, vsaj po balističnih tabelah na škatlah sodeč, saj praviloma vsi presegajo 3000 J na 100m. Evropski gredo bolj na okoli 2700 J na 100 m. Od evropskih proizvajalcev dostikrat Norma dela kakšne bolj konkretne polnitve. V 308 win gredo od Vulkana in Oryxa, ki sta tik pod 3000 J na 100 m do recimo Nosler Partition, ki naj bi imel čez 3200 J na 100 m.
Po drugi strani pa v ZDA polnijo zelo nežne polnitve recimo pri 6,5×55, ker je tam še vedno poplava starih švedskih mauserjev in norveških kragov. Ali pa 8×57, zaradi zmede pri diametru krogle 318 in 323, ker je še vedno v obtoku nekaj pušk s starimi cevmi z diametrom 318. In tudi sami po forumih pišejo, če želiš v 6,5×55 ali 8×57 full power polnitve, se obrni na evropske proizvajalce.

In vsekakor drži, vsaka monolitka 150 gr v 308 win bo na medvedu oddelala svoje, samo balistične podatke pazite, da ne gredo pod 3000 J na 100m. Kot tudi druge krogle ki jih je naštel Tine. Tukaj je treba pazit, da v kolikor so svinčenke, morajo biti čez 11 g in spet 3000 J na 100 m. Je pa takih tovarniških loadov več kot dovolj. Res da ne v vsaki trgovini, ampak kdor išče ta najde. Do zdaj sem še vsako stvar na koncu izbrskal.


Obrazloži mi kako veš, da si varno presegal tovarniške podatke in da nisi čez CIP normo? Ni bila netilka sploščena, odsun še normalen, zaklep se je normalno odprl...te zadeve se še ne pojavljajo, pa si recimo že 300Barov čez CIP; ko se ti pa pojavijo si že dosti, dosti čez....
Edina točna meritev, ki bi razblinila dvome bi bilo merjenje na način kot merijo tlake pri tovarniškem strelivu. Ker tlak v ceveh niha, tudi proizvajalci streliva praktično nikoli ne napolnjeno naboja na CIP normo, ampak vsaj 250-300 barov pod njo, in s tem zagotovijo, da v bilo kateri puški se znajde njihov naboj, bo zadeva še vedno varna...

Ko sem meril hitrosti tovarniškega streliva CDP 8x68S, je bil hitrost na ustju cevi 890-900m/s (cev dolga 65 cm, efektivni del cevi pa 62,5 cm), v primerjavi s nazivni tovarniško hitrostjo 950m/s... torej izmerjena je bila dobrih 5% nižja od tovarniške.

lp

Tine01
15. October 2018, 11:03
Eden izmed razlogov zakaj je .308win, v Evropi in Amerki različno polnjen, je verjetno tudi razlika v normah. Pri nas dovoljuje CIP norma 4150 barov, v Ameriki pa SAMI norma dovoljuje za ta isti naboj 4300 barov....

Deerhunter
15. October 2018, 11:30
Ja. Tukaj je kot smo že rekli na koncu treba upoštevati še, velika večina proizvajalcev navaja podatke merjene iz 65 cm cevi, nekateri iz 60 cm cevi, za določene posebne primere, kot je 6,5×55, pa se najdejo tovarniški podatki merjeni celo iz 74 cm cevi in več...
Seveda so potem tudi smodniki optimizirani za daljše cevi, ob kakšni kratki cevi pa zna biti nato izguba hitrosti občutna.
Zato menim, da je trend krajšanja cevi nesmotern. Še posebej za kalibre, ki ne prenašajo kratkih cevi. Danes pa se že vse da kupiti z 51 cm cevjo. Zelo dober kompromis za standardne kalibre je 56 cm cev. Hitrosti so še vedno zadostne, pok in odsun je znosen, puška pa razmeroma kratka. So tudi kalibri kot 308 win, kjer se tudi ob 51 cm cevi da izvleči več kot dovolj energije za zadostno ubojnost kalibra in to celo ob normalno znosnem odsunu ampak takih kalibrov je malo. Večina zahteva za kalibru primerne hitrosti in normalen pok in odsun vsaj 56 cm cev. Jaz sem imel puške s cevmi vse od 60 cm do 50 cm. Odsvetujem prekratke ekstreme zaradi prevelikih izgub hitrosti in premočnega poka in odsuna, ter priporočam kot neko ustrezno vmesno varianto 56 cm cev.

Robert91922
16. October 2018, 12:58
Imam 308 win. Strelivo je RWS evolution 11.9g / 184 gr. Po normativih je to za medveda dovolj ampak a bo res ali potrebujem kaj močnejšega?

To strelivo sem enkrat že meril s kronografom, streljal sem iz lovskega polavtomata Heckler&Koch P7, cev dolžine 50 ali 52cm. Kolikor se spomnim, je bila izmerjena energija 4m od ustja cevi 3.000 Joulov, Je pa hudo pokalo in rukalo, tudi kronograf sem moral premaknit iz običajnih 3m na 4m od cevi, ker so plini motili meritev. Sklepam, da je to strelivo optimizirano za precej daljšo cev.
Še direkten odgovor na vprašanje: "Da, glede na pravilnik potrebuješ kaj močnejšega".
Glede na ZKP pa ne rabiš, če boš na 50m dobro zadel tega medota. Verjetno tudi na škatli od tega streliva piše, da na 100m še ima 3.000J. Če je podatek manj, si priskrbi kaj močnejšega, vsaj škatlo za pokazat :icon_wink:

Robert91922
16. October 2018, 13:05
Popravek: model puške je bil Heckler&Koch SL-7.

Deerhunter
16. October 2018, 19:18
Po uradnih podatkih ima 308 win RWS EVO 3347 J na ustju in 2703 J na 100 m. In RWS kolikor je meni znano izdeluje meritve s pomočno 65 cm cevi. Kje smo z meritvami pri kratki 20 inčni cevi je pa Robert napisal.

Robert91922
17. October 2018, 13:05
Nekaj malega energije smodniških plinov se porabi tudi za vračanje zaklepa, ker gre tu za polavtomatsko puško. Vseeno sklepam, da pri podobni puški repetirki z 51 cm (20 col) cevjo ne bi nikakor nameril več kot 3200 Joulov 4m od ustja cevi.

jan31
6. November 2018, 11:48
To strelivo sem enkrat že meril s kronografom, streljal sem iz lovskega polavtomata Heckler&Koch P7, cev dolžine 50 ali 52cm. Kolikor se spomnim, je bila izmerjena energija 4m od ustja cevi 3.000 Joulov, Je pa hudo pokalo in rukalo, tudi kronograf sem moral premaknit iz običajnih 3m na 4m od cevi, ker so plini motili meritev. Sklepam, da je to strelivo optimizirano za precej daljšo cev.
Še direkten odgovor na vprašanje: "Da, glede na pravilnik potrebuješ kaj močnejšega".
Glede na ZKP pa ne rabiš, če boš na 50m dobro zadel tega medota. Verjetno tudi na škatli od tega streliva piše, da na 100m še ima 3.000J. Če je podatek manj, si priskrbi kaj močnejšega, vsaj škatlo za pokazat :icon_wink:

Poleg omenjenih nabojev imam še te: https://www.avantura.info/naboj-rws-.308--tug--uni-classic-11.7g

Puška je pa taka: http://http://bock.si/product_info.php?cPath=1_207&products_id=1485&osCsid=tfr3hvtjj8nke42aqa4h39s2s4

jan31
6. November 2018, 11:59
Poleg omenjenih nabojev imam še te: https://www.avantura.info/naboj-rws-.308--tug--uni-classic-11.7g

Puška je pa taka: http://http://bock.si/product_info.php?cPath=1_207&products_id=1485&osCsid=tfr3hvtjj8nke42aqa4h39s2s4


Link za puško ne dela očitno. Torej puška ima 56cm cev in je merkel helix explorer camo.

jereb
7. November 2018, 20:52
Tvoja kombinacija omogoča oddajo dobrega strela. In ta zadostuje za vse mogoče živali, ki prinas teptajo tla. Tudi zajetnega debelega medota.

Če pa boš falil, ti tudi .416 Rigby ne pomaga.

jan31
7. November 2018, 22:55
Tvoja kombinacija omogoča oddajo dobrega strela. In ta zadostuje za vse mogoče živali, ki prinas teptajo tla. Tudi zajetnega debelega medota.

Če pa boš falil, ti tudi .416 Rigby ne pomaga.

No hvala za vzpodbudne besede. Če bo odlok grem konec drugega tedna v akcijo pol pa je vse odvisno če se bo pokazal.

jereb
8. November 2018, 13:40
No hvala za vzpodbudne besede. Če bo odlok grem konec drugega tedna v akcijo pol pa je vse odvisno če se bo pokazal.

Do takrat pa na strelišče ene trikrat po par šusov, da te mine trema, ker predolge debate o primernosti kalibrov .... pogosto pustijo podzavesten strah, kaj pa če bo drugače ... kar vpliva na strelca. Nemiren strelec pa ne more oddati zanesljivega strela.
Če se ne moreš umiriti, je težava, pa če imaš v rokah .22lr ali .500 nitro. Zato malo treninga za sprostitev in samozavest prav pride. Tudi če boš s flobertom malo pokal bo ok., samo da se malo sprostiš.
Dober pogled

jan31
8. November 2018, 15:10
Do takrat pa na strelišče ene trikrat po par šusov, da te mine trema, ker predolge debate o primernosti kalibrov .... pogosto pustijo podzavesten strah, kaj pa če bo drugače ... kar vpliva na strelca. Nemiren strelec pa ne more oddati zanesljivega strela.
Če se ne moreš umiriti, je težava, pa če imaš v rokah .22lr ali .500 nitro. Zato malo treninga za sprostitev in samozavest prav pride. Tudi če boš s flobertom malo pokal bo ok., samo da se malo sprostiš.
Dober pogled


Toliko hladnokrvnega strelca kot sem jaz ne srečaš dostikrat. Ko streljam se popolnoma odklopim, sem v čisto drugem svetu in se potem le s težavo spomnim kaj je bilo. Ko me je oče videl streljati na prvega gumbarja mi je rekel "ti ne boš nikoli jager, čisto nič se ti ni tresla roka ali dvignil ritem dihanja kar je pa čisto nezanimivo". Streljal sem tako da sem se vsedel na prekrižane noge na tla. To je super pozicija za miren strel če nimaš preveč trebuščka :icon_lol:

Puško mam nastreljeno na prve naboje ki sem jih omenil, za slednje pa bo treba 5cm/100m spustiti. Jih poznam ker sem z njimi začel.

Se pa strinjam da dvomi porodijo še negotovost ampak to predelam sproti. Lahko se pa zgodi da bom zgrešil in se bomo smejali potem Bighand