PDA

View Full Version : Komisija za kulturo in rukači



ZR7
17. October 2010, 09:00
Po predstavitvi poteka dogodkov (Petretič, Rotar) v zvezi z ustanavljanjem nove sekcije rukačev je tekla dolga razprava, v kateri so sodelovali skoraj vsi prisotni. Izoblikovalo se je mnenje, da je vodstvo LZS vedelo o aktivnostih, vendar jih ni pravočasno ustavilo in morebitne nesporazume razčistilo. Zdaj naj bi o pobudi nove sekcije, ki želi preiti v Komisijo za izobraževanje odločal UO LZS na septembrski seji.
Žal večini prisotnih na omenjenem ustanovitvenem občnem zboru sekcije oponašalcev jelenjega ruka in ostale avtohtone divjadi predhodno stvari niso bile celostno predstavljene.
M. Petretič je povedal, da je razočaran nad vodstvom LZS in pismom predsednika. Očitno je, da se zadeve jemljejo prelahko in neodločno, zato prihaja do nesoglasij. Tudi E. Krašna je nad omenjenimi dogodki razočaran. To je katastrofa, je dejal in nadaljeval, da nima več volje sodelovati, saj vodstvo očitno ne ve oziroma ne želi vedeti, da so rukači ves čas del Komisije za lovsko kulturo.
V razpravi so sodelovali tudi I. Hozjan, F. Kene in O. Rettinger, ki je poudaril, da so bili člani komisije v teh letih celo mnenja, da se daje rukačem preveč podpore (moralne in materijalne).
V času omenjene razprave je M. Fortin, kot predsednik Komisije zaradi vsega povedanega ponudil odstop. Prisotni so soglasno zavrnili ponujen odstop in so predsedniku Fortinu izrazili vso podporo.
M. Fortin je še enkrat poudaril obžalovanje nad dogodki, predvsem pa nad potekom, saj niso v čast tovariškim odnosom. Še enkrat bo vodstvo zveze prosil za organizacijo sestanka obeh strani, kjer naj se razčistijo stvari. Glede na usmeritev UO septembrske seje bo komisija nadaljevala z aktivnostmi: skupen sestanek, poizvedba o nadaljevanju aktivnosti rukačev, priprava finančnega in vsebinskega dela, ustanovitev OO evropskega prvenstva, izdelava finančnega predračuna; v primeru nezadostnega zanimanja rukačev pa komisija predlaga, da se EP v Sloveniji za leto 2011 odpove.


To je citat zapisnika 10. seje komisije za kulturo z dne 21. 9. 2010.
Čudovito opisuje črno na belem kakšno je razmišljanje funkcionarjev v komisijah in kakšen je njihov odnos do posameznikov volonterjev, ki se z lastnimi sredstvi trudijo prispevati k ugledu Slovenskega lovstva in gojenju določenih spretnosti. Odnos je kratkomalo fevdalni napram tlačanom.
Lahko se le vprašam kaj hudiča si ti funkcionarji mislijo da so?! In za povrhu potem sprožijo še celo kampanjo, kar lahko beremo tako v Fortinovem uvodniku v zadnjem Lovcu kot tudi Rotarjevem skrivljenem poročanju z dogodka.
O vsem tem sem se dokaj pozanimal in bom naredil analizo nesposobnosti funkcionarjev in plačancev, njihovem namernem zavajanju ali nepoznavanju osnovnih organizacijskih shem Slovenske lovske organizacije pa še kaj umazanega se najde, a čakam pripravljenost, da se dokaze pokaže javnosti. Skratka, če mene vprašate, fej in fuj!

ZR7
27. October 2010, 10:17
Izvajanja komisije za lovsko kulturo in njihovega predsednika Fortina so dobila svoj odmev. Na portalu smo objavili dva prispevka, ki sta bila poslana Lovcu v objavo. Enega je spisal mag. Krope, drugega jaz, jih je pa po mojih informacijah še nekaj. Kaj bodo objavili, glede na to, da je v zgodbo vpleten tudi novinar Lovca, bomo pa še videli.
Kakorkoli, tu jih lahko berete brez, da bi kdorkoli objavo blokiral.


http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=817&Itemid=53
http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=819&Itemid=53

Sraka
27. October 2010, 16:37
ZR7 zapiše:
Izboljšanje odnosov pa pričakuj takrat, ko boš spoznal in cenil, da lovci posamezniki pripadajo zgolj in samo svoji lovski družini katere člani so. Pa še to samo v okviru lovišča in zakonsko usklajenih Pravil LD. Do vseh ostalih organizacij, najsi bo to sama LZS ali njene komisije nimajo prav nobenega organizacijskega razmerja in nobene obveze. Posamezniki NISO člani LZS in vse komisije, ki se okoriščajo z njihovim prostovoljnim delom, so jim za ta prispevek lahko samo hvaležne, ne pa da jih smatrajo za nekakšne tlačane, sebe pa za valpte z bičem s katerim pokajo in zahtevajo, da je vse po njihovem.
_____________

To je temeljno bistvo razmerij v slovenski lovski organizaciji, ki je stalno in namerno spregledano. Osnovna in temeljna organizacija je Lovska družina, ki je v današnjem sistemu funkcioniranja LZS popolnoma odrinjena in so na njeno mesto postavili ZLD-je, ki pa bi morali biti ali bi smeli biti le organizacijski in mobilizacijski ter logistični instrument aktivnosti LD na nekem področju. In to ne velja le za izvajanje na nivoju LZS dogovorjenih aktivnosti, temveč za celoten notranji društveni in mobilizacijski ustroj funkcioniranja LZS.

main757
27. October 2010, 21:32
Nek predsednik sekcije na lastno pest želi spreminjati notranji ustroj LZS. Potrebno bi ga bilo odstavitit in postaviti novega predsednika sekcije.
LP

ZR7
28. October 2010, 06:52
Nek predsednik sekcije na lastno pest želi spreminjati notranji ustroj LZS. Potrebno bi ga bilo odstavitit in postaviti novega predsednika sekcije.
LP

Sekcije?
Kaj pa je to sekcija v LZS? Prvič slišim za to organizacijsko strukturo.:icon_eek:

Ko to razjasniva, bova pa naprej lahko o odstavljanju razmišljala!

Lojzes
28. October 2010, 09:41
Lovska organizacija je od vseh nas. Kadar gre beseda o njej pomislimo še na sledeče:
Posamezno vejico se zlomi zlahka, povezano v snop se ne zlomi nikoli. Povezujmo, delajmo močan snop.

ZR7
28. October 2010, 11:21
Lovska organizacija je od vseh nas. Kadar gre beseda o njej pomislimo še na sledeče:
Posamezno vejico se zlomi zlahka, povezano v snop se ne zlomi nikoli. Povezujmo, delajmo močan snop.

Fašistična logika trdne butare zaradi nje same mi ni bila nikoli blizu.
In lovska organizacija, ne da je samo od nas vseh, temveč je zaradi naše dejavnosti na nek način od vseh državljanov in prostoživečih živali če ne celo od vseh zemljanov.
Razmišljati je potrebno o naši upravičenosti obstoja in ne o lojalnosti zaradi nje same.
In močan snop, kakor že praviš, bomo naredili le z jasnimi in razčiščenimi odnosi med nami samimi in ne z izločanjem. Sva pa s tem že na področju filozofije in se prosim vrnimo na "Komisijo za kulturo in rukače".

Še vedno čakam odgovor, kaj je to Sekcija v organizacijski strukturi LZS!

muzikant
28. October 2010, 12:33
Je interesna skupina znotraj posamezne komisije.

Po domače pa način, da bi Gril&Co pristavili svoj lonček pri financiranju.:icon_wink:

jancar
28. October 2010, 14:15
Se mi je zdelo , da tuki neki smrdi :icon_wink:

main757
28. October 2010, 22:01
Sekcije?
Kaj pa je to sekcija v LZS? Prvič slišim za to organizacijsko strukturo.:icon_eek:

Ko to razjasniva, bova pa naprej lahko o odstavljanju razmišljala!

Zr7, preberi si prvi stavek modrega teksta, ki si ga objavil. Ne mene spraševat o stvareh, ki jih objaviš.

ZR7
29. October 2010, 07:27
Zr7, preberi si prvi stavek modrega teksta, ki si ga objavil. Ne mene spraševat o stvareh, ki jih objaviš.

Main, dobro preberi jasno napisan tekst. Tisto je citat zapisnika. V njem piše bedastoča o sekcijah. Jaz se pa dobro zavedam, da takega umetnega in z zakonom neskladnega telesa v organizacijski strukturi LZS enostavno NI in ne more biti. Zato sem te tudi pozval, da mi definicijo tega pokažeš in dokažeš. A ne moreš, ker to ne obstaja. Gre enostavno za razumevanje osnovnih temeljnih elementov organizacijske strukture Slovenske lovske organizacije, ki je žal velika večina lovcev sploh ne pozna in očitno marsikateri funkcionar tudi noče poznati, ker potem ne bi mogli več ribariti v kalnem.

Muzikant in Jančar, kot sem obljubil sem se pozanimal o teh zadevah in videl kar nekaj dokumentov in pisem. Da imata prav, očitno je šlo in še gre za pristavljanje piskrčkov. Ampak osebe sta pa popolnoma falila. Gril & co., kot pišeš Muzikant so finance celo pridobili in so imeli celo že zagotovljena sponzorska sredstva in elitno lokacijo za evropsko prvenstvo. Žal je vse to padlo v vodo zaradi komisije za lovsko kulturo, ki organizacij takih dogodkov očitno ni sposobno.
Toliko o mojih informacijah. Če se bodo zadeve zaostrovale imam obljubljeno objavo teh dokumentov, a upam, da bodo našli kompromis in vsaj na nekakšni sprejemljivi ravni organizirali evropsko prvenstvo. Na tistem nivoju, kot bi lahko bilo, pa ne bo, ker je za organizacijo takega dogodka in rezervacijo elitnih lokacij in s tem pridobivanjem določenih sponzorskih sredstev enostavno že prepozno in so bile rezervacije kot sredstva že odpovedana, ker jih zaradi nepripravljenosti komisije enostavno ni bilo moč potrditi.
Lokalna veselica na Snežniku pa seveda je še lahko.

Lojzes
29. October 2010, 11:12
ZR7 se je zapisalo: Fašistična logika trdne butare zaradi nje same mi ni bila nikoli blizu.

Tole jemljem kot nevljudno in nekulturno podtikanje.

Povezovanje mi pomeni takšno vsakodnevno dejavnost vsakega od nas, ki krepi našo organizacijo, ker sledimo povsem drugim, plemenitim ciljem. To počnemo tudi na povsem drug način. Vsaka naša aktivnost, tudi delo v organih, vse odločitve, javno nastopanje, pisana in drugače izgovorjena beseda naj bodo vredni najboljšega iz našega poslanstva.

Čisto prepričan sem, da tako zavedanje ne dopušča lojalnosti v slabem smislu te besede. Obratno, lažje bomo kaj razčistili, manj bo neustvarjalnih konfliktov.

Take pozitivne povezovalnosti pogrešam tako ob branju zapisnika komisije, kot v naših kasnejših reakcijah v tem forumu.

Le to sem hotel povedati in nič dugega, no. Potem pa sklepanje na fašizem in ne vem kaj še... Res, ni treba.

ZR7
29. October 2010, 12:51
Lojzes, če sem te s tem pisanjem užalil, se ti opravičujem in sprejemam tvojo obširnejšo razlago.
Repliciral pa sem tako kot sem, ker si tako nazorno opisal ravno fašističen simbol, le sekirica je še manjkala.:icon_wink:

Alergijo na pozive k enotnosti imam pa ravno zato, ker se z njimi v naši organizaciji vse prevečkrat zakriva slabosti in tiša kritiko. Sam sem prepričan, da v urejenih razmerah in jasnih vizijah ne bi potrebovali pozivov k enotnosti, ker bi bili enotni že zaradi usklajenosti delovanja in jasnih pogledov kaj kot lovci sploh želimo doseči.

Tudi v konkretnem primeru iz naslova teme, namesto, da bi priznali, da povezava komisija za kulturo in tekmovalci ne funkcionira več dobro in bi poiskali oz. priznali voljo tekmovalcev da poskušajo delati v za njih sprejemljivejši povezavi, rajši vpijejo da tekmovalci rušijo to enotnost in se vseprek obtožujejo in navajajo izmišljene organizacijske oblike in neobstoječe zapisnike oz. obveze, itd., itd....

Torej Lojzes, upam, da je šlo med nama zgolj za nesporazum in ni hude krvi.

LP

MilanK
29. October 2010, 19:23
ZR7, zakon o društvih ne ureja podrobno notranje organizacije zveze, to lahko skladno s tem zakonom LZS sama uredi. Torej sekcija rukačev, če bi do njene ustanocvitve prišlo, bi bila z zakonom povsem skladna, lahko pa bi bila neskladna z notranjim pravnim redom LZS. Zakaj se bi oklepali nekih stalnih komisij, tudi te bi se morale spreminjati glede na potrebe časa. Tudi GZS pozna razne sekcije, pa zaradi tega njen sistem ni razpadel, temveč ukrepil, saj so s tem prišli bolj do izraza posamični interesi manjših podjetnikov in mikro ali družinskih podjetij, tukaj pač gre za rukače, smisel in cilji sekcije pa je enak. Kaj bi pa bilo narobe, če bi se znotraj komisije formirala sekcija rukačev, ki bi bolj strokovno delalala na področju članov, ki se ukvarjajo z oponašanjem jelenjega ruka. V tem ni nič kaj slabega, saj sekcija deluje znotraj sitema LZS in ne izven njega. Na forumu smo vedno zagovarjali napredek, tudi to je lahko napredek. Organizacija mora biti prilagodljiva in ne okorela. Problem LZS je prav v njeni okoreli organizaciji, ki ni prožna, v vsaki noviteti pa se vidi nekaj slabega, nekaj kar ruži njeno notranjo organizacijsko strukturo. Tudi strelska liga Forum lov je novost in ne moremo reči, da ta ruši LZS, ampak jo pozitivno dopolnjuje. Tudi ekipa Foruma je imela težave in jih verjetno ponegod še ima, ker je OLZ niso sprejele, itd. Sam menim, da ni nič kaj narobe, če se rukači znotraj LZS organizirajo kot sekcija in zakaj bi njim to sploh preprečevali.

Lojzes
29. October 2010, 23:12
ZR7, ne bo hude krvi, kdo bi to potreboval.

Enotnost me sploh ne zanima, ona bi pa bila lahko nekaj na poti k kakšnemu izmu.

Povezovanje potrebujemo zaradi bogastva različnosti. Če različnosti povežeš v rezultat, ki prispeva k skupnemu dobru, dobiš pravo novo vrednost.

V obravnavanem primeru rukačev je izraženih kar nekaj različnosti. Jaz nekaj teh lovskih kolegov poznam zelo dobro. Vem, da so s srcem pri stvari. Zato mi je veliko do tega, da tudi v tem primeru ustvarjamo razmere in razmerja, ki bodo njihovo delo povezovale v skupno zakladnico lovske organizacije.

ZR7, menim da se midva sedaj razumeva. Res bi želel, da bi tudi drugi akterji tega problema naredili potreben napor in v strpnem pogovoru poiskali najboljše v njih in v nas, zaradi njih in zaradi nas.

To dolgujejo, dolgujemo naši organizaciji, zadolžili so nas naši dedi. Manj kot smo podedovali pa res ne smemo zapustiti sinovom.

A ne?

ZR7
30. October 2010, 06:39
Lojzes, hvala za sprejetje pipe miru.:icon_wink::icon_lol:

Da MilanK, se strinjam.
Sedaj pa malo informacij, da bo slika jasnejša.
Pod prvo, mi ni jasno, kako se lahko ustanovi sekcija iz lovcev posameznikov, ki kot vemo enostavno niso člani LZS. Varianta bi bila, da se skupina posameznikov organizira, registrira kot društvo in taka sprejme v članstvo LZS. A bi bilo to nekam nesmiselno, vsaj po mojem občutku, saj bi potem imeli nebroj takih društev in ukvarjanja z nepotrebnimi formalnimi zadevami.
Elegantneje se mi zdi, da se ljudje združujejo kar tako na podlagi skupnih interesov in prispevajo po svojih močeh. Komisije pa naj bi pomagale, da te dejavnosti lažje potekajo. In tu ne vidim nobenih trdnih zavez posameznim komisijam. Za delo na taki osnovi je potrebna le dobra volja, za katero predvidevamo da jo nudijo ti volonterji in elastičnost komisij. No, seveda je treba upoštevati, da morajo komisije izdelati vsebinske in finančne plane in se potem deluje v okviru teh zmožnosti. A ko neka taka skupina širi ali prilagaja svojo dejavnost, je ne sme komisija ovirati in kuhati zamer, če preidejo na področje druge komisije. V konkretnem primeru pa je prišlo še do zamer med akterji zaradi starih in novih grehih in nesmiselno je sedaj na silo vzdrževati to povezavo. Kot bi na smrt skregana zakonca hoteli po vsej sili pobotati. Kakšen pa bo rezultat? Prej ko slej bo eden od njiju obležal na kuhinjski mizi z nožem za kruh med rebri. Naj gresta vsak svojo željeno pot in srečno živita in delata naprej!

MilanK, kar se tiče tvojega izvajanja sekcij v LZS sem osnovni pomislek že napisal zgoraj. Pa ga dajva malo na stran in poglejva podatke, oz. informacije na postavki, da bi bila ustanovitev take sekcije možna.
- Nikoli ni bila taka sekcija ustanovljena v okviru komkisije za kulturo ali kakšne druge komisije.
- Nikoli ni ta komisija naredila nobenih Pravil, kljub obljubam.
- Nikoli niso tekmovalci rukači šli skozi kakršenkoli formalni postopek sprejema v tako sekcijo.
- Nikoli niso videli omenjenih Pravil, kljub temu da so zanje menda prosili.
Če bi že sprejeli postavko, da bi bila sekcija posameznikov nečlanov možna (pa po mojem ni), bi morala komisija vsaj za te formalnosti poskrbeti. Zato pa je Krope napisal, da pričakuje, da bodo ustanovitelji poskrbeli za jasna Pravila in pozitivno delovali.

In še enkrat bistvo:
Svoboda združevanja. Četudi bi se tekmovalcem zamerilo le to, da je neko nesrečno nedeljo goska v sosednjem ribniku zaplavala na drugi breg kot ponavadi, je njihova pravica, da se sami odločajo kako in kje bodo delovali. Še posebej zato, ker komisija ni nikoli poskrbela za kakršnokoli formalno zavezo. In ker je menda Fortin na vsa prigovarjanja, da se pravočasno lotijo priprav na organizacijo evropskega prvenstva vedno odgovarjal da "prehitevajo". Ko je zaradi zamude padla v vodo rezervacija elitne lokacije in z njo povezana sponzorska sredstva, se je pa šele zbudil. A le z očitki za tisto, kar je sam onemogočil.

Mogoče to izgleda kot navijanje za eno stran. A brez skrbi, tudi rukače bi "opljuval", če bi se mi zdelo da kršijo zakonodajo in se okoriščajo na račun drugih in če bi bili oni krivi za izgubljene priložnosti.

Mislim, da je velika škoda že povzročena. Ali bodo uspeli rešiti, kar se rešiti še da, je pa odvisno od pripravljenosti ljudi v komisijah. Glede na zapisnik seje UO, je bila žoga poslana komisiji za kulturo, a rezultat očitno na podlagi sklepa iz seje te komisije je bil ultimativno pismo, ki ga je Fortin poslal "vsem rukačem". Ne vem kako se bo razpletlo, ne vem.:icon_confused: To pismo je očitno razmere še zaostrilo in moje mnenje je, da morata ta dva "zakonca" čimprej narazen!

MilanK
30. October 2010, 08:44
ZR7 drži, da so članice LZS LD in druga društva, vendar smo s tem posredni člani tudi člani LD-jev in drugih društev. Tudi lovski strelci niso neposredni člani LZS, pa so njo kljub temu na svetovnem prvrnstvu zastopali. Tako pač je. Imaš pa popolnoma prav, da bi sekcija rukačev morala pripraviti pravila in v njih opredeleiti svoje delovanje. Pravilno tudi razmišljaš, da bi rukači lahko ustanovili svoje društvo in se kot društvo včlanili v LZS, vendar bi potem prišlo do ustanavljanja raznovrstnih društev in njihovega včlanjevanja v LZS. To bi stvari samo še bolj zakompliciralo in na kaj takega LZS niti ni pripravljena. Zato se mi zdi bolj smiselno in primerno, da rukači delujejo kot interesna skupina (sekcija) v okviru komisije za kulturo, kot da da bi ustanovili svoje društvo. Seveda pa morajo prej sprejeti pravila svojega delovanja, pri tem pa njim mora pomagati tudi LZS s svojo komisijo in strokovno službo.

ZR7
30. October 2010, 19:12
... Seveda pa morajo prej sprejeti pravila svojega delovanja, pri tem pa njim mora pomagati tudi LZS s svojo komisijo in strokovno službo.

No pri tem pa se pojavi zanimivo vprašanje. Pa ne samo pri rukačih, temveč pri vseh podobnih skupinah, ki sodelujejo pri kakšnih komisijah ali kar direktno za LZS.
Namreč kakšna Pravila in kakšno veljavo imajo potem ta pravila? Jasno je, da Pravila (statut) določenega društva zapade pod zakon o društvih, ki jih zapoveduje in zapoveduje tudi kaj morajo nujno vsebovati.
Ker pri skupinah, o katerih se pogovarjamo ne moremo govoriti o društvu, torej pravni osebi, kakšna Pravila naj bi potem sploh imeli in zakaj sploh kakšna. V tem primeru lahko govorimo samo o moralnih zavezah in dobrih ali slabih odnosih.

MilanK
30. October 2010, 21:40
Morda poslovnik o delu sekcije rukačev LZS. Imamo tudi pravilnik o lovskem strelstvu, pa še kakšnega, zakaj ne bi mogli imeti še prej omenjenega poslovnika. Kako je z moralo, dobro prakso in običaji pa je nam vsem skupaj znano, da je na zelo nizkem nivoju, o čemer je pisalo tudi častno razsodišče in še kdo na tem forumu. Če zadeve niso urejene, potem si pač prepuščen dobri volji tistih, ki o tvojih aktivnostih in programih odločajo. Kam je to pripeljajo rukače pa je tebi najbolj znano, saj si o tem največ napisal. In načelno se z vsem, kar si napisal, tudi strinjam. Edino glede ureditve statusa rukač znotraj LZS pa imama različna mnenja in tako je tudi prav. Bolj ko bomo o tem problemu pisali, prej se utegne razrešiti, to pa menim, da je naš skupni interes in cilj. Rukači pač morajo biti naš ponos, enako rogisti ali še kakšne druge skupine, ki delujejo na področju lovske kulture. Gre v bistvo za našo lovsko in nacionalno kulturno dediščino in glede te se lahko slovenski lovci primerjamo tudi z največjimi narodi Evrope. In zato hvala vsem, ki skrbijo, da ta kultura ni šla v pozabo in da se je ohranila vse do današnjih dni. Upam, da se bo tudi v bodoče.

Sraka
31. October 2010, 06:13
Fantje malo umirite konje. Že tako imamo vse prenormirano in človek dobi vtis, da če nekaj ni nekje napisano in natančno določeno, potem sploh ne vemo več prav funkcionirati.

Glede sekcij in podobnih organizacijskih oblik funkcioniranja določenih interesnih skupin pa ni prav nobene potrebe, da bi to moral posebej določati nek splošni akt, temveč je dovolj že ustrezen sklep pristojnega organa organizacije.

Pravni red je seveda temelj funkcioniranja neke organizacije, ko pa se ta spremeni v diktaturo prava, potem pa nastopijo velike težave. In v LZS opažam prav to. Vrh LZS z vsemi izvoljenimi in imenovanimi organi je postal ujetnik mnenj in stališč pravne komisije. In tako pravna komisija v določenih primerih posega celo v področja za katera niti ni pristojna in strokovno usposobljena.

Vsak funkcionar in vsak izvoljen ali imenovan kolektivni organ mora biti na svojem področju strokovno in funkcijsko avtonomen in mu mnenja ter stališča pravne komisije služijo le kot usmeritve ter pomoč pri določenih konkretnih vprašanjih.

Sedaj pa imamo situacijo, da če bi se lotili kuhanja kisle juhe, bi najprej zahtevali mnenje pravne komisije kaj in koliko česa dati v lonec, koliko časa mešati in na kako močnem ognju kuhati, da bo kisla juha skladna z zakonom. Malo za šalo, Vendar razmere so pač takšne.

tica
31. October 2010, 12:03
Sraka, pod tvoje pisanje se podpišem. In tudi sam ne razumem, zakaj v tej zgodbi sploh gre. Da je ogenj premočan pri kuhanju te kisle juhe mora biti jasno vsakomur, še bolj pa neusklajene sestavine, preden smo jo na ogenj pristavili. Naj se fantje usedejo in pogovorijo, če pa je potrebna čvrsta beseda predsednika LZS pa naj jo izreče. V dobro lovske kulture, s katero tako radi mahamo po Evropi.

ZR7
31. October 2010, 12:21
Ta zadnja mnenja, za katera moram priznati, da imajo v sebi dovolj modrosti, me prepričujejo, da so imeli "rukači" prav, ko so si (sami samo sebi) izpisali nekakšna Pravila, ki so temeljila bolj na častni izjavi in podpisu, da se zavezujejo k skupnemu delovanju. Pač nekaj slovesnega, kar bi dopolnilo stisk rok poštenjakov in ljudi dobre volje in nekakšne zapisane usmeritve delovanja. Sedaj pa jih ravno komisija nekaj rine k pravnostatutarni komisiji, da jim zapiše pravila. Kaj o tem meni le ta, ne vem, bomo pa menda dobili na to temo pisanje predsednika komisije Šuštariča v naslednjem Lovcu.

Še vedno pa se mi postavlja nekakšno temeljno vprašanje. kako lahko katerikoli akt LZS predpisuje ali usmerja delovanje posameznika?!

Še najboljša rešitev pri podobnih delovanjih se mi zdi, da skupine svoje notranje odnose in organizacijske oblike regulirajo po svoji želji, LZS, oz. njene komisije, pa se z njihovimi predstavniki dogovorno usklajujejo k skupnemu sodelovanju. Ali je to sodelovanje zapisano v obliki medsebojnih pogod ali le v obliki sklepov v zapisnikih sej komisij, pa je pravzaprav vseeno in postransko.

Veper
31. October 2010, 13:54
Še dobro,da ljudje ki vidijo v tekmovalnem rukanju promocijo samega sebe (pa sami nikoli niso in ne bodo rukali) ne začnejo postavljati pogojev kje, kdaj in predvsem pod čigavo taktirko in za čigav račun bodo rukali pravim jelenom. :icon_lol:Hvala bogu pravim jelenom rukanje pomeni ljubezen, pa ne do rukanja ampak do košut. In hvala bogu da le te ocenjujejo kateri je najboljši in kateremu se podo podale. Borbe pa so čiste in brez spletk, lahko pa tudi smrtonosne za akterje. Kako čudovito dogajanje v naravi.

MilanK
31. October 2010, 15:02
Legitimnost (verodostojnost, upravičenost, sprejemljivost) organizacije oz. njenega vodenja je izražena kot skladna interesna volja med organizacijo in njenimi člani/cami.

Legitimno vodstvo organizacije je vodstvo po volji članstva, ki se sklada z potrebami, interesi itd. članov/nic ali drugače povedano skladnost volje med posameznimi članicami in delovanjem organizacije. Organizacija in njen notranji red se med seboj prepletata, povezanost pa se kaže v tem, da je vsaka organizacija urejena z ustreznimi pravili in da je razmerje med organizacijo in njenimi člani prav tako urejeno z ustreznimi notranjimi pravili. Organizacije brez pravil ni. Organizacija torej obstaja in deluje po ustreznih notranjih pravilih, povezanost se kaže v notranji ureditvi organizacije in po pravnem vidiku razmerja med organizacijo in njenimi članicami. Pravila oblikuje in postavlja organizacija po pooblastilu njenih organov. Pravila notranjega reda so nasproti organizacije relativno samostojna. Organizacija oblikuje notranji pravni red, ta pa zavezuje tudi njene organe in njene članice. Npr. OZ sprejema temeljni akt (pravila-statut) in druge splošne akte s čimer zavezuje sebe in druge /člane oz. članice/. Vse to velja, dokler velja njen notranji pravni red. Pravila organizacije preprečujejo arbitrarno in samovoljno delovanje organov. Organizacija in njen notranji pravni red (pravila) imata različne vsebine in vloge, odvisno od stopnje priznanja in spoštovanja pravic članic.

Ali se akt imenuje sklep ali kako drugače niti ni pomembno, bistvena je njegova vsebina in če je predmet le-te npr. ustanovitev sekcije rukačev, potem je tak sklep splošni akt določenega /pristojnega/ organa LZS, ki na splošno opredeljuje delovno področje in pogoje ter način delovanje sekcije (interesne skupine) rukačev. Kar se tiče posameznikov in njihovih ravnanj, pa je treba reči, da se posameznik pač mora ravnati skladno s pravnim redom države, v kateri se nahaja, če pa je član kake organizacije, pa skladno z notranjim redom organizacije, katere član je. Seveda se posameznik sam odloča ali bo ali pa ne bo deloval na določenem področju organizacije, ko pa se odloči, da bo deloval, pa je dolžan upoštevati notranja pravila organizacije, saj drugače organizacija ne more delovati. Vladavina notranjega reda organizacije je temeljni pogoj za njeno delovanje. Kjer tega ni, je anarhija, nered, zmešnjava. "Se ne ve kdo pije in kdo plača".

Sicer pa se načelno strinjam s tem kar sta v zadnjih pisanjih napisala ZR7 in Sraka.

ZR7
31. October 2010, 15:40
.. Kar se tiče posameznikov in njihovih ravnanj, pa je treba reči, da se posameznik pač mora ravnati skladno s pravnim redom države, v kateri se nahaja, če pa je član kake organizacije, pa skladno z notranjim redom organizacije, katere član je. Seveda se posameznik sam odloča ali bo ali pa ne bo deloval na določenem področju organizacije, ko pa se odloči, da bo deloval, pa je dolžan upoštevati notranja pravila organizacije, saj drugače organizacija ne more delovati.....

No pa prihajava na stično točko.

In iz nje izhaja moje "provokativno" in temeljno vprašanje:

Ali je posamezen lovec (nefunkcionar) član LZS in s tem njenih komisij, ali ne?




.
.

MilanK
31. October 2010, 19:49
ZR7: "Ali je posamezen lovec (nefunkcionar) član LZS in s tem njenih komisij, ali ne?"

O tem smo že pisali, da so članice LZS LD in druge organizacije in da smo lovci prek svojih LD posredni člani LZS. A če LZS ustanovi kakršno koli sekcijo /interesno skupino/, potem so člani sekcije pač dolžni upoštevati pravila LZS. Tudi strelska ekipa LZS, ki se je udeležila svetovnega prvenstva, se je dolžna ravnati po aktih LZS, ki urejajo lovsko strelstvo. Tudi člani te ekipe niso neposredni člani LZS, ampak posredni. Seveda pa LZS ne more nikogar prisiliti, da bi deloval v njeni ekipi ali kulturni skupini. Če ima LZS strelsko ekipo in kulturne skupine, potem je za te dolžna poskrbeti in urediti pogoje za njihovo delovanje, saj slednji ne zastopajo oz. predstavljajo svoje LD-jev iz katerih prihajajo, temveč LZS. Tudi športniki niso neposredni člani olimpijskega komiteja ali ŠZS, ko pa so na podlagi rezultatov izbrani v državno reprezentanco in ko so v njej, veljajo za njih pravila OK oz. ŠZS in ne morda pravila klubov iz katerih prihajajo. Ekipa ali kulturna interesna skupina, ki zastopa LZS ima pravico predlagati, da se njen status delovanja uredi. O predlogu in ureditvi statusa pa odločajo pristojni organi ali komisije LZS, slednja tudi določi ali opredeli katere kulturne skupine bo imela. Če je v interesu LZS, da ima skupino rukačev, potem je njihove delovanje pač dolžna urediti. Da se to področje uredi pa lahko predlagajo tudi rukači in v tem ne vidim nič kaj spornega.

ZR7
1. November 2010, 17:24
MilanK, tega o nekakšnih posrednih članih ne kupim.
Član si ali pa nisi! In to samo član brez kakršnihkoli pridevnikov in nič drugega.

Je pa zanimiva primerjava s športniki in bi bi lo fino videti, na kakšen formalen način imajo tam urejena razmerja. Predvidevam, da gre kar za kakšne pogodbe. Bodisi med športnikom posameznikom in npr. Olimpijskim komitejem ali pa športnim društvom v katerem je športnik in komitejem oz. reprezentanco ipd.

Če zrcalimo na našo zgodbo nam tu manjka športno društvo, torej LD, ali pa pogodba med posameznikom in LZS.
Pa ne gre sedaj zato, da bi hotel zadeve na silo formalizirati. Preprosto gre za to, da sedaj to sploh ni nič urejeno, skupino prostovoljcev pa so funkcionarji opljuvali, ko so hoteli sami bolje poskrbeti za svojo dejavnnost. To je tisto, kar je še kako narobe!

Če kdo pozna zgoraj omenjene odnose v športu, se priporočam, da zapiše.

Lectograjski
3. November 2010, 11:51
Ko berem vse to v zvezi z "rukači" si ne morem kaj, da si ne bi zastavil vprašanje, zakaj tako majhen, nepomemben in lahko rešljiv problem povzroči toliko slabe volje, pisanj, replik in razočaranj. Ali je naša krovna organizacija sploh še sposobna taka kot je, normalno funkcionirati. Kako je možno, da relacija Predsednik LZS - Upravni odbor - predsednik "neke" komisije ne funkcionira. Kaj bi se šele zgodilo, če bi se pojavilo več takih situacij.
Odgovor je na dlani. LZS organizacijsko in kadrovsko ni več kos vprašanjem sedanjega časa. Zastareli, neskladni z pozitivno zakonodajo, neživljenjski pravni akti, vehementno vztrajanje pri starem načinu delovanja, prevelika moč predsednikov nekaterih komisij in še bi lahko našteval.
Lovskih družin in njihovih članov pa kot da sploh ni. Ne obstajajo! Pa lovski zakon verjetno tudi ne obstaja. Obstajajo pa OLZ in njeni predstavniki. Ti so nad zakonom in nad nami vsemi. Oni vodijo ta ples v naši krovni organizaciji, da o igralcih v zakulisju sploh ne govorim.
Rukači rukajo, karavana pa gre dalje.

ZR7
3. November 2010, 12:03
Lectograjski, ne samo dobro vprašanje, tudi dober odgovor si postavil. Podpišem.
In ravno zato je potrebno ta za Slovensko lovstvo na prvi pogled obstranski problem postaviti pred oči javnosti.
Bojim pa se, da ta, predvsem lovska, bistva ni sposobna videti.:icon_redface:

ostrostrelec.pero
3. November 2010, 13:14
Hvala bogu da je še kdo spregledal(tukaj mislim lectograjskega) kje je srž vseh problemov v lovskem življenju. V OZ ali kot jih imenujemo v zld-jih. Poglejte vse moje linke in boste videli da to govorim od prvega dne prijave na forumu. Oziroma ne toliko te organizacije, kot njihovi večni priskledniki in v ŠE VEDNO ŽIVEČI IN ENAKO MISLEČI JUGOSLAVIJI.
Ampak kdo je to neki pero da se zaletava v naše vsemogočne riti, ki so za vedno prilimane na funkcijske stolčke na LZS-ju in njenih komisijah.
Samo poglejte, tisti ki spregledajo so samo en mandat na funkciji in zelo hitro pospravijo svoje stvari iz raznih komisij ker jih vedno nekdo zavira in onemogoča.
Uh sem se razpizdil.

Lectograjski
3. November 2010, 13:30
Če je neka stavba v slabem stanju so le dve variante. Ali stanovalcem na razumljiv in korekten način poveš vzroke za tako situacijo, morebitne posledice, ter ukrepe za saniranje ( je pa težko in ponavadi sizifovo delo ) ali pa počakaš, da se stavba sesede sama. Ob ruševinah se skoraj vsakemu odprejo oči.
Menim, da smo ne glede na rezultate in uspešnost vseeno dolžni delati po prvi varianti in nima smisla obupavati. Vse kar uspemo narediti ima nek smisel, čeprav cilja ta trenutek še ne vidimo.

main757
26. October 2011, 18:40
Fortinu se pa smeje......