PDA

View Full Version : Za lastnike dobermanov, starejših od 4 let - pregled srca



BojanD
6. October 2010, 11:52
Objavljamo sledeče vabilo za lastnike dobermanov, starejših od 4 let na brezplačen popolni pregled srca ( presejalni test za dilatacijsko kardiomiopatijo):

"Spoštovani lastniki in vzreditelji dobermanov,

Presejalni test za dilatacijsko kardiomiopatijo ( vključujoč 24-urni EKG oz. Holter, ultrazvok srca in EKG) je v tujini dobro znan v vzrejnih programih dobermanov za odkrivanje te zahrbtne bolezni v obdobju, ko psi še ne kažejo kliničnih znakov, bolezen pa že lahko dokažemo z ultrazvokom srca in/ ali Holterjem.
Na vaš klub se obračam z namenom povabiti lastnike in vzreditelje dobermanov, starejših od 4 let, na brezplačno raziskavo srca za dilatacijsko kardiomiopatijo v mesecu novembru in decembru 2010 na Kliniko za kirurgijo in male živali Veterinarske fakultete v Ljubljani.
Brezplačna raziskava srca obsega poleg avskultacije srca, visokoločljivega EKG z 12-imi odvodi in ultrazvoka srca, se brezplačni 24-urni EKG ( Holter). Vsi deli raziskave temeljijo na nebolečih diagnostičnih metodah torej ne uporabljamo nobenih pomirjeval.
Smiselno je da se raziskave udeležite tudi s starejšimi dobermani, saj frekvenca bolezni s starostjo narašča in jo lahko s pravočasnim odkritjem uspešno zdravimo.

Rezultati raziskave posameznega psa so diskretni, rezultati celotne študije, pa bodo upamo objavljeni v eni izmed priznanih veterinarskih znanstvenih revij, o čemer vas bom obvestila.

Ker imamo na razpolago samo en Holter, je možno priti na en dan samo z enim psom. Obenem obveščam, da bo potrebno naslednji dan po preiskavi srca, še enkrat priti na kliniko, na odstranitev Holterja.
Ker sem trenutno še v tujini, bom zainteresirane lastnike poklicala v zadnjem tednu oktobra, ali pa vas bo že prej poklical veterinarski tehnik, da se natančno dogovorimo za termine.

Zainteresirani lastniki in vzreditelji izključno rodovniških dobermanov starejših od 4 let, mi lahko pišete na maja.spiljak@mf.uni-lj.si in mi sporočite ime psa, datum kotitve in telefonsko številko, kamor vas lahko pokličemo.

Z lepimi pozdravi,
Maja Špiljak, dr.vet.med."

jagrBlaž
6. October 2010, 14:38
super

ZR7
6. October 2010, 19:24
Hmm, moderatorji naj presodijo, ali taka obvestila spadajo na naš lovski forum in v tem smislu tudi naprej skrbijo da vsebine ne bodo postale nepregledne za lovce!

Admin

Veper
6. October 2010, 22:15
Moje mnenje je,da tako obvestilo ne smeti foruma saj je koristen napotek za ljubitelje neke pasme ki sicer ni lovska vendar je lahko lastnik tudi lovec in tako dobi koristen podatek.
Lahko bi rekli da sodi v isto kategorijo kot izgubljeni psi ki so lovski vendar se z njimi ne da loviti in tudivzreja je nemogoča zato menim ,da so toliko lovski kot pa dobermani. Skratka po mojem mnenju je podatek koristen.

jagrBlaž
7. October 2010, 10:19
meni se zdi informacija zelo koristna. moj brat je lastnik dobermana in je bil zelo vesel ko sem mu posredoval to informacijo. moje mnenje je da ni nč narobe če je kakšno tako obvestilo pod rubriko kinologija, pa čeprav ne gre za lovskega psa. marsikateri lovec ne uporablja psa pri lovu, ampak doma pa ima psa kot čuvaja. Kakšno trženje različnih pasem ali neke predstavitve pasem, tekmovanja, ocenjevanja ki pa nimajo nobenih lovskih zvez je pa malo hecno da bi se tukaj objavljalo.

ZR7
8. October 2010, 18:14
OK, Veper, področje je tvoje in Brezino.
Ker pa kot verjetno še kateri lovec ne želim, da se informacije, ki se tičejo lovskih psov mešajo s športnimi, premislita in uredita teme tako, da bodo lovsko kinološke teme ločene od lovsko športnih, ki verjetno še koga motijo, ko išče informacijo o lovski kinologiji!

Breza
8. October 2010, 22:33
Se popolnoma strinjam z ZR7 in v bistvu ne vidim tu nobene povezave z lovskimi psi (tudi enačenje z lovskimi psi po zavetiščih se mi zdi malce nesmiselno, čeprav vemo vsi, da zna doberman še kako dobro brakirat in gonit divjad, če ni pod nadzorom).

Razumem pa popolnoma tudi "drugo" stran in se strinjam s tem, da so kakšne informacije izven lovske kinologije lahko zelo zanimive in koristne. Morda mi tule manjka en dodaten "oddelek", kamor bi lahko umestili tovrstne zadeve. Nekaj v smislu kot je v splošnem forumskem delu tema "Od tu in tam". Pri tem bi moral pa malce ZR7 pomagat.

Samo razmišljam.... http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a050.gif

BojanD
28. October 2010, 16:37
Oglas ni več veljaven, lahko ga umaknete, ker so že vsi termini zasedeni (tako je sporočila gospa doktor).

ZR7
29. October 2010, 08:30
OK, zaklepam temo.