PDA

View Full Version : Swarovski z4i



Tomaž Ražman
31. May 2011, 10:26
Pozdravljeni, zanima me, če ima kdo izkušnje z to serijo?
Izbiram med z6i 2-12x50 in z4i 3-12x50, je slednji kar ene pa 100 eur bolj ugoden, pa ima baje tudi malo večjo propustnost svetlobe v mraku...

ubistvu če jaz prav razumem je razlika le v tem da ima z6 6x faktor povečave in za lučko vžigat na za?etnem delu...

muzikant
31. May 2011, 11:00
Z6i 2-12x50 L Z4i 3-12x50
Magnification 2-12x 3-12x
Objective lens Ø (mm) 19.3-50 39-50
Exit pupil Ø (mm) 9.6-4.2 13.1-4.2
Exit pupil distance (mm) 95 / 3.74 90 / 3.54
Field of view at m/100 m / ft/100 yds 21.0-3.5 / 63.0-10.5 11.0-3.5 / 33.0-10.5
Field of view (degrees) 11.8-1.95 6.3-2.0
Subjective field of view, apparent (degrees) 23.4 23.2
Dioptric compensation (dpt) - -3 to +2 -3/+2
Transmission (%) 90 93
Twilight factor acc. to DIN 58388 5.7-24.6 9-25
Impact point cord. per click (mm/100 m / in/100 yds) 1 0 / 0.36 10 / 0.36
Max. elevation/windage adjustment range (m/100m / in/100 yds) 1.5 / 54 1.1 / 39.6
Parallax correction - -
Objective filter thread M 52x0.75 M52x0,75
Length approx. (mm/in) 343 / 13.50 344 / 13.54
Weight approx. (g/oz) 560 / 19.8 520/18.3 (L) / 540/19.0 (SR)
Central tube diameter (mm/in) 30 / 1.18 30 / 1.18
Weight approx. (g/oz) SR illuminated -
Central tube diameter (mm/in) -

Tomaž Ražman
31. May 2011, 11:24
No po tem sodeč ima dejansko z4i z enako izhodno lečo, večjo propustnost svetlobe... Kar bi moglo v teoriji bit boljše za ponoči.

De_Tomaso
31. May 2011, 13:15
Človeško oko se raztegne do nekje 7mm, torej je vsak premer izhodne svetlobe iz daljnogleda nad to dimenzijo popolnoma nesmiselna. Je pa tako, da bodo zaradi same geometrije imeli daljnogledi pri istem premeru leče in pri enaki povečavi skoraj enak premer izhodne svetlobe. Dejansko to pomeni, da bosta oba prej omenjena daljnogeda pri recimo 5x povečavi imeli enak premer izhodne svetlobe.

Kako bo pa daljnogled svetel v mraku pa je odvisno izključno od kvalitete nanosov na površinah leč in kvalitete uporabljenega stekla.

Je pa tako, da bi jaz na tvojem mestu med tema dvema gledal Z6i in sicer predvsem zaradi uporabnosti pri pogonih, ko pride večje vidno poje še kako prav. Za lov v mraku pa bi sam raje pogledal po daljnogledih 2.5-10x56 in sicer obvezno s križem v prvi goriščni ravnini (ter po možnosti s piko v drugi goriščni ravnini).

Bi bilo pa lažje karkoli rečt, če bi povedal za kakšen lov ga boš uporabljal (čakanje v mraku in streli na blizu, lov na srnjak in streli na daleč, pogoni...), na kakšno puško ga boš montiral in kaj najbolj iščeš pri strelnem daljnogledu.

muzikant
31. May 2011, 13:20
Človeško oko se raztegne do nekje 7mm, torej je vsak premer izhodne svetlobe iz daljnogleda nad to dimenzijo popolnoma nesmiselna. Je pa tako, da bodo zaradi same geometrije imeli daljnogledi pri istem premeru leče in pri enaki povečavi skoraj enak premer izhodne svetlobe. Dejansko to pomeni, da bosta oba prej omenjena daljnogeda pri recimo 5x povečavi imeli enak premer izhodne svetlobe.

Kako bo pa daljnogled svetel v mraku pa je odvisno izključno od kvalitete nanosov na površinah leč in kvalitete uporabljenega stekla.

Je pa tako, da bi jaz na tvojem mestu med tema dvema gledal Z6i in sicer predvsem zaradi uporabnosti pri pogonih, ko pride večje vidno poje še kako prav. Za lov v mraku pa bi sam raje pogledal po daljnogledih 2.5-10x56 in sicer obvezno s križem v prvi goriščni ravnini (ter po možnosti s piko v drugi goriščni ravnini).

Bi bilo pa lažje karkoli rečt, če bi povedal za kakšen lov ga boš uporabljal (čakanje v mraku in streli na blizu, lov na srnjak in streli na daleč, pogoni...), na kakšno puško ga boš montiral in kaj najbolj iščeš pri strelnem daljnogledu.

Išče izključno za čakanje, jaz sem mu predlagal 8*56 s piko, oz 2,5-10*56 S&B.:icon_wink:

Tomaž Ražman
31. May 2011, 14:06
Je pa tako, da bi jaz na tvojem mestu med tema dvema gledal Z6i in sicer predvsem zaradi uporabnosti pri pogonih, ko pride večje vidno poje še kako prav. Za lov v mraku pa bi sam raje pogledal po daljnogledih 2.5-10x56 in sicer obvezno s križem v prvi goriščni ravnini (ter po možnosti s piko v drugi goriščni ravnini).

Bi bilo pa lažje karkoli rečt, če bi povedal za kakšen lov ga boš uporabljal (čakanje v mraku in streli na blizu, lov na srnjak in streli na daleč, pogoni...), na kakšno puško ga boš montiral in kaj najbolj iščeš pri strelnem daljnogledu.

Uporabljen bo na Blaser R8 9,3x62 tako da streli na daleč odpadejo, za pogone imam aimpoint, tako da ga na pogonih ne bom rabil...

Največ pujsi in srnjak... Tako da mislim da bo nekje najbolj idealen z4i 2,5-10x56 in cenovno in v praksi...

kuje
31. May 2011, 14:33
Če imaš Aimpont vzami Z4i.Imam Z6i ter PVI-2 in drži,da je Z4i v mraku bolj svetel.Super izbira.Kaj pa gardena puška,kakšna bo standard,professional...Lp.

Tomaž Ražman
31. May 2011, 14:38
Če imaš Aimpont vzami Z4i.Imam Z6i ter PVI-2 in drži,da je Z4i v mraku bolj svetel.Super izbira.Kaj pa gardena puška,kakšna bo standard,professional...Lp.

Puška je standard...

De_Tomaso
31. May 2011, 15:27
Če misliš imeti za pujse v mraku, potem bi se jaz (sicer odličnega) Z4i izognil. Gre za to, da ima križ v drugi goriščni ravnini in bo zaradi tega slabše uporaben v mraku in ob mesečini. Sam bi pri tem denarju res raje pogledal k S&B ali pa k Zeissu, ki oba ponujata za mrak boljše rešitve in predvsem 56mm lečo. Tudi glede na to kako dobri sta piki FlashDot in Varipoint bi bil razmislek na mestu. Ampak seveda, odločitev je le tvoja.

kuje
31. May 2011, 16:00
Osvetljena pika pri Varipointu je tudi v drugi planjavi:icon_wink:Drži,da je Flash Dot od Benderja po mojem mnenju eden najboljših sistemov osvetlitve križa je pa dejstvo,da se veliko lastnikov slednjega pritožuje nad mlečnim efektom do katerega pride,če imaš neposredno svetlobo sonca ali lune ponoči uperjeno v objektiv.Karkoli boš izbral od teh treh,boš zadovoljen.:icon_biggrin:

De_Tomaso
31. May 2011, 17:26
Ravno za to gre, da imaš križ v prvi goriščni ravnini in je tako super viden v mraku, piko pa imaš v drugi ravnini, da ni prevelika in presvetla. In ravno zato se izpostavil Varipoint, saj Zeiss izdeluje tudi enake daljnogleda s piko v prvi ravnini, ki pa so boljši za uporabo pri dnevni svetlobi, ko mora biti pika večja in boljše vidna.

Glede notranjih odbojev pa so glede tega trpeli S&B Klassik serije, daljnogledi višje serije Zenith pa nikoli. Sam bi za uporabo, ki jo tukaj omenja Tomaž izbiral v tem vrstnem redu:

S&B Zenith 2.5-10x56 FD
Zeiss Varipoint 2.5-10x50 T*
Kahles CBX 2.5-10x50

Tomaž Ražman
31. May 2011, 22:18
No sej drugega kot S&B oziroma Swarovski nisem nameraval kupit... Pa da ne bo kdo narobe razumel, da so ostali slabši, le to je da sem sam na ta dva navezan, pa največ izkušenj imam s tema dvema...

De_Tomaso
31. May 2011, 22:28
Oba sta odlična, ampak izključno za pujse čakat je S&B (2.5-10x56) v tem primeru boljši. Če pa bi iskal daljnogled za lov na srnjad in za kak strel tudi na 200m potem pa je seveda bolj primeren Z4i.

pzaksek
1. June 2011, 21:17
Ojla,
Sam od predkratkega uporabljam Blaser R8 profesional 30-06 + SW z4i 3-12x50. :icon_twisted::icon_twisted:
Sama kombinacija je bila v osnovi zastavljena, da bo puška delovno usmerjena in za sprostitev( za v pogon), ne da bom na puško pazil bolj kot na sebe. A je kombinacija na koncu le toliko stala, da sedaj bolj pazim kot na punco :icon_confused:.
Glede daljnogleda lahko povem, da iz mojega stališča je zelo uporaben:
- Križ je zelo tanek in pri strelih na tarčo le to zelo malo pokrije.
- Pri ostalih križih mi je šlo na jetrca, ker je bila tarča vsa polna s križem uhhhhhh
- Križ in pika sta izredno tanka, da se jih moraš kar navadit,
- V primeru, da ne vidiš pike jo vžgeš in je veselje
- Seveda nato lahko, kakor z vsakim daljnogledom nastavljaš piko, (imaš dva režima nočni in dnevni)
Uplenil sem tudi prvega gumbarja, pa niti nisem pomislil, da bi vžgal piko. (mogoče zaradi pripravniškega efekta :icon_twisted::icon_redface:)
Problem je, ko vžgeš piko in šklocne, tovariši so komentirali, da mi bodo vse lisice pobegnile. Jaz pa sem se odločil, da bom vžgal piko na samem začetku jage.

Ko sem malo gledal ostale daljnoglede ob pomoči kolega, je komentiral, da ima praktično postavljene gumbe SW za nastavitve daljnogleda ter vklop lučke. S tem sem želel povedati, da ko hodiš s puško se ti tisti gumbi ne zategujejo ob oblačilo in je puška lepo ob telesu. Ni mi ušeč polno štrlečih gumbov na daljnogledu.

Daljnogled primerjal z CARL ZEISS Duralyt 3 - 12 x 50 (mislim, da je ta povečava) imel je tudi osvetljeno piko. Oba sva ga kupila skorajda istočasno. Razlike niso drastične, je pa velika razlika v ceni. Sam natančnejši komentar glede razlik, pa upam da bo dal raje kolega na forum, kajti sem pristranski ;)

Da sem bil prepričan v nakup SW sem šel na sejem in naredil primerjavo z ostalimi. Novi ZEISS Duralyt je zelo ugoden, napram temu kaj vse dobiš, ostalo kar sem primerjal je pa………
Pa se je ponovo izkazal pregovor:
Nisem tako bogat, da bi dvakrat kupoval in obžaloval.

P.S. So pa tudi ostali daljnogledi zanimivi, zato pa pravijo vsake oči imajo svojega malarja.....

pzaksek
1. June 2011, 21:33
ŠE ena slikica::icon_wink:
http://www.shrani.si/f/3Z/H7/4EcCTYgo/08052011796.jpg

Ter dober pogled :icon_cool:

De_Tomaso
1. June 2011, 22:58
Lepo je slišat izkušnje iz prve roke, ki potrjujejo točno to kar sem rekel. Z4i je odličen za strele na daleč, saj ima tanek križ v prvi goriščni ravnini. Za čakanje v mraku ali ob mesečini pa je drugačna postavitev križa bolj primerna. Razmišljanje, da je bolje kupiti enkrat kvalitetno kot dvakrat bolj na pol, pa je popoln zadetek v polno. :icon_biggrin:

Je pa tako, da Z4i in Duralyth nista primerljiva in se tudi ne trudita biti. Za primerjavo je za to treba poseči po Zeiss Victory Diavari ali Victory Varipoint, ki pa seveda potem nista nič kaj cenejša. Duralyth je pri Zeissu to, kar je pri Mercedesu A razred. Saj je Mercedes, ampak s S razredom nima toliko skupnega kot bi si njegovi kupci želeli.

Pa lovski blagor ob gumbarju in čestitke, k tako dobri izbiri opreme.

muzikant
2. June 2011, 08:46
Lepo je slišat izkušnje iz prve roke, ki potrjujejo točno to kar sem rekel. Z4i je odličen za strele na daleč, saj ima tanek križ v prvi goriščni ravnini. Za čakanje v mraku ali ob mesečini pa je drugačna postavitev križa bolj primerna. Razmišljanje, da je bolje kupiti enkrat kvalitetno kot dvakrat bolj na pol, pa je popoln zadetek v polno. :icon_biggrin:

Je pa tako, da Z4i in Duralyth nista primerljiva in se tudi ne trudita biti. Za primerjavo je za to treba poseči po Zeiss Victory Diavari ali Victory Varipoint, ki pa seveda potem nista nič kaj cenejša. Duralyth je pri Zeissu to, kar je pri Mercedesu A razred. Saj je Mercedes, ampak s S razredom nima toliko skupnega kot bi si njegovi kupci želeli.

Pa lovski blagor ob gumbarju in čestitke, k tako dobri izbiri opreme.

Z4 ima križ v drugi presečni ravnini, z vsem ostalim se pa strinjam.

Zakšek si pa lahko drugačno kroglo omisli, da ne bo luknja 10*10.:icon_confused:

alojz1
2. June 2011, 09:02
Zakšek si pa lahko drugačno kroglo omisli, da ne bo luknja 10*10.:icon_confused:
Muzikant pa tudi vse vidi :icon_lol:

De_Tomaso
2. June 2011, 12:40
Muzikant, hvala za opozorilo glede tipkarske napake. Ampak saj iz zapisanih postov je mogoče razbrati, da je križ v prvi ravnini odličen za mrak, v drugi ravnini pa za strele na daleč.

muzikant
2. June 2011, 12:56
Muzikant, hvala za opozorilo glede tipkarske napake. Ampak saj iz zapisanih postov je mogoče razbrati, da je križ v prvi ravnini odličen za mrak, v drugi ravnini pa za strele na daleč.

Prosim, seveda je jasno, itak si the man na tem področju.

pzaksek
2. June 2011, 18:57
Ja izbira krogle je bila popolnoma napačna, je pa to dobro, da je krvna sled dobra :icon_neutral:
Zakaj je dober daljnogled, če je križ v prvem delu?
Ker mene ful moti ko povečaš povečavo, je v dalnogledu še samo križ. Zato pa se uporablja osvetljena pika:icon_wink:
osebno mislim, da je vedno manj teh dalnogledov na trg.

muzikant
2. June 2011, 22:21
Ja izbira krogle je bila popolnoma napačna, je pa to dobro, da je krvna sled dobra :icon_neutral:
Zakaj je dober daljnogled, če je križ v prvem delu?Ker mene ful moti ko povečaš povečavo, je v dalnogledu še samo križ. Zato pa se uporablja osvetljena pika:icon_wink:
osebno mislim, da je vedno manj teh dalnogledov na trg.

Odgovor boš našel na prejšnji strani, avtor deTomaso

Kaj pa streljaš za eno kroglo a SB HPC ?

Malo smešno zgledaš v kavbojkah in z puško za 4jurje, a si šel med službo na gumbarja ?

De_Tomaso
2. June 2011, 22:46
Prosim, seveda je jasno, itak si the man na tem področju.


Nič kaj ne izgleda, da bi ti z znanjem in izkušnjami zaostajal. :icon_lol::icon_lol:

pzaksek
2. June 2011, 22:51
Patron je od Geco-ta,

za Mk sem ga začel tudi uporabljat in lahko rečem, da je perfekten.

Pri Blaserju pa še bom moral mal trenirat zgleda, da bodo mal bol zgledni rezultati, na tarči..:icon_neutral:

Jah slika ni kaj fejst posrečena, drugače pa nisem bil v kavbojkah. Ta bi bila dobra :icon_lol:

De_Tomaso
2. June 2011, 23:09
Ja izbira krogle je bila popolnoma napačna, je pa to dobro, da je krvna sled dobra :icon_neutral:
Zakaj je dober daljnogled, če je križ v prvem delu?
Ker mene ful moti ko povečaš povečavo, je v dalnogledu še samo križ. Zato pa se uporablja osvetljena pika:icon_wink:
osebno mislim, da je vedno manj teh dalnogledov na trg.


Sicer sem izluščil že prej, ampak bom še enkrat nanizal argumente za kakašne vrste uporabe so daljnogledi s križem v prvi ravnini boljši.

- lov v mraku in slabih svetlobnih razmerah

V tem primeru je križ zaradi svoje velikosti boljše viden in tako omogoča lažje namerjanje. Ne glede ali ima daljnogled osvetljeno piko ali ne, je še vedno v mraku ali ob mesečini lažje loviti s takšnimi daljnogledi in tudi zato jih vsi premium proizvajalci izdelujejo. In ne ni jih manj, ampak je nad 1500€ takšnih daljnogledov vsaj 5krat več kot tistih s križem v drugi goriščni ravnini. Zeiss, Schmidt&Bender, Kahles, Docter, Kaps, IOR, US Optics, Night Force delajo skoraj izključno daljnoglede s križem v prvi goriščni ravnini. Cenejši proizvajalci pa običajno izdelujejo daljnoglede s križem v drugi goriščni ravnini.

- robustnost konstrukcije

Do pred nekaj let skoraj ni obstajal kvaliteten evropski daljnogled (to sta spremenila Kahles in Swarovski ter v zadnjem času Leica), ki ne bi imel križa v prvi ravnini, ker je takšna zasnova omogočala brezskrbno uporabo tudi z največjimi in najmočnejšimi kalibri. Vojaški daljnogledi imajo tudi iz tega razloga še vedno vedno križ v prvi ravnini.

- premik vidne pozicije križa s spremembo povečave

Če je križ v prvi ravnini potem je vedno na istem vidnem mestu in se mesto zadetkov ne bo nikoli spremenilo ne glede na povečavo. Pri kvalitetnih daljnogledih bo ta napaka tudi pri križu v drugi goriščni ravnini minimalna, ampak pri malo manj kvalitetnih pa se bo bolj poznalo.

- določanje razdalj in velikosti objektov z namerilnim križem (mildot križi)

Lovci sicer to bolj redko uporabljajo, taktični strelci in vojaki pa brez tega daljnogleda sploh ne pogledajo. Gre za to, da je razdalja med pikami na namerilnem križu (mildot) vedno enaka ne glede na povečavo in če poznamo velikost posameznega objekta je s tem mogoče ocenjevati oddaljenost do tega predmeta.

- upoštevanje padca krogle in spremembe smeri zaradi vetra

Vsi ste že videli križe, ki imajo pikice navzdol in levo/desno od sredine in se uporabljajo za namerjanje pri strelih na večje razdalje, ko je treba upoštevat padec krogle in koliko gre krogla v smeri vetra. Takšni križi so uporabni skoraj izključno, le če so postavljeni v prvo goriščno ravnino. Le takrat namreč ostanejo med posameznimi linijami razdalje na tarči (znane oddaljenosti) enake
ne glede na povečavo. Takšen križ je na sliki

http://www.guns.gb.com/images/schmidt/PM/p4l.png




Zgoraj napisano ne pomeni, da je križ v prvi goriščni ravnini boljši kot v drugi goriščni ravnini, čeprav se bojim da bo to kdo tako razumel. Gre za to, da nič ni absolutno boljše ali slabše, ampak je odvisno od načina uporabe kaj je za koga bolj primerno.

Sam uporabljam tako ene kot druge daljnoglede, odvisno za kakšno aplikacijo. Za strele na strelišču in primerno upoštevanje padcev krogle uporabljam daljnogled s križem v prvi goriščni ravnini. Prav tako daljnogled s križem v 1. ravnini uporabljam za čakanje ob luni. Za srnjad do 150m pa uporabljam daljnogled s križem v drugi goriščni ravnini.

rws
3. June 2011, 13:19
Še vedno mi ni najbolj jasno zakaj bi bil daljnogled s križem v prvi ravnini boljši v mraku, če imaš osvetljeno piko. Pika pri teh dražjih str. daljnogledih je tako fino nastavljiva, da se jo v vsakih pogojih da nastavit tako, da bo ugajala očesu. Ko je pa orng temno, ti pa ne pomaga noben križ. Lovim pa občasno z očetovim 2-12x50 z6i, do 155metrov:icon_wink:

Optik-trade.si
3. June 2011, 15:31
Lažje je zato, ker je križ bolj viden in podzavestno naš pogled usmerja v center slike. Pika je seveda nadvse uporabna, tako v mraku kot podnevi, ampak strel je pa možno hitreje in bolj natančno dati, če je ob piki viden tudi križ.

Te domneve temeljijo na policijskih in vojaških testih, ki so pokazali da se običajne pike slabše obnesejo kot če jih dopolnjuje križ ali kakšna druga spremljevalna oblika. Zato so profesionalni prešli iz običajne pike:

http://www.optics-trade.eu/shop/media/catalog/product/cache/2/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/v/o/vortex-strikefire-red-dot-sight-hunting-red-dot-reticle-sf-br-hunt-pic1_1.jpg

Na naslednje oblike:

http://images1.opticsplanet.com/640-640/opplanet-simmons-red-dot-scope-30mm-multi-reticle-sight-851234-2.jpg

http://www.optics-trade.eu/shop/media/catalog/product/cache/2/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/r/e/ret_viper-pst_14st-mrad.jpg

http://www.schmidtundbender.de/images/stories/absehen/225png/pm/cqb.png


Zaradi tega tudi večina proizvajalcev vztraja pri križu v prvi ravnini v kombinaciji z osvetljeno piko. Je pa seveda možno loviti s kakršnemkoli daljnogledom, gre se samo za to kaj je bolj primerno in kateri daljnogledi so čemu namenjeni.

pzaksek
6. June 2011, 20:36
No fantje pa to so odgovori, ki kaj povejo, le tako naprej :icon_biggrin:

Če še veste kaj le napišite in širite svoje znanje med nas tovariše. :icon_study: