PDA

View Full Version : Krvavice



pikas
12. January 2014, 12:12
pozdravljeni, vem da to ni prava tema pa vendar znano je da smo lovci odlični kuharji in gurmani imam pa prošnjo za vse poznavalce kako narediti odlične krvavice in katere začimbe uporabljate na žalost jaz nisem preveč uspešen v tem zato prosim za pomoč LP! vsem skupaj

cviček
12. January 2014, 20:19
Recept za izdelavo krvavic je od doline do doline ( ali celo vasi ) različen .
Pri nas jih delamo nekako takole :

2 kg riža skuhaš v večji količini vode - 12 do 15 min potem ga splakneš z mrzlo vodo in ocediš
1 kg ješprenja kuhaš okoli 1 uro in skupaj z vodo zliješ k rižu.

Eno svinjsko glavo , pljuča, in krvavi obrezki ki nastanejo ob zakolu kuhaš slabo uro . Dobro je dodati jušno zelenjavo .
Zmelješ na 10 mm in streseš k rižu in ješprenju, dodaš nekaj juhe in začimbe : sol, poper, mleti klinčki, majaron ( ne šparat ) cimet, pimet. Maso dobro premešaj in na koncu dodaj 1-1,5 l krvi

Maso napolniš v svinjska ali goveja čreva in krvavice kuhaš na max. 90 C okoli 20 minut . Klobase splakneš v mrzli vodi in jih ohladiš na delovnem pultu.

P.S. pa ne se jezit , če prvič ne uspejo , al pa če nastanejo težave pri špiljenjubiggrin

aron
12. January 2014, 21:24
Recept za izdelavo krvavic je od doline do doline ( ali celo vasi ) različen .
Pri nas jih delamo nekako takole :

2 kg riža skuhaš v večji količini vode - 12 do 15 min potem ga splakneš z mrzlo vodo in ocediš
1 kg ješprenja kuhaš okoli 1 uro in skupaj z vodo zliješ k rižu.

Eno svinjsko glavo , pljuča, in krvavi obrezki ki nastanejo ob zakolu kuhaš slabo uro . Dobro je dodati jušno zelenjavo .
Zmelješ na 10 mm in streseš k rižu in ješprenju, dodaš nekaj juhe in začimbe : sol, poper, mleti klinčki, majaron ( ne šparat ) cimet, pimet. Maso dobro premešaj in na koncu dodaj 1-1,5 l krvi

Maso napolniš v svinjska ali goveja čreva in krvavice kuhaš na max. 90 C okoli 20 minut . Klobase splakneš v mrzli vodi in jih ohladiš na delovnem pultu.

P.S. pa ne se jezit , če prvič ne uspejo , al pa če nastanejo težave pri špiljenjubiggrin


Jaz bi dodal še scvrto čevno mast. Majaron mora biti domač iz škrniclja in ne kak brez vonja. Pa mi jih nič ne splaknemo, samo na dirci jih ohladiš. Najboljša čeva so od domačega prašiča, ki jih dobro opprane zmencaš z čebulo in repo in spereš. Špina pa čim večja biggrin

žandar
12. January 2014, 22:39
Jaz bi dodal še scvrto čevno mast. Majaron mora biti domač iz škrniclja in ne kak brez vonja. Pa mi jih nič ne splaknemo, samo na dirci jih ohladiš. Najboljša čeva so od domačega prašiča, ki jih dobro opprane zmencaš z čebulo in repo in spereš. Špina pa čim večja biggrin

Pri nas, namesto ješprenja, damo ajdovo kašo in masi dodamo praženo čebulo.
Pimeta, cimeta in klinčkov se izogibamo, no ja, mogoče malo pimeta.
Veliko uspeha in pomni, okus ni samo odvisen od števila začimb, ampak od njihove količine.

cviček
13. January 2014, 20:11
Eh - včeraj je bila nedelja , pa sem res pozabil na glavno zadevo ,ki da krvavici pravi okus- čevna mast pocvrta na 2-3 kg čebule. Glede začimb pa ni pomembna samo količina in število začimb , pač pa pavilno razmerje med njimi ( kot velja za vse ostale jedi )

alojz1
17. January 2014, 20:49
Cviček. Veliko krvavic sem probal. Tvoje prekašajo vse.

jok
18. January 2014, 16:14
Cviček. Veliko krvavic sem probal. Tvoje prekašajo vse.

S tole trditvijo se pa strinjam BighandBighandBighand

aron
18. January 2014, 19:33
Cviček. Veliko krvavic sem probal. Tvoje prekašajo vse.

Hm, mogoče si pa kakšno premalo poizkusil biggrin

cviček
20. January 2014, 11:45
Hm, mogoče si pa kakšno premalo poizkusil biggrin

Se popolnoma strinjam glede tvojih pomislekov. Hrana je zelo specifična zadeva - kar je za enega dobro, je za drugega odlično, spet za nekoga neužitno.......Stvar okusa in lokalne tradicije.
Če se slučajno ukvarjaš z pridelavo in predelavo hrane pa ne misli, da te bodo stranke samo hvalile- nasprotno - velikokrat boš deležen tudi neupravičene kritike in če jo nisi pripravljen sprejeti se raje ne spuščaj v te vode :yea1:


Jok in Alojz - ne delat reklame za moje krvavice , ker bo šef začel " radirat " Lahko ga pa podkupimo z eno podpeko krvavic na Krki :whistle: A probamo:icon_wink:

alojz1
20. January 2014, 11:52
Jok in Alojz - ne delat reklame za moje krvavice , ker bo šef začel " radirat " Lahko ga pa podkupimo z eno podpeko krvavic na Krki :whistle: A probamo:icon_wink:
Če imaš dober namen mu ji nikar ne kaži. Je težko par g dol dal biggrin

aron
20. January 2014, 13:16
Lahko ga pa podkupimo z eno podpeko krvavic na Krki :whistle: A probamo:icon_wink:[/QUOTE]

Tudi sam prinesem robo, ampak spekli jih bote pa vi a prou.

cviček
20. January 2014, 21:00
prou.

vzeto na znanje

cviček
20. January 2014, 21:01
aja - vidim ,da imaš harmoniko- ne pozabit

aron
21. January 2014, 08:06
Mam že u avtu biggrin

TaSl
21. January 2014, 09:03
Kaj že maš v avtu?
Če imaš krvavice jih raje nesi na hladno, drugače se bodo kar dobro ožmahale do majabiggrin

aron
21. January 2014, 12:19
aaaam en post pred mojim nisi dobro zastopil. Imam pa v avtu harmoniko. In to dve če smo natančni. Krvavice imam pa na varnem v skrinji. Kar nekaj jih je pa na čistilni napravi za čiščenje komunalnih voda. biggrin

TaSl
21. January 2014, 15:52
Boš obe hkrati igral? Če imaš različne uglasitve in ti bo uspelo obe igrati hkrati, boš prekosil tudi Zvitorepca, ki je doma v takšni glasbi, če se bo le prikazal iz brloga in zapustil četico svojih zvitorepk.:icon_wink:

Zvitorepec
21. January 2014, 16:46
Jaz tudi berem forum!!!!biggrin
Zvitorepke ravno spijo!
Upam da mi uspe prit na srečanje,pa prinesem kitaro,potem bova pa z Aronom urezala kakšno domačo. Samo če ne boste pel zraven,ne bo zastonj!

hunterxxxl
21. January 2014, 16:57
Še enga rabmo, ki zna bariton alpa kontrabas vežbat!? :icon_wink:

JAKAJEŽ
21. January 2014, 18:37
Še enga rabmo, ki zna bariton alpa kontrabas vežbat!? :icon_wink:

Al pa da bo čez metal:whistle::yea1:

lp