PDA

View Full Version : Krajšanje repov



Kolovski
21. March 2011, 14:38
1. spomladni dan nam je prinesel naraščaj - 9 malih kepic (3je samčki in 6 samičk):occasion13::limona::limona:

detel
23. March 2011, 14:44
Čestitke. A bodo imeli kupirane repke?

Kolovski
23. March 2011, 14:47
GregaK, drug tedn.

Detel, kot sem seznanjen, jih ni več dovoljeno krajšati - tako da ne bodo kupirani. Več bi vedla Breza povedat... kako je s krajšanjem. Breza?

detel
23. March 2011, 15:08
Škoda. Lepši so s krajšim repom, vsaj meni.

Breza
23. March 2011, 19:23
Detel, kot sem seznanjen, jih ni več dovoljeno krajšati - tako da ne bodo kupirani. Več bi vedla Breza povedat... kako je s krajšanjem. Breza?

To seveda NE drži.

Zakon o zaščiti živali (Ur.l.RS št. 43/2007) v svojem 20. členu pravi takole:

Prepovedano je in se šteje za mučenje živali popolno ali
delno amputiranje telesnih delov in popolni ali delni odvzem ali
uničenje organov ali tkiv vretenčarjev, ki je storjeno naklepno,
razen če je:
.
.
.
– krajšanje repov psom, razen mladičem pasemskih
psov, ki niso starejši od 5 dni, pri katerih se rep krajša v
skladu s pasemskimi in kinološkimi standardi, ter psom, če
je poseg v korist živali; navedene posege lahko opravi le
veterinar.

Link na uradni list: http://www.uradni-list.si/_pdf/2007/Ur/u2007043.pdf (stran 5943)

Meni osebno se sicer zdi, da je čakanje do 5 dneva starosti čisto predolgo, saj kuža v prvih 3 dneh neskončno hitro raste, pri enem tednu pa imajo nekateri večji mladiči lahko že kilogram ali celo več. Sama dam navadno kupirati repke mladičkom takoj naslednji dan po porodu.

Je pa res, da nekatera pasemska društva/klubi prepovedujejo kupiranje repkov, vendar tu ne gre za zakonsko podlago temveč politiko posameznega pasemskega društva. Društva seveda lahko zaostrijo pogoje, ki jih predpisuje zakon, ne morejo pa jih omiliti. Mi je pa všeč, da se tistim psom, ki jih rep ne ovira, pušča repke v polni dolžini (pudlji, šnavcerji...), pri lovskih psih pa je pri polnih repih mnogokrat potrebna kasnejša amputacija, kar je bistveno hujši poseg od kupiranja pri nekaj dni starem mladičku. Je pa tudi razlika, ali se rep reže v 1 - 2 vretence in ostane samo nek nesrečni bobek, ali pa se rep kupira na dolžino, ki preprečuje poškodbe (ptičarji npr. med 7 in 9 vretencem). Tak rep se obnaša enako, kot rep v polni dolžini. Tudi pri morebitni sterilizaciji psic, kjer so "v bobek" kupirane psice skoraj praviloma inkontinentne, je pri psicah z repom, skrajšanim samo "do polovice" možnost za inontinenco popolnoma enaka kot pri psicah, ki imajo polno dolžino repa. Zadevo sem večkrat predebatirala z različnimi veterinarji in vsi, ki se vsaj malce s tem ukvarjajo in poglobijo v zadevo, pravijo tako.

Popolnoma prepovedano pa je kupiranje uhljev. In prav je tako.

detel
24. March 2011, 10:40
Breza, se popolnoma strinjam. Tudi sam sem rezal repke in morebitni peti prst na zadnji nogici že po enem ali dveh dneh. Kasneje paše malo lokalne pa kak šivček.

Kar se tiče dolgih repov pa menim, da so ene pasme prav "popačene", npr. doberman, rotweiler, bokser, itd. Zakaj to počnejo, pokvarili so pasme :icon_confused:, da ne omenjam nem. terierja!

MetalHack
24. March 2011, 12:53
... Kar se tiče dolgih repov pa menim, da so ene pasme prav "popačene", npr. doberman, rotweiler, bokser, itd. Zakaj to počnejo, pokvarili so pasme :icon_confused:, da ne omenjam nem. terierja!

Hm, torej so s prenehanjem kupiranja spremenili gensko zasnovo, če praviš, da so pokvarili pasmo. No, spet sem nekaj novega zvedel.

cviček
24. March 2011, 13:00
Hm, torej so s prenehanjem kupiranja spremenili gensko zasnovo, če praviš, da so pokvarili pasmo. No, spet sem nekaj novega zvedel.

Ali to pomeni, da si odsekam palec na desni roki in vsi moji potomci se bodo rodili brez palca na desnici ??????

Hubertus
24. March 2011, 18:32
Ma sam' kolk' sta pa pametna vidva s tema izjavama. Res, biser....ni kaj. Morda bi vam morali res kaj odsekat, da bi vas malo uglihali :icon_twisted::icon_twisted:

Breza
24. March 2011, 19:50
Mah, kaj pa vem no...

Meni osebno se zdi že prav, da se kupira pse, ki so striktno uporabljani za delo in zato bolj izpostavljeni poškodbam. Za pse, kjer je kupiranje repov zgolj lepotna kaprica, pa se mi zdi poseganje v obliko raznih delov telesa čisto brez veze.

Je pa res, da se pri pasmah, kjer je bilo predpisano kupiranje, do sedaj ni polagalo pozornosti na izgled repa v polni dolžini. zato imaš npr. rottweilerja z pujskastim repom, ali pa dobermana... Če pa ima rott krasen, močan in normalno spuščen rep, je lahko prav lep. Tudi bokser z lepo nošenim repom se mi zdi čeden.

Pri ptičarijih npr. je problem, ker ni bilo nobene prave selekcije. V Avstriji, kjer je kupiranje repov prepovedano, se lepo vidi, da so nekateri repi prav nemogoči. Moti predvsem dolžina, saj imajo nekateri psi repe daljše, kot je dolžina telesa. Pri angleških poentrih, kjer so repi od nekdaj v polni dolžini lahko vidimo, da so repi bistveno krajši kot pri kontinentalcih.

Poškodba neskrajšanega repa - nemški kratkodlaki ptičar:
9099 9100


So mi pa avstrijski lovci povedali, da naknadno (najkasneje do 3 leta starosti) amputirajo repe skoraj 80 % aktivnim - delovnim ptičarjem. Pravijo, da je ta prepoved ena večjih bedarij, ki jih je doletela. Predvsem pa so jo izsilili krogi živaloljubcev, ki nikoli sploh niso imeli opravka s kakršnimi koli poškodbami psov na delu.

MetalHack
24. March 2011, 20:16
Ma sam' kolk' sta pa pametna vidva s tema izjavama. Res, biser....ni kaj. Morda bi vam morali res kaj odsekat, da bi vas malo uglihali :icon_twisted::icon_twisted:

No lovski svetnik, pa se dejva. Midva s Cvičkom sva "pametna", ker nama ni šla v lajšto izjava, da so s tem, ko se psom pusti repe, uničili pasmo. In se povsem strinjam s Cvičkom, da je to enako njegovi "trditvi" z odrezanim prstom.

In kot vidimo iz Brezine izjave, je krajšanje repa pripeljalo do tega, da pravzaprav ni pregleda nad tem kakšen je rep pri tej pasmi v naravni obliki. Torej je prej krajšanje repa pripeljalo do nestandardnih, oz. bolje rečeno zelo različnih dolžin repov, kar že samo po sebi pomeni nestandardno, konfuzno.

Nič nimam proti temu da se repe krajša. Brezino mnenje spoštujem in podpišem, a da se "userješ" na replike tako "čudne" izjave, pa zaslužiš, da se tudi tebi kaj pokrajša!

Madonca, pa kaj nič več že v osnovni šoli ne učijo o tistem Mendelovem grahu!?

Krpan
24. March 2011, 21:43
Moj resasti istrijan pa je že v genih prinesel na svet prekratek rep (ni do skočnega sklepa) in zaradi tega je ob pravico do seksa in naslednikov.

Tukaj pa modrujete o tem, kako imajo psi probleme z predolgimi repi. Moj pa ga ima z prekratkim. Pravzaprav niti pes niti jaz z tem nimava problemov, nasprotno tudi iz gmovja pride z celim repom, čeprav so stari jagri trdili, da tisti istrijan ki nima krvavega repa ni vreden nič. Razumeti kinologe je tako, kot bi hotel razumeti žensko. Oboje je misija nemogoče.....

Breza
24. March 2011, 23:43
Tukaj pa modrujete o tem, kako imajo psi probleme z predolgimi repi. Moj pa ga ima z prekratkim. Pravzaprav niti pes niti jaz z tem nimava problemov, nasprotno tudi iz gmovja pride z celim repom, čeprav so stari jagri trdili, da tisti istrijan ki nima krvavega repa ni vreden nič. Razumeti kinologe je tako, kot bi hotel razumeti žensko. Oboje je misija nemogoče.....

Pozabljaš, da so istrijanca "naredili" Slovenci. Čist en poseben narod, ki ga do sedaj ni še nihče prav dobro razumel... :icon_twisted: :icon_twisted: :icon_lol:

detel
25. March 2011, 08:52
Drži, dober istrijan pogosto krvavi iz konice repa.

pranger
25. March 2011, 14:55
Pozabljaš, da so istrijanca "naredili" Slovenci. :
Res?:icon_wink:

QUOTE=Breza;68983] Čist en poseben narod, ki ga do sedaj ni še nihče prav dobro razumel... [/QUOTE]

Drži, saj Slovenci drug drugega ne razumemo, ne da bi nas drugi razumeli. :icon_lol:icon_lol::icon_lol:

Breza
25. March 2011, 16:22
Res?:icon_wink:



:icon_lol: Res. In to oba. Pa posavca tudi. Pa koroškega žigca, ki je ob nekaj spremembah imena (in "državnosti") danes imenovan črnogorski gonič.

Eh....pregovor "kdor seje, ta žanje" je očitno samo še neka krilatica za v muzej... :icon_redface:

solzica
25. March 2011, 22:02
Breza:
"Eh....pregovor "kdor seje, ta žanje..."

Ne Breza ni ravno tako. AMPAK TO JE POLITIKA in v tistih, časih se je trgovalo.Naša delegacija (pozanimaj se kateri so bili tistega leta v Beogradu), se je leta 1998 šla pogovarjati v Beograd in so srbom, obljubili, da lahko imajo planinca, ČE BODO NA SKUPŠČINI FCI, podprli Slovenijo, za priznanje avtohtonih pasem za oba istrijana in posavca.
Vendar so nato srbi podprli predlog hrvatov in je FCI 2003 leta podaril avtohtonost Hrvatom. Pa tudi KZS v tistem času ni kazal večje pripravljenosti, za priznanje teh pasem Sloveniji.
Je pa država zaradi posameznikov leta 2002 sprejela Zakon in zaščitila NAŠE avtohtone živali: ktškopolskega prašiča, kranjsko čebelo, štajerko (KURA), ciko(govedo), soško postrv,vseh pet naših avtohtonih pasem psov...