PDA

View Full Version : Lov z goniči



Brakir
25. August 2013, 22:17
Je enkrat sveti mož tu na forumu zapisal: "lov s psom je za romantike....."

No še en link do malo romantike......

http://m.youtube.com/watch?v=PSe_dRP5IZM

Hubertus
25. August 2013, 23:25
Res je...čisto res....vrhunska romantika vsak trenutek vse od jutranjih priprav do uplenitve...

Prekrasna predstava lova z goniči. Čudovito delo grških goničev in božanski glas porcelanca.

Mprimož, na videu je lepo prikazan način dela zahodnjaških goničev t.j. kot sva se menila po telefonu, da delajo v bližini vodnika tako rečeno "pod puško", kot smo navajeni pri šarivcih. Kasneje lahko vidimo, kako so se po "dvigu" zajca (pes je to nakazal z dolgim laježem) pognali v lepo gonjo in prignali zajca pred strelca oz. v tem primeru pred kamero.


Pa še ena iz domačih logov z mojimi gaskonkami (prepeličarka, ki je zraven na videu ni imela pojma kaj bi morala početi zato danes greje kavč neke gospe...)
http://www.youtube.com/watch?v=shFttlU-MJc



...

mprimoz
26. August 2013, 10:57
Brakir in Hubertus Bighand za linke oz. posnetke.
Ja, razlika med načinom dela zahodnjaških in balkanskih pasem goničev je očitna.
Odlično bi bilo, če bi se ljubitelji in vodniki goničev tu na forumu malo bolj razpisali o svojih izkušnjah in na sploh o lovu z goniči.:OK:

Brakir
26. August 2013, 11:26
Brakir in Hubertus Bighand za linke oz. posnetke.
Ja, razlika med načinom dela zahodnjaških in balkanskih pasem goničev je očitna.
Odlično bi bilo, če bi se ljubitelji in vodniki goničev tu na forumu malo bolj razpisali o svojih izkušnjah in na sploh o lovu z goniči.:OK:

:yea1::OK:Bighand:yea1:

se strinjam popolnoma.... sam imam prepeličarko, sem super zadovoljen z njo, da ne bo pomote, a kljub temu se ji pridruži še posavska gonička čez kak teden..... zanimivo je tudi da sem kar nekaj komentarjev slišal.... saj maš prepeličarja, zakaj goniča, ga boš za druge futral, po jagah čakal, zmetal denarja ogromno za bencin ko ga boš iskal po lovišču.... uuuuu, pa zakaj posavca? a ja bolj zabite pasme nisi mogel najti..... to so bili komentarji..... sem modro molčal in sklenil da jim bom poskusil dokazati nasprotno z delom psice....

detel
26. August 2013, 12:39
Brakir in Hubertus Bighand za linke oz. posnetke.
Ja, razlika med načinom dela zahodnjaških in balkanskih pasem goničev je očitna.
Odlično bi bilo, če bi se ljubitelji in vodniki goničev tu na forumu malo bolj razpisali o svojih izkušnjah in na sploh o lovu z goniči.:OK:
Nekaj za začetnike.
Prakticiram dva načina lova z goničem (goniči).
Prvi je ta, da s psom hodiš, seveda počasi, da ima pes čas iskati. Vodiš ga na pozicije kjer naj bi bil zajček ali lisica. Ko pes dvigne moraš čimprej zasesti najbližji štant in vztrajati dokler pes goni.
Drugi način pa je ta, da prideš na stojišče s privezanim psom. Tam ga spustiš, se usedeš na stolček in čakaš. Izkušen pes bo iskal v vse večjih krogih in precej daleč. V kolikor ne bo dvignil, se bo vrnil po uri ali več, nato se premakneta na drugo stojišče in postopek se ponovi. Tu je potrebno veliko strpnosti, ki jo zmorejo le pravi lovci goničarji. Lepo je pričakovati lajež ali vrisk psa, ko divjad dvigne.
Trenutno se poslužujem prvega načina, ker je zdravo hoditi in globoko dihati :icon_wink:.
Pomembno je dobro poznavanje terena (stečin, stojišč) kar pa si pridobiš s časom s samim lovom ali koristiš tudi znanje starejših tovarišev.
Vsekakor je to zanimiv lov, če imaš za to žilico, strast.......

Hubertus
26. August 2013, 13:41
Lepo povedano Detel. Najh dodam še nekaj mojih besed, ki jih narekujejo moje izkušnje in izkušnje prijateljev, strastnih goničarjev doma in v tujini.

Način lova, ki si ga opisal t.j., da ga spustiš k iskanju ti pa se usedeš in čakaš da kaj najde, je možen samo z balkanskimi pasmami goničev, tistimi, ki smo jih vajeni desetletja v naših loviščih.
Balkanske pasme, (pa tudi vzhodno evropske) se od zahodnjaških (predvsem romanskih) razlikujejo po tem, da jih odlikuje izredna samoiniciativa, kar pomeni, da pes v fazi iskanja samostojno preizkuje teren v velikem radiusu okrog vodnika. Za romanske pasme pa je značilno, da v fazi iskanja ohranjajo stik z vodnikom torej se moramo z njimi gibati po lovišču, da v naši bližini (v radiusu 100 do največ 500m) preiskujejo teren. Ko je divjad dvignjena oba tipa goničev zaženeta, dolžina gonje pa je odvisna od vzgoje psa ter posledično odnosa med vodnikom in psom.
Kakšen tip psa si bomo nabavili je odvisno od tega, kakšen način dela goniča nam je bolj pri srcu. Na Sardiniji npr. množično posegajo po balkanskih pasmah, saj so lovišča, kjer se nahajajo divji prašiči, zaradi goste mediteranske vegetacije ljudi neprehodna. Iz tega sledi, da potrebujejo psa, ki ima močno samoiniciativo in torej sam preizkuje teren, njihovi prašiči pa so veliko manjši od naših zato je čisto dovolj ostrina povprečnega istrijanca, da jih požene v beg.
Meni osebno je bolj pri srcu, da pes v fazi iskanja dela v mojem vidnem polju saj tako v večini primerov vidim kaj je "dvignil" pa tudi zaštantam lahko takoj ko začne goniti. Če bi pes dvignil divjad npr. kilometer ali več stran od mene bi potreboval kar nekaj časa in truda, da bi prišel v bližino gonje in se postavil na štant. Čudovit pripomoček pri lovu z goničem je GPS sledilnik, ki nam v vsakem trenutku pokaže, kje se nahaja pes ter nam širi znanje o tem kako se giblje divjad pred psom.

V fazi šolanja mladega goniča zagovarjam dva načina in sicer v odvisnosti od tega ali bomo s psom lovili sami ali pa ga bomo vodili na skupne love. Če želimo imeti uporabnega psa za eno ali pa drugo vrsto lova moramo vedeti, da sta načina nezdružljiva!!! Pes, ki na posamiični jagi dolgo goni je na skupnih jagah neuporaben saj požene na začetku lova, potem pa ga ne vidimo več cel dan. Obratno pes, ki je vpeljan v skupne love in ne goni več kot 15-20 min je neuporaben za individualni lov saj nam ne bo nikoli gnal zajca, lisice ali srne toliko časa, da bi jo v krogu lahko zaštantali.

Goniča za individualni lov učimo tako, da že malega vodimo na jutranje sledi zajcev, se počasi gibamo ob njim in v trenutko, ko najde vonjavo obstojimo ter mu damo čas, da sled temeljito preišče. S tem ko stojimo in psa čakamo mu damo vedeti, da se lahko v miru prepusti iskanju. Kasneje se bo vedno bolj oddaljev od nas ter se k nam tudi vračal. Naša naloga je, da ga čakamo vedno na istem mestu in ga tako prepričamo, da čakamo nanj. Iskanje in gonja se bo na tak način vedno bolj podaljševala. Če bomo imeli "romanski" tip goniča se bomo morali ves čas počasi gibati sicer se bo pes usedel poleg nas in čakal novih navodil.

Goniča za skupno jago šolamo drugače. V bistvu ga moramo "pokvariti". Psa ne vodimo v lovišču v jutranjih urah, ko je na tleh veliko sledi nočnih pohodov divjadi, ampak ga peljem ven v večernih urah, ko je sledi malo. Psu ne dovolimo, da bi v nedogled razpredal morebitne sledi ampak mu prigovarjamo, da gre naprej v površno preiskovanje terena. Poskušamo dvigniti divjad skupaj z njim tako da jo pes prej vidi in sliši kot pa zavoha. Najti divje prašiče pa itak vemo, da ni problem niti za naš nos. Ko pes požene ga nikoli ne čakamo na mestu kjer je krenil za divjadjo. Vedno se odmaknemo od tam, tako kot to naredimo na pogonu. Na začetku se jasno oddaljimo nekaj deset metrov in sicer tako, da psa vidimo, potem pa razdaljo povečujemo. Piko na i v dolžini gonje bo dodala praksa na pogonih, ko bo pes ugotovil, da se ne splača veliko teči, če divjad ni bila odstreljena ali obstreljena.

Jagermaister
26. August 2013, 15:29
...prepeličarka, ki je zraven na videu ni imela pojma kaj bi morala početi zato danes greje kavč neke gospe...


Hm!
Moja prepeličarka zajca goni tudi uro in pol do dve. Včasih ga celo dvakrat prižene nazaj. Dvigne pa ga ponavadi zelo hitro.

Jagermaister
26. August 2013, 15:44
... pa zakaj posavca? a ja bolj zabite pasme nisi mogel najti..... to so bili komentarji...
Vedno sem imel terierje, sedaj pa imam poleg prepeličarke še 5-mesečnega posavčka. Tudi sam sem bil mnenja, da goniči glede na to, kako malo se zahteva od njih, najbrž ravno ne slovijo po inteligenci.
Psiček je to postavil na laž, saj tako ubogljivega in učljivega psa še nisem imel. Vsega se je naučil mimogrede, brez prisile, uboga pa na migljaj.
Očitno je vzrok pri vodnikih!

Brakir
26. August 2013, 16:06
Očitno je vzrok pri vodnikih!


Bighand

Hubertus
26. August 2013, 16:12
....Tudi sam sem bil mnenja, da goniči glede na to, kako malo se zahteva od njih, najbrž ravno ne slovijo po inteligenci.
Psiček je to postavil na laž, saj tako ubogljivega in učljivega psa še nisem imel. Vsega se je naučil mimogrede, brez prisile, uboga pa na migljaj.
Očitno je vzrok pri vodnikih!

Trenutno imam mlado nemško žimavko, ki jo bom uporabljal za lov na veliko divjad. Za goniča se nisem odločil, ker zaradi družinskih obveznosti nimam dovolj časa, da bi ga izšolal v uporabnega lovskega psa. Če govorimo o šolanem goniču potem stereotip o teh psih gotovo ne velja.

Moja prepeličarka je pač bila taka. To ne pmeni da imam tako mnenje o pasmi.

Prepeličar serec
14. December 2013, 21:58
lov z goniči
lovsko uporaben gonič je tisti kateri v gozdu goni lisico, zajca, divjega prešiča najmanj 15 min., če se na lovu lovi in zastreli divji prešič, pa ne pade v ognju, za goničem popravi njegovo delo pes krvoslednik, če lovimo lisico pa tudi če jo že zatrelimo ni take škode kot, če zastrelimo zajca.
Za poljski lov gonič ni uporaben, ker mora gonič goniti zajca vsaj 15 min, da tudi na PNZ opravi s I. nagradnim razredom, na tekmi pa vsaj mislim, da 30 mim. za I. nagradni razred.Poleg tega so v nižinskem delu ceste, kjer se lovi zajec in fazan, pes gonič ni uporaben, ker če zajca goni kot gonič vsaj 15 minut ga nam povozi avto, smo brez psa goniča in še za nastalo škodo smo vodniki odgovorni kot lastnik psa. Gonič kateri ni šarivec ali ptičar klateri dela pod puško, pes gonič kater išče pod puško ni gonič, s tem, da držimo goniča na kratko pod puško škodimo skupini goničev, saj tudi sedaj vidimo, da goniči več ne gonijo, divjadi tako dolgo, da divjad prižene nazaj.
Z GONIČE NAJ SE LOVI PO GOZDU, SAJ S TAKIM NAČINOM LOVA BOMO IMELI PSA GONIČA, ZA LOV POD PUŠKO SE UPORABLJA PTIČARJA, ŠARIVCA MOGOČE TUDI NEMŠKEGA TERIERJA KATER JE OPRAVIL VUP. S PSI KATERI OPRAVIJO SAMO PNZ NAJ SE LOVI SAMO GOZD. GONIČA LAHKO UPORABIMO TUDI ZA LOV RAC MLAKARIC S KATERIM PREDHODNO OPRAVIMO TEKMO V VODNEM DELU, POZNAM PAR BRAK JAZBEČARJEV KATERA IMATA OPRAVLJENO TEKMO V VODNEM DELU.
IMAM GONIČA ZATO DOBRO POZNAM PASME KAKO SE LOVI Z GONIČI.
lOVSKI POZDRAV

alojz1
14. December 2013, 22:32
[QUOTE=Prepeličar serec;104138] če lovimo lisico pa tudi če jo že zatrelimo ni take škode kot, če zastrelimo zajca.
/QUOTE]
Se ne strinjam. In ne nadaljuj z takimi.

Rusevec
14. December 2013, 23:11
Prepeličar, serec:
Vse kar si napisal je dokaj vprašljivo, še manj pa neprimerno, da zavajaš lovce z svojimi dokaj laičnim mišljenjem. Z tem če imaš doma goniča še ne pomeni, da kaj veš o tem goniču. Svetoval ti bi, da si nasplošno še kaj prebereš, na splošno o lovski kinologiji in o zgodovini lovske kinologije !!!

dolgin
15. December 2013, 08:25
Kr nekej....
Koliko drugih pasem pa si že imel?

mugo
15. December 2013, 11:03
če lovimo lisico pa tudi če jo že zatrelimo ni take škode kot, če zastrelimo zajca.
Bi obrazložil malo to kamenodobno idejo?http://forum.lovac.info/Smileys/default/dobictem.gifhttp://forum.lovac.info/Smileys/default/bam.gif

Sršen
15. December 2013, 18:56
O jej, jej, jej!!!:lol1::lol1:
Saj ni res, pa je!:lol1:

Hubertus
15. December 2013, 19:18
Kej čem še jaz kej povedat al kaj....


.. ma ne, ne... je škoda cajta!

Prepeličar serec, edino kar lahko dodam na tvojo izjavo je da si idealen kandidat za slovenskega kinološkega sodnika!!!!!!

ben1
15. December 2013, 19:30
Maš prav Hubertus.Bighand

žandar
15. December 2013, 22:30
Pa kaj se jezite, nomen est omen, prepeličar je pač serec in ga ser...e!

Sršen
16. December 2013, 07:01
Pa kaj se jezite, nomen est omen, prepeličar je pač serec in ga ser...e!
Saj se ne. Smo se pa nekateri pošteno nakrohotali. BighandIn ker je smeh pol zdravja,je fino prebrati take "serske" objave. Res da bi spadale v neko bolj spodnjo temo, a vseeno.

No pa še moja zgodba od včeraj.
Ko sem bil letos na začetku sezone skupnih lovov prvič na jagi v naši LD, sem se odločil, da svoje mlade psice nikoli več ne peljem na skupno jago pri nas, saj očitno kljub kopici mladih psov med našimi veleumi še vedno velja, da gonič lahko jaga srnjad. In seveda ti potem ne znajo nič drugega kot to in prašiče. Kar se je Fifek naučil, to pač Fifi zna, Janez mu pa itak ni nikoli pokazal kaj bi bilo prav.:icon_mad:

Tako sem tudi včeraj pasel dolgčas pod smreko in čakal da Diana pomežikne na en ali oba učka. In zaslišim gonjo enega od brakov. Navajen manir in glasu svoje psičke sem najprej pomislil, da ga kakšen lisjak vleče za nos. Ja seveda, misli si. Celo jago je trajbal srnjad in to je prihajal "tako lepo glasno" kakšnih 10 minut za srnjadjo (ta pa seveda praktično po luftu) po sledi mimo štantov. Lastnik pa ponosen ko vrag kako fino njegov ?ukec goni. Prašičev, ki so bili tudi v trajbu, pa še povohal ni, za lisjaka bi jaz na tistem terenu pa tudi pošteno stavil, da bi moral priti pred cev.

Hvala za take finte in hvala komurkoli že za utrditev mojega prepričanja. Bova midva s psico kar solo pa s kakšnim prijateljem lisice trajbala, čas novoletnega dopusta je blizu.:OK:

detel
16. December 2013, 22:49
Tudi pri nas že vrsto let ne lovimo srnjadi na pogonih. Škoda je pokvariti mladega goniča in ga zasvojiti s srnjadjo. Drugo je potisk na srnjad s ptičarji, prepeličarji, terierji...

pidog
17. December 2013, 14:59
Moj pogled ni tako radikalen, vezi kaj naj pes goni. Tudi ne razumem zakaj naj bi parklje gonili samo ptičarji, šerivci, terierji.....:icon_question: . Lovišča, tren, zastopanost divjadi je lahko zelo različen. Pri nas ne bi mogel trditi, da je pogon, brakada kjer se največkrat lovi visoka divjad, uspešnejši brez psov kot s psi (grape, strmine in ostale vukojebine). Je pa res, da nekdo, ki ima dobrega zajčarja ne bo reskiral, da bo pred njim padala parkljasta divjad. Meni tudi ni v interesu, da bi pred njim padla lisica, recimo. Ampak kot pravim, kdaj je potrebno na stvar gledati malo širše. Pes pač mora biti uporaben v lovu; nič več nič manj!
Druga stvar recimo, pri nas ni zastopanost "gorskih" zajcev, kot na nekaterih ravninskih, drugačnih loviščih in se je treba kdaj kar potruditi, da se psa vodi na sledi zajcev.......potem pa še upati, da kakšen pade pred psom, kot najboljše zdravilo, mamilo oz. kot pravijo, da se psa zapečati.
Mlad pes bo sigurno raje potegnil za "parklji" kot za zajcem, ki ni tako lahek zalogaj, posebno za mladega psa. Če so parklji ob tem dejstvu, še številčno bolj zastopani pa je verjetnost toliko večja.
Zajec je zelo povezan tudi z dobrim nosom psa ter njegovo lovsko inteligenco, ki se pa največkrat pridobi s kilometrino, ki jo mlad pes ne mora imeti (niti odrasle "pameti"). Zame je mlad pes recimo vse pod 3 leta -. Na zadnji preizkušnji po krvni sledi sem bil zelo začuden nad slabo voljo vodnika ob "neuspehu" barvarke stare 1.5 leta ........ kaj vse bi ljudje že hoteli od otroka, mladostnika in to ne samo pri psih. Ne pravim pa, da uspeh ni nemogoč seveda.
Kupim psa z malo slabšim nosom in sem recimo obsojen na gonjo srnjadi. A naj ga ubijem al kaj ?!? Pa ne zopet strašit z rodovniki, nebranjem, tralala. Seveda se da marsikaj razbrati ampak vsak pes je do določene mere maček v žaklju. Kot je nekoč že nekdo zapisal, da perfektni starši niso zmeraj zagotovilo za perfektne otroke; zato pa so nekateri klubi uvedli tudi statistiko plemenjakov.

PS
Glede začetnega članka pa ne bi izgubljal besed:limona: ......... po nadaljevanju sodeč, če malo pošpekuliram na našo vrhunsko lovsko kinologijo, manjka samo še nekdo, ki bo objasnil katera pasma je najboljši zajčar:OK:

Dober pogled!

alojz1
17. December 2013, 15:20
Daleč najboljši post :OK:

pidog
17. December 2013, 19:57
Bom napisal še mojo izkušnjo z zaključne brakade na isti dan kot izkušnja Šršena. 7 lovcev, 4 psi; izkušeni istrijanka in planiska gonička (jih zanimajo izključno zajci), naša brakica (ravno 2 leti) in mlada posavka (ne vem točno....pod 1 leto). Dva vodnika letos napolnita 80 let, druga dva pa nekoliko manjbiggrin. Vreme odlično ampak nič vredno za lov s psi :icon_wink: tako, da nihče ni pričakoval kaj preveč, če sploh kaj.
Lastnik posavke se z njo precej trudi, ampak še zmeraj rada požene srnjad.......zmeraj pa obstaja možnost, da naleti na zajca, sled ali pa ga drugi psi priženejo njej na sled in z malo sreče se zajca pred njo še upleni. Si predstavljate veselje vodnika. Psica ima nos, strast tako, da bo že, slej ko prej. Suha je pa kot prekla; najprej ni bila ješča, sedaj se popravlja, tako da bo tudi na kilaži pridobila. Si predstavljate do neke mere žalost lastnika, nič krivega.
Istrijanka in planinec sta izkušena, preiskujeta tudi v ravno pravem radiju in jih zanima izključno zajec.
Brakica je bolj podobna šarivcu, ampak njena realizacija zajcev letos je kar uspešna; oče že dolgo ni tako z užitkom lovil s psom ....... pa recimo, da ji še manjka malo kilometrine in......brez dela ni jela.
Ko pa spusti nos ga ne vzdigne.....kot v transubiggrin
Psi so malo zagnali ampak pogoji so bili slabi itd........ni ulova. Seveda se je vseeno jagalo tri ure:yea1:

Edinega zajca, ki je očitno prišel k nam na malico, je eden od lovcev naključno zagledal prihuljenega malo stran od našega zbirališča, po koncu lova.......potem pa "panika", šus, še enden in zajec veselo naprej v gozd. Seveda takoj vsi s psi v akcijo; nobeden ni potegnil sled staro recimo par minut:icon_wink:

Ampak važno je, da smo se odlično počutili, jedli, kramljali in lovili s psi ...... kdor ne proba, ne ve kaj zamuja:hooray:

Dober pogled!

Sršen
18. December 2013, 07:12
Jaz pa Pidoga ne bom nič hvalil.:icon_wink:

Kako vsi radi pozabljamo zakaj se srnjadi ne bi gonilo.:icon_mad:

Sedaj imamo pa dve izbiri.
pod 1., da rečemo, da smo lovci včasih bili kreteni in smo napačno sklepali, da srnjadi ni dobro goniti s psi, ker to škodi srnjadi in smo šele sedaj spregledali.

pod 2., da rečemo da srnjadi sicer to škodi, ampak nas boli k...c in bomo poganjali srnjad s psi, da bomo le izpolnili plan, ki ga celo leto nismo bili sposobni, ker srnice pač niso hotele priti v bife in da se pes mora zletati.

Ob tem se seveda postavlja vprašanje ali je divjad zaradi nas, da lahko športamo, ali smo mi zato, da skrbimo za divjad in moramo naše načine lova prilagajati "novim situacijam" v naravi.


Zavedam se, da male divjadi ni več toliko, kot je je bilo včasih po poljih. Za zajca kot pravijo to še posebej velja. Za lisico pa nikakor ne. In poglejte resnici v oči! Noben gonič nima tako slabih zasnov, da se ne bi mogel v svojem življenju naučiti goniti male divjadi. Če je, je invaliden in naj bo doma za zapečkarja. Tisti lovec, ki se mu pa ne ljubi učiti sebe in psa, ga pa sploh ne bi smel imeti za lov. Pa naj bo star 20 ali pa 80 let. Vse prevečkrat vidim vodnike, ki se nočejo učiti, ki nočejo poslušati že navodil inštruktorjev na osnovnih tečajih, ki nočejo in niso zmožni vzpostaviti stika s psom. Pri takih vodnikih bo pes jagal zase in ne bo delal v tandemu za lovca! In bo seveda gonil najlažji plen, srnjad.
Nisem noben kinološki strokovnjak in tudi sam delam napake s svojimi psi, a nekaj vem. Četudi se v zgornjem pisanju popolnoma motim, še vedno velja,

da ni srnjad zaradi nas in naših psov, temveč mi in naši psi zaradi nje!

detel
18. December 2013, 08:43
Najboljši post, Sršen.
Pidog, psi "srnarji" gonijo srno tudi po 3 ure in več... Kaj imaš od takega psa na jagi? Zato sem napisal potisk s ptičarji, terierji...ker srnjad poženejo na kratko. Visokonogi goniči so hitri, veliko srnjadi se na tak način le zastreli. Gonič naj bi bil za lisico in zajca, srno pa čakamo ali zalezujemo :icon_wink:.

alojz1
18. December 2013, 10:00
Pidog, psi "srnarji" gonijo srno tudi po 3 ure in več...
Včasih smo (pri nas) lovili 80 zajcev in 15 srnjadi. Kasneje 130 srnjadi in 2 zajca.
Psi so pa enaki.
Zajec in lisica se v dolgi gonji vračata na domač teren. Ostala divjad ne. Čemu sedaj služijo dolgi goniči? V treh urah je že v tretji LD.

detel
18. December 2013, 10:24
Tudi tu dol je bilo srnjadi le za vzorec. Ko je bila prva uplenjena v naši LD, niso bili čisto prepričani ali gre za srno (po izjavah starih lovcev). Psi pa niso več enaki. Takrat je bil le istrijanec pa kak posavc. Danes pa je veliko prepeličarjev, terierjev, goničev precej manj.

alojz1
18. December 2013, 10:38
Psi pa niso več enaki. Takrat je bil le istrijanec pa kak posavc. Danes pa je veliko prepeličarjev, terierjev, goničev precej manj.
Mislil sem, da govorimo o goničih. Istrijanca poznam kot zelo vztrajnega. Včasih je bil večinsko zastopan, danes je redkost. In zaradi spremembe strukture divjadi se pogosteje posega po drugih pasmah. Čeprav je tudi kakšen brak zelo dolg. Divjad, ki jo danes lovimo z psi (razen lisice in kakšen redek zajček) se ne vrača na svoj teren. Zato gonič ni več tako pogost. Dovolj daleč požene že prepeličar.

pidog
18. December 2013, 10:58
Sršen, Detel, saj vama nič ne oporekam, samo kot pravim gledam na stvari malo drugače. Kapo dol vsem vodnikom, ki delajo "dobro" s svojimi psi.
Se strinjam, da ne bom ravno uspešen s srnarjem, ker za to obstajajo drugi boljši načini lova, ampak zopet je bila tudi situacija ko je pes naletel in vzdignil jelenjad in je prav v "šajbo" stopila pred lovca. Nič v begu, ampak se je lepo ustavila.
Glede dolžine gonje srnarjev ....... tudi prav, če je posplošitev za dolgonoge goniče, 3+ ure za v knjigo zapisat. Sam nisem tako prepričan.
Da pa delamo škodo srnjadi z gonjo, pa pri meni ne pije vode oz. ravno toliko škode kot zajcu in lisici itd....... edino če je treba lisico kot morilko zajcev iztrebiti..... o miših in ostali golazni pa kdaj drugič:icon_wink:
Če že ima nekdo načrtnega ali nenačrtnega srnarja bo pa na pogone hodil. Pri nas niso nič od škode........pri vas pa pač niso zaželeni.
Pa da ne bo kdo mislil, da pri nas podpiramo brakade na srnjad ali, da je moje pisanje podpora takemu lovu. Uživam v lovu na zajca in nihče ne nosi za vsak slučaj še karabin s sabo.
Hočem samo povedati, da naj bo pes uporaben pri lovu!!! Lov ni športni poligon ampak izhajanje po uporabnosti psa iz prakse, zato je posploševanje vsaj zame malo neodgovorno, zavajajoče.
Ptičarji za ptiče (čeprav je večina "ptičarjev" ki so pri nas najbolj zastopani v matici tretiranih kot vsestransko uporabni psi; pod drugo pa ptičarji sploh ne obstajajo; obstajajo pa psi ki stojijo na divjad), terjerji za v rov, goniči za +20min...........in posploševanje vodi v eno veliko zmedo in klatenje neumnosti. Nič drugega!!!

Iščimo v svojih in drugih psih dobro in ne slabosti. Bodimo kritični, predvsem pa samokritični pri vzreji. Glejmo pse in ne rodovnike. Lastni narcisoizem v lovski kinologiji ne bo pil vode in ji bolj škodi kot koristi!!!
......ker nismo poligonarji in BOBiči:icon_wink:

Dober pogled!

Brakir
18. December 2013, 10:59
Potem je lov na zajca in lisico z goničem res le za največje romantike v lovstvu.... Nekateri so mi namesto romantik rekli idiot, pa saj je isto :icon_wink:

alojz1
18. December 2013, 11:07
Ptičarji za ptiče (čeprav je večina "ptičarjev" ki so pri nas najbolj zastopani v matici tretiranih kot vsestransko uporabni psi; pod drugo pa ptičarji sploh ne obstajajo; obstajajo pa psi ki stojijo na divjad), terjerji za v rov, goniči za +20min...........in posploševanje vodi v eno veliko zmedo in klatenje neumnosti. Nič drugega!!!
No o tem bi pa lahko dolgo debatirali. Torej je prepeličar za prepelice. biggrin
Vemo pa, da je eden najboljših za prašiče. Gre v goščavo, je dovolj oster in ko požene se kmalu vrne. Skratka idealen za naše razmere. Ko beži divjad izven pogona je tako vseeno kako daleč bo pes gonil. Nazaj jo ne bo . Veseli bomo, če bo pes srečno prečkal vse ceste.
Imajo pa pri nas dobre izkušnje z žigcem. Nikoli predolg. Pa lovijo vse. Tudi srnjad. Dvigne in goni vse in ni usmerjen le na eno divjad.

pidog
18. December 2013, 11:10
Da je lov z goniči za romantike so pisali tudi skoraj pred sto leti :icon_wink:
Kot pravim, kdor ne proba ne ve kaj zamuja:OK:

Dober pogled!

Sršen
18. December 2013, 11:25
... Da pa delamo škodo srnjadi z gonjo, pa pri meni ne pije vode oz. ravno toliko škode kot zajcu in lisici itd....... edino če je treba lisico kot morilko zajcev iztrebiti..... o miših in ostali golazni pa kdaj drugič:icon_wink:


Pa poglejmo kakšna je razlika med srnadjo, zajcem in lisico.

Na vse z izjemo lisice, se lov z goniči izvaja predvsem pozno jeseni in pozimi.
Kako se srnjad pripravi na zimo vemo, kdor ne, naj si malo prebere strokovne članke o prebavilih srnjadi pozimi in minimalni aktivnosti zaradi ohranjanja energije. Posledično gonja srnjadi, ki jo požene pes, kateri jo načrtno išče in dolgo goni po lovišču pušča težke posledice na njej. Pri psu, ki se za srnjad ne zmeni, se le ta nekoliko umakne in spet obmiruje, če že slučajno naleti nanjo. Neštetokrat opazovano pri moji prejšnji brak jazbečarki.
Lisjak in zajec znata psu krepko zamešati štrene. Zato le pes, ki mu uspemo vgraditi strast do te divjadi, to uspešno goni dlje časa in jo po njeni navadi prižene v krogu nazaj na izhodišče, kjer jo imamo priliko upleniti.
Škoda, ki jo gonič z gonjo pusti na srnjadi, ki teh manevrov ne pozna, njena edina taktika je beg, je mnogo večja kot na zajcu in lisjaku.

Se v čem motim? Če ja, prosim utemeljitev, da premislim še drugačne argumente!

alojz1
18. December 2013, 11:37
Da je lov z goniči za romantike so pisali tudi skoraj pred sto leti :icon_wink:
Res so takrat pisali. Ampak je bilo zajcev. Danes je največ zajcev v ravninskih loviščih. Lovijo jih z ptičarji. Dolgi gonič je prenevaren za promet. V višjih loviščih je pa parkljaste divjadi več kot zajcev. In pes jo laže najde.
Sršen. Drži kar si napisal. Vztrajni gonič je hud stres za srnjad. Pri drugih bolj počasnih psih se srnjad počasi umika. In tako zaštrika sled, da jo pes komaj razvozla. Večkrat sem gledal kako srnjad gleda kje je pes. In se umakne nazaj, kjer pozna teren.

pidog
18. December 2013, 12:56
Se pravi, zajec je manj podvržen stresu, ker se ga po povratku zmeraj upleni?!? Če ni realizacije je ali slab lovec ali pa slab pes?!?
Mogoče se kaj iz strokovne literature glede prebave zajca in priprave za zimo?!?
......in če pes ni specialist za zajca je pa za srnjad?!? Visokonogi goniči so vsaj 3+ ure

Kako izšolati, kondicijski pripraviti goniča, mladega psa? Srnjadi ne sme goniti, ker nas bo vrli lovec kinolog skur..l, zajcev je bolj malo, pa še problematični za mladega psa, ob kolesu z njim je prepovedano, v bolj urbanem "gozdu" nas bodo prijavili ali imeli probleme z zavetišči.......
Mogoče kakšen nasvet v vsej zmedi, nevednim?!? ..... brez stres za divjad po možnostibiggrin
Mogoče še posledice stresa zaradi goničev na srnjadi iz prakse?


Pes naj bo uporaben pri lovu!!!

Sršen
18. December 2013, 13:13
Pidog, pri nas imamo malo, praktično nič zajcev.
Uplenimo od enega do tri zajce. Sam nisem še nobenega v desetletju in pol odkar sem v tej LD. Prejšnja psica je v tem času pognala le enega da ga je lovski tovariš tudi uplenil pred njo. Z njo drugje nisem lovil.
Pa mojim psom vseeno ne dovolim goniti srnjadi, jih prestrezam kot mlade pse, ko vidim, da hočejo to početi in jih odpokličem, če jih na skupnem lovu v strasti potegne za njimi. Na individualnem lovu mi tega ne počno več kot nekaj deset metrov ali pa sploh indeferentno srnjad, tudi videno spregledajo.
Pa s tem ne trdim, da se ne more zgoditi tudi to, da bo moj pes srnjad v kakšnih posebnih okoliščinah pognal. Je le živo bitje.
Narobe pa je to, da jemljemo gonjo srnjadi za pravilno in sprejemljivo ter s tem opravičujemo lastno nesposobnost učenja psa.
Učenje goniča ni le to da ga sprčimo v lovišču in poslušamo kako bevska. Je še mnogo več in zanimivo bi bilo brati koga, ki ima tu veliko znanja in izkušenj. In ga tu tudi imamo, samo se mu zdi trapasto trositi bisere svinjam. Pa ga razumem.

Ko za določeno vrsto lova resnično ne bo več razmer, takrat takega psa ne bom več uporabljal, ne pa da bi zlorabljal divjad!

In Pidog, še odgovor na tvoje vprašanje: Lisica!

Prepeličar serec
18. December 2013, 13:53
allo, allo, allo

detel
18. December 2013, 13:55
Pidog, bil bi dober novinar ali pa celo sibiggrin, pa brez zamere.
Glej, nekateri pač ne maramo, da nam pes goni srnjad. Z goničem je lep lov na lisičko ali zajca. Ta divjad se prej ali slej vrne na mesto kjer je bila dvignjena in če imaš srečo jo tudi upleniš. Srno je lepše zalezti. Po dolgi gonji pa jo pes prežene najmanj v sosednje lovišče. In psa ni nazaj par ur, namesto, da bi ti v tem času dvignil drugo divjad...

aron
18. December 2013, 14:05
Vsi goniča učimo goniti zajca ali pa srnjad, saj mora narediti pnz. Ko ti tako vrli sodnik pribije 3 nagr. razred lahko psa učiš obratno. Pa čeprav je odličen prašičar. Še tisti ki bi radi vzrejali nekaj ne moremo. Vse skup en golaž iz mesa kini za golaž.

Rusevec
18. December 2013, 14:22
aron:
#...Ko ti tako vrli sodnik pribije 3 nagr. razred lahko ...# - no potem jeta pes, ki je gonil cca 3min, tudi ne zasluži več kod 3 nagr.razred.
Na PNZ-ju lahko goni tudi ostalo divjad /na tekmovanjih samo zajca, lisico in če divjad ni videna, se ga oceni z oceno 1, tako, da je opravil tekmo, vendar pa ne more dobiti več kod III. nagradni razred /, tako da ga lahko sodnik oceni: nos, gonjo, glas...

detel
18. December 2013, 14:32
Vsi goniča učimo goniti zajca ali pa srnjad, saj mora narediti pnz. Ko ti tako vrli sodnik pribije 3 nagr. razred lahko psa učiš obratno. Pa čeprav je odličen prašičar. Še tisti ki bi radi vzrejali nekaj ne moremo. Vse skup en golaž iz mesa kini za golaž.

Da, res smo pri nas neki umetniki :icon_lol:. Do PNZ- ja pusti psa, da goni vse, ker mu je to veselje in poslanstvo. V 2. letu mu upleni dva zajca, lisici ali prašiča in ga začni odvajat od srnjadi. Če ne popusti in je zelo nagnjen k srnjadi, bi ga jaz nekomu podaril. Sem pa imel več psov, ki so zagnali srnjad 10 min., zajca pa 30 ali več. Zame to ni moteče.

aron
18. December 2013, 14:55
aron:
#...Ko ti tako vrli sodnik pribije 3 nagr. razred lahko ...# - no potem jeta pes, ki je gonil cca 3min, tudi ne zasluži več kod 3 nagr.razred.
Na PNZ-ju lahko goni tudi ostalo divjad /na tekmovanjih samo zajca, lisico in če divjad ni videna, se ga oceni z oceno 1, tako, da je opravil tekmo, vendar pa ne more dobiti več kod III. nagradni razred /, tako da ga lahko sodnik oceni: nos, gonjo, glas...

Eh, to sem že enkat pisal. Na pnz je bilo 20 psov in več. Nekaj takih ki mu pokažeš nogavico in laja ko zmešan. Preidem k bistvu, sam sem uspel na lastne oči videti srno ob 3 popoldan (druge divjadi pa sploh ne)nakar je moj kopov celo parkrat zalajal in prišel nazaj. To si res ne zasluži 1 nag. razred niti pes niti organizator. Ko pa vidim svojega psa šolsko lajati na medvedovi sledi ko se jih bi kar nekaj poskrilo (tudi tisti psi ki lajajo na nogavico). Ko ga gledam ko laja na prašiča da se mu meša, oblajava pa tudi mrtvega prašiča, mi pa ni vseeno kakšno oceno naj bi dobil. Mislim pa da gonja na lisico, srno, zajca ali pa na prašiča ni enaka. To mislim da tudi vsi psi goniči ne lajajo za vsem naštetim. Mislim da obstoječi pravilnik za pnz ne bi smel biti enak za vse goniče. Nekatere pasme ki so med goniči, jih vsaj jaz ne bi dal med goniče. Pa ne hvalim svojega kopova ampak zna tudi dobro poiskati zastreljeno divjad pa raco mi tudi prinese. Pač ne laja na srnjad kot veleva pravilnik pnz in že je za 3 nagr. razred. S tem se ne strinjam pa amen. Ampak čez bogove pač ne moreš.

Sršen
18. December 2013, 15:15
... Pač ne laja na srnjad kot veleva pravilnik pnz in že je za 3 nagr. razred. S tem se ne strinjam pa amen. Ampak čez bogove pač ne moreš.
Če bi tako bilo, bi bilo še kar. Sem pa doživel PNZ kjer so tisti, ki so gonili srnjad dobili 1. n.r., tista edina dva, ki pa zajca pa 2. n.r.
Pa je že prav, da sta dobila 2. n.r., ker čas gonje za razrede je predpisan, a da so tisti po srnjadi na istem terenu dobili 1.n.r. pa pove kam gre vzreja goničev.

Se pa v pravilnike ne spuščam kaj dosti in me sedaj zanima, od kdaj gonja goniča srnjadi na PNZju velja enako kot gonja zajca ali lisice? Je to tudi zapisano ali samo praksa na terenu?

aron
18. December 2013, 15:27
Hja, pnz se naredi na terenu neke ld, kjer pa ni rečeno da so tam zajci. Pa recimo da je zajcev 5. Psov pa 25. Meni ni logično da vsi naredijo pnz s 1. nagr. razredom. Torej vsaj srno naj goni pa bo. Pnz kjer bi imel pes možnost goniti prašiča pa ni. Pa pri prašiču se jih polovico ali več psov polula kaj šele da bi gonili. Tudi tisti ki so naredili z 1.nr. Prevetriti je potrebno tudi te pravilnike. V tujini ali pa pri nas se vedno išče goniča ki goni prašiča in ne zajca ali srno. Torej imam psa s 3 nr. pa so mi že kar nekaj ponujali zanj. Kolega ki ima 1 nr. ki je gonil zajca pol ure pa ga bi težko prodal. Pa nista iste pasme ali pa. Ni logike pri meni no.

pidog
18. December 2013, 15:52
Pidog, bil bi dober novinar ali pa celo sibiggrin, pa brez zamere.
Glej, nekateri pač ne maramo, da nam pes goni srnjad. Z goničem je lep lov na lisičko ali zajca. Ta divjad se prej ali slej vrne na mesto kjer je bila dvignjena in če imaš srečo jo tudi upleniš. Srno je lepše zalezti. Po dolgi gonji pa jo pes prežene najmanj v sosednje lovišče. In psa ni nazaj par ur, namesto, da bi ti v tem času dvignil drugo divjad...

Se popolnoma strinjam in tudi z našim psom ne jagamo na skupnih lovih na parklje. Raje sam lajambiggrin . <ne zamudi se pa nobene zajčje brakade, čeprav so plani tudi pri nas bolj klaverni (5 zajcev pri očetu, pri nas 7)
Mogoče se nismo dobro razumeli; hočem povedati da stvari kar posplošimo brez, da bi pogledali vsaj čez plot ali levo in desno od "kinološkega priročnika".

PS
Ne nisem novinar:icon_lol: , daleč od tega. Upam, da tudi napisano ne izgleda kot izpiljeno retorično klobasanje.
Pes naj bo uporaben v lovu!!! Nič več, nič manj :icon_wink:

Dober pogled!

aron
18. December 2013, 16:22
Predlagam parejenje za Slovensko avtohtono pasmo lovskih psov. Angleški zajčar in Nlt. Ime bo Slovenski ščetinasti zajčar. :lol1::lol1::lol1:

Prepeličar serec
18. December 2013, 19:59
Sedaj vidim vaše komentarje lova z goniči, problem je loviti z goniči na polju, za njegovo gonjo 20 ali 30 min. prečka par prometnih cest, pes mora imeti veliko srečo, da ga ne konča pod kolesi avtomobila. V gozdu je lažje loviti lisico in divjega prešiča z goniči, če lovomo zajca v gozdu pa, da ne pade v ognju, je vsak zajec izgubljen, ki ne pade v 50 m od stela, če dobi zajec samo eno šibro zajec teče še par kilometrov, goniči pa niso učeni prinašanja.
Če lovimo na polju še fazana in zajca je lov z goniči katastrofa, lovci ne pridejo, do strela, ker divjad dviguje pred strelci.

pidog
18. December 2013, 20:32
Allo, allo, allo :yea1:

Rusevec
18. December 2013, 22:13
detel:
"Da, res smo pri nas neki umetniki . Do PNZ- ja pusti ..."

No PNZ - Preizkušnja Naravnih Zasnov, kod verjetno vemo se to preizkušajo mladi psi in se jih naj bi ocenjevalo, kaj jim je mati narava podelila.
Vendar preden bi z goničem začeli samostojno loviti /velika napaka - da se z mladim goničem udeležimo brakade in ko začne eden pes goniti, se vsi navadno poženejo za tem psom/, bi moral biti pravilno izšolan. Dr.Lovrenčič je zapisal, da najtežje je pravilno izšolati prav goniča.
No je pač potrebno z psom v lovišče, ko je mlad /da spozna dah divjadi / in nato ni problem opraviti PNZ in pes mora poiskati divjad in jo goniti, sedaj se pa dogaja, da je pes 50m pred vodnikom in čaka kdaj bo vodnik dvignil divjad, da jo bo potem on gonil - postajajo mogoče goniči šarivci.

Sršen
19. December 2013, 07:04
... problem je loviti z goniči na polju, ... goniči pa niso učeni prinašanja.
...
Bistvo tvojega dvoma je učenje. Tudi gonič lepo prinese, če ga le naučimo tega. Pa še kako z veseljem! Imel sem priliko opazovati pravilno izšolanega istrijanca. Na začetku njegovega učenja sicer, a takrat sem prvič videl, česa vsega je ta lep gonič sposoben, če ima vodnika, ki se z njim potrudi in ne le brcne v rit, ko odpre prtljašnik! Išče, šari, dvigne, goni in prinese. Vse za odlično oceno.
Tudi v obliki lova, ki jo običajno izvajajo s ptičarji, torej vrsta in s psi pri sebi, se vzgojen gonič lepo prilagodi. In ustreljeno raco tudi prinese iz vode. Poznam primer vodnika, pa še marsikateri marostar osebno pozna člana tega foruma, ki je z brak jazbečarko dela vse kar se dela s ptičarjem, pa še kaj povrhu.

Tako da ne imejte psov za butaste in omejene. Tako smo le vodniki, ki jih ne znamo učiti in voditi!

pidog
19. December 2013, 07:34
Če je temu res tako, je problem v sodnikih in ne v psih, vodnikih ........ in takšen pes naj ne bi bil za vzrejo. Če pa je nekomu ljubše šarjenej z lovskim psom kot dolga gonja pa ne vidim razloga, da bi mu oporekal:icon_wink:
In zopet pes, ki zna delati samo v skupini pač pade na PNZ-ju in ni za vzrejo, ampak če nekomu to paše naj pa z njim lovi na takšen način.
Oba načina sta tudi uporabna v lovu!

........in zato ker večina ne loči dela lovskih psov (pred in po strelu) in zraven "mežlajo" še vzrejne preizkušnje imamo potem kolobocijo tako v praksi kot na papirju.

Se pa strinjam, da goniči že dolgo niso več samo goniči zajcev in da je do neke mere obstoječ PNZ, pogled na goniče, nekoliko zastarel. Ampak s samokritičnostjo in znanjem vzrediteljev (naj bi to imeli.....baje), ki ga najbolj potrebujejo in so zelo nesrečni če osvojijo malo slabšo titulo (podobno kot športniki in lepotani) v malo čudnem sistemu se ne bi smeli prav pretirano bati za pasme. Seveda pa je v zmoti tisti kateriemu se podeljen I.NR ne odrazi tudi v praksi in samo veselo maha s papirjem ob svojem leglu:icon_wink:
......ostali pa PNZ ja v takšni obliki niti ne potrebujemo, saj ima bore malo z uporabnostjo psa v določenem lovišču.

In še enkrat: Pes naj bo uporaben pri lovu!!!
Pa še za boljše razumevanje; to ni isto kot njegove naravn zasnove ali pa vzreja:icon_wink:

PS
Pa rodovnike z zapisom I.NR ne pozabimo vzet s seboj na jago.........če pes ne odraža osvojene titule v praksi pa v rodovnik poglejmo......in nasmešek na usta se bo povrnil:limona:

PS1
se nanaša na post pred Sršenovim.

pidog
19. December 2013, 07:46
Bistvo tvojega dvoma je učenje. Tudi gonič lepo prinese, če ga le naučimo tega. Pa še kako z veseljem! Imel sem priliko opazovati pravilno izšolanega istrijanca. Na začetku njegovega učenja sicer, a takrat sem prvič videl, česa vsega je ta lep gonič sposoben, če ima vodnika, ki se z njim potrudi in ne le brcne v rit, ko odpre prtljašnik! Išče, šari, dvigne, goni in prinese. Vse za odlično oceno.
Tudi v obliki lova, ki jo običajno izvajajo s ptičarji, torej vrsta in s psi pri sebi, se vzgojen gonič lepo prilagodi. In ustreljeno raco tudi prinese iz vode. Poznam primer vodnika, pa še marsikateri marostar osebno pozna člana tega foruma, ki je z brak jazbečarko dela vse kar se dela s ptičarjem, pa še kaj povrhu.

Tako da ne imejte psov za butaste in omejene. Tako smo le vodniki, ki jih ne znamo učiti in voditi!


Se popolnoma strinjam.
Problem pa vidim v tem, da se tega ne spodbuja oz. nam tudi neumni zakoni to preprečujejo.
Ali se opravljena tekma v prinašanju iz globoke vode vpisuje v rodovnike recimo goničev? (jagati rac tudi kljub izšolanosti tako ali tako potem ne smeš:limona:)
DLP vem, da je pripravljal tudi nekakšen izpit za naziv "prašičarja" . Ali bo ta izpit možen tudi za goniče ter ali bo vpisan v rodovnik? (seveda najprej potrebujemo tudi uradne obore:limona:)

......kolobocija nič drugega.

pranger
19. December 2013, 11:09
Se popolnoma strinjam.
Ali se opravljena tekma v prinašanju iz globoke vode vpisuje v rodovnike recimo goničev? (jagati rac tudi kljub izšolanosti tako ali tako potem ne smeš:limona:)
DLP vem, da je pripravljal tudi nekakšen izpit za naziv "prašičarja" . Ali bo ta izpit možen tudi za goniče ter ali bo vpisan v rodovnik? (seveda najprej potrebujemo tudi uradne obore:limona:)

......kolobocija nič drugega.

Zanimivo branje. Da so omejitve pri lovu takšne kot so, gre tudi "Pravilniku o uporabi lovskih psov v loviščih. Ur.l. RS, št. 98/2002". Vrla Komisija za kinologijo pri LZS pripravlja ta pravilnik že ves ta mandat, prejšnja pa ga je že pripravila, vendar pa zaradi ne vem kakšnih razlogov ni bil sprejet. Dileme, ki jih je Pidong zapisal, bi morale biti v tem pravilniku razrešene oz. zapisane, s čim manj omejitvami za vodnike psov. Žal imamo komisijo, ki bi zadevo v doglednem času izpeljala v dobro nas vodnikov.

Pravilnik za preizkus ptičarjev na divje prašiče je bil sprejet in svoj čas tudi objavljen na internetni strani KZS. Žal ga DLP, ki je predlagal sprejem tega pravilnika, nima objavljenega na svoji strani. Pravilnik določa, da se lahko opravi preizkušnja v lovnih oborah, kar je v skladu z ZLov. Da je malo lovnih obor v Sloveniji vemo, vprašanje je, v katerih imajo divje prašiče in še v kateri obori bi lastnik dopustil preizkus. Tako, da pravilnik je sprejet, opravljanje preizkušnje v Sloveniji pa vprašljivo. Za leto 2014 naj bi DLP načrtoval preizkušnjo v lovu na divje prašiče nekje na Hrvaškem.

Zakaj je DLP predlagal ta pravilnik? Veliko lovcev v srednje gorskih loviščih ima ptičarje, s katerimi lovijo v gozdu. Za lov v gozdu po Pravilniku o uporabi lovskih psov v loviščih 4. člen točka a mora ptičar mora imeti opravljen VUP, kar pa je zahtevna preizkušnja za nekoga v srednjegorskem lovišču, ki nima v lovišči male divjadi. Iz razloga, da se bo lahko s ptičarji lovilo v gozdu - prašiče, je bil sprejet pravilnik s tem, da ta preizkušnja ne zadostuje za vzrejo.

Je vprašanje smiselnosti, da se z goničem opravi preizkus na divjega prašiča, da bi lahko z njim lovil v gozdu, če vemo, da v Sloveniji praktično "legalno" ni omogočeno preizkušanje v obori (ni lovnih obor), preizkus nekje na Hrvaškem pa je povezan z dodatnimi stroški.

Bi pa bilo smiselno enotno urejati preizkušanje za posamezna področja dela, kot je na primer "delo po krvni sledi", da bi veljala za vse pasemske skupine.

Hubertus
19. December 2013, 14:33
En kup klobasanja kot ponavadi in da bo mera polna, bom še jaz pritaknil eno klobaso, ki se bo žal izgubila v poplavi bolj ali manj konstruktivnih komentarjev.

Goniči, kjer koli po Evropi so bili skoraj vsi po vrsti vzrejeni pretežno za lov na zajca in lisico medtem, ko so za lov na veliko divjad uporabljali molosoidne in dogolike pasme psov, ki so dandanes v glavnem izumrle ali se prelevile v športne pasme.
Izjema so bili le in so še vedno Francozi, ki so z goniči lovili oz. še vedno lovijo veliko divjad, v preteklosti volkove, prašiče in jelenjad, danes pa pretežno le še jelenjad. Med tristoletno zasedbo Anglije so tak način lova vpeljali tudi na tem otoku, kjer se je, od velikih lovov na konjih obdržala le oblika lova na lisico (umetno se razume).

Kaj bomo pa danes lovili z goničem je odvisno pa od tega, kakšen način lova želimo izvajati, v kakšnem lovišču lovimo, kakšna divjad je zastopana, kakšna je geografska lega lovišča in posledično klima...itd, Predvsem pa ne mečemo vsega v isti koš!!!!!!!

O tem kako z goničem lovimo zajca ne bi po nepotrebnem izgubljal preveč besed. Tudi o tem, kako se ga izšola sem že povedal svoje mnenje (prepričanje) in to večkrat, zato tudi o tem ne bom več. Komur pač ni jasno kako se to počne, naj se vpiše k ribičem, če pa ga to ne zanima naj pusti druge pri miru. Lov z goničem (individualno ali v družbi dveh, treh kolegov, ki vedo kako se stvari streže) je, kot pravi kolega Pidog samo za ROMANTIKE!!!!!!! Drugi naj si kupijo prepeličarja ( v garaži pa naj bo golf...btw)

Kaj pa srnjad???
Ej dragi moj Sršen..... jaka ti je tebi teorija, ali.....!!!
Res je Pidog! Špeha od srne je škoda, zajc pa itak laufa na baterije, a ne da?!
Sršen, kaj dovoliš loviti tvojim psom, je čisto tvoja osebna odločitev, kakor tudi vsakega drugega vodnika. Lahko lovite zajce, ki jih ni, lahko jagate pujse, če so (ne vem), lahko prežite na siničke.....delaj, kar ti srce poželi, samo ne mi prosim klobasat okrog s tem etičnim sranjem in energetskimi bilancami. Strokovne članke, ki jih prebiraš pišejo tisti, ki pač znajo pisati...! Povej mi, če kdaj naletiš tudi na strokovne članke o porabi energije pri zajcu ali lisici ali pa celo o divjem prašiču. "Ko bi le zajec in lisica roge imela, pisale bi se o njiju širne strokovne diskusije…"

Vsakemu, ki si bo želel z goničem jagati na pogonih prašiče, se bo zdelo samoumevno, da bo bolje, če njegov pes ne bo teral srnjadi, sploh ne na dolgo. In pri tem mu ni treba tveziti o energetski bilanci srninega špeha in o etiki. Tudi dolg ne bo smel biti tak pes v gonji, kako in če bo to vodnik dosegel pa je vprašanje in naloga za vsakega posameznika. Sploh pa goniči v loviščih, kjer jagajo pred njimi samo prašiče, hitro pogruntajo kaj se splača loviti in sami od sebe opuščajo srnjad.
Pa tudi vsakomur, ki si želi s svojim psom jagati izključno zajca in lisico na posamičnem lovu je jasno, da bo gonja srn moteča stvar.

Če pa v lovišču ni zajcev in niti pujskov je lov na srnjad zelo lepa zadevščina. Lov poteka natanko tako, kot na zajca saj tudi srnjad kroži po svojem terenu in ne beži v tretje lovišče, kot navajajo nekateri. Kdor ni probal pač ne ve. Čisto vsi tereni sicer niso primerni za tako vrsto lova. Bolj primerna je strnjena gozdna površina, medtem, ko na odprti obdelovalni površini ne bo šlo, ker bi srnjad delala prevelik krog. Nadvse dobrodošla je seveda tudi GPS ovratnica, ki nam omogoča vpogled v gibanje psa ter divjadi, če pa gonja ne poteka v želeno smer ali traja predolgo (več kot pol ure) lahko psa brez težav prestrežemo in odpokličemo.
Lov poteka lahko od septembra naprej in ne samo pozno pozimi, kot navaja Sršen. Če je sneg visok in ob tem hrana borna, se lova itak ne sme izvajati, ča pa ga ni oz. dokler ga ni, ima srnjad dovolj hrane in ugodne pogoje za zdravo bivanje. Na Primorskem snega ni in srnjad ima od ugodni klimi, obilici popja in plodovja ter kvintalih nepobrane koruze po poljih, krasne pogoje za preživetje tudi pozimi. Zato ne moremo pravil posplošiti po merilih, ki veljajo za Pokljuko.

Lov srn z goniči ni problem, problem so vodniki, ki mislijo, da bo njihov gonič v petek tri ure gonil zajca, v soboto pol ure srno, v nedeljo bo na pogonu gonil po petnajst minut prašiče, v ponedeljek pa iskal po krvni sledi….

In kaj je še najbolj zanimivo pri vsem tem? Tudi ti psi in njihovi vodniki so opravili PNZ? Kako to,da se nam potem to dogaja? V vsaki drugi izjavi v tej temi ste postavili smisel PNZja za goniče, ki psu daje pravico do izvajanja lova, pod vprašaj in izpostavili njegov nesmisel. Le kdaj se bomo zavedli absurda izvajanja teh preizkušenj.

Pranger, z enim stavkom mi prosim odgovori zakaj mora ptičar opraviti preizkušnjo na divje prašiče?!

Pidog, še enkrat jaz: pes naj bo uporaben pri lovu, o njegovi uporabnosti pa naj odloča vodnik sam in ne PNZ. To naj ostane za izbor za vzrejo.

Sršen
19. December 2013, 15:24
No, če res strokovni članki ne veljajo, bo pa najbolje, da res vsak po svoje drk..o in vsak za svojo pamet mislimo, da je najboljša. :whistle: Bo še bolj pestro, ko bomo samo na tej osnovi eden drugemu "dokazovali".

Bokarca
20. December 2013, 01:09
Izjema so bili le in so še vedno Francozi, ki so z goniči lovili oz. še vedno lovijo veliko divjad, v preteklosti volkove, prašiče in jelenjad, danes pa pretežno le še jelenjad. Med tristoletno zasedbo Anglije so tak način lova vpeljali tudi na tem otoku, kjer se je, od velikih lovov na konjih obdržala le oblika lova na lisico (umetno se razume).



Očitno sem prešprical uro zgodovine o tristoletni Francoski zasedbi Anglije?

Hubertus
20. December 2013, 01:42
Očitno si res šprical...

Moram popraviti navedbo. Zasedba ni trajala tristo let ampak cela 403 leta. Zasedli pa so jo Normani, ki pa so kljub temu na območje današnje Anglije vpeljali francoski jezik, ki se je kot uradni govoril celih štiristo let, kar se še dandanes odraža v angleškem jeziku.
Nazadnje so Angleži okupatorje pregnali s svojega ozemlja v t.i. stoletni vojni, ki je trajala celih 116 let, ob tem pa so izgubili tudi vse province, ki so jih imeli na francoskih tleh. Eden glavnih protagonistov te vojne je bila vsem znana Ivana Orleanska, ki pa je na koncu neslavno končala na grmadi.

Ja, lov z goniči je zelo stara zadeva...!!

pidog
20. December 2013, 15:52
Zakaj je DLP predlagal ta pravilnik? Veliko lovcev v srednje gorskih loviščih ima ptičarje, s katerimi lovijo v gozdu. Za lov v gozdu po Pravilniku o uporabi lovskih psov v loviščih 4. člen točka a mora ptičar mora imeti opravljen VUP, kar pa je zahtevna preizkušnja za nekoga v srednjegorskem lovišču, ki nima v lovišči male divjadi. Iz razloga, da se bo lahko s ptičarji lovilo v gozdu - prašiče, je bil sprejet pravilnik s tem, da ta preizkušnja ne zadostuje za vzrejo.

Je vprašanje smiselnosti, da se z goničem opravi preizkus na divjega prašiča, da bi lahko z njim lovil v gozdu, če vemo, da v Sloveniji praktično "legalno" ni omogočeno preizkušanje v obori (ni lovnih obor), preizkus nekje na Hrvaškem pa je povezan z dodatnimi stroški.

Bi pa bilo smiselno enotno urejati preizkušanje za posamezna področja dela, kot je na primer "delo po krvni sledi", da bi veljala za vse pasemske skupine.

Hmmm, za veliko smrtnikov zopet samo zmeda.
Če pogledamo vse skupine, predpise, tralala ......... kaj naj bi potem bil lahko deloveni (ne VZREJNI) izpit za delo v gozd; med vsemi "veščinami" je zmeraj veznik "ali":icon_wink:: sledoglasnost (gonja, šarjenej), izdelava vlečke dlake (zajec, lisica) z aportom, izpit za "prašičarja", krvna sled .... v grobem je to vse kar zadeva dela v gozdu, čeprav je moje mišlenje takšno, da je dovolj da se divjadi ne natrguje in zakopava.
Za delo na polju (lahko se motim, ker nimam dovolj izkušenj iz prakse oz je že sedaj kar dobro urejeno; saj naj bi bili ja eminenca; kar "krvosledništvo" pač ni dokazalo, prej obratno):vlečka dlake in perja z aportom ....... recimo; je pa delo pred strelom izuzeto (saj tudi retriverjem ni potrebno markirati); pač ni realizacije ali pa.
Lov race; aportiranje iz globoke vode; in zopet je delo pred strelom izuzeto.
Skratka, zelo težko je pošteno vse ovrednotiti, tako delo po strelu in pred strelom, ki je vsaj s stališča etike manj sporno.
Kolega Hubertus, potem je tudi odgovor zakaj izpit "prašičarja" za ptičarje jasen:icon_wink::yea1: ....... pa da ne boš Prangerja spravljal v zadrego; za prav vse skupine je pomemben s stališča vzreje in lažjega iskanja pravega mladiča za takšen lov; nič drugega:icon_wink:

Dajmo že enkrat izhajati iz prakse, saj to lovska kinologija tudi je; saj nismo športniki, poligonarji primarno.
In začnimo že enkrat ločit delovne in vzrejne preizkušnje.
Lovce kinologe pa tudi vspodbujajmo, da opravi nekdo tudi preizkušnje, recimo tudi tiste, ki se ne tičejo ravno vzreje, strogega pogleda na določeno skupino. Od viška ne boli glava.
Samo na tak način lahko lovsko kinologijo naredimo bolj kvalitetno, brez narcisoizma, oporekanja in ostalih zdrah ter za njo zainteresiramo tudi druge ljubitelje psov; ni ga lepšega gledati psa v tisti njegovi prvobitnosti, pa še skoraj edini smo ostali.

Koliko časa bo pa trajalo je pa vprašanje?!? Že pred 2002 letom so bili na čelu očitno jurčki, v desetih letih se ni pa nič spremenilo. In da, imajo prav tudi tisti, ki se nam smejejo. Povsem upravičeno, ker očitno sploh ne vemo kaj naj bi lovska kinologija bila! Poniževalno je tudi, da naše "delo" potuje na zadnje še skozi cenzuro športnikov, katerih delo je čisto nekaj drugega in največkrat se jim še manj blista o lovski kinologiji, kot nam lovcem.......pa še nam se bolj malo.
Samo moje osebno mnenje!

Dober pogled!

Rusevec
20. December 2013, 16:30
pidog:
"... Poniževalno je tudi, da naše "delo" potuje na zadnje še skozi cenzuro športnikov, katerih delo je čisto nekaj drugega in največkrat se jim še manj blista o lovski kinologiji, kot nam lovcem.......pa še nam se bolj malo."

Bighand

Bunny
21. December 2013, 05:31
Mislm da ma Hubertus dober point o PNZ in ostalo .... ne o Ivani Orleanski, sicer pa, kdo ve če bi škodlo kako grmado užgat pa kirga spečt...:icon_wink:

Prepeličar serec
22. December 2013, 12:27
Da odgovorim sešenu!
problem ni naučit psa tudi goniča ne, nadgradit je potrebno pravilnik o uporabi goničev, kdor hoče lovit malo divjat se doda alineja PRINAŠANJE NA SUHEM DLAKASTE IN PERNATE DIVJADi, in šarjenje pred puško, kdor ima namen lovit poljsko divjad naj opravi preizkušnjo. Za vzrejo goničev bi morala bit opravljena tekma goničev ne samo PNZ, kot je sedaj.
Terierji imajo tudi dodano alinejo prinašanje iz globoke vode, kdor ima namen loviti raco mlakarico opravi preizkušnjo, da lahko lovi race.
Tudi z goniči ni problem loviti raco mlakarico, kdor naredi preizkušnjo ozirama tekmo v vodnem delu za vse pasme lovskih psov, organizirat ga LKD posavje in LKD Novo mesto, vem, da so opranili tekmo tudi goniči, pokličite vodje prireditve in jih povprašajte.
Ne vem zakaj lahko loviš z goniči in terierji v gozdu samo z opravljenim PNZ, s ptičarji morao opravit VUP,s prepeličarji pa vzrejno preizkušnjo? Če je za goniča dovolj samo gonja, vse ostale pasme morajo biti preizkušeni še s prinašanjem.
Nemoreš it iskat ranjenio divjad, če nimaš opravljene preizkušnje. KJE JE TU LOGIKA?
Lovil bi lahko tisto divjad za katero imaš opravljeno preizkušnjo, za poljsko delo, prinašanje dlakaste in pernate divjadi.
Saj tudi vozniki osebnega avtomobila ne more vozit z B kategorijo tovornjak ali avtobus, pa čeprav ga zna peljat.
Trenurno imam tri pse za lov, nemškega žimavca z opravljenim VUO in KS tekmo, terierja z opravljenim PNZ, tekmo v prinašanju z vode in KS, in goniča s PNZ. Vodnik lovskih psov sem 34 let, tako, da lahko povem stvari tudi s prakse.

Kinološki pozdrav!

alojz1
22. December 2013, 12:50
Nemoreš it iskat ranjenio divjad, če nimaš opravljene preizkušnje. KJE JE TU LOGIKA?
Je nekaj logike v tvojem pisanju. Ampak z tem stavkom si povedal vse.
Pojma nimaš.

mugo
22. December 2013, 14:36
če lovimo lisico pa tudi če jo že zatrelimo ni take škode kot, če zastrelimo zajca.

Prepeličar serec, komentiraj prosim malo tole tvojo trditev, pa bomo videli, če te bomo resno jemali.

Prepeličar serec
22. December 2013, 14:55
Lojze,
je po tvojem kaj drugače?
Če nimaš opravljene preiskušnje po umetni krvni sledi, nimaš vpisane preizkušnje v rodovniku ne moreš iskat ranjene divjadi, tak zakon poznam, če je sedaj kaj drugače prosim napiši?
LP

alojz1
22. December 2013, 15:20
Ti želiš iskati z psom brez preizkusa. Še to bi se manjkalo. Takih sem že veliko slišal. Saj bi le sebi iskal, kajne? Še polovica tistih z opravljenim preizkusom ni dobrih. Pa niso psi krivi ampak vodniki. Cilj mu je vpis v rodovnik potem pa ima dve iskanji letno. Sebi. Takšen pes nima dovolj izkušenj. Preizkus je le dovoljenje, da lahko uradno išče. Šele, ko ima par deset uspešnih iskanj lahko govorimo, da je krvosledec.
Pa še nekaj. Veliko vodnikov se pohvali kako njegov pes najde ranjeno divjad. Če je zastreljena na lovu in gre pes po sledi jo slučajno najde. Sled je TOPLA ali sveža. Potem pa tak gre iskat nekomu po par urah ali drug dan. Pes se za sled ne zmeni. Ker hladne sledi ne pozna. In tudi, ko je kri rečejo "saj je samo oplazil".
Da ne bo kdo rekel kako pišem brezveze. Malo okrog sebe poglejte kaj se dogaja. In bodite objektivni.
V moji bližini je par LD kjer je vedno tudi krvosledec na skupnem lovu. In vsak zgrešen krogelni strel tudi preverijo. Kako pa pri vas?

Prepeličar serec
22. December 2013, 15:50
Da mora imeti pes opravljen preikus po umetni krvni sledi, za vzrejo bavarcev in hanoverancev tudi po naravni KS mi je čisto jasno, tako mora tudi bit. tako je pravilno. Vsak strel, če divjad ne pade v ognju se mora preiskat.
Pes kater ima opravljeno samo KS potem pa nič iskanj, tak pes bo teško kaj našel po naravni mrzli sledi.
Goniči če priženejo divjega prešiča na pogonu ne pade v ognju je treba ravno tako preiskati nastrel, kar se v velikih družinah ne opravi, za goničem še vedno dokončno opravi delo (če je bil zastreljen prešič krvosledec). JE TAKO?
Ko ti gonič prižene zajca se nanj strelja, ne pade v ognju ampak teče še naprej in pogine za drugim gričem, tu bi se moralo isto preiskati in spustiti za streljanim zajcem psa kater bi divjad prinesel, za mene je zajec tudi divjad. Na žalost se v LD to ne izvaja.

alojz1
22. December 2013, 16:33
(če je bil zastreljen prešič krvosledec).
Veliko meni nerazumljivih kolobucij je v tvojem pisanju. Če boš nadaljeval, bodi bolj jasen.
Glede zajcev pa tole. Zakaj misliš, da morajo psi opraviti 300m vlečko dlakaste divjadi in aport?
Tisti ki razume in pozna pravilnike bo malo divjad lovil z psom, ki to obvlada.

Prepeličar serec
22. December 2013, 17:21
Sedanji pravilnik je napisan tako, da lov na malo divjad lahko loviš z vsemimi pasmami psov, moraš imeti pa na lovi enega psa kater ima opravljeo prinašanje.
Lovci lovijo z vsemimi pasmami na poljskih lovih, važno mu je, da mu goni in da strelja, če je zadel pobere, če pade fazan ali zajec v koruzi ali gosti podrasti in če mimo ne pride ptičar ali prepeličar, da divjad prinese ostane in propade.

alojz1
22. December 2013, 17:39
Na kratko, da boš razumel.
Prej si omenjal šoferje. Si tudi sam. Poznaš predpise pa vseeno delaš prekrške. Če te dobijo si kaznovan.
Tako je tudi z lovom. Imamo pravilnike in nekateri jih kršijo. Inšpektor je pa tisti, ki takim lahko kazen izreče. Pa tudi vodstvu LD ki so prekrške dopuščali.

Prepeličar serec
22. December 2013, 18:18
Bil sem na lovu v LD kjer imajo malo divjad, na zborno mesto so prišli s samimi goniči, terierji in braki, jaz sem imel sabo ptičarja, izgubljeno je bilo več kot polovico fazanov kateri so padli v koruzo, grmovje in visoko podrast, potem sem s ptičarjem pobiral divjad, mimo pride gonič in brak jazbečar in se stepejo, vodnik psa pa ne priveže, psi so se stepli zaradi plena. Vse skupaj me je razjezilo sem psa poklicak k sebi im končal z iskanjem, ne bom v drugih LD
se preganjal zaradi psov.
Vem, da tak način lova ni pravilen niti zakonit.

pidog
22. December 2013, 18:23
Kolega prepeličar serec! Tu ne debatiramo zato, da bi stvari še bolj zakomplicirali, ampak poenostavili!
Oprosti, ampak število psov ne odraža razumevanja, znanja kinologije, kakor se tudi "ljubezen" do psov ne meri v količini psov.......čeprav v zadnjem času vse bolj prevladuje takšno mišlenje!
Po tvojem pisanju sodeč si eden tistih, ki sploh ne loči med vzrejnimi preizkušnjami, delovnimi preizkušnjami ter tekmami..........in tekma v prinašanju iz globoke vode je za uporabnost goniča v tem delu, vredna počenega groša. Preizkušnja pa ne obstaja:icon_wink:

Zakon o uporabi posameznih skupin psov pri določenem delu je znan. Obstaja zato, da se ga spoštuje! ........... čeprav je ena velika neumnost od neumnosti!!! Nekateri še vedno radi odkrivajo toplo vodo; da nekaj delamo, da je nekaj pokazat. Praksa nikogar ne zanima!
Takšen je pač sodoben svet; problem je v napačni selekciji!

Prepeličar serec
22. December 2013, 19:16
Kolega pidog, poznam tekme, ptičarjev, šarivcev, jamarjev, goničev in krvosledcev, vse naštete pasme sem vodil in z njimi opravil tudi tekme. Posredujem tudi discipline kateri opravi lahko tudi gonič.

Discipline Opis ocene Pogoj za
- pripombe nagradni razred
I. II. III. Ocena Faktor Točke

I/1. Iskanje……………………………….3…...2……1 ………… 5 …………..
I/2. Gonja………………………………...3…..2……1 …………. 20 ……………
I/3. Nos ………………………………….3…..2……1 …………. 5 ……………
4. Glas.. …………………………………2.......1…....1 ………….. 5 …………….
5. Poslušnost: A – prosto ……………….2…..1……1 ………….. 5 …………….
B – privezan ……………2…..1……1 ………….. 2 …………….
6. Streloplahost………………………….4…..4…….4 …………. 4 …………….
7. Strelomirnost: A - prosto……………..2…...1……1 .…………. 4 …………….
B – privezan………….2……1……1 ………….. 2 ……………..
8. Krvna sled – vlečka ………………….3…....2……1 .……….... 10 ……………...
9. Obnašanje pri mrtvi divjadi…………..2……1…...0 …………… 4 ………………
10. Oblajač – pokazač ……………….….0…...0……0 …………… 2 ……………….
Skupaj točk _______________
RAZRED ________________

Neobvezni predmeti:
A.) Odpoklic od gonje srnjadi …………………………………………….. 2 ………………
B.) Prinašanje ……………………………………………………………… 5 ……………...
C.) Čuvanje predmeta ……………………………………………………... 2 ………………
D.) Lov na divje svinje ……………………………………………………. 10 ………………

Prepeličar serec
22. December 2013, 21:42
I.DISCIPLINE ZA PNZ in UT GONIČEV

Ime psa / psice……………………………………………. Tet.št………………………………….
Pasma…………………………………………Poležen………………...SLR………………………
Lastnik……………………………………………………...Pošta………………………………….
Prireditelj…………………………………….Kraj………………….…Datum……………… ……..


Discipline Opis ocene Pogoj za
- pripombe nagradni razred
I. II. III. Ocena Faktor Točke

I/1. Iskanje……………………………….3…...2……1 ………… 5 …………..
I/2. Gonja………………………………...3…..2……1 …………. 20 ……………
I/3. Nos ………………………………….3…..2……1 …………. 5 ……………
4. Glas.. …………………………………2.......1…....1 ………….. 5 …………….
5. Poslušnost: A – prosto ……………….2…..1……1 ………….. 5 …………….
B – privezan ……………2…..1……1 ………….. 2 …………….
6. Streloplahost………………………….4…..4…….4 …………. 4 …………….
7. Strelomirnost: A - prosto……………..2…...1……1 .…………. 4 …………….
B – privezan………….2……1……1 ………….. 2 ……………..
8. Krvna sled – vlečka ………………….3…....2……1 .……….... 10 ……………...
9. Obnašanje pri mrtvi divjadi…………..2……1…...0 …………… 4 ………………
10. Oblajač – pokazač ……………….….0…...0……0 …………… 2 ……………….
Skupaj točk _______________
RAZRED ________________

Neobvezni predmeti:
A.) Odpoklic od gonje srnjadi …………………………………………….. 2 ………………
B.) Prinašanje ……………………………………………………………… 5 ……………...
C.) Čuvanje predmeta ……………………………………………………... 2 ………………
D.) Lov na divje svinje ……………………………………………………. 10 ………………

Povprečna ocena neobveznih predmetov

Vodja prireditve: Sodnik:
_____________________________ ______________________________



Opomba: Discipline na PNZ: I/1, I/2, I/3, 4, 5, 6.
Discipline na UT : I/1, I/2, I/3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

PNZ: prva ocena najmanj 105 točk,
druga ocena najmanj 73 točk,
tretja ocena najmanj 48 točk.

Tekme: prva ocena najmanj 146 točk,
druga ocena najmanj 93 točk,
tretja ocena najmanj 49 točk.

Glej pogoje za nagradni razred na tabeli.


To je komplet ocenjevalna lista za goniče za PNZ IN UT od vzrejne komisije za goniče, nevem. Če je bil kakšen gonič ocenjen v celoti po tej ocenjevalni listi je drugo vprašanje. Predhodniki komentarjev niste vedeli za ocenjevalni list.
Poznal sem ga zato sem ga objavil za na vročo temo komentatorjev!

Lovski pozdrav!

Hubertus
23. December 2013, 09:07
... Poniževalno je tudi, da naše "delo" potuje na zadnje še skozi cenzuro športnikov, katerih delo je čisto nekaj drugega in največkrat se jim še manj blista o lovski kinologiji, kot nam lovcem.......pa še nam se bolj malo.
Samo moje osebno mnenje!

Dober pogled!

Dragi moj Pidog, največji sovražnik lovske kinologije ste lovski kinologi sami in ne športniki in ne inšpektorji.!!!!
Ma poglej vendar kakšne bedarije pišete. Človeku obrne kar na bruh! Ni upanja, ras ni upanja, da bo kdaj boljše pri nas


-Od viška ne boli glava.
-kdor hoče lovit malo divjat se doda alineja PRINAŠANJE NA SUHEM DLAKASTE IN PERNATE
-Saj tudi vozniki osebnega avtomobila ne more vozit z B kategorijo tovornjak ali avtobus, pa čeprav ga zna peljat.

Ej Serec, lahko imaš še sto let pse boš še vedno "serec" se pravi da boš sral bedarije. Oprosti, ampak drugega ne vem kaj bi si misli ob tvojem klobasanju. Dej si vsaj Youtube odpri ali naroči komu drugemu, da to opravi zate in poglej malo kako se jaga zajca z goniči....

Če si ne znate sami narediti red v lovskih družinah in določiti kaj boste s čem lovili, potem vam je za vzeti koncesijo ne pa naterati vodnike po celi, Sloveniji da bodo zaradi vas preizkušali goniče v prinašanju perja in dlake. Take bedarije svet še ni slišal. No pa bodimo edini na svetu, ki bomo to počeli z goniči. Sej sem rekel....ti si idealen kandidat za kinološkega sodnika. Dej lepo te prosim prijavi se na tečaj, da se bomo potem lahko pohvalili še z enim veleumom več....

Pidog, sem mislil da premoreš več modrosti in širše obzorje. Ni upanja.... Z izjavami ki jih daješ ni upanja.
No, ma če od viška res ne boli glava, potem bomo morda tudi od vseh teh bedarij nekdaj imeli kakšno korist. Bog ti ga ve, morda se bomo pa kdaj uvrstili v kakšno komično serijo ali celo satirično literarno delo.


Zakon o uporabi posameznih skupin psov pri določenem delu je znan. Obstaja zato, da se ga spoštuje! .

Narobe!!!! Obstaja zato, da imajo LKDji zagotovljen obstoj in sodniki zagotovljeno delo!!!
Pidog, kupil sem žimavca, z namenom, da ga bom vodil na lov na veliko divjad. Če je ne bo lovil, ga bom oddal, pa mi lahko podpišejo sto vupov, pupov, jzpjev, pzpjev, drkozjev......itd!!!! Štekaš zdej poanto al ne!?!? Če ne bo jagal pujsov bo šel. Ne rabi mi sodnik povedati: "no, tvoj pes pa zna jagati pujse." Jaz pa: " A res. joj sploh nisem opazil. Hvala gospod sodnik za vaše mnenje. "
Ma kaj se imate radi kaj sami sebe???

Ej, fantje....Butalci vas ne dohajajo!!!!!!!



p.s. naj se mi zašteka računalnik, če še kdaj kaj napišem v ta butasti forum!

Prepeličar serec
23. December 2013, 09:27
Hubertus, vidim, da lahko še toliko prebereš o lovu z goniči, odvisno kdo piše in kaj napiše! Samo v prekmurju ali pri nas na krškem polju, kjer se izvaja lov na malo divjad, kako se lovi z goniči. Na polju v teh loviščih goniči niso prisotni, ker je z njimi nemogoče lovit. Pojdi na lov v lovišče Fazan Beltinci, da boš lovil z goničem, boš videl kako boš imel psa na povodcu ali v avtu!
Ti vidiš samo kako loviš doma v svoji LD.

alojz1
23. December 2013, 09:47
Pojdi na lov v lovišče Fazan Beltinci, da boš lovil z goničem, boš videl kako boš imel psa na povodcu ali v avtu!
Ti vidiš samo kako loviš doma v svoji LD.
Tukaj ti dam pa prav.
Kljub hudim kritikam tvojih prispevkov še nisi postal nesramen in žaljiv kar je tukaj prepogosto. Zato, kapo dol. biggrin

pidog
23. December 2013, 10:20
Hubertus, sedaj pa tudi tvojega naprednega pogleda v anarhijo, vsaj kar se tiče delovnih izpitov, ne razumem.
Kdo pa trdi, da je obvezna vlečka, prinašanje iz globoke vode za goniča ?! Edino če si prepričanja, da zaradi tega ne bo več vrhunski specialist za zajca ali žirafo?!
Če prav razumem, potem so delovni izpiti brezpotrebni in z goničem lahko gresta lovit race na blinker, ker je gonič s tabo in ne potrebuje nobenega delovnega izpita za lov......ali pa greš na perje z navezanim psom, ker pač uživaš v športu; če segnije pa segnije?
Lahko pa smo demokrati?ni in pravični in če lahko zastreljen zajec segnije v gozdu čemu se potem pa sploh obremenjujemo z zstrelitvami.

Ne oporekam delaovnim izpitom, ki morajo biti ločeni od vzrejnih oz. lahko vzrejni tudi že vsebujejo prvine delovnih izpitov ampak zopet ne na način, da moraš opraviti celega, vse ............. ne pa zmešnjava kot je zdaj; retriverju zadostuje vlečka, pričarju pa VUP za delo v gozdu.
Iz vidika anarhije je vse lahko, samo sam nisem pristaš tega, sem pa že povedal, da je popolnoma pravično težko urediti zadeve; zmeraj pa dosti bolj jasno in pošteno, kakor sedaj veleva vrli zakon o.......
Hubertus, vsi nismo ravno tako razsvetjeni.......zato pomoč ni nikoli odveč:icon_wink:

pidog
23. December 2013, 10:27
Če je doma gonič, moraš ob želji, da bi lovil z njim tudi race doma, pri kolegu, kupiti še ptičarja ........ ki ima prirojeno aportiranje? ...... nekaj takega; ali prav razumem Hubertus?

Prepeličar serec
23. December 2013, 19:04
Iman ptičarja zato mi ni treba hodit k kolegu, da greva skupaj na poljsko divjad in raco mlakarico, mi ni treba z blenkarjem race vleči ven, s terierjem tudi tudi lovim raco, ker imam tudi z njim opravjeno tekmo v vodnem delu za vse pasme lovskih psov.
S posavskim goničem lovim lisico in divje prešiče, ne bodi v skrbeh, nimam samo goniča, da bi z njim vse lovil!

Kolovski
24. December 2013, 06:55
... s terierjem tudi tudi lovim raco, ker imam tudi z njim opravjeno tekmo v vodnem delu za vse pasme lovskih psov.


Da ne bo kdo narobe zastopil, ker serec nekej narobe klamfa... če hočemo s terierjem loviti race, NE potrebujemo tekme v vodnem delu. Dovolj je, da na pnzju poleg vodoljubnosti, zaprosite, da boste odpravili dodaten preizkus še za vodno delo (prinašanje iz vode).

pidog
24. December 2013, 08:28
Iman ptičarja zato mi ni treba hodit k kolegu, da greva skupaj na poljsko divjad in raco mlakarico, mi ni treba z blenkarjem race vleči ven, s terierjem tudi tudi lovim raco, ker imam tudi z njim opravjeno tekmo v vodnem delu za vse pasme lovskih psov.
S posavskim goničem lovim lisico in divje prešiče, ne bodi v skrbeh, nimam samo goniča, da bi z njim vse lovil!
Kljub opravljeni tekmi v vodnem delu s terirjem NE SMEŠ loviti race mlakarice.....ker je to tekma in ne delovna preizkušnja!!! Lahko pa zadovoljiš zakonu na način kot ga je opisal kolega Kolovski:icon_wink: .
Isto velja za vse druge skupine lovskih psov. Tekma ne pomeni, z uporabnosti psa NIČ, ker ni tretirana kot delovna preizkušnja!!!

Nikomur ne oporekam, da si za vsako vrsto lova kupi "specialista". Problem nastane, ko bi kljub recimo opravljeni DELOVNI preizkušnji (tekmi, kakor koli že), ki ni ravno značilna za skupino hotel to delo opravljati pri lovu; in lep primer "samo tekmovanja" je ravno prinašanje iz globoke vode za VSE skupine lovskih psov.
Kot je napisal kolega Pranger; urejeno bi moralo biti na način kot je krvosledništvo; če opraviš preizkus, lahko to izvajaš. Z goniči, ptičarji, retriverji, terjerji....... In še enkrat, tekma v prinašanju iz globoke vode je samo tekma, pokal, nagrada in nič drugega!
In če se vrnem k goničem, kateremu je treba samo to da bevska po gozdu, zakaj bi potem moral za delo v gozdu ptičar opraviti VUP; če je potrebno retriverju za to delo izvesti samo vlečko dlake; in ptičar skoraj isto izvaja že na JZP.
Se pa strinjam, da lahko gonič tudi mutav, za delo v gozd ...... in za gozdno delo ne potrebujemo nobene delovne preizkušnje.

Kdor verjame v "nezdružljivost funkcij" OK, ampak ne oporekat tudi tistim, ki v to (vsaj zmeraj, pri vsakem delu) ne verjamejo; potem tudi ptičar ne mora biti krvosledec, ker zaradi tega ne bo znal loviti "polja" itd....gonič ne bo znal loviti race, ker je samo specialist za zajca......
In kdor je takšnega mišlenja si bo pač omislil tri različne skupine psov.........jast pa pač ne; ali pa, zaradi diskriminatornih (beri butastih) zakonov, ki so skropucalo vzrejnih in delovnih preizkušenj; ker pri nas še nismo na točki, da bi ločili delovne preizkušnje od vzrejnih!

Pes naj bo uporaben pri lovu!!!
Da bo pa popolna anarhija v pasjem delu pila vodo pa pač ne verjamem!!! Samokritičnost?! Dejte ga srat no:icon_wink:

Miren in topel božič vsem!

Prepeličar serec
24. December 2013, 09:39
odgovor KOLOVSKI

Citat:
Kolovski je objavil: Pokaži objave
...
Da ne bo kdo narobe zastopil, ker serec nekej narobe klamfa... če hočemo s terierjem loviti race, NE potrebujemo tekme v vodnem delu. Dovolj je, da na pnzju poleg vodoljubnosti, zaprosite, da boste odpravili dodaten preizkus še za vodno delo (prinašanje iz vode).

objavil sem samo kaj imam narejeno s terierjem, zato prosim ne klamfam....
res je, da lahko loviš raco, če se na PNZ prijaviš za opravljanje preizkušnje prinašanje prinašanje iz globoke vode, s to preizkušnjo lahko loviš raco.
Če opraviš tekmo v vodnem delu tudi lahko loviš raco, povprašaj predsednico vzrejne komisije za jamarje ali Svetec Franca katera sta tudi sodnika za jamarje.

LP

Prepeličar serec
24. December 2013, 10:15
Pidog pozanimaj se, če lahko tudi z goničem ali brak jazbečarjem lovičš race s psom kateri je opravil tekmo v vodnem delu, jaz pravim, da lahko, vprašaj sodnike kateri sodijo discipline v vodnem delu.
Kot si napisal, stvari za posamezno obliko lova bi morale biti določene kot je pri krvosledcih, če narediš preizkušnjo ali tekmo v vodnem delu, na polju in v gozdu lahko loviš divjad za katero si opravi preizkušnjo, tako bi se izognili vseh dvomov in prepirov.

Vsem vesel božič, srečno Novo leto in dober pogled

pidog
24. December 2013, 10:26
Iz veljavnega zakona
c) Za vse vrste lova na vodno divjad se uporablja:

ptičarje, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JVP), širšo poljsko preizkušnjo (ŠPP) ali vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP);

šarivce, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JVP) ali vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP);

jamarje, ki so opravili najmanj uporabnostno preizkušnjo ali vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP) za pse jamarje;

prinašalce (retrieverje), ki so opravili najmanj lovsko preizkušnjo v prinašanju za retrieverje, lovsko vsestransko uporabnostno preizkušnjo (VUP) ali specialno lovsko preizkušnjo za retrieverje.

Iz osnutka zakona (če se ne motim je le osnutek......in naj tudi ostane:icon_wink: )

c) Za lov na raco mlakarico se uporablja:
- ptičarje, ki so opravili najmanj jesensko vzrejno preizkušnjo (JZP) ali so opravili preizkušnjo v vodnem delu s prinašanja iz globoke vode; - šarivce, ki so opravili mladinsko preizkušnjo za prepeličarje (MP) ali preizkušnjo naravnih zasnov (PNZ) s prinašanjem za španjele ali preizkušnjo v vodnem delu s prinašanjem iz globoke vode;
- jamarje, ki so opravili najmanj uporabnostno preizkušnjo v vodnem delu s prinašanjem iz globoke vode;
- prinašalce (retriverje), ki so opravili najmanj PNZ.


Živela lovska kinologijaBighand:icon_wink:
.....bo treba res sodnike vprašat kaj vse pišejo, si razlagajo ......... zmeda brez primere!

alojz1
24. December 2013, 10:28
Ker je razlika med preizkušnjo in tekmo le v imenu je dobro vedeti, da je v praksi enako. Saj se tekme lahko udeležimo le z psom, ki je preizkušnjo že opravil. Mislim pa, da lahko sodnik tekmo vpiše tudi kot preizkus. Saj je praviloma višjega ranga.

pidog
24. December 2013, 10:40
Tekma, preizkušnja, vzrejna vrednost, delovna vrednost........vse imamo v enem žaklju.
Alojz1, preberi samo prvo stran ........ kdo bi vedel kam "eminenca" taco molibiggrin
http://www.klpj.si/datoteke-upload/pravilnik%20za%20tekmovanje%20vodno%20delo.pdf

alojz1
24. December 2013, 10:41
Ko sem kupoval puško sem kupil Tiko zato, ker so takšno pač imeli (varmint) Enako bi bil zadovoljen z Howo, Sako ali Styer Pro hunter vendar jih takrat ni bilo.
Pri moji pogrešam le krajši zaklep (308) in magazin. Tika ima za vse kalibre enako dolžino. Kar je sicer v redu, še kdaj zamenjamo kaliber cevi zaradi iztrošenosti (10k+) biggrin
Pa če bi imela rotacijski magazin kot American tudi nebi bil jezen. Tako pa sedaj gleda ven ker je za 5 nabojev. Ob prvi priliki bom kupil za 3.
Očitno sem nekaj zbrkljal. Post paše pod Tiko. Admin pomagaj.

Prepeličar serec
24. December 2013, 10:45
Tu so jasne pozicije tekmovanja, prvo moraš imeti opravljeno preizkušnjo, za goniče, jamarje in španjele PNZ, za prepeličarje mladinsko s prinašanjem iz vode in za ptičarje JVP, to je samoumevno da osnovna preizkušnja za skupino mora bit opravljena, potem se lahko prijaviš na tekmo, vidim, da nekateri tega še ne veste, sogovornik alojz1 to pozna.

Kolovski
24. December 2013, 10:52
V pravilniku v vodnem delu piše da pnz ni pogoj za tekmo. V pravilniku o uporabi lovskih psov pa pri jamarjih, kot je pidog napisal, pise da vodno divjad jagamo z UP in VUP. Meni pojem tekma ni enaka uporabnostni preizkusnji, ceprav je v praksi isti k... biggrin

pidog
24. December 2013, 10:59
.....pa malo nazaj k goničem:limona:

Člen 20.
Na PNZ sodelujejo mladi psi, ki morajo biti stari nad devet mesecev. Pse, starejše od 24 mesecev se na PNZ ocenjuje strožje.

Člen 21.
Uporabnostne tekme so namenjene starejšim psom, ki so predhodno že opravili PNZ in so v posameznih disciplinah že šolani, zato se na tekmi ocenjujejo naravne zasnove psa in stopnja šolanja.

Člen 22.
Tekme so prireditve, na katerih sodelujejo psi, starejši od 24 mesecev. Na tekmah se preizkuša lovske lastnosti in stopnjo pripravljenosti – priučenosti za lov

alojz1
24. December 2013, 11:04
Kako bi bilo lepo, če mi nebi vsako stvar zakomplicirali.
Tekme (v tem primeru v vodnem delu) se lahko udeleži vsak pes. Edino zaradi številčne omejitve bi organizator lahko postavil zahtevo, da mora imeti opravljeno preizkušnjo. Tekma je praviloma višji rang kot preizkus (lokalna, državna, mednarodna).

Kolovski
24. December 2013, 11:08
Ja alojz, se strinjam. Samo tekme ni navedene v pravilniku. Je navedena UP in VUP. Pa noben zdaj ne komplicira. Pač so tisti, ki so pisali pravilnik o uporabi lovskih psov pri jamarjih pozabili/izločili na tekmo o vodnem delu ter tekmo po strelu.

alojz1
24. December 2013, 11:14
Poglejte. Treba logiko uporabljat.
Prepeličar ima prinašanje iz vode obvezno. Ampak nekdo ima prepeličarja za prašiče. Vode v lovišču ni. Kaj sedaj?
Sedaj lahko z prepeličarjem opravi preizkus po krvni sledi. Vodnega dela ne rabi.
In mislim, da je tako prav. Podobno je treba razmišljati tudi pri ostalih "problemih". Mi pa le tuhtamo kako čim manj z psom delat in naredit vsestranskega, ki bo pokrival vse oblike lova z voluharji vred.

Prepeličar serec
24. December 2013, 11:30
Lojze1 ima prav, glej pri lovu, da imaš od pomočnika psa koristi, pri skupnem lovu ni uporaben pes, če divjad dviguje 100 ali 200 m pred strelci ali ti goni divjad pol ure, za lov v gozdu če loviš lisice ti je tak pes zelo uporaben, saj se od tebe oddalji in lahko s takim psom lovi več lovcev.
Pišem o praktičnem lovu in ne o kakem pravilniku!
Pravilnik bi moral bit tako napisan, da je v podporo praktičnemu lovu!

pidog
24. December 2013, 11:55
Poglejte. Treba logiko uporabljat.
Prepeličar ima prinašanje iz vode obvezno. Ampak nekdo ima prepeličarja za prašiče. Vode v lovišču ni. Kaj sedaj?
Sedaj lahko z prepeličarjem opravi preizkus po krvni sledi. Vodnega dela ne rabi.
In mislim, da je tako prav. Podobno je treba razmišljati tudi pri ostalih "problemih". Mi pa le tuhtamo kako čim manj z psom delat in naredit vsestranskega, ki bo pokrival vse oblike lova z voluharji vred.

Problemi nastanejo zaradi ne ločevanja vzrejnih vrednosti, ki jih ima za določeno skupino predpisane recimo klub, društvo in uporabo lovskih psov v lovišču (delovne preizkušnje) za kar bi morala obstajati enotna pravila za določeno delo brez mešanja vzrejnih vrednosti in pasemskih skupin kot se izvaja. Seveda, če je določeno delo vključeno v vzrejne prizkušnje se lahko takšno delo, preizkus smatra tudi kot delovni preizkus.

Za lov race ne potrebujemo PNZ ja, ampak samo preizkus v vodnem delu; na takšen način bi morala biti urejena vsa "uporabnost" za določen lov; alojz, mislim da smo podobnega mnenja; čemu opravljati celotne VZREJNE preizkušnje, da z njim lahko jagamo, če imamo psa samo za določene načine lova, kar bi moral urejati prav zakon o uporabi lovskih psov v lovišču. Imamo pa navadno skropucalo, obstoječe in "osnutniško".
Vzreja pa je stvar pasemskih klubov in združenj!

pidog
24. December 2013, 12:23
.....in zopet ne mešati zravem VUP za ptičarje, terierje...... to so domene, delovni izpiti posameznih klubov, združenj za določene skupine psov. Res, da so delovni izpiti, ampak sam vidim v njih bolj vzrejne vrednosti.
Zakon o uporabi lovskih psov pa bi moral predpisati tisti minimum (če je za nekatero delo sploh potreben), za določeno delo, da s psom lahko jagamo.....in ne vzrejamo!

Prepeličar serec
24. December 2013, 12:44
je tekma preizkus, če ni prosim objasni kaj je drugega?
PNZ je tudi preizkus, s tem da je tekma opravljeno delo na višjem rangu. če imaš tekmo lahko s psom loviš, vprašaj predsednika lovskih inšpektorjev mislim da je g. Simič ali Simčič, ali predsednike vzrejnih komisij.

pidog
24. December 2013, 13:58
....samo brez preizkusa kdaj ne smeš na tekmo. Tekmuje se takrat, ko se išče zmagovalca, najboljšega, šampiona, CACT
Preizkuša se pa takrat kadar je "zmagovalcev" več.
Zakaj pa je tekma v lovstvu vredna več kot preizkus, pa naj se obremenjujejo lovci športniki, tisti ki lovijo in streljajo "zaradi športa":icon_wink: ....... da dokazujejo da so šampioni, najboljši:hooray:

Prepeličar serec
24. December 2013, 19:31
Za tekmo goničev je potreben PNZ, za tekmo za Sežunov memorjal je potrebna ŠPP, za VUP jamarjev je potreben PNZ.
Tudi za preizkušnjo po KS je potreben PNZ za goniče, brak jazbečarje, terierje in španjele, za prepeličarje mladinska preizkušnja, za ptičarje ŠPP.

Brakir
22. November 2014, 23:46
Kaj je goničarji, jagamo kej, al je zadnja debata v tej temi preklanje okrog preizkusenj?;) Qt

mprimoz
23. November 2014, 07:01
Brakir, seveda jagamo.:icon_wink:
Naši goniči ubrano zvonijo za nas romantike, pa tudi plen ne izostane.:yea1:

alojz1
19. August 2015, 19:43
Po novem je v Vojvodini tudi gonič odveč. Imajo prepoved lova za to pasmo. Utemeljitev je pa v tem, da jih je nemogoče odvaditi gonje srnjadi.

mprimoz
19. August 2015, 22:33
Bi rekel, da so za to krivi sami vodniki, ki se ne potrudijo primerno izšolati goniče in s tem dokazati nasprotno.:icon_redface:

Sršen
20. August 2015, 09:16
Po novem je v Vojvodini tudi gonič odveč. Imajo prepoved lova za to pasmo. Utemeljitev je pa v tem, da jih je nemogoče odvaditi gonje srnjadi.

Imaš kak vir, da preberem to "zanimivost"? Glede na vsebino bi pasalo kvečjemu v Pavliho. Kar ne morem verjeti, da so tako nesposobni. Goniča nemogoče odvaditi gonje srnjadi? :icon_eek: To pomeni le nesposobnost, pa verjetno prej vodnikov kot psov in imbecilnost tistih, ki tako prepoved sprejmejo.

aron
20. August 2015, 09:30
Tudi jaz bi rad to prebral. Pri nas se točno ve kako je to pri teh stvareh. Diskutirano in napisano ogromno. Nesposobnost gor ali dol. V pravilniku za goniče točno piše, kaj mora gonič goniti in koliko časa na PNZ ju. Če zajca ni, se sodniki zadovoljijo z gonjo srnjadi. Saj ko gonič začne goniti 500m stran noben ne ve kaj goni. Dejstvo pa je, da goniča do PNZ ne bom odvajal goniti srnjadi, ker ne bom nikoli drugače dobil 2 ali 1 nagradni razred, saj zajca po marsikateri LD kjer se PNZ dela niso že dolgo videli. 1. ali 2. nag. raz. pa je pogoj za pristop na vzrejni pregled. Po pnz ju pa je potrebno odvaditi psa na gonjo srnjadi. Žal je to pri nas tako. Zanimivo bi bilo videti pravilnike iz Vojvodine, kakšen je pri njih postopek da pes dobi vzrejno dovoljenje. Pri nas je pes 3x pregledan pa goniti mora četudi srnjad. Zato se nimam za nesposobnega ker mi pes goni srnjad, prisiljeni smo v vse živo.

Sršen
20. August 2015, 09:50
Daj no daj Aron. NI zajca?!
Mi jagamo tista dva zajca na leto, no sedaj malo več, pa sem še vedno z vsakim goničem v svojem lovišču uspel pse pripeljati do njih. Na lisico pa itak. In vse tudi odvajal gonje srnjadi. Letal po hosti, jih prestregal in dopovedoval, da to ne sme. Kdor bo mlademu psu pustil goniti srnjad, torej v času, ko je najbolj učljiv in dojemljiv, ga tega nikoli ne bo dokončno odvadil. Razen s kakšnimi neprimernimi štromastimi metodami. To pa ni ravno najbolj primerno in fer do lovskega pomočnika, kajne?!
Poleg tega imamo dovolj lovskih prijateljev po loviščih z zajcem, ki nam bodo ob primernem odnosu rade volje omogočili pripeljati psa na zajčjo sled.

Ravno to je težava, da lovci razmišljajo tako kot navajaš. Pustijo jagat srnjad, gonič naredi PNZ, potem pa jih imajo samo še za prašiče in morebiti kakšno lisico,, za zajce pa jambrajo, da jih ni. Pa verjemi, da se ti kakšen izza grma v pest reži, ko pes mimo njega drvi!

Ta zgodba mi je takoooo poznana, da se mi že kozla, saj pelje naše goniče v prepad.

aron
20. August 2015, 10:00
Ti kar kozlaj.
Napisal sem, da v loviščiu kjer sem do sedaj delal pnz nisem uspel videti zajca in lovci so sami povedali da ga nimajo. Na pnzju je bilo 5 goničev in ne vem koliko brak jazbečarjev. Na vrsti sem bil zadnji. Pa ti najdi zajca pol. Sodnik je pa ob desetih že zmatran. Prav pa so napisali, da za zajca sam ne potrebujem goniča, kakor ne velika večina vodnikov goniča. Pa imamo zajce v lovišču.

alojz1
20. August 2015, 10:05
Bral sem na njihovem forumu. Je pa treba vedeti, da so lovišča tam privatna.

Sršen
20. August 2015, 11:37
Ti kar kozlaj.
Napisal sem, da v loviščiu kjer sem do sedaj delal pnz nisem uspel videti zajca in lovci so sami povedali da ga nimajo. ...
In ker ti je škoda za tvojega psa poravnati strošek preizkusa v lovišču, kjer zajce imajo, psa navajaš goniti srnjad.:icon_confused:
Prav gotovo ni področja LKD, ki ne bi imelo lovišča, kjer je zajec pogost. Zakaj kandidirajo LD, ki zajca nimajo, oz. niso sposobna poiskati terenov z zajci, se pa lahko oba vprašava, še posebej pa funkcionarji LKD, kjer ti delaš PNZ na srnjadi!
In če misliš na Višnjo goro, tam zajec JE!

Sršen
20. August 2015, 11:42
Ne potrebovati goniča za zajca zame pomeni načrtno opuščanje selekcije dobrih nosov. Prasce tudi sam zavoham, pa jih pes ne bi.
Ravno zaradi kvalitete je pomembno, da so goniči sposobni poiskati in goniti zajca in lisico. Vse ostalo je potem lažje. A dokler se dela po principu, dejmo mulcu tisto dvojko, de bo lahko vsaj tišler ali šlosar, toliko časa si lahko doktorje znanosti samo umišljamo.

Sicer pa je špetir brez veze. Tudi lovska kinologija gre tako kot naše lovstvo nasploh hudiču u rt! :icon_sad:

aron
20. August 2015, 12:26
Ravno zaradi kvalitete je pomembno, da so goniči sposobni poiskati in goniti zajca in lisico. Vse ostalo je potem lažje. A dokler se dela po principu, dejmo mulcu tisto dvojko, de bo lahko vsaj tišler ali šlosar, toliko časa si lahko doktorje znanosti samo umišljamo.

Sicer pa je špetir brez veze. Tudi lovska kinologija gre tako kot naše lovstvo nasploh hudiču u rt! :icon_sad:[/QUOTE]

Žal me ne prepričaš. Vsa kvaliteta goničev menim, da ni samo poiskati in goniti zajca ali lisico. Že dolgo se goniči uporabljajo tudi za kaj drugega kot to. In ne vem kaj vse bi bilo potem lažje. Poznam goniče, ki gonijo zajca in lisico. I. ngr. razred si zasluži. Vzrejno dobi, se pa boji ranjenega srnjaka in prašiča ... (tudi to je tista dvojka za Tišlerja čeprav ima 1 nagr. razred)To pa je potem res za vzrejo. Mislim, da imajo drugje urejeno tudi z delnimi pnz -ji na podlagi katerih tudi lahko dobi vzrejno. No mislim da je debata ušla nadzoru in iz teme. Mogoče se bere kot špetir, pa govorim samo moje mnenje, da bi se morali pravilniki res malo spremeniti ampak ne tako kot v vojvodini.
V Višni gori sem od 8:00 pa do 15:00 uspel z lokalnim lovcem ob 15:00 izslediti eno srno na vrtu poleg ene hiše. Ampak sodnik je bil drugje. Verjetno zajci so, samo ne tam ko so že pretrajbali. No pa saj oceno iz PNZ lahko popravi vsak na tekmi mar ne. Tudi na tekmi sem bil, pa niti eden od goničev ni zmogel opraviti preizkusa. Pa jih je bilo tričetrt iz 1. nagradnim razredom (verjetno narejenim na zajčeka, ker sodniki pri tričetrt ne vidijo divjadi samo glas slišijo. Lohka tud na štumf laja). Verjetno bo sedaj kdo rekel, da tistih ta boljših Zajčarjev ni bilo prijavljenih.

Sršen
20. August 2015, 12:49
.... Že dolgo se goniči uporabljajo tudi za kaj drugega kot to. In ne vem kaj vse bi bilo potem lažje. Poznam goniče, ki gonijo zajca in lisico. I. ngr. razred si zasluži. Vzrejno dobi, se pa boji ranjenega srnjaka in prašiča ......

Ja saj to je. Se uporabljajo še za kaj drugega in se tisto postavlja v ospredje, osnovo pa zanemari.
To, da se pes ne vrže na glavo na prašiča ali roge srnjaku je kvečjemu pozitivno in nekaj kar je osnova za preživetje. Z izkušnjami, znanjem kako se s tem spoprijeti pa se seznani tekom življenja in intenzivnega lova. Tu smo pa potem pri razširjenih preizkušnjah, tekmah, slovesu itn. kar daje vzrejno vrednost, če se pari premišljeno.
PNZ je le prvi izpit, ki še ne pomeni, da bo šofer dirkač formule1. Je vmes še veliko dela in odraščanja.

detel
20. August 2015, 16:15
Minili so časi, ko je bilo zajcev še pa še (70.leta). Lanska sezona je bila najslabša od kar jagam. Dogajalo se je, da sem v celem dnevu s psi dvignil enega ali nobenega. Kako naj po tem takem preprečim psu, da se požene za srnjadjo, naj uživa, to mu je v krvi. Čisto nič me ne moti, če je kratek in se vrne po 10 min. Aron popolnoma te razumem.

Sršen
20. August 2015, 19:32
Minili so časi, ko je bilo zajcev še pa še (70.leta). Lanska sezona je bila najslabša od kar jagam. Dogajalo se je, da sem v celem dnevu s psi dvignil enega ali nobenega. Kako naj po tem takem preprečim psu, da se požene za srnjadjo, naj uživa, to mu je v krvi. Čisto nič me ne moti, če je kratek in se vrne po 10 min. Aron popolnoma te razumem.

Ni stvar v tem ali tebe moti ali ne. Stvar je v tem, ker se z odobravanjem gonje srnjadi kvari goniče.
Včasih so se goniči sami naučili goniti zajca, če je vedno odskakoval pred njimi. Danes mora za to poskrbeti vodnik in znati psa nagraditi ob zajcu in pokarati ob srnjadi. To pa pri marsikou že postane problem, še posebej pri tistih, ki ponavljajo kozlarijo, da goniča ni potrebno učiti. In ko imamo vodnike, ki menijo, da so z določeno pasmo kupili tudi znanje psa in da je dovolj, da ga spustiš iz avta in brcneš v rit, potem ... ... vidimo kaj imamo ponekod.
Vsa čast pa tistim, ki v goniče še vedno kljub težjim razmeram vlagajo trud in jih šolajo in se trudijo psom omogočiti tisti lov za katerega so bili vzrejeni.

pidog
20. August 2015, 19:55
Čisto nič me ne moti, če je kratek in se vrne po 10 min. Aron popolnoma te razumem.

Tak pes je ničvreden gonič!
Kljub temu, da se na pogonih na srnjad, visoko divjad, odlično obnese na določenem terenu.Zapreš teren, poženeš, ... in dalje še en pogon.
Klju temu, da imate zajcev manj kot srnjadi, je bolje vzeti psa od preizkušenih zajčarjev saj so za srnjad idealni (pogon, zalaz, čakanje...) in takšne potrebuješ v lovišču....
Ampak izhajati je treba iz prakse:icon_wink::icon_wink:

...že več kot 100let samo zajčarji in zajcev toliko kot pred 100leti ... vsake kvatre kakšna srnjad:icon_lol:

Samo malo špekulirami in me resno ne zanima preveč, saj je to stvar "višje sile":OK:

Brakir
20. August 2015, 23:23
Sem se tepel po prstih, da ne bi pisal v tole temo, a mi duša ne da miru...

Torej mišljenje, da gonič ne potrebuje učenja ni staromoden. Je brezčasna neumnost, saj so ljudje to govorili pred 80 leti, ravno tako kot nekateri to govorijo danes. Po drugi strani pa so ljudje z nekaj osnovne kmečke pameti že po 2. svetovni vojni pisali članke o vzgoji in učenju brakov.

Ideja, da goniča spustiš, ta pa dela sam, brez učenja je uresničljiva. A na račun slabe volje vodnika, ki na štoru skrušen čaka, da se pes odloči da izklopi način "privat jaga". Kar pomeni da zapne srnjad, ti z namenom uplenitve lisice ali dolgouhca pa le sediš in nemo poslušaš gonjo, ki ne bo v korist ne tebi ne psu. Torej psu je treba zajca pokazati, ga seznaniti z njim, ga naučiti poiskati, dvigniti in goniti. Nikoli nisem in ne bom omalovaževal kakšne od pasemskih skupin, njihove inteligence ali truda ki je potreben da iz psa dobiš delovno uporabnega tovariša. Ampak... Ravno pri goniču je potrebno ogromno časa in vloženega napora da ga izšolaš za gonjo male dlakaste divjadi. Ptičarja se da npr šolati v kontroliranih pogojih s pomočjo spuščene oz položene male divjadi, jamarja se pripelje na trening kjer lisička definitivno ždi v umetnem rovu itd... Z goničem pa si prisiljen delati zgolj in samo v lovišču. Mu dopovedati kaj od njega hočeš, saj je njegovo nadaljne delo povsem samostojno. Ne dela pod puško, dela daleč stran od vodnika za vodnika. Južni bratje imajo lep rek: Dok obučeš dobrog goniča, pocepaš dvoje opanke....

Spoštujem prave prašičarje, kateri imajo srce levov a vendar... Vemo za kaj so bili goniči formirani in ne smemo pustiti da se trenutna potreba po drugačnem delu ponečedi nad desetletji vzreje in truda. Je pa vsaka pasma vsestranska kolikor je vsestranski vodnik... Ampak od osnove naprej....

Upam da tole moje pisarjenje ne bo nikomur v breme je le moj pogled na svet in pse... Tovariši lovci, dober pogled vam želim, brez zamere in uživajte jutri na lovu, saj ni praznik :icon_twisted::icon_cool::beer:
(živel prvi maj in sarkazem) :yea1:

Brakir
20. August 2015, 23:45
Aron, pisanje se je nanašalo na ex-yu goniče, tako da v primeru, da si vodnik kopova če me spomin ne vara ne skači v zrak. To je podoben šmorn kot da se zahteva sledoglasnost springerspanjela v slo ceprav je maticna drzava ne zahteva.... Stvar komisij klubov in pravilnikov...

detel
21. August 2015, 08:52
Pidog, gonič, ki požene srnjad 10 min. in se vrne, zajca pa goni do 45 min. je ničvreden pes :icon_confused::icon_eek::icon_lol:

Sršen
21. August 2015, 09:33
Brakir, lovski klobuk snamem dol pred tem tvojim pisanjem. BighandBighandBighand
Respect!:yea1:

pidog
21. August 2015, 09:41
Ne, ne, samo malo sarkazma.
Se strinjam z Brakirjem...ne more pa nihče trditi, da je stalež različne divjadi isti kot pred 100 leti, saj se je že takrat pojavil interes v loviščih, kjer se je stalež srnjadi precej povečal po bolj "kratkih psih", manj ostrih psih.
... pa saj to niti ni glavna nit problema; bolj problem vzreje,"pravičnih" pogojev preizkušnje, izhajanje iz praktičnih potreb.

Brakir
21. August 2015, 10:01
Stalež male divjadi se giblje skozi zgodovino in ne stagnira. Kar ne pomeni da so si gonica za zajca in lisico naši predniki omislili v najbolj zajčjerodnih 20 letih ampak so vzrejali in jagali prej in pozneje. Bili so morda boljsi okoljski pogoji, ostale dejavnike, ki prav tako vplivajo na stevilcnost male divjadi pa so si prilagajali sami: beri plenili plenilce, saj je takrat njihov kozuh se bil nekaj vreden. Danes pa viva la capitalismo, krzno uvazamo iz krznarskih farm, nase bio krzno pridobljeno z lovom pa konca v Zalogu v uničenju. Ene sorte bistroumni nesmisel.
In ce imas dobrega goniča z njim tudi uspešno posegas med plenilce male divjadi in tako prispevas k boljšemu staležu. Zanimanje vemo kaksno je. Za izboljsanje pogojev prav tako ni zanimanja za malo divjad, medtem ko za krive balancarske roge muflona si privezujemo okrogle 400 kilske bale sena na hrbet in jih vlačimo v hribe. Pa muflon ni avtohton. Za zajca se malo pomatrat je pa ze prevec dela. Tako tone lov nasih dedov v pozabo in ce se z drugega sveta vidi na ta svet se dr. Ivan Lovrenčič obrača v grobu kot ruleta.

detel
21. August 2015, 10:53
Srnjad se je začela pri nas pojavljati v 50. letih pr. st. Naslednjih 20 let je ni bilo veliko, je pa bilo precej dolgouhcev. Tako so lahko že mladega psa naredili zajčarja. Še se spomnim tistih "rebrastih" psov (ni bilo briketov), odličnih vztrajnih goničev... Ko so ujeli ranjenega zajca so ga na hitro pospravili, preden je prišel lovec do njega, tudi zaradi lakote.
Kot rečeno, spremembe so in bodo in moramo se prilagajati.

alojz1
21. August 2015, 10:56
Dober spomin imaš. Sega še kakšno desetletje pred rojstvom.

Brakir
21. August 2015, 11:19
:icon_lol:

Brakir
21. August 2015, 11:22
Admin, zadnje polemike bi bilo pametno preseliti v temo "lov z goniči". Naj se tam odvija naprej.

detel
21. August 2015, 12:08
Dober spomin imaš. Sega še kakšno desetletje pred rojstvom.

Alojz, 70. leta pr. st.

pidog
21. August 2015, 21:04
Srnjad se je začela pri nas pojavljati v 50. letih pr. st.

...pa le zato, ker mislimo, da "organiziran" lov, lostvo, poteka le od 1945 dalje.
Po temu kar sem prebral in s tem ustvaril svoje mnenje, si dr. Lovrečič ob obračanju v grobu, po vsej verjetnosti prepeva tudi Bandira rossa:icon_lol::icon_wink:

Dober pogled!

mprimoz
21. August 2019, 08:15
Prijetno je bilo poslušati njeno "zvonenje".:icon_wink:

mprimoz
11. September 2019, 13:07
Odlični obeti...:icon_wink: