PDA

View Full Version : Ponovno prizadevanja za privatna lovišča



Condylura
17. February 2011, 18:18
Pojavile so se govorice, da eden od bivših predsednikov LZS v navezi z znanim lovskim strokovnjakom na področju d. prašičev, tudi bivšim predsednikom obujata prizadevanja za vzpostavitev privatnih lovišč. verjetno v navezi z znano borko za privatna lovišča s katero sta si na TV nastopu že pred leti podelila simpatije.
Bodite malo pozorni, da ne bo spet prepozno.
Tudi na strani države, oz. v zavodu, kateremu smo podrejeni so se že pogovarjali o reševanju finančnih težav preko oddaje lovišč v najem.

Se bodo uresničile Bajukove napovedi, da nam bodo v treh letih preko koncesij začeli pobirati lovišča in jih privatizirati?

308WIN
17. February 2011, 20:40
mislim da če se to zgodi bo konec našega lovstva takšnega kot je zaj prijateljstvo,druženje ... Pol se bo pa zgodilo da bodo v letu ali dveh lovišča prazna.

JANEZ L
18. February 2011, 10:31
Lp!

Tudi meni je že prišlo na ušesa, da se pri nas na Gorenjskem, ta "haupt" privatniki dogovarjajo za zakup lovišč... Bo res ostal le še forum za "fantaziranje" in strešanje jeze...ali bomo kaj storili??? No ali smo sploh toliko složni, da stopimo skupaj, sedaj ko nam teče voda v grlo ???

Lovski zdravo
Janez L

dolgin
18. February 2011, 10:50
Moje mnenje - NE! In ravno to bodo izkoristli...

JANEZ L
18. February 2011, 10:52
Lp!

Saj to vem "Ta Doh"...žalostno je, da nas bodejo pohrustali, pa bi z lahkoto mi njih...

Lovski zdravo
Janez L

MetalHack
18. February 2011, 11:03
Lp!

Saj to vem "Ta Doh"...žalostno je, da nas bodejo pohrustali, pa bi z lahkoto mi njih...

Lovski zdravo
Janez L

Tudi po zaslugi tega foruma, ki zatira bolj revolucionarno razmišljanje in je vedno bolj prijazen in ustrežljiv.
Bo pa po mojem padlo kakšno odlikovanje na "junaška" prsa šefov.

JANEZ L
18. February 2011, 11:19
Lp!

Lej MetalHack ali Kramp ali Motikca ali kdor koli si že. To, da je zvaza gnila z njenimi vodilnimi, to da so OZ čisto nepotrebne to Janez Lavrih iz Ld Begunščica ve že vrsto let in si to upa javno povedati, doma v ld, ko se z Mugotom, njegovim očetom, Luko_k, Springerjem in še dostimi, z ramo ob rami, na nož borimo za boljšo prihodnost in to upamo tudi povedati, brez krinke. Boljša prihodnost se bo začela znotraj Ld- jev in bo od tam šla na Zupančičevo. Dokazovanje nekega "prav" in obtoževanje nekoga, za neko stanje, ob enem pa skrivanje za nick-om je tisto o čemer je pisaril Kramp, pa čeravno je mislil, da dela ravno nasprotno. Dokler boš očital nekaj in govoril kaj je treba narediti, brez da bi se sam javno izpostavil, do tedaj nisi noben "borec" za boljši jutri, ampak navadna "cmaka", ki meša meglo in složno kot drugi, čofota v blatni luži...

Lovski zdravo
Janez L

kovač
18. February 2011, 11:51
Glede za zadnje dogajanje na našem forumu ,se mi zdi ,da imajo "privatniki" kar lahko delo.Od nekod se ti pojavi nek odrešitelj,ki mu dosedanje stanje ne odgovarja in vse pošilja v pm. In med tem ,ko se mi veselo j..... med sabo ,nekdo tretji vleče poteze ,ki nas peljejo v mat.
Pri tem se sprašujem :ali mogoče vsevedni odrešitelj le ni samo trojanski konj,
ali je pr. 7.5 % lovcev ,kolikor nas je na forumu res samo zato ,da smo za posmeh ostalemu članstvu LZS,Če je stanje povsod po lovskih družinah isto ali ni bolje da nas ni.
No pa še vedno obstaja vprašanje Janeza L ,Ali smo še sploh lovski tovariši ?
Pa morda še vrašanje:Ali še sploh vemo kaj je lovsko tovarišvo?

doberman
18. February 2011, 12:38
No pa bomo kmalu lahko lovili z loki:icon_lol:

MetalHack
18. February 2011, 12:59
... Dokler boš očital nekaj in govoril kaj je treba narediti, brez da bi se sam javno izpostavil, do tedaj nisi noben "borec" za boljši jutri, ampak navadna "cmaka", ki meša meglo in složno kot drugi, čofota v blatni luži...

Mogoče ti bo nekoč znano za koliko članki v Lovcu je napisano moje ime. In ne tistimi prijetnimi za zvezne funkcionarje. Mogoče boš tudi nekoč zvedel kje na slikah, ko se je "dogajalo" na in okoli zveze in parlamenta sedi ali stoji moja pojava. Če boš priden seveda.

Do takrat pa jemljem take pozive samo kot spreobrnjeno mišljenje, nasprotno tistemu, kar ste na forumu zagovarjali na začetku. Seveda, takrat ste in smo nastopali proti takratnemu vodstvu, z zdajšnjim ste pa izgleda sklenili pakt o nenapadanju.
Vendar zame to sploh ni pomembno. Pomembnejše se mi zdi, da ta forum ali drugi, ki ga bo očitno treba narediti, če bo šlo tako naprej, s takimi očitki ovira tisti del članstva, ki bi rad kaj povedal, vprašal, pokritiziral ali svetoval, pa se zaradi preštevilnih bušk, ki jih je že dobil, ne upa pojaviti s svojim imenom. Ker se zaveda, da bi bil kot prepoznaven takoj ponovno tarča napadov v svojem krogu. Zato je potrebno dati prednost vsebini pred imenom za vsebino. Dobro vemo, da smo slovenci nagnjeni k temu, da človeka, ki smo ga prej očrnili niti nočemo več poslušati, pa naj ima za povedati kaj še tako pametnega. Tako je in to je treba upoštevati.

Za oceno situacije je včasih potrebno tudi skočiti iz svoje kože in na reči pogledati z distance.

Ko si se že spustil na osebni nivo, me zanima, kaj si v borbi za boljše lovstvo storil izven svojega ozkega kroga? Med kakšnimi hudimi bojevniki na zvezi ali okoli nje te nisem opazil, pa kot vidim po fotografijah, bi te težko zgrešil. Tudi na posnetkih iz CD, parlamenta in lovskih dni in drugih posvetov te ne vidim. Tako da ...!

MetalHack
18. February 2011, 13:00
No pa bomo kmalu lahko lovili z loki:icon_lol:

Verjetno res. Le zakon bo treba še malo "pofrizirati".

kurare
18. February 2011, 13:08
No pa bomo kmalu lahko lovili z loki:icon_lol:

Če bo sploh še kaj za loviti:icon_redface::icon_twisted:

JANEZ L
18. February 2011, 13:16
Lp!

Tako, da...

Res je kar trdiš, ne borim se na zvezi, a v času ko smo bili ekipa, tiste, ki sem navedel in seveda še ostali ozki krog, je naša ld izstopila iz Gorenjske območne zveze, tako, da tam nismo imeli kaj iskati, ker jo še sedaj ko je naša ld zopet notri, ne priznavamo... Zakaj smo odnehali z vodstvenimi funkcijami...preprosto...naješ se nečesa, ter si moraš zopet nabrati novih moči in idej...

MetalHack...posvetilo se mi je kdo si in moje spoštovanje do tebe...samo, sam dobro veš, da sam tudi nisem bil od začetka zraven...pač eni nimamo toliko "cvenka" in smo si računalnike nabavili sorazmerno pozno, tako, da nismo mogli od začetka spremljati...

Sploh pa nisem noben skesanec ali da bi spreminjal mnenje...no pa itak to sam dobro veš...M

Lovski zdravo
Janez L

rikec
18. February 2011, 16:27
Malo sem v tole debato padel "iz lufta", pa vseeno vprašam... koliko je možnosti, da se že sklenjene in veljavne koncesijske pogodbe razdrejo in da jih potem lahko sklenejo ti omenjeni "privatniki". V našem koncu imamo dva taka privatnika in po tistem, ko so LD-ji dobili podpis koncesije menda nista kar nekaj mesecev dobro spala in se metala na zobe, ker jima ni uspelo dobiti koncesije.

alojz1
18. February 2011, 16:37
koliko je možnosti, da se že sklenjene in veljavne koncesijske pogodbe razdrejo in da jih potem lahko sklenejo ti omenjeni "privatniki".
Ena od možnosti:
Zaradi sporov znotraj LD, zaradi kazni, ki jih LD ne more plačati ali zaradi hudih kršitev zakonodaje.

Veper
18. February 2011, 16:38
Rikec zaenkrat je možnosti malo ampak se povečuje iz dneva v dan saj če pogledaš samo LPNje so že neka oblika privatnega lova. Skoraj v celoti so najeta in seveda samo za komercialne namene in ne za raziskovalne kot naj bi bil njihov namen. Denar dela čudeže in tako tudi stvari tečejo. Ravno tako teče voda v grlo LDjem in članstvu ker nismo složni in smo vsi med sabo skregani, pravih Lovcev pa je vse manj. Trofejaštvo bo pripeljalo do privatnega lova in posledično v propad lovstva v obliki kot jo poznamo.

alojz1
18. February 2011, 17:02
Trofejaštvo bo pripeljalo do privatnega lova in posledično v propad lovstva v obliki kot jo poznamo.
Sva enakih misli - žal je tako.

Markysprej
18. February 2011, 17:56
tudi pri nas ima nekdo apetite da bi si lovišče preuredil po svoje. vendar s podporo večine članstva ter nekaterih drugih zadev tega ne more izpeljati.
torej če smo dovolj složni znotraj ld to ni možno ali je kakšna druga caka, da bo to sedaj postalo lažje???

RAUBŠIC
18. February 2011, 18:49
Ena od možnosti:
Zaradi sporov znotraj LD, zaradi kazni, ki jih LD ne more plačati ali zaradi hudih kršitev zakonodaje.


Alojz1, razlogi za odvzem koncesije so lahko predvsem:

* - neizpolnjevanje pogojev iz prvega odstavka 6. člena te uredbe;
* -koncesionar odda lovišče v najem ali podnajem;
* -koncesionar najmanj dve leti ne izpolnjuje načrtovanega odvzema divjadi ali najmanj tri leta ne izpolnjuje drugih določil iz letnega načrta lovišča in letnega načrta lovsko upravljavskega območja, vokviru dovoljenih odstopanj za posamezno vrsto divjadi v letnem načrtu lovsko upravljavskega območja;
* -koncesionar ne izvaja ukrepov za izboljšanje življenjskih razmer vseh vrst ptic in sesalcev ali ne posega v populacije prosto živečih vrst ptic in sesalcev na način lova v skladu s predpisi s področja ohranjanja narave;
* -koncesionar krši predpise s področja ohranjanja narave ali varstva okolja, kar je ugotovljeno z dokončno odločbo pristojnega organa;
* -koncesionar zamuja s plačilom koncesije več kot dva meseca.
(17 člen Uredba o podelitvi koncesij za trajnostno gospodarjenje z divjadjo- predlog za obravnavo)

308WIN
18. February 2011, 20:23
Mislim da bo počasi treba odpravit faušijo v jagariji in stare zamere, mogli bomo stopit skupaj dokler je še čas !!!! Če nebomo složni bomo pogoreli na celi fronti !!!!!:icon_confused:

Krpan
19. February 2011, 08:52
Pojavile so se govorice, da eden od bivših predsednikov LZS v navezi z znanim lovskim strokovnjakom na področju d. prašičev, tudi bivšim predsednikom obujata prizadevanja za vzpostavitev privatnih lovišč.

Ta v tej bitki LDji in gospa Inka še niso zraven. Tokrat gre za LPNje. Sedanji sistem "podzakupa" tako, da podzakupnik postane "pomočnik" revirnega lovca, plačilo pa se izvaja predvsem v naturalijah (dostava krme, plačilo strojih ur), pa ne ustreza več sedanji ekonomski situaciji.

Že pred kakšnim letom so se pojavile govorice, da bi LPN statusno preoblikovali v d.o.o. z določenimi lastniki (javno zasebno partnerstvo). Z tem bi se LPNji rešili objema ZGSja, ki jih marsikdaj omejuje v njihovi "gojitvi" divjadi.

Ne vem pa kako daleč so sedaj ta razmišljanja....

Prepelicar
19. February 2011, 13:11
Ta v tej bitki LDji in gospa Inka še niso zraven. Tokrat gre za LPNje. Sedanji sistem "podzakupa" tako, da podzakupnik postane "pomočnik" revirnega lovca, plačilo pa se izvaja predvsem v naturalijah (dostava krme, plačilo strojih ur), pa ne ustreza več sedanji ekonomski situaciji.

Že pred kakšnim letom so se pojavile govorice, da bi LPN statusno preoblikovali v d.o.o. z določenimi lastniki (javno zasebno partnerstvo). Z tem bi se LPNji rešili objema ZGSja, ki jih marsikdaj omejuje v njihovi "gojitvi" divjadi.

Ne vem pa kako daleč so sedaj ta razmišljanja....

Nekateri pa imajo res bujno domišlijo in vidijo že demone. Res pa je, da je iz leta v leto v LPN-njih večji pušanac.

Krpan
19. February 2011, 13:42
Ne morem dati roke v ogenj, da je res tako, ker ne vohunim po gozdovih, vendar vsak dan poslušam lovce in "lovce", kateri "tajkun" ima v "zakupu" katerega od revirjev v LPNjih. Poslušam tudi o "dobrotnikih" ki za LPN "zrihtajo" kakšen kamionček koruze, frutabele ali tropin. Potemtakem bujne domišljije nimam samo jaz, ampak tudi velika večina lovcev, ki se o teh stvareh pogovarjajo, in včasih celo pohvalijo.

Če mi kdo dokaže, da to ni res, oziroma pove kdaj se je z tako prakso prenehalo, sem se pripravljen javno opravičiti vsem prizadetim. Res pa je da bomo za takšno početje zaman iskali "zakupne pogodbe" in ostale dokumente.

Čeprav predvidevam, da je Prepeličar blizu vira informacij, menim , da še vedno ni dovolj blizu, da bi vedel za tektonske premike politike in oblasti do LPN.

MilanK
19. February 2011, 14:40
Če hočeš javno mnenje obrniti proč od dejanskih problemov, potem moraš poskrbeti, da v javnost pridejo polresnice, laži in to kar je "baba čula in baba rekla". Kaj pa imamo mi skupnega z LPN. Kako bo država njihov problem rešila je njena stvar in ne LD-jev, OLZ ali LZS.Dokler do spremembe ZDlov-a ne pride, dotlej tudi do preoblikovanja LPN v kapitalske družbe, kar d.o.o. je, ne more priti. Glede na Vladni program načrtovanih sprememb zakonodaje, pa v tem njenem programu tudi ni predvidene spremembe ZDlov. Govorice pač moraš širiti in jih po možnosti tako razpihniti, da z njimi zanetiš ogenj. Potem boš nekaj časa imel mir, saj bo javnost do onemoglosti obirala kost, katero si ji vrgel v glodanje. To bi lahko iz vsakodnevne politike že doumeli. Ta trik ali ukana je stara toliko kot politika.

Krpan
19. February 2011, 15:45
Ker imam Milana in Prepeličarja za resna in modra lovska tovariša bom upošteval njuna nasveta in dokler ne dobim bolj zanesljivih informacij bom tiho o tej temi.
Amen.

rutarjan
20. February 2011, 12:30
Nič se ne bo spremenilo,dokler bo 90% članov složno kimalo en drugemu in veselo pljuvalo po peščici drugače misličih.Pa še teh nekaj,ko je treba spregovoriti o neki zadevi,raje utihne kot da bi se zamerili,rekoč-saj se ne splača v zobe dajat.In kaj na koncu ostane? Dva,trije,kateri so že tako osovraženi od velike večine.Javno se izpostaviti? Kaj se boš izpostavljal,če nimaš podpore?Tukaj ti zdrava kmečka pamet ne pomaga dosti.Imeti moraš debelo kožo,biti dober govorec in še bi lahko našteval.Spustiti se moraš na njihov nivo,biti diplomat-tega ne znam in tudi nočem.Vzgojen sem pošteno,in tak mislim da tudi sem.Razburjanje,ko nekaj ni prav,ne pomaga dosti-sploh če nimaš nikogar za sabo.Kaj ostane?Nadaljevanje lovske debate doma z ženo,ki jo to verjetno zeloooo zanima in neprespane noči.Ali se splača? Se.Nihče ni brez napak,tudi jaz ne.Marsikatero sem storil in jo verjetno za čas svojega življenja tudi bom.Zanje sem odgovarjal in tudi bom.Prav tako bom stal za svojimi besedami,pa naj jim (vam) bo to všeč ali ne.Spremenil pa tako nič ne bom-ali pač?

MetalHack
20. February 2011, 15:58
... Kaj pa imamo mi skupnega z LPN. Kako bo država njihov problem rešila je njena stvar in ne LD-jev, OLZ ali LZS.Dokler do spremembe ZDlov-a ne pride, dotlej tudi do preoblikovanja LPN v kapitalske družbe, kar d.o.o. je, ne more priti. ...

Ohoooohooohooooooo! Kako bo država rešila problem divjadi in lovišč s posebnimi nameni se me torej ne tiče?!
Ko se me ne bo, mi odkrito rečite mrhar, kot tudi jaz sedaj označim vsakega lovca in tudi nelovca, ki se pozvižga na našo skupno obvezo skrbi in prizadevanj za divjad in okolje. In ja MilanK s tako navedbo, si zraven!

Kaj se dogaja z našo naravo, katere sestavni del je tudi divjad v njej, se tiče vseh državljanov, še posebej pa nas lovcev in še posebej ni izredno se tiče naših organizacij, ki bi se na tem področju morale prizadevati, da bi se ta lovišča res upravljala kot lovišča s posebnim namenom. In ti posebni nameni niso polnjenje žepov z €, najsi bo zaposlenih ali države oz. ZGS. Če pa jim že gre slabo, bi pa morala biti skrb nas vseh v sodelovanju z ZGS od države doseči pozitivne spremembe.

Najslabše v tej situaciji je molčati, zagovarjati trenutno stanje, ki zagotovo ni dobro, še posebej pa razglašati, da se nas to ne tiče. Najslabše!

MilanK
20. February 2011, 19:13
Ohoooohooohooooooo! Kako bo država rešila problem divjadi in lovišč s posebnimi nameni se me torej ne tiče?!
Ko se me ne bo, mi odkrito rečite mrhar, kot tudi jaz sedaj označim vsakega lovca in tudi nelovca, ki se pozvižga na našo skupno obvezo skrbi in prizadevanj za divjad in okolje. In ja MilanK s tako navedbo, si zraven!

Kaj se dogaja z našo naravo, katere sestavni del je tudi divjad v njej, se tiče vseh državljanov, še posebej pa nas lovcev in še posebej ni izredno se tiče naših organizacij, ki bi se na tem področju morale prizadevati, da bi se ta lovišča res upravljala kot lovišča s posebnim namenom. In ti posebni nameni niso polnjenje žepov z €, najsi bo zaposlenih ali države oz. ZGS. Če pa jim že gre slabo, bi pa morala biti skrb nas vseh v sodelovanju z ZGS od države doseči pozitivne spremembe.

Najslabše v tej situaciji je molčati, zagovarjati trenutno stanje, ki zagotovo ni dobro, še posebej pa razglašati, da se nas to ne tiče. Najslabše!

------------------
Seveda lahko predmetno zadevo obravnavama z različnih vidikov. LD se ne more vmešavati v delo LPN, saj se tudi slednji ne morejo in smejo vmešati v delo LD, OLZ in LZS. Gre za pravne osebe, to pa izključuje vmešanje drugih pravnih oseb v poslovanje drugih pravnih oseb. To pravilo velja tudi za fizične osebe. Lahko pa o LPN razpravljamo kot državljani RS, glede na to, da je divjad naravno bogastvo, s katerim upravlja država. O tem pa lahko razpravljamo vsi državljani, tako lovci kot kot ne lovci. Ko boš nevedel konkretna dejstva, da LPN z divjadjo gospodarijo v nasprotju z veljavno zakonodajo in da slabo in brezbtrižno gospodarijo z njo, potem te bom podprl. Da bi LPN polnila žepe pa ti ne verjamem. Prej poslujejo z izgubo, kot pa z profitom. Torej niso profitabilna, za to si tudi žepov ne morejo polniti. Torej če LPN poslujejo z izgubo, potem bi vse lovske organizacije morale poskrbeti za to, da z izgubo ne bi več poslovale. Zanimivi predlog. Kaj je zdaj tako slabega z LPN, da je treba to spremeniti. Kake spremembe predlagaš? Kako poslujejo LPN se drugih lovskih organitzacij ne tiče, in tudi mene ne. Za poslovanje je odgovoren direktor in nihče drug, tako kot za LD starešina.

O narodovem bogastvu lahko vsak kdo razpravlja, to je tudi divjad, ne moreš pa se vmešavati v poslovanje pravnih oseb.

Krpan
20. February 2011, 20:18
Ob sprejemanju ZDLov smo si bili enotni (vsaj jaz sem mislil tako), da je najboljše in edino sprejemljivo upravljanje z loviščem, v dosedanji obliki. To pomeni, da z loviščem upravlja skupina zainteresiranih državljanov, prostovoljno združenih v društvo (civilna družba), ki imajo ustrezno izobrazbo, in prostovoljno ter brezplačno izvajajo načrtovane ukrepe, ter sodelujejo pri načrtovanju ukrepov z državnimi inštitucijami (ZGS). Ta sistem smo razvijali od leta 1908 naprej in ga pripeljalo do te stopnje kot ga imamo danes.

Ta princip smo na dolgo in široko zagovarjali, se z njim ponašali doma in po svetu, podpisovali peticije, šli v parlament, lobirali pri poslancih,.....

Ker se trudim ostati načelen, sam takšno ureditev zagovarjam še naprej, kljub razočaranjem, ki sem jih doživel znotraj "skupin zainteresiranih državljanov"(beri Lovska družina). Po vseh zgodah in nezgodah, v LD o katerih slišimo med lovci in jih doživljamo na lastni koži, še vedno verjamem, da je ta sistem upravljanja z lovišči najboljši.

Zaradi tega ne morem zagovarjati v naši državi lovišč, ki so upravljana po nekem drugem principu, ker za to ne vidim upravičenega razloga. Če ga kdo vidi potem z razlogi na dan.

MilanK
20. February 2011, 21:10
Krpan med drugim zapiše: "Zaradi tega ne morem zagovarjati v naši državi lovišč, ki so upravljana po nekem drugem principu, ker za to ne vidim upravičenega razloga. Če ga kdo vidi potem z razlogi na dan."

Prej družbena zdaj državna LPN niso nobena novost. Ta lovišča so obstajala tudi pred spremembo lovskega zakona in obstajajo tudi po novem ZDlov-u. Torej niso neka novost v našem lovstvu. Zakonodajalec je z novim zakonom ohranil dosedanji sitem lovstva / o tem sem na tem forumu že obširno pisal/. Ali se dela v lovišču opravljalo prostovoljno ali za plačilo ni bistveno, pomembno je kako ter s kakšnim namenom in v čigavo korist se opravljajo. Tako kot LD morajo tudi LPN gospodariti z divjadjo skladno z lovskimi predpisi. Tukaj ni nobenih izjem. ZDlov velja za vse upravljavce lovišč, vsi pa imajo enake naloge. Razlika je le v tem, da LD upravljajo z loviščem na podlagi podeljene koncesije in koncesijske pogodbe, LPN pa so ustanovaljena z samim zakonom /ZDlov/. Slednji poslujejo po zakonu o javnih službah, LD-ji pa po zakonu o društvih, če ZDlov ne določa drugače, predmet njihove dejavnosti pa je enak, pri čemer imajo LD-ji poleg lovske dejavnosti še društveno dejavnost, katere pa LPN nimajo.

Pravno organizacijska oblika upravljavca lovišča še ne pomeni, da ta bolj dobro ali bolj slabo upravlja z loviščem oz. gospodaril z divjadjo. Za gospodarjenje z divjadjo so pomembni cilji in nameni, da se torej z znjo ne gospdoari zaradi dibička, teveč zaradi ohranitve pestrosti živalskih vrst in življenjskega okolja. Ti cilji pa se lahko dosežejo ne glede na pravno organizacijsko obliko upravljavca lovišč. Zagotovo pa s prodajo divjačine ni mogoče pokriti vseh stroškov, ki jih upravljavci lovišč imajo v zvezi z opravljanjem z loviščem in gospodarjenjem z divjadjo in prav zato je zakonodajalec sledil dosedanji obliki organiziranosti lovstva in to obliko tudi uzakonil. Da ima ZDlov pomankjivosti, je res in da ni konkretnih kriterijev na podlagih katerih se ustanovi LPN pa je prav tako dejstvo. A to še ne pomeni, da so slabi gospodarji.

Seveda pa bi bilo dobro, da bi se ti drugi principi, po katerih naj bi LPN gospodarili z divjadjo navedejo. Jaz poznam le tiste iz ZDlov-a /ti so obvezajoči za vse upravljavce lovišč/, poleg teh pa drugih ne poznam.

MetalHack
21. February 2011, 07:03
Da vrnem debato nekaj korakov nazaj.
MilanK je na nek način napisal, da nas nič ne briga kako gospodarijo LPN-ji.
Nakar je debata prešla v široke obrazlage, ki to trditev in odgovore nanjo zameglujejo. Ja MilanK, tako se to dela. Če nočeš, da se bika zagrabi za roge, se začne na široko debatirati o njegovem repu.

bostjan
21. February 2011, 11:38
Moje mnenje je tako če pride do take situacije kot jo opisujete in kot smo ji bili priča par let nazaj smo pogoreli po dolgem in počes!
Kdo nas bo podprl ?
Mar nismo skoraj z vsemi društvi na nekih bojnih nogah?
Nikjer ne izstopamo ko se gre za ohranitev okolja samo v ozadju droptinice pobiramo namesto da bi vodili napad in pokazali da smo prva linija za ohranitev čistega okolja,zdrave populacije divjadi!
Treba si pridobit ljudi na našo stran z oliko,pridnostjo,vzorom za naše potomce da nas javnost ne vidi kot nadute pijane streljače kot nas ima zdaj!

Politika gre v smer večine saj rabijo glasove da nas lahko še naprej izžemajo!

Če nebomo imeli podpore javnosti lahko pozabimo na lovstvo kot je bilo do zdaj!

jagrBlaž
21. February 2011, 13:39
...........Nikjer ne izstopamo ko se gre za ohranitev okolja samo v ozadju droptinice pobiramo namesto da bi vodili napad in pokazali da smo prva linija za ohranitev čistega okolja,zdrave populacije divjadi!
Treba si pridobit ljudi na našo stran z oliko,pridnostjo,vzorom za naše potomce da nas javnost ne vidi kot nadute pijane streljače kot nas ima zdaj!..........



Boštjan zelo lepo povedano in sem jaz popolnoma istega mišlenja. Jaz se zelo trudim biti, lovec, ki se držim čim bolj etičnih načel naše lovske etike pa naj bo to do divjadi, okolja ali pa pred očmi javnosti in samo na tak način mislim je ključ do ohranitve lovstva pri nas.

Prepelicar
21. February 2011, 14:13
Načeloma se popolnoma strinjam z zapisanim od MilanK, upam da je večini sedaj mnogo bolj jasno kakšen status imajo LPN po naši zakonodaji ter kako se lahko status teh lovišč spremeni.

Ne zagovarjam vsega, kar se dela v LPN-jih, kot tudi ne zagovarjam temveč celo obsojam lastnika LPN-jev, kakšen mačehovski odnos ima do svoje lastnine in kako se obnaša do ljudi kateri so tam zaposleni. Vendar kot pravi Milan nimamo prav nobene pravice, da se v delo in organizacijo teh organizacij vtikamo ali vpletamo. Najprej pometimo pred svojim pragom, saj kar vidim in slišim po posameznih LD-jih meji že na znanstveno fantastiko. Ti ljudje so resnično izgubili stik z realnostjo za katero so poklicani in naj bi se z njo ukvarjali. Na lastni koži v svoji LD sem na včerajšnjem posvetu slišal in videl ter občutil tisto, kar me kot lovca najbolj skrbi. Za analizo opravljenih biotehničnih del v lovišču in realizacijo odstrela ter predlogom načrta za leto 2011 so "modeli" porabili natanko 10 min časa, za prepire okrog lovskih koč, golažov, lovskega turizma pa uro in pol. Članstvo pa otopelo, naveličano vsega in da se čimprej zaključi posvet pripravljeno potrditi tudi pakt s hudičem brez enega resno zastavljenega vprašanja. Taka in podobna situacija je povsod zato sem prepričan da je dobro, da tisti kateri imate še voljo do dela vse svoje sile usmerite v reševanje lastnih organizacij ter pozabite na apetite po drugih loviščih.

Podpiram pa, da se debata z ustrezno argumentiranimi stališči in mnenji tudi o LPN-jih na tem forumu nadaljuje.

MetalHack
21. February 2011, 14:46
Da še Prepeličarja malo negiram.
Za stanje v lastnih vrstah smo odgovorni sami in bomo tudi sami račun plačevali. Izstavili pa nam ga bodo ravno lastniki LPN-jev, torej inšpektorji in država na osnovi prijav nas samih ali civilne družbe, ki nam z vso pravico gleda pod prste.
Neurejenost naših lastnih vrst ne more biti zapoved po kateri se ne bi smeli vtikati v poslovanje LPN-jev, njihov odnos do narave in tudi odnose država - LPN - civilna družba, katere del smo tudi mi. In to zelo zainteresiran del. Vsaj morali bi biti.

Ne sprejemam argumenta, da se naj ne bi vtikali v poslovanje LPN-jev!
Seveda s tem ne mislim na neutemeljene napade. A ta dim, na katerega smo opozorjeni, ni brez tleče žerjavice!

Prepelicar
21. February 2011, 19:27
Ne sprejemam argumenta, da se naj ne bi vtikali v poslovanje LPN-jev!
Seveda s tem ne mislim na neutemeljene napade. A ta dim, na katerega smo opozorjeni, ni brez tleče žerjavice!

Argumente, dokazljive argumente pa četudi iz žerjavice. Ne pa po tistem znanem:" Baba rekla, baba kazala..."

RAUBŠIC
21. February 2011, 21:41
Neurejenost naših lastnih vrst ne more biti zapoved po kateri se ne bi smeli vtikati v poslovanje LPN-jev, njihov odnos do narave in tudi odnose država - LPN - civilna družba, katere del smo tudi mi. In to zelo zainteresiran del. Vsaj morali bi biti.

Ne sprejemam argumenta, da se naj ne bi vtikali v poslovanje LPN-jev!
Seveda s tem ne mislim na neutemeljene napade. A ta dim, na katerega smo opozorjeni, ni brez tleče žerjavice!

:icon_lol::icon_lol::icon_lol: V osnovi moramo "urediti" lastne vrste, šele nato lahko s prstom kažemo na nepravilnopsti drugih (LPN). Če ne bomo uredili in očistili samovolje, samovšečnosti itd v lastnh vrstah, česar je po večini LD veliko, bomo (LD) slej po prej brez lovišč. Zdi se (čuti se), da v lovske družine prihaja "praksa" gospodarstva in politike, da si nekateri mislijo, običajno tisti, ki imajo malo več pod palcem, da lahko v LD in lovišču počnejo, kaj se jim zahoče in počutijo se nedotaljive. To je zagotovo v nasprotju s cilji lovsta, etičnim kodeksom in tudi z zaščito narave, živali itd.
Kar se pa tiče LPN-jem imajo načrt, v katerem je odvzem določen po enakem ključu, kot za lovišča LD in da ga, saj "na našem koncu" upoštevajo in ni zaslediti nepravilnosti, kot jih nekateri nakazujete. Mogoče smo/ste bolj kritični do drugih, kot do sebe. :icon_wink:

MetalHack
22. February 2011, 07:10
Torej, če prav razumem Prepeličarja in Raubšica, se moramo s tem, ko smo člani LD, odpovedati kritiki in pravici vedeti, ki je pravica vsakega drugega državljana kot člana civilne družbe. Lahko se vtikam v razne Zidarje, Pahorje, Hilde in podobne, a o LPN-jih je prepovedano spraševati.

Če pa je tako večinsko mnenje, potem je očitno, da gre res za že povsem privatna lovišča.

Smo spet pri Cankarju!

MetalHack
22. February 2011, 07:11
Argumente, dokazljive argumente pa četudi iz žerjavice. Ne pa po tistem znanem:" Baba rekla, baba kazala..."

In kakšne argumente potrebujem, če želim informacijo o nečem, kar je pravica vseh državljanov?

Prepelicar
22. February 2011, 07:25
In kakšne argumente potrebujem, če želim informacijo o nečem, kar je pravica vseh državljanov?

Res je MetalHack, informacijo o delovanju LPN-jev lahko dobiš, saj 10 LPN-jev deluje v okviru javnega Zavoda za gozdove Slovenije, kateri ima sedež na Večni poti 2 v Ljubljani, en LPN deluje v okviru Vladnega protokola in ima sedež na Gregorčičevi v LJ in tudi zadnji LPN je v okviru Triglavskega narodnega parka in ima sedež na Bledu. Prepričan sem, da ti bodo v vseh treh ustanovah postregli z želenimi informacijami, od tebe pa pričakujem da boš o svojih poizvedbah korektno obvestil in poučil nas neuki in zaslepljeni lovski narod.

MetalHack
22. February 2011, 07:35
... Prepričan sem, da ti bodo v vseh treh ustanovah postregli z želenimi informacijami, od tebe pa pričakujem da boš o svojih poizvedbah korektno obvestil in poučil nas neuki in zaslepljeni lovski narod.

Kaj takega sem pred časom še pričakoval od tega foruma, da bodo kaj objavili v kakšnem članku. Jaz sem pa tu bolj za hec in za špikat. Pa bi se mi hitro lahko Gobec zaprlo s konkretnimi in točnimi informacijami. Kaj pa bom potem počel? Ne, ne, grem naprej kot sem začel in se na argumente, kot so tvoji ne oziram. Če pa bi mi namesto modrovanj, da nimam pravice spraševati in naj pometam le pod lastnim pragom postregel s čim konkretnejšim, potem bi bila pa druga. Pa ne bo, kajneda ne!?

mugo
22. February 2011, 08:29
Jaz bi začel z druge strani. Ne sprašujem, kaj je v LPN-jih dobro, ampak me zanima, kaj je tako slabo, kaj je tako grozno, kaj pelje v privatizacijo in podobno. V glavnem, tisti ki veste napišite.

MetalHack
22. February 2011, 09:26
Jaz bi začel z druge strani. Ne sprašujem, kaj je v LPN-jih dobro, ampak me zanima, kaj je tako slabo, kaj je tako grozno, kaj pelje v privatizacijo in podobno. V glavnem, tisti ki veste napišite.

Kaj pelje v privatizacijo? Tako so se spraševali še marsikje v državnih firmah dokler ni bilo prepozno.
Kjerkoli je kapital pred interesom javnega dobrega vse pelje v sedanjem sistemu ali v propad ali v privatizacijo. Ozri se okoli in boš videl nešteto primerov. In ker gre pri lovu na trofeje za denar in ker LPN živi na tej osnovi, to pelje v privatizacijo, ki jo bodo izpeljali tisti ki tu vidijo dobiček. Za povrhu smo tu še odprti za tuj kapital, pa tudi domačega je dovolj.
V privatizacijo pelje tudi prikrita praksa oddaje odstrela "podizvajalcem" in namen oddaje določenih delov loviš, o čemer se razmišlja celo v vrhu ZGS.
Vira, zanesljivega, žal ne morem in ne smem razkriti.
Tendenc za tako ureditev ne samo državnih lovišč preko politike pa menda še niste pozabili?!

Ne, ne gre samo za dim. A žal tudi zaposleni vidijo svoj obstoj le v tej prikriti smeri in se seveda bojijo za svoje službe. Kot napisano nekje prej "ne pozabi kje si v službi".

Prepelicar
22. February 2011, 09:29
Jaz sem pa tu bolj za hec in za špikat.

In prav to je blišč in beda slovenskega lovstva, saj je očitno tudi večina našega članstva v lovskih vrstah bolj za hec in za je....do. Zaradi takih pa bo šlo počasi res vse v k...ac.

MetalHack
22. February 2011, 09:32
In prav to je blišč in beda slovenskega lovstva, saj je očitno tudi večina našega članstva v lovskih vrstah bolj za hec in za je....do. Zaradi takih pa bo šlo počasi res vse v k...ac.

Ja seveda. Tudi za propad prejšnjega sistema je bil kriv Pavliha in ne vse druge barabije.
Hec in zajebancija ter apatija, ki se pojavlja med lovci je posledica razmer in ne obratno! Ker je to edino kar ljudem še ostane.

Veper
22. February 2011, 11:49
Jaz bi začel z druge strani. Ne sprašujem, kaj je v LPN-jih dobro, ampak me zanima, kaj je tako slabo, kaj je tako grozno, kaj pelje v privatizacijo in podobno. V glavnem, tisti ki veste napišite.

Prvi poskusi privatizacije lovišča segajo precej nazaj in sicer v takratno lovišče LZS Ljubljanski vrh, ki je ko se je pojavila iskrica možnosti naenkrat posloval z veliko izgubo ,potem pa ko iz vsega skupaj ni bilo nič (niso znali izpeljati in vmes je bila še ovadba) je to lovišče zopet poslovalo popolnoma v redu. Jasno je,da če prikažeš minus ne moreš pričakovati višje plače in še česa. Potem je pritisk nekako zbledel in se pojavil z Inko Stritar ,Mahnetom in še nekaterimi, ki pa javno nikoli niso izrekli želja po privatizaciji in jih zato tudi ne bom navedel. Pritisk je tudi iz vrst planinskih kmetov ki v tem vidijo velik zaslužek saj drugje je treba preveč garati in recimo kmečki turizem in svoja jaga gresta lepo skupaj dokler je še kaj divjadi. Ko pa bo divjad izginila pa tudi zanimanja ne bo več in koncesije se bodo vrnile LDjem ki se bodo mučili nadaljnih 50 let, da bodo spet vzpostavile neko stabilno populacijo. LPNji pa imajo stabilno populacijo in tudi lepo skrbijo za divjad saj jim je to pogoj za plačo in izredno mamljivo delovno okolje.Poleg tega je vsak ki se ukvarja z profesionalnim lovom dnevno v striku z finančnimi in drugačnimi mogotci in tudi to je velika prednosdt.(če zagusti zavrtiš telefon in obljubiš jelena ali dva ki jih potem popapca volk ) ampak to je že druga zgodba. Skratka iz vidika divjadi vsekakor LPNji so prijazni ampak velikokrat na račun okoliških LDjev saj so ljudje ki planirajo odstrele ravno tako lovci z velikimi apetiti in to je pač to. Samo primer. Če imaš recimo 6 revirjev in 4 medvede za odstrel in od tega vse do 150 in nad 150 kg kako se boš potem "zmotil" da te bo inšpektor kaznoval?? No če se zmotiš v LDju kjer imaš za odstrel 1 medveda do 100 kg pa je največkrat kazen tu.Tistih nekaj primerov ko se je kompenziralo z medvedom težjim od 100 kg ker ga je druga LD odstrelila lažjega kot so ga imeli je res samo nekaj. Dejstvo je da pravične jage v nepravičnih beri neenakih pogojih ni in da je kaznovalna politika tista ki nas je sprla in seveda trofejaštvo. Vse skupaj rešimo z enostavno prepovedjo Trofejnega lovskega turizma. Turizem na mulasto pa naj ostane in potem bomo videli koliko bo še zanimanja za privatna lovišča.Nekaj še vendar precej manj.

bostjan
22. February 2011, 12:22
[QUOTE=Veper;66848) Dejstvo je da pravične jage v nepravičnih beri neenakih pogojih ni in da je kaznovalna politika tista ki nas je sprla in seveda trofejaštvo. Vse skupaj rešimo z enostavno prepovedjo Trofejnega lovskega turizma. Turizem na mulasto pa naj ostane in potem bomo videli koliko bo še zanimanja za privatna lovišča.Nekaj še vendar precej manj.[/QUOTE]

Saj to se vidi že v LD-jih da trofeje takoj popadejo potem pa se nekateri morajo prekleto trudit z mladiči da je plan izpolnjen!Tak da ni slabo če bi malo tudi to probali!
Vsi vidijo samo koliko se dobi za trofejo !koliko truda pa je potrebno da se vspostavi trofejno bogata populacija tega pa se ne vidi!
Zato pa čim več v javnost da vidijo koliko papirologije in ostalega je treba da vse to deluje bo nekaterim apetit po privatizaciji kar lepo uplahnil še posebej ko bodo videli kake sankcije jih ob nepravilnostih čakajo!

mugo
22. February 2011, 12:34
Vse skupaj rešimo z enostavno prepovedjo Trofejnega lovskega turizma. Turizem na mulasto pa naj ostane in potem bomo videli koliko bo še zanimanja za privatna lovišča.Nekaj še vendar precej manj.

Se popolnoma strinjam in podpiram idejo.
Žal pa se bo tukaj najprej za to morala odločiti država in bo morala začeti financirati delovanje LPN-jev, kajti danes je pač tako, da jih ne in da si morajo financiranje zagotavljati sami. Brez trofejnega turizma jim seveda samim ne more iti skozi.

Veper
22. February 2011, 13:28
Mugo ja za raziskovalne in znanstvene namene (zaato naj bi LPN ji sploh obstajali) pa res ne rabiš več kot 150000ha in cca120 zaposlenih. Raziskave in znanstvena dejavnost se tako in tako izvaja v pretežnem delu po LDjih ker se lova v LPNjih pa ja ne sme zmotiti(mimogrede mi je bilo med rukom ko sem bil na sledi za zastreljenim jelenom in je le ta bežal v LPN prepovedano nadaljevati sled ker je ruk in bom plašil jelenjad s svojim početjem tako da jelena nismo nikoli našli pa sem mu bil že čisto za petami in bi ga upam se trditi tudi dobil pa ni bilo v Snežniku da ne bo pomote.) ampak bi bilo 5x po 5000 ha čisto dovolj in ker bi se stoški zelo zmanjšali bi se že zvrtalo iz proračunskega denarja za raziskave in znanstvene dejavnosti. Ostalo pa naj se pač razdeli po LDjih in stroški za državo odpadejo ,še več pokasirala bo koncesnine in bodo tudi upravne enote imele nekaj od tega. In sedaj se bo našel nekdo in povedal,da se od lovskega turizma odvaja ddv in polni državno blagajno. Res je vendar kot je slišati in verjamem da je tako je to samo plunek v morje proti tistim denarjem ,ki jih banke odpisujejo kot neizterljiv dolg vsako leto (po podatku iz medijev) tja do 50mio. Tudi Nimrodu se bi stopilo na prste in bi moral divjačino plačevati vsem enako in ne da je za LPNje veliko višja odkupna cena kot za LDje. In marsi kaj bi se še spremenilo.

Prepelicar
22. February 2011, 14:16
Veper saj pravilno razmišljaš, vendar zelo naivno. Pa bodiva realna! Povej mi samo eno LD, katera je sposobna pripojiti k sebi del LPN-ja ter v novih pogojih gospodariti z divjadjo vsaj približno tako kot se gospodari v LPN-ju.

Jaz je ne poznam! Vem pa, da če bi se to zgodilo, bi se elite in "modeli" poklali za plenom in v manj kot dveh letih bi bilo v teh loviščih tako kot je sedaj po večini lovišč LD. Pa kaj ne vidiš, da smo v čistem organizacijskem razsulu. V prejšnjem tednu je v okviru projekta Slowolf potekalo pet delavnic na temo akcijskega načrta za upravljanje z volkom za naslednji dve leti. Pa veš koliko vabljenih predsatvnikov iz LZS in LD-jev kjer je prisoten volk se je delavnic udeležilo? Natanko eden pa to samo na eni delavnici, šele na glasno negodovanje in pripombe nakaterih kateri smo tudi lovci, vendar smo bili tam prisotni v drugi funkciji. Meni je od tu dalje vse jasno in vedno bolj me je sram da sem pripadnik organizacije kateri se pravi LZS ki naj bi pod eno streho združevala vse slovenske lovce ter skrbela za interese javnega lovstva.

Prepelicar
22. February 2011, 14:18
[QUOTE=Prepelicar;66859]Veper saj pravilno razmišljaš, vendar zelo naivno. Pa bodiva realna! Povej mi samo eno LD, katera je sposobna pripojiti k sebi del LPN-ja ter v novih pogojih gospodariti z divjadjo vsaj približno tako kot se gospodari v LPN-ju.

Jaz je ne poznam! Vem pa, da če bi se to zgodilo, bi se elite in "modeli" poklali za plenom in v manj kot dveh letih bi bilo v teh loviščih tako kot je sedaj po večini lovišč LD. Pa kaj ne vidiš, da smo v čistem organizacijskem razsulu. V prejšnjem tednu je v okviru projekta Slowolf potekalo pet delavnic na temo akcijskega načrta za upravljanje z volkom za naslednji dve leti. Pa veš koliko vabljenih predsatvnikov iz LZS in LD-jev kjer je prisoten volk se je delavnic udeležilo? Natanko eden pa to samo na eni delavnici, šele na glasno negodovanje in pripombe nekaterih kateri smo tudi lovci, vendar smo bili tam prisotni v drugi funkciji. Meni je od tu dalje vse jasno in vedno bolj me je sram da sem pripadnik organizacije kateri se pravi LZS ki naj bi pod eno streho združevala vse slovenske lovce ter skrbela za interese javnega lovstva.

Veper
22. February 2011, 14:41
Prepeličar kar se tiče LZS imaš popolnoma prav in tukaj ni za izgubljati besed. Sam nebi imel čisto nič proti,če vajeti v roke prevzame zavod za gozdove kot vladna organizacija. Saj če ne bo izboljšanja se bo to tako in tako zgodilo. Projekt slovenski volk je zanimiva stvar ki daje zanimiv kruh in dobro službo peščici znanstvenikov ki se z volkom ukvarja. Ld kot Ld pa od tega nima popolnoma nič in zato verjetno ni zanimiv za vodstva.Druga stvar je odziv posameznikov in tu je videti naravovarstveni potencial lovcev ki nas ta projekt zanima. Se pa najdejo tidi posmezniki ki izkoristijo volka in medveda za svoje lastne finančne apetite mimo vseh pravil in dogovorov.
Ka se tiče sposobnosti LDja da bi uspel gospodariti na način kot gospodari LPN ga resnično ni že zaradi finančnih razlogov. V primeru ukinitve lovskega trofejnega turizma pa vidim velike možnosti saj potem tudi lovska zavist začne izgubljati na moči in tako se bi pa našlo kaj koristnega tudi v LDjih. In končno ne more se primerjati profesionalnega lovstva z ljubiteljskim in vpletati še pravičnost in možnost manjše kontrole. V lovišču z nekaj zaposlenimi in ker jim je to kruh se kot sem že zapisal lažje gospodari in vozi slalom med zakonskim omejitvami in problemi kot pa v lovišču z recimo 60 lovci na 3400ha. Vsako drevo ima svoje oči in vsak grm svojo senco in prav je tako ker je nadzor. Pa saj oba zelo dobro veva o čem govorim in imava oba dolg staž z udejstvovanjem v GL in sedaj LPNjih. Moj je 11 polnih let in zato dobro vem kaj govorim in pišem.

rock&roll
22. February 2011, 14:54
LPN-je, takšni kot so danes ne potrebujemo. Ponovno je potreben premislek o njihovi vlogi in pomenu, tudi o njihovem obsegu.
Žal je marsikaj tu zapisanega res, kot recimo tisto o podzakupu, pa nič kaj dosti ni zapisanega o denarju, ki ima čudne kroge, tudi nekontrolirane.
Upravljanje z LPN bi moral prevzeti drugi zavod, ki bi bil neodvisen od zavoda za gozdove, saj se sedaj pojavlja konflikt interesov (planiranje in upravljanje), dostikrat pa je na škodo sosednjih LD. Lovišča bi bilo potrebno zmanjšati na minimum, potreben za znanstveno-raziskovalno delo, izbraževanje in stike z javnostmi. Po grobi oceni bi to pomenilo cca 60% sedanjih površin. Financiranje upravljalca bi moralo potekati neodvisno od prihodkov iz lovišča in bi ga morala zagotavljati država. Prihodki od lovišča pa bi morali biti v celoti nadzorovani in vodeni kot prihodki lastnika divjadi, torej države. Prepovedati bi se moral "podzakup", ki je sedaj ustaljena in neformalna praksa.In verjetno še kaj.
Žal je praviloma med zapisanim v predpisih in dejanskim stanjem v praksi razlika, včasih celo zelo velika razlika.

V celoti pa LPN-je, po mojem, nebi smeli ukinit še manj pa privatizirati v obliko d.o.o. Čim je kapital zraven so popolnoma drugi interesi. Kar je razumljivo vendar ne sprejemljivo.

MetalHack
22. February 2011, 16:51
Podpišem Rock&Roll-ovo jedrnato pisanje in delim isto prepričanje!

Žamot
8. May 2012, 17:10
http://shrani.si/f/2X/tl/1IGp1ro5/untitled.png

mugo
8. May 2012, 17:39
Eh, avtor s takim za nekatere veleposestnike všečnim pisanjem pač poskuša opravičevati svoj obstoj na KGZS. Poslušali smo že tudi njegove veleumne ideje o popašenosti pašnikov s strani divjadi, ki naj bi predstavljali nevemkakšno škodo, vedar je poudaril, da je težko tako škodo ovrednotiti, saj je težko ugotoviti, ali in koliko je med domačo živino travo popasla še divjad. Skratka tale "veleum" bi še vsako bilko, ki jo srna odgrizne na pašniku rad zaračunal. Ekstremist pač, s takšnimi se ni za obremenjevati.

Jagermaister
12. May 2012, 10:14
Mislim, da ni ekstremist, ampak bo bolj držalo tisto prvo! Nekaterim "nekam leze!"

Bolj ko razmišljam o minimalni velikosti lovišča, vse bolj sem prepričan, da je celo 2000 ha premajhnih za normalno gospodarjenje (kaj šele 200, kot bi si želeli nekateri!). S srnjadjo se še da, za gospodarjenje z jelenjadjo in prašiči pa bi moralo biti lovišče veliko večje.
Moj predlog za minimalno velikost je vsaj 4000 ha.

Krpan
12. May 2012, 17:36
Gospodarjenje v Sloveniji po veljavnem zakonu poteka v okviru OZUL-ov in ne lovišč. Lovišča zgolj izvajajo odločitve OZULov, delno prostorsko umeščajo lovske objekte in predlagajo ukrepe.

In če bi lovci resnično verjeli v to kar govorimo, potem lovišč nevi delili na revirje in znotraj revirjov planirali odstrel......

V koalicijaki pogodbi piše, da bo vlada ohranila obvezno članstvo samo v tistih zbornicah, kjer se bo za tro izreklo večina članstva. V Obrtni zbornici so volitve že bile in je bilo 70% proti obveznemu članstvu. Ko bodo volitve v Kmetijski zbornici pa veselo na volitve in voliti za možnost o prostovoljnem članstvu....Jezi me da moramo obvezno plačevati, da imajo nekateri lepe plače in pišejo neumnosti....

Žamot
12. May 2012, 18:14
Hja, takle članek zveni lepo tud za kmete z samo enpar hektarji gozda...