PDA

View Full Version : Nakup - rabim nasvet



Hribowc
6. September 2013, 07:40
Pozdravljeni,

Upam, da ne smetim foruma ampak rabim vaše mennje oz predloge. Zelo si želim puške steyr manlicher stutz z solidno optiko za na preže.

Naletel sem na lepo priliko: http://www.egun.de/market/item.php?id=4549967

Je puška vredna tega denarja?

.243 Win.
6. September 2013, 07:46
Če je to puška, ki je na slikah in je po tvoji želji, mislim , da gre za dober nakup.

muzikant
6. September 2013, 10:44
Puška je vredna toliko.

andrej50
6. September 2013, 11:23
S tako puško, v kalibru 7x64 sem jagal 20 let. Lahko samo rečem odlična puška, uporabna v vseh pogojih, ni pa najbolj primerna za strele nad 150 m. Cena je zelo ugodna, če jo boš kupil preko E guna računaj na kakih 150 € dodatnih stroškov.

rws
6. September 2013, 13:06
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Ker ima ta kratka cev 5cm več padca na 300m od 60cm cevi?:icon_wink:

Hribowc
6. September 2013, 16:45
Nabavil :)

rws
6. September 2013, 23:37
:OK:
zdej pa nabavi še daljinomer, če ga še nimaš, da boš vedu kje je 150m:icon_wink:

Tomaž Ražman
7. September 2013, 08:24
Naj ti puška dobro služi!

Hribowc
7. September 2013, 14:28
Hvala! Pa naj ta tema sluzi se komu za kaksen posvet pred nakupom ;)

Hribowc
7. October 2013, 07:32
Iščem kvaliteten pas za puško, kakšen nasvet?

Tine
7. October 2013, 08:28
Imam od Riserve in Niggeloha. Boljši mi je drugi. Sta pa oba boljša od usnjenih, ki jih ima oče.

Tomaž Ražman
7. October 2013, 10:20
Jaz imam tudi niggeloh in je dober...

PROF.racoon
7. October 2013, 16:41
Niggeloh je ta boljši (ga imam sam)...

Ostali, npr. Riserva, niso tako udobni, ker ne blažijo tako tresljajev pri nošnji...

Hribowc
7. October 2013, 20:03
Hvala za nasvete. Meni se Riserva tud ne dopade najbolj

šwja
12. October 2013, 13:19
Kupujem puško, ne mudi se mi in sem pripravljen na najboljšo ponudbo enkrat po novem letu

Zanima me ali ima kdo izkušnje nakupa puške ali karkoli drugega iz Amerike, cene so ugodne a ne vem kakšni stroški bi bili, če bi prejel puško iz Amerike.

http://www.armslist.com/

1000€ naj bi bilo 740$ tako da so puške kar precej cenejše

šwja
12. October 2013, 13:27
Kupujem pa sicer puško z uporabnim kalibrom za večino parkljaste divjadi.

Verjetno se bom odločil za znamko sako ali tikka, po možnosti stainless izvedba.
Sako 75 ali 85, ali tikka t3.

Zanima me vaše mnenje o teh puškah in morebiten predlog za kakšno drugo puško. Kakšno je tudi mnenje o stainless izvedbi pušk.

alojz1
12. October 2013, 13:36
Zanima me ali ima kdo izkušnje nakupa puške ali karkoli drugega iz Amerike, cene so ugodne a ne vem kakšni stroški bi bili, če bi prejel puško iz Amerike.

1000€ naj bi bilo 740$ tako da so puške kar precej cenejše

Američani ne pošiljajo v evropo. Ne bo ratalo. Pa še € in dolarje si pomešal.

alojz1
12. October 2013, 13:53
Verjetno se bom odločil za znamko sako ali tikka, po možnosti stainless izvedba.
Sako 75 ali 85, ali tikka t3.

V tem rangu imaš celo vrsto pušk. Pa so vse kvalitetne. Odločitev je na tebi zato ne sprašuj ker vsak navija za tisti kar ima sam. Bolj pomemben od puške same je kaliber, notranji ali zunanji magazin in kako se z kopitom ujameš.
Je nekako tako kot optika. Probat je treba.

detel
12. October 2013, 14:01
Kupujem pa sicer puško z uporabnim kalibrom za večino parkljaste divjadi.

Verjetno se bom odločil za znamko sako ali tikka, po možnosti stainless izvedba.
Sako 75 ali 85, ali tikka t3.

Zanima me vaše mnenje o teh puškah in morebiten predlog za kakšno drugo puško. Kakšno je tudi mnenje o stainless izvedbi pušk.

Kupi tisto, ki ti je všeč, le tako boš užival na lovu. Imaš veliko izbire...

šwja
12. October 2013, 14:03
No če je tako, kakšno je vaše mnenje o sako 75 ali 85
http://www.egun.de/market/item.php?id=4133185 edino kalibr mi ne ustreza pri tej pa tudi kakšen € bi rad zbil

hvala za odgovore

alojz1
12. October 2013, 14:22
edino kalibr mi ne ustreza pri tej pa tudi kakšen € bi rad zbil

Kaliber je že v redu le cena...+stroški dostave. Jaz bi kar pri nas kupil.
Kakšen kaliber pa sploh želiš?

šwja
12. October 2013, 14:28
Sedaj imam 7x64 in sem kar zadovoljen, se pravi nekaj podobnega

alojz1
12. October 2013, 14:35
Nekaj podobnega je pa 270.
Če misliš prvo obdržati je pa 6,5x55 že bolj primeren. Isto ali skoraj isto nima smisla.

šwja
12. October 2013, 14:46
Ne staro bom prodal samo je vredna le 200€, tako da ne bosta 2 isti, kakšen pa je kaliber 6,5x55 kolikor so mi svetovali so mi ga odsvetovali za našo lovišče

Tomaž Ražman
12. October 2013, 15:42
Ne staro bom prodal samo je vredna le 200€, tako da ne bosta 2 isti, kakšen pa je kaliber 6,5x55 kolikor so mi svetovali so mi ga odsvetovali za našo lovišče

Jaz sem zdej zadnji mesec skoraj diplomiral iz tega kalibra... Po zahtevah zakonodaje dosega standard za odstrel vse divjadi v slo razen MEDVEDA(7mm).

Osebno bi ti svetoval tako, če večinoma loviš jelenjad in prašiče po možnosti na krmišču oz na pogonih, pol raje vzami kak večji kaliber 7,62 ali več(teža krogle) Osebno bi izbral 9,3x62, če so razdalje do max 150m. Podpludb ne bo, pa če boš zadel dobro bo praviloma divjad obležala na mestu.

Če pa loviš srnjad manjše prašiče in izjemoma merjasca oz jelenjad bo 6,5x55 čisto zadosti.

Drugač pa vse kar vzameš od 7x64, 308, 30-06, 8x57... Verjemi ne boš zgrešil le tapravo kroglo na pravo mesto in ne bo težav.

200kg merjasca pa slab zadetek niti z 9,3 ne pokonča, 6,5x55 pa ga z zadetkom za ali v pleče definitivno pokonča.

detel
12. October 2013, 16:09
Diploma je blizu :icon_lol:

robert13
13. October 2013, 15:56
jaz imam 308 in s tega kalibra več ne grem, velika izbira streliva in krogel ter orožja, majhne podplutbe. Prej sem imel 7x64 ampak se mi 308 bolj dopade, pa še precej manjši odsun puške je pri streljanju.

rws
13. October 2013, 21:19
Predlagam ti Sakota, vseeno 75, 85, sploh če ti je važna natančnost, naj bi Sako delal najbolj natančne tovarniške puške na svetu(..to sem prebral v nekem avstrijskem katalogubiggrin). Tudi če imate v lovišču dosti jelenjadi in prašičev, nebi izbral močnejšega kalibra od 308WIN, ki je itak univerzalen kaliber, sploh pa zelo natančen.
Boš pa z dosti cenejšo Tikko tudi povsem zadovoljen.

gonjač
14. October 2013, 06:50
8x57js je zakon:OK::OK:

alojz1
14. October 2013, 07:21
Boš pa z dosti cenejšo Tikko tudi povsem zadovoljen.
Za Sako še nisem bral slabe kritike. Tikka je pa njegova malo cenejša varianta. Zadnji zamerim le to, da niso skrajšali zaklepa za kratke naboje.

muzikant
14. October 2013, 11:28
No če je tako, kakšno je vaše mnenje o sako 75 ali 85
http://www.egun.de/market/item.php?id=4133185 edino kalibr mi ne ustreza pri tej pa tudi kakšen € bi rad zbil

hvala za odgovore

Puška iz priloge je 30-40% predraga in nenormalno grda, drugače pa je SAKO špica, razen design je malo krampast.
Sam sem kupil 85 z Optilockom za 1000.
Univerzalni kalibri so pa 308, 30-06, 7*64, pogojno 8*57 če nimaš ekstremno dolgih strelov.
Na eGun-u boš težko zbijal ceno, možno je edino da daš predlog v dražbah kje je to mogoče (Vorschlag)

rws
14. October 2013, 11:52
Tako je, ta Sako je nov stal okrog 1400€-1500€, sedaj stane prek 2000€ in sedaj vsak ki že prodaja, se orientira po zdajšnjih cenah:icon_neutral:

Muzikant, tvoj Sako je mel tako ceno, ker trosi strelivo Winchester xp3, zato ga je prejšnji lastnik prodal:icon_lol:l, Rws Evo gre pa menda pod 1.5cm. Meni kaliber ni ustrezal, pa mi je še danes žal, da ga nisem vseeno vzel za ta denar:icon_wink: Skratka, odličen nakup.

kuje
14. October 2013, 11:55
XP3 trosi marsikje....tud v Blaserju....

muzikant
14. October 2013, 14:03
Tako je, ta Sako je nov stal okrog 1400€-1500€, sedaj stane prek 2000€ in sedaj vsak ki že prodaja, se orientira po zdajšnjih cenah:icon_neutral:

Muzikant, tvoj Sako je mel tako ceno, ker trosi strelivo Winchester xp3, zato ga je prejšnji lastnik prodal:icon_lol:l, Rws Evo gre pa menda pod 1.5cm. Meni kaliber ni ustrezal, pa mi je še danes žal, da ga nisem vseeno vzel za ta denar:icon_wink: Skratka, odličen nakup.

Ne vem če govoriva o isti puški, v vsakem primeru ti je lahko žal.
V ceno puške, ki sem jo kupil je bila všteta še škatla RWS Evo 11,9 g.:icon_wink:
In slika moje tarče še dandanes visi na steni v lovskem domu, res nisem meril grupe, vendar moraš fejst pogledat, da vidiš 3 krogle.
Optika je bila Z6i 2,5-15*44 SR

.300
17. December 2013, 21:56
Ker bo od hiše verjetno šla 8x57, pa si ogledujem eno od teh treh pušk in sicer Mossberg Atr100, savage stainless in ruger american, vse tri puške so približno v istem cenovnem rangu pa me zanima če ima kdo kakšne izkušnje s katero od teh treh pušk ter katera bi bila primernejša? Kaliber bom izbral 3006, namenjena pa bo za iskanje, optika je pa že doma in sicer Vortex sparc.

Robert91922
19. December 2013, 07:56
Jaz imam Ruger American v tem kalibru in sem zaenkrat zelo zadovoljen. Vsekakor pa moraš puško pred nakupom v roke prijet, (pogledat če je prazna :icon_wink:) jo dat k ramenu, pomerit z njo (čeprav brez daljnogleda) in parkrat pritisnit na sprožilec, obenem tudi vidiš, kako zaklep laufa. Ta vtis je zelo važen. Pa v tihem prostoru preveri, koliko je glasna varovalka, da ne boš kasneje z "odkočeno" puško (zaradi preglasne varovalke) čakal na divjad, kar seveda ni v redu.

alojz1
19. December 2013, 15:14
koliko je glasna varovalka, da ne boš kasneje z "odkočeno" puško (zaradi preglasne varovalke) čakal na divjad, kar seveda ni v redu.
Marsikdo bolj zaupa sproščeni igli. Ko pa hočeš streljati pa ročico le gor in dol.

.300
19. December 2013, 19:20
Jaz imam Ruger American v tem kalibru in sem zaenkrat zelo zadovoljen. Vsekakor pa moraš puško pred nakupom v roke prijet, (pogledat če je prazna :icon_wink:) jo dat k ramenu, pomerit z njo (čeprav brez daljnogleda) in parkrat pritisnit na sprožilec, obenem tudi vidiš, kako zaklep laufa. Ta vtis je zelo važen. Pa v tihem prostoru preveri, koliko je glasna varovalka, da ne boš kasneje z "odkočeno" puško (zaradi preglasne varovalke) čakal na divjad, kar seveda ni v redu.

Puška nebo namenjena za čakanje ali pirš saj kot optika rdeča pika vortex sparc, saj bo za iskanje s psom tam pa me glasnost kočnice nebo motila .

Robert91922
20. December 2013, 08:28
Marsikdo bolj zaupa sproščeni igli. Ko pa hočeš streljati pa ročico le gor in dol.
A "ročica gor in dol" je manj glasno ?

Robert91922
20. December 2013, 08:30
Puška nebo namenjena za čakanje ali pirš saj kot optika rdeča pika vortex sparc, saj bo za iskanje s psom tam pa me glasnost kočnice nebo motila .
Potem pa v redu. Puško se dobi v Rimskih toplicah ali Mariboru; če ti je NM bližje, pa jo lahko prideš pogledat in preizkusit (brez streljanja :icon_wink: ) k meni.
Trgovec iz MB jo lahko dostavi tudi v LJ, kjer imajo en del firme, tako sem jaz pri njih kupil Ruger 10/22.

Sršen
20. December 2013, 08:37
Marsikdo bolj zaupa sproščeni igli. Ko pa hočeš streljati pa ročico le gor in dol.
Priznam, da mi tole ni najbolj jasno.:icon_confused::icon_redface:

alojz1
20. December 2013, 08:47
Naboj v cev, stisneš sprožilec in zapreš zaklep. Puška ni napeta.
Napneš tako, da ročico dvigneš in spustiš.(nekaj podobnega je pri pištoli, če imamo naboj v cevi. Takrat sprostimo kladivce (dekoker).

mugo
20. December 2013, 09:05
Naboj v cev, stisneš sprožilec in zapreš zaklep. Puška ni napeta.
Napneš tako, da ročico dvigneš in spustiš.(nekaj podobnega je pri pištoli, če imamo naboj v cevi. Takrat sprostimo kladivce (dekoker).

Pa tisti, ki za to prvič slišite, trenirajte najprej brez naboja v cevihttp://forum.lovac.info/Smileys/default/floet.gif

Sršen
20. December 2013, 09:19
Čakajta malo! Pri Mauserju v tem primeru igla tišči na netilko in se mi zdi to presneto nevarna stvar, ki lahko v vsakem trenutku poči. :icon_confused:
Jaz tako iglo sproščam le po praznenju in pred postavitvijo v omaro. Z obveznim preverjanjem, da naboja ni v cevi.
Ali pri Tikki iglo napenja šele ta pomik ročice gor-dol?

kuglaabc
20. December 2013, 09:31
alojz1, bodi toliko faca pa razloži tole zadevo z ročico zaklepa gor, ročico dol.
Pri puški sistema mauser 98, M70 CZ, M85 CZ in morda še kateri, ko je sprožena iz čela zaklepa gleda vrh udarne igle v predpisani dolžini. Tega, kar ti pišeš si ne bi privoščil niti pri ravnanju z orožjem doma, kaj šele v lovišču na preži ali stojišču. Kajti v tem primeru vrh udarne igle leži na netilki v dnu tulca. Toliko pišemo in govorimo o varnosti in varnem ravnanju z orožjem, zato menim, da ni potrebno posredno navajati uporabnike orožja k nesreči.
Se pa strinjam, da je pametno tako popustiti udarno iglo pri zapiranju zaklepa puške kadar je le ta prazna. Vendar je potrebno zapiranje zaklepa in pritisk na sprožilec izvesti hkratno.
Menim, da ti je vsaj v tem delu poznana mehanika in fizika, na katero se tako rad sklicuješ, da tudi veš katere sodobne puške repetirke, prelamače in drugo ročno strelno orožje omogočajo varno nošenje naboja v ležišču cevi tudi če to ni napeto oz. pripravljeno za strel. Zato pa so na orožju varovalni mehanizmi katere je potrebno uporabljati. Prav tako se jih tudi da prilagoditi uporabniku, ali po domače utišati.
Lp.

alojz1
20. December 2013, 09:31
Pa tisti, ki za to prvič slišite, trenirajte najprej brez naboja v cevihttp://forum.lovac.info/Smileys/default/floet.gif
Dober nasvet. Nerodnost nima meja.
Ročica se spušča počasi. Sem pa pri različnih puškah tudi hitro spustil pa še noben naboj ni aktiviral. Igla se namreč nasloni na netilko.
To predlagam tistim, ki zalezujete ali ste v pogonu. Ko vlečemo puško skozi gosto grmovje lahko vejica odkoči predvsem tiste mehke neslišne varovalke, ki jih nekateri hvalijo. Pa še nekaj o čemer sem že pisal. Mehka varovalka se pri strelu lahko delno zakoči. Tako, da ne moremo odpreti zaklepa. Potem pa kladivo v roke in po ročici. Ja tudi to je dobro vedeti.
Prepozno sem videl vaše pripombe. Malo ga lomite.

Tomaž Ražman
21. December 2013, 18:28
Naboj v cev, stisneš sprožilec in zapreš zaklep. Puška ni napeta.
Napneš tako, da ročico dvigneš in spustiš.(nekaj podobnega je pri pištoli, če imamo naboj v cevi. Takrat sprostimo kladivce (dekoker).

Puška ni napeta, ni pa varna!!! V kolikor bi iz kakršnih koli razlogov nekaj udarilo odzadaj po zaklepu, bi lahko prišlo do sprožitve!!! Edini pravi način za zavarovat puško, je varovalka, če pa ta ne deluje je puška neizpravna in kakor koli to debatirat je neumno...

Tomaž Ražman
21. December 2013, 18:31
In pri pištoli ni enako, če sprostimo kladivce, ga moremo za varno nošenje pištole napet nazaj do prvega zoba, tako da če udarimo po njemu ne pride do sprožitve, razen pri beretti 92, kjer ima še igla posebno varovalko, ko ne more udarit netilke, vse dokler ni sprožilec v zadnjem položaju...

Dejte varno rokovanje učit tisti ko veste za kaj gre!!!!!!

alojz1
21. December 2013, 19:41
Lepo ste se razpisali.
To, da večina varovalk varuje le sprožilni mehanizem pa ni napisal nihče. Udarno iglo varuje od nam pogostih pišk le Mauser. Če mislite, da je bolj varno hodit z napeto puško in zavarovanim sprožilcem je prav. Trdite kako se lahko sproži, če udariš po udarni igli. Ja z kladivom jaz ne hodim po gozdu. Probajte kako drugače udariti po igli Tike preden pišete neumnosti.

Dule
21. December 2013, 19:50
Udarno iglo varuje od nam pogostih pišk le Mauser
Pa še to varuje varovalka samo če se nekdo ni preveč igral z poliranjem in preurejanjam sprožilca. Se je že večkrat zgodilo da ko varovalko na udarni igli sprostiš se igla sproži. Pa ne mi zdaj pisat da to ni možno ker mam eno tako mauzarco v omari pa čaka da gre na obisk k puškarju.

alojz1
21. December 2013, 20:00
Jaz vedno sprostim iglo. Nikoli se na netilki niti sled igle ne pozna. Poleg tega sem vtisnil v ležiš?e tisoče netilk. Tudi z pomočjo kladiva biggrin pa nikoli ni nobena aktivirala. Sem pa dvakrat videl počit zavarovano puško. Zato napeti igli in zavarovanim sprožilcem enostavno ne zaupam. Pa izpravnost gor ali dol. Nočem doživet nepredviden "bum" da ugotovim kako varovalka ne dela.

Tomaž Ražman
21. December 2013, 20:31
Ne razumem kako kupite puške, potem pa morate na pogonu ko prletijo prašiči še z zaklepom čarat...

Z Blaserjem ni teh problemov...

alojz1
21. December 2013, 20:36
Še tole tistim skeptikom. Če iglo sprostimo se skrije in brez posebnega orodja ne moremo zadaj udariti. Nekatere puške pa imajo zadnji del igle prirejen tako, da sproščeno iglo NI treba napenjati z ročico ampak jo zadaj enostavno potegnemo.
Mosin Nagant npr. Druge varovalke sploh nima.
http://www.youtube.com/watch?v=rmVJYB3uDkc

MasterLesjak
21. December 2013, 21:34
Pri mauserjevem sistemu je zadnji del igle izpostavljen, tudi če ni napet. Kaj se zgodi, če počiš po njem s kladivom ne vem.

Pa pri nagantu se tisti del (igla) potegne nazaj in se ga nato obrne vstran, tako da se zatakne za zaklepišče. Ni samo da bi počasi sprostil igo in je to to.

alojz1
21. December 2013, 21:40
Z Blaserjem ni teh problemov...
To je res najbolj varna puška. Z sproščeno vzmetjo ne more biti nesreč.

Bunny
22. December 2013, 08:28
Ne razumem kako kupite puške, potem pa morate na pogonu ko prletijo prašiči še z zaklepom čarat...

Z Blaserjem ni teh problemov...

Ne oporekam ničemer! Ampak ne vem če imajo/mo vsi cekine za Blaser...:whistle:

LovecBlaž
30. December 2013, 18:47
Pozdravljeni!

Na Vas se ponovno obračam za mnenje glede puške Howa 1500 ranchland.

Že pred časom sem se na vas obrnil, kaj nabaviti, do sedaj mi je v roke prišlo kar nekaj pušk, sedaj pa me zanima kvaliteta omenjene Howe, zdi se mi zanimive, ker je lahka, tudi kratka puška, seveda pa tudi cenovno ugodna, kar pomeni da bi mi več ostalo za boljšo optiko.

Hvala za Vaše odgovore

Dule
30. December 2013, 19:47
Howa je direktna kopija Remingtona 700, nekateri pravijo da je celo kvalitetneje izdelana kot Remington. Se jo boš pa v primeru prodaje težje znebil. Ko sem sam kupoval sem jo tudi gledal v Postojni, pa zanimal sem se tudi za Remingtona na koncu sem po parih tednih študij raznoraznih forumov, predvsem ameriških, uzel čeha.

alojz1
30. December 2013, 19:56
Mislim, da je Ranchland že v kompletu z optiko.
Je sicer dobra zadeva. O natančnosti ni dvoma. Howa dela cevi za Weatherby prestižne puške. To je bila tudi moja prva izbira. Da nisem lastnik je krivo le to, da niso imeli ustreznega laminat kopita na zalogi. Vzel bi namreč 20" varmint kanalirano cev z mehanizmom in laminirano kopito. Seveda v kalibru 308.

LovecBlaž
30. December 2013, 21:11
Tako je, model Ranchland je že v kompletu z optiko. drugače je v igri še tikka t3, uglavnem iščem nekaj takega, cenovno ugodno, lahka puška, predvsem se mi gre za natančnost, za daljše strele, zanimivo bi bilo pogledati tudi kateri drugi model od Howe v stainless izvedbi

alojz1
30. December 2013, 21:23
Tako je, model Ranchland je že v kompletu z optiko. drugače je v igri še tikka t3, uglavnem iščem nekaj takega, cenovno ugodno, lahka puška, predvsem se mi gre za natančnost, za daljše strele, zanimivo bi bilo pogledati tudi kateri drugi model od Howe v stainless izvedbi
To ne gre skupaj. Poceni, lahka, za daljše strele in kratka.
Kompromis bo potreben biggrin Kaj najlaže pogrešaš?
Predlagam debelo cev 20". Rešil si natančnost in dolžino. Cena in teža sta pa večja.:icon_lol:

Dule
30. December 2013, 21:24
Stainles cevi so malenkost manj natancne kot obicajne.

mugo
30. December 2013, 21:48
Tudi jaz sem izbiral med Howo in T3. Ugotovil sem, da s ceno prideš približno na isto, če upoštevaš še možnosti, ki jih obe puški nudita glede montaž. Je pa pri Howi res veliko možnosti glede izbire cevi in kopit. http://www.howa1500.de/konfigurator.php
Glede natančnosti, kolikor sem preveril predvsem ameriške forume, so zelo dobre, s tem, da ponavadi original malo pofrizirajo (bedding in podobno).

denis jež
30. December 2013, 21:50
kateri strokovnjak ti je pa to rekel, da so stainless manj natančne?

alojz1
30. December 2013, 22:00
kateri strokovnjak ti je pa to rekel, da so stainless manj natančne?
Ponavadi to reče tisti, ki jo nima.
Sam imam črno cev. Je pa svetla za dež in lenobo pri čiščenju odlična.
Glede natančnosti je pa tako. Po 10k strelov je razlika. Ampak, če črne ne čistimo bo prej trosila.

denis jež
30. December 2013, 22:24
Jaz imam stainless in črno pa ni nobene razlike, 10k strelov ne bom pa ne z eno ne z drugi niti z vsemi skupaj postrelil. Čistim pa obe po vsakem strelu.

alojz1
30. December 2013, 23:15
Jaz imam stainless in črno pa ni nobene razlike, 10k strelov ne bom pa ne z eno ne z drugi niti z vsemi skupaj postrelil. Čistim pa obe po vsakem strelu.
Število strelov je najmanjši problem. Vse drugo je bolj pomembno pa včasih nočemo slišati. Kar sem videl iztrošenih cevi so bile vse zaradi odsotnosti čiščenja. Zato pa so naredili rostfrei za take. Ampak vidim, da nekateri tudi te vestno čistite. Brez slabe vesti jo očisti enkrat letno. Kot jaz revolver. Črna puška je pa druga stvar. Pri tej že par dni po slabem vremenu brez čiščenja naredi katastrofo.

ravnohrib
31. December 2013, 09:55
Ne razumem kako kupite puške, potem pa morate na pogonu ko prletijo prašiči še z zaklepom čarat...

Ne najdem teme, pa bom kar tu opisal in vprašal. Prav v trenutku, ko so na pogonu prileteli prašiči na nekaj metrov - sem na novo spoznal neko zanimivo lastnost moje bokarice. Namreč, če ji sprostiš varovalko, ko je naprožena - se sproži!
Za pogone uprabljam staro bokarico, ki ji je predhodni lastnik dodatno napravil še naprožilo.
Zanima me, če gre za napako izdelave naprožila ali je to normalna lastnost predelanih sprožilcev teh bokaric?
Kasneje sem še večkrat ponovil (s praznimi cevmi!) postopek in je tako, kot sem opisal. Zadeva je precej nerodna, ker je za naprožitev potreben precej rahel in kratek gib oz. pritisk, dodatno pa je še varovalka bokarice na takem mestu (pred sprožilcem), da se ob hitrem odkočenju lahko zgodi, da najprej naprožiš puško in ob nadaljevanju giba še odkočiš - pri tem pa že poči. Kar se mi je očitno tudi zgodilo na konkretnem pogonu. Na žalost (in na srečo pravzaprav) je šla krogla v tla in v prazno.
Se zahvaljujem predvsem vsem tistim, ki imate s sprožilci/puškarstvom ali pa češkimi bokaricami kakšne izkušnje. Bom že kar vnaprej prosil, da razne primerjave in mnenja o ne/kvaliteti čeških bokaric prihranite za kak šank.
Če drugega ne, sem ta primer opisal zato, da bo morda kakšen jager manj podobne izkušnje pridobival na lovu. Podobnega primera namreč še nisem našel nikjer opisanega.
Sam pa bom seveda za naprej pred vsakim odkočenjem najprej pritisnil ijn preveril sprožilec in nato sprostil varovalko.

mugo
31. December 2013, 10:23
Jaz sem imel pri čehinji podobne težave z naprožilm, če sem trdoto proženja nastavil preveč na lahko(tisti majhen vijak pri sprožilcu).
Moj nasvet v tem kontekstu je še, da na pogonu pred strelom na bežečo divjad naprožilo pusti pri miru. Streljaj z neneproženo. Vsaj jaz sem prišel do takega zaključka po raznih prigodah, ne samo mojih.

detel
31. December 2013, 11:20
Skoraj ne morem verjeti, da so prodajali tako nevarno orožje. Tudi jaz sem enkrat sprožil šibre z očetovo čehinjo in je šla tudi krogla. Ni je več doma, bolje.

mugo
31. December 2013, 11:29
Detel, gre za naknadno vgrajena naprožila.

alojz1
31. December 2013, 13:21
Skoraj ne morem verjeti, da so prodajali tako nevarno orožje. Tudi jaz sem enkrat sprožil šibre z očetovo čehinjo in je šla tudi krogla. Ni je več doma, bolje.
Orožje je že v redu. Nevaren je mojster, ki je naprožilo montiral nevarnemu uporabniku. Pri teh puškah naprožilo vedno odsvetujem.
Tudi tebi je šla krogla skupaj z šibrami, ker je bila naprožena.
In kaj hudiča morate na skupnem lovu naprožilo napenjat. Potem pa lisica pride.

Sršen
31. December 2013, 13:50
Nastavitev naprožila bumbarjem bi bilo treba z zakonom prepovedat!:whistle:
Potlej je pa puša kriva.:BangHead:

žandar
31. December 2013, 14:37
Nastavitev naprožila bumbarjem bi bilo treba z zakonom prepovedat!:whistle:
Potlej je pa puša kriva.:BangHead:

Todi jaz sem bil nekoč med temi bumbarji, zato sem do takih pojavov malo bolj prizanesljiv.
Kupil sem rabljeno boroveljsko tricevko, ki je zelo dobro delovala, dokler nisem iz preže hotel s kroglo ustreliti lisico, ki je bila za strel s šibrami predaleč. Tik preden sem sprožil, se je premislila in krenila naravnost proti meni, tako, da sem se premislil tudi jaz in po njej užgal s šibrami. Grozovito je počilo, nesrečno lisičko pa je strel pribil v tla. Ko sem iskal vzrok te eksplozije, sem ugotovil, da mi je sunek ob sprožitvi šibrne cevi, sprožil tudi naproženo kroglo.
Iz tega sem potegnil nauk. in moje napake nikoli nisem več ponovil.:icon_redface:

Vsem, ki jih bo ta post dosegel, želim varnega rokovanja z orožjem, pravilnih presoj pred strelom in uspešen lov v letu 2014. Srečno!

detel
31. December 2013, 14:47
Orožje je že v redu. Nevaren je mojster, ki je naprožilo montiral nevarnemu uporabniku. Pri teh puškah naprožilo vedno odsvetujem.
Tudi tebi je šla krogla skupaj z šibrami, ker je bila naprožena.
In kaj hudiča morate na skupnem lovu naprožilo napenjat. Potem pa lisica pride.

Ne bom trdil, ma mislim, da ni bila naprožena. Poknil sem enega mačkona na drevesu. Takrat sem imel tako puško prvič in zadnjič v rokah, ker mi ni všeč.

mrki
31. December 2013, 15:13
Navadite se streljat z 800g na prožilcu in ne 100g ali celo 50g pa ne bo teh težav, vsak mehanizem se lahko nastavi na to težo, tudi tisti z fiksnim sprožilcem, se samo vzmet zamenja in ne potrebujete naprožila, vsi vam bomo hvaležni:OK:

alojz1
31. December 2013, 15:14
Ne bom trdil, ma mislim, da ni bila naprožena.
Če nekaj pišeš moraš biti vsaj ti siguren. Ne tako kot o kritiki monolitnih krogel, ko potem ugotovimo, da so vojaške.

JAKAJEŽ
31. December 2013, 16:53
Če je pri čehinji naprožilo originalno (lahko tudi dodatno montirano)in je puška naprožena,se šibrena cev NE da prožiti,dokler ne sprostiš naprožila,to je preizkušeno,torej ne pride do neželjene sprožitve,nisem pa še doživel,da bi mi sprožila kroglo iztočasno kadar prožim šibre.

V primeru,da je naprožilo nastavljeno premehko,se ga ne da naprožiti in mora biti pravilno nastavljen,in zadeva deluje.

PS.Pred leti sem dal za rabljeno puško z menjalnimi cevmi120 000sit,za originalno naprožilo pa 44 000sit (pri puškarju je bil takrat pa 15 000sit),montiral sem ga pa sam,ker je bil to komplet prožini mehanizem.

lp

TaSl
31. December 2013, 18:01
Todi jaz sem bil nekoč med temi bumbarji, zato sem do takih pojavov malo bolj prizanesljiv.
Kupil sem rabljeno boroveljsko tricevko, ki je zelo dobro delovala, dokler nisem iz preže hotel s kroglo ustreliti lisico, ki je bila za strel s šibrami predaleč. Tik preden sem sprožil, se je premislila in krenila naravnost proti meni, tako, da sem se premislil tudi jaz in po njej užgal s šibrami. Grozovito je počilo, nesrečno lisičko pa je strel pribil v tla. Ko sem iskal vzrok te eksplozije, sem ugotovil, da mi je sunek ob sprožitvi šibrne cevi, sprožil tudi naproženo kroglo.
Iz tega sem potegnil nauk. in moje napake nikoli nisem več ponovil.:icon_redface:

Vsem, ki jih bo ta post dosegel, želim varnega rokovanja z orožjem, pravilnih presoj pred strelom in uspešen lov v letu 2014. Srečno!

Tudi meni se je zgodilo vse točno tako, samo z razliko da sem dobil še udarec daljnogleda po arkadi:icon_neutral:

Zvitorepec
31. December 2013, 18:03
Jaz sem tudi imel stari tip češke bokarce z kroglo zgoraj pa menjalne cevi 12/12. Puška je bila brez naprožila in ko sem šel prvič na glinaste golobe pa sem prožil z drugim petelinom se je sprožila tudi prva cev. Puškar mi je najprej pobrusil rob pri prvem petelinu,vendar če sem imel naboje z 36g,sta se mi še vedno prožili obe, potem pa mi je zamenjal komplet sprožilni mehanizem in je bilo OK.

ravnohrib
31. December 2013, 18:18
Jaz sem imel pri čehinji podobne težave z naprožilm, če sem trdoto proženja nastavil preveč na lahko(tisti majhen vijak pri sprožilcu).
Moj nasvet v tem kontekstu je še, da na pogonu pred strelom na bežečo divjad naprožilo pusti pri miru. Streljaj z neneproženo. Vsaj jaz sem prišel do takega zaključka po raznih prigodah, ne samo mojih.

Očitno noben ni natančno prebrak opisa moje težave. Ne gre sploh za sprožitev obeh cevi! Kot prvo, seveda si ne naprožam puške med pogonom. Se pa to lahko hitro nenamenoma zgodi zaradi mesta, kjer je varovalka pri češki bokarici.
Problem je v tem, da kroglo oz. tisto cev, ki se naproži - sproži sprostitev varovalke in ne pritisk na sprožilec.
Če ima kdo čehinjo z naprožilom doma, se priporočam za hiter preiskus. Se pravi; naprožitev sprožilca ob aktivirani varovalki in nato sprostitev varovalke.

Kar se pa tiče proženja obeh cevi, ponavadi pri golobih, so moje ugotovitve take, da se to seveda dogaja seveda samo pri proženju zadnjega sprožilca, s katerim sicer zaporedoma prožiš obe cevi. Nekateri so sicer rekli, da dam premalo trdo puško v rame, sam pa bi rekel da gre bolj za to, kako krčevito (trdo) stiskaš ta zadnji prožilec in ga ne popustiš ustrezno pred drugim strelom. Ti dvojni streli so se mi ponavadi dogajali samo ob visokem adrenalinu, na fazanih al pa na kakšnih tekmah, na mirnih treningih pa nikoli, tako da nekaj bo na tem...

JAKAJEŽ
1. January 2014, 17:52
ravnohrib; sedajle sem probal puško in stvar je sledeča:
-napete igle(polna puška),napneš naprožilo in sprostiš varovalko lahko tudi sunkoma se ne zgodi nič,ko pa ponovno puško zavaruješ(zakočiš) it pa sproži naprožilo,igle pa ne,tako da ob strelu ponovno napneš samo naprožilo in odkočiš.
Torej mislim,da imaš problem v prožilnem mehanizmu.:OK:

lp

detel
2. January 2014, 10:10
Jaz sem tudi imel stari tip češke bokarce z kroglo zgoraj pa menjalne cevi 12/12. Puška je bila brez naprožila in ko sem šel prvič na glinaste golobe pa sem prožil z drugim petelinom se je sprožila tudi prva cev. Puškar mi je najprej pobrusil rob pri prvem petelinu,vendar če sem imel naboje z 36g,sta se mi še vedno prožili obe, potem pa mi je zamenjal komplet sprožilni mehanizem in je bilo OK.

Alojz, upam, da si prebral ta post!

alojz1
2. January 2014, 10:18
Alojz, upam, da si prebral ta post!

Pri najbolj pogosti puški pri nas je možna tudi kakšna okvara. To ne sme biti izgovor za nepoznavanje zadev in nepravilno rokovanje. Če ne veš ali je tvoja puška naprožena (kot si napisal) je narobe. Ravnohrib pa piše o drugi napaki, ki je posledica nerodno nameščene varovalke.
Puško naprožimo, potem pa ne streljamo. Pri zavarovani puški sprožimo le naprožilo. Tako mora biti. Vse drugo je napaka. Šiber pri naproženi puški ne smemo streljati.

krogla1
2. January 2014, 11:02
Pri originalnem naprožilu pri ZH-ju se pri naproženi puški ne more streljati šiber.Če želiš streljati z šibrami, moraš naprožilo sprostiti.
Vsaj pri moji je tako.
LP

mugo
2. January 2014, 11:10
Jaz sem tudi imel stari tip češke bokarce z kroglo zgoraj pa menjalne cevi 12/12. Puška je bila brez naprožila in ko sem šel prvič na glinaste golobe pa sem prožil z drugim petelinom se je sprožila tudi prva cev.

Take težave je imel kolega z novo Sabatti šibrenico. Jo je kar prodal.

alojz1
2. January 2014, 11:11
Pri originalnem naprožilu pri ZH-ju se pri naproženi puški ne more streljati šiber.Če želiš streljati z šibrami, moraš naprožilo sprostiti.
Vsaj pri moji je tako.LP

Večina naprožil je dodatno montiranih. Tam je vse možno. Nekaj časa so bila zelo poceni. Tudi sam sem jih nameščal, čeprav sem jih vsakemu odsvetoval.
In potem so lastniki delali iste napake o katerih je tu govora. (naprožanje na skupnih lovih, streljanje z šibrami pri napetem naprožilu, predčasno sproženje ko je z prekratkim prstom iskal sprožilec ali sproženje pri sproščanju varovalke in se je dotaknil tudi sprožilca) Potem so naprožilo nastavili na trši pritisk, kar pa je isto kot da ga ni.

alojz1
2. January 2014, 11:41
Zanimivo tudi za nas.
http://www.strelec.si/forum/discussion/12176/see-all-merek#Item_7

žandar
2. January 2014, 13:54
Pri najbolj pogosti puški pri nas je možna tudi kakšna okvara.

Me je že dolgo srbelo, da bi opisal mojo dogodivščino s staro čehinjo (krogelna cev zgoraj) pa jo bom v tej temi predstavil.
Pred kakimi 10 leti, me je lovski prijatelj iz sosednje družine prosil, naj mu nastrelim puško. Seveda sem privolil in prinesel je dobro ohranjeno in vzdrževano čehinjo, na kateri je, po mojem opozorilu, temeljito očistil krogelno cev cal. 7x57r. Po nekaj strelih je bila stvar urejena. Ko je poskusil še sam, je precej zgrešil (nič novega) in me naprosil naj še jaz enkrat ustrelim. Seveda sem mu ustregel in tedaj se je zgodilo. Počilo je kot iz topa, vrglo me je nazaj in v glavo mi je priletela odlomljena cev.
Po preštetih kosteh sem ugotovil, da sem imel neznansko srečo, le kako leto sem se solzil iz desnega očesa.
Ob pregledu ostankov puške sem ugotovil, da je na zaklepu odlomljen vezni del, ki spodaj, po zaprtju puške, poveže cev z baskilom. V ležišču je ostal plašč tulca, zadnji del je odtrgalo. Cev je bila nepoškodovana razen v veznem delu, nosilca cevi z utori, v katere sede cev, sta bila zaradi nasilnega iztrganja cevi iz ležišča deformirana, skratka, puška je bila za odpad.
Uporabljala sva novo nabavljene naboje s&b SPCE.
Puška je do nesreče delovala brezhibno.
Kljub moji prošnji, da bi ostanke puške pregledal puškar, jo je znanec dal v uničenje, tako, da mi je pravi vzrok opisanega dogodka neznan.
Kontaktiral sem znanega trgovca z zaposlenim puškarjem iz Novega mesta, kateri mi je povedal, da se je tudi v njegovi bližini zgodilo enako, z istim modelom puške, s povsem podobno posledico. Morebiten vzrok naj bi se skrival v dejstvu, da se je mazivo v mehanizmu po dolgih letih strdilo in oviralo normalno delovanje.

alojz1
2. January 2014, 14:20
Zelo dvomim, da je krivo mazivo. Je pa res, da tako človek dobi strah pred določeno puško. Jaz sem tako uničil češko MK. Pa nismo verjeli, da je lahko naboj kriv. Smo streljali z drugo. Enako. Potem je pa še tretji probal z istim rezultatom.
V tovarni reklamacije za strelivo niso priznali. Zato imam cel paket še doma. Skoraj v vsaki škatli je tak super naboj. Če kdo ne verjame se lahko oglasi. Podarim.
http://www.youtube.com/watch?v=Fkz_Zuo8g0U

alojz1
2. January 2014, 14:42
Ne paše sem. Ampak NI za vsako nesrečo krivo orožje. Je tudi neumnost.
http://www.youtube.com/watch?v=XtkapY3ZfD4

žandar
2. January 2014, 16:29
Zelo dvomim, da je krivo mazivo. Je pa res, da tako človek dobi strah pred določeno puško. Jaz sem tako uničil češko MK. Pa nismo verjeli, da je lahko naboj kriv. Smo streljali z drugo. Enako. Potem je pa še tretji probal z istim rezultatom.
V tovarni reklamacije za strelivo niso priznali. Zato imam cel paket še doma. Skoraj v vsaki škatli je tak super naboj. Če kdo ne verjame se lahko oglasi. Podarim.
http://www.youtube.com/watch?v=Fkz_Zuo8g0U

Tudi jaz sem osumil naboj, zato sem poklical dobavitelja in sem dobil prepričevanje o vrhunski tehnologiji, ki da absolutno preprečuje napake ter opisan morebiten vzrok in res je, ob preiskusih s temi puškami se vedno spomnim na ta dogodek, čeprav se jim ne izogibam.

Ostrorogi
2. January 2014, 16:37
Kaj pa mislita da bi lahko bilo z tem določenim nabojem-(i) narobe? Preveč purfla ?

alojz1
2. January 2014, 16:54
Kaj pa mislita da bi lahko bilo z tem določenim nabojem-(i) narobe? Preveč purfla ?
Ja. Sem jih celo škatlo razstavil in prišel do njega. Smodnik je bil tako stisnjen z kroglo, da sem ga moral spraskati ven.
Vsi zaklepi so ostali brez izvlečnika in njegove vzmeti, luknjica ob strani cevi pa je bila očiščena (prej je bila zapacana). Tulec je ostal v ležiš?u brez dna. Saržerjev pa nismo našli.

Deerhunter
2. January 2014, 17:04
Jaz sem imel na češki kombinirki pred par meseci primer, ko se mi ob vstavitvi novih Rotweill Waidmansheill nabojev 4,2mm v ležišče puška ni hotela zapreti. Prej sem ves čas uporabljal Waidmansheill naboje 4mm brez problema, le par let starejši so bili. Kakšna ideja v čem je problem? Drugo serijo nabojev zapira tudi zdaj brez problema.

alojz1
2. January 2014, 17:29
Podari jih komu z rusko puško.
Napake pri strelivu niso nemogoče, kot mislijo nekateri. Ampak od vseh meni znanih reklamacij je napako priznal in povrnil le RWS. Pa pisno opravičilo so poslali.

Deerhunter
2. January 2014, 18:45
Imam tudi rusko in ta požre kar ji vtakneš brez pritožb, do zdaj je šlo čez njo nekaj tisoč nabojev brez zastoja, tudi glede omenjene municije Rotweill 4,2 mm ni nobenega problema :icon_lol:

Lakotnik
2. January 2014, 18:57
Jaz sem imel na češki kombinirki pred par meseci primer, ko se mi ob vstavitvi novih Rotweill Waidmansheill nabojev 4,2mm v ležišče puška ni hotela zapreti. Prej sem ves čas uporabljal Waidmansheill naboje 4mm brez problema, le par let starejši so bili. Kakšna ideja v čem je problem? Drugo serijo nabojev zapira tudi zdaj brez problema.

V mojo češko bokarico paše ta patron kot ata na mamo. Na 50m je še vsaka lisica počakala.

žandar
2. January 2014, 19:08
Kaj pa mislita da bi lahko bilo z tem določenim nabojem-(i) narobe? Preveč purfla ?

V mojem primeru za to nimam dokazov, vendar so vsi znaki, da je bilo tako.

Z municijo s&b je bil to moj edin primer, sem pa pred nekaj leti naletel na serijo nabojev znamke Igman v cal. 243 Win. ki me je pri strelu kar malo premaknila, iz tulca pa je izbilo netilko i izravnalo dno, večje škode pa ni bilo. Seveda sem ostale naboje zavrgel in jih nikoli več nabavil.

Deerhunter
2. January 2014, 19:10
Se strinjam, so tudi meni več let dobro delali, pobral pa sem čez daljnogled z enim strelom vsako lisico. Res da večinoma niso padale v ognju, ampak sem vsako našel do cca 100 m od nastrela. Ponavadi gredo do prvega grma, kolikor daleč pač to v situaciji je. Do zdaj sem jih s to kombinacijo uplenil okoli 10.

Ko pa sem kupil novo škatlo 4,2 mm, ker je starih 4 mm zmanjkalo pa ni šlo več. Na lovu sem poizkušal napolniti puško in se niti slučajno ni hotela zapreti. Kot sem že napisal, pa se Baikalka z istim strelivom zapre normalno.


V mojo češko bokarico paše ta patron kot ata na mamo. Na 50m je še vsaka lisica počakala.

aron
27. February 2014, 14:30
Ne vem če je tema prava. Če ni prosim administratorja da prestavi temo. Potrebujem platnice za ročaj pištole PHP - prvi hrvatski pištolj. Če kdo ima kaj uporabnega prosim na zs ali 041-956 717. Hvala. Štefan