PDA

View Full Version : Potočni raki



TaSl
24. January 2011, 16:30
Zanima me kako je s potočnimi raki v manjših vodotokih po Sloveniji (če slučajno katerega forumaša zanimajo tudi potočne živali)? Morda je tudi malce ribiška tema...pa vseeno!

Brlogar
24. January 2011, 16:51
Lani sem jih videl ogromno v enem pritoku save dolinke pri Bledu.
Tudi po manjših dolenjskih potokih na območju naše LD se jih da najt kar precej.

LP Mitja

TaSl
24. January 2011, 16:57
A mogoče veš kako se spreminja njihovo število, kajti pri nas opažam da jih je vedno manj.
Število rakov pred 15. leti je bilo mnogo večje, kot jih je sedaj. Na primer, sedaj so tudi mnogo manjši raki, ko sem bil še mulc sem enkrat "ujel" enega, ki je meril sigurno 20 centimetrov v dolžino, seveda s kleščami.

hunterxxxl
24. January 2011, 16:58
Stanje jelševca se je v zadnjem času zelo izboljšalo. V naših koncih jih najdeš v vsakem potočku, ki teče skozi gozd. Tudi drugo življenje v potoku se je zelo popravilo. Ogromno je ribjih mladic, jegulj, ki pridejo iz Sargaškega morja, žab...
Drugače je pa zelo važen teren, skozi katerega teče potok. Raki imajo rajši potoke, ki so bolj muljasti, kot pa potok ki teče skozi skalno podlago. Drugače se je pa stanje po Slo povsod popravilo. Krivec za izgubo rakov pa so bile race, ki so penašale neko bolezen, ki jo nevem točno iz glave. Tako na kratko...

TaSl
24. January 2011, 17:07
Dodajam še slike, kakšne velikosti dosegajo sedanji raki.

TaSl
24. January 2011, 17:15
Še ena, ko me je držal za roko. ;)

mišica
24. January 2011, 17:21
Krivec za izgubo rakov pa so bile race, ki so pena�ale neko bolezen, ki jo nevem točno iz glave. Tako na kratko...

Pri nas so govorili, da jih je račja kuga pobrala.

Krpan
24. January 2011, 17:44
Tole na sliki je verjetno koščak. Pri nas imamo jelševce ki zrastejo do 30 cm. Govorili so o račji kugi, vendar menim, da je bilo pri nas krivo onesnaženje. Kot mulc se še spomnim, kako so starejši fantje pekli rake v žerjavici ko smo se kopali ob potoku. Potem so izginili za kakšnih 10 let potem pa so jih ponovno naselili, tako da so sedaj relativno pogosti. Večkrat najdem ostanke rakov ki jih je pojedla vidra.

hunterxxxl
24. January 2011, 18:04
Račja kuga je bl tak izraz....
Ja pestisici, pa odplake ih tudi podelajo.
V SLO imamo 2 vrsti rakov

springer
24. January 2011, 22:47
malo o rakih: http://www.ckff.si/publikacije/potocni_raki_slovenije.pdf

Na sliki je koščak (značilna oblika "nosu". So kar pogosti na gorenjskem, le voda mora imeti raztopljenega nekaj apnenca. Pred 15- 20 leti jih je bilo veliko več, marsikje tudi 20 rakov na m2 potoka. Naj mi orintologi oprostijo, od kar se je zelo povečala številčnost sivih čapelj, je koščakov bistveno manj.

main757
25. January 2011, 09:25
V Muri in Dravi je tudi Signalni rak, ki je prenašalec kuge.

detel
25. January 2011, 09:32
Rakov je bilo veliko. Mulci smo jih pred mrakom poleti na hitro nabrali eno vedro, seveda za večerjo. Nato je nastopilo obdobje velikih poginov (račja kuga - virus). Raki so skoraj izginili. Sedaj jih je malo. Voda je čista .

main757
25. January 2011, 10:02
Račja kuga ni virus.

Pinkfloyd
25. January 2011, 11:54
Račja kuga je okužba z glivo.

mugo
25. January 2011, 12:06
Da ne boste nekaj na pamet govorili :http://www.ckff.si/publikacije/potocni_raki_slovenije.pdf

V našem koncu je stanje rakov v potokih precej dobro že kar pomnim. Ko smo kot mulci lovili na roke postrvice v vaškem potoku, smo vedno upali, da pod kamnom ni rak ki nas bo uščipnil za prst, pa je skoraj vedno bil. Gre za koščake. Lani sem ga videl tudi v Savi dolinki pri Bledu.

bostjan
25. January 2011, 12:55
Pri nas vem da so jelšarji v gramozni jami se jih lepo vidi poleti ko namakaš trnek
druglje jih pa nisem opazil ,jim pa delajo družbo sladkovodne školjke ki jih komot najdeš v dravinji raka pa tam še nisem opazil ali našel kake ostanke!

hunterxxxl
25. January 2011, 15:08
Jaz pa moram rečt, da jih je pri nas ogromno... Ko bom šel po potokih zvečer, prilepim slike..

bena
25. January 2011, 20:04
V Loški dolini ter v Cerkniškem jezeru se jih je število zelo povečalo pa še narašča sam upam da nebo tako kot leta 1974 ko jih je v C.jezeru poginilo na stotine.Krpan rake se je pa naseljevalo v jezero in dolino od leta 1992 leta in to vsako leto po 150kom. Po 4-6 letih se je šele pokazal rezultat naselitve.Sedaj pa se število še povečuje vendar samo v C.jezeru v dolini pa je žal krivolov preveč aktualen.

hunterxxxl
13. March 2011, 21:39
Na večernem obhodu po potokih sem opazoval rake. Bilo jih je ogromno in sem zelo vesel da je tako:limona:

hunterxxxl
13. March 2011, 21:39
.......

hunterxxxl
13. March 2011, 21:40
............

hunterxxxl
13. March 2011, 21:41
........