PDA

View Full Version : Lovske družine. Katera je prava?



Tmz
23. April 2011, 20:27
Lep pozdrav!


V naslednji priliki, ko bodo možni vpisi bi se rad včlanil v lovsko družino. Ne vem pa v katero. Nekateri mi pravijo tista, ki mi je najbližja, drugi tista, ki ima najboljša lovišča. Vsi pa mi pravijo, da ko si enkrat član te drugje ne bodo sprejeli, če bi si premislil.

Sem iz Medvod in mi je lovišče LD Medvode zelo blizu, vendar nikjer ne najdem nobenih informacij o divjadi in kako veliko je lovišče.

Sorodnik mi je predlagal, Kočevje, Rakitno, Ribnico. Vse lepo in prav, majo veliko vsega tam, samo a bi bila to prava odločitev? Da se moram še 1 uro peljati.


Potem je tudi omenil obdobje, ko si pripravnik. Nekateri imajo 2 leti nekateri več. Kaj sploh počneš v teh 2 letih, ko si pripravnik? Osebno se mi zdi malce dolga doba za tak špas.


Če imate kakšen predlog ali bi lahko kako drugače svetovali bi bilo super.


In pa kdaj točno so sprejemi za prošnje?

LP, Tomaž

Tmz
23. April 2011, 21:58
Se opravičujem. Šele zdaj sem opazil podforum "Pomoč pripravnikom in mladim lovcem".

Pa še tole. Ali bom moral ponovno opravljati izpit za varno rokovanje z orožjem in vse kar spada zraven le-tega? To sem namreč že vse opravil in imam posestni list.

teohafy
23. April 2011, 22:13
V vsaki družini so predpisane obveznosti, ki jih moraš opraviti.
Kot pripravnik imaš točno določene stvari, ki jih je treba narediti. To je postavljenje lovskih objektov kot so lovske preže, solnice, krmišča, steze..., sodelovanje na razstavah, sestankih, ocenjevanjih trofej, strelskih in kinoloških prireditvah, delovnih akcijah...vse skupaj je okoli 200ur, kar moraš opraviti v enem ali dveh letih in pa seveda lov.

Razmišljanje o tem, da bi se včlanil v družino, kjer imaš boljše pogoje glede odstrela različnih vrst divjadi je po mojem mnenju napačno in kaže na to, da nimaš tiste "taprave, zelene duše".Biti lovec ni špas, če to jemlješ tako, potem bolje, da o tem sploh ne razmišljaš. Biti lovec je način življenja in marsikaj more biti podrejeno temu, predvsem pa moraš v tem uživati. Vzame veliko časa, vendar če imaš zeleno srce, je vsaka minuta v naravi užitek in zato je najboljše, da si član v lokalnem okolju, ki ga najbolje poznaš. Tudi malo verjetno je, da te bo katera družina iz drugega okolja sprejela medse, kolikor družin poznam, sprejemajo samo člane iz domačega okolja, z redkimi izjemami.

Če že imaš izpit o rokovanju z orožjem, ti ga ni potrebno več opravljati, moraš pa opraviti preizkus orožja, preden boš lahko z njim začel loviti.

mugo
23. April 2011, 22:28
Moj nasvet je sledeč. Včlani se v LD kjer si doma. Lov je način življenja in da ga lahko doživljaš na najboljši način, moraš biti tam, vsak dan. Ni lepšega kot iti od doma peš na lov. Tudi odnosi z ljudmi , ki jih srečuješ na lovu so drugačni, če si domačin. Ker ti je bližje greš v lovišče večkrat, divjad bolj spoznaš, lovišče tudi, nekatere živali poznaš že skoraj po imenu. Nima veze, kako bogata so lovišča tam in drugje. Vsak lov je lep, poseben, ne glede na to kaj loviš. Ali je to šoja ali največji jelen. Važno da si zunaj, v naravi, to je bistveno. Prej ali slej to vsakdo spozna. Pa lovska družba je bistvena. Brez tega je lov osiromašen in omejen na sebične interese. Najdi si dobro lovsko družbo, pa si zmagal.

Markysprej
23. April 2011, 22:47
definitivno tam kjer si doma, razen če imaš kakšnega sorodnika, ki ga dobro poznaš, v drugi LD. drugače pa imho sploh ne pride v poštev drug konec slovenije v začetku.

Tmz
23. April 2011, 23:27
Hvala za odgovore.

teohafy, kar se pa tiče različne vrste divjadi na kar si se obesil. Sem tudi strasten ribolovec, ne bom pa šel lovit ribe kjer vem, da jih ni. Če nič ne ujamem ni problem, grem lovit ne ujet, samo namakal pa tudi ne bom v vsako lužo. O zeleni duši pa še to, a vse poješ kar ujameš? Jaz če ne mislim ribe pojest jo spustim. Se pravi če so sami jazbeci pa kune pa nobenih parkljarjev ni, bom to jedel? No ne vem, slišal sem že za neke medvedje jedi, samo medveda pa tud ne bi ustrelil, ker nimam kaj z njim. Jedel ga ne bi.

Sicer pa kot sem rekel, nekateri so mi predlagali tako, drugi drugače.

Pa saj špas se definira kot nekaj v čemer uživaš ali pač? Mogoče ti samo izraz ni bil všeč. Hotel sem samo razumeti zakaj je 2 leti ali še več čeprav piše v zakonu najmanj 1 leto. Saj zraven sem tudi rad, grem maja s kolegom na srnjaka, sam mi ne bo tak užitek ga jest, kot če bi ga sam uplenil.

Lovsko družbo že imam, ravno ta družba me je v to potegnila. Pa tudi to, da greš ven in uporabiš svoje znanje, potrpežljivost in se potem dokažeš da nisi le še en človek, ki gre v trgovino po zrezek.

Lep pozdrav, pa upam, da ni zamer.

Tomaž

Tmz
23. April 2011, 23:52
Mogoče sem malce prenaglo napisal zadnji odgovor, ko sem prebral tisto o zeleni duši in da je nimam.

Kar mene najbolj veseli pri lovu je to, ko pomislim, da sem sam v gozdu kjer ni avtov ni direndaja in se probam čimbolje zliti z naravo. Da zasledujem žival mi je tudi v velik užitek, to da jo pa potem ustrelim je pa samo kot bonus za trud, ki bi ga vložil v to. Nočem biti nek rambo, ki bi streljal vse kar miga. Nočem tudi, da je polhno živali, kjer si vzameš manj kot urico časa in jo najdeš, kot imajo kakšna privatna lovišča v ameriki. Vedno ko si predstavljam kakšen lov, ki bi bil perfekten se vidim nekje v kanadi ali aljaski konec jeseni, ko že malce sneži so pa tudi lepi dnevi. V neki brunarici za 1 teden sredi ničesar, s kolegi. Nobenih fancy stvari samo mi in ena puška ali ribiška palica, ki bi jo rabil za prinest hrano na mizo.

Vedno sem užival, ko sem gledal na discoveriju tisto nadaljevanko, ko so bili ne vem koliko mesecev čisto sami sebi prepuščeni na aljaski.

Ahiles
24. April 2011, 08:34
te ne poznam in ostalih stvari ne bom sodil, glede tega, da boš streljal in uplenil le tisto, kar boš sam pojedel, bo pa težka. Razlogi so tako ekonomske, kot naravovarstvene in tudi etične narave.
1. v vsaki LD je potrebno izvesti plan odstrela, da se zagotovi strukturiran odstrel. večine komadov, ki jih boš odstrelil, bo pojedel kdo drugi (meso bo kupil v mesnici, restavraciji,...).
2. tudi divjad, ki pri nas ni kulinarično priznana, se mora po planu odstreliti. Sem spadajo kune, lisice, vrane, šoje, jazbeci in še marsikaj (nekatere med temi vrstami se sicer pripravljajo, vendar redko izven lovskih krogov).. Mislim, da vpliva teh in še mnogih drugih vrst na ravnovesje v okolju ni potrebno posebej razlagati.
3. jedi iz jazbeca, ki si ga omenil, so prav slastne! Recepte pa ti lahko predstavijo nekateri kulinarični mojstri v naših vrstah. Sem prepričan, da če želiš poskusiti, ti bodo z veseljem postregli :icon_wink:

še marsikaj bi se dalo napisati, saj vidim, da si še bolj "svež" - Greenhorn, kot radi rečejo prebivalci S Amerike. nekaj moramo pa morebitnemu mentorju tudi še pustiti...:icon_lol:

Tmz
24. April 2011, 11:29
No pa saj. Kar sem hotel reci je to, da nocem postati lovec samo zato, da bom streljal po gmajni. Drugace pa ja, vsekakor sm greenhorn.:icon_smile:

main757
24. April 2011, 13:41
Samo ne iti na Notranjsko, tam plačujejo še 6€ za vsak komad, ki ga predajo v hladilnico.

Markysprej
24. April 2011, 15:01
Vedno ko si predstavljam kakšen lov, ki bi bil perfekten se vidim nekje v kanadi ali aljaski konec jeseni, ko že malce sneži so pa tudi lepi dnevi. V neki brunarici za 1 teden sredi ničesar, s kolegi...

ja, to je tudi meni nek višek lova, morda celo ideal...

#glede streljanja pa je tudi tko; koneckoncev imaš kot LD največjo dolžnost izpolniti plan ki ti ga naloži država. če ga ne, tvoje LD ne bo več. tko da nekaj idealizirat okoli tega tudi ne smeš...

##baje na mangartu primanjkuje članov. pa ne vem če sem prav zastopil da tam delovne ure tudi plačujejo v €...

zober
26. April 2011, 00:41
Niso edini!:icon_confused:

Sršen
26. April 2011, 13:17
Odgovor na vprašanje v naslovu teme je:
Če hočeš imeti duševni mir, po vsej verjetnosti v Sloveniji nobena. Bolje je kupiti dober fotoaparat in se iti foto lov.