PDA

View Full Version : Odstrel vodeče košute pred teletom



PROF.racoon
11. November 2012, 22:58
Sem iskal, kam bi napisal, pa bom kar sem...

Danes je Lovska Etika močno zapustila lovca, ki bi moral biti vzor vsem ostalim. Sem do danes upal, da je drugačen, čeprav je lani uplenil tudi vodečo svinjo... Sem si mislil, se zgodi... Je v planu in mora tako biti...
Pa se je že drugič v moji kratki lovski karieri zgodilo, da je nekdo na pogonu streljal najprej po vodeči košuti in potem uplenil še izgubljeno nebogljeno tele vbito v tla pred truplom svoje matere. Je bilo to potrebno, se sprašujem? Užitek? Zakaj? Ali se tako dela plan? Seveda so bili vsi ritolizniki veseli in lovcu izrekli lovski blagor, potihem pa je vsak sam sebe, ki dejanja niso videli, prepričeval, da je bilo ustreljeno najprej tele, da je potolažil svojo lovsko vest, kolikor jo še imajo, če sploh. A je etika samo zadnji grižljaj in vejica za klobukom? Če bi to naredil mlad lovec, bi bilo po njem... Tako sem jezen, da se to dogaja pred mojimi očmi... Žalostno...

Me mine, da bi hodil še na skupne love in pred cevi lovcev brez kančka etike zganjal divjad.

Toliko o podpisu listine Etičnega kodeksa slovenskih lovcev... Etika je v srcu, pa če podpišeš ali pa ne... Res žalostno, da je tako...

dolgin
12. November 2012, 08:53
Profesor,še velikokrat boš zelo razočaran,saj vsi tile "vzorniki" delujejo po principu: Poslušte moje besede,ne glejte mojih dejanj...

POLH
12. November 2012, 09:17
Velja kar ti je napisal Dolgin, kot pribito. Velja pa tudi, da če loviš, tudi grešiš. Pa nima to veze s kakršnimkoli verskim prepričanjem, ampak z realnostjo.

Spoznal boš tudi, da v "zeleni bratovščini", kjer naj bi vsi zasledovali isti cilj ni vse tako kot bi si želeli.

main757
12. November 2012, 10:15
Racoon, iz tvojega pisanja ne izvemo ali je košuta priletela sama in čez nekaj časa za njo še tele ali ne.
Uplenitelj je v pogonu mogoče predvideval, da je košuta sama.
To, da je potem uplenil še tele je pa čist prav, ker bi bilo tele pozimi samo. In bi ga kmalu popapali volkovi.

PROF.racoon
12. November 2012, 11:18
Dobro vem, kaj bi se zgodilo s teletom, če bi ostalo samo... Saj zato pa pišem, da ni etično najprej odstreliti vodeče košute...

Če nisi dovolj prepričan v strel in se ne prepričaš ali je košuta sama ali ne, ne boš takoj pritisnil na petelina. Ni edini primer... Kdo pa ti govori, da moraš ukriviti prst takoj, ko ti kaj priteče iz grma? Če nisi prepričan, pusti... Ne vem, zakaj se je tako odločil... Lovec ve sam... Mogoče je res bil samo prehiter in je moje pisanje krivično do njega... Zavedam se, da bom tudi jaz prej ali slej naredil kakšno napako... Še prehitro pride do tega... Saj zato pa moramo tehtno premisliti in če nismo prepričani, enostavno pustimo... Tudi jaz sem pustil jelena, ker ga nisem hotel streljati čez par listov podrasti...

Drugače pa smo imeli na tem lovu prepoved odstrela junice... Če bi lovec mislil, da je sama, kako bi košuto v teku ocenil, da ni junica. Razlike so postale minimalne... Tako pa ni težko oceniti, če je zraven tele... Odstreliš najprej tele in, če si šic, nato še košuto. Drugače pa jo pusti, naj gre...

Ja, nekateri bomo to res težko razumeli...

Eh...

gamsar
12. November 2012, 14:25
Prof. Racon strinjam se s tabo, da se človeku, ki premore nekaj etike in ljubezni do divjadi včasih obrača želodec ko vidi početje nekaterih lovskih ...bedakov. Nekateri ob pogledu na košuto, prašiča ali svinjo že vidijo klobase, salame in pečenke. Premalo se pogovarjamo o tem. Bolje pogledat stran in molčat. Sankcionirani so tisti, ki naredijo najmanjšo napako, ker niso v določenem klanu, po možnosti klanu blizu članov UO. Tistega, ki ima močno zaledje pa...
Lahko še tako obračamo kaj in kako je priteklo. Kdor ima pred sabo samico z mladičem in zavestno strelja vodečo samico, NI lovec, ampak ubijalec. Izgovori na letni načrt so pa sila pogosti. Je potem letni načrt ne etičen?

dolgin
12. November 2012, 18:05
Letni načrt nima nobene veze z etiko ali zaporedjem odstrela. Tukej ima veze samo to kok je nekdo požrt :-/

main757
12. November 2012, 18:46
Najbrž se vsi strinjamo, da je edino pravilno, da se upleni najprej tele in šele nato košuta, ker tele težje preživi zimo...
Racoon, če boš lovstvo gledal skozi oči matere in očija in sineka potem ne boš dolgo v lovskih vrstah. Tudi ti si že ustrelil letos septembra sineka eni košuti, a ne? Pa brez zamere, želim ti samo pomagati, da na odstrel ne boš gledal skozi čustvene oči. Dober pogled in brez zamere.

PROF.racoon
12. November 2012, 19:46
Main, tukaj ni nič skozi oči sineka in mame... Ne gre za pretirana čustva... Jih že moraš malo odmisliti, če si pri lovcih... Ne rabiš pa jih popolnoma. Ostane srčnost... Gre se samo za srčnost in odnos do divjadi. Živalim jemljemo največ kar imajo - njihovo življenje. Na nas je velika odgovornost, ki pa je nekaterim, žal, španska vas. Zavezali smo se tudi kodeksu in s tem odnosu do žive, zastreljene in uplenjene divjadi. Verjetno veš, kaj mislim povedati.

Če bi tako gledal, verjetno ne bi bil skupaj z vami v vaših vrstah. Drugače pa sem vzel že 4 otročiče (dva mladiča, tele in ozimca) iz narave. Nisem pa streljal po njihovih mamah, kar bi kamot lahko, če bi bil požrtneš. Očitno jih to okrog vas veliko prakticira, da ste se nekateri že tako navadili...

Zgleda, da je več takih, ki divjad gledajo skozi oči mesarja (klobase, pečenke,...), kot pa z očmi človeka, ki bi naj z divjadjo gospodaril v pravem pomenu besede...


Saj vem - pravljica...

main757
12. November 2012, 20:26
Nisem pa streljal po njihovih mamah, kar bi kamot lahko, če bi bil požrtneš. Očitno jih to okrog vas veliko prakticira, da ste se nekateri že tako navadili...

Pri nas ni pogonov na parkljasto divjad. Kaj pa kdo počne sam na preži pa ne vem.
V določenih primerih je edino pravilno, da se po uplenitvi mladiča takoj upleni še samico 2+. Pa zaradi tega ni nihče požrtnež.




Zgleda, da je več takih, ki divjad gledajo skozi oči mesarja (klobase, pečenke,...)



Pa nisi ravno ti pred časom kazal slike uplenjene divjadi in kazal kako je malo poškodb, kako majhna je izstrelna rana, kako malo mesa je šlo v nič, kako malo je podpludb...?
Pa brez zamere.

rikec
12. November 2012, 20:51
Pri nas ni pogonov na parkljasto divjad. Kaj pa kdo počne sam na preži pa ne vem.
V določenih primerih je edino pravilno, da se po uplenitvi mladiča takoj upleni še samico 2+. Pa zaradi tega ni nihče požrtnež.



Pa nisi ravno ti pred časom kazal slike uplenjene divjadi in kazal kako je malo poškodb, kako majhna je izstrelna rana, kako malo mesa je šlo v nič, kako malo je podpludb...?
Pa brez zamere.

Požrtnež je vsekakor tisti, ki strelja vodnico (divjo svinjo, košuto srno,...) pred mladičem zgolj zato, ker ima na svojih kosteh več mesa! Tisti, ki pa (nalašč) strelja vodeči osebek ženskega spola pred mladičem brez nekega posebnega vzorka pa ni vreden da bi ga pes pos....! Kaj govori o takem primeru etični kodeks? Kakor vem je vedno pravilo, da se najprej odstreli mladiča, potem pa še po vodečem osebku ženskega spola, če nam situacija to seveda omogoča in če je odstrel sploh potreben.
Ne glede na "čustveno" situacijo se moramo vedno ravnati po tem. Eni, ki so pa jagri zaradi mesa, ja tisti pa drugače razmišljajo... :icon_cry:

Main, ne vem kaj ima to veze, če je kazal slike o ranah, ki ga povzročijo krogle?

PROF.racoon
12. November 2012, 23:23
Pri nas ni pogonov na parkljasto divjad. Kaj pa kdo počne sam na preži pa ne vem.
V določenih primerih je edino pravilno, da se po uplenitvi mladiča takoj upleni še samico 2+. Pa zaradi tega ni nihče požrtnež.



Pa nisi ravno ti pred časom kazal slike uplenjene divjadi in kazal kako je malo poškodb, kako majhna je izstrelna rana, kako malo mesa je šlo v nič, kako malo je podpludb...?
Pa brez zamere.


Main, res ne vem, kje te čevelj žuli... Ne vem, kaj bi mi rad dopovedal... Pišem o vrstnem redu odstrela, kar nam veleva lovska etika, ti pa meni o številu uplenjene divjadi in čustveni navezanosti nanjo...

Človek bi ti očitno moral še narisati, kaj se mi zdi prav in kaj ne...

Kaj sem jaz kaj narobe naredil, če delam z izbiro prave krogle malo škode na divjadi? Če že ustrelim, ustrelim tako, da gre čim manj mesa v smeti... Če je že žival morala dati svoje življenje, da je ne vržemo v smeti... Če jo odkupim ali pa ne... A, ti streljaš zanalašč z razbijaškimi kalibri in kroglami? Ali ti je vseeno, da vržeš polovico divjadi vstran?

Odkupim toliko, kolikor lahko jaz in moja družina pojemo enkrat na teden za kosilo. Toliko sem požrten in mesarski...

Pa brez zamere...

muzikant
13. November 2012, 10:14
Naj se raje prestavi v posebej temo...

Jaz se ne kregam...


Količina tvojih prispevkov ni skladna z znanjem in izkušnjami, ki jih imaš na tem področju. Mogoče bi moral večkrat na koncu stati vprašaj, kot pa pika in klicaj.
Ostali te pa lovijo za besedo in enostavno ujamejo.:icon_wink:

Najbolje bi bilo, da bi svoje mnenje povedal uplenitelju na licu mesta.

Zdaj pa še primer.

Recimo, da v je vaši LD plan telet izpolnjen, vse košute ki so jim bila odstreljena telete se umaknejo v LPN Jelen. Kako boste etično izpolnili plan ?

Sršen
13. November 2012, 11:53
... Recimo, da v je vaši LD plan telet izpolnjen, vse košute ki so jim bila odstreljena telete se umaknejo v LPN Jelen. Kako boste etično izpolnili plan ?
Isto kot pri nas, ko je izpolnjen plan mladičev, srn je pa še kar nekaj ostalo.:icon_confused:

POLH
13. November 2012, 12:21
Ali pa primer od letos pri nas : Zaradi sklopa okoliščin smo imeli nadpovprečno veliko pokosa srninih mladičev obeh spolov. Praktično nemogoče je izpolniti plan srn 2+ tako, da ne bi kršili etičnih norm.
Poleg tega večina srn letos, zaradi dobrih pogojev v lanski jeseni in zimi, vodi po dva mladiča.

mugo
13. November 2012, 12:46
Polh, če so bili mladiči pokošeni, so torej njihove srne ostale brez, kajne? Torej....

PROF.racoon
13. November 2012, 13:38
Količina tvojih prispevkov ni skladna z znanjem in izkušnjami, ki jih imaš na tem področju. Mogoče bi moral večkrat na koncu stati vprašaj, kot pa pika in klicaj.
Ostali te pa lovijo za besedo in enostavno ujamejo.:icon_wink:

Najbolje bi bilo, da bi svoje mnenje povedal uplenitelju na licu mesta.

Zdaj pa še primer.

Recimo, da v je vaši LD plan telet izpolnjen, vse košute ki so jim bila odstreljena telete se umaknejo v LPN Jelen. Kako boste etično izpolnili plan ?


Saj ne morem verjeti, da dajete skoraj vsi etiko na stran... Samo, da je plan... :icon_confused: Očitno je to pogosta praksa... Je pa sramota za ostale "bolj izkušene" lovce, da en začetnik ve, kaj je etika ostali pa se na njo hladno požvižgajo... Toliko o mojih vprašajih na koncu mojih povedi...

Lovišče je veliko cca 6500ha... Jelenjad je prisotna od 450 - 1170 m nad.v., kar je razpon našega lovišča. Jelenjad je pri nas samo delno migratorna (samo tam, kjer meji na LPN Jelen, pa še tam je vedno prisotna). Število jelenjadi se v tem času vedno poveča, ker pridejo past na pašnike in travnike v nižinske dele. Naj ti povem, da smo v nižjem delu lovišča v nedeljo med pogonom srečali in neuspešno izbezali trop 3 jelenov in 8 kosov košut s teleti in junicami. Toliko o umiku jelenjadi v LPN Jelen. Časa za plan je še veliko... Kosov je ostalo malo in nam ne teče voda v grlo... Plan se je še vedno naredil...

Uplenitelju pa ni bilo potrebno tega posebej povedati, ker sem šel hladno domov...

Umikam se iz te debate, ker vidim, da je na forumu še veliko podobnih lovcev, ki plan dajejo na prvo mesto, za etiko in odnos do divjadi, pa jim je malo mar...

POLH
13. November 2012, 14:02
Polh, če so bili mladiči pokošeni, so torej njihove srne ostale brez, kajne? Torej....

Ja, verjetno res. Ali pa tudi ne brez obeh.

mugo
13. November 2012, 14:48
Ja, verjetno res. Ali pa tudi ne brez obeh.

S kroglo je enako.

muzikant
13. November 2012, 15:11
Saj ne morem verjeti, da dajete skoraj vsi etiko na stran... Samo, da je plan... :icon_confused: Očitno je to pogosta praksa... Je pa sramota za ostale "bolj izkušene" lovce, da en začetnik ve, kaj je etika ostali pa se na njo hladno požvižgajo... Toliko o mojih vprašajih na koncu mojih povedi...

Lovišče je veliko cca 6500ha... Jelenjad je prisotna od 450 - 1170 m nad.v., kar je razpon našega lovišča. Jelenjad je pri nas samo delno migratorna (samo tam, kjer meji na LPN Jelen, pa še tam je vedno prisotna). Število jelenjadi se v tem času vedno poveča, ker pridejo past na pašnike in travnike v nižinske dele. Naj ti povem, da smo v nižjem delu lovišča v nedeljo med pogonom srečali in neuspešno izbezali trop 3 jelenov in 8 kosov košut s teleti in junicami. Toliko o umiku jelenjadi v LPN Jelen. Časa za plan je še veliko... Kosov je ostalo malo in nam ne teče voda v grlo... Plan se je še vedno naredil...

Uplenitelju pa ni bilo potrebno tega posebej povedati, ker sem šel hladno domov...

Umikam se iz te debate, ker vidim, da je na forumu še veliko podobnih lovcev, ki plan dajejo na prvo mesto, za etiko in odnos do divjadi, pa jim je malo mar...


Racoon,

daj še enkrat preberi, ker spet nisi ničesar razumel.

Na tem forumu je predvsem veliko lovcev, ki vedo veliko več od tebe.

Migracija jelenjadi pri vas je pogojena z snegom na Snežniku, ko ta zapade vi nažigate tisto, kar mi gor spuščamo.:icon_wink:

MOHI
13. November 2012, 16:29
Racoon za dolžino tvojega lovskega staža ne vam,vem pa da imaš prav.Pravi lovec ne strelja mam.Zame ni večje svinjarije kot če lovec zavestno odstreli vodečo samico. Res pa je da nekateri to počno zaradi plana oz.imajo plan za izgovor.Žalostno!

Brakir
13. November 2012, 17:12
Prijatelj in Lovec je nekoc rekel: »Kri in mleko ne gresta skup.«

rikec
13. November 2012, 20:18
Racoon za dolžino tvojega lovskega staža ne vam,vem pa da imaš prav.Pravi lovec ne strelja mam.Zame ni večje svinjarije kot če lovec zavestno odstreli vodečo samico. Res pa je da nekateri to počno zaradi plana oz.imajo plan za izgovor.Žalostno!

Podpišem se pod tole ! ! !

main757
13. November 2012, 20:37
Racoon, hočem ti povedat, da tisti ki upleni tele in takoj potem še košuto ni požrtnež.

Drugo pa, da si tudi ti med tistimi, ki na divjad gledajo skozi oči mesarja. Pa brez zamere s tem ni nič narobe in je tako že vse od začetka človeštva.

PROF.racoon
14. November 2012, 23:06
Racoon,

daj še enkrat preberi, ker spet nisi ničesar razumel.

Na tem forumu je predvsem veliko lovcev, ki vedo veliko več od tebe.

Migracija jelenjadi pri vas je pogojena z snegom na Snežniku, ko ta zapade vi nažigate tisto, kar mi gor spuščamo.:icon_wink:

Kakšno vezo ima moj kratki lovski staž in lovsko znanje z etiko? Torej hočeš povedati, da naj drugič prej zapalim po košuti in potem po teletu, da bom bolj izkušen in pameten tako kot vi... Da zdaj vidi tvoje pisanje moj sosed... Probaj enkrat užgat prej po košuti kot po teletu pred njegovimi očmi, pa me zanima, kje boš potem puščal divjad...

Snežnik in Mašun gledam z balkona cel dan in na njih ne vidim nobenega snega... Tudi krmišča na Mašunu so vedno dobro založena... Spodaj pa toliko jelenjadi...

Sem te dolgo imel za človeka polnega znanja, pa vidim, da je znanje brez srca do divjadi en klinc vredno...



Racoon, hočem ti povedat, da tisti ki upleni tele in takoj potem še košuto ni požrtnež.

Drugo pa, da si tudi ti med tistimi, ki na divjad gledajo skozi oči mesarja. Pa brez zamere s tem ni nič narobe in je tako že vse od začetka človeštva.

Najprej mi očitaš, da na to gledam preveč čustveno, potem govoriš, da se vtikam o številu uplenjene divjadi... Od začetka opozarjam na nepravilnosti pri odstrelu in etiki, in na koncu sem JAZ mesar, ker uporabljam krogle, ki delajo manj škode in ker enkrat na teden jem divjad...

:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Kaj je napisal zadnjič Detel? Aja, pokam od smeha...
Bravo, res sem neumen in potrebujem še veliko :icon_study:, da bom takšen lovec kot vi...

Pa saj nisem nikogar od vas obsojal, da delate umazanije, da ste me sedaj tako posuli s pepelom, ker sem pač po vaše neizkušen lovec in ne razumem tega, da so prej ustrelili košuto in šele potem tele...

muzikant
15. November 2012, 10:48
Sem te dolgo imel za človeka polnega znanja, pa vidim, da je znanje brez srca do divjadi en klinc vredno...



No da te potolažim, sicer uplenjene divjadi ne štejem, vendar točno vem da sem do zdaj uplenil eno(1) košuto, in še to nevodečo, zaradi starosti.
Skupno število pa je bliže 100 kot 50.:icon_wink:

main757
15. November 2012, 11:11
Rakun, jaz ti samo želim pomagati, da na divjad ne gledaš preveč čustveno. Nič drugega, nič ti nočem očitat.

Še danes nismo izvedeli, če je košuta pritekla sama ali z mladičem.? Mogoče je nedeljski strelec dober poznavalec jelenjadi?

Hočem ti povedati, da se takoj za mladičem ustreli še srna. Na tak način najbolj etično izvršiš plan. Strelec, ki to naredi ni požrtež. Zapomni si to.
Jaz vedno najprej ustrelim mladiča, potem pa takoj srno.

Tudi jaz gledam, da je divjad čim lepše zadeta za pleče. Zaradi mesa, zaradi lepšega čiščenja, zaradi takojšnjega učinka v prsnem košu oz. vse skupaj.

pzaksek
15. November 2012, 11:15
podpis pod mein 757

kurare
15. November 2012, 11:24
Profeor Rakun, predvsem si zelo brihten, citiram tvoj post iz l. 2008

Link:
http://http://www.ribici-slovenije.si/forum/viewtopic.php?f=5&t=5340&hilit=bowfishing&start=20

Kultura ali odraz česa drugega?


Kdo si želi tega???????? Kje ste zdaj tisti glasni?????? To se vam zdi normalno?????? Pa to je masaker in izživljanje nad ribami in ne lov ali ribolov. Tega jaz ne delam z invazivnimi vrstami kot je ameriški ostriž - bass, ko ga grem lovit. Tudi pri nas vloženi gojeni krap izpodriva avtohtone vrste. Torej???? Gremo gasa na bow fishing????

Lok enačite s strelnim orožjem??? Pa kaj je z vami??? Sem predsednik strelskega društva, streljanje z vsemi vrstami strelnega orožja pa že treniram dolgih 18 let in bi lahko trdil, da se spoznam na strelno orožje. Od kdaj je lok tako precizen kot puška???? Zakaj se v Iraqu in drugje kar z loki ne streljajo? Kolikšna je hitrost krogle proti puščici??? Kako vpliva veter na kroglo in kako na puščico??? Kolikšen je domet krogle proti puščici??? Kolikšna je optimalna razdalja za zadetek pri krogli in kolikšna pri puščici??? Kakšna je rana pri puščici in kakšna pri krogli??? In še bi lahko našteval razlike, ki so astronomske.....

Lok so uvedli zato, ker je manj možnosti za uplen, ker se moraš plenu previdno približati na manjšo razdaljo in še potem izvesti proceduro z napenjanjem, merjenjem, proženjem na izbrani plen. Kje še je zraven tega natančnost zadetka, saj se pozna vsak vetrič pri puščici.

Lok lahko držimo doma brez orožnega lista, kaj pa puško velikega kalibra??? Torej, če ni razlike, kot trdite eni, da je vseeno, s čem kaj ustrelimo....

Koliko rib ostane smrtno nastreljenih v vodi? Kaj jih gredo iskat, da se ne mučijo in kasneje zagnilijo nekje v vodi????

Zakaj rib potem ne bi šli kar z noži lovit??? Ribi se počasi približaš in ji nož zapičiš direkt med oči, da še manj trpi kot pri ribolovu s palico, saj je ne rabiš utrujati pred njeno neizbežno smrtjo.

Lov in ribolov se je v modernih časih tako izpopolnil, da prav zaradi te modernizacije in "iznajdb" tehnike in opreme lova, ne rabimo, oz. ne smemo, več uporabljati opreme, ki je na plen delovala, spet smo pri tem izrazu, nehumano. Pri lovcih so namreč omejitve (zgornje in spodnje) pri uporabi municije na določeno divjad. Če trdite, da puščica naredi več škode pri penetraciji v telo z njenimi britvami, zakaj potem ni dovoljena uporaba municije, ki ti pri zadetku odstreli vstran pol srne? To je ja večja škoda. Pa uboga žival še prej umre.

Oh, bog ne daj, da to pride k nam. To počnejo samo "prfuknjeni" Američani. Najprej so bili neumni, ko so vložili invazivne vrste, zdaj pa spet, ker jih lovijo na tak način. Torej non-stop neumni.
Se opravičujem za rasistični izraz in če sem koga užalil, ker je mogoče ameriškega porekla.

To si jaz mislim o tem..... Debata naprej...

Ze takrat si bil strokovnjak za jago kljub temu, da se niti lovski pripravnik nisi bil...

Zveri, promet in bolezni ne gledajo na to ali je divjad tele, mama ali pa prababica!

Zakoni narave nimajo kaj dosti opraviti z "clovesko" etiko.
Pa uspesno "gospodarjenje" z divjadjo ti zelim!

Janez

PROF.racoon
15. November 2012, 23:09
Marijan bi res lahko, prosim, tole vse skupaj premaknil drugam...



Profeor Rakun, predvsem si zelo brihten, citiram tvoj post iz l. 2008

...

Ze takrat si bil strokovnjak za jago kljub temu, da se niti lovski pripravnik nisi bil...

Zveri, promet in bolezni ne gledajo na to ali je divjad tele, mama ali pa prababica!

Zakoni narave nimajo kaj dosti opraviti z "clovesko" etiko.
Pa uspesno "gospodarjenje" z divjadjo ti zelim!

Janez


Hvala za komplimente! Čeprav je način lova in ribolova povsem drugačen imata skupen odnos do živali...
Zakoni narave res nimajo nič skupnega z izživljanjem z zabavo primitivcev nad živalmi in etiko... Ali je to divjad ali ribe ali katerekoli druge živali...
Zato pa smo ljudje, ki se zavedamo svojih dejanj...
Nekateri pa se pač očitno tolažijo s tem, da tudi bolezen, promet in zveri ne izbirajo in se lahko zaradi tega prosto izživljajo, kakor jim je volja...
Vsaj nekateri imamo to srečo, da imamo možgane na pravem mestu...

Glede ribolova bom kmalu še kaj napisal v primerni temi... Spremljaj...



Muzikant in Main: Predvsem obračata temo v drugo smer... Muzikant, da sem neizkušen, da bi debatiral o lovski etiki, Main, da sem preveč čustven do divjadi... Kaj želita doseči s tem in kaj mi želita dopovedati?
Jaz sem problem videl samo v tem, da je bila vodeča žival uplenjena pred njenim mladičem... Nisem omenjal svojih čustev, pa tudi 30 let lovskega staža ne potrebujem, da vem, da se na vodečo žival ne strelja...

Ta lovec bi zaradi mene lahko uplenil tudi tri kose divjadi, če bi jih želel. Zame ne bi bil ne požrtneš, ne človek brez srca, ampak bi bil lovec, ki ga je Diana bogato nagradila... Dokler pa se strelja najprej po vodeči divjadi, pa.... Kaj bi bilo, če bi košuto samo zastrelil...

Mah, brezveze,...

gamsar
16. November 2012, 13:03
Prof racoon ni brezveze. O tem se premalo govori!! Dogaja pa se redno in povsod. Nekdo je napisal, da promet, bolezni in zveri ne izbirajo med mladičem, mamo in prababico. Ali se lahko nekdo, ki je lovec z lovskim izpitom, torej znanjem in razumom kot človek, enači z virusom, bakterijo ali zverjo? Mislim, da pa lovci le smo tisti, ki bi morali imeti več znanja od teh manj razvtih organizmov. Kaj hočem povedat. Da lahko izbiramo. Smo edini faktor v odvzemu divjadi, ki ima možnost in sposobnost izbire odvzema!! Pri jelenjadi pa čisti odstrel predstavlja v večini slovenskih lovišč več kot 75% celotnega odvzema. Torej izgovarjanje na bolezni, promet in zveri ni najbolj posrečeno.
Še ne dolgo nazaj se nebi strinjal z mainom, zdaj pa mu dam prav. Še najbolj etično je odstreliti mladiča in če je le možno takoj še samico. Kajti stanje ko imaš v septembru realiziran načrt mladičev, manjka pa ti še precej samic res lahko vodi v ne etična dejanja.

Sršen
16. November 2012, 13:46
Ravno to Gamsar, kar si napisal, je bistvo.
" Še najbolj etično je odstreliti mladiča in če je le možno takoj še samico."
A pri tem naletiš na takojšen konflikt tradicionalistov, ki te bodo označili za streljača.
A pozor! Pred leti sem imel primer iskanja, ko je lovec streljal na ta način. Vse lepo in prav, dokler se mu ni kar naenkrat pokazal še drugi mladič. In potem je na silo in v razburjenju tega drugega mladiča zastrelil. Je treba kar dobro poznat situacijo na terenu preden ikrepamo.

Tako da meja pravilnosti in etičnosti teh naših ravnanj je zelo tenka. A kdor dela, tudi greši.
Pomembno pa je, da napačnih ravnanj ne razglašamo za pravilne in da poskušamo narediti čim bolj prav. Kar pa je pod današnjimi pritiski realizacije plana in zagroženimi kaznimi kar težko.

Poteza, kakšno je pred leti potegnilo vodstvo moje LD, ko je septembra prepovedalo odstrel srn, je na vsak način zgrešen korak. Pa kot slišim to sploh ni redkost.