PDA

View Full Version : Material za prostoječo prežo



Hubert
7. May 2013, 19:52
Stebri iz sušic ne trajajo bogve kako dolgo, pa sem videl, da za elektro in telefon uporabljajo impregnirane stebre, ki bi bili idelani za izdelavo prostostoječe preže.

Mora jih negdo izdelovati, ali kdo ve kje se dobijo in kolikšna je cena dol. 3-4m?
Podvprašanje pa je kakšen materail je pri vas v uporabi za tovrstne preže?

brenneke
7. May 2013, 20:03
Najboljši je kostanj. Hrast je tudi dober.

LP

patriot
7. May 2013, 20:21
Kostanj in akacija sta zakon.

THEHUNTER
7. May 2013, 21:47
Taki stebri so zakon!
Brez problema zdržijo 10 let in več, če jih pravilno vzdržuješ! Enem lovcu pri nas so prežo brez problema držali več kot 15 let, pa niso bili privijačeni na beton ampak so bili kar vkopani v zemljo.

Kje jih je dobil pa nevem. Bom povprašal, pa če kaj izvem sporočim.

Drugače pa je tudi akacija zakon!

Lp!

Zvitorepec
7. May 2013, 22:16
Mene pa zanima kaj uporabljate za kritino na prežah, da dolgo zdrži, pa da ni predraga?

tica
7. May 2013, 22:29
Drogove pripravlja in impregnira podjetje Imont iz Otiškega vrha, Šentjanž pri Dravogradu. Dolžine so različne, od 6 pa vse do 12 metrov.

alojz1
7. May 2013, 22:35
Fantje malo se dogovorite z elektro podjetjem. Drog odgnije pri stiku z zemljo. Zgornji del je dober.
Je pa kostanj ali akacija brez impregnacije še vedno boljša varianta. Če postavite na kamen so praktično večni.

THEHUNTER
7. May 2013, 23:11
Mene pa zanima kaj uporabljate za kritino na prežah, da dolgo zdrži, pa da ni predraga?

Najprej čez deske strešno lepenko in potem še čez bitumensko valovitko!
Seveda je treba pazit, da je vse skupaj lepo izdelano ter da paše v naravo.
Ta varjanta ni draga, super drži vodo, pa mislim da je tudi kar trajna. Če je lepo izdelano ravno tako paše tudi v naravo.

mugo
7. May 2013, 23:23
Sem zagovornik naravnih materialov in pri nas vedno postavljamo preže le iz lesa. Stebri so večinoma smrekovi ( še boljše bi bili seveda kostanjevi, hrastovi ali robinija (to je tisto, čemur večina zmotno pravi akacija), postavljeni na kamnit podstavek zdržijo dovolj dolgo. Strehe pa iz pravilno prekritih smrekovih krajnikov (ne desk)tudi morajo zdržati vsaj 15 let.

brenneke
7. May 2013, 23:27
Najprej čez deske strešno lepenko in potem še čez bitumensko valovitko!
Seveda je treba pazit, da je vse skupaj lepo izdelano ter da paše v naravo.
Ta varjanta ni draga, super drži vodo, pa mislim da je tudi kar trajna. Če je lepo izdelano ravno tako paše tudi v naravo.

Boš moral pa še kakšno prežo izdelat pa malo pojagati na njej, preden boš ugotovil, da je to najslabša opcija. Pa tudi ne paše ravno v naravo še manj pa je poceni-to je verjetno najdražja varianta.

brenneke
7. May 2013, 23:28
Sem zagovornik naravnih materialov in pri nas vedno postavljamo preže le iz lesa. Stebri so večinoma smrekovi ( še boljše bi bili seveda kostanjevi, hrastovi ali robinija (to je tisto, čemur večina zmotno pravi akacija), postavljeni na kamnit podstavek zdržijo dovolj dolgo. Strehe pa iz pravilno prekritih smrekovih krajnikov (ne desk)tudi morajo zdržati vsaj 15 let.

Podpis

LP

THEHUNTER
7. May 2013, 23:44
Boš moral pa še kakšno prežo izdelat pa malo pojagati na njej, preden boš ugotovil, da je to najslabša opcija. Pa tudi ne paše ravno v naravo še manj pa je poceni-to je verjetno najdražja varianta.

Dobro, res niso naravni materiali. Ampak dokler je kritina na prezi ni problema. Problem nastane ko se preza podre ipd. in kam se potem tisto kritino zavrze...
Res pa je tudi, da to najbolj gre na zaprte preze! Katere potrebujejo 100% zascito pred vlago.
Ampak vsak ima svoj nacin izdelave.
Ni niti draga, sam nevem ce sem placal vec kot 30€, za vse skupaj!
Podpisem pa da so naravni materiali sigurno najbolj primerni za v naravo! biggrin

brenneke
8. May 2013, 00:17
Dobro, res niso naravni materiali. Ampak dokler je kritina na prezi ni problema. Problem nastane ko se preza podre ipd. in kam se potem tisto kritino zavrze...
Res pa je tudi, da to najbolj gre na zaprte preze! Katere potrebujejo 100% zascito pred vlago.
Ampak vsak ima svoj nacin izdelave.
Ni niti draga, sam nevem ce sem placal vec kot 30€, za vse skupaj!
Podpisem pa da so naravni materiali sigurno najbolj primerni za v naravo! biggrin

A polhov pa pri vam nimate? Izgleda da še nisi naletel na prežo z dvojno streho s polhi

tarfila
8. May 2013, 07:58
eno vprašanje: kako se obnese macesen?

mugo
8. May 2013, 09:21
eno vprašanje: kako se obnese macesen?

Načeloma zdrži dlje kot smreka. Seveda je bistveno vprašanje za kateri del preže ga rabiš. Šibki člen so pri vseh vrstah lesa predvsem stebri v povezavo s talno vlago, pri strehi pa je zelo odvisno od izvedbe, ne samo od lesa.

muzikant
8. May 2013, 09:53
Dobro, res niso naravni materiali. Ampak dokler je kritina na prezi ni problema. Problem nastane ko se preza podre ipd. in kam se potem tisto kritino zavrze...
Res pa je tudi, da to najbolj gre na zaprte preze! Katere potrebujejo 100% zascito pred vlago.
Ampak vsak ima svoj nacin izdelave.
Ni niti draga, sam nevem ce sem placal vec kot 30€, za vse skupaj!
Podpisem pa da so naravni materiali sigurno najbolj primerni za v naravo! biggrin

Kje pa delaš ti preže ? V peskovniku ? Kaj pa si kupil za 30 Eur, plastično kladivo in lesene žeblje ?

THEHUNTER
8. May 2013, 10:22
Sliko sem tudi objavil na forum, ce te zanima videt kako sem izdelal biggrin. Za streho sem dal 30€ ne pa za celo prezo hehe biggrin

jagerboss
8. May 2013, 12:25
Fantje, stara akacija odžagana v pravi luni je večna!! Če jo postaviš na kakšen kamen da ni v zemlji in vse skupaj potem še dobro zasidraš te čas nima kaj skrbet. Pa tudi okopana v zemljo je zelo trajna-20 let sigurno pa še več!!

capra ibex
8. May 2013, 13:48
Fantje, stara akacija odžagana v pravi luni je večna!!

Se strinjam. Pravi čas je najpomenbnejši.
Stebri plavajočih benetk so leseni kolikor vem. En naj mi pove material kateri bi zdržal toliko časa v vodi, kot les posekan v pravem času.
Macesen pa po mojih izkušnjah drži vsaj 1/3 dlje od smreke, problem je samo beljava, katera pa precej hitro začne gniti.
Lp

detel
8. May 2013, 14:25
Nekateri kmetje spodnji del robinije olupijo in požgejo, drugi namažejo s katranom. Se strinjam, da je najboljša.

Tomaž Ražman
8. May 2013, 15:55
Jaz imam namen tudi prežo dvignit na akacijeve drogove ki naj bi bili dolgotrajni...

muzikant
8. May 2013, 16:49
1) Ker nisem nek strokovnjak za astrologijo, bi prosil da me poučite kdaj je pravi čas za sekanje.
2) Kako pa vam kaj žeblji grejo v strao robinijo/akacijo ?:icon_wink:

alojz1
8. May 2013, 17:00
1)
2) Kako pa vam kaj žeblji grejo v strao robinijo/akacijo ?:icon_wink:
Če prvič zabijaš težko. Tisti, ki jih je pa že pol tone zabil pa zna. Samo veter ne sme pihati.

dolgin
8. May 2013, 19:00
1) Ker nisem nek strokovnjak za astrologijo, bi prosil da me poučite kdaj je pravi čas za sekanje.
Knjiga : - Vse ob pravem času - bo rešila vse tvoje tegobe

Žamot
8. May 2013, 19:06
1. Ko luna pada.
2. Baterijski vrtalnik, pa en tanek sveder. :icon_wink: Ali pa z žebljem skozi lase in malo po ušesu. biggrin

Bunny
8. May 2013, 21:51
2. cvek u gacko notr še še, vn pa mai piu!!

detel
8. May 2013, 23:24
Nikar z žeblji ampak vrtalnik, vijaki in matice :icon_wink:.

patriot
9. May 2013, 09:08
Nikar z žeblji ampak vrtalnik, vijaki in matice .




SE STRINJAM!
Lp in dober pogled!

muzikant
9. May 2013, 10:23
Pa gradbeno dovoljenje.

POLH
9. May 2013, 11:49
Primer preže narejene na drogovih (elektro). Izdelal jo je letos naš pripravnik.12258

Hubert
9. May 2013, 12:29
Meni se zdijo ti elektro drogovi ok. Ne vidim pa dobro kakšno je ležišče ali je to zakopano ali je to v betonu?

mzmato
9. May 2013, 13:07
Pod drogove daš teras plošče in je stvar rešena....ne rabiš mešalca za beton v hosto šlepat :icon_evil:

detel
11. May 2013, 12:31
Fantje, stara akacija odžagana v pravi luni je večna!! Če jo postaviš na kakšen kamen da ni v zemlji in vse skupaj potem še dobro zasidraš te čas nima kaj skrbet. Pa tudi okopana v zemljo je zelo trajna-20 let sigurno pa še več!!

Naredil si lepo prežo na akacijah. Uspehi so že vidni, kar je dobro za kmeta in zate, malo slabše pa za pujse.
Škoda, ker je postavljena pod kataster Montinjan :icon_lol:.

ANDIGS
7. July 2013, 08:56
Izgleda,da je preža postavljena na betonske plošče.Kako pa je sidrana,da je veter ne zvrne?

Legvan
8. July 2013, 07:30
pri nas uporabljamo naravni material, sušice na kamne zraven pribijemo kostanjeve špice, za streho 4 kapnica pa uporabljamo pločevinasti pleh debeline cca 0.6-0.7 mm, ter ga prebarvamo... cca 50 cm daljša na vse strani zaradi dežja... in zdrži cca 15 let samo, da jo lepo vzdržujemo (košnja, rezanje vej...)

RemicN
4. August 2013, 22:29
Izgleda,da je preža postavljena na betonske plošče.Kako pa je sidrana,da je veter ne zvrne?

Mene zanima isto.

jagerboss
4. August 2013, 22:55
Postavitev nosil preže v obliki piramide nudi dober odpor proti vetru. Svetujem pa še dodatno ojačitev z sidranjem na štirih vogalih.
Na sliki se sicer slabo vidi toda preža je sidrana na vseh štirih vogalih.

THEHUNTER
7. August 2013, 15:26
S čim predlagaste impregnirati smrekove sušice, ki bodo namenjene za nosilno konstrukcijo pri preži na drevesu?
Ali ni potrebno?

Sušice ne bodo v stiku z zemljo.

dolgin
7. August 2013, 16:13
Ne maži z ničimer,samo pokrito nej bo....

THEHUNTER
7. August 2013, 16:27
No super, saj bo tako ali tako pod podom preze kar bo verjetno nekaj zascitilo pred dezjem biggrin