PDA

View Full Version : Zima in divjad



Hubert
2. April 2013, 14:37
Sam nimam prav veliko izkušenj in tudi ne zanj ali historičnih izkustvenih podatkov glede hudih zim. Me pa zanima vaše mnenje-ocena stanja divjadi, opažanja, izkušnje preteklih zim glede na letošnjo zimo .

Se bo letos poznala ta zima na poginu, prirasktu divjadi?
Kdo je bolj pod udarom zime srnjad, jelenjad ali prašič?
Kako se je potrebno odzvati v planu 2013

alojz1
2. April 2013, 14:48
Muflonke polegajo. Jagenčki v bližini hiš blejajo in ne morejo nikamor v tem snegu.
Krokarji imajo letos dobro založeno mizo.

rikec
2. April 2013, 17:26
Pri srnjadi se tudi daljša zima pozna. Mladiči, ki so bili jeseni bolj skromni zime verjetno v večini ne bodo preživeli. Je pa tudi to, da bo kmalu trava ko to deževje mine eksplodirala in srnjad se bo nažirala sveže trave, kaj potem sledi pa tudi vemo... Sem pa že pred približno tremi tedni opazil, da srnjad že počasi menja dlako in šopi odpadajoče dlake jim odpirajo letno dlako, akr se mi zdi, da v tem mrzlem in mokrem vremenu ni najbolj dobro...
Divje prašiče mislim, da ta zima kaj bistveno ni prizadela razen mogoče kakšnega legla mladičkov, katero se je v tem mokrem snegu in dežju zmočilo in smrt je za njih dokaj blizu.

capra ibex
2. April 2013, 18:56
Zadnje čase skoraj ne mine dan da ne poberem kakega kosa jelenjadi ali pa srnjadi izčrpanega od dolge zime. Kolikor sem poizvedoval v naših koncih že kakih 50 let ni bilo tolikšnih izgub kot letos.
Po drugi strani pa se moramo zavedati, narava vedno prav izbira. Kolikor sem do sedaj našel so bile same ostarele živali in telesno slabi mladiči. Seveda je pa snega pri nas še vedno od 80cm na gor.

detel
2. April 2013, 21:50
Mladi zajci poginjajo zaradi mraza, predvsem pa vlage (dežja). Pujsi so telesno šibkejši, če bo prirast manjši pa bomo še videli. Hrane je bilo to zimo malo.

mugo
3. April 2013, 06:38
Zima predvsem naredi selekcijo - pobere tisto, kar nismo postrelili. Zato je dober pokazatelj uspešnosti našega upravljanja z divjadjo. Seveda izjemno huda zima, kot je letos, pobere še nekoliko več, pa vendar se bo pokazalo, koliko premalo odstrelimo.
So pa velike razlike med območji, višje ležeči kraji so letos še posebej obremenjeni z visoko snežno odejo, nižje je boljše. Zelo se pozna, kje je divjad imela možnost nabrati dovolj tolšče ped zimo, tipičen primer so območja, kjer je v gozdovih dovolj navadnega kostanja, ki vsako leto obrodi. Tam ni kakih občutnih poginov.
Koliko se bo poznalo na prirastku oziroma, če bo letos manj mladičev, je zelo odvisno od vrste divjadi. Zajci so kot že povedano občutljivi, prašiči pa so druga zgodba. Probleme imajo predvsem mufloni, ki niso prilagojeni na take vremenske razmere, pri njih so bo sigurno poznalo na prirastku. Pri drugi naši avtohtoni divjadi pa se ne bo kaj dosti.
Kako se odzvati s planom? Ker nam bo zima pokazala, koliko šibke divjadi bi morali postreliti, pa je nismo, nam je to dober pokazatelj, kako s planom. Vsekakor veliko izgub ne sme za sabo potegniti nižanja plana, ampak njegovo korekcijo navzgor. V tekočem letu sicer zaradi še ne popolnoma znanega stanja in posledic zime lahko s premiki pri planu počakamo, za naslednje leto pa moramo izvrednotiti in upoštevati sporočilo, ki nam ga je dala narava.

tica
3. April 2013, 10:07
Mugo, dober prispevek. Pa kaj, ko bodo tendence upravljavcev lovišč ravno obratne in v osnutku plana za leto 2014 predvidele občutno nižji odvzem. Očitno se iz podobnih razmer v letu 2006 nismo ničesar naučili.

alojz1
3. April 2013, 10:13
Ker nam bo zima pokazala, koliko šibke divjadi bi morali postreliti, pa je nismo, nam je to dober pokazatelj, kako s planom.
Tole se naj vsak na pamet nauči. In dela na tem.

jereb
16. April 2013, 22:42
Ta zima je pokazala tudi koliko biotehniških del je bilo narejenih samo na papirju.