PDA

View Full Version : Pravica do lova



Tomaž Ražman
27. March 2011, 11:18
Pozdravljeni, zanima me, kako do pravice do lova z 3 leta starim nemškim ptičarjem? Če se ne motim je že prestar za PNZ ali pač?

Sraka
27. March 2011, 14:59
Posvetuj se z Brezo.
Sam menim, da ne bi smel biti prestar. Vendar je samo PNZ premalo, da bi ti dovolili z njim loviti.

Hubertus
27. March 2011, 19:44
Ja, ja, res je. Ti namreč nič ne veš in moraš zato kakšnega sodnika vprašat ali je tvoj pes dober za na jago al ne. Slovenski vodniki psov smo namreč vsi po vrsti preveč tumpasti, da bi to znali sami presoditi. Živele butale!!

Sraka
28. March 2011, 06:40
Dragi kolega Hubertus nisem sam nikoli pisal pravil igre v slovenski lovski kinologiji. Kaj jaz mislim je sploh nepomembno in v glavnem nikogar ne zanima.

V konkretnem primeru pa sem prepričan, da bi kolegu Breza vedela svetovati kako razrešiti dilemo s katero se je srečal.

detel
28. March 2011, 10:22
Pozdravljeni, zanima me, kako do pravice do lova z 3 leta starim nemškim ptičarjem? Če se ne motim je že prestar za PNZ ali pač?
Kdo ti je prepovedal na lov. A je kakšen, ki še nikoli ni imel psa.

Breza
28. March 2011, 10:31
Pozdravljeni, zanima me, kako do pravice do lova z 3 leta starim nemškim ptičarjem? Če se ne motim je že prestar za PNZ ali pač?


Res je ... za PNZ (oz PZP ptičarjev) je pes prestar. To preizkušnjo lahko opravljajo psi le do 15 meseca starosti. Sicer pa preizkušnja kot taka ne zadošča za uporabo v lovišču. Pes mora imeti opravljeno JZP (jesensko vzrejno preizkušnjo), za kar je tudi že prestar - namenjena je mladim psom, poleženim v preteklem vzrejnem letu.

Psi, ki so starejši od 2 let, lahko opravljajo širšo poljsko preizkušnjo za ptičarje (ŠPP)...ali zgolj PP, če jim delo v vodi ne gre, vendar v tem primeru ne smejo biti uporabljani za lov na vodno divjad.

Pravilnik za ŠPP/PP ptičarjev :icon_arrow: http://www.pticarji.si/file/Pravilniki/PRAVILNIK_SPP.pdf

Terminski roki opravljanja ŠPP/PP so enaki, kot za JZP, s tem, da moraš ob prijavi na preizkušnjo povedati, kateri tip preizkušnje boš s psom opravljal. Od oktobra do novembra.

Koledar prireditev za ptičarje pa najdeš tule :icon_arrow: KLIK! (http://www.pticarji.si/articles.php?lng=sl&pg=14)

Breza
28. March 2011, 10:40
In seveda Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih :icon_arrow: http://www.pticarji.si/file/Pravilniki/Pravilnik_o_uporabi_lovskih_psov.pdf, ki je sicer v spreminjanju ... kot so obljubili, na bolje.

Živi bili, pa videli! :icon_wink:

mprimoz
5. September 2011, 15:43
Naj vam opišem zanimivo izkušnjo s PNZ za goniče, katerega sva se minuli vikend udeležila s Srbsko goničko.
Pogoji za delo so bili ugodni, saj je ponoči dež rahlo namočil tla in osvežil zrak. Po preizkusu strelomirnosti in žrebanju "štartnih" številk smo se razdelili v dve skupini in polni pričakovanj odšli na teren, da preizkusimo naravne zasnove naših štirinožnih pomočnikov. Preizkušnja je potekala presenetljivo hitro, v povprečju so psi v petih minutah dvignili divjad in jo gonili, kar je pogojeval visok stalež srnjadi.
Odlično serijo gonje pa je prekinila moja psička, ki se za sledi srnic in srnjakov ni zmenila (kar me je razveselilo) ter v upanju na srečanje z zajcem/lisico počasi in natančno nadaljevala s preiskovanjem terena. Tako se je neuspešno izteklo prvih dvajset minut namenjenih za iskanje in na koncu preizkušnje še poslednjih dvajset namenjenih kot "popravni izpit".
Težko je sedaj ugibati ali sta bila zajec oz. lisica to jutro prisotna na tem terenu, dejstvo je, da psička nobenega od njiju ni uspela najti in po tolmačenju naših sodnikov potemtakem ni uporabna za delo v lovišču.:icon_wink:
Naj povem, da me je na takšen možen scenarij že prej opozoril prijatelj Bor (izkušen vodnik goničev), kateremu sem zaupal, da psička ne goni zdrave srnjadi, zato sem si po nasvetu prijatelja Baco-ta pripravil plan B, ki pomeni udeležbo na PNZ v organizaciji sosednjega LKD, kjer je stalež zajca najmanj tolikšen, kot je bil stalež srnjadi na minulem PNZ.
:icon_biggrin:

Prijatelji kinologi, takle mamo!:icon_wink:

black
5. September 2011, 16:24
Kateri sodniki so sodili?

BLASER R93
5. September 2011, 20:05
Ni važno kateri sodniki so sodili, če se psička celo dopoldne ni oglasila ji ne morejo dati oceno OPRAVLJENO. Upam da bo pri sosedih več sreče.

mprimoz
5. September 2011, 22:42
Ojoj kolegi, moj namen predstavitve zgodbe nikakor ni bil kritizirati kogar koli izmed udeležencev ali gostitelje, še najmanj pa sodnike, ki so več kot korektno opravili svoje delo.:icon_biggrin:
Ker na forumu največkrat lahko prebiramo le zgodbe o uspehih, sem se sam odločil, da za spremembo predstavim zgodbo z manj uspešnim zaključkom, ki naj bi prikazala eno od pomanjkljivosti delovnih preizkušenj in sicer v tem, da npr. zaradi slabe zastopanosti določene vrste divjadi v lovišču, kjer se preizkušnja opravlja, ne moremo preizkusiti dejanskih zasnov naših pomočnikov.

Še enkrat naj povdarim, da nad rezultatom nisem razočaran, ravno nasprotno - navdušen, ker mi je psička še enkrat več s prikazanim potrdila, da je zdrava srnjad ne zanima, kar zame predstavlja prvi uspeh pri šolanju goniča, s katerim imam željo loviti predvsem malo divjad in mogoče včasih kakšnega pujska.:icon_wink:

Prav tako se zavedam njenih kvalitet pri iskanju in gonji zajca, zato se konec oktobra na terenu bogatejšim z malo divjadjo nadejam uspešne preizkušnje.

Vsem kinologom pa v bližajoči se jeseni želim obilo uspešnih lovov v družbi štirinožnih pomočnikov.:icon_biggrin:

LZ, Primož

detel
5. September 2011, 23:07
Ja, to je problem. Zajcev ni toliko, da ga bo mlad pes kar tako našel. Bo pa drugič več sreče.
Pred leti so ravno tu na našem terenu vsi goniči dvignili zajca. Bili so strastni zajčarji, ker je bilo srnjadi malo.

Hubertus
6. September 2011, 00:15
Plosk, plosk....... !

Primož, če ne boš našel zajca ali lisice s psom ne boš smel jagat.

Ga boš pa ustrelil in šel po drugega....:icon_twisted::icon_twisted:

Živela slovenska lovska kinologija...:icon_lol::icon_lol:

mprimoz
6. September 2011, 08:26
Plosk, plosk....... !

Primož, če ne boš našel zajca ali lisice s psom ne boš smel jagat.

Ga boš pa ustrelil in šel po drugega....:icon_twisted::icon_twisted:

Živela slovenska lovska kinologija...:icon_lol::icon_lol:

Pa še kako prav imaš Hubi.:icon_wink:

Pač me bodo v sosednjem LKD veseli, ker jim bom za udeležbo na PNZ nakazal nekaj deset EUR-ov.:icon_mad:

Sraka
6. September 2011, 09:17
S podobnim problemom se srečujejo nekateri vodniki jamarjev -jazbečarjev. Čeprav že uvodoma jasno in nedvoumno povedo, da s svojim jazbečarjem niti slučajno ne nameravajo jamariti in da se trudijo, da bi bil pes kar najbolj neobčutljiv na rov na katerega bi slučajno naletel, jih predpis in praksa PNZ silita v delo v rovu in tako se izniči ves njihov dotedanji trud pri vzgoji in šolanju psa.

Vendar lobi, ki obvladuje področje jamarjev se premakniti ne da ter že leta vztraja pri svojem, čeprav zelo dobro vedo, da velika večina vodnikov jazbečarjev ne bo nikoli jamarila in celo velik del njih ostro nasprotuje jamarjenju kot načinu lova.

Opazovalec, ki vse to od strani opazuje, dobi vtis, da se uveljavlja načelo "bolj divji in nor pes - najboljši pes"!

Vedno bolj pogosto ugotavljam, da se strinjam s Hubertusom in njegovim videnjem razmer v slovenski lovski kinologiji v kateri velja, da enkrat sprejeta matrica -je večna matrica!

deteljica
6. September 2011, 10:10
Ne spuščanm se v to ali rabite ali ne rabite itd vsekakor pa take silne škode kot jo navajte ne bi smelo bit.
Tudi jaz vzgajam pse, da ne gonijo srnjadi, ker je je peč preveč in bi imela zaradi gonje srnjadi same probelme pri sprehajanju, poleg tega so polne točke za terierje samo, če goni zajca.
Torej: ker sem vedela, da je temu tako sem se že v prvo prijavila na PNZ v tisto LD kjer vem, da zajci so. Ne pa tja kjer so redki ali pa jih ni- preprosto , a ne?
Glede dela v rovu pa: noben me ne bo prerpičal, da če gre pes enkrat ali dvakrat v umeten rov, da bo zato kaj več ali manj kot bi sicer zgineval v naravne luknje. Sej niso psi glupi, točno vedo kaj je naravno in kaj je naštimano. Dejstvo je, da če ga lisca odpelje za sabo v lovu bo šel vsak normalen najbrž za njo, s preiskušnjo ali brez. Kdor pa izrecno hoče, da pes ne gre v nobeno luknjo bo pač temu posvetil šolanje po opravljenem PNZ v delu rov, ki je lahko že okoli enega leta ali še prej.

mprimoz
6. September 2011, 10:53
Tudi jaz vzgajam pse, da ne gonijo srnjadi, ker je je pač preveč in bi imela zaradi gonje srnjadi same probleme pri sprehajanju, poleg tega so polne točke za terierje samo, če goni zajca.
Torej: ker sem vedela, da je temu tako sem se že v prvo prijavila na PNZ v tisto LD kjer vem, da zajci so. Ne pa tja kjer so redki ali pa jih ni- preprosto , a ne?

Seveda je preprosto, ne vem pa zakaj bi moral vodnik goniča, kateri ne goni srnjadi "sponzorirati" več LKD zgolj zato, ker v matičnem LKD nimajo interesa, da bi za izvedbo PNZ za goniče zagotovili primerno lovišče zastopano z malo divjadjo.:icon_confused:

mprimoz
6. September 2011, 11:12
Seveda je preprosto, ne vem pa zakaj bi moral vodnik goniča, kateri ne goni srnjadi "sponzorirati" več LKD zgolj zato, ker v matičnem LKD nimajo interesa, da bi za izvedbo PNZ za goniče zagotovili primerno lovišče zastopano z malo divjadjo.:icon_confused:

Aha, že vem zakaj ni interesa. Zato, ker smo zelo redki zanesenjaki, ki strmimo k šolanju svojih goničev za lov male divjadi za veliko večino lovskih kolegov čudaki, presranci..., kar je bilo iz njihovih ust slišati tudi na minulem PNZ.:icon_redface:

alojz1
6. September 2011, 11:20
Mogoče pa zato, ker ima veliko LD na našem področju enega ali dva zajca v planu.

Hubertus
6. September 2011, 11:23
Deteljica, point je v temu, da Primož ve sam kako dober je njegov pes in koliko je uporaben za lov, ki ga namerava izvajati s svojim psom.
Sedaj pa mora zaradi sodniškega lobija tekati od PNZja do PNZja, vse to tudi plačevati iz svojega žepa, da mu bodo sodniki rekli: "ja tvoj pes je pa dober za lov."
Lej ga zlomka. Dobro da imamo sodnike sicer bi Primož taval v večni temi in nevednosti.


p.s.: pa vklopte možgane prej kot začnete kaj odpisovati, ker moj čas je zelo dragocen.

mprimoz
6. September 2011, 12:45
Mogoče pa zato, ker ima veliko LD na našem področju enega ali dva zajca v planu.

Alojz1, to drži, verjetno si pa tudi sam opazil, da se stalež zajcev v zadnjih letih lepo popravlja. Vendar sem prepričan, da kljub temu, ne bo nobena LD podala predlog za dvig plana pri zajcu, ker enostavno lov na zajca z goniči ni zanimiv, ker nimajo rogov. Spet drugi bi ga na ta način lovili, samo kaj, ko moraš toliko časa nameniti šolanju psa, da prideš do zadovoljivega zajčarja.:icon_confused:

Poleg tega v naših loviščih živijo tudi ostale vrste male divjadi (lisica, kuna, ...), katerih lov z goniči ti prav tako požene kri po žilah.:icon_wink:

alojz1
6. September 2011, 13:06
Poleg tega v naših loviščih živijo tudi ostale vrste male divjadi (lisica, kuna, ...), katerih lov z goniči ti prav tako požene kri po žilah.:icon_wink:

No lisic je res dovolj. Vendar jih do oktobra že veliko pade.
Šolanje psa na lisico pa je razmeroma enostavno. Po mojih izkušnjah par lisic upleniš pred psom pa je zastrupljen. :icon_lol:

mprimoz
6. September 2011, 13:18
Šolanje psa na lisico pa je razmeroma enostavno. Po mojih izkušnjah par lisic upleniš pred psom pa je zastrupljen. :icon_lol:

Poznam psičko pri kateri tudi to ni "užgalo".:icon_wink:

Najmanj truda je potrebnega, da psa naučimo goniti srnjad, pa še uspeh na slavnem PNZ je zagotovljen. Madonca, da tega nisem prej vedel...:icon_biggrin:

Kolovski
6. September 2011, 13:45
Poznam psičko pri kateri tudi to ni "užgalo".:icon_wink:

Najmanj truda je potrebnega, da psa naučimo goniti srnjad, pa še uspeh na slavnem PNZ je zagotovljen. Madonca, da tega nisem prej vedel...:icon_biggrin:

Pri moji terierki je užgalo:icon_wink:. Prejšnji lastnik (tudi forumaš) jo je bolj navajal lov kun po kozolcih in gonjo na skupnih lovih (ni hotel da gre v luknjo). Prvo svojo "tazaresno" lisičarsko sezono (pri meni)... rezultat 7 ali 8 lisici izgnanih iz luknje. Jazbec ji je pa dal vetra, in se ga na daleč izogiba. :icon_lol: Srnjad samo požene, če se fejst zaderem, jo tudi odpokličem. Fantje, vse se da, samo s psom je treba delat... pa pustmo sodnike, oni pač morjo svoje poslanstvo opravljat

deteljica
6. September 2011, 13:59
Mogoče pa zato, ker ima veliko LD na našem področju enega ali dva zajca v planu.

Kaj pa v takem LD rabijo goniča za zajce? Navsezadnje tudi, če ostane ta primerek živ, silne zgube najbrž ne bo :icon_wink: Mogoče pa vzrejni cilji niso v skladu z realnim stanjem ali pa izbira pasme ?
Ja Hubertus- imaš prav, da je neumno vezati preiskus na pravico do lova, ampak po drugi strani je pa vseeno dobro imet pregled nad populacijo psov, kakšni so. In kdo bi se prikazal na preiskusih, če ne bi bili obvezni? Kaže da noben....že tako vsi samo jamrajo in že tako je slika meglena, ker mnogi vseeno ne pridejo in drugi pridejo do potrdil na kdo ve kakšne načine, ampak vsaj nekaj približno se da sledit
Iz sveta športne in delovne kinologije lahko zagotovim,da preiskusi so omejeno uporabni, samo brez preiskusov je pa vse še mnogo slabše.
Treba je razmišljati o načinih preiskusov, kriterijih in uporabi teh podatkov, ne pa ukinitvi

tarfila
6. September 2011, 14:35
En "svetovno" znan jager iz naših koncov je izjavu,
da ko goniča pelješ na PNZ,
mu za ta prvim drevesom ušesa naviješ, da zacvil,
pa je preizkus narejen
:icon_lol::icon_lol:

detel
6. September 2011, 14:57
:icon_lol::icon_lol:Nekaj podobnega se je že dogajalo :icon_lol:.

alojz1
6. September 2011, 15:10
- Da se stalež zajca v Zasavju popravlja poslušam že 15 let
- Za šolanje mladih psov je (vsaj pri nas) odobren odstrel zajca. Ko pa je ta zajec uplenjen je pa odstrel zaključen.
- Plana odstrela ne povečajo zato, ker se bojijo, da ne bo dosežen in bo inšpektor pisal globe....... in krog je zaključen.

mprimoz
6. September 2011, 15:39
Plana odstrela ne povečajo zato, ker se bojijo, da ne bo dosežen in bo inšpektor pisal globe....... in krog je zaključen.

Zakaj povečan načrt ne bi bil realiziran sem že povedal, da zaradi nezainteresiranosti za lov zajca z goniči v naših loviščih.

Navsezadnje pa se enostavno požvižgam na mnenja in interese ostalih lovskih kolegov. Za naše lovišče sem prepričan, da je zajcev precej več kot pred leti, zato bom ves trud vložil v mojo psičko, da že to jesen okusiva uspešen lov na zajca, lisico, tako kot sta to nekoč okusila moj dedek in pradedek s svojimi istrijani.:icon_biggrin:

Srnjad in jelenjad bom pa še naprej lovil na čakanje in zalaz.:icon_wink:

BLASER R93
6. September 2011, 16:27
A vidite kako se lepo klopčič odvija. Sami lovci smo si uzakonili neke PNZ ,telesne ocene, preizkuse itd., zdaj ko pa sami enkrat spotaknemo je pa vse narobe.Ker vse te navedene normative ali podobno so si izmislili posamezniki,ki imajo misel da oni vse znajo in vedo vsi ostali pa bi jim morali padati pred kolena,da bi se jih malo amen vzeli.
Primer je da rodovniški lovski pes mora imeti PNZ in TELESNO OCENO,da lahko z njim lovimo,navaden vaški cucek pa se lahko podi po lovšču in goni,pa včasih še kaj ujame ga pa skora ne smeš še pogledati.
Uboga država in LOVSTVO,ki je prišlo tako daleč.

solzica
6. September 2011, 21:42
Blaser R93

No upam, da nisi lovec, da pišeš takšne o......e

detel
6. September 2011, 23:26
V enih LD ne zahtevajo Ocene in PNZ-ja. Nihče te nič ne vpraša, bistveno je, da si dober "naganjač" in tako vsi cenijo tebe in tvojega psa.

Breza
6. September 2011, 23:37
Primer je da rodovniški lovski pes mora imeti PNZ in TELESNO OCENO,....

No, tole pač ne drži. Za opravljanje PNZ (in s tem posledično za lov) ocena zunanjosti NI pogoj. Vsaj pri večini psov lovskih pasem ne. Pogojevanje preizkušenj s prej opravljenjim ocenjevanjem zunanjosti so si izmislili LKD-ji (ali pa kakšni posamezniki, ki so prepričani, da lahko po svoje krojijo usodo določenih pasem oz pasemskih skupin), ki pač želijo s tem zagotoviti na ocenjevanjih zunanjosti primerno udeležbo.

Pogoj za pristop k PNZ (in kasneje k lovu) pa je, da je pes čistopasemski ter s priznano rodovno listino članice FCI ali pogodbene partnerice.

Hubertus
7. September 2011, 04:21
Kaj pa v takem LD rabijo goniča za zajce?
Pes je od vodnika, ne od LD zato on odloča kaj bo z njim delal in ne LD. Če hoče ga lahko ima za lovit slone.



Ja Hubertus- imaš prav, da je neumno vezati preiskus na pravico do lova, ampak po drugi strani je pa vseeno dobro imet pregled nad populacijo psov, kakšni so.

Oprosti Deteljica, ob takih izjavah se mi obrne želodec.
Kakšen pregled? Kdo ima pregled? Zakaj ima pregled? Dej nehajte ga srat na debelo. Brigaj se za svojega psa in svojo vzrejo in nehajte bit pametni še za druge.
Dejstvo je da so pregledi namenjeni temu, da imajo sodniki kaj delat in če ne verjameš pokliči predstavnike katere koli vzrejne komisije lovskih psov in ga vprašaj za primernega plemenjaka, pa boš videla kašnen je pregled. Ugotovila boš, da nihče nima pojma.

Hubertus
7. September 2011, 05:47
V enih LD ne zahtevajo Ocene in PNZ-ja. Nihče te nič ne vpraša, bistveno je, da si dober "naganjač" in tako vsi cenijo tebe in tvojega psa.
In to je tudi vse bistvo lovske kinologije!

deteljica
7. September 2011, 09:07
To s telesno oceno pa tud meni ni bilo nikoli jasno :icon_confused:...kaj ima veze z delom, če ima pes magari 3 ušesa al pa če je karo barve, dokler korektno opravlja svojo nalogo?

solzica
7. September 2011, 11:44
Hubertus
Zopet ga biksaš !!!

Hubertus
7. September 2011, 11:49
Hubertus
Zopet ga biksaš !!!
To bo uspelo tudi tebi, ko se ti bo "odprlo". Samo časa rabiš in to, da se zapelješ kdaj kam po svetu pogledat kako izgleda kinologija. Če ti bo v tem življenju zmanjkalo časa ti bo zagotovo uspelo v naslednjem. Skratka, glavo gor in ne obupaj.

Sraka
7. September 2011, 11:58
To s telesno oceno pa tud meni ni bilo nikoli jasno :icon_confused:...kaj ima veze z delom, če ima pes magari 3 ušesa al pa če je karo barve, dokler korektno opravlja svojo nalogo?
___________

Z gornjo trditvijo se bom popolnoma strinjal, ko boš dopisala, da "nima veze z delom" tudi pogoj obveznega rodovnika oziroma, da mora biti pes "rodovniški", ker tudi to ni nobeno zagotovilo, da ga kakšen "stras produkt" v delu ne bi presegel.

V nekateri tuji literaturi se občasno že pojavljajo strokovni članki, ki opozarjajo na težave v rodovniški reji posameznih pasem psov, stranpoteh te reje in vedno bolj vidnih škodljivih posledicah te in takšne reje na psih. Oziroma z drugimi besedami zapisano, nekateri strokovnjaki opozarjajo, da bi bilo pri določenih pasmah nujno "osvežiti kri" in pri tem se nekateri celo zavzemajo za precej radikalne posege na tem področju. In nekoč se bo to vsekakor dogodilo, ker se bo nujno moralo.

deteljica
7. September 2011, 12:16
Sraka- s tabo se bom popolnoma strinjala, ko bo pri psih tako kot je pri konjih- da je rodovnih podatek o prednikih v več generacija, ne pa nujno o čistokrvnosti :icon_wink:
Zaenkarat pa se mi zdi, da naj bi rodovnik ( ki je trenutno podatek o čistokrvnosti) ob pravilni vzreji zagotavljal delovne lastnosti v večji meri kot "kar nekaj".
Obenem, glede na to kako v Sloveniji (in drugje) cveti šteparija, šušmarjenje in nategovanje kupcev si res ne bi upala zagovarjati česarkoli, kar bi dodatno spodbudilo štepanje mešancev takvih ali onakvih, kamor sodijo tudi "čistokrvni" nerodovniški psi :icon_confused:
Bi pa podprla, da se da dovoljenje za delo vsem lovskim psom, ki opravijo preiskus pa so brez "papirjev", s pogojem, da so sterilizirani /kastrirani. Npr razni ptičaji, terierji, ipd ki se znajdejo po zavetiščih. Ampak to je stvar izključno lovske organizacije, ne kinološke, koga spustijo v lovišče.

Hubertus
7. September 2011, 12:50
Sraka, povsod svetu nastajajo nove pasme nekatere pa izumirajo oz. se izrojevajo. Le v Sloveniji se je čas ustavil s tem, ko je vse prepovedano.

BLASER R93
7. September 2011, 13:01
SOLZICA, sem lovec in to že kar nekaj destletij. In če te motijo moje o......e,jih vsaj argumentiraj tako kot jih npr.HUBERTUS,SRAKA,DETELJICA,...
Razpravljaj in ne samo kritiziraj.

solzica
7. September 2011, 13:16
Ta tema je bila obravnavana na tem forumu že pred leti in se mi zdi neumno razpravljati oz. ponovno argumentirati ZAKAJ je dobro, tako kod je. Seveda pa se stvari dajo vedno izboljšati, vendar ne na način kod ga tu nekateri predstavljajo.

Hubertus
7. September 2011, 13:54
Seveda pa se stvari dajo vedno izboljšati, vendar ne na način kod ga tu nekateri predstavljajo.
To je tvoje osebno mnenje, ki pa ga še vedno nisi argumentiral na način, ki bi nas prepričal, da imaš prav. Višek konstruktivne diskusije zate je očitno dosežen takrat, ko nekomu rečeš da ga "biksa", ker misli drugače, kot vesoljna Slovenija. Ja solzica, najtežje je premagati samega sebe....

solzica
7. September 2011, 15:22
Breza:
"No, tole pač . Za opravljane držinje PNZ (in s tem posledično za lov) ocena zunanjosti NI pogoj. Vsaj pri večini psov lovskih pasem ne. Pogojevanje preizkušenj s prej opravljenjim ocenjevanjem zunanjosti so si izmislili LKD-ji (ali pa kakšni posamezniki, ki so prepričani, da lahko po svoje krojijo usodo določenih pasem oz pasemskih skupin), ki pač želijo s tem zagotoviti na ocenjevanjih zunanjosti primerno udeležbo.

Pogoj za pristop k PNZ (in kasneje k lovu) pa je, da je pes čistopasemski ter s priznano rodovno listino članice FCI ali pogodbene partnerice."

No Breza nehaj že zavajati lovsko kinološko javnost. Kod strokovna sodelavka na KZS (vodja rodovne knjige ) bi morala dobro poznati PSD in 68.člen, ki se glasi:
"68. clen
Pozitivna ocena zunanjosti je pogoj za pristop k opravljanju vseh delovnih preizkušenj psa,
razen za pse, ki se uporabljajo za reševalno delo in druge humanitarne namene.Tovrstne
pogoje predpiše Komisija za reševanje KZS.
Izjemoma lahko opravljajo delovno preizkušnjo tudi psi z nezadostno oceno zunanjosti in
ne cistopasemski psi, vendar pa ne morejo sodelovati v konkurenci na državnih in
mednarodnih tekmovanjih. Za lovske preizkušnje in lov ni dovoljeno uporabljati
ne cistopasemskih psov.
Vsak pes lahko ve ckrat opravlja delovno preizkušnjo iste stopnje v skladu z dolo cili
ustreznega pravilnika za dolo ceno vrsto dela. Pozitivno opravljene preizkušnje (izpit) iste
stopnje se ne more ponovno opravljati. Casovna razlika med opravljanjem iste ali pa višje
stopnje je dolo cena v pravilnikih za posamezno vrsto dela.
Delovno preizkušnjo ustrezne stopnje morajo obvezno opraviti vsi psi tistih pasem, ki jim je
za priznanje naslova mednarodnega prvaka v lepoti predpisan tudi delovni izpit.
Pogoji za opravljanje delovnih preizkušenj in ocene za delo so dolo ceni v posebnih
pravilnikih o delu za dolo ceno pasmo oziroma pasemsko skupino in za vrsto dela po namenu.

Že prav neumno se mi zdi kako nekateri zavajajo ljudi.

Hubertus
7. September 2011, 15:38
Že prav neumno se mi zdi kako nekateri zavajajo ljudi.

In že prav neumno se mi zdi kako nekateri sledijo korenčku, ki jim ga molijo pred nosom.

Vedno bolj prihajam na misel solzica, da si eden tistih, ki če bi mu napisali naj se butne čez balkon bi to naredil brez pomisleka. Pejmo, najuriš...

Breza
7. September 2011, 23:05
No Breza nehaj že zavajati lovsko kinološko javnost. Kod strokovna sodelavka na KZS (vodja rodovne knjige ) bi morala dobro poznati PSD in 68.člen, ki se glasi:
"68. clen
Pozitivna ocena zunanjosti je pogoj za pristop k opravljanju vseh delovnih preizkušenj psa,
razen za pse, ki se uporabljajo za reševalno delo in druge humanitarne namene.Tovrstne
pogoje predpiše Komisija za reševanje KZS.
Izjemoma lahko opravljajo delovno preizkušnjo tudi psi z nezadostno oceno zunanjosti in
ne cistopasemski psi, vendar pa ne morejo sodelovati v konkurenci na državnih in
mednarodnih tekmovanjih. Za lovske preizkušnje in lov ni dovoljeno uporabljati
ne cistopasemskih psov.
Vsak pes lahko ve ckrat opravlja delovno preizkušnjo iste stopnje v skladu z dolo cili
ustreznega pravilnika za dolo ceno vrsto dela. Pozitivno opravljene preizkušnje (izpit) iste
stopnje se ne more ponovno opravljati. Casovna razlika med opravljanjem iste ali pa višje
stopnje je dolo cena v pravilnikih za posamezno vrsto dela.
Delovno preizkušnjo ustrezne stopnje morajo obvezno opraviti vsi psi tistih pasem, ki jim je
za priznanje naslova mednarodnega prvaka v lepoti predpisan tudi delovni izpit.
Pogoji za opravljanje delovnih preizkušenj in ocene za delo so dolo ceni v posebnih
pravilnikih o delu za dolo ceno pasmo oziroma pasemsko skupino in za vrsto dela po namenu.

Že prav neumno se mi zdi kako nekateri zavajajo ljudi.

Solzica...komplimenti za prepisovanje PSD-ja, vendar včasih pripomore, če vklopiš oba možganska ovinka. Tam, kjer si poudaril z rdečim piše, da mora imeti za delovne preizkušnje telesno oceno. PNZ je pa samo preizkus naravnih zasnov. :icon_wink: Tule je ena krasna luknja, ki jo s pridom uporabljajo tudi v pravilnikih za preizkušnje lovskih psov (kjer za PNZ-je ocena zunanjosti navadno ni pogoj), saj PNZ opravljajo mladi psi, ki dostikrat v času organizacije kinoloških manifestacij a la ocenjevanje zunanjosti (dogajajo se zgolj od konca marca do konca maja) za pridobitev telesne ocene niso dovolj stari.

Zakaj pa poudarjaš z rdečo tisto o čistopasemskosti pa mi ni povsem jasno. Morda zato, ker sem napisala, da mora imeti pes rodovnik FCI? Hja, res je moja napaka, ker sem avtomatično razmišljala o vzrejnih preizkušnjah. In pač ni vzreje brez tega pogoja. Prav tako tudi ne delovnih preizkušenj višjega ranga.

solzica
8. September 2011, 01:21
Breza:
"glede možganskih ovejev, nekateri nimajo vkloplJenih - NOBENEGA.

Že davno bi bil čas da začnes spoštovati, delodajalca (KZS), ki te za tvoje delo, ki ga opravljaš PLAČUJE!!!
ČE SE SLUČAJNO NE STRINJAŠ Z STVARMI, KI SO PREDPISANE (RAZNI PRAVILNIKI, ZAKONI....), to javno povej in če me boš prepričala z svojimi argumenti jih lahko spremenimo, dokler so pa takšni kod so, bi bilo dobro da jih spošruješ.

Naslednja tvoje cvetka je objava v reviji Lovec, vendar si pozabila, napisati, da morajo biti lovski psi TETOVIRANI./ PA SI SAMA POIŠČI SKLEP, KI OBSTAJA O TEJ ZADEVI, da ne bo več prepisovanja - oziroma motijo te argumenti/

solzica
8. September 2011, 01:30
Hubertus:
"...na misel solzica, da si eden tistih, ki če bi mu napisali naj se butne čez balkon bi to naredil brez pomisleka. Pejmo, najuriš... ""

No Hubertus, saj imam dve glavci in poskušam z njima razmišljati, tudi v tvoji smeri, vendar z eno še kar gre, druge pa žal ne morem krotiti žal.

Sraka
8. September 2011, 08:04
Če boste jutri srečali Hubertusa z izbuljenimi očmi, boste vsaj vedeli kaj ga je doletelo.

Breza
8. September 2011, 13:49
Breza:
"glede možganskih ovejev, nekateri nimajo vkloplJenih - NOBENEGA.

Že davno bi bil čas da začnes spoštovati, delodajalca (KZS), ki te za tvoje delo, ki ga opravljaš PLAČUJE!!!
ČE SE SLUČAJNO NE STRINJAŠ Z STVARMI, KI SO PREDPISANE (RAZNI PRAVILNIKI, ZAKONI....), to javno povej in če me boš prepričala z svojimi argumenti jih lahko spremenimo, dokler so pa takšni kod so, bi bilo dobro da jih spošruješ.

Jooooooooooj, saj res! Čisto sem pozabila, da že od lani dobivam 150,00 eur na mesec! http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/a050.gif

Kljub temu pa spoštujem predpise KZS, ampak nisem kriva, če jih ti ne znaš brat. Sicer pa si na dobri poti....če jih znaš prepisat, jih boš morda nekega dne celo razumel. :icon_wink:



Naslednja tvoje cvetka je objava v reviji Lovec, vendar si pozabila, napisati, da morajo biti lovski psi TETOVIRANI./ PA SI SAMA POIŠČI SKLEP, KI OBSTAJA O TEJ ZADEVI, da ne bo več prepisovanja - oziroma motijo te argumenti/

Kje piše, da morajo biti tetovirani? No, daj...prepiši sklep, kjer je uporabljena beseda "morajo"! Jaz ga ne najdem... http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/a015.gif

detel
8. September 2011, 15:06
Solzica, predpise je treba včasih večkrat prebrati in še ni rečeno, da si jih razumel :icon_study:.

alojz1
8. September 2011, 17:03
Solzica, vedno bolj sem prepričan, da si ti tisti, ki izstopa iz vrst sodnikov. Mislim pa, da bi bili tudi tvoji komentarji drugačni, če se nebi skrival za psevdonimom. Ali pa bi jih mi bolj cenili, ker jih je pisal izkušen in preudaren mož. :icon_lol:
Pa brez zamere ali hude krvi. Kot pravi Detel . Večkrat preberi.
Tudi pri nas smo pravkar oddali leglo samo čipiranih lovskih psičkov.

solzica
8. September 2011, 21:21
No se kar strinjam, slabo berem. Mi je že jasno, da ko zmanjka argumentov je navadno napad in diskvalifikacija - preverjena metoda.

No mogoče pa to piše v sklepih KSV, saj bi morala biti seznanjena, če sediš z njimi na seji.

Breza
9. September 2011, 00:14
:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:...joj, solzica...pa ne morem "rodit" sklepa, ki ga ni. Al pa samo zato, ker bi ga ti hotel imet. V takšni obliki kot ga ti hočeš slišat in brat ga ni ne na KSV in ne na UO. Je samo priporočilo zbora sodnikov za lovske pasme psov, ki pa tudi ni več kot to. Priporočilo namreč.

Pa če se na glavo postaviš.... :icon_twisted:

In nehaj že mahat z argumenti, ker si prav ti tisti, ki jih nimaš. Potem pa želiš, da bi jih drugi iskali za trditve in razmišljanja, ki rastejo na tvojem zeljniku. Brez veze, da cepetaš z nožicami kot en užaljen Calimero. Najdi sam kar te žuli in posreduj tule zbranim. Morda pa uspeš prepričat...

pranger
9. September 2011, 11:25
Jooooooooooj, saj res! Čisto sem pozabila, da že od lani dobivam 150,00 eur na mesec! http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/a050.gif

Kljub temu pa spoštujem predpise KZS, ampak nisem kriva, če jih ti ne znaš brat. Sicer pa si na dobri poti....če jih znaš prepisat, jih boš morda nekega dne celo razumel. :icon_wink:




Kje piše, da morajo biti tetovirani? No, daj...prepiši sklep, kjer je uporabljena beseda "morajo"! Jaz ga ne najdem... http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/a015.gif

Dobra debata okoli tetoviranja. Ker ne bi rad nekaj pisel na pamet, sem si priskrbel zapisnik delnega zbora sodnikov za lovske pasme, ki je bil 29.1.2011 in poiskal sklep o tetoviranjju. Sklep je zapisan takole: "Tetoviranje ostane za pse lovskih pasem, ki se uporabljajo v lovišču." in me sedaj zanima, katere pse se še tetovira.
Ali pomeni, da se mora lovske pse tetovirati ali ne?

Breza
9. September 2011, 12:03
Absoluno obvezno je samo čipiranje psov (po zakonu). Zato brez tega rodovnikov ni mogoče več izdati. Je pa sklep zbora sodnikov lovskih psov, da pri njih ostane v veljavi dvojno označevanje. Vendar je tetoviranje mišljeno kot dodatno (in ne kot osnovno!) označevanje.

Z drugimi besedami: pes, ki je samo čipiran, lahko dobi rodovnik; pes, ki je samo tetoviran, pa ne. Lahko pa je seveda tudi oboje (čipiran IN tetoviran, kar iz čisto praktičnih razlogov za lovske pse priporoča zbor sodnikov za lovske pasme). V tem primeru se vpišeta v rodovnik psa obe označbi - številka mikro-čipa in tetovirna številka.

pranger
9. September 2011, 12:21
Z drugimi besedami: pes, ki je samo čipiran, lahko dobi rodovnik; pes, ki je samo tetoviran, pa ne. Lahko pa je seveda tudi oboje (čipiran IN tetoviran, kar iz čisto praktičnih razlogov za lovske pse priporoča zbor sodnikov za lovske pasme). V tem primeru se vpišeta v rodovnik psa obe označbi - številka mikro-čipa in tetovirna številka.

Mislim, da to ne drži, da se lovski pes "lahko" tetoviran. Glede na to, ker je bilo v preteklosti to obvezno, sodniki pa so sprejeli, da ostane, po mojem mnenju pomeni, da je tetoviranje obvezno. Če bi bilo tako, kot ti zagovarjaš, bi sklep vseboval "lahko" ostane ..., takrat pa bi bilo kot ti zagovarjaš.
Razmisliti moraš samo, kako je bilo določeno tetoviranje do uvedbe čipiranja.

Mogoče bi bilo dobro še enkrat prebrati sklep.

Breza
9. September 2011, 12:30
Hmmm...potem ti meniš, da je odločitev delnega zbora sodnikov za lovske pasme nad državnimi predpisi? Al je to samo želja strukture, ki ne prenese sprememb? Saj sam pišeš - "v preteklosti obvezno". Preteklost je pač preteklost. V preteklosti je bilo tudi dovoljeno prirezovanje uhljev psom (športnih pasem sicer) in kdaj bo postalo preteklost rezanje repov, je tudi samo še vprašanje časa. Žal....

pranger
9. September 2011, 12:42
Hmmm...potem ti meniš, da je odločitev delnega zbora sodnikov za lovske pasme nad državnimi predpisi? Al je to samo želja strukture, ki ne prenese sprememb? Saj sam pišeš - "v preteklosti obvezno". Preteklost je pač preteklost. V preteklosti je bilo tudi dovoljeno prirezovanje uhljev psom (športnih pasem sicer) in kdaj bo postalo preteklost rezanje repov, je tudi samo še vprašanje časa. Žal....

Odločitev delnega zbora sodnikov ni nad državnimi predpisi, saj ne gre za dodatno označevanje - tetoviranje poleg čipiranja. Ve se, da je po državnih predpisih obvezno čipiranje, ampak poleg tega je delni zbor sodnikov za lovske pasme sprejel sklep, kar pomeni, da se lovski psi dvojno označujejo (čipirajo in tetovirajo). Mislim, da je delni zbor sodnikov še vedno eden od najvišjih strokovnih organov KZS, kar pomeni, da se mora sklep upoštevati - izvajati takšen kot je bil sprejet in ti kot strokovna sodelavka na KZS se ne bi smela spraševati ali tetoviranje ali ne ter bi morala skrbeti, da so lovski psi dvojno "označeni". :icon_wink:
Sklep ne posega zakonodajo.
Spoštovane Breza, tetoviranje ni prepovedano in jo VURS tudi ne smatra za mučenje živali, kar pomeni, da je dovoljeno. Mislim, da bi bilo dobro povprašati za mnenje spoštovanega predsednika Komisije za strokovna vprašanja, kaj on misli o dodatnem označevanju - tetoviramnju.

Breza
9. September 2011, 12:54
Odločitev delnega zbora sodnikov ni nad državnimi predpisi, saj ne gre za dodatno označevanje - tetoviranje poleg čipiranja.

:icon_eek: ...se ti mal hecaš? Kaj pa je tetoviranje drugega kot dodatno označevanje, če je čipiranje obvezno?!



Ve se, da je po državnih predpisih obvezno čipiranje, ampak poleg tega je delni zbor sodnikov za lovske pasme sprejel sklep, kar pomeni, da se lovski psi dvojno označujejo (čipirajo in tetovirajo). Mislim, da je delni zbor sodnikov še vedno eden od najvišjih strokovnih organov KZS, kar pomeni, da se mora sklep upoštevati - izvajati takšen kot je bil sprejet in ti kot strokovna sodelavka na KZS se ne bi smela spraševati ali tetoviranje ali ne ter bi morala skrbeti, da so lovski psi dvojno "označeni". :icon_wink:
Sklep ne posega zakonodajo.
Jah, delni zbor sodnikov je en od strokovnih organov KZS, vendar še vedno ne najvišji. :icon_wink:


Spoštovane Breza, tetoviranje ni prepovedano in jo VURS tudi ne smatra za mučenje živali, kar pomeni, da je dovoljeno. Mislim, da bi bilo dobro povprašati za mnenje spoštovanega predsednika Komisije za strokovna vprašanja, kaj on misli o dodatnem označevanju - tetoviramnju.

Res še enkrat vprašam...a tule sploh kdo bere kar je napisano?! :icon_confused: Nihče, ampak prav nihče ni govoril o prepovedi tetoviranja temveč o dodatnem označevanju, ki se lahko uporablja poleg čipiranja. In seveda ni prepovedano pač pa celo priporočeno s strani delnega zbora sodnikov za pse lovskih pasem. Vendar pa ne moreš trditi, da je obvezno nekaj samo zato, ker ni prepovedano.

pranger
9. September 2011, 12:59
:napisano?! :icon_confused: Nihče, ampak prav nihče ni govoril o prepovedi tetoviranja temveč o dodatnem označevanju, ki se lahko uporablja poleg čipiranja. In seveda ni prepovedano pač pa celo priporočeno s strani delnega zbora sodnikov za pse lovskih pasem. Vendar pa ne moreš trditi, da je obvezno nekaj samo zato, ker ni prepovedano.

Breza, kje si pa to prebrala, da je priporočano? Oprosti, predlagam, da si večkrat prebereš sprejeti sklep.

pranger je objavil:
Odločitev delnega zbora sodnikov ni nad državnimi predpisi, saj ne gre za dodatno označevanje - tetoviranje poleg čipiranja.

Prišlo je do napake prav bi bilo: "Odločitev delnega zbora sodnikov ni nad državnimi predpisi, saj gre za dodatno označevanje - tetoviranje poleg čipiranja."

Sršen
9. September 2011, 13:07
Ooooh jaaaa... se ne splača ...

Breza
9. September 2011, 13:11
Še enkrat.....kje je piše, da je obvezno. In spet še enkrat - če nekaj ni prepovedano, še ne pomeni, da je obvezno.

Sam ugotavljaš, da sklepi zbora sodnikov niso nad državnimi predpisi (hvala! :icon_wink:). Po državnih predpisih je čipiranje obvezno, tetoviranje pa ni izrecno prepovedano.

Breza
9. September 2011, 13:12
...čaki sršen! to sem hotela pravkar napisat...pa si mi vzel izpod prstov! :icon_lol:

Veper
9. September 2011, 15:30
Mene pa resno zanima kakšen bi bil ali pa celo nekoč bo izid in sodba v imenu ljudstva ko bo problem tetoviranja prišel v sodne mline. Sam sem prepričan da Breza toči čisto vino in zato priporočam vsem ki bi (bomo) nekoč prišli do te skušnje ubere(mo) pravno pot.Saj konec koncev kazen bo samo bičanje oslovske pardon pasje sence ampak branje razsodbe pa neprecenljivo :icon_lol:

MilanK
10. September 2011, 14:07
VEPER - na vseh področjih je tako, da država nekaj predpiše, kar je seveda obvezujoče, društva ali pa njihove zveze, ki imajo tudi javna pooblastila ali pa opravljajo javne naloge, pa zakonodajo zaobidejo in poskušajo zadeve še dodatno urediti s svojimi predpisi, t.j. z društvenimi pravili, vse pa je seveda povezano z denarjem, saj tetoviranje verjetno ni zastonj. Zveza bi seveda morala pojasniti zakaj je poleg zakonsko predpisanega čipiranja potrebno še dodatno označevanje lovskih psov, ki se bodo uporabljali v lovišču, s tetoviranjem.

Vodniki lovskih psov, če menijo, da to ni potrebno, bi lahko zahtevali uradno pojasnilo VURSA ali so dolžni svojega lovskega psa dvojno označevati. V zvezi s tem pa bi lahko svoje stališče sprejela tudi LZS in če tetoviranje poleg čipiranja res ni potrebno, bi lahko tudi ona s svojim stališčem bila proti takemu dvojnemu označevanju lovskih psov.

Sršen
10. September 2011, 20:03
... V zvezi s tem pa bi lahko svoje stališče sprejela tudi LZS in če tetoviranje poleg čipiranja res ni potrebno, bi lahko tudi ona s svojim stališčem bila proti takemu dvojnemu označevanju lovskih psov.

Ne, ne, ne MilanK, spet fantaziraš.
Zveza bo pripravila še kakšno seanso s parlamentarcem in politikom Kavčičem in obljubila še kakšno denarno pomoč KZS iz naše članarine. Kaj sedaj v to mešaš reševanje problemov. Problemi so za rajo, za vrh pa reflektorji!

MilanK
10. September 2011, 22:17
Ne, ne, ne MilanK, spet fantaziraš.
Zveza bo pripravila še kakšno seanso s parlamentarcem in politikom Kavčičem in obljubila še kakšno denarno pomoč KZS iz naše članarine. Kaj sedaj v to mešaš reševanje problemov. Problemi so za rajo, za vrh pa reflektorji!

Je treba elektriko izklopiti, da bo v temi, potem pa bo začel reševati probleme, če ne druge pa vsaj tiste v zvezi z elektriko, da ne bo taval v temi. :icon_wink:

MilanK
10. September 2011, 22:46
VIR: moj pes net –o psih, stran 1

Dodal/a jana 12.5.2011 19:07:00 (1244 prebrano)

Tetoviranje psov postaja zgodovina

"Čipiranje psov je z zakonom zapovedano že vse od leta 2003. S 1. januarjem 2011 tudi Kinološka zveza Slovenije (v nadaljevanju KZS) v skladu z direktivo Evropske unije opušča tetoviranje rodovniških psov in ga s 16. junijem 2011 (vir KZS) povsem nadomešča s čipiranjem. Tetoviranje ostaja samo še kot možnost označevanja za lovske pasme, za katere po mnenju Zbora kinoloških sodnikov praktični razlogi narekujejo, da se jih še naprej tetovira, saj se s pogledom v uhelj takoj ugotovi, da gre za pasemskega psa, vsekakor pa je uporaba tetovirane številke, kot sistem identifikacije, dovoljena samo za čas prehodnega obdobja do 3. julija 2011 (vir VURS)."

O upravičenosti oz. utemeljenosti teh praktičnih razlogov, ki naj bi narekovali dodatno označevanje lovskih psov s tetoviranjem njihovih identifikacijskih številk, pa naj vsak sam presodi.

Hubertus
11. September 2011, 05:43
Plosk, plosk, sodniškemu zboru. Spet so izumili nekaj genialnega in izvirnega. Spet smo v Sloveniji bolj pametni kot cel ostali svet.
Več ni vredno komentirat, da me kam ne prime...

Ganges
15. February 2012, 10:51
Bom postavil eno čist laično vprašanje kar v tej temi. Nisem kinolog in se na pse spoznam samo toliko koliko vidim in slišim pri kolegih kinologih.

Zanima me ali je kje zapisano točno s katerimi pasmami se lahko lovi v Sloveniji? Ker je po svetu ogromno lovskih pasem, ki jih v Sloveniji sploh ni me zanima ali bi lahko opravil vse potrebne tečaje in izpite za lov s katero tako "eksotično" pasmo?

Na to vprašanje me je opomnil en članek iz 24 ur o pasmi Taz, ki bi jih naj bilo samo še približno 300 na svetu, ga pa izjemno hvalijo kot rojenega lovca. Zavedam pa se tudi, da sonaši novinarji ta članek od nekje povzeli in prevedli in, da najverjetneje nimajo pojma o lovu. Pes bi naj dosegel do 80km/h in lisica na prostem pred njim nima šans. Je pa seveda prav gotovo še veliko takih pasem po celem svetu...

http://moskisvet.com/clanek/zanimivo/zivi-jih-le-se-300.html

lp

lunca
15. February 2012, 11:22
Ganges,ja, novinarji običajno nimajo pojma o pasjih pasmah."TAZI" kot pasma ne obstaja,v večini primerov tako pravijo hrtolikim psom na področju Bližnjega vzhoda in so po obliki še najbolj podobni Sloughijem,Salukijem in pa tudi Afganistanskim hrtom(pa ne tem,ki jih videvaš po naših razstavah).To so psi,ki jih beduini še vedno uporabljajo za njihov prvotni namen-lov.Kot večina hrtov tudi oni lovijo z očmi in ne z nosom,kot recimo goniči.In ne,pri nas takšnega načina lova ni mogoče izpeljati.Še najbolj se temu pri hrtih,ki so bili vsi vzgojeni za lovske namene,približaš z coursingom.To je dirka čez drn in strn za umetnim zajcem.
Tjaša

Breza
15. February 2012, 11:25
Tazi je v bistvu "kazahstanski" saluki. Hrt.

Pri nas hrtov ne uporabljamo v lovu, v njihovih prvotnih domovinah pa se še vedno najdejo tudi kot lovski psi.

Hrti lovijo "z vidom" in imajo po vsem svetu tudi tekmovanja v courinsgu. Tudi pri nas. S tem, da se za tekmovanje ne uporablja žive vabe.

Breza
15. February 2012, 11:27
:icon_lol: :icon_lol:...moram drugič hitrej tipkat! :icon_wink:

detel
15. February 2012, 12:50
Pri nas niti ni primernih terenov za lov s hrti. Z njimi lovijo od zajca do volka .

Hubertus
15. February 2012, 13:05
Pri nas niti ni primernih terenov za lov s hrti. Z njimi lovijo od zajca do volka .
Ma kaj ne! Še v Vipavski dolini bi lahko z njimi lovil zajce in srne. Da ne govorimo o panonskem svetu, pa Štajerski.....itd.

Odgovor za Gangesa:

Pri nas velja veleumno in na svetu edinstveno pravilo, da mora pes pred lovom opraviti predpisano preizkušnjo, to pa menda zato, ker smo mi vodniki prebutasti, da bi sami presodili ali je naš pes lovsko uporaben ali ne.

Da bi lahko lovil s "Tazi" oz. s hrti, bi potemtakem bilo potrebno samo sestaviti pravilnik po katerem bi preizkušali hrte in to je to.
Aja, pa 95% slovenskim sodnikom bi morali zamenjat možgane seveda....

Enako velja za karelskega medvedarja, pa za losarja, laike, argentinske doge...itd.

p.s.:vem, da se ponavljam a očitno še premalo!

lunca
15. February 2012, 13:11
detel,za lov na volka so bili bolj Deerhoundi-jelenarji in pa Irski volčji hrti.Sloughiji,Salukiji in Afganci pa pretežno za manjšo divjad kot so zajci ,pa kakšne manjše antilope in gazele.Za iste namene-lov na zajca, še danes uporabljajo španske galge v Španiji.

Ganges
15. February 2012, 13:47
Hvala vsem za odgovore, spet bom nekoliko pametnejši, če kdaj v družbi pogovor nanese na to temo :icon_lol:

Hubertus tega pa tudi nisem vedel, da smo edina država kjer morajo pri napraviti te in one preizkušnje. Sem mislil, da je to praksa po večini držav.

lp

detel
15. February 2012, 20:21
Ja Lunca imaš popolnoma prav. Mislil sem na hrte splošno. Ne verjamem, da še lovijo na brit. otokih s hrti. Lovijo pa v vzhodnih deželah tudi v kombinaciji z goniči in konjeniki...

lunca
16. February 2012, 09:30
detel,na britanskih otokih nimajo več kaj loviti s hrti.Škotski Derhoundi in pa Irski volčji hrti so iztrebili populacijo volkov na teh otočjih.Ko volkov ni bilo več,tudi potreb po takšnih lovcih ni bilo več.Posledično sta obe pasmi skoraj izumrli.Obe pasmi so na novo po starih receptih "naredili" kasneje.Pa še veliko je takih.Pri arabskih hrtih je situacija dugačna.Na bližnjem vzhodu še obstajajo v prvotni obliki iz katere so se razvili.Primerki pasem,ki pa jih vidiš po Evropi in Ameriki pa so že selekcionirani.Za primer.Afganistanski hrt z bogato,dolgo dlako,takšen kot ga videvamo po razstavah ni funkcionalen v puščavah in kot takšen tam ne obstaja.Na grobo.

aron
20. August 2015, 14:13
Sršen, prou maš. A se lohka pogovoriva še kaj o volitvah LZS, v tisti temi mislim, sem ravno programe prebral. Samo Bradač nekaj kinologijo omenja druga dva nič. Pišejo pa precej o zaposlovanju pa gradnji... skratka bolj skopo vse skup, pa previdnosti je tudi nekaj zaznati.

Sršen
20. August 2015, 15:11
Sršen, prou maš. A se lohka pogovoriva še kaj o volitvah LZS, v tisti temi mislim, sem ravno programe prebral. Samo Bradač nekaj kinologijo omenja druga dva nič. Pišejo pa precej o zaposlovanju pa gradnji... skratka bolj skopo vse skup, pa previdnosti je tudi nekaj zaznati.
Bradač bi vsaj nadaljeval kar dobro zastavljeno delo. Onadva pa samo gledata kako bi ugodila čim širšemu krogu delegatov in prilezla na položaj. Vsaj tako jaz razumem.
Kar začni tam debato, pridem več ksnu tud tja.:icon_wink: