PDA

View Full Version : Častni člani oz. naziv častnih članov



SvetiB
10. December 2010, 10:07
Naša vladajoča garnitura se je zmislila spreminjati zdajšna po mojem dovolj dobra Pravila LD . Ko sem materjal prebral me je kar malo zvilo, toliko je notri neumnosti dve reči se mi zdita pa še posebej nevarni. Eno bom opisal tukaj za drugo pa bom odprl v drugi temi.

Ena od cvetlic je, da bi se častnim članom oprostilo plačevanje letne članarine in delovnih obveznosti.

Kolikor mi eni razlagajo je osnova zakona o društvih, da smo vsi člani enakopravni in je to menda izhodišče iz Ustave R Slovenije.
Če smo vsi enakopravni, potem menda ne morejo biti eni bolj enakopravni in se jim odpusti dolžnosti, ki jih imajo ostali.

Ali bi mi prosim tisti, ki se bolj spoznate napisali katere člene katerih zakonov bi kršili če bi na Občnem zboru te sprmemebe sprejeli.

Vnaprej hvala za naSvete

Veper
10. December 2010, 15:46
Običajno je ,da častni člani ne plačajo članarine in da so oproščeni ur.Imajo pa omejitve pri izvajanju lova in smejo loviti le če to prej najavijo gospodarju in jim ta lov odobri.

MilanK
10. December 2010, 18:52
Naša vladajoča garnitura se je zmislila spreminjati zdajšna po mojem dovolj dobra Pravila LD Dobrova. Ko sem materjal prebral me je kar malo zvilo, toliko je notri neumnosti dve reči se mi zdita pa še posebej nevarni. Eno bom opisal tukaj za drugo pa bom odprl v drugi temi.

Ena od cvetlic je, da bi se častnim članom oprostilo plačevanje letne članarine in delovnih obveznosti.

Kolikor mi eni razlagajo je osnova zakona o društvih, da smo vsi člani enakopravni in je to menda izhodišče iz Ustave R Slovenije.
Če smo vsi enakopravni, potem menda ne morejo biti eni bolj enakopravni in se jim odpusti dolžnosti, ki jih imajo ostali.

Ali bi mi prosim tisti, ki se bolj spoznate napisali katere člene katerih zakonov bi kršili če bi na Občnem zboru te sprmemebe sprejeli.

Vnaprej hvala za naSvete

Prvi nasvet: Spoštuj starejše lovske tovariše, ker se boš tudi ti postaral in nekoč postal lovski veteran ali častni član. Nihče si namreč ne želi mlad umreti, zato se postaramo;

Drugi nasvet: Vsi smo pred zakonom enaki drži. Po tej določbi nikogar ni mogoče postaviti v neenak položaj. Pri častnih članih pa ne gre za neenak položaj, saj si ta "naziv" ali "status" lahko vsak član LD pridobi, ko izpolni v aktih LD določene pogoje. Tudi pri upokojevanju imamo različne pogoje za upokojitev, torej smo po tvojem zavarovanci neenaki pred zakonom. Morda bi tako lahko celo razmišljali, a neenakost bi težko dokazali;

Tretji nazvet: Mlajši smo od starejših lovcev prevzeli v upravljanje in gospodarjenje z premoženjem LD in za njihovo opravljeno delo smo njim lahko hvaležni. Tudi pokojnina je rezultat minulega dela, enako ali podobno lahko rečemo tudi za častne člane, da na jesen svojega življenja uživajo sadove svojega preteklega dela v LD. Zato njim tega nikar ne bodi/mo nevošljiv/i;

V moji LD so častni člani /bolje bi bilo, da bi jih imenovali zaslužni člani/ oproščeni delovne obveze in plačila članarine. le to za njih OLZ in LZS plača LD, ne smejo pa loviti, vendar bomo to najverjetneje že prihodnje leto odpravili tako, da bodo lahko lovili, vendar le po en kos trofejne divjadi v enem koledarskem letu.

JANEZ L
10. December 2010, 19:25
Lp!

Ko je nekdo imenovan/ nagrajen z nazivom častni član, to ni najbrž na njegovo željo, ampak nekdo to predlaga ali UO ali OZ direktno, možno tudi imeti določeno v pravilih, kdaj in pod katerimi pogoji, kdo to izpolnjuje. Če z nazivom ne pridobi nekih ugodnosti potem ta naziv nima nobenega smisla in si ga lahko nekam "nalepi". Če z ugodnostmi, hkrati dobi tudi omejitve (izvajanje lova), si ga zopet lahko nekam "nalepi". Če že nekoga "odlikujemo" z nazivom častni član, potem bodimo toliko, da mu pustimo tudi vse pravice, kljub temu, da nima kakšnih večjih dolžnosti. Pa še vprašajmo se kdo so častni člani? Starejši, težko bolni. Redko kje je, da je častni član neke ld človek, ki je obče zaslužen na kulturno in nevem kakšnem področju. V naši ld, če se ne motim, (ker ne spremljam več družinske politike in raje "jagam") je častni član oproščen vseh dajatev in delovnih obveznosti, lovi pa lahko nemoteno po letnem načrtu. Imam pa na sumu, da vsi naši častni člani, v vseh letih, kar sem lovec, niso vsi skupaj, uplenili en kos divjadi... A ja, pri nas so delovnih obveznosti oproščeni itak vsi člani starejši od 65 let, a jim lovna pravica ostaja neomejena. Tu se pa najde še nekaj aktivnih lovcev in prav vesel sem, da je tako...a sedaj bi jim pa pravico do lova vzel, ker so oproščeni delovnih obveznosti...

Lovski zdravo
Janez L

MilanK
10. December 2010, 22:48
Da bi razumeli ustavno načelo enakosti pred zakonom, moramo najprej razumeti kaj to sploh pomeni v praksi. Načelo enakosti pred zakonom Ustava RS določa v 14. členu. Enakopravnost, ki utemeljuje načelo enakosti pred zakonom je, da enaki primeri oziroma enako dejansko stanje pomenijo enake pravice in dolžnosti. Pomeni, da je treba pravno enako obravnavati tisto, kar je enako oziroma tisto, kar je enako v bistvenem. Torej, če vse starejše člane, stare nad 65 let enako obravnavamo in jih oprostimo delovne obveznosti, potem ne gre za neenakost pred zakonom oz. akti LD, saj LD enako dejansko stanje obravnava enako in ne različno. Poleg tega pa ustava še določa, da je Slovenija socialna država. To pa pomeni, da je dolžna skrbeti za svoje starejše državljane in državljanke in za druge osebe, ki zaradi utemeljenih razlogov ne morejo zase skrbeti. Torej je to socialno ustavno načelo dolžna upoštevati tudi LD in svoje člane, ki zaradi svoje starosti ali bolezni ne morejo več opravljati članskih delovnih obveznosti, opravljanje le-teh oprosti in to določi v svojih pravilih ali drugem aktu.


Osebno sem na starejše lovce zelo ponosen in jih cenim in spoštujem. Zaradi njihovega dela smo ohranili pestrost živalskih vrst in okolje, ali bo mlajši generaciji ali generacijam to uspelo ohraniti? Prav zaradi njih je naše lovstvo tako cenjeno v tujini in svetu. Letos bomo organizirali srečanje z starejšimi lovci naše družine, z namenom, da njim tudi na tak način izkažemo čast in spoštovanje in da njim zaželimo še veliko zdravih let in lovskih doživetij.

Ganges
10. December 2010, 23:10
Ena od cvetlic je, da bi se častnim članom oprostilo plačevanje letne članarine in delovnih obveznosti.



Tebe pa je nekdo lepo napumpal... Kaj pa je tu narobe? Tudi pri nas so častni člani oproščeni tako dela kot plačila članarine. Dobil pa si tudi pravno razlago.

lp

solzica
13. December 2010, 14:02
No MLADENIČI, pa bi bilo potrebno pokazati malo spoštovanja do starejših (jagrov ), nenazadnje so rudi oni bili nekdaj mladi in so deleli v dobrobit narave, pa tudi spoštovanje in odnose med lovci so ohranjali na lovskem nivoju.
Danes pa je v lovstvu polno podtikanj, laži, nevoščljivosti... (skratka veliko politike ), kar seveda samo škoduje LOVSTVU.

SvetiB
20. December 2010, 09:03
No MLADENIČI, pa bi bilo potrebno pokazati malo spoštovanja do starejših (jagrov ), nenazadnje so rudi oni bili nekdaj mladi in so deleli v dobrobit narave, pa tudi spoštovanje in odnose med lovci so ohranjali na lovskem nivoju.
Danes pa je v lovstvu polno podtikanj, laži, nevoščljivosti... (skratka veliko politike ), kar seveda samo škoduje LOVSTVU.

Nisem noben mladenič in sem v tej družini dle kot večina drugih a se nisem nikoli imel za več in ne rabim nekih medal kot eni ki so v preteklosti naredili družini že velik škode. Recimo zafural so že eno lovsko kočo, ta novi prišlek iz pridružene družine pa je spravil gospodarjenje na podn. Tudi krmnih njiv se več ne dela pa še velik bi lahko pisal. Pa glih teli ta najbol zaslužni za take reči se navišje nosijo.

Ganges, ne vem od kje vam ideja da me kdo lahko napumpa. Imam svojo glavo za mislit mooče res bol na počasi a še kar sem se lotil sem tudi naredil. Ne sodite drugih po sebi!

Sem se pred dnevi pogovarjal z enim odvetnikom ki je tudi jager in mi je rekel, da smo vsi člani v društvu po novem zakonu enakopravni in da je lahko častni član samo titula in nima to nobene veze z dolžnostmi ki morajo bit za vse enake. In članarina in delo je dolžnost.

Sem mislil, da ste na tem forumu bolj napredni in pravični pa zgleda da je kar dosti tolk zaplankanih kot pri nas v družini. Se opravičujem a sem kar mal jezen!

MilanK
20. December 2010, 10:34
SvetiB zapiše: "Sem se pred dnevi pogovarjal z enim odvetnikom ki je tudi jager in mi je rekel, da smo vsi člani v društvu po novem zakonu enakopravni in da je lahko častni član samo titula in nima to nobene veze z dolžnostmi ki morajo bit za vse enake. In članarina in delo je dolžnost.

Sem mislil, da ste na tem forumu bolj napredni in pravični pa zgleda da je kar dosti tolk zaplankanih kot pri nas v družini. Se opravičujem a sem kar mal jezen!"

Če si se pogovarjal s svojim prijateljem odvetnikom, potem bi ga lahko vprašal tudi kako imajo v njegovi LD urejen položaj častnih članov in da ti naj da kopijo njihovih Pravil. In če imajo to področje v njegovi LD boljši urejeno kot v tvoji LD, potem bi OZ svoje LD predlagal, da to področje uredi tako kot ima to urejeno LD, katere član je tudi tvoj odvetnik. In če je ta sodeloval pri pisanju pravil, potem so ta pravila verjetno dobro napisana. Pravičnost je pojem in si ga lahko vsak po svoje razlaga. Kar je za nekoga pravično je lahko za drugega krivično. Kar mi menimo, da je pravično, torej da so častni člani oproščeni plačila članarine, delovne obveza, je za tebe krivično in celo nezakonito, ker meniš, da člani niste v enakopravnem položaju. Zakaj bi to bilo nezakonito pa ne poveš. Neenakopravnost ali nezakonitost se morata dokazati oz. utemeljiti. Splošno mnenje ali splošno navajanje dejstev ali splošna trditev ne šteje. Napredek je že to, da lahko na tem forumu pišemo in izražamo svoja mnenja. Ali smo pri tem bolj naprednih ali bolj konzervativni niti ni pomembno. Ker kar je napredno ni nujno tudi dobro. In to lahko vidimo, kako škodo je napredek povzročil okolju. Častno članstvo je res titula ali priznanje, iz njega pa izhajajo tudi "privilegiji", v moji LD je to oprostitev plačila članarine in delovne obveze. S tem "privilegijem" častnih članov pa se sploh ne belimo glave, smo prepričani, da si to zaslužijo in ne vidimo nobene neenakopravnosti. In to smo pripravljeni tudi zagovarjati ne samo znotraj LD, ampak tudi izven nje. V soboto smo imeli pogostitev lovskih veteranov, lovec starejših od 70 let. In v njihovi družbi sem se imel prav lepo. Iz pogovorov z njimi sem izvedel veliko novega o lovstvu nekoč in danes in še v veliko čast si štejem, da sem lahko bil v njihovi družbi. Na koncu smo njim vsi navzoči zaželi še mnogo zdravih let in snidenj.

SvetiB
20. December 2010, 13:40
Milan vidim, da enačte častne člane s starejšimi lovci.
Ne vem kje je temu osnova. A mlajši ali srednjeveki lovci ne morejo narediti kaj izjemnega za lovstvo in svojo družino in je edini možen prispevek ko si siv ali plešast u glavo in je to tudi edino merilo?

Če je prijatelj odvetnik to še ne pomeni da je pri njih use u redu. lahko da pomeni le to da se tudi on z njimi ne ukvarja ker je brez veze. Sem slišal, da ima neka družina celo zapisano, da u upravnem odboru ne smejo biti izobraženi ljudje. Zato ne kar tako na pamet predvidevat, da imam s prijateljem odvetnikom tudi takoj na razpolago papirje njegove družine. Mu tudi ne utrujam s tem rajši spijeva kakšen deci o lovski politiki pa samo mimogrede.

MilanK
20. December 2010, 14:33
SvetiB: če bi moj članek pozorno prebral, potem bi vedel, da ne enačim starejših lovcev z častnimi člani. Na koncu sem zapisal kak odnos imamo v naši LD do starejših lovcev in da smo za lovce stare 70 in več let organizirali srečanje, med temi pa so bili tudi častni in zaslužni člani. Pri nas smo se pač odločili, da so lovski vetarani tisti naši lovski tovariši, ki so stari 70 in več let, med temu pa so tudi častni in zaslužni člani. V naši LD je pojem lovski veteran pač širši od pojma častnega ali zaslužnega člana. Lovski veteran je pri nas pač vsak lovec, ki je star 70 in več let, ni pa nujno da ima tudi priznanje častnega ali zaslužnega člana. Tako je pri nas, kako pa imate to pri vas urejeno pa je vaša stvar in v to se tako in tako nimam pravice vmešavati in tega namena niti nimam.

Ganges
20. December 2010, 16:17
SvetiB a potem bi ti stare in obnemogle lovce pometal iz LD, ker ne morejo več delati in s tem ne bit enakopravni? Ko praviš da morajo vsi v LD biti deloobvezni.

vest
20. December 2010, 16:49
V naši LD se je pred leti en član sam predlagal za častnega člana. Na občnem zboru smo mu željo (kljub temu, da ni imel ne vem kakšnih zaslug za to titulo) soglasno izpolnili. Od takrat se še bolj poredko pokaže v lovskem domu, oz., jaz osebno, ga od takrat nisem več srečal.:eusa_liar:

Drugače pa pri nas častni člani plačujejo članarino v višini prispevka za LZS in ZLD, družinske članarine pa so oproščeni.

Moje mnenje: Častni član LD; traparija!http://album.slikomat.com/pic.php?u=2128nP6Dv&i=44556 (http://album.slikomat.com/pic.php?u=2128nP6Dv&i=44556)

Lp

SvetiB
20. December 2010, 18:29
SvetiB a potem bi ti stare in obnemogle lovce pometal iz LD, ker ne morejo več delati in s tem ne bit enakopravni? Ko praviš da morajo vsi v LD biti deloobvezni.

Ganges vidim da ste nesramni mojster podtikanja. Najprej ste mi podtaknil da sm napumpan zdaj pa da sem rekel da morjo biti vsi v družini deloobvezni.
Kdaj pa sem kaj takega napisalj? To je ot vas zelo nesramno! Sem mislil, da bo na tem forumu kaj več treznega razmišlanja ne pa sami predsodki in ritanje. Saj lahko da kaj narobe razumem, da mi pa podtikate kar nisem rekel je pa res pokvarjeno.
Citiral sem da morajo biti vsi enakopravni. In pri nas tud so! Od 65tega leta jim ni treba delati težjih del ot 70tega pa so fraj! Vsi enako ko so tolko stari. Imam res samo sredno šolo pa vidim razliko če jo vi ne!

Ganges
20. December 2010, 22:23
Naša vladajoča garnitura se je zmislila spreminjati zdajšna po mojem dovolj dobra Pravila LD Ko sem materjal prebral me je kar malo zvilo, toliko je notri neumnosti dve reči se mi zdita pa še posebej nevarni. Eno bom opisal tukaj za drugo pa bom odprl v drugi temi.

Ena od cvetlic je, da bi se častnim članom oprostilo plačevanje letne članarine in delovnih obveznosti.

Kolikor mi eni razlagajo je osnova zakona o društvih, da smo vsi člani enakopravni in je to menda izhodišče iz Ustave R Slovenije.
Če smo vsi enakopravni, potem menda ne morejo biti eni bolj enakopravni in se jim odpusti dolžnosti, ki jih imajo ostali.



Kaj pa tukaj piše? Da ti gre v nos in je neumnost, da so nekateri dea oproščeni. In pri nas so častni člani ravno taki, ki so precej obnemogli in totalno nesposobni za delo.

SvetiB
21. December 2010, 08:13
Ganges veste sem mislil da sem jaz bolj polpismen pa vidim da ste vi še bol. Verjetno ste tud vi kmet pa nisva imela v mladih letih prilik se s temi interneti pa zakoni ukvarjat. Pa sej takih nas je večina zato nas pa osle tolko po ledu vozijo.

Bom zdaj lepo prijazno ponovil kar sem že prej pisav.
Stari člani so pak stari in imajo svoje enakopravne pravice ki jih dosežejo s starostjo nekteri pa na žalost tud z boleznijo ki nas nobenga ne špara.
S častnimi člani nima to nobene zveze razen če glih pri vas ne dajete tega naziva že samo če je star pa če tud ni pol fige vreden kot jagr.
Ampak to je vaš problem če nečete dati tega naziva tud mladim če so zaslužni.
Zato napišem še enkrat da star in betežen jagr ni isto kot zaslužen častni član.
Upam da zdaj razumete ker ne vem kako bi vam bol na razumliv način napisov.
Razen če zastopte pa me sam mav podjeb...te kar mi pa ni tud mal ni všeč!

Veper
21. December 2010, 11:54
Sveti B verjetno nikoli ne bomo rešili tvojega in seveda problema LD dokler boš imel tako kot tvoj starešina vedno prav pa četudi nimaoziroma nimaš. Pribljižno situacijo poznam in vem ,da v vaši LD precej stvari šepa in da lovci zaradi tega seveda razdeljeni v nekaj klanov trpite in nekako ne najdete skupnega cilja. Predvsem se take stvari ne rešuje pred vašo hladilnico ampak na sestankih in občnih zborih itd. Kolegi,ki ti tukaj odgovarjajo vsaj za Gangesa,Srako in MIlana K lahko rečem pa so v tej smeri precej izobraženi in verjemi mi da dobro vedo kako se zapisanemu streže. Skratka če si povprašal za mnenje in dobil takšnega kot ga nisi želel torej nisi bil podprt v tvojem in edino zveličanem prepričanju kako so zakonsko stvari urejene to še ne pomeni da te kdo zaj... ampak so ti kolegi samo razložili njihovo in predvsem pravilno tolmačenje razumevanja naziva častni član. Da boš bolje razumel vem za LD kjer so častne članice žene lovcev ki to žele in tako konstruktivno sodelujejo v lovskem domu in še kje pa čeprav nobena nima lovskega izpita. In postati častni član ne pomeni privilegij pri lovu kot ga ti pojmuješ (vsaj kot je za razbrati tvoje videnje) ampak največkrat omogoča preprosto zahvalo članom ,ki so za LD in predvsem naravo storili dovolj v preteklosti. Kot sem ti že omenil, častni člani največkrat imajo omejitve pri izvajanju lova. Na častno članstvo glej kot na zasluženo pokojnino in če se čutiš dovolj močnega lahko častno članstvo tudi odkloniš.

Ganges
21. December 2010, 11:58
Ojej ojej. Kakšne pisarije.

Ja pri nas so častni člani v glavnem precej starejši lovci, ki pa so zraven tega, da so starejši morali v preteklosti opravljati dolga leta pomembne funkcije in pa narediti še kaj dobrega za LD. Torej ni edini pogoj, da si star in bolan. Mlajših pa res nimamo in tudi v okoliških LD ne poznam takih primerov, da bi bil kak mlad. Kaj pa je lahko storil tako pomembnega, da si je zaslužil ta naziv? Kakih 16 let mandatov v UO, 3000 ur opravljenega dela.... pa po moje še vedno ni dovolj, da bi bil častni član. To se mora dokazati tudi z leti in leti... Pa tudi to nima veze, vsak občni zbor posamezne LD ima pravico za častnega člana izbrat tudi 18 letnega pripravnika če se mu zahoče in ima to tako opredeljeno v pravilih ali poslovniku. In kaj bi potem pomenil ta naziv, če ne bi z njim častni član nič pridobil? Potem je bolje, da častnega članstva v pravilih in poslovniku sploh nimamo in se ne bomo imeli o čem prerekati. Če pa že imamo, pa seveda naziv mora nekaj pomeniti in imenovanemu nekaj prinesti!

Sedaj pa sam sebi hodiš s pisanjem navzkriž. Praviš, da morajo vsi člani od prvega do zadnjega biti enakopravni, potem pa praviš, da so starejši oproščeni dela. Kako pa si potem to razlagaš? Vidiš, da očitno le ni nujno, da bi pa morali čisto vsi v lovski družini imeti enake obveznosti in dolžnosti!

SvetiB
21. December 2010, 12:51
Veste kaj moderator Veper, na častne člane gledam tako kot na vsakega drugega in mu priznam čast če si jo je zaslužil. Sicer ga pa spluvam ker ni pritlehnejšega kot se nekaj napihovat nad druge. Ko se pa čast proda za denar se pravi da mu ni treba več članarine plačvat in za privilegije je pa čast prodana in frderbana in tak lovec ne zasluži biti v družbi drugih.

Vidim pa da tukile gor z g. Gangesom na čelu ne ločite kaj je enakopravnost in mešate to da vsi pod enakimi pogoji imajo neko pravico s tem da bi bili vsi kar tako enaki drugim brez da bi te za vse nastavlene pogoje izpolnjeval.

G. Veper ne vem kako ste pogruntali za mojo družino in ne vem zakaj ste to napisal ker nimam čist nobenega namena jo izpostavlat in mi ni to čisto nič všeč in če se da dejte to izbrisat. Mene zanima samo kaj je prav po zakonih in kaj ni kako bo se bojo pa lovci sami odločali.

Se bom pa jaz od vas počasi poslovil ker razen ogromno megle pametnega nisem nič prebral prej pa še g. Vestu hvala in čestitke za edini pošteni odgovor.

Ganges
21. December 2010, 12:59
Naša vladajoča garnitura se je zmislila spreminjati zdajšna po mojem dovolj dobra Pravila LD a. Ko sem materjal prebral me je kar malo zvilo, toliko je notri neumnosti dve reči se mi zdita pa še posebej nevarni. Eno bom opisal tukaj za drugo pa bom odprl v drugi temi.


Saj vidim, da niti ne veš kaj pišeš (prosim tudi mene ne vikat). In vidim, da res nima smisla več debatriat, saj si prišel sem po prikimavanje in odobravanje lastnega mnenja ne pa tudi po menenje in nasvete drugih. Pokazalo se je v temi o vetu starešine, kjer ti je všeč edino odgovor, kjer je v neki točki izraženo podobno mnenje kot tvoje, od čisto vseh drugih, ki ne menijo tako pa odgovori niso nič vredni. Torej že v osnovi ni imelo smisla, da si postavil vprašanje, če nisi pričakoval drugačnih mnenj in argumentov.

pa lp

Veper
21. December 2010, 15:03
Sveti B na tvojo željo sem izbrisal ime tvoje LD čeprav mi tega nebi bilo potrebno storiti. Menim pa ,da če že pišeš in javno kritiziraš svojo LD in si pri tem celo precej glasen (pa pustiva sedaj kdo ima prav in kdo ne) imej še toliko ponosa da za svojim pisanjem tudi stojiš. Recimo na način kot ga lahko prebereš v mojem podpuisu. Po kmečko povedano če opletaš po koprivah potem imej za ta namen tudi pripravljeno moško mednožje.

MilanK
21. December 2010, 16:20
SvetiB, o tej temi ne želim več pisati in jo zaključujem s spodaj zapisanim:

Čast in zahvala vsem starejšim lovcem za neprecenjljivo delo, ki ste ga opravi za dobrobit slovenskega lovstva, zaščito živali in okolja. Za to opravljeno delo Vam bomo večni dolžniki. V novem letu Vam, tovariši lovci želim, veliko zdravja, sreče in še na mnoga leta.

Srečno 2011!

milanK

Ganges
21. December 2010, 18:30
Veper nikakor ne bi smel izbrisat imena LD. Še posebej, ker veš kaj sedaj lahko reče. S tem je tudi moj (sedaj) predzadnji post izgubil svoj namen. Ravno zaradi tega se je onemogočilo popravljanje lastnih postov za nazaj, da se posamezniku dokaže, ko kaj sam reče! In tukaj je bil ravno tak primer, ko te je nešesa obtožil kar je že sam zapisal.

lp

daco
16. February 2013, 12:10
Pozdravljeni.

Za vse vas, ki imate v svojih vrstah častne člane, me zanima, če ste jim ob podelitvi tega naziva dali kakšno plaketo ali kaj podobnega? Mi bomo letos prvič podelili ta naziv enemu članu, pa sem imel namen pripraviti neko plaketo, pa me zanima če že imate kje kaj takega narejenega, bi mi bilo v veliko pomoč.

sokolar
25. February 2013, 20:48
Spoštovani člani foruma, želim slišati vaša mnenja glede sledeče zadeve.

Naša LD je podelila naziv častni član osebi, ki ni iz lovskih vrst. Na volilnem občnem zboru pa se je dotični pritožil, da smo mu odklonili volilno pravico ker ni dobil volilnega lističa. Občni (volilni) zbor je nato na predlog predsedujočega temu častnemu članu podelil volilno pravico in sicer aktivno in pasivno:icon_confused:. Torej v naši LD lahko nelovec kandidira in je potrjen v vse organe LD.

tica
25. February 2013, 22:06
To morate urediti v Pravilih LD. Ampak predsedujoči je krepko prekoračil svoja pooblastila. Teoretično bi po tej razlagi lahko vodila LD tudi Jadranka ali Inka. Narobe svet.

Sršen
26. February 2013, 09:51
Sokolar, ne samo, da je starešina prekoračil pooblastila, kot piše Tica, prepričan sem, da je tudi kršil Zakon o društvih.
Le kako lahko komu pade na pamet, da podeli glasovalno, sploh še volilno pravico nekomu, ki ni član društva?:icon_eek:

Kajti častni član je običajno častni naziv in ne dejansko članstvo.
Če pa ste tega človeka dejansko sprejeli v društvo ( to je prvo kar morate razčistiti), torej imate tako spisano v aktih, se pa povprašajte kako je s tistim določilom zakona o lovu, ki zapoveduje opravljanje lovskega izpita in ga povezuje s članstvom.

To je tisto, na kar je opozarjal tudi predhodnik v tej temi in o čemer se iz neke lažne solidarnosti marsikje nočejo pogovarjati.

Žalost slovenskega lovstva je, da so na funkcijah v veliki meri totalni polpismeni nesposobneži.

Kaj pa pomeni aktivna in pasivna volilna pravica?

rikec
26. February 2013, 10:18
Ta oseba kateri je bilo podeljeno častno članstvo je sigurno imela kakšne zasluge ali kaj drugega pomembnega za to LD. Zanima me, kaj je bilo takega storjenega, da si je zaslužil častno članstvo?

tica
26. February 2013, 10:46
Poznam primere, ko so za častnega člana imenovali župana občine, ki je lovcem res naklonjen, tudi samostojnega obrtnika, ki jim je znatno pomagal pri obnovi lovskega doma. Ampak to je samo častni naziv brez obveznosti in pravic, ki sicer iz članstva v društvu izhajajo.
V aplikaciji Lisjak imamo ločeno vodene častne in redne častne člane. Razlika je v tem, da so slednji že bili redni člani lovske družine, občni zbor pa jim je izkazal spoštovanje z imenovanjem za njihovo delo v preteklosti. Vse pravice jim ostanejo v veljavi, običajno pa so obveznosti oproščeni, vključno s plačevanjem članarine.
Še enkrat poudarjam, LD mora taka imenovanja opredeliti že v temeljnem aktu.

šakal
26. February 2013, 12:30
Sokolar, glede na napisano je vaš UO LD predlagal OZ-u za sprejem nečlana v častnega člana brez vseh predhodnih preučitev ali vam vaši akti to sploh dovoljujejo in na kakšen način. Nakar ste kot OZ na predlog predsedujočega potrdili dodelitev volilne pravice nečlanu, kar smatram, da je glede na napisano nedopustno in dokazuje, da imate nesposoben UO, in večino članov, ki glasuje za nekaj, o čemer ni seznanjena ali je to sploh v skladu z akti LD.
To dokazuje, da se v mnogih LD-jih dela po liniji najmanjšega obremenjevanja kaj bojo prinesle posledice.

Sršen, še večja žalost pa je, da člani LD kot OZ potrdijo take nesposobneže za svoje vodstvo. Vedno sem trdil, da veliko članov brez razmislekov dvigujejo roke, da čim prej dobijo tisto klobaso na koncu OZ in taki primeri to dokazujejo.

sokolar
26. February 2013, 12:46
Vsem hvala za odgovor, moje mnenje je bilo seveda enako kot je vaše razmišlanje vendar sem bil na žalost edini, ki je upal glasno in ne glede na posledice to tudi povedati.

Sršen glede tvojega vprašanja o pasivni in aktivni pravici voljenja to pomeni, da je aktivna pravica vezana na voljenje, pasivna pa na izvolitev v npr. organe društva. Glede na to, da je dotični nelovec, bi mu lahko odrekli vsaj pasivno pravico voljenja, saj se nam sicer lahko zgodi, da bo ob priliki kandidiral za katero od funkcij v UO.

O usklajenosti naših pravil z zakonom o društvih in zakonom o divjadi in lovu ter pravni pismenosti naših članov pa raje ne bi zgubljal besed.

LP.