PDA

View Full Version : 6,5x 57



zajec
8. May 2012, 22:31
Zanima me, če je že komu uspelo ustreliti iz puške kalibra 6,5x57 naboj 6,5 x 55 in kakšne so posledice?
Zanima me tudi katero strelivo uporabljate za 6,5x57 in kako ste zadovoljni.
lp

alojz1
9. May 2012, 22:36
Posledic (neželjenih) ni. Vrat tulca se sicer deformira in prilagodi ležišču.
To je tako kot če damo 7x57R v puško 7x65R.
Če boš poizkusil nam povej kako je z natančnostjo.

kuglaabc
10. May 2012, 08:26
Me pa res zanima, kako bi vidva te zamenjave izvedla. Predvsem kako bi vstavila naboje v ležišča, mojstra? Da se iz 8x57IS izstreliti 7x57, bil sem tudi zraven, zadetka ni bilo nikjer. Mi je jasno zakaj!!!
Vajin preizkus bi pa rad videl, predvsem rezultat.

alojz1
10. May 2012, 08:38
Me pa res zanima, kako bi vidva te zamenjave izvedla. Predvsem kako bi vstavila naboje v ležišča, mojstra? Da se iz 8x57IS izstreliti 7x57, bil sem tudi zraven, zadetka ni bilo nikjer. Mi je jasno zakaj!!!
Vajin preizkus bi pa rad videl, predvsem rezultat.
Kdo pa je pisal o tej kombinaciji?
Midva sva pisala o isti krogli in ne 1mm manjši.

alojz1
10. May 2012, 08:49
Tudi PAP so imele (vsaj do leta 75 sigurno) naboj 7,62x40, uradno pa je 39.
To pa zato, da smo v naših puškah lahko streljali tudi tuje naboje, obratno pa ni bilo možno.

kuglaabc
10. May 2012, 09:30
Oh,Alojz1, saj ni bistvo o 8-ici in 7-ici. Kar probaj o tem kar je spraševal predhodnik in kar si mu pisal ti pa boš videl. lahko ti ob kaki priliki pokažem določene tulce nabojev, kateri so bili pomotoma ali zaradi zavajanja lastnka orožja izstreljeni iz drugih ležišč. Groza.
Pa nebom več o tem nima smisla.

main757
10. May 2012, 09:37
Solovec je nevede iz cevi 7x65R streljal naboje 7x57R in tudi uspešno lovil srnjad. Potem so mu zmanjkali naboji in je trgovec v trgovini ugotovil, da nima vpisane puške 7x57R.:icon_lol:

alojz1
10. May 2012, 09:58
Oh,Alojz1, saj ni bistvo o 8-ici in 7-ici.
Pa nebom več o tem nima smisla.
Seveda je bistveno. In tudi probal sem. Z enako kroglo seveda.
Če pa je v diametru krogle razlika (ti si navedel kar 1mm) pa ne priporočam nobenemu. Sem videl tudi puško (mislim, da 7mm mag ali 7x64) v katero je vstavil 308. Je lahko kar novo kupil.
Praviloma pa ne moremo vstavljati močnejših nabojev v šibkejši kaliber.
Tudi 7x64 ne moremo ustreliti v 7x65R čeprav se oba naboja polnita z isto matrico. Veš pa, da je 7x64 močneje polnjen.

Ahiles
10. May 2012, 10:45
a ni 7x57r širši od vložišča za 7x65r ? moram priznati, da še nisem nikdar poskusil druge naboje riniti v napačno puško...

alojz1
10. May 2012, 10:58
a ni 7x57r širši od vložišča za 7x65r ? moram priznati, da še nisem nikdar poskusil druge naboje riniti v napačno puško...
Če bi poskusil, nebi spraševal :icon_lol:

MasterLesjak
10. May 2012, 11:23
Pomojem se da, ne bi pa tega probal sam.

Glede na to, kaj se včasih zgodi, je po moje velika verjetnost, da je nekdo to že naredil. Namerno ali pa tudi ne.

Sem še slišal, da je nekdo pri nas na preizkusu orožja in strelca v bokarico namesto 7x65R dal 7x64 in preizkus opravil, edino tulec je imel težave spraviti iz puške.

alojz1
10. May 2012, 11:37
Sem še slišal, da je nekdo pri nas na preizkusu orožja in strelca v bokarico namesto 7x65R dal 7x64 in preizkus opravil, edino tulec je imel težave spraviti iz puške.
No pa vem spet nekaj novega. :icon_lol:
Pri meni ne gre. Tisti mm krajši tulec je ravno zato, da igla ne doseže netilke. Mogoče je bil naboj kaj udarjen in ni sedel dovolj globoko v ležišče.

MasterLesjak
10. May 2012, 12:05
Glej, ne bom trdil za sveto. To mi je rekel referent za strelstvo, ko sva debatirala na preizkusu.

muzikant
10. May 2012, 12:54
Verjetno ti je ta referent povedal tudi, da je on najboljši strelec na svetu.:icon_lol:

MasterLesjak
10. May 2012, 12:57
Ne, tega pa ni rekel :icon_biggrin:

kuglaabc
10. May 2012, 20:51
Zajec, Alojz1 in ostali... .
Ok, stelansirali črva, ki je mlel celo popoldan. In ugotovitve, zanimive!
Iz puške ZCZ in R93, Mannlicher kal. 6,5x57, je nemogoče izstreliti naboj 6,5x55SE, ker NE GRE v ležišče.
Iz bokarice ZH, Brno super, BBF 95 in Sodievega drilinga kal. 7x65R tudi ni moč izstreliti naboja 7x57R, ker se puške niso zapirale. Po predhodnem in ponovnem pregledu podatkov o dimenzijah tulcev nabojev je bilo jasno zakaj. Eni so pač predebeli na ključnih mestih.
Še po posvetu z nekom iz Borovelj pa je bil možakar zgrožen, če to res kdo naredi, manreč ne ve s čim se igra.
Alojz1, še o tem kar sem pisal dopoldan med 8 in 7-ko, po pregledu tulva, pa tole, od 7-ke lepo konvertiran v 8-ko le netilkoje do polovice izbilo iz ležišča.
V pogovoru s strelcem, ki je zamenjal nabje, pa se je spomnil, da je tudi ponovno napelo udarno iglo na mavzerici.
Lp.

alojz1
10. May 2012, 21:10
Naj kdo poišče tu na forumu sliko tulca 7x57R izstreljenega iz puške 7x65R.
Mislim, da je slika pri tulcih, kjer smo ugotavljali kalibre.
Da je mauser zaklep ponovno napelo je pravljica. Tudi, če udarijo plini nazaj ima zaklep za to namenjene odprtine.
Ostalo kar je napisal Kuglaabc je pa nekako takole. Ni namerno za menjavati naboje. Ni pa tudi vsaka zamenjava smrtno nevarna.
Noben zdravnik ne priporoča kajenja. Pa kljub temu mnogi med njimi kadijo.
Jaz debato o tem zaključujem.

kuglaabc
10. May 2012, 21:23
Ja, Alojz1, najbolje bo, da zaključiva debato o tem.
Tisto pa ni bila pravljica in tudi ne prvič, da je iglo napelo, mi jo je tudi že na 6,5x57 in še pri katerem kalibru. Ja, pa kaj bi tisto. A ne.
Tomaž tudi ni verjel, dokler se mu ni ?izus Kristus prikazal.
Ti že veš. Jaz pa tudi.
Pa lahko noč.

krogla1
10. May 2012, 21:29
To je tulec 7x65R in tulec 7x57R izstreljen iz puške 7x65R.

kuglaabc
10. May 2012, 21:45
Ja dejstvo je, da se da.
Navedel sem samo dejstva katere sem danes sam preizkusil. Kakšno toleranco ležišča je imela oz. ima puška v tem primeru (slika tulcev) ne vem in je ne poznam. Osebno sem tudi iz ležišča 7,5x54 MAS izstrelil naboj .308 Win.
Na drilingu je bil žig kal. .308 Win. V puški pa ... Poleg je bilo nekaj forumašev, pa smo vsi samo debelo gledali. Res pa je da smo tolec izbili z šibiko iz puške. In tudi streljanje za tisti dan končali.
Zanimiv je bil pok in odsun, zanimivo ni kaj.

Ahiles
10. May 2012, 22:25
Če bi poskusil, nebi spraševal :icon_lol:
imaš prav :icon_lol:

sem se sprehodil do trezorja in poizkusil. 5 različnih nabojev in različnih znamk 7x57R in noben v 7x65R NE GRE. Amen. :icon_smile:
sedaj vem, da ne bom nikdar zamenjal streliva...

alojz1
10. May 2012, 23:20
imaš prav :icon_lol:
sem se sprehodil do trezorja in poizkusil. 5 različnih nabojev in različnih znamk 7x57R in noben v 7x65R NE GRE. Amen. :icon_smile:
sedaj vem, da ne bom nikdar zamenjal streliva...

Tisti, ki je streljal (glej sliko) je popolni nepoznavalec orožja. Puško je treba tako zaloputniti, da se tulec deformira in glava zapre. Normalno se to ne dela. Jaz na svoji ne bom poizkušal. Sem pa to videl. In se je lastniku zdelo normalno.
Nisem hotel več debatirat o tem ampak me je peklo. :icon_lol:
Če bo kdo našel razlago za napenjanje vzmeti po strelu, bo dobrodošla.

Ahiles
11. May 2012, 00:00
no ja, v primež pa z macolo po kopitu res nisem... :icon_lol:

no, zdaj vemo :icon_study:

Zazek
11. May 2012, 09:29
Najbolše je imet eno puško ali pa če imaš 2 (bokarica in karabin) obe 2 isti kaliber in municijo pa ne bo prišlo do zamenjav nabojev :icon_lol:

zajec
5. March 2013, 10:07
Ko je že bila debata (v drugi temi) o tem kalibru in nezadostne moči nabojev .Naboje se, da dobiti s kroglo 10 gramov in močjo nad 2500 J na sto metrov,tako da je primerna za odstrel jelenjadi in prašičev!

Deerhunter
5. March 2013, 14:07
Jaz še nisem naletel nanje. Kar pa sicer še ne pomeni da jih ni in lahko da se motim. Ker me je "firbec matral" sem zdaj pregledal tudi spletne strani vseh bolj znanih evropskih proizvajalcev streliva in nisem našel nobene krogle, ki bi na 100 m dosegala 2500J in to govorim za 6,5×57 in za 6,5×57R. Za 6,5×57R pa je še toliko večji problem, ker so ponavadi še šibkeje polnjeni kot 6,5×57.


Ko je že bila debata (v drugi temi) o tem kalibru in nezadostne moči nabojev .Naboje se, da dobiti s kroglo 10 gramov in močjo nad 2500 J na sto metrov,tako da je primerna za odstrel jelenjadi in prašičev!

Zvitorepec
5. March 2013, 17:33
Krogle za polnit proizvaja tudi Hornady 160 gr InterLock RN za 6.5 kaliber in lahko doseže 2400fps
RWS ima 140 grain DK kroglo pri 2657fps

alojz1
5. March 2013, 17:44
Energija na ustju je lahko do 2800J

Deerhunter
5. March 2013, 18:44
RWS DK 9,1g doseže po podatkih iz njihove spletne strani pri kal. 6,5×57 2326 J na 100m, pri kal. 6,5×57R pa 2116 J, pri 60 cm cevi.

Kar se reloadinga tiče pa ne poznam. Jaz govorim samo o tovarniško polnjenih nabojih.

alojz1
5. March 2013, 18:51
6,5x57 Podatki za 85 do 160 grainov
Bullet teža: 85-160 žita, 5,5-10,4 g
Prašek teža: 2,66-3,05 g
Tehnični podatki
Hitrost V 0: 745-1010 m / s
max. Tlak plina: 3900 Bar
Projektil energija E 0: 2500-2805 J

alojz1
5. March 2013, 19:05
Da ne bo kdo v dilemi.
Za večjo divjad je poleg ostalegaa pomembna tudi teža krogle.
Enako težka krogla v cal.6,5 ima prednost na večji razdalji zaradi manjšega upora in z tem povezane hitrosti in energije kot npr enaka teža v 308. Zato severnjaki z njo streljajo tudi lose. Res pa je, da radi merijo v glavo. Drugače tvegajo zahtevno iskanje.
Večjo rano pa seveda povzroči večji premer. In hitrejši padec.

Deerhunter
5. March 2013, 20:39
Najbrž glavni razlog, da na Švedskem in Norveškem veliko uporabljajo kaliber 6,5×55 tiči samo v tem, da je bil pač to uradni kaliber njihove vojske in je zato tam zelo razširjen, nekaj podobnega kot pri nas 8×57. Če bi Švedska in Norveška vojska takrat za svoj vojaški kaliber uvedla 8×57, bi zdaj pač lose jagali s 8×57. Veliko surplus repetirnih vojaških pušk je sčasoma zašlo v lovske vrste in posledično potem to postane pogost kaliber v lovski uporabi. Tako je v pri nas še vedno zelo priljubljen 8×57, pri američanih 30-06 in tako dalje. Je pa treba priznati, da 6,5×55 vseeno ni od muh, ker če se ne bi dobro obnesel bi že zdavnaj končal na smetišču zgodovine.

alojz1
5. March 2013, 20:55
V prvem delu se strinjam z tabo.
V drugem pa ne. 6,5 kaliber je v porastu. Res da v drugih tulcih. Ima za daljše razdalje najboljše razmerje med učinkom in izgubo energije zaradi upora zraka.

zajec
6. March 2013, 07:14
Pri 6,5x55 pa nekaj tovarniških polnenj presega 2500 j na 100m,tko da je močnejši od 6,5x57.
Pri 6,5x57 nad 2500ne gre za fabriško polnenje ,ampak za polnenje slo proizvajalca streliva po naročilu, ki s kroglo 10,1 g dosega na 100m energijo 2509J. Podana mi je bila pisna specifikacija.

Deerhunter
6. March 2013, 09:11
O tem, da 6,5×55 lahko dosega zahtevanih 2500J na 100m pri določenih serijskih nabojih, 6,5×57 pa ne, sem že pisal v prejšnji temi. Napisal sem tudi, da je to nekaterim zelo težko razložiti, ker vsak, ki se ne spozna, misli, da ima 6,5×57 zaradi daljšega tulca več energije. Potem pa si človek misli, če skandinavci jagajo lose z 6,5×55, potem bo tudi 6,5×57 zadostoval, ker ima še več moči. Pa ni res tako.

Če pogledamo ponovno RWS DK 9,1g kroglo, le ta doseže po uradnih podatkih pri:
6,5×55 2705J na 100m
6,5×57 2326J na 100m

Treba pa je posebej poudariti, da tudi pri 6,5×55 prav vsak naboj ne ustreza, tako ima npr Norma Oryx 10,1g 2463J na 100 m in zgreši zakonsko mejo le za pičlih nekaj J.

Te zadeve malo poznam, ker dobro poznam primer, ko se je za kal. 6,5×57R poskušalo priti do zakonsko ustreznih nabojev za odstrel jelenjadi in divjih prašičev, pa to prek naših trgovcev enostavno ni uspelo. Verjamem pa da se da dobiti kakšen "Hot reload", ki je polnjen malo nadstandardno in posebej za to, da ustreza našim zakonskim predpisom, tega nisem nikoli poskušal ovreči, ves čas govorim samo o tovarniških standardnih nabojih. Ima pa naboj iz naslova teme - 6,5×57 tudi dokaj omejeno izbiro tovarniškega streliva, serijsko to strelivo proizvaja samo RWS (pa še to samo tri krogle KS, DK in klasičen Softpoint), S&B (samo klasičen Softpoint) ter baje je tudi Hirtenberger polnil za ta kaliber. Skratka, jaz osebno bi ta kaliber vzel samo za lovišče kjer se lovi izključno samo srnjad, gams, muflon. V kolikor je v lovišču kaj večjega, tega kalibra ne bi kupoval.
Pri nas imamo sicer vse od srnjadi do medveda, zato uporabljam v obeh karabinih 30-06, pravkar sem nabavil Norma Oryx 11,7g, ki doseže na 100m 3206J in imam po zakonu pokrito vse, tudi medota. Tako mi ni treba nikoli razmišljati kaj mi bo stopilo pred cev in ali bom lahko uplenil ali ne. Zato enostavno ne razumem nekaterih, ki zagovarjajo te male kalibrčke (npr 223), kljub temu, da imajo v lovišču vse sorte, tudi prašiče, jelenjad in celo medveda.
No sicer pa je to samo moje mnenje, naj vsak jaga s čimer in kakor mu paše.



Pri 6,5x55 pa nekaj tovarniških polnenj presega 2500 j na 100m,tko da je močnejši od 6,5x57.
Pri 6,5x57 nad 2500ne gre za fabriško polnenje ,ampak za polnenje slo proizvajalca streliva po naročilu, ki s kroglo 10,1 g dosega na 100m energijo 2509J. Podana mi je bila pisna specifikacija.

detel
6. March 2013, 09:42
Lepo povedano!

mahrenberg
10. March 2013, 01:01
O tem, da 6,5×55 lahko dosega zahtevanih 2500J na 100m pri določenih serijskih nabojih, 6,5×57 pa ne, sem že pisal v prejšnji temi. Napisal sem tudi, da je to nekaterim zelo težko razložiti, ker vsak, ki se ne spozna, misli, da ima 6,5×57 zaradi daljšega tulca več energije. Potem pa si človek misli, če skandinavci jagajo lose z 6,5×55, potem bo tudi 6,5×57 zadostoval, ker ima še več moči. Pa ni res tako.

Če pogledamo ponovno RWS DK 9,1g kroglo, le ta doseže po uradnih podatkih pri:
6,5×55 2705J na 100m
6,5×57 2326J na 100m

Treba pa je posebej poudariti, da tudi pri 6,5×55 prav vsak naboj ne ustreza, tako ima npr Norma Oryx 10,1g 2463J na 100 m in zgreši zakonsko mejo le za pičlih nekaj J.

Te zadeve malo poznam, ker dobro poznam primer, ko se je za kal. 6,5×57R poskušalo priti do zakonsko ustreznih nabojev za odstrel jelenjadi in divjih prašičev, pa to prek naših trgovcev enostavno ni uspelo. Verjamem pa da se da dobiti kakšen "Hot reload", ki je polnjen malo nadstandardno in posebej za to, da ustreza našim zakonskim predpisom, tega nisem nikoli poskušal ovreči, ves čas govorim samo o tovarniških standardnih nabojih. Ima pa naboj iz naslova teme - 6,5×57 tudi dokaj omejeno izbiro tovarniškega streliva, serijsko to strelivo proizvaja samo RWS (pa še to samo tri krogle KS, DK in klasičen Softpoint), S&B (samo klasičen Softpoint) ter baje je tudi Hirtenberger polnil za ta kaliber. Skratka, jaz osebno bi ta kaliber vzel samo za lovišče kjer se lovi izključno samo srnjad, gams, muflon. V kolikor je v lovišču kaj večjega, tega kalibra ne bi kupoval.
Pri nas imamo sicer vse od srnjadi do medveda, zato uporabljam v obeh karabinih 30-06, pravkar sem nabavil Norma Oryx 11,7g, ki doseže na 100m 3206J in imam po zakonu pokrito vse, tudi medota. Tako mi ni treba nikoli razmišljati kaj mi bo stopilo pred cev in ali bom lahko uplenil ali ne. Zato enostavno ne razumem nekaterih, ki zagovarjajo te male kalibrčke (npr 223), kljub temu, da imajo v lovišču vse sorte, tudi prašiče, jelenjad in celo medveda.
No sicer pa je to samo moje mnenje, naj vsak jaga s čimer in kakor mu paše.

Glede doseganja zakonsko določene moči orožja se lahko debatira dneve in tedne.. začne se že pri kalibru .308win, ki recimo s češko kroglo SP 11,7g ne dosega energije za jelenjad in pujske..ali obe SPCE, ki ne dosegata energije za medota..potem zanimiv je kaliber 9,3X72R za katerega večina misli, da je top..pa to ni.. in vendar zgodbe lovcev, ki v dobri veri streljajo "pretežke" živali s prešvoh municijo slišiš na vsakem koncu..problem je sam, ker to nekateri zavestno in kljub opozorilom nadaljujejo..
Je pa drugače kaliber 6,5x57 zame osebno super kaliber, sam uporabljam 120grs Sierro vendar več kot srnjadi še nisem imel možnosti uplenit s tem kalibrom-gospod od katerega sem puško kupil je z njo postrelil velik prašiče in 5 jelenov..zanimivo je to, da se je v škatli, ki se je nahajala v kopletu, nahajala le municija RWS 6gramov TM Bighand

alojz1
10. March 2013, 09:29
Pri nas malo znani 6,5x47 ima prav fantastične zmogljivosti. Če bi izbiral bi ga uvrstil mnogo višje kot 243 .

Deerhunter
10. March 2013, 10:02
1. Ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo v kal. 308win ob celi poplavi modernih krogel uporabljal za lov na jelenjad in prašiče S&B klasično softpoint kroglo
2. Ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo uporabljal v kalibru 308win kroglo S&B SPCE za lov na medveda
Dejstvo je naslednje, in sicer, da je za kalibre, kot je 308win, brez zapletov mogoče kjer koli dobiti krogle, katere so zakonsko primerne za odstrel velike divjadi, pri 6,5×57 pa se jih ne da dobiti.
Poleg tega ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo sploh kupoval kal. 6,5×57, če že v štartu ve, da bo puško rabil in uporabljal tudi za težjo divjad, potem pa je cel kup komplikacij z iskanjem primernega ponovno polnjenega streliva ali pa se preprosto, kot si sam napisal, jaga tudi težja divjad, kljub temu da naboj ne zadosti minimalni moči po zakonu. Ali ne bi bilo bolj enostavno in bolj primerno imeti malo močnejši kaliber in zadostiti prvič, zakonu in drugič (kar je bolj pomembno) lovski etiki in pravilnem odnosu do divjadi, katero lovimo? Pa ne spet pisat, da je puška v takem kalibru lažja, krajša in ima manjši odsun, ker sem že napisal, da obstajajo tudi puške v večjih kalibrih, ki so lahke, kratke in primerne za nošenje. Edini argument, katerega lahko (pogojno) sprejmem, je da se nekateri očitno bojijo odsuna in zato uporabljajo take kalibre.
Drugače pa verjamem, da ti je kaliber všeč za lov na srnjad, ker je za to tudi namenjen in je v tej vlogi dober kaliber.

In ker si omenjal 9,3×74R. Pri tem je tako kot pri 6,5×57 in 6,5×55. Vsak misli, da je prvi močnej??i zaradi daljšega tulca. Pa ni res tako. Ista zgodba je pa pri 9,3×74R in 9,3×62. Spet vsak misli, da je prvi močnejši zaradi daljšega tulca...


Glede doseganja zakonsko določene moči orožja se lahko debatira dneve in tedne.. začne se že pri kalibru .308win, ki recimo s češko kroglo SP 11,7g ne dosega energije za jelenjad in pujske..ali obe SPCE, ki ne dosegata energije za medota..potem zanimiv je kaliber 9,3X72R za katerega večina misli, da je top..pa to ni.. in vendar zgodbe lovcev, ki v dobri veri streljajo "pretežke" živali s prešvoh municijo slišiš na vsakem koncu..problem je sam, ker to nekateri zavestno in kljub opozorilom nadaljujejo..
Je pa drugače kaliber 6,5x57 zame osebno super kaliber, sam uporabljam 120grs Sierro vendar več kot srnjadi še nisem imel možnosti uplenit s tem kalibrom-gospod od katerega sem puško kupil je z njo postrelil velik prašiče in 5 jelenov..zanimivo je to, da se je v škatli, ki se je nahajala v kopletu, nahajala le municija RWS 6gramov TM Bighand

alojz1
10. March 2013, 10:32
Deerhunter. Si eden redkih, ki tule debatirajo in ve o čem. Še več takšnih in kmalu neumestnih komentarjev nebo več.

gospod od katerega sem puško kupil je z njo postrelil velik prašiče in 5 jelenov..zanimivo je to, da se je v škatli, ki se je nahajala v kopletu, nahajala le municija RWS 6gramov TM Bighand

Samo dve možnosti sta. Ali je bil gospod dober strelec, ali pa o zastreljeni divjadi ni govoril.
Večkrat vidim lovca, ki (na skupnih lovih) večkrat zgreši. Ko pa enkrat zadene pa so vsi zgrešeni streli v trenutku pozabljeni. Govori samo še o tem, kako dobro je zadel. Tisti, ki se vzdržimo strela na bežečo srnjad, jelenjad, muflone pri takih "strelcih" dobimo kar kompleks manjvrednosti.

teohafy
10. March 2013, 10:33
1.
In ker si omenjal 9,3×74R. Pri tem je tako kot pri 6,5×57 in 6,5×55. Vsak misli, da je prvi močnejši zaradi daljšega tulca. Pa ni res tako. Ista zgodba je pa pri 9,3×74R in 9,3×62. Spet vsak misli, da je prvi močnejši zaradi daljšega tulca...

Ne mešati 9,3x72R in 9,3x74R, ker gre za dva povsem različna naboja, zelo različnih moči.

Deerhunter
10. March 2013, 11:04
Nič nisem mešal. Primerjal sem dva dokaj pogosta naboja, ki se uporabljata za lov na težjo divjad in sicer 9,3×62 in 9,3×74R. Napisal sem, da je prvi močnejši od drugega, kljub temu da ima drugi daljši tulec.

Za primerjavo pa še podatki za v teh dveh kalibrih precej popularne krogle RWS UNI Classic (TUG):
9,3×62 - 4393J energije na 100m
9,3×74R - 3855J energije na 100m

Torej, ponovno je prvi močnejši, kljub daljšem tulcu drugega.

9,3×72R sploh nisem omenjal.

kuje
10. March 2013, 11:33
Prav je,da spoštujemo obstoječo zakonodajo.Treba je pa tudi povedati.da se npr.naboj 6,5X57 da napolniti da ustreza našim zakonskim določilom.Zakaj si ga nekdo,ki npr.ne polni sam umisli in za katero vrsto divjadi ga bo uporabljal je predvsem njegova stvar.Jaz sem ga imel v verziji R v K-95 in sem ga uporabljal za srnjad,gamse,lisičke.Ko se je pa poletje bližalo koncu in sem lovil prašiče sem pa imel v omari tudi 30-06.Ja z bi ga brez razmisleka uporabil tudi za ozimce,teleta....Kaj ta naboj zmore je pa najbolje,da si ogledamo pri severnih sosedih.V Nemčiji mora imeti najmanjši dovoljeni kaliber 6,5mm ter 2000J na 100m.V Avstriji je še to bolj ohlapno.Tam veliko visoke divjadi uplenijo z 243win.Slovenci smo pač znani po tem,da radi odkrivamo toplo vodo.Zakon je takšen in ga moramo spoštovati.So pa brezpredmetne debate o tem zakaj si je nekdo nabavil tak kaliber.Pač stvar osebne izbire.Če pa takšen človek krši zakonodajo in uporablja ta naboj na divjad prevelike telesne teže ali previsoke starosti pa naj ukrepajo lovsko čuvajske službe,za njimi še pa lovska inšpekcija...V Sloveniji je zakonodaje več kot dovolj...Kako pa deluje v praksi pa mislim,da v zadnjih časih vsi občutimo...lp.

teohafy
10. March 2013, 11:36
Moja napaka!

Deerhunter
10. March 2013, 11:44
No, Mahrenberg je res omenil 9,3×72R, jaz pa 9,3×74R. Seveda gre za dva različna naboja, kot je omenil Teohfy. Jaz sem govoril izključno o 9,3×74R.

No pa nazaj k 6,5×57. Je bil primer, ko je bil s 6,5×57 streljan jelen, na nastrelu pa niti kaplje krvi. Ko so vsi, ki so preiskovali nastrel, že bili prepričani, da je strelec zgrešil, je krvosledec našel eno samo kapljo krvi, 30 m od nastrela. Jelen pa je ležal še 30 m dalje od tam. Krogla ni prebila. V kakšnem samo malce močnejšem kalibru pa bi. K sreči je bil očitno dobro zadet. Če ne bi bil dobro zadet pa si lahko vsak, ki ima malo izkušenj iz krvosledništva predstavlja, kaj bi sledilo. To je vse, kar je treba še povedati okoli tega in podobnih kalibrov, ki po moči ne ustrezajo za lov določene divjadi. Seveda se potem to vedno obrne tako, da tak primer služi kot dokaz, da je kaliber dovolj močan za lov na jelenjad. Za primere, ko jelen ne bi bil najden, se pa tako ali tako ne bi nikoli izvedelo, ker se s takimi stvarmi noben ne bo hvalil...

Deerhunter
10. March 2013, 11:58
Vse to smo večinoma povedali že prej in se zdaj že ponavljamo. Obstaja ponovno polnjena municija za 6,5×57, ki zakonsko zadosti tistim 2500J na 100m. Toda zakaj sploh kupovati tak kaliber, če ga rabiš za težjo divjad in že vnaprej veš, da boš imel težave z dobavljivostjo primernega streliva.
Da si ga uporabljal za srnjad, lisice, je super, saj je zato tudi namenjen. In tudi to je super, da težjo divjad loviš s 30-06 - kot jo tudi jaz. Problem je v tem, da se zagotovo najde kdo, ki za težjo divjad uporablja tovarniško strelivo, ki ne dosega dovolj energije za lov na to divjad.
Če je pa v Avstriji in Nemčiji bolj ohlapna zakonodaja, pa naj bo. Na žalost je to na škodo tako divjadi, kot lovcev, ki jo lovijo, saj preslaboten naboj za določeno vrsto divjadi ne pomeni nič dobrega ne za divjad ne za lovca.

Se pa strinjam s tabo tudi v tem, da je še vedno to stvar vsakega posameznika. naloga lovskih čuvajev in inšpekcije pa je da to nadzira - mi pa o tem pač malo debatiramo, ker je nedelja, zunaj je slabo vreme in pač imamo čas za to, zato si teh debat ne ženi preveč k srcu, ker niso slabonamerne.


Prav je,da spoštujemo obstoječo zakonodajo.Treba je pa tudi povedati.da se npr.naboj 6,5X57 da napolniti da ustreza našim zakonskim določilom.Zakaj si ga nekdo,ki npr.ne polni sam umisli in za katero vrsto divjadi ga bo uporabljal je predvsem njegova stvar.Jaz sem ga imel v verziji R v K-95 in sem ga uporabljal za srnjad,gamse,lisičke.Ko se je pa poletje bližalo koncu in sem lovil prašiče sem pa imel v omari tudi 30-06.Ja z bi ga brez razmisleka uporabil tudi za ozimce,teleta....Kaj ta naboj zmore je pa najbolje,da si ogledamo pri severnih sosedih.V Nemčiji mora imeti najmanjši dovoljeni kaliber 6,5mm ter 2000J na 100m.V Avstriji je še to bolj ohlapno.Tam veliko visoke divjadi uplenijo z 243win.Slovenci smo pač znani po tem,da radi odkrivamo toplo vodo.Zakon je takšen in ga moramo spoštovati.So pa brezpredmetne debate o tem zakaj si je nekdo nabavil tak kaliber.Pač stvar osebne izbire.Če pa takšen človek krši zakonodajo in uporablja ta naboj na divjad prevelike telesne teže ali previsoke starosti pa naj ukrepajo lovsko čuvajske službe,za njimi še pa lovska inšpekcija...V Sloveniji je zakonodaje več kot dovolj...Kako pa deluje v praksi pa mislim,da v zadnjih časih vsi občutimo...lp.

kuje
10. March 2013, 12:20
A dej no...ne govori na pamet.Meni se je to zgodilo z 308win.Srnjak odskočil iz nastrela.Na nastrelu nič krvi.Zjutraj iskanje po krvnem sledu.Prva kaplja krvi po 150m.Nato našli srnjaka.Skupna dolžina bega 300m.Strel čista desetka.Strelivo Norma polnjeno z Nosler Partition 11,7g.Z istim strelivom uplenil tudi mladega merjasca na pogonu.Strel za pleče na cca.na 50m.Sploh ni nakazal zadetka.Po pogonu iskanje.Merjasca našli 200m od nastrela.Krvi nič.Hvala bogu za dobrega psa.Strel šolsko za pleče.Na drugi izstopni strani krogla obstala pod kožo.No na obeh primerih lahko sklepam,da je moj izbor krogle v tem naboju bil napačen.Za srnjad na povprečnih distancah pretrda krogla.Gre skoz.Srnjad mi je praviloma zbežala iz nastrela.Pri težji divjadi 100kg+ pa 308win enostavno zmanjka sape???...Poznam lovce,ki lovijo z 7mm,8mm,9,3mm...pa se jim dogajajo podobne stvari.Moje osebno mnenje je,da je 6,5X57 polnjen tovarniško ali doma z dobro kroglo kot so-CDP,TTSX,KJG,A-FRAME,GMX....na zmernih razdaljah v rokah dobrega strelca primeren za odstrel kakšnega težjega jelena ali prašiča.Tukaj govorim o individualnem lovu.To mojo tezo podpirajo v praksi dokazani komentarji in slike uplenjene divjadi v drugih deželah EU.Ampak zakon je treba upoštevat.V praksi pa izgledajo stvari nekoliko drugače.

muzikant
10. March 2013, 12:25
Za primerjavo pa še podatki za v teh dveh kalibrih precej popularne krogle RWS UNI Classic (TUG):
9,3×62 - 4393J energije na 100m
9,3×74R - 3855J energije na 100m

Torej, ponovno je prvi močnejši, kljub daljšem tulcu drugega.

Zdaj, ko si izmeril dolžino naboja izmeri še drugo spremenljivko, ki določa volumen tulca, to je premer. In vse ti bo jasno....
Pa kako tablico lahko pogledaš.:sign13:

Deerhunter
10. March 2013, 13:43
Kuje, verjamem ti, da se ti je zgodilo da v 308win ni bilo prestrela. Vendar to izpade potem tako, da trdiš, da je 6,5×57 enako učinkovit / neučinkovit kot 308win. Pa ni res. Če se pri 308win zgodi, da ni prestrela pri enaki vrsti divjadi naprimer enkrat na 10 primerov, tega ne moreš enačiti s 6,5×57 pri katerem ne bo prestrela pri enem na 5 primerov. To ni eno in isto. In o tem jaz govorim in o ničemer drugem. Da se ti je to zgodilo v kal 308win celo pri srnjadi, pa žal ne morem komentirat, ker takega primera še nisem imel. Pri 30-06, ki ga uporabljam in je dokaj podoben 308win, se mi pri srnjadi še ni zgodilo, da ne bi bilo prestrela.

Muzikant, hvala, da si me razsvetlil. Čeprav ni bilo potrebno.

dolgin
10. March 2013, 13:56
Madona ste se razpisal,sm že mislu,da ste kej novga poštaderal.
Meni pa ravno 3006 ni prebijal jelenjadi in to z RWS KS kroglo. Zanič kalibri 8x57,7x57 in 308 pa so mi do zdj prebili še popolnoma vse,mal je važn kaj daš u ror in kdo je za kopitom....

kuje
10. March 2013, 13:58
Kdo inači ta dva naboja.Govorim ti za 6,5 s primerno kroglo polnjenjem in individualnim lovom.Zadostuje!!!Dokazano v praksi na stotih,tisočih primerih.Ti pa na podlagi enega primera sodiš zmogljivosti 6,5X57.Veš koliko pujsov,jelenjadi v SLO pade na letni ravni ne,da bi jih standardni naboji prebili(dali izstrel)???Veliko!!!Sploh kadar se žal uporablja neprimerne krogle.Bolje 6,5X57 v živo z dobro kroglo,kot pa standardni kaliber z ta poceni kuglo(SP),sam da je pocen po slovenski logiki pa na škatlci Jouli ustrezajo pa gremo na vse.Ko delaš primerjave moraš vse variabile upoštevat.Še veliko deževnih nedelj bo minilo pa ne bomo prišli do konca!

Deerhunter
10. March 2013, 14:01
Dolgin, saj si si že sam odgovoril zakaj. Krogla je ravno tako pomembna kot kaliber. Zato za težjo divjad zagovarjam kalibre, pri katerih je dovolj energije IN dovolj izbire krogel. 6,5×57 pa pri standardni, tovarniški municiji, nima ne enega ne drugega.

"Meni pa ravno 3006 ni prebijal jelenjadi in to z RWS KS kroglo"

alojz1
10. March 2013, 14:10
Pri 30-06, ki ga uporabljam in je dokaj podoben 308win, se mi pri srnjadi še ni zgodilo, da ne bi bilo prestrela.

Kar navadi se, da te bodo nekateri vedno demantirali na podlagi enega (1) primera.
Uporabljajo neprimerne krogle in potem je krivo vse drugo samo oni ne.
Jaz sem videl, da 30-06 ni prebila noge jelena v skočnem sklepu. Krogla je bila
SPCE. Strelcu sem takoj na nastrelu povedal, da jaz teh krogel ne maram. In, ko sem jelena po 4 urah in precej km uplenil, je strelec rekel " pa res ni dobra". To, da je zadel v skočni sklep je gladko spregledal.

kuje
10. March 2013, 14:11
Mogoče pa v SLO težja divjad s 6,5 in njegovimi derivati ne pada in je ne prebija ravno zato,ker se zaveda kar piše v zakonodaji.V Nemčiji je ta meja postavljena na 2000J in pada in jo na normalnih razdaljah in povečinoma z uporabo dobrih krogel večinoma tudi prebije.Ja pr nas je vse drugač.Čakam zdej na 9,3X62.Sem prepričan,da bo bolj ali manj enako kot pri ostalih srednjih nabojih.Včasih bo divjad obležala v ognju,včasih bo malo ali veliko zbežala iz nastrela.Sam občutek v glavi,da imam malo več rezerve bo boljši.Zadeti na pravilno mesto je pa še vedno mati vseh modrosti!!!Iz moje strani konec debate na to temo!!

Deerhunter
10. March 2013, 14:23
Zagovarjaš 6,5×57, kupuješ pa 9,3×62. Moram rečt, da si me s tem zadnjim komentarjem nasmejal.:OK:

kuje
10. March 2013, 14:25
Musthave sindrom!!biggrinVsaj priznam,da ga imam!!!A 6,5 zmore veliko.V rokah dobrega strelca...

alojz1
10. March 2013, 14:27
Čakam zdej na 9,3X62.
V jeseni sem lovcu iskal 2 srni, streljani z 30-06 RWS TIG. Obe sta bežali okrog 200m, strel v prsa in zjutraj uničeni zaradi lisic. Pa sem lovcu svetoval drugo, lažjo kroglo pri kateri srnjad pada v ognju. Ni razumel, da je lahko cenejša boljša. Pa je kupil kar drugo puško. 9,3x62. In prvi kos z to puško je bilo tele, streljano na 40m iz preže. Zopet iskal, psa ujela, zadetek pa v rit.
Ta puška ni za šibkega lovca, ki ga moti pok in odsun. Ampak tega za živo glavo nebo nihče priznal.

kuje
10. March 2013, 14:40
Hmmm.Zanimivo!!!Glede na to,da je tig pri Rws v 9,7G.Kar je za 30-06 že precej lahka krogla(tovarniško polnjenje).Ker pod 9,7g v 30-06 zelo redko najdemo zaloge pri naših trgovcih.Meni je pa zanimivo v 308win tig rws kar se tiče,da divjad pade v ognju dobro delala.V praksi vidimo,da imamo različne izkušnje.Kar se tiče 9,3X62 se ne bojim.186cm velik,100kg težek sem...o teži karakterja pa raje ne bom...he,he,he:icon_lol:Ja pa hrupa poka sem tudi vajen.Bo pa treba preden se bom odpravil na lov s tem nabojem enih 100 šusov na tarčo dat pa bo.Za zraven sem si pa omislil še 270win.Mislim,da bo v R8 kar ta prava kombinacija.Veš kako pravijo nemci-ist sie zu stark bist du zu schwach...:OK:

Deerhunter
10. March 2013, 14:53
Se strinjam, v rokah dobrega strelca je tudi malo slabši kaliber učinkovit. V rokah slabega strelca pa je lahko tudi 9,3×62 pogreb, kljub temu da ima energije za več kot dva 6,5×57... :icon_lol: Se lovec boji odsuna, poka, same puške, pa potem še slabše strelja, kot je rekel Alojz.
Vendar koliko slovenskih lovcev je dobrih strelcev in koliko jih dobro prenaša močne kalibre. Poglejte malo na nastrelitvi okoli sebe, kaj eni počnejo s svojim orožjem. Marsikdo se boji ustreliti s svojo puško, ali pa strelja slabo, ali pa kar oboje. Se pravi takih, ki dobro streljajo in takih, ki dobro prenašajo močne kalibre, je malo, zato priporočam za večino lovcev vmesne kalibre, ki zakonsko zadostujejo, imajo veliko izbiro krogel in imajo zmeren pok in odsun, npr 308win.

Kuje, zanimivo je, da zagovarjaš lahke kalibre, glede na to, da se dobro zavedaš, "da je pri lovu dobro imeti malo rezerve" in tudi uporabljaš kalibre (308win, 270 win), katere bi jaz osebno postavil po učinkovitosti daleč pred 6,5×57, odsun pa pok sta pa skoraj enaka...

Alojz, a si prepričan da je šlo za 30-06 RWS TIG. Jaz sem s to kroglo lovil srnjad 5 let pa sem imel zelo zelo dobre izkušnje. Vse je padalo v ognju, le nekaj kosov je šlo kakih 30m od nastrela, pa nobene škode na mesu. Poleg tega je sama krogla dovolj lahka, saj jih RWS za 30-06 dela le v teži 9,7g.


Musthave sindrom!!biggrinVsaj priznam,da ga imam!!!A 6,5 zmore veliko.V rokah dobrega strelca...

kuje
10. March 2013, 15:06
Mal narobe me interpretiraš.Poskusi se naučiti brati mal med vrsticami.Pride v življenju prav.Must have-moram imeti....ker še nisem imel in me zanima vedno preizkusiti nekaj novega.Torej zato 270win ter 9,3X62...Za tisti del populacije SLO,ki ustreli pred sezono tri strele na pristrelu(zaradi samozaverovanosti v svoje strelske sposobnosti,vprašanja financ ali ????) je že pok ter odsun 223rem preveč.Eni pač radi nadgrajujemo svoje sposobnosti na strelišču.Nekateri imajo več talenta za streljanje kot drugi.Ampak pravilna vaja dela mojstra.Tud,če je talent manjši.Tako,da še enkrat napišem 6,5mm zadostuje.Z dobrim zadetkom ter pravilno izbiro krogle...Ostalo so finese,nianse....

alojz1
10. March 2013, 15:07
Alojz, a si prepričan da je šlo za 30-06 RWS TIG.

Prepričan. Vendar se TIG polno deformira šele pri večji divjadi ali na kosti. Zadetek med rebra pa divjad nese kot sem napisal. Možak ima denar in kupuje najboljše. Ko sem povedal, da imam 308 je povedal, da jo je sam prodal. Ni bil zadovoljen.
Hočem povedati, da znanja o streljanju ne moreš kupiti. Se pač moraš naučiti. Nekdo pa zmotno misli, da je za neuspeh krivo strelivo, puška itd in lahko menja v nedogled.
Kuje, nisem te hotel odvrniti od nakupa. Če znaš boš uspešen z vsako puško.
Možak o katerem pišem pa ima 60kg z postljo vred. In ta kaliber zanj ni primeren.

kuje
10. March 2013, 15:15
V redu je alojz.Te popolnma razumem.biggrinSej je prav,da debatiramo o teh stvareh.Mislim,da bi bilo prav odpreti temo o pravilnem streljanju(proženje,dihanje,naslon....)Mislim,da bi s tem vsi skupaj največ pridobili.Debat o vrstah orožja,optiki in izbiri krogel ne manjka na tem forumu.Mislim,da pa manjka debat o tem kako izboljšati svoje strelske sposobnosti.Tu nam po večini v praksi šepa.Včasih tud meni.Če obvladaš strelske veščine,poznavanje balistike,pravilno izbiro streliva s kroglo potem so tudi manjši kalibri dovolj.Seveda v skladu z zakonodajo!!!biggrin

alojz1
10. March 2013, 15:31
Ko komu hočem v praksi pomagati do boljših rezultatov, me največkrat prekine in pove, da je on navajen le tako kot zna. Še pripravniku sem pripravil naslon, ko je streljal srnjaka. Ko je srnjak izstopil pa je dvignil puško, odstranil naslon in zgrešil iz proste roke. Kako lahko nekoga učiš če NOČE. Pa imam opravljen tečaj za sodnika in inštruktorja streljanja.

kuje
10. March 2013, 15:36
Ja obstajajo tudi takšni.Je pa dejstvo,da obstajamo tudi drugačni!!!biggrin

alojz1
10. March 2013, 15:51
Mislim,da bi bilo prav odpreti temo o pravilnem streljanju(proženje,dihanje,naslon....)
To je pravi pristop. Bojim pa se napotkov "strelcev" ki imajo vedno prav in svoj način.
Koliko lovskih prež ima narejen naslon za roke? Običajno samo naslon za puško, komolca obeh rok sta pa v zraku. Še na tekmi na Vranskem je tako. Namesto, da bi bila na preži polica katera omogoči naslon.
Na pristrelitvi pa vreče peska za spredaj, zadaj, samo stojalo za puško manjka. Pa tudi tega že veliko uporabljajo. Potem se pa čudimo zastrelitvam v praksi.

kuje
10. March 2013, 15:56
Ne zmeni se zanje.V našem lovišču zaenkrat ni preže z polico za komolce.Ja v sosednji družini pa delajo pristrel iz stojala...:icon_confused:Torej si kr zadel!

alojz1
10. March 2013, 16:09
Ne zmeni se zanje.V našem lovišču zaenkrat ni preže z polico za komolce.Ja v sosednji družini pa delajo pristrel iz stojala...:icon_confused:Torej si kr zadel!
Prevečkrat zadenem. Zato pa sem trn v oku nekaterim. biggrin

kuje
10. March 2013, 16:50
Evo,da se vrnemo na 6,5X57.V varianti z R sem uporabljal za lov Blaser CDP v 8,2g.Zelo precizno strelivo.Srnjad včasih rada kak meter odskoči ampak je krvna sled zelo obilna in brez težav najdemo kos.Najdaljša daljava bega je bila okrog 30m.Gamsi padli v ognju.Kožušček pri lisicah pa ostane,kr v solidnem stanju.Ni poceni ampak mislim,da je strelivo vredno svojega denarja.Na tarči preizkusil tudi čeha.Preciznost slabša ampak dovolj za trening tja do 150m.

drejc
10. March 2013, 17:38
Alojz1, z vsem spoštovanjem do tebe in tvojega razmišljanja okoli strelstva,vendar ti moram povedat,da tudi drugi vemo kako se stvari streže.Predvsem me bode to, ko pišeš, da še na Vranskem na tekmi nimajo takšnih prež kot bi morale biti(naslon za komolce).Naj ti povem, da so te tri preže narejene izključno za to strelsko tekmo in so tam stalno postavljene.Res se z nje ne da ustrelit tako kot iz žakljev pa zajčjih ušes zadaj, vendar mislim da je ravno v tem čar, da so pogoji za vse vsaj pribljižno podobni.Saj sam veš,da postavit eno dobro puško na mizo pa žakle spredi pa zadi, ni nobena umetnost ustrelit rezultat na polno (in takšnih tekmovalcev ni malo, s tem so pa hendikepirani vsi ostali udeleženci)
Verjemi mi, da imam ogromno kilometrine v tekmovalnem strelstvu, posebej z risanico,pa da tudi sam vem kako "naj bi se streljalo", vendar tu gre pač za takšno obliko tekme kakršna pač je.
Vesel sem, da si se lani udeležil naše tekme in da si videl da so bili vsi strelci zelo zadovoljni z pogoji in izvedbo in te vljudno vabim na tekmo tudi letos.Pa tudi letos pripelji vašo ekipo, tam me pa na prijavah le pocukaj za rokav pa bomo rekli katero o streljanju pa jagi ob kozarčku-jaz častim!
Drejc

alojz1
10. March 2013, 17:53
Drejc, lepo povedano. Nisem hotel kritizirati. Res je za vse enako. In še enkrat priznanje za dobro tekmo.
Res pa je tudi, da so pogoji kar najbolj približani dejanskemu streljanju iz preže. Tam pa tudi ni polic.
Jaz sem povedal le, da je to napačno. Potem bi morali tudi pristreljevanja izvajati pod temi pogoji. Razlika je očitna.
Tudi, če bi imeli naslon, ki je dovoljen pri daljših strelih nebi imeli sodniki pretežkega dela biggrin. Saj je vsak strel v drugi tarči.
Na divjad nikoli ne streljam brez dobrega naslona. Tako je napaka strelca skoraj izključena. Ostane še napaka optike, puške, nabojev in zunanjih vplivov (veter).
Te napake so pa da predvideti z malo znanja in pripomočki. In ugotoviti razdaljo na kateri je strel še uspešen.

detel
10. March 2013, 22:21
Ne zmeni se zanje.V našem lovišču zaenkrat ni preže z polico za komolce.Ja v sosednji družini pa delajo pristrel iz stojala...:icon_confused:Torej si kr zadel!
Pogosto streljam s preže le eno roko. Druga sloni na nogi (kal. 7x64). Odlično gre, stvar navade:icon_wink:

kuje
10. March 2013, 23:11
Še dobro,da imamo takšne kot si ti v naših vrstah!Se nam ni treba bati za prihodnost!!!:icon_lol::OK:

mahrenberg
12. March 2013, 07:57
1. Ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo v kal. 308win ob celi poplavi modernih krogel uporabljal za lov na jelenjad in prašiče S&B klasično softpoint kroglo
2. Ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo uporabljal v kalibru 308win kroglo S&B SPCE za lov na medveda
Dejstvo je naslednje, in sicer, da je za kalibre, kot je 308win, brez zapletov mogoče kjer koli dobiti krogle, katere so zakonsko primerne za odstrel velike divjadi, pri 6,5×57 pa se jih ne da dobiti.
Poleg tega ne vidim argumenta, zakaj bi nekdo sploh kupoval kal. 6,5×57, če že v štartu ve, da bo puško rabil in uporabljal tudi za težjo divjad, potem pa je cel kup komplikacij z iskanjem primernega ponovno polnjenega streliva ali pa se preprosto, kot si sam napisal, jaga tudi težja divjad, kljub temu da naboj ne zadosti minimalni moči po zakonu. Ali ne bi bilo bolj enostavno in bolj primerno imeti malo močnejši kaliber in zadostiti prvič, zakonu in drugič (kar je bolj pomembno) lovski etiki in pravilnem odnosu do divjadi, katero lovimo? Pa ne spet pisat, da je puška v takem kalibru lažja, krajša in ima manjši odsun, ker sem že napisal, da obstajajo tudi puške v večjih kalibrih, ki so lahke, kratke in primerne za nošenje. Edini argument, katerega lahko (pogojno) sprejmem, je da se nekateri očitno bojijo odsuna in zato uporabljajo take kalibre.
Drugače pa verjamem, da ti je kaliber všeč za lov na srnjad, ker je za to tudi namenjen in je v tej vlogi dober kaliber.

In ker si omenjal 9,3×74R. Pri tem je tako kot pri 6,5×57 in 6,5×55. Vsak misli, da je prvi močnejši zaradi daljšega tulca. Pa ni res tako. Ista zgodba je pa pri 9,3×74R in 9,3×62. Spet vsak misli, da je prvi močnejši zaradi daljšega tulca...

Mogoče malo zamujam z odgovorom, ker ste zašli v neko drugo nekonstruktivno debato-pa vseeno..
Hotel sem samo povedat, da se povsod pozablja na lovce, ki niso na tekočem z novimi stvarmi, ne sodelujejo v forumih, ne poznajo zakonodaje(!), ipd.. pri takih najdeš v .308 navadnega "Čeha" in SPCE v medvedu..ka pa so naj davnega leta 1996 kupli drugega ko so kupli 100, 200,.. komadov zraun nove puške?:OK:
Glede kalibra, ki ga vsak uporablja so pa različne teorije..enim je 6,5x57 enostavno všeč in ga hočejo uporabljat, vejo ka zmore in recimo strelajo jelena v ruku na 40m, ker bolj daleč niti nočejo, ker nimajo interesa strelat na tarčo ipd.. In dostikrat so tudi jagri, ki nekega kalibra enostavno ne prebavljajo, ker jih je v to prepričal solovec, mentor,.. maš pa tudi jagre, ki določenega kalibra ne prebavljajo brez tehtnega razloga, recimo jaz .308 (pa ne govorim, da je slab-daleč od tega), drugi 8x57, tretji pa enga X biggrin
Na koncu se pa jagri dost poznamo, da vemo vsak svojo malho hvali in da bomo in dobo vedno zgrešili ali zastrelili-tud z 8x68 ali čem hujšim :whistle:

Tine
12. March 2013, 13:11
Tudi jaz nisem nikoli maral 308, sem bil 30-06 in 7x64 fan. A sem vseeno kupil puško v 308 in bolj kot streljam, bolj ga imam rad:icon_wink:
6,5x57 je že ok, a izbor streliva je majhen. Ne vidim pa nobene prednosti pred npr. "zastarelim" 7x57, ki je glede streliva še bolj šepav. Odsuna ne pri tem ne pri onem praktično ni. Drugega razloga za manjše kalibre pa sam ne poznam.

jazbec
12. March 2013, 13:22
Koliko nabojev daš laho naenkrat v cev, po moje samo enega.
In če ta opravi svoje delo ne potrebujem nič drugega. Toliko glede slabe izbire nabojev v 6.5 kaibru.

Tine
12. March 2013, 13:26
Normanlo jazbec. Je pa mišljeno za tovarniško strelivo, druga je če polniš sam.

alojz1
12. March 2013, 13:36
A sem vseeno kupil puško v 308 in bolj kot streljam, bolj ga imam rad:icon_wink:

Vidim, da ti "leži". Ker pa praviš, da nisi pristaš daljših strelov ti pa priporočam, da zadetke znižaš za kakšne 4 klike.
Z sedanjo nastavitvijo bi zadel center skoraj na 200m..

Tine
12. March 2013, 13:43
Sem, za 3 klike in pustil pri miru.

mahrenberg
12. March 2013, 20:06
Tudi jaz nisem nikoli maral 308, sem bil 30-06 in 7x64 fan. A sem vseeno kupil puško v 308 in bolj kot streljam, bolj ga imam rad:icon_wink:
6,5x57 je že ok, a izbor streliva je majhen. Ne vidim pa nobene prednosti pred npr. "zastarelim" 7x57, ki je glede streliva še bolj šepav. Odsuna ne pri tem ne pri onem praktično ni. Drugega razloga za manjše kalibre pa sam ne poznam.

heh jaz imam verjetno en bolj starocelinski kompleks čeprav je moja zadnja pridobitev .300 WSM in mi je tudi vedno bolj všeč :) je res, da ni važno kaj prleti ampak kam prleti, vseeno je pa fajn da pade :) bom se letos potrudil in probal 6,5x57 večkrat vzet zraven, da bom lahko kaj več komentiral iz izkušenj-ne na pamet iz katalogov.

zajec
1. June 2015, 07:29
A je kdo že uporabil tovarniško strelivo 6,5x57 PPU sp in izkušnje?
lp

rws
24. September 2015, 14:26
Na tarčo sem ga sprobal, na lovu ga bom pa po ruku;) ...moraš se pa kr potrudit, da očistiš cev.

mahrenberg
15. October 2015, 03:50
Probal sem 9g in nisem bil zadovoljen ne z grupo ne z učinkom. Sem pa imel samo 20 patronov :)pa 2 netilki mi je prebilo med testom..

rws
17. October 2015, 16:08
Ojej, js jih mam še celo škatlo:) si sam tudi kaj polnil?, kvalitetnih krogel 6.5 kalibra je veliko.

rws
12. March 2016, 17:53
Tudi v 6,5x57 sm se moderniziral, krogla(OK) je težka 5.9g, hitrost pa naj bi bila okrog 960-970m/s. Če bo le stara Mauserjeva cev znala to kroglo umirit:icon_wink:
15963