PDA

View Full Version : Nagy bika & jezerska nočna straža na dan (noč) mrtvih



kurare
3. November 2013, 13:55
Zgodba o jelenu ni zela dramatična; veliki lov na jelena brez sprožene puščice sem že imel, uspeh pa je prišel tako "instantno" da skoraj lahko rečem, da je bilo "prelahko":
Na jutranjemu zalazu sva z Gorge-jem od daleč na pasišču videla velikega jelena, ki ga je spremljal šilar. Počakala sva in opazovala kam bosta jelena odšla na dnevni počitek. Izginila sta v goščo poleg velikega nasada borovcev.
Popoldan sva se odpravila na zalaz: podlaga je bila tako idealna, da ne bi moglo biti bolje - nobenih večjih vej, samo borove iglice. Med borovci sem se počasi bližal gošči. Puščica je bila nataknjena na tetivi, zaklep mehanskega sprožilca je čvrsto sedel na zanki. Bilo je idealno.
Na drugi strani gošče sem nevede splašil šilarja, ki je odskočil. Njegov beg je predramil velikega jelena, ki je vstal iz praproti 32 m pred menoj in pogledal za šilarjem. Tarča je bila tako velika, da je nisem mogel zgrešiti. Puščica je švistnila in jelen je odskočil ter stekel iz borovcev preko pasišča ter padel v daljavi. Bilo je neverjetno. Vedel sem, da je bil strel tako idealen kot je le mogel biti, stotine ur prebitih pri večnemu nažiganju v tarčo so se obrestovale.
Puščice nisem nikoli našel. Na nastrelu nisem našel krvi. Če ne bi videl jelena pasti bi ga moral iskati z psom. Še vedno sem bil popolnoma miren, počasi pa se je vame plazil adrenalin. Začel sem se bližati padlemu jelenu preko travnika.

kurare
3. November 2013, 13:58
Pogled me je šokiral. Nikoli si nisem mislil, da bom kdaj uplenil takšnega jelena. Bil je vse kar sem si kdaj želel.

kurare
3. November 2013, 14:05
Poimenoval sem ga "magyar wapiti", 2 dni nisem več zatisnil očesa, preprosto nisem mogel dojeti.:limona:

kurare
3. November 2013, 14:42
Jelen je bil zadet skozi pljuča in srce (fotografija srca je sicer slabša ampak mislim, da se vidi) zaradi česar je večina krvi iztekla v prsno votlino. Srce je bilo popolnoma brez krvi. Mislim, da je bil prav zadetek skozi srce vzrok za to, da ni bilo za strel z puščico značilne, "pol metra široke" krvne sledi.

kurare
3. November 2013, 14:44
Ker sem imel iz Slovenije naročilo in zeleno luč za manjšega prašiča sva se z Gorge-jem odpravila po "suldo-ta" - lanščaka.
Jarkast teren je idealen za zalaz prašičev, ki čez dan počivajo v "grabnih".
Po večih poskusih se nama je uspelo približati dvema svinjama in 3 svetlejšim prašičem, ki so ležali na nasprotni strani jarka. Gorge mi je šepnil, da so 3 svetlejši prašiči "suldo-ti" in, da naj kar poskusim upleniti kateregakoli od njih. Meni so se zdeli malce veliki, toda meso je bilo šibko, želja pa velika in vodnikova beseda je zakon.
Približal sem se med drevesi. Zagotovo sem vsaj 15 minut čakal, da se bo kateri od prašičev postavil v primeren položaj za strel in ko se je to zgodilo sem z 25 m razdalje prestrelil prašiča, ki se je prekucnil 20 m nižje. Bil je "malce" večji. No, bila je dvoletna svinja brez mladičev, ki je iztrebljena tehtala 110 kg. V Sloveniji bi bil tak odstrel "smrtni greh":yawn: in vse okoliške lovske družine bi te opravljale, tam pa imajo prašičev toliko, da se sploh ne vznemirjajo...

kurare
3. November 2013, 15:05
Kako spraviti stokilskega prašiča, veliki kovček z lokom, tarčo, prežo, jelenovo rogovje z lobanjo, vse torbe, obleke, škornje ter vrečo briketov in madžarsko vižlo v avto je manjši logistični problem, ki pa je rešljiv z tehtnim planiranjem:icon_lol:

3/4 lova so bile za mano bil pa sem povabljen za 2 dni lova v 400 km oddaljeno lovišče. Smer: Donava

patriot
3. November 2013, 15:29
Lovski blagor!
Zelo uspešen lov, ki si nam ga lepo opisal. In še nam napolnil žile z adrenalinom. Še več takšnih lovskih pohodov ti želim.
Lp in še naprej dober pogled!

kurare
3. November 2013, 15:32
Hvala in lovska hvala!!!

Janez

mugo
3. November 2013, 15:48
Bravo Janez! Iskrena lovska fovšija od mene....Bighand

rutarjan
3. November 2013, 17:34
Tudi od mene-lovski blagor in hvala,za lepo opisan lovski doživljaj.
Pa dober pogled še naprej.

kurare
3. November 2013, 17:44
Hvala in lovska hvala še enkrat vsem!!!
Zelo me veseli, da kdo bere tele zgodbe, ki jih z veseljem pišem:OK:

Mugo, (vem, da je šala a vseeno) le brez lovske fovšije, prosim! Lovska fovšija je tisto zaradi česar je slovenska jaga tam kjer je!!!
Bil sem prisoten na madžarski preizkušnji ogrskih goničev (erdely kopo) kjer je bilo preko 100 psov in vodnikov. Česa takega pri nas ni moč videti - 80% vodnikov je bilo mlajših od 35 let, popolnoma sproščeni, nič zadrgnjeni. Nekateri so prišli z dekleti, ženami. Nekateri so prišli v kratkih hlačah in supergah, mamice so s seboj pripeljale otroke in dojenčke kot na piknik. Tega pri nas ni, Poglej si slike z slovenskih kinoloških prireditev - na njih boš videl toliko trebuhov in sivih glav kot je bilo tam žensk in otrok. Drug svet!

Janez

kurare
3. November 2013, 18:12
Dr. Jena Elek-a sem spoznal na lovu v Baranji kjer je lovil v družbi svoje žene (ki je tudi strastna lovka) ter prof.dr. Racz Antal-a. Dr. Antal je ekspert CIC, siva veleeminenca madžarskega lovstva in strašno vitalen pri svojih 85 letih.
Vsi trije so bili popolnoma neobremenjeni z pezo svoje akademske veličine in so se z zanimanjem pogovarjali z malim slovenskim logarjem. Zelo jih je zanimalo vse o lovu z lokom, ogledovali so si z puščico uplenjenega pujska ter hvalili "expert schuss".
Lov z lokom - Vadaszijazs je pri madžarskih lovcih, ki sem jih spoznal - predmet navdušenja, popolnoma nasprotno kot pri nas. Vsi te samo začudeno buljijo ko jim razlagaš, da v Sloveniji lov z lokom velja za neetičen in nehuman, podobno kot v Ameriki, ko si je prodajalec lovskih licenc povrtal po čelu in komentiral -:"What a weird country!"
Z doktorjema smo pili slovenski cviček in se pogovarjali o Madžarski, Sloveniji, divjadi , lovu, itd.
Ko mi je dr. Jeno dejal, da sem "pravi lovec" in da je malo takih za katere lahko to reče:icon_redface: me je bilo že kar malo sram, izmenjala sva si kontaktne podatke ter se dogovorila da pridem loviti k njemu kot njegov gost, brezplačno v lovsko družino.
Ko sem dr. Antal-u ob slovesu dejal, da sem počaščen, da sem ga spoznal mi je dejal:"Tudi jaz.":icon_redface::icon_redface:
Ne vem zakaj se jim je mali dolenjski logarček, tako dopadel...

Torej, odpravil sem se proti Jeno-vemu lovišču, ki je kakih 30 km zahodno od Donave proti srbski/hrvaški meji.

Prvo kar je bilo drugače je bila voda. Povsod voda. Reke, rečice, jezera, večja in manjša, trstika, ravnice,... Če za Mongolija pravijo, da je dežela kjer nebo sreča zemljo potem je Madžarska dežela kjer nebo poljubi zemljo.

kurare
3. November 2013, 18:26
V 3000 ha velikemu lovišču lovi 11 članov. Zaposlenega imajo še poklicnega lovca. Gabor je njegovo ime. Gabor ve vse o divjadi v lovišču.
Dr. Jeno je imel zame pripravljeno prav posebno vrsto lova, ki je njegova velika strast: - značilnost lovišča je, da ima Lazslo, največji posestnik v lovišču in velik lovec ogromno ribogojno podjetje in v lasti 350 ha ribnikov. Trije večji ribniki imajo vsak med 50 in 70 ha površine, poleg pa je še 7 "manjših" ribnikov od katerih ima vsak preko 10 ha površine. Glavna ribja vrsta je krap, nato pa som, smuč, ščuka, linj. Manjše vrste kot so babuška, ameriški somič, rdečeoka, psevdorazbora itd. pa uporabljajo za privabljanje divjadi.
Na dan mojega prispetja so ravno zaključevali z praznjenjem in odlovom drugega večjega ribnika, ki je bil lovsko "najboljši", saj od jezu naprej ni bilo asfaltne ceste in so ob bregu ponekod rasla tudi drevesa, predvsem robinije (akacije), kakšna vrba in jelša.
Na dan mojega prispetja je bil ribnik brez vode šele drugi dan in napravil sem tele posnetke:

kurare
3. November 2013, 18:45
Vse sledi so nastale v eni sami noči, gre pa za sledi lisic, jazbecev, vider, divjih prašičev ter posamezne jelenjadi. Divjad hodi ležat v blato, se napajat, predvsem pa meso- in vse-jedi iščejo zaostale in poginule ribe, želve, velike školjke (brezzobke) in žabe. Miza je bogato pogrnjena.
Lovila bova ponoči. Ob soju zvezd bodo plitve vodne luže in mokro blato svetli in divjad bo dobro vidna na ozadju. Za lov zveri in divjih prašičev je dovoljena uporaba svetlobnih pripomočkov. Včasih je veljalo, da z lokom ni možno loviti ponoči vendar pa je v zadnjih 10 letih napredovala ponudba svetlobnih pripomočkov uporabnih za lov z lokom ponoči. Sam posebnih izkušenj z nočnim lovom z lokom nisem imel. Gotovo pa je, da je strelna razdalja za nočni lov precej bolj omejena, nekje do 20 m.
Na vsak način sem hotel loviti z svoje prenosne preže. Zame je to predpogoj za potencialni uspeh. Nekoč sem že napisal, da ti uspeh pokvarijo banalne malenkosti in če situacija ni 110% kar pomeni, da je preža postavljena tako kot mora biti - da ni montirana postrani, da te ne rine dol z drevesa, da lahko udobno sediš, da ni vej, ki bi motile napenjanje loka ter merjenje, da ni ovir pred tarčo, itd. Najti primerno mesto in primerno drevo je bila vse prej kot lahka naloga toda našel sem akacijo 15 m od ogromnih sledi divjega prašiča. Jeno je navdušeno dejal, da ima ta pa gotovo 150 kg in da tega ne bom prestrelil. Jaz pa sem mu dejal, da ni problema, ker da je tako ali tako dan ali bolje "noč" mrtvih in da imam namen "porabiti" vse 4 puščice, ki jih nosim na lov:icon_lol:

jvpv
3. November 2013, 19:15
Janez, lovski blagor. Z veseljem čakamo še na kaj...Bighand

alojz1
3. November 2013, 19:28
Z veseljem čakamo še na kaj...Bighand
Potrplenje je božja mast. Saj bo.
In z tem je Janez obilo obdarjen. Tako na lovu kot pri pisanju. biggrin

ostrostrelec.pero
3. November 2013, 19:29
L.B. Janez. Daj napiši že nadaljevanje tega lova pri ribniku. Že od poldan sedim za računalnikom in čakam kaj boš napisal.
Briga me, če drugi mislijo, da se hvališ. Jaz sem v teh prispevkih začutil eno samo uživanje tebe na tem lovu.

kurare
3. November 2013, 19:39
Ko sem Jena vprašal kaj lahko streljam mi je dejal, da vse kategorije jelenjadi razen jelena, srnjad razen srnjaka (oktobra je na Madžarskem lovna doba za srnjaka že končana), prašiče, lisice, jazbece, damjake, razen res močnega jelena itd. Jaz sem mu prej dejal, da bi bila češnja na vrhu torte zame, če bi uplenil srnjad. Srnjad je moja najljubša divjad in velik izziv za lov z lokom; Jeno pa je dejal, da bi bilo idealno, če bi mi uspelo upleniti damjaka z kake 3 kg težkim rogovjem ali pa velikega merjasca. Ko sem vprašal ali je problem, če pade svinja ali pa prevelik merjasec je dejal samo:"Je Grosser je Besser!" (Večji kot je, boljše je:OK:).
Moj originalni plan je sicer bil, da bi lovil z velikega hrasta na krmišču ob goščavi na drugemu koncu lovišča, toda Gabor je zmajeval z glavo in se čudil, da tam že 3 dni ni videl nobene divjadi, da pa tista lokacija sicer velja za najboljše mesto... Jeno mi je že prej z takim navdušenjem pripovedoval o nočnem lovu na praznem jezeru, ki da je "najboljši" lov in zelo težaven in da je samo 10 dni v letu, ko je to možno (ko so ribniki prazni). Sledi lisic in prašičev so me prepričale. To sem moral poizkusiti!
Preža je bila postavljena kakih 30 minut pred mrakom. Hotel pa sem imeti še krmišče. Zato sem že prej na rešetkah iztoka iz ribnika nabral kakšen kg poginulih manjših rib, Jeno pa je v vedro dodal še nekaj ribje moke, da bo bolj dišalo. Majhen trik sem videl, ko je Jeno vsebino vedra "zalučal" na željeno mesto z brega. Dejal je: "Če bodo v blatu moje stopinje, prašič nocoj ne bo prišel!"
Zlezel sem na svojo prežo in se poskusil "razhladiti". Za mano je pristala ogromna jata rac med katere so se pomešale čaplje in galebi, preletavali so kormorani in od nekje je jezero preletela jata žerjavov. Iz grmovja so se oglašali fazani, nekje daleč je bokal srnjak. "Wasser ist Leben!" (Voda je življenje!) je dejal Jeno. Vrelo je od življenja.
Fotografiral sem svoje krmišče z preže točno v trenutku, ko je sonce izginilo za obzorjem. Za pol minute sem bil prepočasen, da bi ujel sonce na robu obzorja (rjava stvar na blatu pri bregu je ribja moka - ravno ob merjaščevi sledi:icon_lol::)

alojz1
3. November 2013, 19:41
Že od poldan sedim za računalnikom in čakam kaj boš napisal.
Janeza je poslušati še bolj zanimivo. Ampak si je treba tudi čas uzet. Kot pri tem branju v nadaljevanju.

kurare
3. November 2013, 19:44
:icon_redface:

kurare
3. November 2013, 20:14
Zvoki živali so se počasi umirili, stemnilo se je in na nebu so se pojavile zvezde. Sivo ozadje blatnega jezerskega dna in še svetlejše površine vodnih luž so omogočale dober pregled nad situacijo.
Pil sem vodo iz plastenke ter nekajkrat napel lok ter pomeril proti mojemu krmišču.
Gabor je dejal, da se zadnje dni divjad obnaša zelo nenavadno. Prejšnji večer me je Jeno odpeljal na krmišče v gozdu z velikim kupom mrtvih rib toda ker je bilo premalo časa pred temo si nisem uspel res idealno pripraviti situacije. Sedel sem na tleh kakih 20 m od krmišča toda bil je bolj beden poskus in vedel sem, da bo uspelo le, če bo mimo prišla kakšna res "neumna" lisica. Tisti večer je nekje povsem blizu mene petkrat lomastila divjad a izstopilo ni nič. Tudi sicer sem mnenja, da so možnosti pri čakanju na tleh drastično manjše!
Tisti večer je zunaj sedelo 7 lovcev in nihče ni videl niti dlake, res je sicer, da je zjutraj eden od lovcev uplenil jelena toda bil sem mnenja, da je v gozdu preveč obroda, da bi divjad hodila na koruzo na krmišča.
Gabor je dejal, da so prašiči že v bukanju, da pa verjetno izstopajo zelo pozno.
Čakal sem merjasca. Če bi mi uspelo res upleniti merjasca bi bil to "super super slam" takoj bi šel kupit še loto srečko!

kurare
3. November 2013, 20:29
Čakal sem že več kot dve uri. Kljub temu, da sem imel volneno spodnje perilo, povrh pa hlače iz jeansa in debelo jakno iz flisa me je že začelo malce mraziti.
Z svojim 8x56 daljnogledom sem pregledoval robove trstike v upanju, da bom zagledal kakšno divjad a vse je bilo mirno.
Na zadnjih fotografijah na prejšnji strani sta na daljavi 20 m od moje preže na "izhodu" iz krmišča na jezero dve večji luži ki ju loči pas blata. V temi je nekaj čofotalo in "cvrčalo" ter "žvrgolelo" tam nekje zadaj.
Naenkrat sem na pasu blata med lužama zagledal temno silhueto. Lisica? Daljnogled je poletel k očem in dvoma ni bilo več - vidra! Vidro sem imel priložnost samo enkrat opazovati v naravi a silhueta njene postava je takorekoč nezamenljiva. Visoko dvignjen zadnji del pa sprednji del z majhno glavo nizko nad tlemi. Opazoval sem vidro kako je prišla po jeziku blata na moje krmišče in jedla "moje" ribe.
Nato je nekje zadaj zamolklo padel strel. "Jeno je uplenil prašiča." sem pomislil in malce me je že zeblo in imel sem dovolj. Zlezel sem z preže in pri tem seveda splašil vidro ter po mobilniku poklical Jena.
Jeno ima krasno puško, ki pa je "delovna" in jo veliko uporablja. Blaser R93 v kalibru 9,3 X 62 z Zeissom 3-12 x 56. Ta je pokončala že mnogo prašičev in ostale divjadi. Bil sem gotov, da bova imela veliko dela saj bo potrebno prašiča spraviti iz blata.

kurare
3. November 2013, 20:44
Jeno je potreboval kakih 30 minut da me je poklical nazaj. Dejal je, da ni streljal on temveč Gabor.
Vprašal je kaj se dogaja. Povedal sem mu, da imam dovolj in da sem "pasel" vidro na 15 m in bil je navdušen. Dejal je, da je to v temu letnemu času, ko je toliko hrane izjemna redkost, da se pa vider veliko vidi pozimi, ko so jezera zamrznjena. Takrat vidre "hranijo" Jena. Dejal je, da gre na obhod okoli jezer, najde velikega krapa ali ščuko z požrto glavo na ledu ter potem ribo speče.biggrin
Gabor je uplenil šakala. Šakal velja za izjemno pretkano in ultraplašno žival. Prvič sem videl šakala. Madžarski lovci jih sovražijo, pravijo, da tam kjer se pojavijo šakali izginejo zajci in srnjad. Rekel sem mu, da mora to povedati slovenskim "naravovarstvenikom":lol1:
Naslednje jutro sem spakiral svojega mrtvaka in mumijo ter psa in vso kramo v avto ter se vrnil v solzno dolino. Še bomo šli! Merjasca tokrat torej pač ne bo sta pa sliki šakala kar je tudi nekaj ali ne? :yea1:
Hvala za branje in pohvale. Do naslednjič!

Janez Adamič- forumski "kurare"

invincible
3. November 2013, 20:54
Mojstrovina od zgodbe! LB :OK:

patriot
3. November 2013, 21:20
Hvala, da si delil z nami, lovske dogodivščine.
Lp in dober pogled!

rws
3. November 2013, 22:22
BighandBighandBighand

elk77
5. November 2013, 22:46
Lovski blagor, Janez Bighand

Če boš tako velike jelene lovil, boš moral večji avto nabavit... :whistle:

Dober pogled, za naslednjič, ko boš šel merjasca uplenit :icon_wink:

lp Boris