PDA

View Full Version : Zlatorogova knjižnica/Strokovna knjižnica



matejk
21. February 2012, 21:04
Pozdravljeni!

Zanima me, kako je kaj z letošnjo knjigo iz Zlatorogove knjižnice. Že nekaj let se govori o novem lovskem priročniku. Tudi v uvodniku zadnjega lovca je bilo nekaj omenjeno na to temo. Ali kdo ve, kaj bo tema letošnje knjige, če zopet ne bo novega lovskega priročnika?

In še en predlog.

Glede na to, da je LZS najverjetneje nosilec avtorskih pravic vseh naslovov iz zgoraj omenjenih zbirk, predlagam, da knjige objavite tudi v pdf obliki, tako kot vsako številko revije lovec. Ker se knjige ne prodajajo v prosti prodaji, tudi ne bi prišlo do izpada prihodka, predvsem nam mlajšim lovcem, pa bi omogočili prebiranje tudi tistih najstarejših knjig, ki se jih ne da dobiti tako enostavno.

LP
Matej

PROF.racoon
21. February 2012, 22:19
Tudi nam je na tečaju za lovski izpit povedal predavatelj, da je pred izdajo nov lovski priročnik... Ni pa vedel povedati kdaj bo izšel...

tica
21. February 2012, 22:22
V najboljšem primeru proti koncu letošnjega leta. Težave z avtorji, ki pravočasno ne oddajo gradiva.

pumpa
21. February 2012, 22:29
V najboljšem primeru proti koncu letošnjega leta. Težave z avtorji, ki pravočasno ne oddajo gradiva.
da ni težava pri plačilu avtorjev:eusa_liar:

tica
21. February 2012, 23:42
Ne, ziher ne. Z nekaterimi neresnimi avtorji so bile že podpisane pogodbe ob koncu lanskega leta prekinjene, svojih prispevkov niso oddali tudi po skoraj letu zamude.

Sršen
22. February 2012, 08:20
Ne, ziher ne. Z nekaterimi neresnimi avtorji so bile že podpisane pogodbe ob koncu lanskega leta prekinjene, svojih prispevkov niso oddali tudi po skoraj letu zamude.
In kdo to so, je jasno razvidno iz zapisnikov, ki jih najdete na portalu LZS.
Toliko o resnosti nekaterih slavnih osebnosti iz lovskega loga.

Sraka
22. February 2012, 10:34
Fantje ne bodi te no tako kritični in neučakani. Pri takem poslu se avtor lahko srečuje s premnogimi problemi in težavami. Mogoče ne najde dovolj dobre tuje literature za plonkanje. Lahko pa, da jo je celo našel, pa jezika v katerem je napisana ne obvlada in sedaj išče nekoga, da bi to prevedel v njemu razumljiv jezik. In še veliko drugih objektivnih razlogov je lahko prisotnih, da se na tem področju zatika. Malo strpnosti prosim!

alojz1
22. February 2012, 11:01
Sraka problem strpnosti je na drugi strani. Zakaj je bilo potrebno napovedati izdajo novega priročnika. To skrivnost bi lahko izdali šele takrat, ko bi bil natiskan.

luka_k
22. February 2012, 11:20
O novem priročniku nam je pripovedovala že predavateljica na lovskih tečajih leta 2008. V takem času napišeš enciklopedijo, ne lovskega priročnika!

Veper
22. February 2012, 11:55
Najboljši lovski priročnik piše narava sama in ker jo tako zelo grdo zlorabljamo nam je ponagajala in ni razkrila svojih znanj piscem v velikih mestih. Tudi računalnik sam ne zna tistega kar vanj ne vnesemo in tu nastane problem. V vseh do sedanjih priročnikih so opisana dejstva in to se ne da spremeniti kar pomeni da je treba znanje nadgraditi v naravi in ne drugje. Če pa bomo dobili zaradi tega ker pisci znanje izpopoljnjujejo v naravi boljši priročnik pa je nanj vredno počakati. No sam dvomim da bo kaj novega zapisano, verjamem pa da bodo fotografije boljše in upam da bo vse skupaj na boljšem papirju. Jaz bom lepo tiho, obiskoval gozd, goro in travnik in črpal znanje direktno na izviru za osnove pa so poskrbeli pred mnogimi leti mentorji in seveda knjigi Naš lov1 in 2 pa oba obstoječa priročnika. Vse ostalo je neprecenljivo in večkrat zabeleženo s fotoaparatom,puško in največkrat samo v sivih celicah. :icon_wink:

Sršen
22. February 2012, 12:05
Sraka problem strpnosti je na drugi strani. ...
He, he Alojz, pa te je ta naš Sraka, po njegovi stari maniri. :icon_lol:

Luka_k, ali ste imeli ure pravljic?:icon_twisted:

jok
22. February 2012, 21:37
Zanimiva se mi zdi ideja o objavi literature v .pdf obliki. :sign13:

Glede na to, da je skoraj nemogoče kupiti zbirko, pa tudi posamezne knjige ne dobiš takrat, ko jo iščeš, je predlog na mestu.
Verjetno bo sedaj cel kup avtorjev skočil v zrak, ampak ..... :icon_redface:

Kakšni so razlogi ZA in PROTI objavi v elektronski obliki ?

:icon_study:

206
22. February 2012, 22:03
Piratiziranje

Sršen
23. February 2012, 08:49
Zanimiva se mi zdi ideja o objavi literature v .pdf obliki. :sign13:

Glede na to, da je skoraj nemogoče kupiti zbirko, pa tudi posamezne knjige ne dobiš takrat, ko jo iščeš, je predlog na mestu.
Verjetno bo sedaj cel kup avtorjev skočil v zrak, ampak ..... :icon_redface:

Kakšni so razlogi ZA in PROTI objavi v elektronski obliki ?

:icon_study:

ZA bodo tisti, ki bi to radi brali in se jim ne zdi imeti cele kupe zaprašenega papirja na policah, torej tisti, ki sodobno tehniko tudi uporabljamo,
PROTI pa bodo vsi tisti, ki se oklepajo tradicije in vidijo v sodobni tehniki en bav bav.

Ideje o optično prebrani in objavljeni lovski literaturi so logične in že stare a do sedaj ni uspelo nobenemu z njo prodreti v LZS.

Dejansko ni nobenega PROTI, če izhajamo iz stališča, da je vsa ta literatura bila in je namenjena širši lovski in v skladu z usmeritvami lovstva (le na papirju seveda) tudi širši slovenski javnosti.

Da bodo funkcionarji našli mnogo PROTI priča tudi dejstvo, da moramo po izdaji tiskanega Lovca še en lep čas čakati na tistega v pdf obliki na portalu LZS, pa čeprav je pdf oblika narejena preden gre papir v tisk.
Poskusite napisati uredništvu Lovca in UO LZS dopis v katerim zahtevate, da vam ne pošiljajo več lovca, ker svojo pravico do obveščenosti uveljate preko portala in da naj vam to od članarine odbijejo. Pa potem tu objavite rezultat. Bo smeha in zgražanja, garantiram.

Isto bo s knjigami.

A ker upanje nikoli ne umre je kot prvi korak potrebno spraviti idejo do vodstva LZS in tako potipati temperaturo.

matejk
25. February 2012, 07:44
Ker lovskega priročnika očitno še ne bo kmalu, me zanima če je za letos v načrtu kakšna druga knjiga?
LP
Matej

tica
25. February 2012, 12:49
Ne, ziher ne.

Sršen
3. July 2012, 14:06
Malo več je jasnega kaj in kdaj okoli novega lovskega priročnika:
http://www.lovska-zveza.si/dokumenti/3.%20seja%20UREDNISTVO.pdf

matejk
3. July 2012, 17:21
Iz zapisnika je razvidno število strani, nikjer pa nisem našel v kakšnem formatu bo priročnik natiskan.

LP
Matej

Pinkfloyd
3. July 2012, 17:35
Na papirju. :icon_confused:

matejk
3. July 2012, 17:44
A5, A4, kaj druga mogoče?:icon_rolleyes:

To, da ne bo v kamen izklesan ali pa bog ne daj v PDF obliki dostopen, sem tudi sam dojel.

Pinkfloyd
3. July 2012, 20:47
Do sedaj je bilo še vseh 36 številk ZK enako velikih :icon_wink:

(kar pa seveda ne pomeni, da bo tudi 37.ta, ampak samo ugibam)

matejk
3. July 2012, 21:23
Skoraj vse!
Če bi bil priročnik na 640 stranehih in v velikosti Zlatorogove knjižnice št.33:icon_wink:, bi to bila že res prava enciklopedija lova.

evidma2
3. July 2012, 22:54
Do sedaj je bilo še vseh 36 številk ZK enako velikih :icon_wink:

napaka! št. 33 in sicer "sto let v kralj...." je formata A4 :icon_wink:

PROF.racoon
3. July 2012, 23:41
Po pogovoru s kolegom in solovcem z LZ bo ta knjiga/priročnik ena izmed najbolj obširnih knjig s to tematiko na celotnem področju Evrope. Tudi kar se kvalitete tiče, bo to knjiga ob kateri bomo lovci lahko presedeli ure in ure...
Imel sem celo takšno srečo, da mi je knjigo pokazal v PDF obliki. Vrhunske ilustracije, fotografije, načrti izdelave prež,... ma ni da ni. Bighand
Format, če sem si prav zapomnil, bo A4...

Komaj čakam na izid...

Markysprej
4. July 2012, 00:57
srečko je rekel da bo kmalu izšel. upam da jo bo dobil vsak pripravnik v last že po defoltu. ker mi nismo imeli te sreče...

solzica
4. July 2012, 01:37
No kolikor bo stal ta priročnik, bi moral biti zlat.
Saj kolikor mi je znano bo LZS stal tam okrog 300.000 evrčkov - upam, da nisem napisal premalo.

Pinkfloyd
4. July 2012, 04:07
napaka! št. 33 in sicer "sto let v kralj...." je formata A4 :icon_wink:

Se posipam s pepelom :icon_redface:

PROF.racoon
4. July 2012, 13:20
No kolikor bo stal ta priročnik, bi moral biti zlat.
Saj kolikor mi je znano bo LZS stal tam okrog 300.000 evrčkov - upam, da nisem napisal premalo.

... kar je 10 € po komadu. Malo, glede na to, da je toliko strani in v barvni tehniki, pa še vezava,...

V to ceno pa so verjetno še všteti vsi honorarji avtorjem, lektoriranje,...

Sršen
4. July 2012, 14:02
... kar je 10 € po komadu. Malo, glede na to, da je toliko strani in v barvni tehniki, pa še vezava,...

V to ceno pa so verjetno še všteti vsi honorarji avtorjem, lektoriranje,...
Ni treba nič računati, koliko to pride na lovca. Ker vsi prispevamo preko članarine in nam ena knjiga letno pripada.
In ker letos nismo od knjig dobili nič, to pomeni, da bo za priročnik namenjena dvojna letna kvota. Če bo seveda narejeno do konca leta!

PROF.racoon
7. July 2012, 14:01
Ni treba nič računati, koliko to pride na lovca. Ker vsi prispevamo preko članarine in nam ena knjiga letno pripada.
In ker letos nismo od knjig dobili nič, to pomeni, da bo za priročnik namenjena dvojna letna kvota. Če bo seveda narejeno do konca leta!

Tudi jaz mislim, da bi moralo biti tako...

matejk
5. April 2013, 23:53
V zapisniku 5. seje uredniškega odbora založništva, je pod Ad 5 objavljen naslednji sklep:"V Pdf obliki se knjige Divjad in lovstvo ne sme razširjati , ker tega avtorske pogodbe ne obravnavajo in ne predvidevajo (objavljeno je tudi opozorilo v knjigi, ki tozadevno varuje avtorske pravice). O tem je predsednik uredniškega odbora obvestil tudi UO LZS."

Pa je šlo po gobe moje zadnje upanje, da gredo vodilni na LZS vsaj malo v korak s časom in bi morda že pri pripravi pogodb razmišljali, da v honorar vključijo tudi avtorske pravice za spletno objavo.
Me pa zanima kako imajo to rešeno z revijo Lovec. Ki je sicer z redno zamudo, pa vendarle, objavljena na spletu. Vsaj za tiste prispevke, ki jih občasno napiše oče, še nikoli ni dobil posebej napisano, da se njihov honorar nanaša tudi na spletno objavo revije. Je pa res, da ga že kar nekaj let nisem vprašal, če članke v rubriki Lovski oprtnik, še sploh honorirajo. Včasih so jih.

LP
Matej

main757
6. April 2013, 13:20
Ta nova knjiga nima niti stavka o Virih in Literaturi. Kaj so vse iz glave pisali?

Sršen
7. April 2013, 21:22
Ta nova knjiga nima niti stavka o Virih in Literaturi. Kaj so vse iz glave pisali?
Imam te na sumu, da dvomiš v njihovo modrost in znanje!:bum:

main757
8. April 2013, 10:36
Aha, se mi zdi biggrin

To, da je v knjigi nekaj stvari napačnih ali pomešanih je že splošno znano.

Špicar
19. March 2015, 14:15
Bo letos kakšna nova knjiga, kdo kaj ve?

mugo
19. March 2015, 15:16
Bo letos kakšna nova knjiga, kdo kaj ve?

je že. Varovanje in urejanje okolja divjadi. avtor Miran Hafner