PDA

View Full Version : Ior



Dule
19. August 2014, 20:01
Uporablja kdo to znamko za lov, naceloma so to bolj takticni daljnogledi. Predvsem me zanima model 3.5-18x50

alojz1
19. August 2014, 20:43
Jaz ga imam za daljše strele.

Dule
19. August 2014, 21:19
Kako pa se obnese v mraku?

alojz1
19. August 2014, 21:28
Za mrak sta večji okular in manjša povečava boljša.
Ima pa odlično osvetlitev pike. Križ v prvi, pika v drugi goriščni razdalji. Najboljša kombinacija.
Sicer pa je optika Zeissova. Zmogljivosti so nam večinoma znane. Jaz sem ga kupil za podnevi in za večje razdalje. Tu pa zmaga taktični križ (pika je 1cm/100m) in robustna, velika odprta kupola.

LRHunter
19. August 2014, 22:45
Kolikor je meni znano je optika pri IOR Schottova, schott pa je en večjih svetovnih proizvajalcev leč in dvomim da so leče v Zeiss HT in IOR enake kvalitete...

Dule
19. August 2014, 22:48
Do kolko bi šlo na tarčo? 500m več/manj
Kaj pa sama kvaliteta izdelave, na strelec.si je nekdo opisal kar slabo izkušnjo

LRHunter
19. August 2014, 23:03
S to povečavo se sicer nekega resnega streljanja na tarčo ne da it, je pa deefinitivno za lov primeren krepko prek 500m, če pa misliš tekmovat bo kar zmankalo prek 300m...

alojz1
19. August 2014, 23:09
Za lov velike povečave ne pridejo v poštev ker je težko cilj najti.
Preberite kaj o IOR. To je Zeis firma delala v Romuniji za potrebe vojske. Prav vse od leč do mehanike je Zeis. Šele po padcu Čaušeska so začeli delati tudi za civilni trg.
Tista slaba izkušnja z regulacijo paralakse je bila pri prvem modelu. Sicer pa je 30 let garancije.

LRHunter
19. August 2014, 23:11
Kar se tiče kvalitete boš težko na tem forumu zvedel, no optik trade bi sigurno kej več vedel...

Dule
19. August 2014, 23:58
Tista slaba izkušnja z regulacijo paralakse je bila pri prvem modelu. Sicer pa je 30 let garancije
Bojda so ble smeti na notranji strani leč...menda je garancije na dele samo dve leti, 30 let je na zagotavljanje kosov in znanja za popravilo, tko je blo napisano.
U glavnem zadeva se mi kar dopade...

Optik-trade.si
20. August 2014, 10:40
IORji ponujajo ogromno kvalitete za solidno ceno. Steklo uporabljajo od Schotta, vse ostale tehnologije pa so njihove lastne. V času sovjetske zveze so dobili ogromno znanja iz takratnega Carl Zeiss Jena (danes Docter in Analytik Jena), kasneje pa so sami to znanje še nadgrajevali.

So prvi proizvajalec, ki je trgu ponudil 6x zoom v strelnem daljnogledu in še mnogo drugih stvari. Pri njih je zanimivo predvsem to, da so v ZDA skoraj dvakrat dražji kot v EU. V zadnjem času se skoraj izključno posvečajo strelnim daljnogledom za športno in taktično uporabo. Njihovi zadnji izdelki so na kvalitetni ravni, ki je povsem zelo najboljših v Evropi, torej konkretno Schmidt & Benderja in Kahlesa na področju taktičnih strelnih daljnogledov.

Mato je res imel slabo izkušnjo s svojim IORjem, ampak mislim da je takšna smola možna tudi z izdelki drugih znamk. Oziroma, je normalno da je pri 20% dražjih izdelkih možnost takšnih težav nekoliko manjša, a nikakor ne nemogoča.

V splošnem bi sicer rekel, da IORji za lov niso najbolj primerni, saj so težki in veliki. Optično pa se lahko merijo tudi z nekoliko dražjo konkurenco.

alojz1
20. August 2014, 11:33
Sem bral starejše podatke in nisem vedel, da so sedaj leče Scottove. Drugače se pa strinjam. Samo za lov so drugi primernejši. Kdor pa rad če malo več strelja je pa odlična zadeva.
Meni se je Tikka z tem daljnogledom zaradi teže in stabilnosti tudi pri prostoročnem strelu tako prikupila, da je Blaser kar doma. Pač raje nosim kilo več na rami kot 20 kg trebuh biggrin
Na pogonu pa 3x povečava in pika na največjo jakost pri slabi vidljivosti.
Zanimivo je, da je stane kombinacija (na sliki) v ameriki puška 600 dolarjev, daljnogled pa 1900.

LRHunter
20. August 2014, 12:22
Za lov velike povečave ne pridejo v poštev ker je težko cilj najti.
Preberite kaj o IOR. To je Zeis firma delala v Romuniji za potrebe vojske. Prav vse od leč do mehanike je Zeis. Šele po padcu Čaušeska so začeli delati tudi za civilni trg.
Tista slaba izkušnja z regulacijo paralakse je bila pri prvem modelu. Sicer pa je 30 let garancije.

Kje se da to prebrati? Skoraj siguren sem da se ne motim, ma ni mi za v lase skakat?

alojz1
20. August 2014, 12:25
Na ameriških straneh je veliko. Poišči po spletu. (IOR Valdada)

LRHunter
20. August 2014, 12:56
Sem pol vidu da je optik trade odgovoru, se mi je zdelo da zeiss nima prav veliko z IORjem...

alojz1
20. August 2014, 13:09
se mi je zdelo da zeiss nima prav veliko z IORjem...
IOR je bila najstarejša in največja fabrika optike v tem delu sveta. Vsa tehnologija, material in nadzor je bil Zeisov. Ker so delali samo za vojsko je bila to med manj znanimi tovarnami hkrati pa še tajnost.
Šele v zadnjem času delajo za civilni trg.
Če američani priznajo kvaliteto, ki smatrajo svoje za edino uporabno potem bo že kaj na tem.
Prilepljeno
Vrhunska kakovost nemško optično steklo in romunski visoka natančnost izdelave z več kot 100-letno tradicijo, so združeni pod eno streho na IOR-Bucuresti. Romunski tradicijo v proizvodnji visokokakovostno optiko je začel v poznih 1800 je. V 1960-jev, 70-ih in 80-ih, kot "sestra" in partner podjetja na prvotno Carl Zeiss-Jena iz Nemčije, IOR-Bucuresti razvili nekatere od najbolj naprednih tehnologij v optičnem področju.

LRHunter
20. August 2014, 13:19
No sej je optik trade razložil pa sem že njegovo dovolj dobro razumel, bistvo je to da uporabljajo schott leče kot sem sam mislil...

alojz1
20. August 2014, 13:47
Kakorkoli gledam je to za lovca- strelca odličen daljnogled. Sam sem ga neštetokrat prevrtel (kupoli). Ko dam na 0 je zadetek spet v centru. Probajte to na svojih daljnogledih.
In prav vesel sem, da je glede na moje potrebe (križ v prvi, lučka v drugi poziciji. Klik 1cm/100m.Taktični križ. Odprte kupole. Velik doseg brez naklonske šine.) Optiktrade predlagal IOR.

Sicer Google prevod pa vseeno razumljiv:
Valdada, je eden največjih in najstarejših tovarn v Evropi, od leta 1936 sprva specializirano za proizvodnjo elitne vojaške opto-mehanskih naprav, izdelki testirani z velikim uspehom tudi med drugo svetovno vojno. So pod najtemnejšo senco, kot eno največjih skrivnosti Romunije Nekdanja diktator Nicolae Ceausescu, je Valdada razvija in proizvaja optika ocenjeno kot nekaj najboljših na svetu. V "hladne vojne" letih so bili proizvodi, ki jih Valdada Varšavskega pakta vojske in mornarice elitnih vojakov uspešno uporabljena, skupaj z drugimi podobnimi proizvodi iz Carl Zeiss Jena Nemčija.

Danes Valdada - kot zadnji originalni optične tovarne v vzhodni Evropi - nadaljujejo legendarni obstoja, ostaja resen in zanesljiv dobavitelj optičnih sestavnih delov in sklopov za drugih znanih evropskih podjetij, kot so: Leica, Schnider, Hensoldt, PENTACON, Fog-Gorlitz, Carl Zeiss GMBH, hkrati pa nadaljuje svojo dolgo časa sodelovanja z Jaener GlassWerk GmbH iz Jene - Nemčija.

Od leta 1989, ko je berlinski zid in železna zavesa padle na tla, vsi Varšavskega pakta vojaški predmeti postali dragocene zbirateljske. Biti izjemnih izdelkov, in zdaj, Varšavski pakt, ne obstaja več, smo končno uspelo, da bi to neverjetno linijo izdelkov za severnoameriški trg.

Vsi izdelki Valdada pridejo s polno Lifetime omejeni garanciji.

Optik-trade.si
20. August 2014, 14:38
Fantje, ne se preveč slepit s holywoodsko famo, da na vzhodu niso znali izdelati nič kvalitetnega. Prvi so spravili človeka v vesolje, imeli prvo vesoljsko postajo, naredili najhitrejšo letalo na svetu, največjo podmornico in med drugim naredili tudi fotoaparat za satelit z najboljšim objektivom (lečami) na svetu. To kar je danes google map na spletu so v veliko boljši resoluciji sovjeti imeli že desetletja nazaj.

Tako da so tudi predsodki pred IORjevimi izdelki popolnoma neutemeljeni in kdor je kdaj pogledal skozi kakšnega, ve da so optično ob boku mnogim nemškim izdelkom.