PDA

View Full Version : Odkup divjadi brez prisotnosti svinca in ostalih kovin



janez1
13. December 2014, 12:02
Zaradi zdravstvenih razlogov, bom začel vsakodnevno uživati divjačino. Če bi jo jedel le 1x mesečno me ne bi skrbelo, ko pa bom vsak dan in ob upoštevanju zdravstvenih problemov, pa moram pazit.

Skratka zanima me katera divjačina je najbolj "varna" kar se tiče kovin zaradi strelnega orožja. In pa kje bi dobil takšno divjačino, pa tudi če je dražja ni problem.

Hvala!

P.S.: Sam nisem lovec, vendar bom tu najhitreje našel odgovor. Se opravičujem če tema ne spada čisto v ta del.

JevŽ
13. December 2014, 12:16
Zaradi zdravstvenih razlogov, bom začel vsakodnevno uživati divjačino. Če bi jo jedel le 1x mesečno me ne bi skrbelo, ko pa bom vsak dan in ob upoštevanju zdravstvenih problemov, pa moram pazit.

Skratka zanima me katera divjačina je najbolj "varna" kar se tiče kovin zaradi strelnega orožja. In pa kje bi dobil takšno divjačino, pa tudi če je dražja ni problem.

Hvala!

P.S.: Sam nisem lovec, vendar bom tu najhitreje našel odgovor. Se opravičujem če tema ne spada čisto v ta del.

V trgovini izredno težko, ker tam je vse kar je slabše zadeto, 90% pa je uplenjenih z svinčenimi kroglami.
Najcenejš te bo prišlo če sam postaneš lovec, ker je takšno meso praktično zastonj.

Drugače pa spoznaj (po možnostih "žlahtnika") kakšnega lovca ki uporablja monolitne krogle pa se z njim zmeni za meso

PS: Zmeniti se z lovcem za prodajo mesa bo kar težko, ker se to uradno tudi ne sme

Bokarca
13. December 2014, 13:00
JevŽ, kako si mislil to zastonj? V naši LD je meso za člane po ceniku on Nimroda.

Janez1, razumem tvojo skrb glede težkih kovin, vendar mislim da je malo pretirana.

Če pa vseeno hočeš divjad brez svinca, potem trgovina vsekakor odpade, saj ti tam tega z kakšno kroglo je bila uplenjena ne more nihče garantirat. Edini način da bi prišel do divjadi, ki je bila 100% uplenjena z monolitno kroglo (takšno ki ne vsebuje svinca) je da osebno poznaš kakega lovca, ki ti bo garantiral, da je bila divjad uplenjena z takšno kroglo. Seveda mora imeti tudi LD dovoljenje za prodajo divjačine fizičnim osebam.
Po mojem mnenju bi se ti tudi splačal nakup celotnega trupa jelenjadi, saj je ta cenovno dokaj ugodna, poleg tega če je že bila uplenjena z kroglo ki vsebuje svinec, je njegov delež zaradi velikosti same divjadi manjši kot pa denimo pri kakem gamsu ali srnjadi.

Upam da sem ti kaj pomagal z odgovorom. Napiši od kje si, pa ti mogoče lahko pomagam.

PS: Kakšna pa je ta "divjačinska dieta"? Bi namreč mogoče lahko pupi kaj podturil :)

Ahiles
13. December 2014, 13:05
poleg naštetega lahko kupiš tudi meso od divjadi iz obore. mislim, da je sedaj že kar nekaj kmetij/kmečkih turizmov, ki bi ti verjetno lahko tudi povsem legalno prodali.

JevŽ
13. December 2014, 13:24
JevŽ, kako si mislil to zastonj? V naši LD je meso za člane po ceniku on Nimroda.


Približno 2€/kg kolikor so prašiči in jelenjad je to v primerjavi s trgovino zastonj (pa ne samo primerjava divjačina:divjačina ampak tudi divjačina:domače živali, kjer pa se ve kakšna je kvaliteta)

janez1
13. December 2014, 13:33
Sem iz dolenjske, ampak mi ni noben problem se zapeljati na drugi konec Slovenije. V vsakem primeru sem imel namen kupit malo več in dati v skrinjo. Glede diete pa gre za to, da imam intoleranco na govedino in svinjino, divjačina pa je ok.

main757
13. December 2014, 13:44
Skratka zanima me katera divjačina je najbolj "varna" kar se tiče kovin zaradi strelnega orožja. In pa kje bi dobil takšno divjačino, pa tudi če je dražja ni problem.



Kar se tiče kovin si verjetno mislil svinec? Tudi pri nesvinčenih kroglah ostane nekaj kovine v telesu divjadi.
Celoten komad divjadi naj ti zrihta kakšen lovec, ki garantira, da strelja z nesvinčenimi kroglami. Na nekaterih pakiranjih v trgovini piše opozorilo, da vsebuje sledi svinca.
Lovska družina ne potrebuje nobenega dovoljenja za prodajo divjačine(cel komad). Potrebno je biti samo pozoren, da ti ne bi tega mesa podaril nekomu, ki bi na gasilski veselici kuhal iz njega golaž. V tem primeru potrebuješ potrdilo veterinarja o ustreznosti tega mesa.
Meso divjega prašiča in jazbeca daj obvezno na pregled za trihinelo, ker se bolezen prenaša na človeka.

main757
13. December 2014, 13:47
Sem iz dolenjske, ampak mi ni noben problem se zapeljati na drugi konec Slovenije. V vsakem primeru sem imel namen kupit malo več in dati v skrinjo. Glede diete pa gre za to, da imam intoleranco na govedino in svinjino, divjačina pa je ok.

Na tem forumu nekaj lovcev strelja z nesvinčenimi kroglami. Mogoče se kateri od teh javi in ti zrihta komad ali več.

22.mag
13. December 2014, 14:33
monolitna krogla in strel v vrat.......vrjetno ne bo niti delčka krogle v trupu divjadi ob predpostavki da zavržrš vrat.......
lp

Jagermaister
13. December 2014, 14:55
Strel v glavo s katerokoli kroglo. Ne zavržeš ničesar.

cviček
15. December 2014, 15:48
Kar se tiče kovin si verjetno mislil svinec? Tudi pri nesvinčenih kroglah ostane nekaj kovine v telesu divjadi.
Celoten komad divjadi naj ti zrihta kakšen lovec, ki garantira, da strelja z nesvinčenimi kroglami. Na nekaterih pakiranjih v trgovini piše opozorilo, da vsebuje sledi svinca.
Lovska družina ne potrebuje nobenega dovoljenja za prodajo divjačine(cel komad). Potrebno je biti samo pozoren, da ti ne bi tega mesa podaril nekomu, ki bi na gasilski veselici kuhal iz njega golaž. V tem primeru potrebuješ potrdilo veterinarja o ustreznosti tega mesa.
Meso divjega prašiča in jazbeca daj obvezno na pregled za trihinelo, ker se bolezen prenaša na človeka.

Žal tole ne drži . Meso divjačine lahko uradno odkupi samo uplenitelj divjadi za lastno uporabo. Kam gre meso v resnici pa je že druga stvar. Tak je pač zakon na sončni strani Alp.
Opozoril bi samo še to , da lovska in veterinarska inšpekcija ob rednih pregledih poslovanja LD kontrolirajo tudi to.