PDA

View Full Version : Kakšne povečave uporabljate



Farty
12. October 2013, 11:15
Pozdrav vsem,

temo odpiram ker te debate še nisem zasledil na forumu.
Zanima me, kakšne povečave uporabljate za streljanje na različne razdalje.

Ker sem eden tistih, ki na daleč malce slabše vidi, mi je 6 kratna povečava za streljanje na 100m v tarčo premalo, a dovolj za lovsko pravičen strel (krog 8cm mislim da). Z takšno povečavo streljam z MK puško na 50m in mi je odlično, križ mi ne trese preveč (oboje z naslonom spredaj). Nekatere druge pa vidim da z manjšimi povečavami dosegajo odlične rezultate. Je to stvar strelske tehnike ali samo osebnih preferenc, kaj mislite?

Ker rad streljam v tarčo resno razmišljam da bi zamenjal strelni daljnogled, in razmišljam, kakšna povečava bi prišla v poštev.

Hvala za odgovore!

Matej

detel
12. October 2013, 13:33
Če sem streljal nekoč s 4x lahko sedaj v zrelih letih s 6x. Mogoče bom kdaj zavrtel na 10x, če bo kos res daleč.
Seveda je to tudi stvar treninga na tarči, se strinjam s teboj.

alojz1
12. October 2013, 13:40
Fantje tale debata je malo mimo. Kot trditve, da se na večji povečavi bolj trese in lažje fali.
Jaz streljam mirujoče cilje vedno z največjo povečavo (18x). Čeprav vidim vsako dlako. Dvogled je torej nepotreben. Zmanjšam le na pogonu ali v slabi vidljivosti.
Če bi bila večja povečava slaba, na tekmah nebi bilo omejitve na 12x

ostrostrelec.pero
12. October 2013, 13:53
12X povečavo imamo samo Slovenci zapisano v pravilnik. Evropa te omejitve ne pozna.:whistle:

detel
12. October 2013, 14:00
Fantje tale debata je malo mimo. Kot trditve, da se na večji povečavi bolj trese in lažje fali.
Jaz streljam mirujoče cilje vedno z največjo povečavo (18x). Čeprav vidim vsako dlako. Dvogled je torej nepotreben. Zmanjšam le na pogonu ali v slabi vidljivosti.
Če bi bila večja povečava slaba, na tekmah nebi bilo omejitve na 12x

Ni čudno, da streljaš mladiče za uhelj.

Optik-trade.si
12. October 2013, 14:16
Pri lovu uporabljam večinoma 8x povečavo za skoraj vse situacije, na pogonih in pri strelih na blizu pa seveda mnogo nižje povečave. Zanimivo pa je da tudi na tekmovanjih na recimo 500-700 metrov tudi uporabljam le 15x povečavo in mi višje povečave ne ustrezajo.

Sem se pa s časom naučil, da smo ljudje glede tega zelo različni. Nekatere od naših strank, ki tekmujejo na strelskih tekmah uporabljajo vse od 80x povečave na 50m, spet drugi pa 10x povečavo na 1000 metrov. Tako da glede tega ni splošnega pravila.

Edini splošno pravilo je, da bolj kot je optika kvalitetna, manjše povečave potrebujemo, da vidimo enako dobro. :icon_wink:

Farty
12. October 2013, 15:04
Skratka kot vsakemu ustreza...

Alojz, sam z MK puško dosegam boljše rezultate na 50m z 6x povečavo kot z 10x ali 12x...Žal pa imam na lovski puški daljnogled z fiksno povečavo (6x42), zato sem postavil to vprašanje.

alojz1
12. October 2013, 15:14
Alojz, sam z MK puško dosegam boljše rezultate na 50m z 6x povečavo
MK je za daljnogled zelo zahtevna. Zaradi paralakse, ki je običajno nastavljena na 100m. In ravno na kratkih razdaljah kot so MK tekmovanja pride napaka najbolj do izraza.
Jaz imam nastavljivo paralakso zato ni problema.

sine
12. October 2013, 15:25
Tudi jaz podobno razmišljam kot "Farty". Prav tako imam 6x42 na puški, vendar je premajhna povečava zame. Zato bom v kratkem zamenjal daljnogled. Zdaj si enostavno ne upam streljati na več kot, tam okoli 60 metrov. Tudi kolegi lovci, ki so mlajši in boljši strelci kot jaz pravijo, da se lažje dobro zadane z večjo povečavo. Pa saj, dandanes najbrž nihče več ne kupi daljnogleda z fiksno povečavo 6xali4x !
Sicer pa Alojz1, ti si res "car"! Kaj bi jaz dal za takle zadetek! Lovski blagor!

alojz1
12. October 2013, 15:33
Kaj bi jaz dal za takle zadetek! Lovski blagor!
Nič ni v enem zadetku. Biti morajo konstantni.
Z ustrezno puško, optiko in malo volje za nasvet to lahko doseže (skoraj) vsak.
Med lovci je pa običajno tako kot tule. Večina že vse zna in vsem drugem nasprotujejo.

Zvitorepec
12. October 2013, 15:58
Jaz na karabinu uporabljam 12x povečavo tudi na 80m, pri .17hmr pa tudi 16x. Mi je všeč da res podrobno vidim cilj zadetka,pa tako sem se primoran res umirit.

MasterLesjak
13. October 2013, 22:27
Jaz uporabljam kvaliteten 6x42 daljnogled in se mi super obnese. Zadnič sem v visokogorju meril gamse na slabih 300m in mi ni prav nič mankala večja povečava, če bi želel, bi komot oddal (natančen) strel. Če kaj, mi je mogoče še malo prehuda povečava, na kakem skupnem lovu ali v kaki goščavi je hitro preveč, ampak tudi tega sem se kolikor toliko navadil, tako da me ne moti tako zelo in je stvar čisto uporabna (na začetku sem se še malce sekiral, ali sem naredil napako, ko nisem vzel 1,5-6x variabila).

Večje povečave mi niso pretirano všeč, ker jih pač nisem navajen. Zadnjič sem streljal s kolegovo puško, na kateri ima Meopto 3-12x in mi je na 12x povečavi križ samo od bitja srca plesal po tarči (ok, je bilo na 200m).

Mislim pa, da je tukaj še en faktor in sicer je to križ. Jaz imam v 6x42 križ 1, ki ne pokrije tarče in je kljub temu dobro viden. Tako je možno tudi na tarčo dobro ustreliti, če se človek potrudi.

patriot
13. October 2013, 23:46
Pri večjih povečavah variabilnih strelnih dalnogledov: 3-15, 3-18 itd. je že potrebna nastavitev paralakse.
Ko to imaš je streljanje užitek in daljnogled z večjo povečavo je super....
Seveda je to moje osebno mnenje. Poskusite. Večina pa vas že ve, o čem govorim.
Lp in dober pogled.

kuje
14. October 2013, 10:11
6-24x individualni lov...aimpoint za pogone...

rikec
14. October 2013, 11:48
Sam uporabljam 6x povečavo, to največkrat. Redkokdaj 8 ali 9, če je pa kaj blizu pa 3x povečavo. Za skupne pogone za imam Docterjevo piko.

rws
14. October 2013, 12:06
Uporabljam 3-12x50, če je le možno in vredu svetloba, kadar je nad 80m nabijem povečavo na 12x, ki je po moje za strele nad 200m že na spodnji meji.
Seveda se da zadet tudi z 6x povečavo, le da ti streli ponavadi niso točni.

MasterLesjak, potem si ti res Master. Poskusi enkrat na tarčo streljat 300m pa boš videl kako natančne strele boš oddajal.
(pa ne prijavljaj kake izjave, da na tarčo nikoli nisi kaj prida streljal:icon_wink:)

alojz1
14. October 2013, 12:18
Večje povečave mi niso pretirano všeč, ker jih pač nisem navajen. Zadnjič sem streljal s kolegovo puško, na kateri ima Meopto 3-12x in mi je na 12x povečavi križ samo od bitja srca plesal po tarči (ok, je bilo na 200m).

Sem čakal, da bo kdo opozoril na tole. Pa le RWS ve kako je pomembna povečava za natančen strel.
Vsi drugi imajo raje manjšo, da se ne vidi napak, ki jih delajo zaradi nepravilne drže ali naslona. Meni pri 18x križ nič ne skače zaradi bitja srca.
Če skače, ne streljam (pomeni, da naslon ni dober).
Šele tisti, ki znajo in se napak zavedajo lahko za daljše strele uporabljajo manjšo povečavo kot je napisal Optiktrade.

muzikant
14. October 2013, 12:32
Meni pri 18x križ nič ne skače zaradi bitja srca.
.

Na večji povečavi je premik križa le navidezno večji, saj se vidno polje zmanjša.

Razlika je tudi v tem, da če streljaš z 18x povečavo na 300 veš kam boš zadel +-10cm, z 6 kratno pa +-30.

MasterLesjak
14. October 2013, 13:07
Ne bom se prepiral, bom pa še enkrat poudaril, da je to stvar navade. Če si priden in treniraš se da sigurno iz večje povečave iztisniti več, kot pa iz manjše. Ampak kot pravim, ni se mi še zgodilo, da bi se znašel v situaciji, kjer 6x ne bi zadoščala (tu je tudi precejšen dejavnik lovišče).


...ki jih delajo zaradi nepravilne drže ali naslona.

Ja, se popolnoma strinjam. Če pa se vrnem k lovišču, pri nas so preže več ali manj take, da je naslon tipa "benchrest" praktično nemogoč. Treba se je zvit v nekakšen klobčič, komolce naslonit na kolena, puško pa na poličko spredaj.

Če si na prostem je druga milost, takrat sam uporabljam bipod, zadaj pa nahrbnik, tako da se ne premika.


Imam dvogled z 10x povečavo. Če ga nekam ne naslonim (ponavadi se uležem in ga "odložim" na nahrbtnik) je za bolj detailno opazovanje skoraj neuporaben, vsaj v mojih rokah.

Pa še nekaj o povečavah (citirano s strani Chucka Hawksa; http://www.chuckhawks.com/long_range_hunting.htm):

Then consider your scope. For important long range hunts I have come to detest all variable power models. A lot of them will move your point of impact, more or less, as you change magnification.

When making those once in a lifetime long shots you need to eliminate every possible error that you can. This is one of those cases where you can really do something to improve your odds for success. Choose a high quality 6 power fixed magnification scope.

The 6 power is not some random number pulled out of thin air. Much higher and your rifle needs to be resting on something rock solid to hold it still enough to see details clearly. Any lower and it will not be adequate to make out enough detail.

Some folks who regularly shoot at long ranges under hunting conditions move up to 8 or 10 power. But using a 10 power scope properly requires much skill and practice, and the field of view is very limited. A tiny field of view is a Very Bad Thing if the shot of a lifetime turns out to be at moderate range after all. For most, 6X is the correct choice.

Be aware that the more magnification your scope has the more you will tend to hunt, or float around the target. Your group sizes will actually be worse with higher magnification levels because of this tendency to float around the target as you aim under field conditions.

And never should you assume that you can substitute your scope for those also expensive binoculars. It simply doesn't work; you must have both. Scopes with magnifications of more than 10 power are only practical when used off of very solid fixtures or bench rests.

(pa če se ne strinjate se ne znašat nad mano, nisem jaz avtor članka, pa upam, da ne bo izpadlo kot kakšna propaganda :))

alojz1
14. October 2013, 14:16
Masterlesjak. Brez napadanja. Le debata je.
Zmotil me je prvi stavek.
In v isti sapi drugi. Oba pa kažeta na pomanjkanje izkušenj in znanja. Kar sicer opravičuješ z razmerami v lovišču in na preži. Je pa to največja in klasična napaka večine lovcev.
"imam na manjši povečavi ker se mi na večji preveč trese" biggrin

Zadnič sem v visokogorju meril gamse na slabih 300m in mi ni prav nič mankala večja povečava, če bi želel, bi komot oddal (natančen) strel.
Zadnjič sem streljal s kolegovo puško, na kateri ima Meopto 3-12x in mi je na 12x povečavi križ samo od bitja srca plesal po tarči (ok, je bilo na 200m).

Pa še tule je nekdo napisal, da je gost zgrešil ker je imel preveliko povečavo. Potem mu je prestavil na manjšo in je zadel. Tu so zraven drugi (psihološki) faktorji ki z strelstvom nimajo nič skupnega. Le z lovom in željo po trofeji, ki jo pa pri večji povečavi bolje vidi.
Muzikant je napisal vse:
Na večji povečavi je premik križa le navidezno večji, saj se vidno polje zmanjša.
Razlika je tudi v tem, da če streljaš z 18x povečavo na 300 veš kam boš zadel +-10cm, z 6 kratno pa +-30.

detel
14. October 2013, 14:21
Se strinjam z Mastersem. S 6x se da daleč streljat pa tudi blizu. No, pa bom poskusil tudi z večjo, najprej na tarčo.

alojz1
14. October 2013, 14:40
Se strinjam, da se streljat da. Vprašljiv je rezultat.
Detel, napiši to, da je 6x dovolj za dolge strele na Forum Strelec.

Tomaž Ražman
14. October 2013, 14:41
Teorija, ki jo še danes učijo na najboljši šoli za ostrostrelce je, da se razdaljo deli z 100 in dobimo povečavo katero rabimo... Samo malo v razmisllek...

Zelo relativna je uporaba povečave, na zlaz le redko dam na več kot 5X ko pa imam ta dolgo puško, več al manj streljam leže in mi je povečava 15X najbolj idealna... Na tarčo pa maximalna in to je to, srce ti pa itak konstantno bije, če nimaš aritmije in je to da ti križ po tarči skače odlično, sej na veliki povečavi to vidiš, na majhni pa ravno tako skače, z razliko da tega ne vidiš...

Tomaž Ražman
14. October 2013, 14:43
Se strinjam, da se streljat da. Vprašljiv je rezultat.
Detel, napiši to, da je 6x dovolj za dolge strele na Forum Strelec.

Forum strelec Bighand
Pa ti bo še tam deset načitanih snajperjev solilo pamet...

MasterLesjak
14. October 2013, 14:48
Masterlesjak. Brez napadanja. Le debata je.
Zmotil me je prvi stavek.
In v isti sapi drugi. Oba pa kažeta na pomanjkanje izkušenj in znanja. Kar sicer opravičuješ z razmerami v lovišču in na preži. Je pa to največja in klasična napaka večine lovcev.
"imam na manjši povečavi ker se mi na večji preveč trese" biggrin

Pa še tule je nekdo napisal, da je gost zgrešil ker je imel preveliko povečavo. Potem mu je prestavil na manjšo in je zadel. Tu so zraven drugi (psihološki) faktorji ki z strelstvom nimajo nič skupnega. Le z lovom in željo po trofeji, ki jo pa pri večji povečavi bolje vidi.
Muzikant je napisal vse:
Na večji povečavi je premik križa le navidezno večji, saj se vidno polje zmanjša.
Razlika je tudi v tem, da če streljaš z 18x povečavo na 300 veš kam boš zadel +-10cm, z 6 kratno pa +-30.

Alojz, ni bilo mišljeno kot napadanje, čeprav je očitno tako izpadlo :)

Ja, pomankanje izkušenj je defnitivno, saj sem v tem "poslu" kake 4 leta s pripravništvom vred, z orožjem, optiko in podobnim pa se ukvarjam še kako leto manj. Pa da ne boš mislil, da nisem nikoli ubadal z višjo povečavo od 6x - imel sem variabilca 3-9x (ok, 9x ni ravno ogromna povečava v primerjavi s 6x), ki je bil za tarčo izvrsten. Križ ni nič plesal ali skakal ob dobrem naslonu in, ko sem se lepo umiril je bil tudi rezultat zadovoljiv. Sem pa zaradi pogojev večkrat imel na 3x kot na 9x. Tudi z odprtimi merki dosti prestreljam (MK), zato sem pač navajen manjših povečav.

Kar se tiče ostalih izkušenj, streljal sem s kolegovo puško, na kateri čepi Swarovski 3-18x (takrat je bil menda na 12x), naslon je bil kolikor se spomnim vredu, ampak križ je vseeno plesal. Takrat so me pa izdali živci, ker sem bil prepričan, da bo zadeva neprijetna, saj je šlo za 7mm Rem Mag (izkazalo se je da ni nič hujše od moje .308).

Zadnjič sem bil s kolegom na jagi, uplenil je kozliča na nekih 170m. Optika je 3,5-10x50. Ko pa sem zadevo prijel v roke, sem opazil, da ima nastavljeno okoli 6x in ko sem ga vprašal čemu, če ima pa 10x je rekel da mu preprosto ne odgovarja.

Če bi menjal optiko oziroma kupoval novo, bi najbrž vzel 2,5-10x50, saj se mi zdi najbolj univerzalen.

Pa da ne bo kdo mislil, da vsiljujem 6x oz. nizke povečave - tudi na mojem karabinu bi najbrž čepel kak 2,5-10x ali 3-12x variabilec, ampak okoliščine so bile pač take, da je bil tisti 6x42 najboljši nakup.

alojz1
14. October 2013, 15:21
Saj razumem. Tudi jaz imam na Blaserjevi bokarici 2,5-9x. Ampak nikoli nisem na daleč streljal. Se ne obnese. Karabinko sem kupil pa ravno za ta namen in dal gor 3-18x. Pa se na 3x tudi na 10m dobro pomeri (včeraj). biggrin
Še tole. Na majhni povečavi ni treba nastavljati paralakse. Dam jo na 100 kot jo ima večina in slika je vedno ostra.

alojz1
14. October 2013, 15:41
Ti in detel imata sicer kar prav. Za vajin način lova je res najbolj primerna povečava do okrog 10x. Nesporazum je nastal, ko si omenjal tresenje križa pri večji povečavi in, da je to moteče.
Kdor z manjšo povečavo ni uspešen tudi z večjo ne bo. To je dejstvo. Večja samo omogoči lažje in bolj natančno strele na večje razdalje. Je pa slabost, da odpove v prvem mraku.
Bolj razumljivo. Dober strelec bo z malo povečavo bolj uspešen kot slab z 30x.

cviček
14. October 2013, 15:53
Ti in detel imata sicer kar prav. Za vajin način lova je res najbolj primerna povečava do okrog 10x. Nesporazum je nastal, ko si omenjal tresenje križa pri večji povečavi in, da je to moteče.
Kdor z manjšo povečavo ni uspešen tudi z večjo ne bo. To je dejstvo. Večja samo omogoči lažje in bolj natančno strele na večje razdalje. Je pa slabost, da odpove v prvem mraku.
Bolj razumljivo. Dober strelec bo z malo povečavo bolj uspešen kot slab z 30x.

No , pa ste prišli do konca oz.

patriot
14. October 2013, 19:53
BighandBighandBighand

detel
14. October 2013, 23:08
Največ sem uplenil s 4x BighandBighandBighand, daleč nazaj