PDA

View Full Version : 30-06 ali 8x57js



Fuchs
24. February 2011, 12:59
Sem pripravnik. Poleg bokarice 12/7x65R razmišljam še o karabinki.
30-06 ima boljšo balistiko in večjo izbiro tako ponudbe pušk kot ponudnikov streliva.
8x57js pa je prav tako dober kaliber toda ponudba je manjša.
Kakšne so vaše izkušnje. Primerjava.
Prav tako želim francosko naprožilo, toda ne dvojni sprožilec...
Katere modele pušk po izkušnjah svetujete?
kateri kaliber?
Kakšni so učinki in učinkovitost kalibra?
Hvala

cviček
24. February 2011, 13:29
V začetku moje lovske kariere pred 30 leti( mater sem star) sem streljal z CZ kal. 8x57 naboji RWS H - plašč. Večinoma sem streljal na srnjad in nekaj pujskov. Tako s puško kot s kalibrom sem bil zadovoljen , predvsem ker sem lovil samo omenjeno divjad. No s časoma so mi zrasli apetiti po kakšnem gamsariji in in jelenjadi . Smatral sem, da bo 8x57 za hribovski lov in streljanje preko 200 m " prekratek " In sem si privoščil Mannlicher 30-06 . Moram reči , da je izpolnil moja pričakovanja. Za čakanje uporabljam 8,1 g kroglo balistic tip, za brakiranje pa 12,7 g hornady SST.Zamenjam daljnogled in nabojnik pa hajd v hosto.
Najbolje je ,da narediš tako kot jaz. Ker se ne morem odločiti kateremu kalibru bi dal prednost imam še vedno obe puški.

Markysprej
24. February 2011, 13:54
morda, ampak samo morda, razmisli, koliko je smotrno imeti 2 podobna kalibra; enega na kombinirki in drugega na risanici...

muzikant
24. February 2011, 14:13
V kolikor imaš kvalitetno kombinirko (nemško ali avstrijsko) ti svetujem, da si daš nanjo zmontirati kvaliteten variabilni (vsaj Meopto Meostar) daljnogled in ne potrebuješ nobene druge puške.

Če bi lahko po realni ceni prodal vse svoje puške, bi sam storil enako, imel bi samo kombinirko 20/7*65r z Z6i 1,7-10*42.

Imam kolega, ima Merklovo kombinirko z Zeiss Varipoint 2,5-10x50 in odtreli vsako leto vsaj 30 kosov parkljaste divjadi (gams, prašič, jelenjad) in nešteto kun in lisic.

Če pa hočeš repetirko, pa je vseeno katero vzameš, obe zadovoljita tudi potrebe najbolj zahtevnih SLO lovcev.
V ameriških kalibrih imaš na razpolago več serijske municije.

Znamka pa je odvisna od denarja, napišo približni znesek, da vem kje se gibljemo.

PROF.racoon
24. February 2011, 16:23
Če še ti jaz, kot pripravnik, lahko malo svetujem. Pri lanskem nakupu sem se odločal prav tako med tema dvema kalibroma. Prav tako kot ti, sem spraševal tukaj na forumu. Zraven njiju je bil še opcija 308.
Na koncu sem se odločil za 8x57IS in sem kupil štuca z nemškim naprožilom (fotografije so pod nitjem "8x57", če se ne motim).
Tako kot ti je že Cviček napisal, je ta kaliber malo prekratek za gamsarijo in je idealen za strele do nekje 120m oz. max. 150m. Na večje razdalje zaradi padca krogle ne bi priporočal.
Drugače je ta kaliber dober zaradi težke krogle in strele skozi gosto (predvsem pri d.prašičih). Cena lovske municije od 1 do 3,2 € po komadu (od Prvi Partizan, Čehi do RWS EVO).
Drugače pa tako kot vsak jager počasi sanjam že o novih puškah in že prej omenjenih kalibrih.

To temo smo premlevali s Cvičkom in Prskačem na srečanju forumcev... Če si interesent za naslednje srečanje, izveš informacije iz prve roke.

Veper
24. February 2011, 16:27
Hojla Profracoon da ne boš tople vode odkril ti polagam na srce da je idealna nastrelitev za kaliber 8x57is z 55 cm dolgo cevjo 164 metrov v povprečju municije ki je na trgu.

alojz1
24. February 2011, 16:43
Tule ima pa Veper prav. Od kje vam ideje, da 8mm mauzer ni za večje razdalje???
308 win. ima podoben ali večji padec krogle pa je večina snajperskih pušk v tem kalibru. In malo debelejša krogla ima neverjeten učinek na divjadi.
Treba je nastreliti daljnogled na 100m, 4cm višje, potem je na 160m nula.
Od tu dalje pa priporočam postaviti tarče, izmeriti razdaljo z daljinomerom in si zapomniti padec krogle. V praksi lovci večkrat pretiravajo in "čez užgejo".

cvi5k
24. February 2011, 17:02
Pred začetkom sezone bom zamenjal municijo na 8x57, pa bom potem grupo pokazal na 200m recimo, da ne bo potem več takih debat na koliko metrov se da streljat s štucom v tem kalibru...

Ima kdo kakšno "pameteno" municijo, denar ni važen, hočem najboljše, da ne bo potem spet polno lukenj v prašičih pa nič od tega padlo:icon_confused:, kar se mi je zgodilo na jagi, ko mi je zmanjkalo in sem dal najslabšo municijo noter, kar še zdaj obžalujem:icon_cry:

JANEZ L
24. February 2011, 17:42
Lp!

Ti je že Cviček zapisal...H- plašč...

Lovski zdravo
Janez L

alojz1
24. February 2011, 17:54
Tudi tale je ena boljših
Krogla Sako 8mm (.323) 200gr HammerHead

Fuchs
24. February 2011, 19:00
debelina 8x57 mi je všeč, toda padec je prevelik.
Zelo rad bi imel zanesljiv strel tudi pri srednjih razdaljah 8do 200-250 m (dolge razdalje so za tarče (300-400 m). Po balističnem izračunu 2500 E na cilju , se z 8x57 strelja 175 m, 30-06 pa 185 m. razlika končne energije je majhna...toda padec kugle je pri 8x57 večji.

Cena karabinke naj bi bila do 1500EURO.

Imam sicer tudi 308 win, ki ga je "škoda" nositi na jago ker je namenjen snajperizmu... dosedaj preizkušen do 400 m in dobra grupa ( kljub burji...). Za prvo silo , bi ga lahko uporabljal na preži , ker je prirejen za natančno streljanje...

Za lov želim temu namenjeno karabinko...

Hvala

Fuchs
24. February 2011, 19:01
Zato sem še vedno v dilemi...
Zanima me učinkovitost, ter na kaj moram biti pozoren pri izbiri puške.

alojz1
24. February 2011, 19:09
Zanima me učinkovitost, ter na kaj moram biti pozoren pri izbiri puške.
Vidim, da se ukvarjaš z strelstvom in že imaš pusko, ki je pa pretežka in okorna za lov.
Razmisli o 308 tactical (tikka ali remington). Je kratka (100cm) in izredno natančna. Zraven imaš lahko daljnogled z nastavljivo višino in problem je rešen.

rws
24. February 2011, 19:14
13g Hammerhead sem imel v 308win, žal samo eno škatlo. Odlična krogla.

Fuchs
24. February 2011, 19:18
prilagam balistične primerjave 8x57 in 30-06 ter zraven še 7x65R

Na rdeči prečni črti je označena ciljna energija 2500J

mugo
24. February 2011, 19:51
Če hočeš bolj ravno krivuljo s 7mm nabojem pa vzemi 7mm rem mag. :icon_biggrin:

jazbec
24. February 2011, 19:52
Če dobro vidim, si pozabil na 4cm nadstrel na 100m. Res k energiji ne prinese nič, lahko pa bistveno dlje streljaš brez korekcije po višini.

Ne vem kolikokrat, če sploh kdaj boš imel priložnost streljat jelena ali merjasca na 160 metrov.

Poleg 7x65r je moja izbira 8x57. Lahko pa za v 7x65r nabaviš kakšno lahko kroglico, tam okoli 8 gramov, pa bo tudi krivulja leta bolj ravna.

jazbec
24. February 2011, 19:53
Še bolje 7mm super expres vom Hofe... he he

alojz1
24. February 2011, 20:11
K tem magnum kalibrom pa takole:
Italianski gostje jih imajo pogosto. Z njimi skušajo kompenzirati svoje strelske sposobnosti. Vedno sem se bal iztrebiti srnjaka ustreljenega z tem kalibrom.
Tisti, ki zna streljati bo tudi z počasnejšim nabojem nadpovprečen. :icon_lol:
Pomemben je tudi odnos do divjačine,ne samo do divjadi.

alojz1
24. February 2011, 20:25
Lahko pa za v 7x65r nabaviš kakšno lahko kroglico, tam okoli 8 gramov, pa bo tudi krivulja leta bolj ravna.
Je znanec za 30-06 hotel kroglo za 250m brez korekcije daljnogleda.
V tem kalibru ima lahka kroglica hitrost preko 1200m/s. Ko je ustrelil srnjaka na tej razdalji, se je nad učinkom krogle zamislil. Srnjaka ni veliko ostalo.

Veper
24. February 2011, 20:25
Za največ potrjenih smrti takšnih in drugačnih je kriv ravno 8x57 is in ne vem če ga je AK47 že prehitel,pa tudi če ga je je v točnosti velika razlika. Moja izbira je 8x57 is pa čeprav sem sedaj na 3006 in sem zelo zadovoljen. Večna ljubezen pa je in bo spet prišla v hišo stari dobi Adolf:icon_lol:

PROF.racoon
24. February 2011, 20:40
Hojla Profracoon da ne boš tople vode odkril ti polagam na srce da je idealna nastrelitev za kaliber 8x57is z 55 cm dolgo cevjo 164 metrov v povprečju municije ki je na trgu.

Ja, na škatli od RWSa, oz. njihovi uradni spletni strani, že piše, da je idealna nastrelitev na natančno 164m. Verjetno prav z EVO kuglo, ki je za ta kaliber odlična, če ne najboljša izbira, obenem pa tudi najdražja. Koliko je to uporabno v praksi, pa je druga stvar. Jaz si z mojim štucem nikoli ne bi upal streljati na divjad čez 120m. Že zaradi etičnosti, ker vem, da jaz s to puško tega ne zmorem. Pustimo zdaj poskuse, če bo kugla primla ali ne...

Če si pogledamo npr. kaliber 7x64 in kaliber 8x57, je razlika v sami paraboli leta krogle in odstopanj v cm na 50, 100 in 150m kar velika. Prav tako so odstopanja pri 30.06 manjša kot pri težji krogli v kalibru 8x57.

Mislim, da ne morete zanikati trditve, da kaliber 8x57 ni glih najbolj primeren za dolge strele in da so zato bolj primerni bolj razantni kalibri, kot so 30.06, 7x64, 8x68, 6,5x57 Mauser, 6,5x55 švedski in ostali.

Sem v vojski kot ostrostrelec veliko prestreljal z ostrostrelno puško M76. Streljali smo na max 700m, puška pa je bila nastreljena na 100m. Kako smo prišli do zadetkov, si lahko sami predstavljate. Veliki problemi so bili že na 300m...

Za ostrostrelno puško bi si definitivno izbral drug kaliber (npr. 308, ki se ga na veliko uporablja na strelskih tekmovanjih). V vrhu so večinoma z omenjenim kalibrom. (strelišča Bile, Bač,...)

Mislim, da je prednost kalibra 8x57 prav v njegovi univerzalnosti. Veliko moči, težka krogla, ki ni občutljiva na zunanje vplive, dober učinek na divjadi,...

Toliko od pripravnika... Stari lovski mački, pa naj povedo, oz. so že, svoje...

Pa brez zamere...

LZ!

PROF.racoon
24. February 2011, 20:48
K tem magnum kalibrom pa takole:
Italianski gostje jih imajo pogosto. Z njimi skušajo kompenzirati svoje strelske sposobnosti. Vedno sem se bal iztrebiti srnjaka ustreljenega z tem kalibrom.
Tisti, ki zna streljati bo tudi z počasnejšim nabojem nadpovprečen. :icon_lol:
Pomemben je tudi odnos do divjačine,ne samo do divjadi.

Tudi kolega, ki omenjeni kaliber uporablja za lov prašičev, se sprašuje, kaj naj naredi, da bo ostalo več mesa za njega in manj za pse.
Predlagali smo mu, da naj proda puško in si nabavi drugo - seveda v drugem kalibru. :icon_lol:

jazbec
24. February 2011, 20:52
Če v 7x65r vzameš od RWS-a KS, ki ima malo pod 8 grami imaš pri 60cm cevi na ustju 930m/s ter posledično 3460J, MRD je 184 metra. Za daljše, vendar še vedno lovsko pravične strele popolnoma dovolj.(na 200 metrov imaš -1,7cm)

dolgin
24. February 2011, 21:00
Tudi tale je ena boljših
Krogla Sako 8mm (.323) 200gr HammerHead

Krogla super za čiste strele,v "gostem" pa gre hitro narazen (več bi lahko povedal Kolovski). Pri izbiri kalibra je zelo pomemben dejavnik tudi lovišče v katerem boš lovil,malo premisli kolikokrat boš res imel priložnost streljati 150-200 metrov. Seveda je pomembna tudi izbira krogle,velik poudarek si daj (kot že svetovano) na optiko,če imaš pomisleke glede nadstrelov si omisli optiko z balistično kupolo,jo nastreli na več razdalj in imaš problem rešen. Seveda to v praksi pomeni s seboj nositi še daljinomer. Vsekakor pa trening na različnih razdaljah in različnih pogojih veliko pripomore k želenim rezultatom. Vse kar zmore 30-06 zmore tudi 8x57!

alojz1
24. February 2011, 21:01
Predlagali smo mu, da naj proda puško in si nabavi drugo - seveda v drugem kalibru. :icon_lol:
Ni treba puške prodati. Lahko mu kak prijatelj napolni naboje z minimalno polnitvijo in bo delala kot 7x64. Krogle so iste samo pri manjši hitrosti delajo čisto drugače. Razlika je samo 10%

PROF.racoon
24. February 2011, 21:16
Ni treba puške prodati. Lahko mu kak prijatelj napolni naboje z minimalno polnitvijo in bo delala kot 7x64. Krogle so iste samo pri manjši hitrosti delajo čisto drugače. Razlika je samo 10%

Hvala za nasvet! Novice bo zelo vesel.

mugo
25. February 2011, 06:25
Ni treba puške prodati. Lahko mu kak prijatelj napolni naboje z minimalno polnitvijo in bo delala kot 7x64. Krogle so iste samo pri manjši hitrosti delajo čisto drugače. Razlika je samo 10%

Povsem dobra odločitev je tudi, da začneš uporabljati bolj trde krogle. Pri nas doma v 7mm rem mag uporabljamo norma Orix krolo, pa ni nobenih grdih podplutb. Skozi srnjad se taka krogla ne deformira kaj dosti, zato ne razbija. Pri večji divjadi pa je učinek še boljši.

zoran26
25. February 2011, 08:58
če se odločiš za 8X57IS ne boš napravil napake.naboji so poceni in zagotovo učinkoviti.Sčasoma pa se ti bo itak nabralo pušk,da ne boš vedel katero vzeti na jago.

alojz1
25. February 2011, 09:04
Sčasoma pa se ti bo itak nabralo pušk,da ne boš vedel katero vzeti na jago.
Najbolje je imeti eno in to znati uporabljati. :icon_lol:

muzikant
25. February 2011, 09:24
debelina 8x57 mi je všeč, toda padec je prevelik.
Zelo rad bi imel zanesljiv strel tudi pri srednjih razdaljah 8do 200-250 m (dolge razdalje so za tarče (300-400 m). Po balističnem izračunu 2500 E na cilju , se z 8x57 strelja 175 m, 30-06 pa 185 m. razlika končne energije je majhna...toda padec kugle je pri 8x57 večji.

Cena karabinke naj bi bila do 1500EURO.

Imam sicer tudi 308 win, ki ga je "škoda" nositi na jago ker je namenjen snajperizmu... dosedaj preizkušen do 400 m in dobra grupa ( kljub burji...). Za prvo silo , bi ga lahko uporabljal na preži , ker je prirejen za natančno streljanje...

Za lov želim temu namenjeno karabinko...

Hvala

Sako ali stari kovinski Steyr

alojz1
25. February 2011, 09:39
Sako ali stari kovinski Steyr

Kakšen pa je nekovinski Steyr ?

muzikant
25. February 2011, 09:51
Ja prav imaš, mislim sem železni, to je nealuminijasti.

Se opravičujem za metalurško nevednost.:icon_wink:

jancar
25. February 2011, 10:05
če se odločiš za 8X57IS ne boš napravil napake.naboji so poceni in zagotovo učinkoviti.Sčasoma pa se ti bo itak nabralo pušk,da ne boš vedel katero vzeti na jago.
Se popolnoma strinjam:icon_wink:

zoran26
25. February 2011, 13:19
Alojz1,se hecaš.kdo pa še od jagrov ima samo eno puško.Mislim,da bi jh lahko na prste preštel.kaj češ,puška je kot ljubica,če nič drugega jo očistiš,ko je dež.

alojz1
25. February 2011, 15:18
Alojz1,se hecaš.kdo pa še od jagrov ima samo eno puško.Mislim,da bi jh lahko na prste preštel.kaj češ,puška je kot ljubica
Jaz imam tudi lubico samo eno :icon_sad:

Markysprej
25. February 2011, 16:33
pri nas jih ima kar veliko samo eno karabinko...

Fuchs
26. February 2011, 02:02
...glede ljubic se kr strinjam....

glede na to da je 308 in 30-06 isti kaliber...
vse bolj mislim, da bom vzel 8x57

Na kaj naj bom pozren pri izbiri puške...
osebno mi je všeč francosko naprožilo...
"dvojni" petelin mi nekako ne gre... pa mislim, da je lahko krn nevaren "šneler"

Še kateri dejavniki so pomembni?
leseno kopito ali plastika z gumo?

cvi5k
26. February 2011, 02:41
...glede ljubic se kr strinjam....

glede na to da je 308 in 30-06 isti kaliber...
vse bolj mislim, da bom vzel 8x57

Na kaj naj bom pozren pri izbiri puške...
osebno mi je všeč francosko naprožilo...
"dvojni" petelin mi nekako ne gre... pa mislim, da je lahko krn nevaren "šneler"

Še kateri dejavniki so pomembni?
leseno kopito ali plastika z gumo?

Nevaren...:icon_wink:?
Kakor se navadiš streljat, meni je boljše z naprožilom, ker sem ga navajen sicer pa z njim streljaš tarče oziroma divjad, ki miruje, v pogonih ga tako ne rabiš, vsaj jaz ga ne.
Guma je zelo priporočljiva, ker zmanjša odsun puške bi ti jo priporočil, torej bi sam izbral leseno kopito z gumo:icon_smile:

alojz1
26. February 2011, 08:45
Vedno bolj sem prepričan, da je fino nastavljiv sprožilec na karabinki, boljši od naprožila.

zajec
26. February 2011, 09:48
Ker imam na eni puški nemško naprožilo na eni pa direktnega in vem, da pri hitrih strelih nemško naprožilo samo moti,ti predlagam tako, kot ti je svetoval alojz1.

Ahiles
26. February 2011, 12:02
tudi sam sem podobnega mnenja, sicer pa sem si na svojo Tikko dal dodatno narediti francosko naprožilo (bolj za vsak slučaj...). Sem pa ga dosedaj dejansko uporabil samo za pristrelitev, ker mi proženje na Tikki pač odgovarja kot tako. Je pa res, da je precej v tem, kako si navajen. Oče je vedno imel in še ima na karabinu nemško naprožilo in mu odlično služi...

Markysprej
26. February 2011, 13:03
Vedno bolj sem prepričan, da je fino nastavljiv sprožilec na karabinki, boljši od naprožila.

a ni to sedaj pri vsaki novi puški tako? ker po navadi imaš naprožilo če pritisneš sprožilec naprej, navaden sprožilec pa če tega ne narediš. in poleg tega še 1 (ali 2) mala vijaka za nastavljanje sile proženja. ni to to?

alojz1
26. February 2011, 13:12
a ni to sedaj pri vsaki novi puški tako? ker po navadi imaš naprožilo če pritisneš sprožilec naprej, navaden sprožilec pa če tega ne narediš. in poleg tega še 1 (ali 2) mala vijaka za nastavljanje sile proženja. ni to to?
To je francosko naprožilo.
Nastavitev proženja pa ima le en vijak s katerim običajno nastaviš silo proženja od 0,3 - 2,5 kg. (3-25N). Včasih celo manj.
Za primerjavo: Vojaška puška ima običajno 2,5 ali več.

cvi5k
26. February 2011, 13:54
Saj pravim, kot je kdo navajen, jaz zagovarjam nemško oziroma vsako naprožilo...

Ahiles
26. February 2011, 14:08
Točno tako, kot je napisal Alojz!

To kar se "potisne naprej" je francosko naprožilo in lahko (vsaj kar se tiče proženja) popolnoma enakovredno nadomesti ta drugo varianto s posebnim petelinom - "šteharjem" (nemško naprožilo). Je pa res, da je francosko nekoliko neprikladno za tiste, ki so navajeni nemškega, saj se "šteha" ravno v nasprotno smer proženja. to pomeni, da moraš puško mogoče malenkost drugače držati in "štehati" s palcem naprej. V glavnem malenkostna razlika, sploh v trenutku polnem adrenalina (se pa strinjam, da je malo nerodno, če v tistem trenutku najprej 1min razmišljaš, kako se že to naredi :icon_biggrin:)
Sam za lovske potrebe s primerno nastavljenim sprožilom ne vidim nobene potrebe, za na tarčo pa običajno uporabim naprožilo, pa še to bolj iz navade. Razlika v natančnosti pri zadetku je precej manjša od tistega, kar pridela moja natančnost/nenatančnost. Imam pa občutek, da ko streljam z naprožilom, mogoče nekoliko mehkeje stiskam z desno roko, pa tudi to bi se po moje s treningom dalo odpraviti oziroma izenačiti :icon_wink::icon_biggrin:

alojz1
26. February 2011, 14:18
Blaserjeve puške npr. nimajo naprožila. Ni mi znano, da bi se kdajkoli kdo pritoževal čez proženje.
In kot je zgoraj zapisal Ahiles je v ihti res nerodno še napenjati naprožilo.
Vsak hvali tisto kar ima in kar je navajen. Ampak na lažje proženje pri karabinki se tudi vsak zelo hitro navadi. :icon_lol:

Markysprej
26. February 2011, 15:51
torej imaš z francoskim naprožilom že vse to pokrito; uporabo naprožila in uporabo sprožila.
ali je kako drugače?

Ahiles
26. February 2011, 19:16
torej imaš z francoskim naprožilom že vse to pokrito; uporabo naprožila in uporabo sprožila.
ali je kako drugače?

Torej hočeš rečti, da imaš na enem petelinu oboje? da, sprožilec ima svojo osnovno funkcijo, poseben mehanizem pa omogoča, da ga potisneš nekoliko naprej (se zaskoči). Tako je sam sprožilec enako "mehak" kot če bi naprožil z nemškim naprožilom (pritisnil na ta drugi petelin, štehar).

To je isti sistem, kot pri večini kombiniranih pušk:icon_wink:, le da je tam francosko naprožilo zato, ker bi v kombinirani z nemškim naprožilom moral imeti tri peteline (ali pa selektor med cevema).

Upam, da sem ti odgovoril na vprašanje, če pa si hotel kaj drugega vprašati, pa na dan z besedo:icon_study:

Markysprej
26. February 2011, 20:56
da, je jasno.
vendar pa še vedno ne vem, ali alojz, ko je zapisal da mu je fino nastavljiv sprožilec na karabinki boljši od naprožila, imel v mislih francosko naprožilo kjer imaš oboje, ali samo sprožilec kjer ni naprožila.?

alojz1
26. February 2011, 21:02
da, je jasno.
vendar pa še vedno ne vem, ali alojz, ko je zapisal da mu je fino nastavljiv sprožilec na karabinki boljši od naprožila, imel v mislih francosko naprožilo kjer imaš oboje, ali samo sprožilec kjer ni naprožila.?

Samo sprožilec kjer ni naprožila.
Pri francoskem naprožilu lahko nastaviš jakost samo pri naprožilu. Proženje brez njega je običajno 1,5 - 2,5kg

Fuchs
26. February 2011, 23:30
Hvala...
mislim , da bom razmišljal o Francoskem...
Na 308 Steyer nimam naprožila, pa sem se počasi navadil...Tud rezulatai se popravljajo z kilometrino...

žandar
27. February 2011, 08:04
Pozdravljeni forumci!
Po mojih izkušnjah z naprožili, svetujem, da ima lastnik več pušk s krogelno cevjo (karabinke ali kombinirke), na vseh enako naprožilo. Pri uporabi obeh naprožil se kaj rado zgodi, da ob pogledu na prihajajočo divjad, zaradi navala adrenalina, več ne razmišljaš o tipu naprožila in npr, pri kombinirani puški s francoskim naprožilom poskušaš naprožiti z nemškim in pritisneš na zanji petelin za proženje šibrene cevi pa je lahko nesreča.
Gre pa tudi brez naprožila, s tem, da ti mora občutljivost proženja nastaviti mojster puškar, nikakor ne sam!

alojz1
27. February 2011, 08:43
Na 308 Steyer nimam naprožila, pa sem se počasi navadil...Tud rezulatai se popravljajo z kilometrino...
Na sprožilec pri pokončni puški obesi utež 0,5kg. Puška se ne sme sprožiti. Malo večja utež pa lahko. Takšne uteži ima vsako strelsko društvo. Lahko pa stehtaš plastenko z vodo.
Pri tvoji pa predvidevam, da bo držala več kot 2 kg.
Uredi proženje na 308 (nesi k dobremu puškarju, če puška nima vijaka za nastavitev), nato pa napiši, če si še za francosko naprožilo.

Fuchs
27. February 2011, 12:04
ok..bom nastavu...

jereb
27. February 2011, 19:43
Sam imam na kombinirki francosko naprožilo (čehinja, zh). Puškar mi ga je tako dobro naredil, da je za dolge strele, ko imaš čas prav lepo sprožiti. Ko pa je skupni lov in je potrebno malo hitreje pritisniti, pa sploh ne naprožam, mi je nastavil povsem mehko proženje.
Tako bi bil moj nasvet francosko naprožilo, ki ga uporabljaš za gamsarijo ... kjer so sreli daljši in se pripraviš na strel ... drugače pa na krajše razdalje kar direktno.
(rezultati na 100m so se mi z naprožilom izboljšali, ko sem streljal direkt, sem sicer vseeno dobro ustrelil. Me je pa motilo in se nikakor nisem mogel navaditi na to, kdaj točno oddaš strel. In ko loviš ta trenutek rad malo potegneš, kar na daljši razdalji lahko povzroči težavo)

Pri šnelanem petelinu pa pazi tudi na to, da je res dobro narejen, kar pomeni da dala samo na poteg nazaj! Drugače ti že malo hladnejši dnevi in hladni prsti povzročajo nenamerne strele.

cviček
28. February 2011, 10:42
Če imaš planirano ceno za puško 1500€ je debata o kvaliteti proženja " malo mimo".Za to ceno dobiš spodobno puško z dobrim proženjem in je vsaka puškarjeva dodelava brezpredmetna . Ostane ti samo nemško ali francosko naprožilo.
Če se še nisi odločil kateri kaliber boš kupil en skromen , hudomušen nasvet: če hočeš zgledati malo kmečki kupi 8x57 , če hočeš biti " fancy " pa nabavi 30-06 ( tako in tako nimaš kaj za....t) Veliko sreče pri nakupu.

alojz1
28. February 2011, 10:57
To je eden boljših nasvetov.

Fuchs
28. February 2011, 12:25
Hvala....
zdaj pa naslednje težko vprašanje....
klasičen zaklep ali Browing polavtomatski ( 30-06)

Udeležujem se tudi strelskih tekem, kjer je poleg natančnosti pomembna tudi skupna hitrost zadetkov na različnih razdaljah ( od50-250m)...

detel
28. February 2011, 12:26
Za pogon PAP, za na prežo klasika.

alojz1
28. February 2011, 12:42
Za pogon PAP, za na prežo klasika.
Pa sta spet dve puški :icon_lol:
Pri toliko različnih zaklepih ( klasični, blaserjev, lever-action) je res težka izbira. Potem pa so še polavtomati.
Vzemu puško, ki ti je všeč. Uporabljaj jo za vse.

cviček
28. February 2011, 12:58
Klasika je klasika .Puška je lažja ,enostavnejša za čiščenje,predvsem pa bolj "lovska ".Tudi pri sterljanju divjih prašičev je prvi strel najboljši; vse kar se dogaja potem je eno samo hitenje. S svojim expresom 30-06 sem enkrat res uplenil z dvema streloma dva pujska , ampak še vedno prisegam na klasiko . Oddaš en strel, največ dva , pregledaš nastrel .... pri streljanju z PAP se pa lahko dogaja marsikaj. To je samo moje mnenje, ki izhaja iz videnega na skupnih lovih, saj nimam PAP .
Aha ,pa še nekaj : ne poznam nobenega poklicnega lovca , ki bi lovil s PAP.
Le zakaj ???

cvi5k
28. February 2011, 13:36
Malo smo zašli z debate a vseeno, nebi spet nekih polemik o lovskih in nelovskih puškah zbujal, samo za info pa, da tudi repetirka ni lovska puška, je bila prvotno vojaška, za moje pojme je edino prelamača in to je to... Kar se pa polavtomatov tiče, ima pa vsak svoje mnenje, meni sicer niso všeč, lahko pa pametujemo kakor hočemo, zakon jih dovoli in lahko zaključimo.

Lahko pa povem, da večina tovarišev, ki jih ima niso zadovoljni, pa imajo vsi kvalitetne...

muzikant
28. February 2011, 14:22
Malo smo zašli z debate a vseeno, nebi spet nekih polemik o lovskih in nelovskih puškah zbujal, samo za info pa, da tudi repetirka ni lovska puška, je bila prvotno vojaška, za moje pojme je edino prelamača in to je to... Kar se pa polavtomatov tiče, ima pa vsak svoje mnenje, meni sicer niso všeč, lahko pa pametujemo kakor hočemo, zakon jih dovoli in lahko zaključimo.

Lahko pa povem, da večina tovarišev, ki jih ima niso zadovoljni, pa imajo vsi kvalitetne...

Kakšne imajo in s čem niso zadovoljni ?
Sam sem imale Browning Bar v 30.06 in 300win.mag, zdaj imam Sauerja 303 v 8*57is pa nigdar nobenega zastoja ali problema z natačnostjo, ipd.

cvi5k
28. February 2011, 14:44
4 imajo browninge, eden sauerja... Dva od teh sta prodala browninge, ker so "pretežki in eden je imel zastoje" , eden je zadovoljen, zadnji je pa pred kakim mesecem in pol tudi klel čez puško, ker je imel zastoj, ko so prašiči mimo njega šli (sicer je zastoj mogoče bil le izgovor:eusa_liar: ampak ne vem), ta ki ima sauerja je pa rekel, da je za ta denar več pričakoval- se nisva videla že pol leta tako, da ne vem najbrž jo ima še.Zadnji ima pa remington 7mm mag ampak ni še streljal prašiče z njim, tako da ne vem kaj in kako...

Mogoče jaz poznam ravno take primere ne morem pa tudi biti pameten, ker še nisem imal polavtomata, tako da...

PROF.racoon
28. February 2011, 14:56
Če imaš planirano ceno za puško 1500€ je debata o kvaliteti proženja " malo mimo".Za to ceno dobiš spodobno puško z dobrim proženjem in je vsaka puškarjeva dodelava brezpredmetna . Ostane ti samo nemško ali francosko naprožilo.
Če se še nisi odločil kateri kaliber boš kupil en skromen , hudomušen nasvet: če hočeš zgledati malo kmečki kupi 8x57 , če hočeš biti " fancy " pa nabavi 30-06 ( tako in tako nimaš kaj za....t) Veliko sreče pri nakupu.

Kako pa ti zgledaš Cviček, ki si lastiš oba kalibra? Kmečko fancy? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Si zadnjič na srečanju zgledal točno tak... :icon_lol:

Ne, ne, si čisto vredu! Upam, da se vidimo kaj ta mesec...

Kolovski
28. February 2011, 17:25
No, še beseda ali 2 od mene. Imam bokarico (7x65R) s francoskim naprožilom ter karabin z nemškim naprožilom. Lovim z obema, tako da se s časom navadiš, kdaj francosko, kdaj nemško. Karabin (8x57is) imam bolj za pogone (1-4x24 daljnogled), čeprav sem lansko leto ustrelil tudi gamsa s to puško.

V kmečki 8x57 uporabljam Sako Hammerhead 13g in sem zadovoljen. Krogla ne razbija preveč (čeravno sem gamsa ustrelil direktno skozi pleče,malce nizko, ni bilo pretirane škode - je pa normalno bila). Enega pujsa sem skozi prednje noge, drugega direktno za pleče zadaj in na drugi strani spredaj pred plečetom ven. Prvi pujs -cca. 60kg - je zaradi slabega zadetka naredil še nekaj 100 metrov (ga je dokončal solovec), drugi (35kg) padel v ognju. Lisica s SAko Hammerhead luknjico noter, 1€ kovanec luknjica ven - strel za plečko.

Glede 2h petelinov ter živčnega in hitrega napenjanja - če boš hitel, tudi s preciznim prožilom ne boš nič zadel.

tinko balinko
28. February 2011, 20:17
Meni osebno so najboljsi sprozilci,tisti ki se nastavijo in potem je skoz tako.

alojz1
28. February 2011, 20:19
Meni osebno so najboljsi sprozilci,tisti ki se nastavijo in potem je skoz tako.
Meni tudi :icon_lol:

hunter1
28. February 2011, 20:25
na kolko si pa nastavite??:icon_lol:

žandar
28. February 2011, 20:43
Fuchs, sedaj pa že nateguješ!
Tvoje vprašanje ti pač ne more biti pretežko, ko pa trdiš, da hodiš na strelska tekmovanja. Če kje, je na takih tekmovanjih zbrano znanje o orožju in balistiki.
Pa dober pogled in mirno roko, s čimer koli že streljaš.

alojz1
28. February 2011, 21:01
na kolko si pa nastavite??:icon_lol:
To smo pa že obširno opisali kakšen dan nazaj.
0,5kg ali po občutku.
Pa potem je treba napeto puško udariti ob tla s kopitom (butalski preizkus) seveda prazno. Če se sproži je prelahko nastavljeno.

cvi5k
28. February 2011, 22:29
To smo pa že obširno opisali kakšen dan nazaj.
0,5kg ali po občutku.
Pa potem je treba napeto puško udariti ob tla s kopitom (butalski preizkus) seveda prazno. Če se sproži je prelahko nastavljeno.

Je že butalski ampak najbolj zanesljiv...

cvi5k
28. February 2011, 23:36
Obe 8x57...

Tomaž Ražman
10. March 2011, 09:54
Jaz imam tudi oba kalibra, s tem da oče več al manj uporablja 8x57, sam pa uporabljam .30-06... Jaz sem si prav tako skombiniral da imam na svojem HK s2000 optično piko pa strelni dalnogled in čez leto jagam z daljnogledom in rws tug 11,7 (RWS UNI), za pogone pa samo piko nastavim gor ki je pristreljena na sierra prohunter 180

cviček
11. March 2011, 10:27
Iz "zaupnih virov "sem izvedel ,da je debata dala rezultate . Fucsh je postal "fancy" in nabavil karabin Sako. Čestitam in naj ti dobro služi. Kakšna fotka ne bi bila odveč.

lp

muzikant
11. March 2011, 10:51
Sako ali stari kovinski Steyr

:icon_wink: