PDA

View Full Version : Malokaliberske puške kalibra 17 hmr



GILTHEAD
28. May 2012, 20:19
ODLOČAM SE ZA NAKUP MALOKALIBERSKE PUŠKE IN BI SE PO VSEM KAR SEM SEDAJ USPEL PREBRATI IN VIDETI O KALIBRU 17HMR,NAJRAJE ODLOČIL ZA TA KALIBER.PO DRUGI STRANI PA JE PRI NAS VEČINA ''FLOBERTOV'' V KALIBRU 22 IN ME JE MALO STRAH,DA PA MOGOČE TO LE NI PRAVA ODLOČITEV:icon_wink:V VEČINI PRIMEROV BO ŠLO ZA LOV NA VRANE IN LISICO...ČE IMA KDO IZKUŠNJE S TEM KALIBROM,BI GA PROSIL ZA NASVET.
HVALA

hunterxxxl
28. May 2012, 20:23
Veter povzroča največje težave pri tem kalibru. Zaradi teže krogle cca. 1,7 grama, že rahel vetrič na malo daljših razdaljah zelo vpliva na let krogle. Drugače pa super za vrane.

alojz1
28. May 2012, 20:33
Drugače pa super za vrane.

22Lr STINGER ali HV pa ni super za vrane :icon_lol:

Moje mnenje je, da novo ni vedno boljše.
Pred nabavo raje sam preizkusi. Pa naj te ne prepriča kak vnet zagovornik ene ali druge puške.

GILTHEAD
28. May 2012, 20:42
KAJ PA ZGREŠENI STRELI NA VRANE NA DREVESU.MAL ME SKRBI GLEDE NA HITROST IZSTRELKA,PO DRUGI STRANI PA JE GRAMAŽA KUGLE MINIMALNA,TKO DA SE MI ZDI,DA NE BI SMELO BIT TEŽAV:icon_wink:


Piši z malimi črkami, ker tako kot pišeš ti, v internetnem jeziku pomeni, da se dereš na vse grlo...ADMIN

alojz1
28. May 2012, 20:54
Če streljaš pod kotom vsaj 30 stopinj pade krogla na tla skoraj v prostem padu.

GILTHEAD
28. May 2012, 21:05
Hvala:icon_lol:

Markysprej
29. May 2012, 20:32
sam sem z 22lr kar hitro obupal za vrane, za lisice pa še prej; vendar ni nujno da je s kalibrom kaj narobe, morda je v slabši puški ali slabšem strelcu:icon_lol:
zato sem si omislil 17hmr, katera tudi nima toliko padca in slaba ocena razdalje niti ni nujno usodna. je pa glasna, to pa je.


Veter povzroča največje težave pri tem kalibru. Zaradi teže krogle cca. 1,7 grama, že rahel vetrič na malo daljših razdaljah zelo vpliva na let krogle.

sam imam v glavi da je ravno obratno, da hmrju veter ne povzrča preglavic. nisem pa siguren!

alojz1
29. May 2012, 20:42
Marky sedaj si me pa. Kaj si lahko pomagam s tem? Ali si zadel ali falil. Pa ne veš, ali je puška kriva ali ti?
Tudi mene zanima učinek 17. Bolj konkretne podatke od kogarkoli prosim.
Za 22 sem videl, da pade lisica na 150m na mestu. Tudi vrana do 150m z optiko.
Ali pa naj kdo nalepi vsaj tarčo, da vidimo rezultat.

Markysprej
29. May 2012, 20:57
jah, vse je bolj kot ne subjektivno. z 22 sem imel največji problem v tem, da sem slabo ocenil razdaljo, ki je bila po navadi kar velika (za vrane). zato sem pri večini zgrešil elevacijo. pri 17 (dobil sem jo pred kratkim) bo ta problem veliko manjši, pa tudi natančnost pričakujem veliko večjo.
drugače pa ja, vsak mora sam probat kaj mu paše. je preveč subjektivno vse skupaj da bi rekel to je to.

GILTHEAD
29. May 2012, 21:54
Ko jo bos stestiral,bi te prosil za konkretno primerjavo,oz kogarkoli ki jo ima:icon_lol:

Markysprej
30. May 2012, 00:15
stestiral sem jo že, ampak dokler je sam ne boš imel v rokah ne boš vedel kaj in kako. če prideš na štajersko, boš pri meni videl solidno 17-ko, 22-ka je bolj žalost :icon_biggrin:

GILTHEAD
30. May 2012, 19:45
Pa mi priporocas nakup 17hmr,glede na tvoje izkusnje,oz a se ti zdi da je bistveno boljsi kaliber kot 22lr,al so razlike minimalne? Hvala za vabilo,res ne bi blo slabo probat:icon_lol: si pa na zalost malo predalec.lp

Markysprej
30. May 2012, 21:16
zame osebno je sigurno to to. brez debate. slaba stran je glasnost in draga municija. branil se seveda nebi tudi kakšne dobre 22, ampak to je v drugem planu, če bo želja in denar.
kaj bo pa tebi najbolj ugajalo pa moraš sam ugotovit. če imaš denar, lahko greš čez obe varianti. veliko imho ne izgubiš, če slučajno v prvo fališ.

GILTHEAD
30. May 2012, 21:36
Ja neki se bo treba odlocit,s casom pa bosta verjetno obe v omari:icon_lol:

urigrom
2. July 2012, 19:31
Sem imel nekaj časa 17 hmr zeloo natančen kaliber tja do 150 m brez problema grupa euro kovanca za streljanje v tarčo fantastično.

Ampak pri nas samo za streljanje vran in podobnega ,sem jo prodal in za isti denar kupil 223 rem in mi sploh ni žal,za lov tisočkrat boljša.

Pri strelu ponoči par cm levo ali desno ni neke razlike lisica lepo lovsko obleži ,če pa boš z 17 hmr samo malo zamaknil pa bo lisica nekje bogu za hrbtom trpela hude muke
Mislim pa da 17 hmr za lisico glih ne smemo uporabljat

lov 223 remBighand
tarča 17 hmr:limona:

Markysprej
2. July 2012, 23:16
223 je zanimiva varianta, kako pa se primerja odsun in pok s 17hmr?

GILTHEAD
3. July 2012, 08:51
Kar se lisic tice se strinjam,da bi bil boljši kaliber 223,kar se učinkovitosti izstrelka pri 17 hmr tiče,pa kolikor sem uspel zasledit,tako ali tako ubija šok zaradi izredne brzine,ki jo ta kaliber zmore:icon_wink:
Z 223 jst osebno ne bi šel nikoli streljat vran,ker se mi zdi prenevarno,z 17 pa že lažje,čeprav tudi tukaj varnosti ni za zanemariti!
Bi pa tudi sam rad mnenje nekoga,ki jo že ima in jo je dejansko v vseh pogojih tudi preizkusil.Ce ne prej,jo bom pa najkasneje jeseni tudi sam stestiral in povedal kaj tudi o tem:icon_lol:

urigrom
5. July 2012, 10:08
223 skoraj nima odsuna kar se poka tiče sta skoraj enaka
Za vrane in podobno super,
za lisice pa 17 hmr iz lastnih izkušenj odsvetujem

Pa še en primer :grem na vrane z 17 HMR ,nikjer nobenega črnega zlodeja pa mi po travniku prišprancira srna z dvojčkoma, eden od dvojčkov pa brez noge.:icon_rolleyes:

Lep pozdrav revežu pa grem domov z 17 ,pa si kupim 223 Rem:icon_mad:

Ganges
5. July 2012, 15:49
Če je bil brez noge bi se lahko znašel tudi kako drugače :icon_wink:

Res so mi zanimive te teorije o odsunu. A je tu kaka teorija zarote vmes, al glava vskega posmeznika al karkoli drugega... Nikoli nisem imel v lasti 223, je pa res, da sem pred leti postrelil kako prikolico šrota... Pa je kolega kupil 223 in 7x64... Ko sma probala streljat s vsemi puškami (mojimi in njegovimi) bistvenih razlik v odsunu nisem ugotovil. Sedaj seveda douščam največjo možnost temu, da sam o njem pri strelu pač ne razmišljam, da pa ravno niti čutil nebi odsuna pri 223 pa e morem govoriti. Vsaka puška vdari in vsaka puška "brcne"... Sam bi res edino pri 22 lr in pri zračni lahko rekel da odsun ni omembe vreden,.... Je pa res, da se večjim kalibrom kot 8x68, ali 9,3x62 tudi še nisem streljal...

lp

Markysprej
5. July 2012, 16:03
hja no, ko grem iz .17/.22 na .270/7x65r je razlika kar očitna. tko da ne vem če je samo v teoriji tko:icon_lol:
vsak pač drugače gleda na te stvari in se spoprijema z njimi. mislim, da je ravno v tem čar sveta: različnosti.
in ne enako in enoumno, kot si nekateri to predstavljajo...(ne leti to nate ganges)

zajec
6. July 2012, 06:15
Gangi očitno si takrat streljal brez občutka,ker če bi ga imel bi občutil razliko!

Ganges
6. July 2012, 08:49
hja no, ko grem iz .17/.22 na .270/7x65r je razlika kar očitna. tko da ne vem če je samo v teoriji tko:icon_lol:


Itak, da je razlika med 7x65R in 22 lr ali pa .17 HMR... Jaz sem tisto pisal o .223, ki pa ima že precej večji odsun kot prej omenjena manša. Ko streljam s karabinom od 223 navzgor pa ne razmišljam o odsunu in zato tudi ne morem govoriti o nekih ekstremnih ali pa majhnih odsunih...

lp

pikolis28
9. July 2012, 21:35
223 nima nobenega odsuna

Markysprej
2. August 2012, 19:08
meni (moji puški:icon_razz:) najbolje nese cci. se opazi razlika glede na federal in hornady. s tem da bi rekel da je federal nekako najslabši.
vsi pa so z 17gr v-max kroglo. pa baje vse dela cci.

Markysprej
4. October 2012, 23:13
http://www.egun.de/market/item.php?id=4043748
dobro uštimana 17hmr...

jazbezena
6. October 2013, 22:16
Pozdravljeni,
zanimam se za nakup MK puške v kal. .17 HMR in zanimajo me vaše izkušnje s puškami različnih proizvajalcev. Cena Čeha je nekje +400€, je pa precej kratka puška saj sem višje postave. Se dobi daljše puške (daljše kopito)?

Hvala za odgovore.

mahrenberg
10. October 2013, 22:01
Kup 17. Hornet biggrin

Drgač .17HMR je vredi zadeva za tarčo pa kako vrano.. Vse ostalo je nelegalno in nelovsko.. je pa res, da maš tud pri nas kaskaderje k strelajo srne s tem.. nebi zej o tem

Pol je pa tu še vprašanje o ceni naboja, ki ni tak zanemarljiva, če bi hotel malo več pokat po tarči.

lp

alojz1
10. October 2013, 22:18
Tudi jaz bi izbiral med 17 Hornet in 223.
Strelivo za 223 je zelo poceni za tarče pokat ali vrane. Je pa nabojček zelo uporaben.

mugo
10. October 2013, 22:23
Ne vem no, imam 223 pa ni ravno za vrane. Z vidika varnosti mislim, za po drevesih in daljnovodih je verjetno vsem jasno, da ni s tem za pokat po vranah, pa tudi na ravnini, na polju, če strelaš vrano na tleh, se ti bo vsaka krogla odbila od tal in odletela bogve kam. To je zelo navit kaliber in temu primerno tudi nevaren.

mahrenberg
10. October 2013, 22:47
Ne vem no, imam 223 pa ni ravno za vrane. Z vidika varnosti mislim, za po drevesih in daljnovodih je verjetno vsem jasno, da ni s tem za pokat po vranah, pa tudi na ravnini, na polju, če strelaš vrano na tleh, se ti bo vsaka krogla odbila od tal in odletela bogve kam. To je zelo navit kaliber in temu primerno tudi nevaren.

Vrane se tud z .22 LR ne pokajo po drevesih in daljnovodih ! :icon_confused:

Za na tleh imaš pa kugle kot so varmint, tnt ipd..

žandar
11. October 2013, 08:30
Kup 17. Hornet biggrin

Drgač .17HMR je vredi zadeva za tarčo pa kako vrano.. Vse ostalo je nelegalno in nelovsko.. je pa res, da maš tud pri nas kaskaderje k strelajo srne s tem.. nebi zej o tem

Pol je pa tu še vprašanje o ceni naboja, ki ni tak zanemarljiva, če bi hotel malo več pokat po tarči.

lp

Žal svojega posnetka nimam, vendar je zadeva zelo podobna. Treba je pač dobro pomeriti.
Cena nabojev je pa med 16 in 20 centi.
http://www.youtube.com/watch?v=XEDzju-KJEQ

Zvitorepec
11. October 2013, 10:25
jaz sem lansko sezono z čehom 17.hmr uplenil 20 lisic,od 50-180m,vse padle v ognju. Ta kaliber je krasen,če seveda ne piha veter. Tudi kar nekaj vran in srak sem uplenil,seveda na tleh.Uporabljam HORNADY .17 HMR 17gr V-MAX,ki stane nekje 30 centov/kos.

alojz1
11. October 2013, 10:46
Nimam izkušenj z tem kalibrom. To upoštevajte preden napadete. Ampak z 600m/s kolikor ima ta kroglica je treba kar balistično krivuljo poznati, če streljaš na 180m.
Za moje pojme bi vseeno raje imel 223. Puška ni bistveno dražja. Naboji tudi ne. Strelci jih ogromno uporabljajo za dimamiko in natančno streljanje. Balistika je pa fantastična. Pa še srnjad lahko legalno lovimo z njo.
Spet je vse v krogli. Za srnjad TTSX ali LOS (poceni), za ostalo Vmax.

detel
11. October 2013, 12:59
jaz sem lansko sezono z čehom 17.hmr uplenil 20 lisic,od 50-180m,vse padle v ognju. Ta kaliber je krasen,če seveda ne piha veter. Tudi kar nekaj vran in srak sem uplenil,seveda na tleh.Uporabljam HORNADY .17 HMR 17gr V-MAX,ki stane nekje 30 centov/kos.

Verjamem, da pade na 180m, samo zadeti je treba. Forum vse prenese...:whistle:

alojz1
11. October 2013, 13:12
jaz sem lansko sezono z čehom 17.hmr uplenil 20 lisic,od 50-180m,vse padle v ognju.
Dobro streljaš. A ni nobena šla naprej (falil)?

aron
11. October 2013, 13:15
Alojz si mislil tako, da bi mrtva šla naprej? biggrin

Zvitorepec
11. October 2013, 14:21
Na katero lisico sem streljal je počakala tam,strel pa čez obe plečke.Če ni pravilno stala nisem streljal,če pa kdo ne verjame,ga pa z veseljem povabim na jago,saj imamo veliko lisic.
Letos sem z .17HMR-jem lovil bolj malo,imam kar karabin in če pride lisica,tam počaka.

alojz1
11. October 2013, 15:35
Letos sem z .17HMR-jem lovil bolj malo,imam kar karabin in če pride lisica,tam počaka.
Hočeš povedati, da je karabin le bolj uporaben. In, če bi imel 223 potem 17 HMR sploh nebi kupil oz. rabil.

mugo
11. October 2013, 18:00
Zvitorepec, a ti 17hmr krogla V-MAX lisico prebije? Če jo, si predstavljam precejšnjo luknjo...

JakaJ
11. October 2013, 19:43
Meni v 222 v-max lisico prelomi.

Zvitorepec
11. October 2013, 19:49
Karabin 8x57 mi večkrat pride prav,saj nisem omejen pri odstrelu,medtem ko z .17 HMR pač nimaš veliko izbire. Mugo,včasih je bila luknja večja kot pa z 8x57,včasih pa samo luknjica not in ven,ni pravila.

Robert91922
16. October 2013, 11:21
Lahko le potrdim to, kar pravi Zvitorepec, kal. 17hmr s kroglo V-max 1,1 gr je super za lisice in vrane jagat, če ni vetra.
Pa tudi legalno je, ker pravilnik za to vrsto divjadi ne predpisuje streliva.

MasterLesjak
16. October 2013, 11:33
Zdaj bo eno tako vprašanje, ampak ali mi lahko nekdo prosim opiše pok .17 HMR v primerjavi s npr. .22LR (recimo nadzvočno)?
Hvala

Robert91922
16. October 2013, 12:10
Takole po občutku bi rekel, da je zelo podobno 22 WMR, le nekoliko bolj rezko, ostro, višja frekvenca. Nadzvočni val se sicer sliši, ampak je izrazito šibkejši kot pri npr. 223 rem. Če s tem kalibrom jagaš lisice ponoči v bližini naselja, je zvočno veliko manj moteče.