PDA

View Full Version : Ruger American Rifle Compact



rok988
29. November 2013, 22:25
Kje v SLO bi se dalo kupit tole zadevo:
Ruger American Rifle Compact repetirke, v kal. .308win in 18" cev
http://www.ruger.com/products/americanRifleCompact/models.html


Hvala za odgovore.

NA ZS!!!!

alojz1
30. November 2013, 10:50
Tista, ki jo ti kupuješ je 4" daljša.biggrin

Deerhunter
30. November 2013, 11:15
Ruger American Compact nima samo krajše cevi kot Ruger American (standard) pač pa tudi krajše kopito, kar pomeni, da je v osnovi namenjena za strelce manjše postave.

Falco
30. November 2013, 11:49
Kot pravi Deerhunter, američani jo kot darilo na veliko kupujejo svojim otrokom in strelcem nežnejšega spola.

Robert91922
30. November 2013, 20:21
Če pa želiš samo krajšo cev in standardno kopito, bo pa najenostavneje, da kupiš običajni model in daš cev skrajšat, v Sloveniji je kar nekaj mojstrov, ki to znajo kvalitetno naredit. V kalibru 308 win boš relativno malo izgubil na hitrosti, pri 30-06 ali 270 win pa že občutno več, ampak predvidevam, da rabiš kratko puško za šarjenje po grmovju in strele od blizu, tako da ta izguba ni pomembna.
Sicer pa Ruger že v osnovi ne nudi compact modela v teh dveh kalibrih, verjetno ravno zaradi tega.

Deerhunter
1. December 2013, 19:57
Tudi sam bi imel nekaj poceni kratkega plastičnega izključno za brakiranje. Če bi Ruger American delali tudi z levim zaklepom, bi bila že moja, izbral bi kaliber 308win, ki ne rabi dolge cevi, cev pa bi mrtvohladno dal skrajšati na 51 cm :icon_twisted:, s čimer bi 106 cm dolgo puško skrajšal na 101 cm, kar je pa že super za zahteven teren in grmovje.

Sem že gledal Savage Axis, ki pa ima levi zaklep in tudi plastično kopito, pa je ta šmentana puška tako dolga (111,5 cm), da bi jo s krajšanjem cevi za 5 cm spravil šele na originalno dolžino Ruger American.

Robert91922
1. December 2013, 21:41
Savage Axis ima zelo trdo proženje, menda se ga tudi ne da zmehčati, razen če ti to naredi puškar z nekimi precej korenitimi posegi v prožilni mehanizem. Sem imel Savage Axis 223 v rokah, ko pa sem probal parkrat sprožit, je bilo trdo proženje kot pri kakšnem nepredelanem kalašniku.
Imam že Savage 93R17 GV .17 HMR, ki je koštal skoraj 200€ manj kot Axis, pa ima accu trigger - mehko in tudi varno proženje. Ne vem, zakaj so na Axis serijo dali tako trd sprožilec.

Robert91922
1. December 2013, 22:00
In da ne bomo preveč offtopic:
Imam tudi Ruger American 30-06, ki ima za ta cenovni razred zelo v redu sprožilec, na oko zgleda kot kopija accu triggerja, proženje sem si pa lahko sam naštelal po priloženih navodilih. Po mojem mnenju je to prava delovna puška za lov, priporočam.

zajec
2. December 2013, 06:40
Tudi sam imam savage axis v kal.308 pa je proženje čisto običajne trdote za direktni sprožilec je pa res, da je s naprožilom in direktnim prožilcem razlika. Tudi to ne drži, da je mehčanje sprožilca zahtevno,vendar je že v osnovi dovolj mehko,res pa da kakšna kaplica olja ne škodi.
lp

Deerhunter
2. December 2013, 08:11
Tudi pri direktnih sprožilcih je velika razlika, ni niti približno enako ali ima silo potega do sprožitve 2kg ali 750g... Te stvari še posebej pridejo do izraza pri instinktivnem streljanju, npr. pri pogonih, ko zaradi pretrdega sprožilca cukneš, strel pa odleti. Pri čakanju, ko je čas za dobro pomerjen strel, pa to ne pride tako do izraza.

detel
2. December 2013, 09:03
Zame velja obratno, na pogonih je lahko trši, na preži pa mora biti mehko proženje, zlasti za dolge strele .

alojz1
2. December 2013, 09:15
ko zaradi pretrdega sprožilca cukneš, strel pa odleti. Pri čakanju, ko je čas za dobro pomerjen strel, pa to ne pride tako do izraza.
Proženje je vzrok za večino zgrešenih strelov. Dober strel je možen le z dobro nastavljenim sprožilcem in pravilnem proženju (stiskanje).
Zajec: Iz tvojega prispevka se vidi, da imaš popolnoma druga merila kot ostali. In daješ napotke katere ni moč razumeti, kaj šele pomagati. Med drugim si ugotovil, da le obstaja razlika med naprožilom in direktnim, ter da olje ne škodi. Naj te potolažim. Pri trdem sprožilcu tudi koristi nič.

alojz1
2. December 2013, 09:31
Zame velja obratno, na pogonih je lahko trši, na preži pa mora biti mehko proženje, zlasti za dolge strele .
Verjetno zato, ker na pogonih se tako in tako veliko fali. biggrin
Kako pomembno je proženje se zavedajo v Blaserju. Še nisem slišal, da je komu pretrdo ali premehko. In dobro je, da nekateri pred komentiranjem vsaj poizkusite.
Z prazno puško nameri v steno. In sproži. Opazuj le premik križa in bo vse jasno.
Poznam pa tudi take, ki so trdili, da ne delajo napake. Takim sem pri streljanju jaz polnil puško. Dva strela, tretjič pa nisem dal naboja v cev. Posnemite z kamero pa mu pokažite "cukanje".

alojz1
2. December 2013, 10:22
Da boste razumeli bom navedel primer pogoste napake.
Zelo neugodna za proženje je stara češka bokarica. Debel in preveč položen ročaj, sprožilec je za marsikoga z majhno roko skoraj nedosegljiv za pravilno proženje. Poleg tega ima do varovalke malo prostora. Pa še trdo proženje.
Marsikdo dodatno montira naprožilo. Če je dovolj mehko marsikateri strel uide, ko z prstom išče sprožilec. Zato ga nastavijo bolj trdo (in je vseeno, če ga ni).
Pri modelu 502 se pokaže še ena napaka. Zaradi kratkih prstov marsikdo ne vleče za sprožilec ampak ga potiska v levo. Puška sproži, naboj pa velikokrat ne aktivira. In krivijo strelivo ali puško.
Ja, ja saj vem. Tema je Ruger.
Ta pa ima super sprožilec. Le navaditi se je treba nanj z "suhim " proženjem.

zajec
2. December 2013, 13:07
Ok, vsak najbolj zase ve ,je pa za pogone za mene vsekakor boljši direktni prožilec, kot prožilec na american ruger,ki je kot nekako naprožilo.Menim, da za umirjeno streljanje je vsekakor boljši prožilec od Rugerja. Blaser, pa nizko cenovne puške ni ravno za primerjati.

alojz1
2. December 2013, 13:25
Ok, vsak najbolj zase ve ,je pa za pogone za mene vsekakor boljši direktni prožilec, kot prožilec na american ruger,ki je kot nekako naprožilo.Menim, da za umirjeno streljanje je vsekakor boljši prožilec od Rugerja. Blaser, pa nizko cenovne puške ni ravno za primerjati.
Po vrsti:
Praviš, da vsak zase najbolje ve. Res je. In dela iste napake celo življenje, ker misli, da je najbolj pameten.
Večini (meni tudi) je boljši dober direktni sprožilec. Za pogone, zalaz ali tarčo. Naprožilo pa sploh ne maram več odkar uporabljam direktnega. Naprožilo v neizkušenih rokah sproži veliko nepredvidenih strelov.
Za Ruger sem pa napisal, da se ga je treba privadit. Z merjenjem in proženjem na prazno. Ko ga obvladaš je super.
Blaser sem dal za primerjavo. Naj vsak proba in bo videl, kaj rabi. Potem lahko za svojo poceni puško kupi npr Tymney sprožilec (ali kakšnen drug) in bo videl, da se bodo rezultati naenkrat izboljšali. biggrin

detel
2. December 2013, 14:15
Verjetno zato, ker na pogonih se tako in tako veliko fali. biggrin
Kako pomembno je proženje se zavedajo v Blaserju. Še nisem slišal, da je komu pretrdo ali premehko. In dobro je, da nekateri pred komentiranjem vsaj poizkusite.
Z prazno puško nameri v steno. In sproži. Opazuj le premik križa in bo vse jasno.
Poznam pa tudi take, ki so trdili, da ne delajo napake. Takim sem pri streljanju jaz polnil puško. Dva strela, tretjič pa nisem dal naboja v cev. Posnemite z kamero pa mu pokažite "cukanje".

Napisal sem, da je lahko TRŠE ne pa trdo, za pogone. Dokler sem imel karabin za pogone sem šnelal tudi na pogonu. Sprožilec na Brow. ima koleno, ko spremljam divjad pritisnem do " mrtve točke" in ko pride pravi trenutek prožim. Ne gre pa mi za jago s preže, ker sem navajem na direktno, mehko proženje.

main757
2. December 2013, 20:42
...za sprožilec ampak ga potiska v levo.Puška sproži, naboj pa velikokrat ne aktivira. In krivijo strelivo ali puško.


Alojz z vsem spoštovanjem do tebe, je ta stavek zelo čuden.
Namreč, ko igla prileti v netilko puška poči. Je čisto vseeno ali si petelina vlekel v levo ali desno. Kadar se igla sproži je buum.
To je samo moje mnenje.

alojz1
2. December 2013, 21:12
Alojz z vsem spoštovanjem do tebe, je ta stavek zelo čuden.
Namreč, ko igla prileti v netilko puška poči. Je čisto vseeno ali si petelina vlekel v levo ali desno. Kadar se igla sproži je buum.
To je samo moje mnenje.
Tvoje mnenje je brez vrednosti, če ne poznaš mehanizma tega modela puške. In, če nisi imel več kosov v rokah, lastniki pa trdili, da je strelivo zanič. In ga celo nazaj v trgovino nosili, puške pa k puškarju. Pa niso nič popravili.
Ko sem jih naučil pravilno prožiti pa vsi naboji vžgejo.

.300
2. December 2013, 21:35
za proženje pri modelu 502 ima alojz1 prav to sem videl junija ko je na strelišču z mojo puško (model 502) streljal kolega preprosto mu ni sprožila in je samo aktivirala naprožilo igla pa je ostala napeta. Po nekaj neuspelih poiskusih ko ni počilo sem poskusil sam in je počlo , potem pa sem videl kje je naredil napako in mu povedal kje je naredil napako no potem pa je tudi pri njem počl.

alojz1
2. December 2013, 21:43
in je samo aktivirala naprožilo igla pa je ostala napeta.
Tudi ti se motiš. Igla je udarila, le premalo. Ta model ima kladivce ki udari po igli v obliki ploščice, ki drsi med dvema drugima. Če je pritisk na sprožilec od strani se ploščice stisnejo in torna sila upočasni udarec.
Drugače pa je mehanizem vrhunski. Puška je lahko vedno napeta in vzmet ne oslabi kot pri nekaterih kovanih.

main757
2. December 2013, 21:53
Zanimivo.

TaSl
2. December 2013, 22:42
Sam nisem kakšna stara džomba v strelstvu, pa se mi z modelom 502 v 30 strelih še ni zgodilo kaj takega. Bom pozoren.

alojz1
2. December 2013, 22:47
Sam nisem kakšna stara džomba v strelstvu, pa se mi z modelom 502 v 30 strelih še ni zgodilo kaj takega. Bom pozoren.
Saj to ni napaka v puški ampak je v strelcu. Očitno pravilno prožiš biggrin

TaSl
2. December 2013, 23:15
Je pa res, kar si napisal glede položaja roke (dlani in prsti) pri čehinjah.
Odkar sem videl Professional Success mi je jasno zakaj imajo na spletni strani zapisano, da imajo strelci dolgo časa natančne strele ali nekaj takega. Že samo položaj roke je res pravi. Navadna R8 je že dobra, ta je pa:OK:Bighand
Čehinjam bom zvest dokler ne zberem dovolj denarja za prvega Nemca v moji omari.

pikolis28
3. December 2013, 06:07
Alojz z vsem spoštovanjem do tebe, je ta stavek zelo čuden.
Namreč, ko igla prileti v netilko puška poči. Je čisto vseeno ali si petelina vlekel v levo ali desno. Kadar se igla sproži je buum.
To je samo moje mnenje.

zakaj čuden?
jaz sem videl pri českem karabinu ki se mu ni prožil zaradi pritiskanja petelina levo.proži se ne zaradi nepravilnega pritiska na petelina in slabega original naprožila.

iztok66
11. July 2015, 07:53
Ima kdo kakšno informacijo ali je puška vredna svojega denarja?

Iščam namreč puško, katere mi ne bo škoda po grmovju nosit, primarno za iskanje divjadi in pa tudi kaki pogon na divje prašiče.

Mogoče še podatek kako se puška obnese pri ostalih oblikah lova, natančnost, trpežnost sintetičnega kopita,....?

Gre za kompakt izvedbo in kaliber .308 win.

Robert91922
12. July 2015, 17:20
Veliko jagam s Compact izvedbo, resda v kalibru 223 Rem. Ampak, kar se tiče rokovanja in praktičnosti, mi je super, tako za zalaz kot čakanje na preži. Še nisem butnil s to kratko 18 colsko cevjo v zgornje deske ali v steber preže - s standard izvedbo, ki ima 22 colsko cev, pa že večkrat :icon_redface:
Ampak za mnoge ima Compact varianta prekratko kopito, vsekakor jo moraš pred nakupon vsaj v roke vzet.
V kalibru 223 Rem je za to ceno super natančna, z mojimi polnitvami najbolj s kroglami LOS 52gr HT, Hornady V-max 50gr in Barnes TSX 55gr.