PDA

View Full Version : Pripravnik,nabava orožja in izkaznica



206
22. November 2010, 15:00
Naš pripravnik bi rad nabavil prvo orožje.
Ima vsa potrdila in zdravniško spričevalo,zapletlo se je na UE ki zahteva lovsko izkaznico.


Kako naj dobi izkaznico če je pripravnik?

iz lovskega zakona

61. člen



(5) O uspešno opravljenem lovskem izpitu izda izpitna komisija kandidatu spričevalo o opravljenem lovskem izpitu na obrazcu, ki ga izda minister. Spričevalo o opravljenem lovskem izpitu je dokument, ki dokazuje upravičenost do pridobitve lovske izkaznice.

KAILER
22. November 2010, 15:14
Ta tema je bila že opisane nekje avgusta letos.

Polh je objavil:
To vem, samo je hitreje, če podatke priskrbiš sam. Glede izdaje orožnega lista, pa naj ne bi bilo problemov. V našem primeru je pripravnik dobil nabavno dovoljenje (trajalo cca. 1 mesec), ki velja 6 mesecev. Sedaj bo nabavil puško, jo nesel pokazat na UE, k dokumentaciji (potrdilo o članstvu, zdravniško spričevalo, potrdilo o izpitu varnega rokovanja z orožjem - fotokopija potrdila iz dnevnika lovskega pripravnika, dokazu, da LD razpolaga oz. upravlja z loviščem - lahko koncesijska pogodba ali odločba o dodelitvi lovišča, fotokopija strani dnevnika pripravnika z nalepko za tekoče leto) bo dodal sliko, plačal takso in izdali mu bodo orožni list.
Tako pravi referentka na UE. Ne vem pa ali je praksa pridobivanja orožnih listi in nabavnih dovoljenj ista po celi Sloveniji. Naj bi oz. moralo bi biti tako. Omenjeni primer spada pod UE Celje.

luka_k
23. November 2010, 13:10
Tudi sam pri nabavi prvega kosa orožja dve leti nazaj nisem potreboval lovske izkaznice, s strani naše ld le potrdilo o članstvu.

206
23. November 2010, 16:39
Hvala,bomo videli kakšen bo sedaj odgovor na UE Trebnje.

ZR7
24. November 2010, 07:37
Hvala,bomo videli kakšen bo sedaj odgovor na UE Trebnje.

Bi moral biti pritrdilen, razen če ni kdo kaj rovaril po UE in jih prepričeval v take postopke. Kajti če velja eno za celo Slovenijo, bi moralo tudi za Trebnje!

muzikant
24. November 2010, 08:28
Lovska izkaznica nikakor ne more biti pogoj za izdajo nabavnerga dovoljenja.
Zadostni pogoji so:

1. da je dopolnil 18 let;

2. da ni zadržkov javnega reda; (Zor, 15 člen)

3. da je zanesljiv; (Zor, 16 člen)

4. da ima upravičen razlog za izdajo orožne listine(potrdilo o članstvu v LD)

5. da ima opravljen zdravniški pregled;

6. da je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem

Za nabavno lahko zaprosi še preden ima v celoti opravljen lovski izpit in še nima pogojev za izdajo lovske izkaznice.:icon_wink:

jagrBlaž
24. November 2010, 10:04
Lovska izkaznica nikakor ne more biti pogoj za izdajo nabavnerga dovoljenja.
Zadostni pogoji so:

1. da je dopolnil 18 let;

2. da ni zadržkov javnega reda; (Zor, 15 člen)

3. da je zanesljiv; (Zor, 16 člen)

4. da ima upravičen razlog za izdajo orožne listine(potrdilo o članstvu v LD)

5. da ima opravljen zdravniški pregled;

6. da je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem

Za nabavno lahko zaprosi še preden ima v celoti opravljen lovski izpit in še nima pogojev za izdajo lovske izkaznice.:icon_wink:

jaz sem pred 4 leti potreboval samo te pogoje kot jih je napisal kolega muzikant. lovskega izpita nisem imel še opravljenega v celoti, pri nas so mi dovolili kot pripravniku lovit samo na brakadah(zajca, lisico, šojo, vrano,itd..), ko sem opravil lovski izpit in podpisal zaprisego lovu sem takoj postal enakopraven član v lovski družini in si pridobil pravico lova na vso divjad. Kako imajo drugje pa ne vem, ampak koker vem jaz potrebuješ samo to kar je podal kolega muzikant za pridobitev OL, za lov na visoko divjad pa mislm da je prav da dobi lovec dovoljenje ko opravi izpit.

ZR7
24. November 2010, 12:03
Blaž, tvojo objavo sem skopiral tudi v temo o lovu pripravnikov in tam tudi repliciral.
Da bo tu le o pridobitvi orožja.

LP

PROF.racoon
24. November 2010, 14:27
Iz prve roke...

OL za šport sem posedoval že prej. Od tajnika LD sem dobil potrdilo o članstvu, šel na UE in brez problema dobil lovski OL. Nobenih vprašanj, pa kompliciranj...

Drugače pa se sklicuj na zakon in pogojih za pridobitev OL ....

Jaz imam kot pripravnik trenutno druge probleme ...

206
25. November 2010, 17:57
Takole,UE Trebnje ima neke svoje zakone


Ker pripravnik nima članske izkaznice ima pa vse ostale potrebne dokumente (potrdilo o članstvu v naši LD,zdravniški izpit,preizkus z orožjem,....) zahtevajo še številko lovišča,površino lovišča bruto in neto ter območje ki ga pokrivamo


Ni problema dat te podatke,itak so javni.Ampak ......


Butale :icon_confused:

PROF.racoon
25. November 2010, 20:10
Potem pa se sprašujemo, zakaj imajo v enih LD tako, v drugih pa spet drugače (npr. pripravniki in lov), če pa še država ni čista sama s seboj.

Včasih imaš občutek, da eni delajo kar nekaj po svoje in bi zato moral predelati vse zakone in podzakonske akte, da nas navadno rajo ne bi nategovali.

Ne prebira vsak tega foruma ali se pozanima kje drugje na internetu, pol pa pač upoštevajo pravila, ki jim jih drugi polagajo na pamet.

cvi5k
26. November 2010, 00:25
Takole,UE Trebnje ima neke svoje zakone


Ker pripravnik nima članske izkaznice ima pa vse ostale potrebne dokumente (potrdilo o članstvu v naši LD,zdravniški izpit,preizkus z orožjem,....) zahtevajo še številko lovišča,površino lovišča bruto in neto ter območje ki ga pokrivamo


Ni problema dat te podatke,itak so javni.Ampak ......


Butale :icon_confused:

Hehe, imate pa res neki zanimiv sistem...:icon_lol:
:icon_confused:

Pinkfloyd
16. March 2011, 01:04
Živjo,
kot (bodoči) pripravnik bi rad tudi sam pridobil lovski OL in vanj vpisal kos orožja. Zapletlo se je v moji LD, kjer pravijo, da moram najprej opravit lovski izpit, šele nato da grem lahko delat vse za OL. Do takrat da imam lahko samo dovoljenje za posest orožja.
Imam občutek, da me zaradi tega tudi nimajo namena spravit na preizkus znanja o ravnanju z orožjem že letos.

Prebral sem zakon in sam izpolnjujem vse pogoje.
A mi, prosim, kdo razloži, kaj je to zaen šmorn in če sploh obstaja kakšna razlaga za to?

jazbec
16. March 2011, 04:38
Ko boš sprejet v LD, od tajnika zahtevaj potrdilo da si član LD. S tem potrdilom nato na UO zaprosiš za izdajo orožnega lista.
LD nima nič z izdajo orožnega lista. Potrdilo da si član ti pa morajo izdati!

muzikant
16. March 2011, 08:44
Pristojni organ izda posamezniku dovoljenje za nabavo orožja, dovoljenje za nabavo streliva, orožni list in dovoljenje za posest orožja, če so izpolnjeni naslednji pogoji:

1. da je dopolnil 18 let;

2. da ni zadržkov javnega reda;

3. da je zanesljiv;

4. da ima upravičen razlog za izdajo orožne listine; (Članstvo LD)

5. da ima opravljen zdravniški pregled;

6. da je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem.

Pinkfloyd
16. March 2011, 12:37
Ja, muzikant, imaš prav, imam 5. točk, 6. bi pa rad še letos (čimprej) naredil.
Pa mi razlagajo, da itak ga letos ne bom dobil. Hvala za razjasnitev, jim bom moral tudi sam kaj razjasniti, se mi zdi. :icon_study:

muzikant
16. March 2011, 12:48
Ja, muzikant, imaš prav, imam 5. točk, 6. bi pa rad še letos (čimprej) naredil.
Pa mi razlagajo, da itak ga letos ne bom dobil. Hvala za razjasnitev, jim bom moral tudi sam kaj razjasniti, se mi zdi. :icon_study:

Mogoče še en namig, pozanimaj se o opravljanju izpita o varnem rokovanju z orožjem ločeno od lovskega izpita. :icon_wink:

Če izpolnjuješ pogoje zanesljivosti in JRM, boš pa videl v samem postopku pridobitve, marsikoga je čakalo kako presenečenje.

tica
16. March 2011, 13:00
Usposabljanje za varno rokovanje z orožjem bodo letos izvajale vse usposobljene članica /OLZ/ZLD/. Lovske družine na tečaj prijavijo pripravnike, ki letos vstopajo v članstvo. Razpise in izvedbo spremljajte na spletni strani LZS > za člane in opozorite tajnika na pravočasno prijavo. Pred tem lahko opravite zdravniški pregled.

JAKAJEŽ
16. March 2011, 17:52
Za izdajo OL ni dovolj potrdilo o članstvu,zdravniški,preizkus o ravnanju z orožjem,ampak tudi reg. štev. lovišča ali pa kopija koncesijske pogodbe(to velja za prvi kos lovskega orožja)-spremenjen zakon o izdaji OL:icon_study:

Tečaj o ravnanju z orožjem pa vsak opravi v sklopu opravljanja lovskega izpita.

LP

muzikant
16. March 2011, 19:07
Za izdajo OL ni dovolj potrdilo o članstvu,zdravniški,preizkus o ravnanju z orožjem,ampak tudi reg. štev. lovišča ali pa kopija koncesijske pogodbe(to velja za prvi kos lovskega orožja)-spremenjen zakon o izdaji OL:icon_study:

Tečaj o ravnanju z orožjem pa vsak opravi v sklopu opravljanja lovskega izpita.

LP


Ker zakon to bereš ?

muzikant
16. March 2011, 19:08
Za izdajo OL ni dovolj potrdilo o članstvu,zdravniški,preizkus o ravnanju z orožjem,ampak tudi reg. štev. lovišča ali pa kopija koncesijske pogodbe(to velja za prvi kos lovskega orožja)-spremenjen zakon o izdaji OL:icon_study:

Tečaj o ravnanju z orožjem pa vsak opravi v sklopu opravljanja lovskega izpita.

LP


Ker zakon to navajaš ?

tica
16. March 2011, 20:22
Tečaj o ravnanju z orožjem pa vsak opravi v sklopu opravljanja lovskega izpita.

LP
Izpit iz varnega rokovanja z orožjem je sestavni del praktičnega dela lovskega izpita, ki ga pripravnik opravi pred komisijo za teoretični del lovskega izpita. Zato je zaporedje izpitov vedno:

1. varno rokovanje z orožjem
2. praktični del lovskega izpita pri upravljavcu lovišča
3. teoretični del lovskega izpita pred izpitno komisijo, ki jo imenuje pristojni minister.

Kjer tega zaporedja niso spoštovali so naleteli na teževe pri prijavah, saj je pogoj prijave vedno uspešno zaključeno predhodno izobraževanje.

PROF.racoon
16. March 2011, 23:03
Ker zakon to bereš ?

Tudi jaz prvič slišim... :icon_question:

Drugače pa bi te morali v sklopu opravljanja izpitov na rokovanje z orožjem prijaviti TAKOJ ob prvi priliki. To je tedaj, ko imate skupno predavanje v vaši zvezi.

Nekateri so ti predlagali ločeno predavanje o rokovanju z orožjem, tako kot sem ga jaz delal za potrebe športa, preden sem postal pripravnik. To ti ODSVETUJEM, saj je minimalno 100€ dražje (stane 150€), predavanje v LD pa te stane samo 50€.

JAKAJEŽ
17. March 2011, 19:35
Ker zakon to bereš ?

Ne berem zakona,ampak odgovor na UE,saj je o tem pisal že 206 in to je sedaj preverjeno:icon_confused:

lp

JAKAJEŽ
17. March 2011, 19:43
Izpit iz varnega rokovanja z orožjem je sestavni del praktičnega dela lovskega izpita, ki ga pripravnik opravi pred komisijo za teoretični del lovskega izpita. Zato je zaporedje izpitov vedno:

1. varno rokovanje z orožjem
2. praktični del lovskega izpita pri upravljavcu lovišča
3. teoretični del lovskega izpita pred izpitno komisijo, ki jo imenuje pristojni minister.

Kjer tega zaporedja niso spoštovali so naleteli na teževe pri prijavah, saj je pogoj prijave vedno uspešno zaključeno predhodno izobraževanje.


Se strinjam,ampak ZLD je razpisala tečaj v mesecu septembru,praktični del je pri nas pred rokom za prijavo na teoretični del izpita,saj mora pripravnik iti skozi ves protokol dela pripravnika v lovišču.

lp

tica
17. March 2011, 19:59
Moram zapisati še bolj jasno. Usposabljanja in opravljanje izpita iz varnega rokovanja z orožjem mora pripravnik opravljati v okviru praktičnega usposabljanja. V praksi pomeni, da mora pripravnik, ki je ali bo sprejet v LD leta 2011, opraviti to usposabljanje v toku letošnjega leta.
Prav s tem namenom so tečaji razpisani po obdobju sprejema kandidatov v članstvo, večina pa jih bo izvajala v začetku poletja ali jesenskih mesecih.

JAKAJEŽ
18. March 2011, 19:42
V praksi pomeni, da mora pripravnik, ki je ali bo sprejet v LD leta 2011, opraviti to usposabljanje v toku letošnjega leta.



Pri nas je vsakemu pripravniku omogočeno,da usposabljenje opravi v trkočem letu(rokovanje z orožjem) teoretični del lovskega izpita pa spomladi naslednjega leta(pripravniki,kateri so bili sprejeti leta 2010 sedaj obiskujejo predavanja za lovski izpit),mislim,da se razumemo.

lp

Pinkfloyd
23. April 2011, 23:21
Mogoče komu še prav pride Skripta za usposabljanje za preizkus znanja o ravnanju z orožjem (http://dl.dropbox.com/u/9440830/SKRIPTA%2BUSPOSABLJANJE%2BKOMPLET%2B%2528JAN_10%25 29.zip) (klik).

Zazek
30. September 2011, 19:36
mene pa zanima koliko časa se čaka na orožni list....sem pa še pripravnik...hvala za odgovor...

MasterLesjak
30. September 2011, 20:46
jaz sem ga dobil v roku petih minut :icon_wink:

bolj dolgo boš čakal na nabavno dovoljenje (par tednov)

čot
30. September 2011, 20:50
verjetno misliš nabavno dovoljenje, tega potrebuješ najprej. Šele na podlagi tega in kupljenega orožja dobiš orožni list za posamezno orožje. Nabavno dovoljenje pa dobiš ko na upravni enoti izpolniš vlogo, priložiš lovsko izkaznico ( ali potrdilo o članstvu v Ld), potrdilo o zdravniškem in potrdilo da si opravil izpit iz varnega rokovanja z orožjem. V zasavju se plača še mislim da 36 e. In to je vse, kar moraš storiti ti. Potem to običajno traja en dva tedna ( če si biu priden) in dobiš po pošti nabavno dovoljenje z katerim greš potem v trgovino in kupiš puško. To pa moraš potem v mislim da 8 dneh obvezno prinesti na upravno enoto ( v torbi in ne na rami) pokazat in v roku pol ure dobiš orožni list. Tako stvari potekajo v Litiji.
Moraš pa preden prideš izpolnit vlogo na upravno enoto točno vedeti kakšno orožje ( mislim kal. ) želiš nabaviti. točno in ne kar nekaj in tudi potem dobiš nabavno dovoljenje za točno ta kaliber in nobenega drugega potem tudi s to vlogo ne moreš kupiti. Če se premisliš, moraš speljati ponovno postopek od začetka. Ti pa velja nabavno dovoljenje pol leta.

čot
30. September 2011, 21:00
še to sem misliu reči:
da v družinah pa pogosto veljajo neka kaubojska pravila oz. si prepogosto nekateri sproti zmišljujejo svoja pravila in grenijo življenje tistim ki se jih morajo potem držati in nič ugovarjati...
Jst na vašem mestu sploh ne bi nič razlagal v družini. Družina nima nič z nabavo orožja. Ko postaneš član lovske družine se pravi da si plačal članarino ti morajo na tvojo zahtevo izdati potrdilo o članstvu, ki pa je pogoj za nabavno dovoljenje. Morajo!!! V praksi pa vem da zna biti to tudi bistveno drugače. Nekje imajo celo interna pravila da moraš biti vsaj 6 mesecev pripravnik, preden zaprosiš za nabavno dovoljenje...Lahko se jim upreš (kar bi bilo za moje pojme in izkušnje edino prav) vendar se zna zgoditi da boš potem čakal še dlje...

Zazek
1. October 2011, 22:47
aha hvala za odgovore papirje sem na občini že dobil jutri pa še potrdilo o članstvu zdravniško potrdilo in varno rokovanje pa že imam.....hvala

Falco
1. August 2012, 22:30
Torej, jaz sem bil ta teden na upravni enoti, kjer sem zaprosil za orožni list. Normalno sem pač izpolnil vlogo za določen kos orožja, ko pa je prišlo do predložitve potrebnih listin (zdravniško spričevalo, potrdilo o opravljenem tečaju iz varnega rokovanja z orožjem, potrdilo tajnika naše LD, da sem član), mi je bilo rečeno, da bi po novem moral prinesti tudi kopijo koncesijske pogodbe naše LD, ali pa, da bi morala v tem potrdilu, ki mi ga je napisal tajnik, pisati neka številka te koncesijske pogodbe. Gospa sicer ni komplicirala in je rekla, da bo zadevo pač dala normalno naprej, je pa rekla naj prinesem to naknadno.

Ali je mogoče kdo seznanjen s to ''novo zahtevo'' in ali je na tem kaj resnice? Moram pa reči, da je gospa, ki je to opravljala, nadomeščala tisto upravno delavko(je bla glih na dopustu), ki ima ponavadi čez zadeve, ki se tičejo orožja. Je pa drugače delovala kot da ve kaj počne, razen tega, da je zahtevala tudi kopijo koncesijske pogodbe.

tica
1. August 2012, 22:42
Drži, UE zahteva tudi podatek o tem, da LD upravlja z loviščem. V ta namen je bilo prirejeno tudi potrdilo o članstvu, ki naj ti ga tajnik sprinta iz aplikacije Lisjak/članstvo/.

Falco
1. August 2012, 23:03
Tica, hvala za hiter in jasen odgovor

muzikant
2. August 2012, 08:03
Ker vse LD iz registra niso koncesionarji, z potrdilom izkažeš upravičenost do lovskega OL.