PDA

View Full Version : Iz 2. seje komisije za kinologijo v letu 2012



Sršen
26. February 2012, 11:33
Ad1)
...
Pridobitev bolj uglednega in vplivnega mesta ter vloge lovske kinologije v lovski organizaciji (brez lovsko uporabnega lovskega psa ni lova!) – pomembno je, da bi LZS preko strokovnih služb vplivala na ZLD, le-ta pa na LD. Potrebno bi bilo pripraviti dopis z vsebino, ki opozarja na pomembnost in skrb za lovsko kinologijo. (marec-september)
Spet ena instanca, ki ne pozna druge poti do lovcev in lovcev vodnikov lovskih psov, kot preko nelovske organizacije funkcionarskih senilnežev. No, saj ni čudno, saj tudi člani komisije za kinologijo izhajajo iz istega volilnega golaža. In zato se ne čudite, če bosta pri njihovem "delo" pes in lovec zadnja skrb.

Ad5)
Predsednik je nadaljeval sejo s peto točko – obravnavo predloga Pravilnika o uporabi lovskih psov v lovišču. Predsednik je na kratko predstavil predlog pravilnika in njegovo preteklo usodo.
Po razpravi je bil sprejet naslednji sklep:
2/5/1: Branko Tucovič pripravi predlog pravilnika do 21. 2. 2012, nato na to verzijo člani komisije lahko podajo mnenja ter predloge in se posreduje Branku Tucoviču nazaj do 29. 2.2 2012, ki nato pripravi čistopis, ki bo predstavljal stališče Komisije za lovsko kinologijo.
Bi vodniki radi videli predlog tega tega akta, za katerega si domišljajo, da bo krojil usodo lovskih psov v lovišču? Draga lovska tovarišija, kar narišite si ga doma na skret papir, omenjena komisija vam ga ne bo!

Sraka
26. February 2012, 15:08
V lovski kinologiji ni prav nobene potrebe po odkrivanju tople vode. Le k sosedom športnim kinologom bi kazalo pogledati in hitro bi našli ustrezne rešitve. Tako pa se vedno znova vrtimo v krogu iz katerega ne, da ne najdemo reštve, temveč je sploh najti ne želimo.

Pisanje vedno novih pravilnikov daleč vstran od oči in vpliva vodnikov je je že v naprej jalov posel. Star pregovor pravi, da je stara navada železna srajca in to še kako velja prav za lovsko kinologijo. Preseneča, da se komisija ponovno oslanja na ZLD-je, ko pa imamo regijsko organizirane lovsko kinološke organizacije, katerih naloga in osnovna skrb naj bi bila razvoj lovske kinologije in povezovanje lovskih kinologov v krovno nacionalno organizacijo KZS. Potem imamo tukaj le šodniške organizacije, pa pasemske organizacije in neke kvazi organizacije v nekaterih ZLD-jih in verjetno sem kaj še izpustil. V glavnem: dosti babic, kilavo dete. Bolj vsi ti skrbijo za lovsko kinologijo slabše je stanje. Kaj pa če bi vse to ukinili in pustili enkrat že, da vodniki povedo kaj in kako želejo imeti lovsko kinologijo organizirano, vodeno, vzpodbujano in kaj od takšne organizacije pričakujejo in kaj od nje potrebujejo ? Seveda pa vodnikov ponovno ne bo nihče nič vprašal in jim razen kakšnih bebavih novih pravilnikov ponudil nič za njihovo uspešno delo ter pripravo psov za delo. Pa ne le za delo v lovišču, danes vodniki potrebujejo veliko vzporednnih aktivnosti, ki bi se jih s svojimi psi udeleževali, se dokazovali, usposabljali, srečevali in bili skozi vse leto aktivni. Da zaključim, lovska kinologija nujno in takoj potrebuje temeljito notranjo strukturno reformo na vseh področjih ter razbijanje starih preživelih klišejev na področji organizacije in stroke. Že zdavnaj so minili časi, ko je jamar bil le jamar ali ptičar le pričar ali gonič le gonič in tako dalje. Danes smo že globoko v času univerzalizma in vodniki kolikor jih še je, to uspešno prakticirajo, vsi drugi pa daleč za njimi zaostajajo.

RAUBŠIC
26. February 2012, 17:21
:icon_wink:
V lovski kinologiji ni prav nobene potrebe po odkrivanju tople vode. Le k sosedom športnim kinologom bi kazalo pogledati in hitro bi našli ustrezne rešitve. Tako pa se vedno znova vrtimo v krogu iz katerega ne, da ne najdemo reštve, temveč je sploh najti ne želimo.

Pisanje vedno novih pravilnikov daleč vstran od oči in vpliva vodnikov je je že v naprej jalov posel.

To je to. Ta isti pravilnbik je prejšnja Komnisija za kinologijo pri LZS pripravljala ves mandat in na koncu ni bil sprejet. Vprašanje je, če je bil dobra rešitev, kar je še huje, je dejstvo, da pravilnik sprejemajo člani UO LZS, od katerih večina nima lovskega psa in je vprašanje, če poznajo to problematiko.

Dejstvo je, da kinologija nazaduje. Mogoče prav zato, kar piše Sraka, "dosti babic, kilavo dete". Kruta resnica je, da že dalj časa želijo lovsko kinologijo urejati in jo urejajo tisti, ki nikoli niso imeli psa in o psu, učenju psov oz. kinologiji nimajo osnovnega znanja.
Po LD se dogajajo omejitve, da prepovedujejo lov z določeno skupino psov, na primer v srednjegorskem lovišču z visokonogimi goniči (razlog je milo rečeno butast iz razloga, ker ne poznajo dela goničev), o čemer bi mogoče več lahko povedal MilanK, drugi prepovedujejo učenje psov od decembra do avgusta, da o lovu s psom in vodenju v lovišče ne govorimo; tretji prepovedujejo iskanje po krvni sledi brez povodca, itd. Stanje kinologije po LD kliče na enotno ureditev, vendar s takšnim načinom, ko želijo posamezniki (Komisija za kinologijo pri LZS) brez mnenj, pripomb vodnikov, urediti to področje, je nemogoče in sicer iz razloga, ker ne poznajo celotne problematike.
Se v celoti strinjam, da kinologija potrebuje notranjo reformo. S pravilnikom je potrebno poleg osnovne ureditve lova s psom tudi vodnikom zagotoviti, da bodo lahko bodoči vodniki sami izbirali pasmo psa (ali bo imel dolge ali kratke noge), da bo lahko psa lovskega psa vodil v lovišče, ga učili in z njim lovil.:icon_wink:

alojz1
26. February 2012, 17:47
Lovskokinološki sodniki ustvarjajo pravila (pravilnike). Spomnimo se čipiranja in tetoviranja. Zgoraj je napisano, da jih sprejemajo člani, ki večkrat tudi psa nimajo. Vodniki in vzreditelji pa smo iz vsega izvzeti. Kot, da nas ni. Razen občasnega pritoževanja. Vzrok temu je naša neenotnost. Nekateri bi vsa ocenjevanja in preizkušnje kar ukinili, drugi bi uvedli kaj novega.
Izvedljivo pa je obvezno vključevanje vodnikov in vzrediteljev v organe, ki o tem odločajo (npr. polovica kinoloških sodnikov in druga polovica vodnikov).

RAUBŠIC
26. February 2012, 18:55
Lovskokinološki sodniki ustvarjajo pravila (pravilnike). Spomnimo se čipiranja in tetoviranja. Zgoraj je napisano, da jih sprejemajo člani, ki večkrat tudi psa nimajo. Vodniki in vzreditelji pa smo iz vsega izvzeti. Kot, da nas ni. Razen občasnega pritoževanja. Vzrok temu je naša neenotnost. Nekateri bi vsa ocenjevanja in preizkušnje kar ukinili, drugi bi uvedli kaj novega.
Izvedljivo pa je obvezno vključevanje vodnikov in vzrediteljev v organe, ki o tem odločajo (npr. polovica kinoloških sodnikov in druga polovica vodnikov).

Alojz1, Komisija za kinologijo pri LZS bo upravljavcem lovišč (LD) in tudi vodnikom v Pravilniku o uporabi lovskih psov v lovišču "predpisala" določene dolžnosti (in malo pravic :icon_wink:), ki jih bodo morali "izpolniti" pri lovu. O tem govorim. Prejšnja komisija je pripravljala ta pravilnik ves mandat in na UO LZS ni sprejel. Ne bom trdil da je bil najboljši, neke stvari so bile bolje urejene od predhodnega pravilnika, lahko bi bilo v pravilniku nekaj o dolžnosti upravljavca lovišč do vodnikov in tudi kakšni ukrepi za "izboljšanje" stanja kinologije po LD. Ker gre za akt LZS, pred tem pa je bil akt ministrstva, je bilo nesmiselno, da se je stari pravilnik dejansko prepisal, v njem pa so samo "kozmetične" in ne bistvene spremembe.

Kako bo sedaj peščica (eden in edini Tucovič Branko) članov Komisije za kinologijo pri LZS pripravila v nekaj tednih sprejemljiv predlog pravilnika, če ga je prejšnja komisija s težavo pripravila v štirih letih, pa še ta ni bil dovolj dober za UO LZS. Če bo na UO LZS poslala že pripravljen predlog pravilnika prejšnje komisije, se v kinologiji zopet ne bi ničesar spremenilo.:icon_wink:

tica
26. February 2012, 19:33
Po moje kinologi, člani foruma, zadevo lahko premaknete na bolje. Predsedniku komisije za lovsko kinologijo pri LZS pošljite predlog in ni hudir, da dobrih rešitev ne bi upošteval.
Pa bom malo žleht, ali se pri pripravi tega besedila ne boste sporekli že na forumu?? Da vidimo in preberemo.

Breza
26. February 2012, 19:57
Lovskokinološki sodniki ustvarjajo pravila (pravilnike). Spomnimo se čipiranja in tetoviranja...
Samo za intermezzo. In v korekcijo morebitnim enakomislečim. Čipiranje je stvar VURSa. Določeno je z državno zakonodajo in nanj nimamo vpliva ne vodniki ne sodniki ne lovci ne kdorkoli od navadnih smrtnikov. :icon_wink: Na nas je le, da ga izvajamo.

Breza
26. February 2012, 20:19
Pa še nekaj glede zadnjega osnutka (ne vem, če ga smem tule gor obesit, ker še ni uraden :icon_redface:). Meni se zdi, da vsebuje kar precej smiselnih popravkov. Mi je pa neskončno žal, da še vedno delijo pse po pasmah/pasemskih skupinah in ne po namembnosti. Oz npr. v uvodu pišejo, kaj naj bi katera izmed pasemskih skupin počela, npr.: "Jamar je lovski pes, ki se uporablja za iskanje, izgon divjadi iz jam in rovov", "Ptičar je lovski pes, ki divjad poišče in s stojo v pozor nakaže kje divjad leži ter uplenjeno divjad prinese.", "Prinašalec (retriver) je lovski pes, ki divjad prinaša iz razgibanega terena in predvsem iz vode. ", "Šarivec je lovski pes, ki divjad išče v gosti podrasti, jo dvigne in glasno zasleduje na kratki razdalji." (tole so direktni citati).

V bistvu pa bi bilo (vsaj po mojem osebnem mnenju) bolj smiselno opredeljiti, kako naj bo pes usposobljen za določeno obliko lova. In to ne glede na pasmo. Npr. če je preizkušen v prinašanju iz vode, se uporablja pri lovu na vodno divjad. Ne pa, da se piše cela znanost o vrstah opravljenih preizkušenj po posameznih pasmah. Predvsem pa se lahko v takšnih množičnih naštevanjih zgodi, da lahko dobremu psu onemogočiš delo. V naši LD je bil npr resasti jazbečar, ki je bil odličen plavalec in je brez problema prinesel tudi raco iz vode. Prav tako kolegova brandelbrakica, ki pa je po Pravilniku sploh ne more uporabljati, ker ni predvideno, da zna brandel brak (ali kateri koli gonič) aportirati iz vode.

Tudi tale predlog mi je vprašljiv: "Za iskanje zastreljene parkljaste divjadi in velikih zveri se mora uporabiti pes krvoslednik, to je lovski pes, ki je uspešno opravil preizkušnjo v delu po umetnem krvnem sledu ter svojo uporabnost za delo po naravnem krvnem sledu dokazal ob prisotnosti izkušenega iskalca zastreljene divjadi.". Hej, če uspešno opravim s svojim psom UP KS potem ne vem, zakaj bi morala imeti ob iskanju angažiranega še enega "izkušenega" iskalca. Razen pri zvereh, jasno. In kaj sploh pomeni "izkušen iskalec"? Je to drug lovec? Zdi se mi popolnoma nesmiselno, saj imajo mnogi iskalci sami več psov na različnih stopnjah usposobljenosti. In bi v takem primeru kljub usposobljenemu staremu psu morali dodatno prvo iskanje izvesti ob prisotnosti še enega lovca? In zakaj sploh?

Sršen
27. February 2012, 08:26
Pa še nekaj glede zadnjega osnutka (ne vem, če ga smem tule gor obesit, ker še ni uraden :icon_redface:). ...
Nikar! Bo klika razkrinkana, to pa ne gre.:icon_confused:
To da, na začetku pišeš o nekaj smiselnih popravkih še zdaleč ne odtehta neumnosti, ki jih citiraš kasneje. Kar naj bodo raje čim dlje zakrite.:icon_evil:

Sprijaznite se, slovenska lovska kinologija umira in kinološki strokovnjaki tele komisije ji bodo v skladu s tradicijo prejšnje v grob samo še pomagali.
V naši družini od več kot 10 mladih lovcev in pripravnikov sprejetih v zadnjih nekaj letih nihče nima in nima namena imeti lovskega psa. Z njimi se ukvarjamo samo še stari kozli pa še te mineva. Tudi mene.:icon_sad:

In misliti, da bo kinološki evro kaj rešil, je čista neumnost. Še noben dinar ali evro, ki se je do sedaj v naši lovski organizaciji pobiral ni prišel do končnega uporabnika, temveč je ostal za disfunkcioniranje funkcionarjev. Po drugi strani pa bi bila tudi neumnost od vseh pobirati za nekaj, kar bi naj bilo namenjeno peščici.

Mislim, da bo za kinologijo še najbolje, da jo funkcionarji pustijo čisto pri miru! Se bodo vodniki in psi sami najbolje znašli, lovci pa sami spoznali ali jih potrebujejo ali ne in poskrbeli za ustrezno nagrado.

Le LKDji ali kakršnekoli druge pasje združbe, ki se otresejo hlapčevstva ZLDjev in LZS-ja in delajo na terenu ne pa v pisarnah, imajo bodočnost.
Lovci in psi potrebujemo strokovnjake, ki nas bodo učili in nam svetovali na terenu o delu, s pravilniki, starimi, novimi, bodočimi ali katerimi koli pa si lahko le obrišem rit!

Breza
27. February 2012, 09:31
O smiselnosti in nesmiselnosti je težko razpravljat. Vsaka stvar je lahko za nekoga smiselna za drugega pač ne. Zato sem tudi povedala, da gre le za moje osebno mnenje. Je pa v tem predlogu Pravilnika poleg izpostavljenih stvari, ki me "žulijo", tudi precej zelo smiselnih in življenjskih popravkov.

To, da "se bodo vodniki in psi sami najbolje znašli, lovci pa sami spoznali ali jih potrebujejo ali ne in poskrbeli za ustrezno nagrado." pa je čisti nonsens.

Ogromno mladih vodnikov jamra, da jim nihče nič ne pove, da vsi skrivajo znanje in da se morajo namučiti za minimalni napredek. Tudi odločitev v LD-jih koga se potrebuje in koga ne je v veliki meri odvisna od funkcionarjev v LD. Če so na stolčkih taki, ki nimajo posluha za kinologijo, se vodnik lahko ob tla vrže, pa bo zmeraj zadnja rupa na sviralu. Tudi nekatere LD imajo hudo z logiko skregana interna pravila, ob katerih včasih ne veš ali bi se smejal ali jokal. Sicer pa smo od nekdaj slovenski lovci svetovni prvaki v pometanju stvari pod preprogo.

alojz1
27. February 2012, 10:43
To, da "se bodo vodniki in psi sami najbolje znašli, lovci pa sami spoznali ali jih potrebujejo ali ne in poskrbeli za ustrezno nagrado." pa je čisti nonsens.

Sem enakega mnenja. In Tica ima presneto prav. Mi smo zadovoljni le z skrajnostmi.
Poizkusimo uzakoniti tole:
Pes lahko v lovišču dela le tisto, za kar je opravil preizkus.
Kratek stavek, ki pove veliko. Tudi to, da lahko opravimo preizkus na krvni sledi npr z Rodezijskum grebenarjem, ki se prej ni dokazal z glasno gonjo.
Ali z prepeličarjem, ki ga prej nismo učili iskati zdrave divjadi.

Breza
27. February 2012, 11:18
Poizkusimo uzakoniti tole:
Pes lahko v lovišču dela le tisto, za kar je opravil preizkus.
Kratek stavek, ki pove veliko.

Se popolnoma strinjam in podpišem z obema rokama! http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a070.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)

Sršen
27. February 2012, 11:22
...
To, da "se bodo vodniki in psi sami najbolje znašli, lovci pa sami spoznali ali jih potrebujejo ali ne in poskrbeli za ustrezno nagrado." pa je čisti nonsens.
...
Z vrha regulirana lovska kinologija je že pokazala kam je pripeljala. V današnje stanje. Mislim, da je čas za drugo pot. "Dobri nameni" ustanovitve LKD-jev s strani ZLDjev so le tlakovali pod v žalostno sedanjost.
Ne dvomim, da so razna "pionirska drevesa" in "temne barve":icon_wink: sposobni dobro delovati v drugačnih okoliščinah, ki bi najprej prekinile vez z nesposobno preteklostjo.
Mislim, da je neka preroditev Fenixsa za celo lovsko srenjo nujno potrebna. Saj bi šlo v bistvu le za drugačen pretok znanja in sredstev, ki sedaj ne morejo skozi sito funkcionarjev.

Kaj recimo lovska kinologija potrebuje KZS? Razen sončenja funkcionarjev obeh strani pred žarometi. Da nam zrihtajo ukinitev še zadnje slovenske pasme ali z vrha zagovarjajo še kakšno a'la Rotner - Baričevič zgodbo?

Sorry dragi kinologi, zame po vseh teh zgodbah obstaja edina vrednost pasme in eventuelnega križanja določenih pasem samo še v uporabnosti, ki jo od psa želim. Slovenska kinologija pa se je izkazala za bolj zaplankano in še manjšo, kot je že tako mala Slovenija. Potreba funkcionarjev, da so prvi petelini na tako malem kupu gnoja nas je izolirala in pokvarila marsikatero pasmo.
In ja Breza, cel kup jako umnih prepovedi po LD-jih obstaja. In misliš, da se bo to iz vrha rešilo? Optimizem je lepa čednost, a žal tudi neumna! Neumnost funkcionarjev v lovski organizaciji, ki omogoča povzpetništvo takim, ki se nikjer drugje niso bili sposobni dokazati, je brezmejna. Še modri Einstein je obupal.

Nedvomno bom dobil nazaj očitek, da se eno figo spoznam na kinologijo. Res je, se ne. A vem, da ima pes če je po sreči štiri noge, rep zadaj in smrček spredaj in vem, da sem sedaj vso pomoč in znanje dobil od prijateljev in tistih kinologov, s katerimi sem prišel v osebni kontakt in večinoma iz tuje literature. Od funkcionarjev pa le en kup prepovedi, polen pod noge in vedno novih pogruntavščin.
Zato sem vedno bolj prepričan, da vrednost psa določa samo še povpraševanje po njegovih uslugah. Žal, po drugi strani pa mogoče tudi k sreči. Živi bili, pa videli.

Priznam, da je to pisanje malo heretično (Copyright Sraka) in konfuzno, a če bi vsa ta lovska kinologija "štimala", bi bilo s strani enega vodnika lovskega psa verjetno drugačno, kajne?!

Seveda je to kot vedno le moje osebno mnenje, da ne bo kdo preveč u luft skakal.:icon_twisted:

Sršen
27. February 2012, 11:23
Se popolnoma strinjam in podpišem z obema rokama! http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a070.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)
Razširimo to še na "vsak pes", pa se bom še jaz strinjal.
No, konec koncev je lahko tudi krokodil...

Breza
27. February 2012, 11:28
No, poleg znancev, od katerih si dobil znanje, si bil tudi pri meni (pa kod drugod tudi) v tečaju. Ta pa je bil organiziran s strani organizacij in voden s strani za to usposobljenih ljudi. :icon_mrgreen:

Če ne bi bilo organizacij - drušev, LKD-jev - se sploh spoznali ne bi. :icon_wink:

jež
27. February 2012, 11:50
Sprijaznite se, slovenska lovska kinologija umira in kinološki strokovnjaki tele komisije ji bodo v skladu s tradicijo prejšnje v grob samo še pomagali.
V naši družini od več kot 10 mladih lovcev in pripravnikov sprejetih v zadnjih nekaj letih nihče nima in nima namena imeti lovskega psa. Z njimi se ukvarjamo samo še stari kozli pa še te mineva. Tudi mene.:icon_sad:

In misliti, da bo kinološki evro kaj rešil, je čista neumnost. Še noben dinar ali evro, ki se je do sedaj v naši lovski organizaciji pobiral ni prišel do končnega uporabnika, temveč je ostal za disfunkcioniranje funkcionarjev. Po drugi strani pa bi bila tudi neumnost od vseh pobirati za nekaj, kar bi naj bilo namenjeno peščici.

Mislim, da bo za kinologijo še najbolje, da jo funkcionarji pustijo čisto pri miru! Se bodo vodniki in psi sami najbolje znašli, lovci pa sami spoznali ali jih potrebujejo ali ne in poskrbeli za ustrezno nagrado.

Le LKDji ali kakršnekoli druge pasje združbe, ki se otresejo hlapčevstva ZLDjev in LZS-ja in delajo na terenu ne pa v pisarnah, imajo bodočnost.
Lovci in psi potrebujemo strokovnjake, ki nas bodo učili in nam svetovali na terenu o delu, s pravilniki, starimi, novimi, bodočimi ali katerimi koli pa si lahko le obrišem rit!


Se mi zdi, da sem to že nekje slišal?

Me pa zanima, kakšne težave imamo v kinologiji razen teh, ki jih navaja Sršen in kakšnih neumnosti po raznih LD-jih, pa še teh ne bi bilo, če bi bila vodstva teh družin sploh kaj kinološko izobražena. Mogoče pa so imeli težave z vodniki, ki so preveč izražali in udejanjali samovoljo?
Lovcu lahko psa kupiš, ga nagradiš, priznaš delovne ure v lovišču, zmanjšaš družinsko članarino, povrneš zdravljenje in cepljenje psa, ukineš plačilo kinološkega sklada,... če nima želje in volje do dela s psom, je VSE ZASTONJ! "Džabe" spreminjat pravila in se izmišljevat nova, razen kot dokazovanje, da se nekaj dela-pa še to se ne.
Sršen, sam sem pripravjen pomagati (in tudi pomagam) mladim vodnikom psov, ki prosijo za pomoč in jo tudi sprejmejo ter upoštevajo, pa naj bo to na terenu ali kje drugje, drugače je vse brez smisla. Tako kot so pomagali meni, jaz pomagam drugim, brez foušije in bojazni, da bodo bolj pametni od mene. Saj ravno to je smisel vzgoje in šolanja. Tako bomo prišli do pozitivne konkurence in s tem do kvalitete. Knjig in razne literature je napisane veliko in jih lahko vodniki berejo doma, sami. V vsaki knjigi je opisano veliko realnega, res pa tudi kakšna neumnost, pa to ne pomeni, da je zaradi tega knjiga slaba.
Breza, v krvosledništvu se razni kvazi iskalci ranjene divjadi, "potrudijo" narediti neumnost, ki jo je kasneje potrebno sanirati z bolj preizkušenim psom, pa je velikokrat vse zastonj. Razlog: nepravilno obnašanje po strelu, to pa je potrebno sankcionirati. In spet se bo nekdo našel in se preklal, kako pa lahko ti dokažeš, da si izkušen iskalec? :icon_confused:
V vsaki branži so kakšne neumnosti, pa zaradi tega ne propada, propada zaradi drugih neumnosti.

Sršen
27. February 2012, 12:24
Breza in Jež, ne me razumeti narobe.
To, kar izpostavljata za dobro, je vsekakor dobro in sem tudi hvaležen za to. In tudi sam skušam vsakemu pripravniku, nelovcu, komurkoli po svoji najboljši moči pomagati, podebatirati, ga usmeriti na sposobno osebo in kaj iz svojih dognanj sugerirati. Res da je to bolj s področja vzgoje, kot lovske uporabe, a to je temelj.
Škoda je le, ker je vse to podrejeno organizacijski utesnjenosti in formalizmu, ki ne najde pravega stika z realnostjo s terenom. Seveda s častnimi izjemami.

Zakaj potem kritika? Zaradi vsega tistega, kar moti. In da marsikaj moti, vemo iz debat tu in špetirov v lovsko kinoloških organizacijah, če se samo na lovsko področje omejimo.
Pravilnik, ki ga hočejo na vsak način že v drugem mandatu sforsirati, je očitno eden od kamnov spotike. In že nedostopnost informacije vodnikom, kaj se pripravlja, je zadosten razlog za kritiko. Če nič drugega, taki dokumenti bi kot delovno gradivo morali biti priloga zapisnikom. A če neko telo ne zanima povratna informacija s terena, postane zame nekompetentna.

Jež, lovcu kupiti psa je popolnoma zgrešena poteza.
Lovcu in psu je potrebno omogočiti le delo in pomoč pri delu. Nekateri smo bolj zabiti, drugi so dojemljivejši. Ker kakršen gospodar, tak pes, to velja tudi za pse. Zato je o raznih kvazi iskalcih, pa kvazi goničih in ptičarjih mimo govoriti. Ali je kvazi ali ne, se bo pokazalo s časom v praksi. O preizkusih sedaj raje ne bi. Mnogo večji greh je, ker se recimo iskanje po krvi ali prinašanje iz vode opušča z raznimi izgovori, kot če se to omogoči manj ali neizkušenemu paru. Ko slišim v poročilu, da je bilo pri realiziranem planu cca 150 kosov v enem letu le 6 iskanj, od tega eno uspešno, pri petih pa se je ugotovilo zgrešen strel, me vse mine in me pisanje o "kvazi" ne gane več.
Navadili smo se, da nam drugje v življenju gospodari povpraševanje in ponudba tržišča. Žal se bom morali to navaditi tudi v kinologiji, pa naj nam je to všeč ali ne. In regulacija "politike" tu nima mesta.

Sršen
27. February 2012, 12:48
...
Breza, v krvosledništvu se razni kvazi iskalci ranjene divjadi, "potrudijo" narediti neumnost, ki jo je kasneje potrebno sanirati z bolj preizkušenim psom, pa je velikokrat vse zastonj. Razlog: nepravilno obnašanje po strelu, to pa je potrebno sankcionirati. ...
Pa naj še malo bencina na ogenj prilijem.:icon_twisted:
Kdo si lahko jemlje pravico da postavlja sankcije?!
LKD? LZS? Malo morgen! Kaj pa imajo oni z divjadjo določene LD? Prav nič!
LD je za to divjad podpisala koncesijo z državo. Tu vmes ni nikjer niti LZS, niti LKD, niti KZS, kaj šele kakšne nelovske organizacije a'la ZLD.
Edini, ki lahko karkoli govori o sankcijah, je lastnik divjadi! Ali je to v primeru koncesijskega odnosa sploh še država, ali pa vsa odgovornost in pravica pade na LD, naj kar pravno bolj podkovani pojasnijo.
Zame je edina odgovornost moralna, etična. In to ne nek papir poimenovan tak ali drugačen etični kodeks, temveč tisto, kar imam zapisano v srcu. In v srce se ne piše s sankcijami, temveč z dobrimi zgledi! A KZS, LZS in kinološka komisija pri LZS mi do sedaj še niso dali dobrega zgleda.

Sedaj se vprašam le na koga si mislil s sankcijami? Na strelce, ki so pomendrali sled ali zatajili strel na divjad ali na vodnike, ki so po tvojem "kvazi"? Oboje je zgolj v domeni LD in tam naj ostane, država pa naj presodi, ali je taka LD primerna za upravljanje z divjadjo.
Vse ostalo je kar se tiče sankcij odveč in odvračajoče!

Sraka
27. February 2012, 13:08
Cenjena dama in dragi kolegi z vsem kar ste napisali se je za strinajti, čeprav ustvarjate občutek kot da se med sabo ne strinajte in si nasprotujete. Ko vse vaše ugotovitve združimo, dobimo sliko slovenske lovske kinologije. Vendar vidimo le posledice ter govorimo in pišemo le o posledicah. Če pa bi kdo želel na tem področju karkoli spremeniti, pa bi se moral lotiti vzrokov. Ko pa pridemo na to področje, pa takoj trčimo ob razne skupinske, lobijske, "strokovne?" ter čisto zasebne interese in naša velika sloga se kot megla razkadi.
Skušajte analizirati notranjo organizacijsko in vplivno strukturo področja, ki se mu reče "slovenska lovska kinologija" in našli boste ogromno nekih organizacij po vsaj dveh linijah. Eno linijo predstavlja KZS s svojimi podrednimi lovsko kinološkimi organizacijami in drugo LZS z nekimi svojimi podrednimi kvazi kinološkimi organizacijami. V vseh so kod kadri zastopani v glavnem vsi drugi le vodnikov ni nikjer, razen na občnem zboru območne lovsko kinološke organizacije enkrat na leto. Vsi pišejo neka pravila, pravilnike in druge zapovedi z enim samim namenom, da bi jih morali spoštovati in izpolnjevati vodniki. Izmišljujejo si vedno nova pravila za preizkušnje psov v delu po posamičnih disciplinah kod da ne bi šlo le za en sam končni cilj, da pes nalogo kar najbolje opravi in tukaj umetniški vtis sploh ni pomemben, čeprav se prav temu pogosto pripisuje največjo pomembnost.

Cenjeni kolegi posledice poznamo vsi in o njih vemo veliko zapisati. Čas je, da začnemo pisati in govoriti o vzrokih!!!!!!

Sršen
27. February 2012, 13:15
...
Cenjeni kolegi posledice poznamo vsi in o njih vemo veliko zapisati. Čas je, da začnemo pisati in govoriti o vzrokih!!!!!!
Vzroki?
Politika. Politika je pot do najmočnejšega afrodiziaka, oblasti in denarja.
In kjer povzpetneži ne uspejo v pravi politiki, se udejstvujejo v raznih obvozih, recimo lovski ali kinološki organizaciji.

:icon_twisted: Dost žleht?

Danes popoldne bo lep dan za sprehod s kužkom.:limona:

Breza
27. February 2012, 14:20
Danes popoldne bo lep dan za sprehod s kužkom.:limona:
Ja, pa kaj še! Danes imaš resno delo! (ob 16.30h! :icon_wink:)

pranger
27. February 2012, 14:30
Pravilnik, ki ga hočejo na vsak način že v drugem mandatu sforsirati, je očitno eden od kamnov spotike. In že nedostopnost informacije vodnikom, kaj se pripravlja, je zadosten razlog za kritiko. Če nič drugega, taki dokumenti bi kot delovno gradivo morali biti priloga zapisnikom. A če neko telo ne zanima povratna informacija s terena, postane zame nekompetentna.

Lovcu in psu je potrebno omogočiti le delo in pomoč pri delu. Nekateri smo bolj zabiti, drugi so dojemljivejši. Ker kakršen gospodar, tak pes, to velja tudi za pse. Zato je o raznih kvazi iskalcih, pa kvazi goničih in ptičarjih mimo govoriti. Ali je kvazi ali ne, se bo pokazalo s časom v praksi. O preizkusih sedaj raje ne bi. Mnogo večji greh je, ker se recimo iskanje po krvi ali prinašanje iz vode opušča z raznimi izgovori, kot če se to omogoči manj ali neizkušenemu paru. Ko slišim v poročilu, da je bilo pri realiziranem planu cca 150 kosov v enem letu le 6 iskanj, od tega eno uspešno, pri petih pa se je ugotovilo zgrešen strel, me vse mine in me pisanje o "kvazi" ne gane več. Navadili smo se, da nam drugje v življenju gospodari povpraševanje in ponudba tržišča. Žal se bom morali to navaditi tudi v kinologiji, pa naj nam je to všeč ali ne. In regulacija "politike" tu nima mesta.

Vsi pravijo, lovska kinologija nazaduje. Morda res. S prstom kažemo na vse strani, na KZS in njene komisije, po drugi strani pa na LZS in njene organe. Pišemo, vse povprek, da "nič ne štima". Morda res. Med največji zaviralci lovske kinologije so LD, kjer si izmišljajo razno razne omejitve pri lovu. So pravi inovatorji "omejitev".
Se strinjam s Sršenom, da do sedaj vodnikom ni predstavljal "večji" problem denar, ampak prav omejitve v LD, neupoštevanje zakona in Koncestijske pogodbe lovišča itd v LD. Imel sem možnost videti število iskanj po LD in ugotovil, da je še bolj porazno, kot je napisal Sršen. Ene LD imajo samo eno iskanje v letu 2011, imajo pa odvzem velike divjadi več kot 140 kosov, pa kar nekaj neugotovljenega vzroka pogina. Kaj se skriva pod "neznanim" vzrokom pogina, samo lovci te LD vedo - lahko je tudi obstrelitev. Tu gre za vprašanje etike nas lovcev. Mislim, da bi morali najprej v lovskih glavah (predvsem starešina, gospodar in kinolog) v LD razščistiti o vlogi kinologije in nato še v LZS. Dokler pa bomo imeli starešine, gospodarje in člane UO LZS, ki ne bodo imeli psa in jim bo vseeno za ranjeno divjad v lovišču in etiko, bo stanje takšno kot je. :icon_wink:

Sršen
27. February 2012, 16:13
Ja, pa kaj še! Danes imaš resno delo! (ob 16.30h! :icon_wink:)
Težka bo... zgleda da bo sprememba plana.:icon_cry: