PDA

View Full Version : Gamsova juha



Kolovski
9. March 2011, 15:36
Rabu bi recept za gamsovo juho oz. "župo". JanezL a maš kšn recept na "lagerju"?

tarfila
9. March 2011, 20:24
1. Upleniti gamsa
2. Iztrebiti gamsa
3. Gamsa zoreti
4. Izkožiti gamsa...

Medtem pa v lonec daš gamsovo glavo brez kože, dobro prevreš
proti koncu dodaš makarone, fest pofeferonaš in soliš in župa je fertik.:icon_lol:

alojz1
9. March 2011, 20:36
:icon_eek::icon_eek:
Župa z makaroni ???
Pa glavo brez kože? Ali čeljust prej ven vzameš, ali potem ?
Tartifa vem da jih rad luščiš ampak tega recepta ne upam ženi pokazat.

dolgin
9. March 2011, 20:40
To j prekoSavski recept,tm so itak mal opičen,pa jim takile zvarki ne nardijo škode,to oni jejo za malco,moral bi slišat kaj vse zmečejo v lonc za kosilo:icon_evil::icon_twisted::icon_lol:
So pa točke v pravilnem vrstnem redu

maks
9. March 2011, 21:39
Skuhaš kakor govejo samo pride malo temnejša na koncu pa flambiraš s konjakom in dober tek.

Veper
9. March 2011, 21:41
Od gamsove župo so dobre samo solze ki ti pritečejo med tem ko jo ješ in misliš kako dobra je bila čisto navadna goveja župa z nudlci.:icon_twisted:

MetalHack
10. March 2011, 08:49
V protiutež "brihtnim" odgovorom:

Gamsova juha z ocvrtim fižolom


Sestavine za 8 oseb
500 g gamsovega mesa s kostmi
150 g jušne zelenjave
20 g paradižnikove mezge
Začimbe za divjačino:
(Gorčična moka, poper, piment,
Čebula, zelena, lovor, timijan,
Šatraj, majaron, brinjene jagode,
Rožmarin, suhi jurčki, česen, sol)
1 jajce
80 g bele moke
sol, olje


Priprava
Meso pristavimo v hladno vodo. Ko zavre, poberemo pene in dodamo jušno zelenjavo, paradižnikovo mezgo in začimbe. Rahlo vremo toliko časa, da se meso zmehča (približno 2 uri ).Iz mesa lahko pripravimo z dodatkom zelenjave in poljubnih začimb in zališč, olj in kisov okusen koktajl, ki ga ponudimo kot hladno začetno jed ali malico. Juho precedimo, jo začinimo po svojem okusu, po potrebi dosolimo in ponudimo z ocvrtim fižolom.
Ocvrti fižol:iz jajc, moke in soli zamesimo srednje trdo testo za rezance, ga tanko razvaljamo, izsekamo oblike stročjega fižola in ocvremo na vročem olju.

Kolovski
10. March 2011, 08:58
Hvala MH. A mi lahko še to poveš, kaj je piment pa gorčična moka, pa kje se to dobi? Se prav ocvrti fižol brez fižola, če sem prav zastopil? :icon_lol:

206
10. March 2011, 09:14
Gorčična "moka" so zmleta semena gorčice,po domače zenfova semena.Dobi se jih v večjih trgovinah.
Isto se dobi tudi mleti piment (Kotanyi)

tarfila
10. March 2011, 12:10
Tale moj recept ni zrasel pri meni !
Je ena jagerska zgodba, mislim da je v eni zlatorogovi knjigi,
ko se je nekdo hvalil, da tako dobre gamsove župce ni še nikol probal...
...pa je bla samo po receptu !:icon_lol:

žandar
12. March 2011, 00:04
MetalHack pa si čisto prepričan, da je 0,5kg gamsovega mesa s kostmi dovolj za juho za 8 (osem) oseb, ali gre za kakšno gorenjsko varianto?

main757
12. March 2011, 20:37
...In gostje bodo po dveh žlicah te juhe imeli polna usta in postali siti...:icon_biggrin:

MilanK
12. March 2011, 20:45
Začimbe se dobijo pri najboljšem sosedu, ki si zasluži, da ga povabite na juho.
Dober tek in na zdravje!:icon_wink: