PDA

View Full Version : srnjakovi rogovi



erik1
18. December 2010, 16:21
pozdravljeni
že nekaj let se mi srnjakovi rogovi vlačijo v omari, in sem se odločil da bi nekaj iz njih naredil.
ker sam ne vem kaj bi lahko naredil iz njih se obračam k vam za pomoč.
slikice dobrodošli
:icon_lol::icon_wink:

hunterxxxl
18. December 2010, 16:23
Možnosti so odprte.
Lahko delaš piščalke, nože..............:icon_confused: samo domišljija je potrebna

mrki
18. December 2010, 17:46
Lahko narediš obešalnik. :icon_wink:

hunter1
2. February 2011, 17:33
no, srnjaki, nimajo več rogovja pa objavite kakše slikce, če ste kaj našli...... :icon_lol:

TaSl
2. February 2011, 17:52
Kako je z odpadanjem rogovja srnjakov? V katerem mesecu odpade odraslemu srnjaku in v katerem mesecu odpade mladim srnjačkom?

alojz1
2. February 2011, 17:58
Hm....
:icon_eek:
upam da nisi lovec

TaSl
2. February 2011, 18:02
Ne, ne še...in ko sem bral objavo Pripravniki in upravičenost do predavanj sem se tudi malo zamislil nad lovstvom. Ampak to ni namen tega vprašanja. Vprašam ker ne vem.

alojz1
2. February 2011, 18:12
Potem pa je vprašanje na mestu.
Mlajšim kasneje odpade in tudi kasneje zraste. Prvo rogovje doraste v marcu, vendar je lahko v mahu še dolgo.
Starejši srnjaki izgubijo rogovje lahko že konec oktobra, največkrat pa do konca novembra. Izjemoma v decembru. Takoj mu začne tasti novo.

TaSl
2. February 2011, 18:18
Kako pa je z stanjem odpadlih rogov? Ali je možno, da je odraslemu srnjaku odpadel rog v oktobru ali novembru, in aprila, ko sem ga našel je še vedno imel sledove krvi in dlak (posušena kri)? In tudi kostna tvorba je bila še vedno čisto sveže bele barve.

alojz1
2. February 2011, 18:29
Ko rog odpade na njem ni krvi, ker je mrva tvorba.

zober
2. February 2011, 18:32
Je kri na njem!

hunter1
2. February 2011, 18:40
o, mei pa ni nihče odgovoril, ali ste našli kaj ali ne, prilagam slikici :icon_lol:



no, levi je sem našel lani :icon_lol:

alojz1
2. February 2011, 18:41
Je kri na njem!
V novembru je srnjak odskočil pred psom. Imel je roge, ki pa so mi ob udarcu ob vejo odpade. Pes mi je prinesel oba. Sem si ju dobro ogledal in nisem videl krvi.
Je pa možno, da imaš ti drugačne izkušnje.
Bo še kdo kaj napisal. Če postane debata zanimiva se kar vleče....:icon_lol:

mugo
2. February 2011, 18:44
Jaz mislim da je možno da je kri na rogu. Ko rog odpade priteče nekaj krvi na nastavkih. Če se rog še nekaj časa drži samo delno ali celo visi na dlakah, ki so zagozdene med rože je možno da je krvav. Dlake so pa pogosto v rožah.

alojz1
2. February 2011, 18:52
Če se rog še nekaj časa drži samo delno ali celo visi na dlakah, ki so zagozdene med rože je možno da je krvav. Dlake so pa pogosto v rožah.
Srnjad ja menja dlako in tista vraščena v rože je že zdavnaj odmrla. Poleg tega je krvav rog našel aprila. To ni normalna izguba roga.

mugo
2. February 2011, 18:54
Srnjad ja menja dlako in tista vraščena v rože je že zdavnaj odmrla. Poleg tega je rog našel aprila.

Seveda je odmrla, ampak je pa še tam, to sem hotel reči. ni pa povedal ali gre za mah ali dlako ki raste okrog rogovja.

TaSl
2. February 2011, 19:02
Rog, ki sem ga našel aprila ni imel mahu in je bil že očiščen, na roži je imel vraščene dlake, zlepljene skupaj s strjeno krvjo. Zanima me, če je možno, da bi bili po šestih mesecih ležanja v gozdu še vedno sledovi krvi na roži roga in da bi bilo kostno tkivo še vedno čisto bele barve.
Ali lahko v izrednih razmerah rog srnjaku odpade tudi predčasno ali z zamikom?

mugo
2. February 2011, 19:03
No glede na to, da ga je našel aprila, takrat sigurno več nebi moglo biti krvi na rogu. Verjetno je šlo za rog srnjaka, ki je doživel nesrečo oz poginil. Je šlo za tak izgled roga kot je na tej sliki?
Aha, si me prehitel in odgovoril. Kost dalj časa ko leži na soncu bolj je bela, tako da to je normalno. Posušena kri in vraščene dlake so pa vedno v rožah. Lahko pa tudi , da si videl drevesno smolo na rogu (srnjaki si roge obarvajo z drgnjenjem rogovja ob drvje in grmovje, da jih premažejo z rastlinskimi sokovi), pa si mislil da je kri.

TaSl
2. February 2011, 19:13
Ne, rog je bil že temnejše barve, ki jo pridobi z drgnjenjem ob drevje in po tleh...kolikor jaz vem. Podobne barve kot na slikah, ki jih je objavil hunter1, desna rogova. In kot sem omenil je bil očiščen mahu in ne kot na zadnji sliki, kateremu srnjaku se rogovje še čisti mahu.
Vprašanje sem zastavil samo zato, ker sem bil mnenja, da srnjakom odpada rogovje kasneje (v februarju in marcu), prav zaradi moje najdbe. :)
No da še to pripomnim, ko je oče našel rog jelena konec marca, je bilo kostno tkivo enako belo, kot pri srnjakovem, ki sem ga našel aprila. Ravno to je bil vzrok za moje zmote glede odpadanja rogovja srnjakov-stanje kostnega tkiva.

fAtursKy
3. February 2011, 11:55
Par rogov ter ena glava od srnjaka ki sem našel ..
http://www.shrani.si/f/1Y/w9/1lkbugZz/img3704.jpg

web404
3. February 2011, 13:23
Zelo lepi si tile rogovi.

fAtursKy
4. February 2011, 14:47
še nekaj jih imam ampak jih nazalost nimam doma ...

fAtursKy
13. February 2011, 11:40
No pa še en starejši rožiček od srnjaka se je zasvetil v mojih očeh :D

http://www.shrani.si/f/y/9k/FcPRrPC/odpadli-rog-srnjaka.jpg

gamsar
21. February 2011, 19:19
Na prvi sliki so tisti, ki sem jih sam našel, na drugi podarjen zelo zanimiv rog.
http://s9.mojalbum.com/zivali-foto_1119979_1119982_18515201.jpg
http://s9.mojalbum.com/zivali-foto_1119979_1119982_18515203.jpg

rikec
22. February 2011, 06:57
Na prvi sliki so tisti, ki sem jih sam našel, na drugi podarjen zelo zanimiv rog.
http://s9.mojalbum.com/zivali-foto_1119979_1119982_18515201.jpg
http://s9.mojalbum.com/zivali-foto_1119979_1119982_18515203.jpg

Rogovje na drugi sliki je enkratno! Upleniti takega srnjaka z tako zanimivim rogovjem je neprecenljive vrednosti.

fAtursKy
3. March 2011, 10:13
iščeš rogi od jelena pa najdes enga starega od srnjaka :D

http://www.shrani.si/f/V/Om/1MngwLyz/img3735.jpg

jelen1
26. March 2011, 13:01
lepe rogove ste nasli :icon_biggrin:..jaz sem ga nasel samo enkrat in se tisti je lezal ogromno casa tam, bil je vilar...


Jaz mislim da je možno da je kri na rogu. Ko rog odpade priteče nekaj krvi na nastavkih..ja lani ko sem nasel rog od jelena, je imel se malo barve od krvi pod rožo in tudi malo po veji gor je bil moker, kot od neke umazane svetle krvi , malo čudno..

hunterxxxl
26. March 2011, 21:47
.......

hunterxxxl
26. March 2011, 21:48
.....

hunterxxxl
26. March 2011, 21:49
......

jelen1
2. April 2011, 13:15
lepi rogci :icon_biggrin:...
in se pohodna palica izdelana s srnjakovim rogom na vrhu

cvi5k
6. April 2011, 16:54
Tako pa moja krstna zgleda. Je pa eden starejši tovariš, ki je tudi malo po svet prejagal naredu zadevo, imena sem pa kasneje dal žgat, da je bolj obstojna, samo še prelakirat jo moram ampak se še nisem odločil, če jo bom, ker se mi zdi da bo izgubila tisti naravni videz, če bi pa jo bo pa za spomin, ko bom v večnih loviščih:icon_lol:.

Razložil mi je pa nekako tako, tri stvari in sicer: korenina, predstavjla spoštovanje do starejših lovcev in poštenje, rog je najbolj na vrhu, ker je divjad najbolj pomembna in predstavlja spoštovanje do divjadi, merjaščevi čekani pa predstavljajo notranjo moč oziroma tvojo modrost.

Mogoče se bo komu zadeva zdela že pretirano "indijanska" ampak so oni imeli pravi odnos do okolja in divjadi oziroma živali in zato se mi zdi prava krščenka...:icon_wink:.

dolgin
6. April 2011, 19:02
in se pohodna palica izdelana s srnjakovim rogom na vrhu
s takimi previdno,znajo biti navarne,če padeš...

rock&roll
6. April 2011, 19:43
Palica pa izgleda bolj kot ona za krst in manj pohodniška.:icon_lol:

Špicar
2. December 2011, 19:19
Ni ravno letošnji, a vseeno zanimiv :icon_biggrin:
10263

TaSl
10. March 2014, 21:19
Gledam slike raznih rogov, ki ste jih našli, pa se bom še jaz malce "pohvalil" s svojo zbirko.
Celotna zbirka 6ih rogov, ki jo imam doma, moji so samo 3., 4., 5.
13935
1. mi je podaril prijatelj, ki je morda prezgodaj vstopil med lovce in je po kratki lovski dobi obupal. V spomin mi je dal ta zanimiv primer srnjakovega roga, ki je odpadel iz rožnic njegovega prvega srnjaka ob uplenitvi.
13936
6. mi je dal mentor, ko mu ga je prinesel pes na obhodu lovišča. Zanimiv je, ker se roga drži tudi del rožnice.
13937
Sam sem lani našel še rog vilarja, ki sem ga pa tako dobro spravil, da ga ne najdem več. V sadovnjaku sem ga zataknil med veje jablane, ko sem jih obiral a pozabil kje je...in ga ne najdem več. Imam pa sliko!biggrin
13938

TaSl
26. March 2014, 14:35
Med pripravljanjem krmne njive sem našel rog vilarja, čisto levi rog. Naslednji dan pa sem ob zalaganju solnic našel zanimiv rog srnjaka, čisto desni rog.
13971

alojz1
26. March 2014, 14:48
Takole na hitro (po sliki je delikatno). Našel si dve skrajnosti. Tistega počakaj, ke je desnega odvrgel. biggrin

TaSl
26. March 2014, 15:01
Sem bil lani preveč zagret za lov na srnjaka in imam letos prisilen počitek.:icon_wink:
Je pa desni res zanimiv, nobenih ostrih konic, povešene rože in zelo temna barva. Zanimiva je tudi krhkost tega roga. Rekel bi da je bil pri solnici približno pol leta in je čisto krhek. Ko ostale udarim od trd predmet se sliši kot kost (tudi pri tistem vilarju ki je bil 10 cm pod zemljo), pri tem pa je zvok udarca, kot bi bil lesen.

alojz1
26. March 2014, 15:18
Ta poroznost NI posledica delovanja soli. Pri rasti so bile prisotne hormonske motnje ali pomanjkanje kalcija. Oboje je lahko posledica starosti srnjaka. Pri ljudeh to imenujemo osteroporoza.

TaSl
26. March 2014, 16:01
Saj na delovanje soli nisem posumil, sem pa tudi sam sklepal na starost ali kakšne druge motnje.

cviček
26. March 2014, 16:46
[QUOTE=TaSl;108496]Sem bil lani preveč zagret za lov na srnjaka in imam letos prisilen počitek.:icon_wink:

Kaj to pomeni ?????

TaSl
26. March 2014, 18:12
Srnjaka sem lovil in dobil lansko leto.
Zato so letos v nevarnosti samo lanščaki. Razen, če ga kateri izmed forumašev letos nima volje loviti, pa z veseljem pridem na lov:icon_wink:

detel
27. March 2014, 08:08
Ta črni rog je bil odvržen pred več leti.

Sršen
27. March 2014, 09:45
Ta črni rog je bil odvržen pred več leti.
Po čem to sklepaš?

detel
27. March 2014, 10:33
Že sam videz govori o tem, 2. in 4. rog sta sveža. Pa tudi glede na to kar je napisal Tasi, sklepam, da je že dolgo na zemlji.

patriot
27. March 2014, 18:57
Ta črni rog je bil odvržen pred več leti.
Ne vem, če bi zdržal več let(miši)?
lp in dober pogled!

Sršen
28. March 2014, 07:44
Ne vem, če bi zdržal več let(miši)?
lp in dober pogled!

Se strinjam. Pa ne samo miši, tudi izpran bi bil. Ne bi bil prvi popolnoma črn rog na glavi živega srnjaka.