PDA

View Full Version : Pavšalni lov za lovske kinologe



Hubertus
9. December 2010, 09:01
Znano je dejstvo, da je mladih lovcev vse manj, še manj pa je takih, ki bi stopali na kinološka pota. Na mojih gostovanjih v drugih loviščih sem pogosto priča prepirom o tem, kdo bo naganjal in kdo bo na stojišču. Le redka so tista lovišča, kjer je obratno.
Zanima me, če se je komu porodila ideja, da bi lovskim kinologom, ki bi bili pripravljeni sodelovati na pogonih s svojimi psi (ustreznimi seveda), ponudili nekakšen pavšal v zameno za udeležbo na pogonih, kot je to npr. v navadi za tuje goste.

Vaša mnenja.....

mugo
9. December 2010, 09:13
Misliš da bi dobili kinologi plačano ali da bi plačali oni?

miš93
9. December 2010, 09:17
Pri nas se vodniku psa za udeležbo na pogonu prizna opravljene delovne ure, prav tako za iskanje obstreljene divjadi in pregled nastrelov.

detel
9. December 2010, 09:52
Pametno.

detel
9. December 2010, 09:55
V nekatere LD družine prideš s psom in so prav veseli. Loviš zastonj.

Res je, da morajo ponekod "naganjati" mlade, da gredo v pogon. Matr so leni, pa še psa nimajo :icon_cry:

Hubertus
9. December 2010, 10:32
Misliš da bi dobili kinologi plačano ali da bi plačali oni?
Da ne bo pomote:
LD ponudi kinologu, da v zameno za določeno plačilo lovi pri njih na vseh zimskih pogonih. Torej ni treba,d aga nekdo povabi, ampak si pravico do lova kupi.

mugo
9. December 2010, 10:41
Hubertus, k nam lahko prideš vsako nedeljo. Eden od nas te bo pač pisal za svojega gosta, pa je. Sicer pa tvoja ideja ni slaba, mogoče jo bom predlagal na občnemu zboru :icon_biggrin:

Hubertus
9. December 2010, 11:04
Hubertus, k nam lahko prideš vsako nedeljo. Eden od nas te bo pač pisal za svojega gosta, pa je. Sicer pa tvoja ideja ni slaba, mogoče jo bom predlagal na občnemu zboru :icon_biggrin:
Dvakrat, trikrat, potem pa te začnejo imet po zobeh. Sploh, če je lov uspešen in tudi tebi dodelijo porcijo.

POLH
9. December 2010, 21:22
Mi zadnja leta nimamo problemov s pogonom - zmeraj dosti zainteresiranih, velikokrat preveč, da mora kdo na stojišče.
Imamo pa pogon s psom stimuliran pri vrednotenju "dela" v lovišču (1 : 1,5 , udeležba na stojišču : pogon s psom), polovica planiranih lovov pa pomeni še plačano cepljenje in hrana ali druge potrebščine v višini cca 50 EUR. Sedaj nas je 35 članov in imamo 16 psov.
Na Hrvaškem pa sem večkrat videl in celo poznam dva lovca, ki redno hodita lovit in poganjat po loviščih širom države v zameno za lov in plačilo (vsak vodita po 5 brak jazbečarjev).
Pri nas pa bo po moje minilo še nekaj časa, da bi lahko sprejeli kaj takega. Mislim, da so zadeve zastavljene preveč togo.

solzica
9. December 2010, 22:57
Pa tudi jagati se da brez psov (inšpektorji spijo ), ni nobenih stroškov, ...

Lakotnik
9. December 2010, 23:04
To kar predlaga Hubertus ni tako privlečeno za lase in bo v roku nekaj let postala stalna praksa. Sami veste kakšen negativen odnos imajo v nekaterih LD do kinologije in vodnikov psov, tako da me ne čudi, da bo poganjanje s šolanimi in kvalitetnimi psi sčasoma postala plačljiva dejavnost. Tako bodo gonjači zagotovo pridobili dodano vrednost in ne bodo zgolj počeli to, kar je bilo nekoč rezervirano za hlapce, ko so priganjali divjad gospodi.
V naši LD moram reči, da je vzorno poskrbljeno za vse vodnike psov, kar se kaže tako v številu psov (ima jih približno 2/3 članov), kot na udeležbi na skupnih lovih. Včasih imamo večji problem zbrati tiste, ki gredo na stojišče, ker nas je enostavno premalo. Predvsem pa je pomembno, da pridejo vodniki na lov in to počno zaradi lastnega veselja. To mora biti primerno stimulirano z brezplačnim cepljenjem, hrano, plačilom dela članarine, povrnitvi kilometrine za krvosledce itd. Vsaj tak tretma bi si zaslužili vsi ostali vodniki po Sloveniji, razen če si res želimo "tajkunizacije" lovske kinologije.

Sraka
10. December 2010, 00:03
Če imate v vaši LD res tako poskrbljeno za vodnike lovskih psov in kinologijo na takšni ravni kot si opisal, potem vam lahko le čestitamo in predvsem zavidamo. V premnogih LD so razmere na področju kinologije daleč od tega, da bi jih lahko označili vsaj za znosne. Zaradi tega med lovci tudi upada interes za vzgojo, šolanjem in delo z lovskimi psi. Celo izkušeni vodniki se umikajo iz lovske kinologije in so obupali nad neprestanim dokazovanjem pomembnosti kinologije ter potrebo LD, da jo vzpodbuja in finančno ter na druge načine tudi podpira. Naveličali pa so se tudi poslušanja neprestanih modrovanj, kritik in nasvetov lovskih kolegov, ki v življenju niso niti dnevnosobnega pudlja naučili ukaza "sedi", o delu in napakah lovskih psov ter njihovih vodnikov pa vedo vse in tega tudi ne skrivajo, temveč delijo svoje nasvete in kritike vse naokrog ter vsakemu, ki jih je voljan poslušati.

Mačehovski odnos do kinologije se bo v kratkem povrnil v zelo neprijetni obliki in takrat bo ponovno krivo vse drugo le vodstva LD in večinski del članstva ne. Zahteve na področju kinologije se morajo v LD-jih nujno zaostriti in izpostaviti kot prva prioriteta prihajajočega obdobja. Temu se ne more izogniti tudi LZS s svojimi pristojnimi delovnimi telesi ter dokumenti. Če bo treba kakšni LD zagroziti z odvzemom koncesije, pa se naj zgodi tudi to.

zajec
10. December 2010, 06:16
Mislim, da je bolj problem s pogonjači pri lovu na veliko divjad ,pri brakadah-lovih na malo divjad pa verjetno ta problem ni tako izrazit.

Sraka
10. December 2010, 08:35
Mislim, da je bolj problem s pogonjači pri lovu na veliko divjad ,pri brakadah-lovih na malo divjad pa verjetno ta problem ni tako izrazit.
__________
Pa je še kako izrazit. Ni psov usposobljenih za delo po krvni sledi, psi so vedno slabše pripravljeni za prinašanje, na pogonih so daleč predolgi, niso dovolj poslušni in delajo po svoje, niso primerno socializirani, veliko jih slabo dela v vodi in še bi lahko našteval. Pa ni vsa krivda na vodnikih, temveč predvsem v pogojih v katerih imajo vodniki možnost svoje pse pripravljati in ki bi jih morale zagotoviti LD.

jež
10. December 2010, 08:48
Kinologija, veselje mojega veselja:icon_cry:.
Tudi v naši družini imamo stimulirano, in to zelo dobro, vse zgoraj našteto, vključno z povrnjenimi sredstvi nabave psa - se razume, da mora za to opraviti vse potrebne preizkušnje, povrnjenim zdravljenjem, cepljenjem proti steklini, pa še bi se kaj našlo. Kljub vsem ugodnostim, ni doslej nobenemu kinologu (ali kompletnemu UO LD) uspelo dvigniti staleža lovskih psov v družini (če se lahko tako izrazim). Pogoje za šolanje in delo psov v lovišču imamo odlične, predvsem kar se tiče male divjadi, vendar se nas kljub temu zelo majhno število lovcev v družini trudi ohranjati nivo lovske kinologije. V glavnem imajo pse s katerimi tudi jagajo, le redki od starejših lovcev, vedno eni in isti. Pa hvala ne vem Komu, da je vsaj tako. Nas "mladeniče", pa lahko preštejemo z dvema prstoma ene roke:icon_sad:. Kar nekaj gostov, ki so povabljeni na skupne love, pripelje s sabo (v pogon, se razume) svoje pse, tako da je problem prisotnosti psov na lovih rešen. Po drugi strani pa je to velika potuha domačim lovcem, da ne rabimo imeti več psov, kot jih imamo.
Menim, da bo v Sloveniji čedalje težje najti človeka, ki bi psa imel, kaj šele, da bi ga moral plačat, izšolat in z njim hodit v pogone! Vsaj v naši družini tako izgleda. Žalostno, toda resnično.
Ops, upam, da je vsebina posta primerna naslovu teme.

jež
10. December 2010, 08:53
__________
Pa je še kako izrazit. Ni psov usposobljenih za delo po krvni sledi, psi so vedno slabše pripravljeni za prinašanje, na pogonih so daleč predolgi, niso dovolj poslušni in delajo po svoje, niso primerno socializirani, veliko jih slabo dela v vodi in še bi lahko našteval. Pa ni vsa krivda na vodnikih, temveč predvsem v pogojih v katerih imajo vodniki možnost svoje pse pripravljati in ki bi jih morale zagotoviti LD.

Sraka, si hotel izrazit, da so psi nasplošno bolj za en k.....?

Sraka
10. December 2010, 09:01
Sraka, si hotel izrazit, da so psi nasplošno bolj za en k.....?
_________
Ne. Za "en k..." so pogoji v katerih vegetira kinologija v velikem delu LD.

jež
10. December 2010, 09:29
_________
Ne. Za "en k..." so pogoji v katerih vegetira kinologija v velikem delu LD.

Zato pa hodimo vodniki trenirat v druga lovišča, pa potem tudi jagat - v druga lovišča. Čeprav jagat hodimo tudi na hrvaško in še kam dlje, pa zato niso problem sredstva, čas, odpovedovanja,... Ko je treba pa kaj s psom naredit, pa nimamo časa, denarja, pogojev,... Verjamem pa, da so razmere v nekaterih LD, vse prej kot stimulativne za potencialne vodnike in za nas, ki že vodimo pse, vendar je spet največje breme na nas vodnikih. Počasi usiha rivalstvo-zdrava konkurenca in s tem tudi kvaliteta nas lovcev, vodnikov in tudi psov. Kaj res ne moreva ostati prijatelja, če je moje mnenje bolj pravo od tvojega ali obratno? Ne, ne dam ti za prav in pika, je največkrat mnenje tistih, ki v življenju niso imeli drugega psa kot sosedovega:icon_lol:. Po tem takem, se boš pa ti trudil z svojim psom, da ti ga bo takšen strokovnjak pozitivno "ovrednotil"?
Je treba ignorirat takšne strokovnjake, rajši prebrat kakšno knjigo, vprašat za mnenje kakšnega lovca, ki je že izšolal psa ali dva ter se podat v šolo in delo z psom, če imaš vsaj malo volje, da bi z psom delal ali ga celo imel. Kvazi strokovnjake pa poscat, če ne, bo naša kinologija kmalu na kuzli ne na psu:icon_mad:.
Pa ne leti nič nate, upam da se razumemo.
L.p.

Breza
10. December 2010, 09:56
Zato pa hodimo vodniki trenirat v druga lovišča, pa potem tudi jagat - v druga lovišča.

Pa še kako tole drži...

detel
10. December 2010, 10:09
Nekateri nam res ubijajo željo, da bi imeli psa. Mi namreč ne smemo med tednom v lovišče s psom :icon_confused:. Mislim, da se bojijo, da bi kaj počil in skril. Nezaupljivost pa taka. To samo pripomore k temu, da bo psov še manj kot jih je! Že itak smo prikrajšani za lov nekaterih vrst, ki jih sicer lovi vsa Evropa.

zajec
10. December 2010, 10:31
Sraka nisem mislil o delu psov ,ampak da na malo divjad ni problem dobiti brakirjev pa psov,večji problem je za pogon na veliko divjad,ker vsak samo išče najboljši štant, da bo kaj uplenil.Na brakadah se malokrat strelja na štantu,na lovu velike divjadi pa obratno.

jež
10. December 2010, 11:36
Nekateri nam res ubijajo željo, da bi imeli psa. Mi namreč ne smemo med tednom v lovišče s psom :icon_confused:. Mislim, da se bojijo, da bi kaj počil in skril. Nezaupljivost pa taka. To samo pripomore k temu, da bo psov še manj kot jih je! Že itak smo prikrajšani za lov nekaterih vrst, ki jih sicer lovi vsa Evropa.

Ja, takšnih, ki prepovedujejo, da bi delali s psi v lovišču, je najbrž več, kot vas, ki se trudite v to smer, zato jih pa ne morete preglasovati. Upam, da vas vsaj razumejo, ko jim "ustrežete" na lovu, pa naj bo to aport iz trnja, iz vode ali pa ko jim izsledite ranjeno divjad, da ne omenjam izganjanje prašičev iz robide in podobno. Najbrž se vam zahvalijo in dajo za pijačo? Takšni lovci so mnenja, da se psi učijo kar iz priročnikov ipd., ko jih pripeljemo na lov, pa vse znajo. Praksa je zelo potrebna. Večina njih, se sploh ne zaveda, kaj vse je potrebno, da "doguramo" do tam, da nekaj znamo. Mogoče pa jih obremenjujejo lastne izkušnje:icon_twisted:. Cigan se najbolj boji drugega cigana, za rome pa ne vem. Razni vaški zaplotniki lahko harajo cele dneve po lovišču, za nas lovce pa je pa šolanje psa prepovedano. Detel, dajte jim no malo razložit zadeve, ne pa se ustrašit prvega lovca, ki je do včeraj na ložu ustrelil vsakega drugega zajca, danes pa vneto zagovarja pravičnost in opozarja na nepravilnosti. Saj vendar delamo v dobro vseh lovcev.
L.p.

jež
10. December 2010, 11:47
Sem pozabil omenit, da obstaja tudi Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih.:icon_study:

Hubertus
10. December 2010, 12:04
"Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih", dragi moj Jež, poznamo samo v Soveniji in nikjer drugje po svetu.
Pa da ne bo kdo mislil, da je pravilnik prvenstveno namenjen pravilnemu in "pravičnemu" lovu na divjad. Narobe! Pravilnik je namenjen temu, da imajo LKD-ji širom Slovenije zagotovljeno udeležbo na svojih prireditvah in nič drugega.

Komur je interes uspešno jagat si bo zagotovo nabavil ustreznega psa, če pa vseeno jagajo brez psov je rezultat lova njihov problem.



p.s.: krvosledništvo izvzeto, da mi ne bo kdo spet skakal po glavi, s kakšnimi primeri.

detel
10. December 2010, 12:12
Jež, nimaš komu kaj reči, ker te ne slišijo. Večina zmaga...

Hubertus
10. December 2010, 12:14
__________
Pa je še kako izrazit. Ni psov usposobljenih za delo po krvni sledi, psi so vedno slabše pripravljeni za prinašanje, na pogonih so daleč predolgi, niso dovolj poslušni in delajo po svoje, niso primerno socializirani, veliko jih slabo dela v vodi in še bi lahko našteval. Pa ni vsa krivda na vodnikih, temveč predvsem v pogojih v katerih imajo vodniki možnost svoje pse pripravljati in ki bi jih morale zagotoviti LD.
Kupte si psa, pejte z njim na sprehod in jagat. Če boste jagali več bo pes jagal bolje, če ne pa bo malo slabše.
Lahko napišete še deset pravilnikov in še dvajset priročnikov. Nivo kinologije bo vedno premosorazmerna s potrebami v loviščih. Kjer je interes večji bo psov več in bodo imeli kinologi boljše pogoje in obratno.

Če bi dovolili kakšno oboro bi imeli vodniki svoje pse možnost šolati brez, da bi izven lovne sezone tekali po loviščih. A kaj čmo, tudi tu smo na prvem mestu v svetu.

Hubertus
10. December 2010, 12:19
Jež, nimaš komu kaj reči, ker te ne slišijo. Večina zmaga...
Ptičarja lahko skoraj v celoti izšolaš na domačem dvorišču, potem pa plačaš in se odpraviš na lov tam kjer je divjad. V Srbiji poznam vsaj deset ljudi, ki so me takoj in brezplačno pripravljeni sprejeti na lov. Gora-Mohamed...itd!

detel
10. December 2010, 12:41
Da pes ne sme v lovišče pozimi in jeseni je neumnost, drugo je spomladi v času poleganja. Hubertus, če kombiniraš dvorišče in naravo, to je šele ta pravo za psa.

jež
10. December 2010, 15:40
"Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih", dragi moj Jež, poznamo samo v Soveniji in nikjer drugje po svetu.
Pa da ne bo kdo mislil, da je pravilnik prvenstveno namenjen pravilnemu in "pravičnemu" lovu na divjad. Narobe! Pravilnik je namenjen temu, da imajo LKD-ji širom Slovenije zagotovljeno udeležbo na svojih prireditvah in nič drugega.

Komur je interes uspešno jagat si bo zagotovo nabavil ustreznega psa, če pa vseeno jagajo brez psov je rezultat lova njihov problem.



p.s.: krvosledništvo izvzeto, da mi ne bo kdo spet skakal po glavi, s kakšnimi primeri.

Ma, saj imaš prav. Pravilnik, kot pravilnik, je v glavnem namenjen sam sebi. Prav pa je, da ga v takšnih družinah kot pri Detlu, omenijo tudi vodstvu LD. Naslednje imaš spet prav in "Komur je interes uspešno jagat si bo zagotovo nabavil ustreznega psa, če pa vseeno jagajo brez psov je rezultat lova njihov problem", imaš spet prav! Res je pa tudi, da če pametni nič ne rečejo, bedaki mislijo, da imajo vse prav! Potem takem smo pa lovci tam (oz.tukaj) kjer smo, oz. za kar nas imajo.

Hubertus
10. December 2010, 16:46
...Res je pa tudi, da če pametni nič ne rečejo, bedaki mislijo, da imajo vse prav! Potem takem smo pa lovci tam (oz.tukaj) kjer smo, oz. za kar nas imajo.
Pametni menda prvi odneha.
Zato sem navedel, da si po letih prerekanja in kljubovanja, lovske in kinološke užitke poiščeš tam, kjer je to pač mogoče na način, kot kot si nekdo želi. Vsak po svoje pač. Nekateri želijo za vsako ceno ostati zvesti domačemu lovišču, nekdo pa prej popusti in postopa kot sem opisal.
Če mene vprašate sem takoj za to, da bi imeli možnost imeti status lovca, ki ne bi bil vezan na lovišče. Imaš kartico in jagaš, kot se ti zdi, kolikor imaš časa in možnosti in kolikor se znajdeš in nenazadnje kolikor si pač pripravljen plačati.

Sraka
10. December 2010, 19:28
Hubertus zapiše:
"Če mene vprašate sem takoj za to, da bi imeli možnost imeti status lovca, ki ne bi bil vezan na lovišče. Imaš kartico in jagaš, kot se ti zdi, kolikor imaš časa in možnosti in kolikor se znajdeš in nenazadnje kolikor si pač pripravljen plačati."
__________
S sklonjeno glavo ponižno priznavam, da se tudi tokrat strinjam s Hubertusom. In to se bo v prihodnosti tudi zgodilo. Verjetno ne kar naenkrat, temveč se bo nekaj podobnega uvajalo postopno. Bo pa se skoraj zagotovo.

jež
10. December 2010, 21:23
Hubertus zapiše:
"Če mene vprašate sem takoj za to, da bi imeli možnost imeti status lovca, ki ne bi bil vezan na lovišče. Imaš kartico in jagaš, kot se ti zdi, kolikor imaš časa in možnosti in kolikor se znajdeš in nenazadnje kolikor si pač pripravljen plačati."
__________
S sklonjeno glavo ponižno priznavam, da se tudi tokrat strinjam s Hubertusom. In to se bo v prihodnosti tudi zgodilo. Verjetno ne kar naenkrat, temveč se bo nekaj podobnega uvajalo postopno. Bo pa se skoraj zagotovo.

Ne vem, če naj odneham ali ne? Vidva mi delujeta preveč jurišna borca:icon_twisted:. Mogoče sem pa še mlad in zagnan in optimist in ...

Sraka
11. December 2010, 07:25
Mogoče pa sva le trda realista.