PDA

View Full Version : Izziv - zadeti tarčo oddaljeno 1400m



Tomaž Ražman
24. May 2014, 17:59
Sam naslov pove vse- niti ne, dokler nisem začel resno razmišljat kako bi to naredu...

No na kratko da opišem za kaj se gre:
Zadeti hočem tarčo na 1400m. Zakaj 1400, ker imam doma okroglo železno plato z premerom 41cm in to nanese 1 kotno minuto na 1400m.

Puška bo moj Blaser R93 v kalibru .300 win mag.
Krogla še ne vem čisto, ker mi še niso potrdili dobave, v igri so Berger 190, 210 hunting vld in Hornady A-max 208. Srčno upam da dobim Berger 210, čene 190, ki jih uporabljam že dlje časa. V najslabšem primeru pa Hornady a-max...

Hiter izračun z mojimi Berger 190 z hitrostjo 905m/s je pokazal padec 21,6m, kar nanese 53moa popravka...

Ta cilj računam da bi postopoma dosegel nekje do konca oktobra.
V tej temi bom opisal čisto vse korake ki jih bom delal dokler bom dejansko probal streljat na to razdaljo...
Pa da ne bo kdo skoču preden začnem, niti slučajno mi ni prišlo na pamet da bi to probal, da bi potem na divjad streljal na to razdaljo!!!

patriot
24. May 2014, 18:25
Zanimivo, se že veselim rezultatov.
Lp in dober pogled!

main757
24. May 2014, 21:19
Mene tudi zanima pot. Rezultat je že znan biggrin

VUGI
24. May 2014, 21:42
Pot bo še zanimiva !
Pa vse najboljše - kdor ima jajca, ta jih lahko tudi uporabi!!!:hooray:

detel
25. May 2014, 10:43
Ko boš počil na to razdaljo mi povej. Te bom čakal tam nekje pri tarči s pivom, da nazdraviva :beer::icon_wink:

ravnohrib
25. May 2014, 13:33
Srečno! :)
Jaz še za na 200m nimam strelišča blizu, kaj šele seveda vsi ostali pogoji...
A to misliš brez treninga, samo vse izračunati in upoštevati vse okoliščine in potem en šus in da vidimo?

alojz1
25. May 2014, 14:00
samo vse izračunati in upoštevati vse okoliščine in potem en šus in da vidimo?

Daj, daj tako pa to ne gre. Strelja se toliko časa, da se enkrat zadane. biggrin
Čeprav je tvoj sistem bolj smiselen. Tisti pleh bi nastavil na 500m in postopoma prestavljal po 50m. In objavil na kateri daljavi je prvič zgrešil. To bi bilo bolj uporabno.

jagerboss
25. May 2014, 14:09
Alojz! Na 500 m on strelja za malico!!

alojz1
25. May 2014, 14:15
Saj zato pa sem napisal začetek (za malco) na 500m. Da bo do kosila na 1400m. biggrin

patriot
25. May 2014, 15:19
Nakladači...:icon_lol:biggrin:icon_lol:

Tomaž Ražman
25. May 2014, 16:15
Srečno! :)
Jaz še za na 200m nimam strelišča blizu, kaj šele seveda vsi ostali pogoji...
A to misliš brez treninga, samo vse izračunati in upoštevati vse okoliščine in potem en šus in da vidimo?

Kar se tiče strelišča ga v Sloveniji ni takega, tako da bo že organizacija svoja zgodba...
Če bi računal da bo tako enostavno bi že danes nesu tarčo in jo probal ustrelit.
Ker pa je na 1400m že toliko faktorjev, ki jih je treba upoštevat, bo treba postopoma.
Alojzev predlog it od 500m po 50 naprej in poročat prvi zgrešen strel bi tudi blo zanimivo, bom probal nekaj precej podobnega...

Vsekakor ne bo to en strel ampak jih bo potrebno več, verjemite mi pa da če nekdo zračuna točen popravek in je dan brez minimalne sapice vetra, je možnost da tarčo zadane z prvim strelom zelo majhna. Problem na to razdaljo je ocenit kam dejansko je krogla zadela in po temu delat popravek, kar bo mogu nekdo zraven mene, ki dejansko ve kaj dela, tudi naredit...

Vsekakor si bom štel v uspeh če mi uspe zadeti tarčo 2+/10x...

No bomo vidli sej še sam ne vem točno kako bo, zato pa je realno tam nekje do konca oktobra :)

alojz1
25. May 2014, 16:44
Vidim, da imaš realna pričakovanja. Zato je moj predlog bistveno lažja pot. Že zaradi merjenja razdalje, ker dvomim, da imaš laser za 1400m.
Ker pa smo lovci je za vse bolj pomembno do katere daljave je strel "ziher". Dva zadetka od 10 mene in večino drugih tukaj ne zanimata. Kaliber je ustrezen. Puška za naše razmere tudi.
Kar v akcijo. Pa pred dopustom biggrin

Tomaž Ražman
25. May 2014, 22:04
Sproti bom povedal še do katere razdalje je strel ziher... Ne bo problem, razdaljo bom z gps-om zmeru...

barnes308
25. May 2014, 22:05
Tomaž dobro si se tole zamislil, je super streljat na večje razdalje. Ko je najprej pok puške potem cigaret in pivo nato pa sledi pooook v tarčo :lol1:. Glede laserja, če ga boš rabil pa kar poklič pa se bomo že nekaj zmenil :icon_wink:.
Pa velik uspeha !

LP

Tomaž Ražman
25. May 2014, 22:31
Tomaž dobro si se tole zamislil, je super streljat na večje razdalje. Ko je najprej pok puške potem cigaret in pivo nato pa sledi pooook v tarčo :lol1:. Glede laserja, če ga boš rabil pa kar poklič pa se bomo že nekaj zmenil :icon_wink:.
Pa velik uspeha !

LP

Hvala prjatu!

Tomaž Ražman
26. May 2014, 11:13
Nekako sem dobil potrjeno da dobim 500 krogel berger 210 v dveh tednih :OK:

Po priročniku od Bergerja sem dobil max hitrost z smodnikom Vihtavuori n160 2726fps(830m/s)

Z balističnim računalnikom sem izračunal, da bo na 1400m 332m/s in da bo popravek 61,3moa

Polnil bom DAG tulce, netilka bo federal GM210, kar se tiče pa smodnika in hitrosti bi mogu dobit nekaj večjo hitrost kot je v priročniku, no to bom še vidu ko bom dejansko začel testirat.

Pojavil se mi je že 1. problem. Na puški nimam šine z naklonom, tako da se na moji optiki da naredit vertikalni popravek le 53moa, verjetno bom nabavu šino z 20moa naklona in bom not, če bo potreba, odvisno kaj bo z hitrostmi polnjenih nabojev...