PDA

View Full Version : Naboj Federal .223 Rem. 4,1g / 64gr



zajec
24. February 2011, 20:44
A je mogoče že kdo uporabljal za lov srnjadi?Kakšne so podpludbe, kakšna je natančnost,glede na to, da je 4,1 g in ne 3,6g, katera teža naj bi bila najboljša za klasične risanice tega kalibra.
LP

bena
25. February 2011, 18:00
uporabljal sem samo 55grs krogle od rem..Kar se pa tiče podpludbe pa uzemi rajši barnesa 55grs pa je problem rešen glede podplutbe, ker ga uporabljam tudi sam

zajec
25. February 2011, 20:39
Kje pa nabaviš barnes municijo?Prosim če mi javaiš na zs.
lp

bena
26. February 2011, 18:58
polnim sam

alojz1
26. February 2011, 19:28
polnim sam
Samo tako lahko dobiš najbolj optimalen naboj.

dolgin
26. February 2011, 19:52
Samo tako lahko dobiš najbolj optimalen naboj.

Ni res,RWS je tabol!!!!:icon_twisted::icon_lol:
Če nisi ravno nek navdušenec nad hitrostjo ti za lovsko uporabo svetujem 4g in več...

Veper
26. February 2011, 19:52
Alojz da dobiš optimalen naboj rabiš laboratorij

alojz1
26. February 2011, 20:59
Alojz da dobiš optimalen naboj rabiš laboratorij
Hmmm. In sedaj je pet strani komentarjev zagotovljenih.
Optimalen naboj za divjad in okolje v katerem lovimo. Ni vseeno ali streljamo gamse na 300m ali srnjad v gozdu. Lahko izbiramo jakost polnjenja, kakor tudi vrste krogel. Zato doma ne rabimo laboratorija, ker so vse teste opravili proizvajalci in jih lepo navedli v tabelah za polnjenje. Pri polnitvah je velik razpon, pri kupljenih nabojih pa je polnjenje fiksno.

De_Tomaso
26. February 2011, 21:48
V zastavi .223 se ti naboji ne obnesejo najbolje. Grupo pod 4cm je težko nastrelit, ne bi pa mogel sodit ali ej to krivda puške ali streliva.

Glede na vrtež večine cevi v kalibru .223 bi jaz raje ostal pri 3,6 g kroglah. Pa v tejteži raje izbral kakšno boljšo konstrukciej krogle.

alojz1
26. February 2011, 22:08
Glede na vrtež večine cevi v kalibru .223 bi jaz raje ostal pri 3,6 g kroglah. Pa v tejteži raje izbral kakšno boljšo konstrukciej krogle.
Twist zelo varira (od 8 - do 12"), odvisno od tipa puške. Vendar se pri težjih kroglah točnost lahko lovi tudi z ustrezno polnitvijo, pa ne rabimo drugega kot tri naboje z min. in enako z max. polnitvijo in preizkus.
Naj še Ben napiše svoje izkušnje.

Veper
26. February 2011, 22:20
Alojz ali potem polniš po občutku ali pa izmeriš hitrost pa izračunaš parabolo in pri tem uporabiš računalnik,da ti izračuna expanzijo določene krogle(za katero seveda res obstajajo testi ampak za tovarniško polnjenjein ne za varijacije na temo gams ali pa srnjak) No še veliko tega se da napisati in povedal ti bom zgodbico. Tudi sam sem naivno polnil in mislil da izdelujem najboljše naboje na svetu. celo tako daleč sem šel,da sem z prijateljem experimentiral in razstrelil napravo za izmero hitrosti(sem pač zgrešil) in recimo z kladivom odpiral zatvarač mauserja in še in še .No z takimi naboji v žepu in seveda puški sem nekoč vodil gospoda Bratino(ja tistega ki je lastnik Elektroplastike) na lovu na jelena. Vedel sem kdo je in sem se hotel malo postaviti s svojim znanjem ki res ni bilo čisto "za stran vreč" pa sva se malo pogovorila. Po nekaj minutah pogovora sem raje utihnil in po prihodu v Ljubljano(takrat sem živel še v LJ) podaril mojo skromno polnilnico nekaj temu in nekahj onemu in vsi veselo polnijo in mislijo daizdelujejo najboljše patrone. No ja potem pa svizec zavije čokolado. Saj ne trdim,da so serijski naboji boljši od polnjenih po nekih specijalnih polnitvah ampak trdim da če hočeš do teh specijalk priti rabiš laboratorij in veliko več znanja kot pa ga imamo mi ki se imamo za amaterske balistike. Ja ko pa enkrat imaš recept potem pa kalibriraš samo grla tulcev in vstavljaš smodnik in kroglo merjeno z mikro vago in kroglo potisneš v tulec z mikronastavljivo matrico. Vse to se da ampak ali je vredno?? Mogoče za prvih 100 strelcev na svetu ostali normalni ljudje pa smo popolnoma zadovoljni če na 100 metrov z kupljenimi naboji zadanemo 3x9.
Ja pozabil pa sem napisati,da sem pa rabil domače polnjenje za rusko prelamačo v kalibru 308 ker je ruski kaliber 308 enak kalašniku kar še zdaleč ni isto in je boljši približek realnost krogla v kalibru 311 oziroma303 british. In zato da sem v tulce kalibra 308 vtaknil krogle 311 oa sem rabil domače čaranje saj jih v trgovini ne dobiš.

alojz1
26. February 2011, 23:15
č
Ja pozabil pa sem napisati,da sem pa rabil domače polnjenje za rusko prelamačo v kalibru 308 ker je ruski kaliber 308 enak kalašniku kar še zdaleč ni isto in je boljši približek realnost krogla v kalibru 311 oziroma303 british. In zato da sem v tulce kalibra 308 vtaknil krogle 311 oa sem rabil domače čaranje saj jih v trgovini ne dobiš.
Zmotil sem se - priznam. Več kot pet strani komentarjev je zagotovljenih, da pridemo do dna zgornjima dvema stavkoma. In kaj si mislil z čaranjem.
Duhovno področje mi je tuje, bolje mi gredo naravne zakonitosti (fizika).
Tudi krogle 311 sem pred kratkim kupil (po22€/100kos) - in izmeril z mikrometrom.
Za danes bo dovolj. lahko nadaljujeva jutri. Reloading mi je res najljubša tema :icon_lol:

alojz1
27. February 2011, 09:47
celo tako daleč sem šel,da sem z prijateljem experimentiral in razstrelil napravo za izmero hitrosti(sem pač zgrešil) in recimo z kladivom odpiral zatvarač mauserja in še in še
Takšno polnjenje nudi res veliko adrenalinskih užitkov. Še nisem pouzkusil. Raje ostanem na dolgočasnem področju varnega.
Ker vem, da je tvoja najljubša puška 8x57 in krogla SPCE bom navedel razliko med univerzalnim in optimalnim polnjenjem.
Tovarniški naboj je univerzalni za vse kar lahko streljaš (od vrane do medveda). in za vsako puško tega kalibra.
Ti npr. pa si lovec v gorskem lovišču in dobro streljaš na večje razdalje. Takrat bi jaz priporočal max. polnitev. Pot krogle je bolj položna in je manj korekcije, hitrost krogle je pa na večji daljavi tudi pravšnja za še dober učinek na divjad.
Sedaj pa doma z tem max. nabojem streljaš jelena na 70m. Zaradi prevelike hitrosti krogla ob zadetku prehitro razpade, rana je plitva, divjad ne pade in krvavi v notranjost. Pri jelenjadi je to pogosto.
V tem primeru je treba polnjenje naboja zmanjšati. Krogla ima manjšo hitrost, posledišno se počasneje deformira, prodira globlje in verjetno pride do izstrela. Težav z iskanjem torej ni. Seveda to velja samo za omenjeno kroglo. Z Barnesevo monolitno so zadeve drugačne. Zato pa sem napisal, da z polnjenjem dobimo najbolj optimalen naboj za naše potrebe.

Veper
27. February 2011, 10:00
Alojz saj ne bom debatiral ker o relovdu premalo vem da bio lahko kdo kaj odnesel od mojih razmišljanj saj jem napisal,da sem po pogovoru z gospodom Bratino odnehal ampak sam si napisal da streljam z 8x57 in z S&B SPCE kroglo. To puško sem sicer prodal in sedaj streljam z 3006 in fusion municijo ampak ko bomspet na 8x57 bom spet streljal univerzalno municijo. No povedati sem hotel da z to univerzalno municijo v dobri cevi dosegam zelo dobre rezultate in to je zame kot lovca dovol. Če pa se bom pojavil na strelski tekmi bom kupil mach municijo in za moje sposobnosti bo ravno tako dovol.Da pa je treba potem puško pristreliti pa tako in tako ni nobena skrivnost. Skratka za doseganje točnost/učinkovitost so univerzalke kar dobra zadeva in celo v 8x57 tja do 250 m kar je več kot dovol. na tako razdaljo pač križ nasloniš na hrbtenicoin zadeva je rešena.

alojz1
27. February 2011, 10:30
Saj se razumeva Veper. Poleg lova samega se ukvarjamo še z psi, nekateri z iskanjem odpadlega rogovja, nekateri pa radi streljamo z svojimi, doma polnjenimi naboji. Večkrat me kdo vpraša, če se splača polniti. Splača se ne, je pa hobi. Kdor gleda le skozi finančne koristi, nima pa veselja in mu je to le delo, ta naj naboje kupi v trgovini.
Skozi te debate pa le dobijo lovci nekatere uporabne informacije. In upam, da bo tudi zmot vse manj (dober naboj je drag naboj). In večkrat presenečen ugotovim, da si vse več lovcev polni naboje doma
Zato razmišljam, da bi odprli novo temo za reloaderje, kjer bi izmenjali izkušnje le tisti, ki nas ta tematika zanima.

bena
27. February 2011, 16:52
krogla barnes je kar se tiče učinka čista petica sam točnost je pa kar mal problem.Remington strelivo pa je po mojih izkušnjah slabše kot bellot vsaj v kalibru 223 rem saj mi dela grupo 6 cm na 100metrov.Tako da sedaj streljam barnesa seveda domače polnjenje pa mi dela z N135 grupo 2cm kar pa je za moje potrebe dovolj.

zajec
27. February 2011, 22:33
De Tomaso hvala ti za odgovor .Ravno to me je najbolj zanimalo.
Moram pa mal pobarat tudi Vepra ki zmeraj zahteva da se držimo tem, sedaj pa se je izkazal da tudi njemu včasih uide izven teme.