PDA

View Full Version : Nakup daljnogleda



bostjan
5. December 2010, 12:30
Pozdravljeni!Zanima me če ima kdo izkušje z Steiner
Ranger 8x30.Kako se kaj obnese v mraku!Hvala za odgovor!

jazbec
5. December 2010, 12:34
Dvogledov nimamo, imamo pa daljnoglede.

V mraku slabo, ker je izhodna leča majhna. Za lovsko uporabi je skoraj neuporaben tak daljnogled.

Ahiles
5. December 2010, 12:53
mogoče malo mimo, pa vseeno:

Dvogledi so podvrsta daljnogledov;)

hunterxxxl
5. December 2010, 13:08
Bostjan koliko bi maximalno reskiral za daljnogled, ker tale Steiner res ni prida za lov. Potem bi ti pa kaj svetovali.:icon_wink:

bostjan
5. December 2010, 13:27
Ker sva z partnerko v adaptaciji hiše je bolj malo rezerve za daljnogled!
Ampak tam nekje okrog 350 še je lufta!
Vem da za to ne dobiš kaj prida,ampak vsaj za silo bi bilo!
Ker če ne vidiš koliko toliko ostro kaj opazuješ je bolje da si doma,kaj šele da bi se odločil za kakšen površen odstrel!
To ti vzame vso tisto voljo,ampak tista strast te vse eno kliče da greš spet ven v naravo!

hunterxxxl
5. December 2010, 13:41
Poglej Bushnell. Cene so kar v redu, pa tudi ponoči oz v mraku se ne vidi tako slabo.

Perun
5. December 2010, 13:58
mogoče malo mimo, pa vseeno:

Dvogledi so podvrsta daljnogledov;)

V kateri enciklopediji pa si našel to pasmo?
Kolikor jaz vem, slovenski jezik pozna samo daljnoglede in strelne daljnoglede.
Brez spakedranke dvogled, ki ga bi nekateri radi vrinili namesto tujke binokular.

Perun
5. December 2010, 14:00
Bostjan, za 350€ boš našel že dober daljnogled.
Ti samo išči v tem rangu in izberi tistega, ki ti bo najbolj pasal na oči.

patriot
5. December 2010, 14:13
Boštjan za 350 eur ti priporočam MINOX daljnogled, za to ceno izjemen dvogled, nemškega proizvajalca z večletno garancijo.
Lp in dober pogled!

Ahiles
5. December 2010, 16:17
Tudi sam imam Minox-a, sicer HG linije (8,5x52). trenutnih cen ne vem, tako, da se o tem pozanimaj. Definitivno pa ti priporočam nakup iz tujine preko interneta (če tovrstnemu poslovanju seveda zaupaš).

Vrst daljnogledov je veliko in pogosto se izraz dvogled v praksi uporabi za ločevanje od enoglednih (monokularnih, če je slučajno angleška različica bolj primerna).
Pusti SSKJ, npr. v mojem poklicu se uporablja ogromno tujk, saj s slovensko"različico" pogosto ni enolično določen pomen! recimo v operacijski dvorani se uporabljajo tako dvogledni kot monogledni mikroskopi (neke vrste daljnogledi, a ne) in da bi dobil v točno določeni situaciji takšnega kot ga želiš, pač rečeš bolj natančno.
Kar se tiče spakedrank in podobnega: meni se izraz dvogled čisto vredu sliši, sploh če pomislim na alternativo binokularni...

Pa ni moj namen bil pametovati o pravopisni in slovnični pravilnosti, zmotilo me je to, ko je že kar v prvem postu bilo začutiti ostro kritiko, češ kaj pa piše tale, sploh pojma nima...
me prav zanima, če bi bostjan napisal zgolj daljnogled, koliko ljudi bi ga pa vprašalo: ja kakega pa kupuješ strelnega al dvogled? To moraš pa ja povedat, v lovstvu ja uporabljamo strelne daljnoglede za na puško in tiste dvoglede (binoculars, ang.) na dve očesi.

Bistvo: ne takoj navalit na človeka, ko hoče samo povdariti, kaj hoče in napiše specifično, da ne bi prišlo do pomote.

Pa še malo za šalo in malo zares: kaj pri hudiču bi bilo narobe z izrazom dvogled, ko pa se je sam starosta slovenskega pravopisa in besednega zaklada spomnil izraza sn'tnt (pojma nimam kak bi se po njegovem naj to napisalo) za tisti jeziček namenjen odpiranju pločevink. Če komu ni jasno od kod mu ta bistroumna ideja, naj odpre kakšno pločevinko in pozorno prisluhne.:icon_confused::icon_lol:

jazbec
5. December 2010, 16:52
Beseda dvogled je srbizem.

Drugače pa kakšen buschnel ni slaba izbira.
In ne kupuj na silo, ker ga boš dolgo imel, potem ti bo pa žal da nisi vzel kaj drugega.

zlatorog
5. December 2010, 17:42
Imam Bushnell Legend 8x42 že kakšna 4 leta in sem zelo zadovoljen, drugače pa se dobi Bushnella dosti ceneje iz tujine.:icon_wink:, kar se pa tiče besede dvogled, ne vem zakaj nekateri tako komplicirate, če pa 90% Slovenskih lovcev uporablja to besedo. LP

rws
5. December 2010, 17:56
Vsi vemo za kaj se gre, pri vseh teh izrazih, razen nekaterih izjem. Bostjan, za 350e se včasih da dobit tudi swarovskega, 7x42ga, govorim o rašpitinu za okoli vratu:icon_lol:

mazzinga
5. December 2010, 19:35
Na tem forumu sploh ni pomembno ali je daljnogled, dvogled, dalekozor,... in kaj jaz vem kaj še. To ni forum lingvistov z g. Toporišičem na čelu, ampak lovski forum. Pomembno je, da se med seboj razumemo, in da forum služi svojemu namenu. Mislim, da zaenkrat še vsi pišemo razumljivo in da nihče od trenutnih članov tega foruma ne rabi tolmača.
Lovski kolega je samo iskal nasvet glede nakupa daljnogleda, tri četrtine vsega pisanja v tej temi, pa se nanaša na izraz "dvogled", katerega je uporabil in za katerega vsi vemo kaj pomeni, a se je bilo treba tudi ob to spotakniti namesto, da bi dobil čim več uporabnih odgovorov na svoje vprašanje. Take in podobne opazke se meni osebno zdijo že malo otročje...

Bostjan spodaj sem ti prilepil nekaj daljnogledov v cenovnem razponu, ki si ga postavil. Prvega izmed njih imam sam in povem ti, da je za mojo lovsko uporabo čisto dovolj. Uporabljam ga približno 5 let in mi še vedno služi dobro, res pa da ni ne Swarovski, ne Zeiss oz. kakšno drugo zveneče ime. O ostalih daljnogledih ti iz prakse (kar edino šteje) ne vem povedat veliko, saj odkar imam tega, se še ni pokazala potreba, da bi ga zamenjal. Navedene cene naj ti služijo zgolj za orientacijo, saj se spodnje daljnoglede povečini da dobit ceneje. Sicer pa ne kupuj daljnogledov s premerom leče objektiva manj kot 42mm ker niso primerni za lovsko uporabo in boš kupoval dvakrat.


http://www.shrani.si/f/3c/pZ/1M2vN1x7/sanju.png

http://www.shrani.si/f/h/Pt/2hA57cag/sanju1.png

P.S.: Na koncu naj se opravičim avtorju, ker sem tudi jaz prispeval svoje k nepotrebnemu smetenju njegove teme in moderatorju, ker sem zašel iz teme in pisal o tistem, kar bi pravzaprav moderator moral urejat oz. brisat, saj je podobnih "nepotrebnih" pisanj, ki zamnjšujejo preglednost foruma čedalje več.

Tine
6. December 2010, 00:01
http://http://www.optics-pro.com/meopta-binoculars-meopro-8x42/p,20110

Samo v razmislek. Z Meoptami je veliko ljudi zadovoljnih ...
http://http://www.meoptasportsoptics.com/EN/prodV.php?prod=1142&nav1=2&nav2=1

Perun
6. December 2010, 07:01
Mazzinga in zakaj poleg tega, da se očitno požvižgaš na materin jezik preferiraš samo eno firmo in podajaš linke na njeno spletno stran?
Sta s Kaduncem prijatelja? Samo vprašam, da ne boš kaj u luft skakal.

Kar se tiče opravičevanja moderatorjem pa lepo pove reklo: "Nič pardon, jajca so po kron!":icon_twisted:

Veper
6. December 2010, 10:55
No pa dajmo naprej o daljnogledih. Sanyu je sigurno dobra izbira in tudi glede na ceno je kar med prvaki. Jaz uporabljam dva in sicer Starega ruskega Tento 7x50 in Bresser 8x10. Z obema sem kar zadovoljen in moram povedati,da je rus v bistvu Zeiss (vshodna Nemčija ) in ga od vrhunskih loči le Mehanika in robustnost izdelave, medtem ko so leče po 25 letih popolnoma primerljive z sodobnimi Zeissi. Bresser pa je pač nekaj kar je poceni in bolj moderno izdelano vendar ker večkrat sedim na preži z lovci ki premorejo boljšedalnoglede opažam,da ko jaz ne vidim več dobro oceniti divjadi jo tudi on ne more več.Dejstvo pa je,da silhueto pa vidi kakih 5 minut dlje. No Bresser je stal 105e z popustom 10% swarovski 7x48 ga pa 800e. Skratka ko bom velik in ne bom vedel kam z denarjem bom kupil Swarota do takrat pa bom popolnoma zadovoljen z tem kar imam.

MilanK
6. December 2010, 11:16
mogoče malo mimo, pa vseeno:

Dvogledi so podvrsta daljnogledov;)

Iz Wikipedije, proste enciklopedije:

"Daljnogled ali teleskóp je optični instrument, s katerim dobimo povečano sliko oddaljenih predmetov. Daljnogledi, ki kot objektiv uporabljajo lečo, so refraktorji, tisti z zrcalom kot objektivom, pa reflektorji. Pravo in obrnjeno sliko, ki jo ustvari objektiv, opazujemo z okularjem."

Beseda živi, če jo vsakdanjem življenu uporabljamo, sicer gre v pozabo. Če imamo lepo slovensko besedo daljnogled, potem jo uporabljajmo namesto besede "dvogled".

zlatorog
6. December 2010, 12:34
swarovski 7x48 ga pa 800e.

Kaj pa je to za en Swarovski ?:icon_study:

Ganges
6. December 2010, 12:42
Kaj pa je to za en Swarovski ?:icon_study:

Se je pač malo zmotil. 7x42 GA je mislil.

mazzinga
6. December 2010, 12:55
Perun, če si pozorno prebral moj prispevek, sem v njem tudi povedal zakaj sem pisal zgolj o enem proizvajalcu; ker uporabljam ta daljnogled in lahko kolegu o njem tudi kaj povem, če ga zanima. O drugih pa mu glede praktične uporabe ne morem dosti povedati, ker jih ne uporabljam. Grajati ali hvaliti nekaj, kar še nisem uporabljal pa vsaj jaz nimam navade, dokler zadeve ne preizkusim. Lahko bi v googlu iskal vse možne firme in mu jih nalepil ter pametoval o njih na podlagi prispevkov objavljenih na internetu, ampak to zna pogledat tudi sam.

Sicer mislim, da je prav, da se čim več uporablja izraze, ki jih naš materin jezik pozna, vendar tudi ta "dvogled" ne bo nikogar od nas skrajšal za glavo. Pomembno je, da vsi vemo za kaj se gre in da lovski kolega dobi uporabne povratne informacije. Tudi ostali občasno kakšno narečno pribijemo, pa se vseeno razumemo. Odziv pa je bil takšen, kot da bomo človeka, ki je je samo iskal nasvet od lovskih kolegov, zaradi tega dvogleda spravili v Haag...

Perun, a se ti je v preteklosti zdelo, da sem že kdaj "v luft skakal" na tem forumu? Zakaj pa? Zaradi drugače mislečih, kateri imajo kot sleherni človek vso pravico povedati svoje mnenje o določeni zadevi? Če si moj prejšnji prispevek tako razumel, naj ti povem, da ni bilo tako mišljeno. Mislim pa, da bi lahko svojo energijo, ki si jo vložil in jo še vedno vlagaš v ta forum ter ogromno znanje, ki ga imaš, bolje izkoristil za svetovanje in pomoč lovskim kolegom, ki jo potrebujejo, kot pa za izlive svojih čustev v vsaki temi na forumu.

Kadunc? Osebno poznam enega, ampak ta nima nobene veze z lovstvom. Če si kaj rabil, ti žal ti ne morem pomagat... Sicer pa ni olikano ogovarjat ljudi, ki jih mogoče ni na tem forumu in ne morejo ničesar povedati v svoj bran. :icon_wink:

main757
6. December 2010, 12:55
Tukaj se je najbrž tudi zmotil ...Bresser 8x10

Perun
6. December 2010, 13:17
Mazzinga, malo fantaziraš in pretiravaš.
Daljnogleda ne moreš ocenjevati, če ga ne primerjaš z drugimi v vsaj približno isti kategoriji. Predvsem, ker imamo oči, ki niso prišle iz iste štance. In tudi ker se kondicija oči iz trenutka v trenutek lahko spremeni. Tudi sam bi lahko priporočil določen izdelek, ki je bil meni všečen in ki se mi je pri preizkusu izkazal za dobrega. Pa se zavedam, da bo lahko v uporabi in očeh drugega ta izdelek slabši od tistega, ki sem ga jaz ocenil za dobrega.

Veper
6. December 2010, 13:17
Ja obakrat sem se zmotil in kaj potem??? Kaj pa če sem dislektik?? Fantje še vedno tema teče o daljnogledih in tako naj ostane. :icon_evil:

mazzinga
6. December 2010, 15:01
Mazzinga, malo fantaziraš in pretiravaš.
Daljnogleda ne moreš ocenjevati, če ga ne primerjaš z drugimi v vsaj približno isti kategoriji. Predvsem, ker imamo oči, ki niso prišle iz iste štance. In tudi ker se kondicija oči iz trenutka v trenutek lahko spremeni.

Zdaj pa si zakompliciral. Bostjan prav gotovo ni pričakoval primerjalnih testov, temveč samo nasvete, predloge in pomoč lovcev pri izbiri daljnogleda. Jaz sem kot tudi nekateri drugi samo navedel eno izmed opcij v cenovnem obsegu, ki ga je postavil in nisem promoviral ali ocenjeval določenega proizvoda. Če se boš držal zgornjega razmišljanja, potem mu lahko svetuješ naj ne kupuje nič, saj se kondicija oči iz trenutka v trenutek lahko spremeni in lahko jutri bognedaj nenadoma tudi oslepi in ne bo rabil nič.


Tudi sam bi lahko priporočil določen izdelek, ki je bil meni všečen in ki se mi je pri preizkusu izkazal za dobrega. Pa se zavedam, da bo lahko v uporabi in očeh drugega ta izdelek slabši od tistega, ki sem ga jaz ocenil za dobrega.

Pa se ti ne zdi, da je pričakoval ravno to od vseh nas?


P.S.: pa dajva zaključit, ker nikakor ne bova prišla na zeleno vejo in kolegu priporoči kakšen tebi všečen izdelek, ki se ti je pri preizkusu izkazal za dobrega. Mogoče mu bo ravno tvoj najbolj odgovarjal. :icon_wink:

Pinkfloyd
8. December 2010, 17:34
Kje so moderatorji? :icon_confused:

luka
9. December 2010, 09:07
BOštjan, v tem prednovoletnem času poglej malo na strani Frankonie ali Kettnerja, ker imajo včasih kake akcije. Tako akcijo je letos odkril Fonza in nas je kar nekaj forumašev nabavilo daljnoglede Docter 10x42, v bistvu vzhodnonemška Jena. Cena je bila, če se prav spomnim nekje okrog 400€ (fonza prosim popravi, če sem se zmoto:icon_lol:). Daljnogleda pred nakupom nisem nikoli držal v rokah in je bil to bolj nakup na slepo srečo ampak kot se je izkazalo se je zadeva čisto solidno obnesla v mraku in tudi tako na splošno.

Nov daljnogled pa sem potreboval, ker pri lovu uporabljam očala in mi je malo starejši Zeiss 10x56, nenhno praskal leče, uporabnih gumijastih nastavkov, ki bi držali očala stran od okvirja leče pa preprosto nisem našel. Je pa daljnogled kljub starosti 25 let, še vedno boljši od marsikatere novotarije.

Drugač pa sanje so Leica 10x56, ampak se le-te začne pri 2000€.

Dejansko se ti splača zadevo naročiti prek spleta, ker so marže slovenskih trgovcev ubijalsko visoke.

LZ L

Igoman
9. December 2010, 10:16
Glede tega kar je objavil Mazzinga. Ne bom firme direktno poimenoval, samo ta firma ima cene približno 70% bolj nabite cene kot če stvari nabavljaš pri zastopniku. Vsaj kar se tiče kataloga ki smo ga dobili domov, recimo vem, da za Fenix svetilke nabijajo ceno do maksimuma. Če kdo hoče stran zastopnika za Fenix svetilke naj mi piše na ZS.
V glavnem preden kaj kupiš, se je vedno dobro pozanimati pri direktnem zastopniku, pa še potem njegove cene primerjati s cenami v tujini.

Noma
9. December 2010, 11:09
jaz sem pred leti kupu Olympusa... sm ga dobu z vsemi možnimi popusti za cca 25.000 SIT... ne vem no.... sam jst sm zlo zadovoljen... in me ni noben dražji dvogled prepričal da je tok boljši.... vidljivost je več kot odlična... na puški imam Zeissa in Swarovca pa povem da ko pade mrak zadnji v igri ostane Olympus...

lp

bostjan
9. December 2010, 12:02
Sem gledal te kataloge,in je ponudba velika.Za to pa rad preberem vaše izjave kakšne izkušnje imate z kakim modelom v mraku!Ker vsi vemo da divjad iztopa čedalje bolj v mraku,saj takrat več ni toliko dogajanja v okolju(sprehodi z psmi,tekači,kolesarji,itd...)!
Me pa vleče da bi obiskal sejem v Budimpešti tam bi se ziher kaj našlo,ker je kar velik .
Mislim da je v marcu.
Bil nekaj let nazaj tam in mi je bilo všeč robe malo morje za videt pa še sprobaš lahko!Je pa fajn vedet kateri model kaj ponuja saj dvomim da ti bi pustili ka bi v tisti gužvi tam letal z daljnogledom zunaj in ga sprobaval v mraku(malo heca)!
Hvala da ste se tak odzvali z nasveti:no saj vsi vemo da stanje denarnic ni rožnato in da vsak evro pogledaš kam ga investiraš!

luka
9. December 2010, 12:48
Sejmi so definitivno dobra osnova za nakup. Maš vsaj malo več materiala na kupu, vidiš kaj je novega in konkurenca dela svoje, posebaj zadnji dan sejma se splača it pogledat, sicer takrat pod predpostavko da veš točno kaj kupuješ, ker so prodjalci že malo naveličani in se da zmenit še za kakšen večji popust od sicer običajnega sejemskega.

Sicer pa je res, da boš dandanes težko nabavil kaj posebno slabega ali neuporabnega. LZ L

mazzinga
9. December 2010, 13:48
Glede tega kar je objavil Mazzinga. Ne bom firme direktno poimenoval, samo ta firma ima cene približno 70% bolj nabite cene kot če stvari nabavljaš pri zastopniku. Vsaj kar se tiče kataloga ki smo ga dobili domov, recimo vem, da za Fenix svetilke nabijajo ceno do maksimuma. Če kdo hoče stran zastopnika za Fenix svetilke naj mi piše na ZS.
V glavnem preden kaj kupiš, se je vedno dobro pozanimati pri direktnem zastopniku, pa še potem njegove cene primerjati s cenami v tujini.


Točno tako, kot si povedal. Jaz sem tudi hotel biti nekoliko bolj "nežen", zato sem napisal samo, da se omenjene daljnoglede da dobit ceneje. V resnici se jih da dobit kar dosti ceneje od cen navedenih v tem katalogu. In res je, da so vse cene v tem katalogu navite.

jereb
12. December 2010, 21:10
Morda pa bi prav prišel tudi kakšen daljnogled iz fotostudija. Tam se da dobiti pod 200€ kakega nikona, pentaxa, minolto ... pa popolnoma dobro delajo, samo 10x50 ali 7x50 vzameš pa nimaš kaj falit.
Sam že nekaj let uporabljam daljnogled "visiomar" 10x50, ki sem ga po nesporazumu nabavil prek kataloga (moral bi biti bresser) cena pa je bila reci in piši takratnih 4000 sit. Torej tisti bresser, ki ga včasih lahko dobiš v avstrijskem trgovskem centru v akciji za 17 €.
Kaj je problem? Hudič je po nekaj letih popustil in se mi v zimskih mesecih zarosi, če ga ne držim v rokavicah, poleti pa dela bp, tudi v mraku in luni. Bo potrebno menjati, samo se mi ne mudi, ker je doma še ena 30 letna minolta, ki ima sliko za vikat, pa en ruski tento ...

PROF.racoon
13. December 2010, 23:08
.....
Me pa vleče da bi obiskal sejem v Budimpešti tam bi se ziher kaj našlo,ker je kar velik .
Mislim da je v marcu.
Bil nekaj let nazaj tam in mi je bilo všeč robe malo morje za videt pa še sprobaš lahko!Je pa fajn vedet kateri model kaj ponuja saj dvomim da ti bi pustili ka bi v tisti gužvi tam letal z daljnogledom zunaj in ga sprobaval v mraku(malo heca)!
Hvala da ste se tak odzvali z nasveti:no saj vsi vemo da stanje denarnic ni rožnato in da vsak evro pogledaš kam ga investiraš!

Vidim, da si najverjetneje iz Prekmurja. Tudi jaz sem že bil na sejmu v Budimpešti (med časom 4letnega bivanja v Lendavi). Ogromna ponudba in kar je najbolje, vse lahko primeš v roke. Drugače je pa malo težja komunikacija - Madžari niso najbolj dovzetni za tuje jezike...

Kaj pa pravite na novi model Bushnell Trophy XLT? Se ga da ugodno zrihtati...

bostjan
15. December 2010, 16:43
Vidim, da si najverjetneje iz Prekmurja. Tudi jaz sem že bil na sejmu v Budimpešti (med časom 4letnega bivanja v Lendavi). Ogromna ponudba in kar je najbolje, vse lahko primeš v roke. Drugače je pa malo težja komunikacija - Madžari niso najbolj dovzetni za tuje jezike...

Kaj pa pravite na novi model Bushnell Trophy XLT? Se ga da ugodno zrihtati...

Je super če gre zraven kdo ki obvlada jezik;ker kot si omenil z nemšč...ali angl..neboš kaj dosti uspešen!
sem pa iz štajeske!
okoli ptuja!
poglej na (e bay)morda boš kaj našel!

dolgin
13. March 2012, 14:22
http://www.kahles.at/de/produkte/fernglaeser/modelluebersicht/

http://www.swarovskioptik.com/en/products/binoculars-habicht#

Ali mi lahko kdo navede konkretne +se in -se oziroma prednosti in slabosti teh dveh izdelkov.

Hvala

Optik-trade.si
13. March 2012, 14:34
Če začnemo s Swarovskim gre za daljnogled, ki so ga razvili leta 1949 in je zato tehnološko zelo star, čeprav so posodabljali materiale leč in nanosov na steklenih elementih. Njegove slabosti so torej povprečna resolucija, povprečen zorni kot in precej stara zasnova. Prednost je vsekakor njegov videz, ki je naravnost legendaren in dobra zaščita pred udarci (GA model). Prav tako ima zaradi uporabe klasičnih porro prizm (precej manj prehodov svetlobe med steklenimi elementi) dobro prepustnost svetlobe. S 6mm izhodno zenico je ta daljnogled že sam po po sebi precej svetel.


Kahles na drugi strani je precej bolj moderen s strešno prizmo, ki omogoča manjšo zgradbo in kompaktnost. Prav tako nudi boljšo resolucijo, kar pride z višjo povečavo še toliko bolj do izraza. Zaradi 5.3mm izhodne zenice in strešne prizme (več prehodov svetlobe med steklenimi elementi v zgradbi daljnogleda) bo manj svetel kot Swarovski Habicht, a kot sem že omenil bolj oster.

Sam bi med tema dvema za lov na srnjad izbral Kahlesa, za čakanje na divje prašiče v mesečini pa Swarovskega.

Sicer pa so v tem cenovnem rangu Minox HG 8x42, Vortex Razor HD 8x42, Nikon High Grade 8x42 in Zeiss Conquest HD 8x42 boljša izbira po mojem mnenju. Zlasti Minox HG 8x42 je še posebej dober v tem rangu okoli 1000€.

Optik-trade.si
13. March 2012, 15:14
Prej sem pozabil dodati še eno pomembno razliko med obema daljnogledoma, ki sta predmet debate.

Ker je Habicht precej star po zasnovi ima precej kratko oddaljenost očesa od leče (14mm) in slabše okularje, kar se nastavljivosti tiče. Zaradi tega morda ni najbolj posrečena izbira za tiste, ki uporabljajo daljnoglede z očali.

dolgin
18. March 2012, 19:27
Hvala za konkreten odgovor.
Kaj pa Meopta? Za recimo Cca. 800 € se dobi 7x50....

lp

Optik-trade.si
19. March 2012, 08:08
Meopte raje ne bi komentiral, ker se lahko prehitro zgodi da me bo kdo obtožil, da nisem objektiven, ker se Meopta v naši trgovini ne prodaja. Lahko na ZS, če je želja.


Bi pa jaz postavil nazaj bolj bistveno vprašanje. Za kakšen lov in katero divjad se bo uporabljal dvogled. Ker nekdo, ki 80% lovi srnjad in le 20% ponoči čaka na pujse ali jelenjad po mojem mnenju potrebuje bistveno drugačen daljnogled kot nekdo, ki pa lovi le na krmiščih v gozdu v mraku in mesečini.

capra ibex
20. March 2012, 06:20
Ker imam oba daljnogleda o katerih je debata in sicer Swarovski habicht 7x42 (star dva tedna) ter Kahlesa 8x42, se bom še jaz oglasil v tej temi.

Vse kar je napisal Optik-trade je res. Je pa med njima kar precej velika razlika v mraku. Zame je bolj uporaben Habicht, ker včasih tistih 10 minut v mraku pomeni pomeni precej več kot pa boljša ostrina. Je pa res da je za kakšno gamsjo jago Kahles boljši ker je manjši, lažji, večja povečava in boljša ostrina.

Lp

ben1
20. March 2012, 10:26
Sam imam Swarovca pa ga moram tudi jaz pohvalit. Res se lepo vidi v mraku ali ob polni luni. Za opazovanje na daljše razdalje pa ne rabim več, ker redko tudi streljam dlje od 120 metrov. Za to razdaljo mi pa daljnogled služi odlično.

pmarijan
22. March 2012, 09:44
Evo - izbire toliko, da ne veš, kaj bi vzel:

http://www.hot-range.com/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=1&category_id=30&page=shop.browse&limitstart=0&limit=50

Moraš pa se res odločit, za kdaj točno bi dvogled rabil. Včasih je 200€ že dovolj za konkretno namembnost, za ekstremne pogoje je pa pač Leica. Tisti, ki jo imajo in tisti, ki smo skozi njo gledali pač vemo, zakaj je takšna cena (ker je "Best of the best":icon_wink: )...! Se je treba pa na lastne oči prepričat...!

rokm07
5. March 2013, 20:57
Pozdravljeni,
zanima me če imate kaj izkušenj s temi daljnogledi in kateri se vam zdi bolj uporabn...

- SANJU 7X42 WP
- Bushnell H2O 8x42 porro
- Bushnell Marine 7x50

Zdaj imam nek star daljnogled 8x30 porro, pa bi rad za kakšno leto ali dve kupil en dokaj uporaben daljnogled cenejše varijante, ker potem mislim kupiti swarovca 7x42.
Se da dobit kaj druzga "boljšga" v cenejšem ranku? biggrin

krduš
5. March 2013, 21:29
Na ebayu kupi starga zeissa al pa kak drug rablen dvogled pa ga boš mel do konca živlenja, če ga ne boš razbil ti dvogledi se pa po dveh letih tk sami razletijo. Imam sanju, kolega ma busnela, to se vse razmaje sploh pri busnelu, sanju je pa samo nastavlanje okularjev potrebno vedno ko bi rad nekaj videl. Navadno se slika glih zostri ko živali več ni.
LZ.

MasterLesjak
6. March 2013, 00:33
jaz ti prodam mojega sanju 7x42 wp za 50€, če te zanima.

GILTHEAD
10. March 2013, 21:21
Sam imam vixena in moram rect da v ceni poseka vse dvoglede v tem rangu,v kvaliteti pa je vsaj na nivoju steinerja,ce ne više:hooray:

rokm07
14. March 2013, 22:29
ma jst sm si pa zdej kr kupil rabljenga swarovca 7x42 za 350€, sam je črn

upam da bo služil svojemu namenu...

THEHUNTER
14. March 2013, 23:01
Si ga dobil se kar ugodno! biggrin
V kaksnem stanju pa je?

rokm07
15. March 2013, 08:49
mal je po ohišju popraskan, leče so čist lepe brez praskice, "škil" pa tud nč, se prov fajn vid..

velika razlika med prejšnim "kr enim" 8x30 in zdej tem.

THEHUNTER
15. March 2013, 08:56
No, pol si pa naredu dober nakup!biggrin
Naj ti dobro sluzi! biggrin

jelenko
20. April 2014, 19:32
Ali ima morda kdo strelni daljnogled Smith and Wesson zanima me kakšne imate kaj izkušnje z njim....namreč se zanimam za njegov nakup !!!!! :icon_wink:

muzikant
20. April 2014, 22:08
Jajca, dela Hakko za S&W. Za kak kaliber pa ga rabiš .306 chocolate ?

jelenko
21. April 2014, 10:54
Jajca, dela Hakko za S&W. Za kak kaliber pa ga rabiš .306 chocolate ?

Rabim ga za 30-06.....a pol praviš da so JAJCA!!!!

Tomaž Ražman
21. April 2014, 13:21
Rabim ga za 30-06.....a pol praviš da so JAJCA!!!!

Muzikant je to še nežno povedal :)

Sršen
21. April 2014, 14:36
Muzikant je to še nežno povedal :)

Glede na to, da je mladenič šele na rosnem začetku lovske poti in da verjetno nasprotno od nekaterih nima na pretek denarja, bi bilo prav te pripombe podajati malo manj vzvišeno in z več posluha za mladega lovskega tovariša!!!

Jelenko, za optiko povprašaj Teodorja od Optic Trade. Pošteno ti bo svetoval, kaj lahko za svoj denar dobiš in ali je sploh smiselno za ta denar kaj kupiti. Njemu lahko najbolj zaupaš!

LP

jelenko
21. April 2014, 14:38
Glede na to, da je mladenič šele na rosnem začetku lovske poti in da verjetno nasprotno od nekaterih nima na pretek denarja, bi bilo prav te pripombe podajati malo manj vzvišeno in z več posluha za mladega lovskega tovariša!!!

Jelenko, za optiko povprašaj Teodorja od Optic Trade. Pošteno ti bo svetoval, kaj lahko za svoj denar dobiš in ali je sploh smiselno za ta denar kaj kupiti. Njemu lahko najbolj zaupaš!

LP

Najlepša hvala.... :icon_wink:

muzikant
21. April 2014, 21:00
Se opravičujem, na vsak način sem ga hotel odvrniti od nakupa.

alojz1
21. April 2014, 21:08
Saj si ga. Pa tisti, ki takšen daljnogled že ima in do danes ni vedel kako je zanič ga bo takoj stran vrgel. biggrin
Vse priznanje pa za opravičilo (mislim, da ni bilo potrebno). Po tej strani te še ne poznamo.

Sršen
22. April 2014, 07:58
... Vse priznanje pa za opravičilo (mislim, da ni bilo potrebno). Po tej strani te še ne poznamo.

Muzkontar je prav prijeten fant. Le včasih ima malo hitre prste na tipkovnici. Tu sva si podobna...:icon_redface::icon_wink:

Tine
22. April 2014, 11:15
A je mogoče primerjati Zeiss Victory Diavary 2,5-10x50 in Docter Classic 2,5-10x48? Oba dobim za podobno ceno, sicer je Docter z lučko.

Deerhunter
22. April 2014, 11:44
Zeiss Victory Diavari še s Zeiss Classic Diavari ne gre primerjati.

Tine
22. April 2014, 11:46
Saj bo verjetno kar Zeiss prišel h hiši ja

Optik-trade.si
22. April 2014, 14:21
Zeiss Victory je boljši, če je v brezhibnem stanju.

Tine
22. April 2014, 15:26
Nov,še nikoli montiran. Hvala

Mičkn Jagr
24. April 2014, 10:46
Black]Pozdravljeni! Zanima me če je imel kdo izkušnje z nakupom strelnega dalnogleda zaiss conqest(3-9x40) izdelan v Nemčiji in sestavljen v Ameriki.zanima me tudi če se ga dobi tudi v evropi zaradi carine in podobnega!?Hvala!

MasterLesjak
24. April 2014, 12:05
Mislim, da direkt Conquesta ne delajo več. Namesto je prišla Terra, ki je podobn šmorn in HD5, ki je dražji in ima 5x razpon povečave (pa mislim da tudi T* in LotuTec premaze leč in ne MC kot jih je imel Conquest).

Pri nas pa dvomim, da ga boš našel. Imel jih je nek določen trgovec na R iz Postojne, če jih ima še pa ne vem.

Dobiš pa pri nas Minoxa ZA3 in Meopto Meopro, ki sta podobna tako po ceni kot po kvaliteti optike (narejena za direkt konkurenco Conquestu)

Deerhunter
24. April 2014, 13:16
Imam Zeiss Conquest 3-9×40, montiran na puško Browning X-bolt, slike si lahko pogledaš v prejšnjih temah.
Trenutno jih več ne izdelujejo, bi se pa najbrž dalo dobiti kakšnega iz stare zaloge. Čeprav je najbrž bolj smiselno vzeti nov model Terra 3-9×42, kateri je od modela Conquest nadgrajen predvsem vizuelno, da izgleda bolj kot novi Zeissovi daljnogledi iz serije Victory HT, drugače pa ima enake MC leče kot Conquest, ki je bil vizuelno bolj podoben starejšim modelom Classic in Victory. Te MC leče je sicer Zeiss uporabljal davno nazaj za svoje daljnoglede, ki so jih prodajali v Evropi, vendar odkar so začeli prodajati T* in najnovejše Schott leče je te MC leče nekoliko povozil čas. Kljub temu so tudi MC leče med kvalitetnejšimi in Conquest je po kvaliteti pozitivno izstopal iz povprečja predvsem med Ameriškimi proizvodi. Skratka, gre za kvaliteten daljnogled v tem cenovnem rangu. Ne moremo pa pričakovati, da se bo kosal z najnovejšimi T* in Schott lečami, pa saj se ob trikrat nižji ceni niti ne more.
Moje izkušnje z Conquestom so takšne, da gre mehansko za zelo zanesljiv, trden, čvrst in robusten izdelek, povsem primerljiv z Evropskimi Zeissi, da ima optično dokaj ostro sliko in tudi v mraku ni slab, mu pa začne hitro zmanjkovati predvsem v zadnjem mraku, ko je treba oceniti rogovje kakega srnjaka, ki stopi ven v zadnjem mraku. Ustreliti sploh ni problem, le oceniti kakšno manjše rogovje je pa dokaj težko. Preprosto mu zmanjka. Nedvomno k temu prispeva tudi majhna leča 40mm. Drugače pa po ostrini in zmožnostih v mraku ne zaostaja tako zelo veliko za Zeiss Classic 3-12×56 s T* lečami, kot bi marsikdo pomislil. Razlika je v majhnih finesah in sicer res da je Classic še bolj oster in da z njim vidiš oceniti par minut dlje. Vendar, če je vredno zato doplačati jurja več pa vsak zase ve. Skratka po mojem mnenju gre pri Conquestu za ta denar za zelo dober nakup. Tudi novi Terra ne dvomim da je soliden daljnogled.
Bo pa treba kupiti čez lužo, dvomim da boš pri nas prišel do njega, ker se jih uradno sploh ne sme prodajati v Evropi. Iz ZDA bi Zeiss Terra 3-9×42 s carino in poštnino vred prišel kakih 450 evrov. Bistveno dražje kot pri njih vendar še vedno kar dobra cena za nas. Bolj natančno pa na ZS.
Če je pa pri nas kak daljnogled v enakem cenovnem rangu boljši kot Conquest ali Terra, bo pa verjetno Optics Trade vedel povedati. Vsekakor pa pri obeh cenejših modelih Zeissa dobiš solidno optiko za dokaj ugodno ceno, zraven pa še nalepko Zeiss, ki predvsem, ko optiko pokažeš starim jagrom, pomeni bistveno več kot pa napis Conquest, Classic ali Victory :icon_lol:


Black]Pozdravljeni! Zanima me če je imel kdo izkušnje z nakupom strelnega dalnogleda zaiss conqest(3-9x40) izdelan v Nemčiji in sestavljen v Ameriki.zanima me tudi če se ga dobi tudi v evropi zaradi carine in podobnega!?Hvala!

Mičkn Jagr
25. April 2014, 11:38
Jaz imam tako montažo in premir objektiva da bi tale zaiss pasal brez dodatnih obdelav...žau nimam na pretek denarja da si bi lahko privpoščil še novo montažo...zaradi tega se zanimam za tega...čeprav iz amerike je prezej težau za dobit to v slo.Tisti trgovec pa se menda ne ubada več z uvozom teh galnogledov!Hvala Tovariša!

Deerhunter
25. April 2014, 12:43
Prav nobenih težav ni to spraviti iz ZDA v Slovenijo. Sam sem iz ZDA zase in za lovske tovariše "uvozil" vsaj 10 kosov optike. Naročiš, plačaš s paypalom, pride na slovensko carino, oni na podlagi dokumentov, ki so v pošiljki obračunajo carino in DDV in ti prepošljejo na dom, ko ti pošta dostavi pošiljko pa prek storitve "po povzetju" plačaš odkupnino s stroški carine in DDV. Vseskupaj traja manj kot 10 delovnih dni, stane pa nekako toliko, kot če skupaj sešteješ v dolarjih ceno optike in poštnine in to pretvoriš v evre. To je vse.
Če pa koga zanima, kje se naroči pa na ZS.

Tine
27. May 2014, 14:30
Saj bo verjetno kar Zeiss prišel h hiši ja

Evo. Zmontiran z Recknagel montažo (http://www.optics-trade.eu/shop/si/montaze/recknagel-weaver-mount-for-zeiss-vm-zm-rail-lever.html). Sedaj pa samo še sonce počakamo in grem nastrelit. Upam, da me puška in optika preživita. Tudi montaža se lahko pridruži :icon_wink:
Optik-trade hvala za nasvete.

Rhodesian Ridgeback
31. March 2015, 15:24
Pozdravljeni,


ali pozna kdo kakšno internetno stran (tujo), prodajalca(ita, avs, hr,...). Namreč kupil bi strelni daljnogled, pa me zanima za kakšen denar se dobi rabljena roba pri sosedih. Pri nas kakšnega rabljenega S&B, Zeiss ali kaj podobnega (novejši tip) rabljeno par let ne zasledim.

Hvala, lp

Ika
31. March 2015, 18:29
Uporabljaš FB?
Tam obstaja skupina, kjer posamezniki prodajajo rabljeno lovsko opremo; xxxxxxxxxxxxxx".
Drugače pa pravila foruma ne dovoljujejo, da bi objavljaji linke spletnih trgovin in verjetno drugačnega odgovora, kot uporabi google, ne boš dobil.

p.s.: Admin, če smatraš, da sem bil preveč direktn z objavo imena skupine na FB, jo pobriši.

Zmenjeno in res je tako.
LP, admin

Rhodesian Ridgeback
31. March 2015, 19:06
Hvala za odgovor,


ampak zakaj ne bi smeli to se pogovarjati na forumu? A ni forum namenjen nasvetom, pogovorom, izkušnjam med člani, osebe ki jih druži neka skupna tema?

lp

Pravila ob registraciji!
admin

Svinja23
8. May 2015, 17:14
Izgubil/pozabil sem svoj star ruski daljnogled, zato potrebujem novega:icon_sad: , in prosim za vašo pomoč. Večinoma ga uporabljam za opazovanje v mraku oziroma ob polni luni.. Nekaj pa tudi za srnjad, do 100m.. Iscem nekaj do 300eur.

Brlogar
8. May 2015, 20:11
Jaz ravno cakam postarja, da mi prinese Minoxa BV 8x56 BR, za katerega sem dal tocno 300 eur (no pa se 17 eur postnine iz Nemcije).

Bom sporocil, kako se obnese.

alojz1
8. May 2015, 20:24
Brlogar, napiši še, da je rabljen. Nov je krepko dražji.
Če je pa nov je pa škoda, da si le enega naročil :icon_wink:

Brlogar
8. May 2015, 23:17
Nov. Dobil bi ga naj v ponedeljek ali torek.Je pa res bil na eBay-u, ampak ima trgovec 100% pozitiven rating. Doslej se pri takih nakupih se nisem zaj***, ga pofotkam, ko pride.

Snaker
9. May 2015, 09:06
Jaz sedaj skoraj eno leto uporabljam Delta optical Titanium 8x56 ROH in sem z njim zelo zadovoljen. Vidljivost v mraku je za njegovo ceno odlična, kakovost slike pa tudi. Uporabljam ga pa samo za srnjad, ker druga v lovišču nimamo.

http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/delta-optical-titanium-8x56-roh-roof.html

LP, Boris

Brlogar
11. May 2015, 20:40
Minox prišel, original zapakiran. Kot obljubljeno, še fotke.

15324
15325
15326

Kar se tiče kvalitete izdelave, se mi zdi super. Če ga primerjam z očetovim Vortexom Vulture HD 8x56, se mi zdi, da celo lepše sede v roke in "na oko".

Upam, da bom zadovoljen :)

patriot
12. May 2015, 10:27
Boš, boš. Tudi sam sem zelo zadovoljen.
lp in dober pogled!

ravnohrib
12. May 2015, 12:05
Brlogar, napiši še, da je rabljen. Nov je krepko dražji.
Če je pa nov je pa škoda, da si le enega naročil :icon_wink:
Alojz, bodi pozoren na oznako BV; če bi bil HG, je pa cena malo drugačna ;)

alojz1
12. May 2015, 12:31
Maš prav. Nisem gledal oznak. Če bi ga jaz kupoval, bi kar pri našem trgovcu.

ravnohrib
12. May 2015, 21:57
Maš prav. Nisem gledal oznak. Če bi ga jaz kupoval, bi kar pri našem trgovcu.
Se strinjam, da je naš trgovec pri cenah novih tudi širše po EU gledano ena najbolj ugodnih opcij; da ne omenjam siceršnje profesionalnosti in pripravljenosti pomagati. Edino kakšnih akcij v stilu 30% popusta na razstavne eksponate pa v Sloveniji res ne gre pričakovati. No, na tak način pa sem jaz prišel do ugodnega Minoxa HG ;)

Brlogar
13. May 2015, 07:57
Se strinjam, o slovenskem trgovcu in g. Teodorju vse dobro, samo dobre izkušnje.

Daljnogled sem nujno rabil, saj sem se starega lani povozil z avtom. S temle bidanjem sem vseeno prišparal 65 eur, zato mi ni žal nakupa. Iskal sem nekaj poceni delavnega, pa da je še kolikor toliko soliden v mraku. Ker sem štorast, mi bo slej, ko prej padel s preže :)

Še anekdota... lani je starejši tovariš kupil krasno Leico geovid za 2 jurčka. Že prvi teden jo je pozabil na sedišču - štoru v gozdu. Drug dan jo je šel iskat, pa je ni bilo več. Je bila pač gobarska sezona in gozdovi zarana obiskani.

Če bi jo jaz kdaj kupil, bi si jo privezal okoli pasu :)

ravnohrib
13. May 2015, 16:09
Če bi jo jaz kdaj kupil, bi si jo privezal okoli pasu :)
Če bi ga imel tudi ti privezanega okrog pasu, ga tudi ne bi povozil :lol1:

Šalo na stran, res se lahko vse zgodi živemu človeku! Naključni gobar pa našel "jurčka stoletja" :)