PDA

View Full Version : Stara - rabljena optika



MasterLesjak
7. January 2013, 19:17
Pozdravljeni.

Prejle sem malo brskal po E-gunu in opazil, da se prodaja kar nekaj starejših daljnogledov priznanih znamk (Zeiss, Swarovski, S&B ...) za relativno malo denarja, pa sem malo razmišljal, kako se ta optika primerja s sodobno?

Kot konkreten primer recimo, da kupim nek starejši strelni daljnogled priznane nemške znamke za 500€. Bi denar bolje zapravil, če bi za isti denar kupil nov daljnogled, narejen nekje v aziji? Vem, da bi ob nakupu novega imel še garancijo, ampak mene bolj kot to zanima optika.

Hvala

muzikant
7. January 2013, 19:52
Za 500 Eur vsekakor rabljenega Big5.

MasterLesjak
7. January 2013, 20:06
Tudi v primeru, da je optika stara 20 in več let?

muzikant
7. January 2013, 21:36
Ne obstaja 20let za 500 Eur.

MasterLesjak
7. January 2013, 21:46
Dobil sem par kosov, ki so okoli 500€ in so bili narejen še v Zahodni Nemčiji. Ampak v glavnem, splača se kupit. Hvala za informacijo.

MasterLesjak
7. January 2013, 22:47
Muzikant, kako bi ocenil tole: http://egun.de/market/item.php?id=4191947

teohafy
7. January 2013, 23:00
Daljnogled je odličen. Ampak če iščeš daljnogled, ki bo tudi za pogone, potem je tudi 2,5x povečava preveč, po mojih izkušnjah.

MasterLesjak
7. January 2013, 23:40
No, saj odločitev še ni dokončna, čeprav me tisti Zeiss močno mika. Oprezam pa še za kakšno pametno 1,5-6x42 zadevo, kot je recimo tole: http://egun.de/market/item.php?id=4178300

Sicer je to, kaj bom kupil bolj ali manj še "v oblakih", imam pa definitivno namen kupiti nekaj. Mogoče tistega 2,5-10x48 Zeissa pa potem še kakšno piko ali cenejši 1-4x daljnogled za pogone...

muzikant
8. January 2013, 11:54
Muzikant, kako bi ocenil tole: http://egun.de/market/item.php?id=4191947

To je roba, po moje bo šel krepko čez 500 eur. Je pa krepko mlajši od 20 let.


Daljnogled je odličen. Ampak če iščeš daljnogled, ki bo tudi za pogone, potem je tudi 2,5x povečava preveč, po mojih izkušnjah.

S Swarovskim 2,5-10 sem v zadnjem tednu decembra,uplenil šest(6) kosov jelenjadi in prašičev. Vse na pogonih, razdalje od 10-170m.
:icon_wink:

MasterLesjak
8. January 2013, 12:54
To je roba, po moje bo šel krepko čez 500 eur. Je pa krepko mlajši od 20 let.



Bomo videli, kakšno ceno bo dosegel. Itak pa dvomim, da mi ga bo uspelo kupit, trenutno namreč čakam, da mi pošljejo daljnogled s servisa, nato ga moram prodat, potem bom pa kupil nekaj. :lol1:

Tomaž Ražman
8. January 2013, 15:04
Ne sekiraj se Masterlesjak, takih daljnogledov se ogromno obrne na egunu, tako da bo še prilik...

MasterLesjak
19. January 2013, 22:51
No, Zeiss je šel za slabih 650€ k novemu lastniku.

Muzikant, spet prosim za mnenje biggrin:

http://www.frankonia.de/482857/296804/productdetail.html?pagingSize=64&sortOption=performance&page=0&displayType=gallery&navCategoryId=7259

muzikant
20. January 2013, 07:57
Dober, vendar je pri Zeissu razmerje cena\kvalitete ugodnejše.
Pa za tvojo jago ne rabiš 56mm objektiva.:icon_wink:

Sršen
20. January 2013, 10:03
...
Pa za tvojo jago ne rabiš 56mm objektiva.:icon_wink:
Za kaj bi sploh kdo potreboval tolikšen objektiv?

muzikant
20. January 2013, 10:47
Za lov v slabših svetlobnih razmerah.

MasterLesjak
20. January 2013, 14:01
Bom spremljal E-Gun, v primeru, da se pojavi kakšen pameten daljnogled.

Kar se pa tiče tistega Kahlesa, me pa zanima okvirna starost in koliko bi plačal zanj ko je bil nov?

muzikant
20. January 2013, 16:31
20let+
Takrat je stal cca 1200 DEM.

Za koliko denarja pa iščeš in kake karateristike napiši.

A svojega si že prodal.

MasterLesjak
20. January 2013, 18:46
Trenutno se prodaja, ampak dvomim, da se bo prodal. Če mi ga uspe prodat, potem bom kupil neko rabljeno zadevo za okoli 500€. Po mojem bi mi odgovarjal 2,5-10x50 ali mogoče 1,5-6x42, po možnosti z nemškim 1 križem. Bil bi pa za vse.

muzikant
20. January 2013, 21:12
Od novejših ima 1 samo S&B, ki pa nima 2,5-10*50. Pogled tudi križ 11 pri Zeissu.
Kaj za en daljnogled pa prodajaš, za kolliko v razmerju do nove cene ?

Tomaž Ražman
20. January 2013, 21:42
Masterlesjak, zakaj ti je pa križ 1 tako všeč? jaz stavim na križ 4...

MasterLesjak
20. January 2013, 22:31
Od novejših ima 1 samo S&B, ki pa nima 2,5-10*50. Pogled tudi križ 11 pri Zeissu.
Kaj za en daljnogled pa prodajaš, za kolliko v razmerju do nove cene ?

1 križ imata tudi Kahles in Docter, pa Kaps mislim da ga tudi ima.

Prodajam tole: http://www.payworxx.de/minox/product_info.php?info=p549_MINOX-ZA3-3-9-x-50-mm---4-Reticle.html

Trenutno je aktualna cena 450€ (nov je 500€), s tem da dam zraven montažo, poleg tega pa je optika nova (prejšnji je imel defekt, pa so mi na garanciji dali novega).

Tomaž, ne vem, pač dopade se mi. Všeč mi je tudi to, pokrije zelo malo tarče. Bi pa bil prav tako zadovoljen s 4.

detel
20. January 2013, 22:41
Tudi jaz sem ga hotel to vprašati. Manj ti bo pokrila 4 s tankim križcem.

rws
21. January 2013, 17:29
MasterLesjak, par mesecev imam na Steyrju Minoxa 3-9x40, na ostalih dveh puškah imam zeissa duralyt 3-12x50 in swarovski z6i 2-12x50, tako da vem kaj je tudi špica med optiko.
Sem nad Minoxom precej navdušen, tudi v mraku je dokaj svetel, pri dobri svetlobi kristalna slika, glede na to, da imaš ti 50mm objektiv, ne vem kaj bi sploh rad. Z enim 20let starim daljnogledom ne vem če boš kaj profitiral. Se bojim da je problem nekje v tebi:icon_wink:

MasterLesjak
21. January 2013, 18:24
Saj pravim - v kolikor se bo prodal, bom kupil drugega, sicer ga obdržim. Minox se mi je malo zameril zaradi tega defekta. Že tako ali tako sem čakal kar precej časa, ko sem ga naročil, zdaj pa sem čakal še kar nekaj časa, da sem ga dobil nazaj s popravila. Drugače je optično za moje potrebe več kot dovolj.

Če sem pošten, to temo sem odprl čisto iz interesa, ne pa zaradi želje menjanja optike. Ko je Muzikant rekel, da se za 500€ definitivno bolj splača rabljeno, sem pomislil, da bi lahko tako bolje prišel skozi.

Itak močno dvomim, se bo Minox prodal, če se pa bo, pa bom zanj dobil nekaj drobiža. Tako da ga bom najbrž kar obdržal.

Malce mi je žal, ker mi je OptikTrade ponudil opcijo, da obdrži Minoxa, jaz pa doplačam za drugo optiko. Ampak je kar je, tole izmišljevanje je še za moje standarde hudo :lol1:

cak
21. January 2013, 18:26
Nehaj komplicirat pa se boš bolje počutil.biggrin

MasterLesjak
21. January 2013, 20:40
Nehaj komplicirat pa se boš bolje počutil.biggrin

Je tako :icon_lol:

MasterLesjak
22. January 2013, 18:23
No, Minox je prišel in odšel... nazaj na popravilo. Starega, ki sem ga zaradi tovarniške napake poslal na popravilo nekje v sredini decembra so mi zamenjali za novega. Lepo od njih. Škoda edino, da je imel ta novi poplnoma isto napako kot stari.

Ne vem kaj kadijo na oddelku za zagotavljanje kakovosti pri Minoxu, če ga sploh imajo. Sramota.

muzikant
22. January 2013, 18:36
Glede na to da se te dr?i smola in pozno ugotoviš napako,
zdaj doplačaj Otiktrade-u in vzami kak resen daljnogled.

MasterLesjak
22. January 2013, 19:08
Se bom potrudil napraskati dovolj za Docterja ali pa Kapsa.

rws
22. January 2013, 19:13
Kakšno napako pa je imel?..mogoče jo ima tudi moj, pa je še nisem našel!:icon_wink:

MasterLesjak
22. January 2013, 19:17
http://www.youtube.com/watch?v=WPvFfKGgwi0

muzikant
22. January 2013, 20:09
LesiMeister mogoče pa to sploh ni napaka, saj do takih obremenitev okularja pri pravilni uporabi sploh ne pride.
Si pomislil na to ?

Tomaž Ražman
22. January 2013, 20:17
LesiMeister mogoče pa to sploh ni napaka, saj do takih obremenitev okularja pri pravilni uporabi sploh ne pride.
Si pomislil na to ?

Pa jebo te bog a bi ti bil vesel da se na eni od tvojih to dogaja? Jaz ga direkt vrnem...

muzikant
22. January 2013, 20:45
Jebo te bog, pri najmanj 25 str. daljnogledih še nisem prišel na idejo da preiskušam to, kar je prikazano na posnetku.:icon_wink:
Verjetno je kaj narobe z mano.

cak
22. January 2013, 20:47
Veš Muzikant nekateri tudi kaj razstavijo, da vidijo, če je dobro narejeno biggrin
Niso vsi naivni kot ti.

Tomaž Ražman
22. January 2013, 21:00
Veš Muzikant nekateri tudi kaj razstavijo, da vidijo, če je dobro narejeno biggrin
Niso vsi naivni kot ti.

Ej ti si pa u temo brcnu... A ti pa optiko razstavljaš al kaj?

cak
22. January 2013, 21:11
Seveda. Da vidim, če je res polnjena z dušikom.
Tomaž ali veš kaj je sarkazem?

MasterLesjak
22. January 2013, 21:33
LesiMeister mogoče pa to sploh ni napaka, saj do takih obremenitev okularja pri pravilni uporabi sploh ne pride.
Si pomislil na to ?

Ta posnetek sem pokazal Optik-Tradeu, kateri mi je svetoval naj optiko pošljem na popravilo. Torej očitno ni vse vredu. :icon_wink:

Optik-trade.si
22. January 2013, 21:40
Vsem strankam vedno svetujemo, naj bodo težave še tako majhne, da nam optiko vrnemo in potem uredimo garancijsko popravilo ter vse ostalo. Žal kaj dosti več kot to ne moremo narediti, ker servisa za optiko sami nimamo. Tako ali tako pa znajo danes večino stvari popraviti samo še v tovarnah.

Glede na to, da bomo pa zdaj že drugič pošiljali daljnogled nazaj v tovarno pa naša ponudba, da se samo doplača za katerega drugega tudi še vedno drži.

Bi pa rekel tudi besedo ali dve glede napak daljnogledov. Pri vseh znamkah se te stvari dogajajo in tudi najdražji izdelki niso imuni glede tega.

rws
22. January 2013, 22:29
To napako, če to sploh je, ima moj minox tudi:OK:

MasterLesjak
22. January 2013, 22:35
No hvala bogu :icon_lol:

MasterLesjak
22. January 2013, 22:38
Zanimivo mi je edino to, da če je to serijsko, zakaj niso pri Minoxu rekli, da z daljnogledom ni nič narobe?

muzikant
23. January 2013, 08:43
Ta posnetek sem pokazal Optik-Tradeu, kateri mi je svetoval naj optiko pošljem na popravilo. Torej očitno ni vse vredu. :icon_wink:

Saj kaj ti pa naj drugega reče, drugače bi mu delal "reklamo" na forumu.

Kar se pa tvojega posnetka tiče, je pa čisti dokaz iz fizike, da se z večanjem razdalje od točke vpetja, zvišuje amplituda.:icon_wink:

Pa tudi materiali pri daljnogledu -500 Eur ne morejo biti špica.

Aha pa moja ponudba glede 100 eur še vedno velja.

.308win
23. January 2013, 09:26
Pri Zeiss-u, Swarovcu ali Kahlesu ni takih problemov

MasterLesjak
23. January 2013, 10:03
Saj kaj ti pa naj drugega reče, drugače bi mu delal "reklamo" na forumu.

Kar se pa tvojega posnetka tiče, je pa čisti dokaz iz fizike, da se z večanjem razdalje od točke vpetja, zvišuje amplituda.:icon_wink:

Pa tudi materiali pri daljnogledu -500 Eur ne morejo biti špica.

Aha pa moja ponudba glede 100 eur še vedno velja.

Tale dokaz sicer velja za zelo majhno razdaljo - če sem ta obroč še malo odvil se je to premikanje drastično zmanjšalo. Problem je, da je za moje oko idealna idealna ostrina ravno tam, kjer se obroč premika.

Glede "reklame" pa ne bi zganjal prevelikega kažina.

Tuhtam, da bi napisal mail v Minox in jih vprašal, ali je to normalno. Oni bodo najbolje vedeli.

Za 100€ se ti pa zahvaljujem, v kolikor bom koristil bonus ti že sporočim :)

.300
23. January 2013, 10:48
Zakaj se ne odločiš za meopto saj je zelo dobra za svojo ceno?

Tomaž Ražman
23. January 2013, 16:00
Seveda. Da vidim, če je res polnjena z dušikom.
Tomaž ali veš kaj je sarkazem?

:OK: sm že mislu da resno misliš ...

MasterLesjak
17. February 2013, 21:25
Če sem že začel novo temo, bom vprašal še tole: ima kdo izkušnje s starimi dvogledi priznanih znamk? Na E-Gunu se prodaja kar nekaj Hensoldt dvogledov, pa me zanima če so za kaj. :icon_lol:

MasterLesjak
17. February 2013, 21:45
Kot konkreten primer: http://www.army-store24.de/epages/61272940.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/61272940/Products/%22Hensoldt%2010x50%22

MasterLesjak
25. February 2013, 19:27
Očitno se nihče ne obremenjuje s starimi Hensoldti? :lol1:

THEHUNTER
17. March 2013, 13:42
A ni nekam poceni? :icon_confused: biggrin
http://www.egun.de/market/item.php?id=4319773

Ganges
17. March 2013, 14:14
Ne, ni. Poglej ceno par ur pred koncem dražbe! Sedaj traja še 7 dni in se je že 69 ljudi potegovalo za njega.

MasterLesjak
17. March 2013, 14:14
To je dražba. Trenutna najvišja ponudba znaša 581€, do konca dražbe pa je še 7 dni. Sigurno ne bo šel za tako majhen denar. :icon_wink:

(me je Ganges prehitel :D)

THEHUNTER
17. March 2013, 14:23
Se mi je zdelo, da mora bit kaj takega biggrin
Mi je kar čeljust dol padla ko sm vidu to ceno, pa čist nov skoraj biggrin

nejcp
17. March 2013, 15:40
To je dražba. Trenutna najvišja ponudba znaša 581€, do konca dražbe pa je še 7 dni. Sigurno ne bo šel za tako majhen denar. :icon_wink:

(me je Ganges prehitel :D)

Res je,da je trenutna cena 581 eurov. Verjetno pa je dejanska vsota, ki jo je postavil tisti ki draži, kar nekaj eurov višja.
Stvar je v tem: ko dražiš, ostali vidijo ceno, ki je le za eno enoto višja od prejšnje ponudbe in ne dejanske(npr. prejšnja ponudba 550, ti dražiš 1000, nova cena 560<---Če hočeš preseči:cena 1010)

alojz1
17. March 2013, 15:58
Stvar je v tem: ko dražiš, ostali vidijo ceno, ki je le za eno enoto višja od prejšnje ponudbe in ne dejanske(npr. prejšnja ponudba 550, ti dražiš 1000, nova cena 560<---Če hočeš preseči:cena 1010)
Zelo razumljivo :icon_eek:
Tebe je kar škoda. Lahko bi bil učitelj.

MasterLesjak
17. March 2013, 16:28
Res je,da je trenutna cena 581 eurov. Verjetno pa je dejanska vsota, ki jo je postavil tisti ki draži, kar nekaj eurov višja.
Stvar je v tem: ko dražiš, ostali vidijo ceno, ki je le za eno enoto višja od prejšnje ponudbe in ne dejanske(npr. prejšnja ponudba 550, ti dražiš 1000, nova cena 560<---Če hočeš preseči:cena 1010)

Ja, vem da je tako. Ampak če bi bilo dražbe zdaj konec (recimo), bi daljnogled šel za 581€.

Tudi sam sem za eno stvar ponudil 150€, dobil sem pa za 130.

THEHUNTER
17. March 2013, 17:12
Aha tako torej to gre biggrin, Nisem ravno mojster dražb tako, da hvala za informacije :icon_wink:

Koliko pa je varno kupovat prek inteneta iz tujine? Pri takih vsotah, se meni zdi malo tvegano, še posebej ko je plačilo vnaprej :icon_confused:

muzikant
17. March 2013, 17:21
V čem pa si mojster ?

Na vsa tvoja vprašanja je bilo že odgovorjeno.

Malo poišči in preberi splošne pogoje na Egunu.

THEHUNTER
17. March 2013, 18:04
Zgleda da res noces in noces nehat z podje...

Povej mi, zakaj isces napake na drugih, sebe pa ne pogledas? Ko se bos to naucil te bodo ljudje imeli rajsi pa tudi sam bos bolj miren :icon_wink:

Pa se zasebno sporocilo sem ti poslal, da bi se koncno nehala kregat. A zgleda da je tezko odgovorit..

Drugim frumasem pa se oproscam za izventematsko vsebino posta.

denis jež
17. March 2013, 18:11
Koliko pa je varno kupovat prek inteneta iz tujine? Pri takih vsotah, se meni zdi malo tvegano, še posebej ko je plačilo vnaprej :icon_confused:




Kdor ne reskira ne profitira!

MasterLesjak
17. March 2013, 18:15
Zgleda da res noces in noces nehat z podje...

Povej mi, zakaj isces napake na drugih, sebe pa ne pogledas? Ko se bos to naucil te bodo ljudje imeli rajsi pa tudi sam bos bolj miren

Pa se zasebno sporocilo sem ti poslal, da bi se koncno nehala kregat. A zgleda da je tezko odgovorit..

Drugim frumasem pa se oproscam za izventematsko vsebino posta.



Eh, ne se sekirat. Muzikant je čist fajn možakar. Obdelal nas je pa vse. :icon_wink:

THEHUNTER
17. March 2013, 18:41
Sej biggrin.. Edino to me moti, da isce pri meni vsako napako. Drugac pa bi biu cis fajn. Sej menim, da se bo pobotal z mano biggrin.

krduš
17. March 2013, 18:44
Ko berem tale forum, vidim da v bistvu piše in objavla 10 ljudi, od tega se eden al pa dva spoznata na vse in se njima zdi vsako zastavljeno vprašanje ena velika neumnost, češ to pa ja ži ptički čivkajo.

Lejte mislim da je forum ena prekleto dobra stvar, da se človek kaj nauči, da vpraša, saj mu z konkretnimi in poštenimi odgovori uporabniki lahko prišparajo veliko časa denarja in živcov.
Res je, da novi uporabniki foruma lov večinoma lovci, vedno znova sprašujejo o problemih do katerih so na svoji poti prišli, kar je čisto normalno, saj vendar vsi lovimo na podoben način in s podonim orodjem. 90% odgovorov je eno samo podjebavanje in če bi se glih gdo spomnil, da lahko najde odgovor na tem furumu mi vrjemte, da ga hitro mine vsa volja, ko bere te navadne in hinavske odgovore enih in istih ljudi, kateri imajo očitno preveč časa. (To je pa seveda čisto razumljivo-kdo pa se bo ukvarjal s psom ki grize.)

Vem, da bi marsikdo še kaj vprašal pa v bistvu že v naprej ve za odgovor, ki bo sledil in tako forum zgublja na svojem pomenu in bo kar naenkrat postal nezanimiv in osamljen in takrat boste tisti, ki imate očitno dovolj časa za neumnosti imeli le tega še več.

Lejte moja filozofija je čisto taka da kdor vpraša je pet minut neumen kdor pa ne pa celo življenje!

LP.

THEHUNTER
17. March 2013, 19:31
Lepo napisano, spostujem tvoje mnenje!
Vse kar si napisal je res ter bi se mogli vsi tega zavedat.. (ne da zdaj branim sebe), ampak bi bil na ta nacin forum lepsi!
Tudi za druge, kateri berejo ta forum ter potrebujejo informacije bi bil forum bolj poucen ter lepsi za branje!
Na zalost pa je odnos med sabo v slovenskem lovstvu tak kot je, ter ga je tezko spremenit...

nejcp
17. March 2013, 20:43
Zelo razumljivo :icon_eek:
Tebe je kar škoda. Lahko bi bil učitelj.

Malo sarkazma? :)

alojz1
17. March 2013, 21:08
Seveda Nejc. Sem trikrat bral pa mi ni bilo nič jasno. Potem pa še na pravila...
Pa mi še kar ni. In ko ravno debatirava bi prosil še za eno pojasnilo.
Če dvigneš za 1000 kot si navedel, se izpiše nova cena za 10 višja. Torej naslednji NE licitira dejansko napisano ceno.
Kako pa potem moji kolegi zadnji dan pred polnočjo bulijo v ekran in skušajo zadnji pritisniti tipko?

Tomaž Ražman
17. March 2013, 21:21
Seveda Nejc. Sem trikrat bral pa mi ni bilo nič jasno. Potem pa še na pravila...
Pa mi še kar ni. In ko ravno debatirava bi prosil še za eno pojasnilo.
Če dvigneš za 1000 kot si navedel, se izpiše nova cena za 10 višja. Torej naslednji NE licitira dejansko napisano ceno.
Kako pa potem moji kolegi zadnji dan pred polnočjo bulijo v ekran in skušajo zadnji pritisniti tipko?

Zadnjo minuto je pametno dvignit ceno, ker ce jo dvignes veliko prej te kdo drug z lahkoto premaga, ker dviga dokler ni njegovo...
Pa še to, če piše da je npr. 79 stav, ne pomeni da je 79 ljudi stavlo ampak da je nekdo 79 krat dvignu stavo, možno da je en in isti...
Če pogledate nakoncu kdo stavi boste vidli, da vecino artiklov dobijo uporabniki ki zadnjo minuto ceno postavijo prvič, na začetku pa se dva ali trije dribljajo...

MasterLesjak
17. March 2013, 21:22
Če olajša zadevo:

Na E-Gunu je praksa taka, da imaš akutalno ceno in najvišjo ponudbo (slednje mislim da se ne da videt).

Ko nekdo objavi oglas postavi začetno ceno recimo 100€. To je tudi aktualna cena. Potem se pojavim jaz in ponudim 200€. Tako je najvišja ponudba 200€, aktualna cena pa 105€ (minimalno 5€ več od aktualne cene moraš ponudit).

Potem pride Alojz (brez zamere biggrin) in ponudi 150€ (recimo). Aktualna cena je zdaj 150€, v primeru konca dražbe pa izdelek dobim jaz, ker sem ponudil 200€ (Alojz je pripravljen plačati 150€, jaz pa 200, zato zadevo dobim jaz, dobim pa za 150€, ker je to aktualna cena).

Potem se pa Alojz odloči, da si močno želi izdelek in ponudi 250€. Takrat postane on najvišji ponudnik, in aktualna cena postane 205€.

A bomo doktoriral tule? :lol1:

Ganges
17. March 2013, 21:31
Ali pa trgovci sami zvišujejo cene z različnimi uporabniškimi imeni. Na koncu če niso zadovoljni s končno ceno in ni več interesa za višanje pa sami od sebe "odkupijo" izdelek in ga čez par dni spet ponudijo...

nejcp
17. March 2013, 21:33
Sem se bal, da bo tako. Nič zato, se zavedam, da nisem napisal najbolj razumljivo.
Da poskusim pojasniti. Na egunu govorimo o računalniško(programsko) podprti e-dražbi (internetni dražbi). Ko se neka oseba odloči za prodajo, postavi kot izklicno ceno: X(za naš primer je x=100) eurov. To začetno ceno X(100) vidijo vsi uporabniki, nakar se pričnejo licitacije.
-Draži prvi: cena je X
-draži drugi----dejansko napisana cena je X+1enota (npr 105eurov)(denimo da je njegov proračun omejen na 200 eurov, licitira svoj maksimum, torej 200 eurov)
-novo postavljena cena, ki jo vidi tretja oseba ki draži je (x+1) +1 enota. Torej v našem primeru 110 eurov.
-Tretja oseba licitira npr.: 120; a ji žal napiše, da je nekdo drug ponudil več<--- Za osebo št. 2 je avtomatsko dražil računalnik(npr 125 eurov). Nova cena na katero lahko spet draži 3. oseba ali kdorkoli drug pa se dvigne za še eno enoto (npr 130 eurov)
-računalnik torej za osebo št.2 avtomatsko draži, dokler neka ponudba ne bo presegla 200 eurov. V kolikor ne bo, bo oseba 2. dobila predmet po ceni, ki je za eno enoto višja od tistega, ki je ponudil drugi največ.

Zakaj tvoji kolegi čakajo skoraj do konca? Verjetno ker poznajo svoj proračun, v zadnjem trenutku butnejo najvisjo ceno, ki si jo lahko privoščijo-ostalo opravi računalnik.
Taktika dražbe: čakaš do zadnje minute in počiš svojo maksimalno ceno. Ostalo bo opravi računalnik, ki draži avtomatično. Zmaga tisti, ki je ponudil največ, a plača le za eno dražbeno stopnjo več kot drugi najvišji ponudnik.
Še enkrat: Primer: cena, ki jo vidiš je 151 €;, ti ponudiš 300€;, dobiš za 251;. Razlaga: tretjeuvrščeni je ponudil 150€;, drugouvrščeni 250€‚; ti pa tristo, a računalnik je avtomatsko dal le en korak več kot drugouvrščeni.

detel
18. March 2013, 10:12
Lepo napisano, spostujem tvoje mnenje!
Vse kar si napisal je res ter bi se mogli vsi tega zavedat.. (ne da zdaj branim sebe), ampak bi bil na ta nacin forum lepsi!
Tudi za druge, kateri berejo ta forum ter potrebujejo informacije bi bil forum bolj poucen ter lepsi za branje!
Na zalost pa je odnos med sabo v slovenskem lovstvu tak kot je, ter ga je tezko spremenit...

Čeprav mimo teme, vendar...
Berem tudi Forum Lovac (HR). Nisem edini slovenec, eni naši bivši forumaši so raje tam. Fantje se lepo pogovarjajo, so zanimivi, marsikaj izveš... Ni šikaniranj in žalitev kot pri nas. To nas spravlja v slabo voljo in škoduje našemu forumu.
Izgleda, da nekateri še sami sebe težko prenašajo, kaj šele druge... Škoda!

main757
18. March 2013, 10:32
Detel, res je, nekateri se na tujem forumu bolj strpno obnašajo kot na domačem. Na domačem so se nekateri obnašali kot edini petelin na vaškem gnojišču.

POLH
18. March 2013, 12:24
Tudi sam kdaj pa kdaj prebiram hrvaški forum in moram povedat, da mi ni kaj preveč všeč, ravno zaradi tega kar pišete. Vsi se z vsem bolj kot ne strinjajo, nobene kritike pa kup smeškotov, zastavic in podobnih oslarij.

MasterLesjak
22. March 2013, 11:35
Očitno se nihče ne obremenjuje s starimi Hensoldti? :lol1:

No kakorkoli, Hensoldt 10x50 je doma. Sem zadovoljen biggrin

guss
6. January 2014, 09:19
http://www.forum-lov.org/mali-oglasi/6-orozje-in-optika/4352-daljnogled-strelni-ruski

Zanima me kako je z tole optiko! Možna uporaba za močnejše kalibre?

Če ima kdo kaj več izkušenj, prosim za mnenja!