PDA

View Full Version : Krogle 7x57



karo40
21. January 2014, 18:30
Sem tik pred odločitvijo, da dam napolniti krogelne naboje cal. 7x57. Imam cca 200 kosov tulcev, sedaj bi rad kupil še krogle. Prosim vas za mnenje o los-ovi krogli 7 mm 145 gre. Vesel bom če mi boste svetovali predvsem tisti, ki imate z omenjeno kroglo kakršne koli praktične izkušnje. Kroglo bi uporabljal za lov na srnjad, jelenjad in divje prašiče. Kako je krogla natančna? Kakšne so poškodbe na uplenjeni divjadi? Nestrpno pričakujem vaša mnenja.

alojz1
21. January 2014, 19:47
Predvidevam, da imaš karabinko. Sam odloči kakšen strelec si. Če si odličen, potem si napolni 20 nabojev in preizkusi. Pa lahke 130 grain krogle. Drugače pa svetujem Hornady Deepcurl kroglo.

dolgin
21. January 2014, 21:41
Kolikor vem so Deepcurl krogle Speer-ove....

alojz1
21. January 2014, 21:49
Hvala za popravek. Seveda imaš prav.

karo40
21. January 2014, 23:54
Res imam anshutzovo karabinko. Zakaj lažje krogle, ko pa sem vendar navedel divjad katero nameravam loviti oziroma katero lovim. In zakaj je potreben najprej preiskus z 20 kroglami. Kot sem seznanjen jih lako kupim en paket, to je najmanj 100 krogel. Iz vseh teh razlogov pa sprašujem ali mi lahko kdo, ki je kroglo že preiskusil svetuje ali naj jih torej kupim ali morda ne.

dolgin
22. January 2014, 10:36
.... In zakaj je potreben najprej preiskus z 20 kroglami. Kot sem seznanjen jih lako kupim en paket, to je najmanj 100 krogel.

Krogla je dobra, če boš z njo dobro zadel. Zakaj 20 nabojev? Kaj pa boš z ostalimi 80 komadi, v primeru, da ti ne bodo nesle ali pa ne boš zadovoljen z učinkom?

alojz1
22. January 2014, 11:26
Res imam anshutzovo karabinko. Zakaj lažje krogle, ko pa sem vendar navedel divjad katero nameravam loviti oziroma katero lovim. In zakaj je potreben najprej preiskus z 20 kroglami. Kot sem seznanjen jih lako kupim en paket, to je najmanj 100 krogel. Iz vseh teh razlogov pa sprašujem ali mi lahko kdo, ki je kroglo že preiskusil svetuje ali naj jih torej kupim ali morda ne.
Sem razmišljal ali ti naj sploh odgovorim. Pa ne vem, če si prejšnje prispevke bral.
Takole: ta krogla gre vedno skozi. Zato je nesmiselno imeti težko. Saj premer luknje je pri obeh enak.
Sprašuješ nekoga ki je preizkusil. Jaz sem. Zato sem napisal tako kot je. Če si eden tistih snajperistov od glave do repa potem odločno NE.
Zakaj poizkus. Predvsem tiste težke so dolge. In ne paše jim vsak navoj (twist) puške. Zato.

Deerhunter
22. January 2014, 11:53
Glede preizkusa se strinjam. Ne delaj si zaloge preden sploh ugotoviš, če ti strelivo dobro nese (pri doma polnjenih nabojih je natančnost še bolj vprašljiva), kaj šele preden preizkusiš učinek na divjadi... Sploh zato, ker LOS je dokaj nova zadeva, ne dobi se tovarniško polnjenih nabojev, posledično jo uporablja zelo malo ljudi, ki pač sami polnejo. Nekih merodajnih odgovorov na svoje vprašanje, kako dela na divjadi, tako ali tako ne boš dobil ker zadeva ni dovolj preizkušena v praksi. Sploh v kal. 7mm. Glede na to, da vsi, ki to uporabljajo, poudarjajo, da je z njo treba dobro zadeti in da ne dela veliko škode, očitno gre za kroglo, ki naredi majhne poškodbe, zaradi česar pač ni primerna za slabe strelce ali za pogone, kjer je slab zadetek bolj pogost kot dober...
Priporočam ti, da sam preizkusiš v praksi in sam boš najbolj videl ali ti zadeva odgovarja ali ne. Ker le od tebe samega je odvisno ali ti bo krogla odgovarjala ali ne. Kakšen strelec si, kakšno divjad jagaš, na kakšno razdaljo, s kakšno puško, na kakšne načine loviš... Zato ne pričakuj, da boš v tej temi dobil zadovoljiv odgovor, ali je ta krogla primerna zate ali ne. Če kaj spremljaš forum, veš, da še pri mnogo starejših, veliko bolj uveljavljenih, tovarniško polnjenih kroglah se uporabniki foruma in lovci nikoli ne zedinijo glede kvalitete krogle in učinka na divjadi, kaj šele pri tej, katero le kratek čas uporablja le peščica lovcev...


Res imam anshutzovo karabinko. Zakaj lažje krogle, ko pa sem vendar navedel divjad katero nameravam loviti oziroma katero lovim. In zakaj je potreben najprej preiskus z 20 kroglami. Kot sem seznanjen jih lako kupim en paket, to je najmanj 100 krogel. Iz vseh teh razlogov pa sprašujem ali mi lahko kdo, ki je kroglo že preiskusil svetuje ali naj jih torej kupim ali morda ne.

Alojz, da je nesmiselno imeti težje 145 gr LOS krogle v kal. 7mm, ti povsem verjamem. Ampak zakon pa je žal jasen in tukaj ni dvoma, 130 gr LOS krogle so prelahke za težjo divjad.


Sem razmišljal ali ti naj sploh odgovorim. Pa ne vem, če si prejšnje prispevke bral.
Takole: ta krogla gre vedno skozi. Zato je nesmiselno imeti težko. Saj premer luknje je pri obeh enak.
Sprašuješ nekoga ki je preizkusil. Jaz sem. Zato sem napisal tako kot je. Če si eden tistih snajperistov od glave do repa potem odločno NE.
Zakaj poizkus. Predvsem tiste težke so dolge. In ne paše jim vsak navoj (twist) puške. Zato.

karo40
22. January 2014, 14:06
Hvala vam! Vaši odgovori so mi dali že več materiala za razmišljanje o nakupu krogle, ki bi bila primerna zame.Vendar pa me sedaj bega trditev, ki se jo ob branju vaših odgovorov zasledil, in sicer trditev da je strelivo, ki ga polnimo - polnite doba manj natančno kot strelivo tovarniškega polnjenja. Jaz pa sem se za ponovno polnjenje nabojev odločil tudi zaradi trditve mojih prijateljev lovcev, da je doma polnjen naboj primerljiv z tovarniško polnjenim nabojem, oziroma je lahko le še bolj natančen.
Glede preizkusa se strinjam. Ne delaj si zaloge preden sploh ugotoviš, če ti strelivo dobro nese (pri doma polnjenih nabojih je natančnost še bolj vprašljiva), kaj šele preden preizkusiš učinek na divjadi... Sploh zato, ker LOS je dokaj nova zadeva, ne dobi se tovarniško polnjenih nabojev, posledično jo uporablja zelo malo ljudi, ki pač sami polnejo. Nekih merodajnih odgovorov na svoje vprašanje, kako dela na divjadi, tako ali tako ne boš dobil ker zadeva ni dovolj preizkušena v praksi. Sploh v kal. 7mm. Glede na to, da vsi, ki to uporabljajo, poudarjajo, da je z njo treba dobro zadeti in da ne dela veliko škode, očitno gre za kroglo, ki naredi majhne poškodbe, zaradi česar pač ni primerna za slabe strelce ali za pogone, kjer je slab zadetek bolj pogost kot dober...
Priporočam ti, da sam preizkusiš v praksi in sam boš najbolj videl ali ti zadeva odgovarja ali ne. Ker le od tebe samega je odvisno ali ti bo krogla odgovarjala ali ne. Kakšen strelec si, kakšno divjad jagaš, na kakšno razdaljo, s kakšno puško, na kakšne načine loviš... Zato ne pričakuj, da boš v tej temi dobil zadovoljiv odgovor, ali je ta krogla primerna zate ali ne. Če kaj spremljaš forum, veš, da še pri mnogo starejših, veliko bolj uveljavljenih, tovarniško polnjenih kroglah se uporabniki foruma in lovci nikoli ne zedinijo glede kvalitete krogle in učinka na divjadi, kaj šele pri tej, katero le kratek čas uporablja le peščica lovcev...



Alojz, da je nesmiselno imeti težje 145 gr LOS krogle v kal. 7mm, ti povsem verjamem. Ampak zakon pa je žal jasen in tukaj ni dvoma, 130 gr LOS krogle so prelahke za težjo divjad.

alojz1
22. January 2014, 14:22
Vendar pa me sedaj bega trditev, ki se jo ob branju vaših odgovorov zasledil, in sicer trditev da je strelivo, ki ga polnimo - polnite doba manj natančno kot strelivo tovarniškega polnjenja. Jaz pa sem se za ponovno polnjenje nabojev odločil tudi zaradi trditve mojih prijateljev lovcev, da je doma polnjen naboj primerljiv z tovarniško polnjenim nabojem, oziroma je lahko le še bolj natančen.
Lahko je manj natančno. Ampak polnimo ravno zato, da naredimo naboj po naših potrebah in po meri puške. Takšnega pa ni možno kupit.
Mislim, da ni potrebe po obširni razlagi.
Glede teže krogel. Zakon je treba spoštovati. Vprašajmo pa se kaj je bolje. Da lažja monolitna prestreli ali da težka SPCE notri ostane. Iskal sem eno in drugo in poznam razliko. Dodam naj le, da veliko divjadi kjer ni izstrela strelci določijo za zgrešen strel. Veliko se tudi ne išče.
Če imamo obe LOS krogli na mizi se opazi razlika v teži. Težja je daljša. Če pa vidiš le eno pa ne veš katera je. Ni ga strokovnjaka, ki bi po rani ugotovil z katero je bilo streljano. Pa ne razumet to kot napeljevanje k kršitvam. Lahko pa razmislimo o upravičenosti tega našega zakonskega določila.

Deerhunter
22. January 2014, 14:26
Mislim da si me narobe razumel. Kot vsak naboj je tudi doma polnjen naboj lahko zelo natančen, celo bolj natančen kot tovarniško polnjen naboj z isto kroglo, ampak tako polnitev je potrebno najprej najti. Ni rečeno, da bo prva polnitev s prvo kroglo, ki jo boš poizkusil, najbolj natančna. Lahko bo, lahko bo povprečen rezultat, lahko bo pa razmetavalo. Kot je rekel Alojz, določeni krogli tudi navoj v cevi ne odgovarja in zna zato razmetavati. Zato ti vsi poudarjamo, da je treba preizkusiti, preden si delaš zalogo.

Pri ponovnem polnjenju streliva imaš sicer ogromno izbiro krogel, še večjo, kot je tovarniškega streliva, zato se ti tudi ni potrebno zapičiti v eno samo kroglo in delati zalogo. Razmisli, kaj boš jagal in na kakšen način, pa ti bo lažje izbrati primerno kroglo. Potem pa poizkusiš sam, pa vidiš kaj dela in če ti odgovarja...



Hvala vam! Vaši odgovori so mi dali že več materiala za razmišljanje o nakupu krogle, ki bi bila primerna zame.Vendar pa me sedaj bega trditev, ki se jo ob branju vaših odgovorov zasledil, in sicer trditev da je strelivo, ki ga polnimo - polnite doba manj natančno kot strelivo tovarniškega polnjenja. Jaz pa sem se za ponovno polnjenje nabojev odločil tudi zaradi trditve mojih prijateljev lovcev, da je doma polnjen naboj primerljiv z tovarniško polnjenim nabojem, oziroma je lahko le še bolj natančen.

Zato sem tudi rekel, da se strinjam s tabo, glede teže krogel, ampak zakon je pač treba spoštovati.


Lahko je manj natančno. Ampak polnimo ravno zato, da naredimo naboj po naših potrebah in po meri puške. Takšnega pa ni možno kupit.
Mislim, da ni potrebe po obširni razlagi.
Glede teže krogel. Zakon je treba spoštovati. Vprašajmo pa se kaj je bolje. Da lažja monolitna prestreli ali da težka SPCE notri ostane. Iskal sem eno in drugo in poznam razliko. Dodam naj le, da veliko divjadi kjer ni izstrela strelci določijo za zgrešen strel. Veliko se tudi ne išče.
Če imamo obe LOS krogli na mizi se opazi razlika v teži. Težja je daljša. Če pa vidiš le eno pa ne veš katera je. Ni ga strokovnjaka, ki bi po rani ugotovil z katero je bilo streljano. Pa ne razumet to kot napeljevanje k kršitvam. Lahko pa razmislimo o upravičenosti tega našega zakonskega določila.

Deerhunter
22. January 2014, 15:04
Univerzalne krogle za vso divjad od 5 kg mladiča srnjadi, prek ozimcev divjega prašiča, do 200 kg jelena ali merjasca enostavno ni. Vsak, ki se ne spozna na zgradbo in delovanje krogel, vpraša isto, jagal bom vse, katera krogla je najboljša? So pa samo določene krogle, ki so uporabne za vso divjad, krogle, ki bi bila idealna za vso divjad, pa enostavno ni. Pri taki razliki v kilaži divjadi, je tudi ne more biti. Ena krogla bo zaradi velike energije, šok efekta in močne deformacije odlično delovala na težjih prašičih ali jelenjadi, bo pa zelo razbijala srnjad. Torej, padlo bo vse, ampak ali je taka krogla potem idealna za srnjad? Ni, je le uporabna. Ali pa se bo mehka krogla hitro odprla, povzročila močan šok efekt na lažji divjadi in padec v ognju, pri težji divjadi pa bo pri zadetku v karkoli malo bolj trdega razpadla in ne bo prestrela, v najslabšem scenariju tudi lahko pride do zastrelitve divjadi. Zato se moraš sam odločiti, kaj boš največ jagal in kako. Na pogonih so načeloma zaželjene bolj razbijaške krogle, zaradi velike možnosti slabih zadetkov, žal pa bo taka krogla pri lovu na čakanje delala kašo iz srnjadi, če razumeš kaj sem hotel povedati. Krogla kot je LOS, ki povzroča malo poškodb, pa je primerna za natančen strel v vitalno cono iz preže, ker je poceni in ne uničuje mesa. Če bo pa taka krogla uporabljena na pogonu, zadetek pa v mehko, pa ne bo potrebnega šoka in "razbijanja", da bi divjad počakala kje kolikor toliko blizu in bo šla še zelo daleč...

Sam sem nehal iskati "najboljšo" ali univerzalno kroglo. Na puški imam vedno dve optiki, eno za čakanje, eno pa za pogon. Za čakanje, kjer je ponavadi dober zadetek v vitalno cono iščem krogle, ki niso razbijaške, za pogone pa ravno obratno, čimbolj razbijaška krogla, da tudi ob slabem zadetku naredi čim večje notranje poškodbe, da divjad ni treba predolgo iskati ali pa jo celo izgubiti. Potem samo še nastrelim obe strelivi na obe optiki in na jago...



Sem tik pred odločitvijo, da dam napolniti krogelne naboje cal. 7x57. Imam cca 200 kosov tulcev, sedaj bi rad kupil še krogle. Prosim vas za mnenje o los-ovi krogli 7 mm 145 gre. Vesel bom če mi boste svetovali predvsem tisti, ki imate z omenjeno kroglo kakršne koli praktične izkušnje. Kroglo bi uporabljal za lov na srnjad, jelenjad in divje prašiče. Kako je krogla natančna? Kakšne so poškodbe na uplenjeni divjadi? Nestrpno pričakujem vaša mnenja.

jelenko
19. March 2014, 18:26
Mene pa zanima kakšen je kaj kaliber 7x57 oz.slabosti in prednosti kalibra in kakšna je kaj razlika s kalibrom 7x57R???

brina
19. March 2014, 20:36
Nobene razlike 7,57 je brez roba-7,57R pa ima rob na čavri.

detel
19. March 2014, 21:21
Morda ima kal. 7x57R krajšo cev in tu je že razlika ?

Deerhunter
19. March 2014, 21:37
Malo razlike je, je pa v praksi zanemarljiva. Naboj z robom ima malenkost slabši performans. Če hitro pogoglamo in primerjamo nekaj streliva, npr. RWS ID Classic in Norma Oryx je razlika sledeča:

RWS ID Classic:
7×57, 10,5g - na 100 m 711 m/s, 2654 J
7×57R, 10,5g - na 100 m 693 m/s, 2521 J

Norma Oryx:
7×57, 10,1g - 717 m/s, 2598 J
7×57R, 10,1g - 708 m/s, 2531 J

Preden me naskočite, zavedam se da so podatki teoretični, je pa vseeno opaziti da je 7×57 malenkost močnejši od 7×57R iz standardne cevi.

Naboj je sicer primeren predvsem za lovišča z veliko srnjadi in manj jelenjadi in d. prašičev in za streljanje na normalne strelne razdalje. Kljub temu je s tem kalibrom pri nas padlo ogromno jelenjadi in d. prašičev. Naboj z robom je pri nas še vedno zelo dobro zastopan, zaradi starih čeških in germanskih kombinirk. Naboj brez roba malo manj. Odsun je malo bolj zmeren kot pri nabojih polne moči 30-06, 8×57, 7×64... Izbira streliva je manjša kot pri bolj popularnih in pogostih kalibrih. Še RWS ga polni le s kroglama ID Classic in Kegelspitz.

Bokarca
19. March 2014, 22:02
Morda ima kal. 7x57R krajšo cev in tu je že razlika ?

Dolžina cevi ni odvisna od kalibra?!

Enako kot pri 7x64 in 7x65R je R oznaka za rimmed ali naboj z robom, narejen za prelamače. Prav tako je kot pri 7x65R polnjenje šibkejše zaradi max dovoljenih tlakov od verzije brez roba, zato je razlika, ki jo je podal deerhunter.