PDA

View Full Version : Terierji 2010



deteljica
10. September 2010, 15:23
Če kdo še ni opazil in bi rad videl terierje v akciji, na strani kluba ljubiteljev psov jamarjev visi tale razglas:

12. september (to nedeljo torej!)- delo po strelu za nemške lovske terierje
Zbor ob 8. uri pred lovskim domom Lovske družine Veliki Podlog v Globelem (LKD Posavje - Krško).

Iz neuradnih virov smo izvedeli, da bo morda kdo od nastopajočih opravljav celoten VUP in da je skupno prijavljenih 7 psov.

deteljica
14. September 2010, 16:12
Nekaj slik z nedeljske prireditve je v rubriki "slike psov", tule pa ena za pokušino:
http://www.aqua-vita.si/portal/images/stories/vup%202010_03.jpg

Sicer pa je bilo poučno in pestro, obisk precejšen :icon_razz:.
Doživeli smo tudi neplanirano disciplino "samostojna preiskavo terena" in sicer se je tik ob bajer namnjen preiskusu za vodno delo zavljekl umirajoči srnji mladič, ki ga je (seveda) odkril eden od tekmujočih psov(psica pravzaprav), med preiskavo ločja za pobeglo raco :icon_eek:.

Kaj več bodo, predpostvaljam, povedali bolj kompetentni: tekmovalci in sodniki v kakšnem članku na spletni strani društva in v lovskem glasilu

jež
14. September 2010, 21:11
"Sicer pa je bilo poučno in pestro, obisk precejšen :icon_razz:.
Doživeli smo tudi neplanirano disciplino "samostojna preiskavo terena" in sicer se je tik ob bajer namnjen preiskusu za vodno delo zavljekl umirajoči srnji mladič, ki ga je (seveda) odkril eden od tekmujočih psov(psica pravzaprav), med preiskavo ločja za pobeglo raco :icon_eek:."

Ha, ha, zanimivo, mislim, da bi še dolgo imeli oceno nič(0) v tej novi disciplini, preden bi se spet komu usra_o kaj takšnega.:icon_biggrin:

Maxl
14. September 2010, 21:33
Kot gledalec lahko samo povem, glede VUP-a tole : Pohvala članom LKD-ja Krško in lovcem LD Vel.Podlog.Glede sodnikov pa lahko rečem, sramota!Da lahko ena "baba"komandira vse dece in sodi tako nepravično, presega vse meje!
Vsi smo videli, da psica, katera je bila na razglasitvi druga je bila veliko boljša od prvo uvrščene, tako v rovu,pri izvlačenju, pri delu v vodi in pri vlečkah, vendar so sodniki dosodili drugače, kljub glasnemu nasprotovanju gledalcev med katerimi so bili tudi sodniki za jamarje.Dokler bodo sodili takšni sodniki, kot so na VUP-u (izjema je bil g.Svetec) ne bomo s kinologijo prišli niti koraka naprej.
Vsekakor čestitke vsem štirim uvrščenim, ker ta VUP res ni mačji kašelj.

deteljica
14. September 2010, 22:30
Kar se tiče lova sem čisti "outseider" glede tekmovanjih pa imam km, večdesetletne izkušnje z veliiko psi in kinološkimi disciplinami in bi rekla takole:
Lovsko kinološke tekme so vendarle prvenstveno preiskušnje. Bistveno je, da jo pes opravi, drugo najbolj bistveno je, da doseže čim višji nagradni razred. V tem primeru sta dve psici dosegli I nagradni razred! :icon_smile:
Seveda vsak rad zmaga, ampak razporeditev v primerjavi z pridobitviio nagradnega razreda ni bistvena .
Drugo kar je specifika takih preiskušenj in kar še zmanjša pomen razporeditve od 1 do 2.,3. itd je dejstvo, da je nemogoče zagotovoti identične pogoje za vse :icon_confused:.
Tudi dve sledi ne bosta enaki pa naj bosta še tako podobni. Če ne drugega so na eni lisičje luknje, v času izdelovanja druge se ravno v bližni sliši delo v rovu ...itd. Pri vodnem delu naleti nekdo na štorasto raco, ki rpridno sodeluje pri odstrelu itd, drugemu izgine v ločju in se skrije za srno, tretja pobegne na kopno, četrti ma že bajer poln vonja predhodnih rac.....
poenostavljeno rečeno: bolje, da se rodiš brez k*** kot brez sreče :icon_lol:

Ob tem je sojenje težko, variacije individualnih ocen sodnikov pa prava malenkost. Iluzorno je pričakovati,da bi se o kateremkoli športu, kjer so ocene subjektivne dva gledalca ali nastopajoča strinjala glede ocene sodnika :icon_wink:, ker po izkušnjah temu ni nikoli tako. Celo isti sodnik za isti posnetek dela različne dni da lahko različno oceno (preverjeno). Ampak - verjemite, da se trudijo :icon_study:. Tudi navidezno "kuhanje", ki se občasno pojavina velikih mednarodnih prireditvah navadno ni zavestno, ampak posledica okoliščin. Tako je pri plesu, gimnastiki, umetnostnem drsanju, kinoloških razstavah in :icon_arrow:......tudi pri lovskih preizkušnjah . Drugače (ampak vseeno ne čisto brez težav)je lahko pri športih, kjer se izmeri izključno metre, mm in sekunde.

Zato se nima smisla obremenjevati več kot toliko s tem poglavjem. Vsak ve ali je pes pokazal to kar je od njega pričakoval (glede na okoliščine) in vsi smo videli,da so psi dobro delali.
V sedanjem času in prostoru so zmagovalci vsi, ki si upajo pokazat delo svojega psa pred očmi množice, ki pričakujoče strmi v njih in sodnikov, ki prav tako kot nastopajoči imajo včasih boljši , včasih slabši dan oz trenutek

Breza
14. September 2010, 22:48
Čestitke vsem sodelujočim in komplimenti uspešnim! http://yelims5.free.fr/TopOuNul/Super12.gif

deteljica...odlično napisano! Včasih pozabljamo, kaj preizkušnje sploh so in čemu so namenjene.


Tale del pa si bom posebej shranila, če slučajno kdaj pozabim...:icon_wink:

V sedanjem času in prostoru so zmagovalci vsi, ki si upajo pokazat delo svojega psa pred očmi množice, ki pričakujoče strmi v njih in sodnikov, ki prav tako kot nastopajoči imajo včasih boljši , včasih slabši dan oz trenutek

Maxl
15. September 2010, 00:18
Deteljica lepo napisano, vendar praviš, da ni važno kdo je prvi ali drugi, ampak je, ker je državno prvenstvo! odgovori prosim na to, psica zmagovalka pri vlečki zajca, odnese zajca sto metrov stran v publiko, ga ispusti, prime in odnese vodniku, se pri oddaji ne vsede, dobi 4 se pravi najvišjo oceno.Druga psica pravilno prinese se vsede, ga odda, dobi 3.Da o rovu ne govorim!Ali se tebi to ne zdi krivično?

Maxl
15. September 2010, 00:22
Še eno vprašanje deteljica.Napisala si, da imaš veliko kilometrine, si koga vprašala, koliko jo ima gospa, katera je sodila na tekmi in če je kdaj sodelovala na kakšnem VUP-u in kaj je do sedaj dosegla?
Ti odgovorim?

detel
15. September 2010, 09:57
Kot gledalec lahko samo povem, glede VUP-a tole : Pohvala članom LKD-ja Krško in lovcem LD Vel.Podlog.Glede sodnikov pa lahko rečem, sramota!Da lahko ena "baba"komandira vse dece in sodi tako nepravično, presega vse meje!
Vsi smo videli, da psica, katera je bila na razglasitvi druga je bila veliko boljša od prvo uvrščene, tako v rovu,pri izvlačenju, pri delu v vodi in pri vlečkah, vendar so sodniki dosodili drugače, kljub glasnemu nasprotovanju gledalcev med katerimi so bili tudi sodniki za jamarje.Dokler bodo sodili takšni sodniki, kot so na VUP-u (izjema je bil g.Svetec) ne bomo s kinologijo prišli niti koraka naprej.
Vsekakor čestitke vsem štirim uvrščenim, ker ta VUP res ni mačji kašelj.

Ravno zaradi takih "poštenih" sodnikov sam ne tekmujem več !!!

deteljica
15. September 2010, 10:11
Ne morem imet nobenega mnenja o razporeditvi psov na tej tekmi, ker nisem sodnik (včasih so pravilniki napisani mal čudno, pol so še faktorji množenja itd in potem se lahko zgodi da potegne ob seštevku psa višje na stopničke kakšna čist neatraktivna vaja, na katero so vsi pozabili ali je niso gledali- npr odlaganje ali nakazovanje na krvni sledi) in ker nisem videla vseh psov v vseh disciplinah (vlečke žal sploh nobene, ker sem bila ves čas na vodnem delu).
Kot rečeno- meni se zdi bistveno, da sta obe najboljši psici dosegli prvi nagradni razred :icon_smile: . V tej bistveni točki je bilo torej sojenje korektno :icon_razz:.
Verjamem, da je razočaran vsak, ki bi si objektivno zaslužili naziv , pa ga je zaradi okoliščin zgrešil:icon_neutral:. Še bolj so najbrž razočarani tisti trije, ki so zaradi spleta okoliščin in smole tokrat izgubili pridobitev VUP in oba, ki sta dosegla tretji nagradni razred a bi z nekaj več sreče zagotovo dobila drugi ali celo prvi razred. Ker to je podatek, ki se vpiše v rodovnik in se prepisuje v rodovnike naslednjih generacij, ne pa podatek o uvrstitvi.

Jasno je tudi, da se je s smolo še težje sprijazniti, ker je na leto le ena tekma (pa še to ne nujno vsako leto). Če bi bilo tekem več, bi s tem tudi vsi imeli več možnosti , da ujamejo svoj srečni dan, da ne bi o tem, da bi bi pridobili izkušnje kako psa pripraviti za tekmovanje oz kje so "tekmovalne cake". Ker tekmovanje ni isto kot praktična uporaba, zahteva drugačno pripravo.

Jaz samo upam, da nihče ni bil toliko razočaran, da bi zato izgubil veselje priti na take preiskušnje znova in znova, in da je čim več gledalcev dobilo pogum, da bodo tudi sami poskusili :icon_smile:. Morda je sreča v nesreči prav to, da vsak lahko vidi , da je sreča opoteča tudi za največje mojstre in da s ene bo svet podrl, če pes kakšno disciplino na tekmi tudi "zamoči", kljub temi se vidi kvaliteto psa.
Navsezadnje tudi vsak lov ni uspešen, pa greste spet in spet, dokler ne uplenite kar ste si zamislili, če ne tega komada pa kakšnega drugega , a ne ? Ni ga jagra, ki bi z vsake jage prišel ravo s tistim, kar si je zamislil. In enako velja za preiskušnje :icon_wink:

Treba je it večkrat, da naštudiraš, kako se divjad imenovana "VUP" vede in kako jo upleniti, potem pa rabiš še srečni splet okoliščin, da upleniš največji komad :icon_lol:.

deteljica
15. September 2010, 10:28
Aja samo še to - zaradi sodnikov zagotovo ne bomo prišli naprej, pa tudi nazaj ne.
Naprej bomo prišli samo samo zaradi tekmovalcev, lovcev, inštruktorjev in vseh, ki delajo s psi. Kajti vzreditelj, ki zna zastaviti vzrejo, lovec, ki zna vzgojiti in izšolati psa in pes k i obvlada svoje delo, samo to potegne razvoj naprej. Če ga sodnik oceni tako ali drugače- pes je še vedno tak kot je.
Oz kot sem povzela po enem srbskem forumu:
Dobar pas ima sto mana, loš samo jedu- ne valja.

Zato se je škoda obremenjevati s sojenjem in sodniki in trošiti čas in energijo za to :icon_confused:.

Splača pa se razpravljati o tem kako je kdo vzgajal in šolal psa, da je ta pokazal dobro delo, pa izvedeti kaj je kakšen pes prinesel sabo na svet in kaj mu je bilo potrebno privzgojiti. In prav za ta namen so preiskušnje, kjer se sreča čim več vodnikov, z različnih koncev Slovenije ali sveta, s psi različnih linij(ki jih sicer ne bi nikoli videli v delu) neprecenljive.

Garantiram vam iz izkušenj v drugih kinoloških športih, da tekmovalci, gledalci in vzreditelji znajo še kako dobro oceniti resnično vrednost psov in nikakor niso vedno zmagovalci tisti, ki jih najbolj cenijo, pravzaprav je to redko :icon_wink:.

Maxl
15. September 2010, 12:06
Morda imaš prav, vendar VUP-a za terierje, kolikor vem več let ni bilo in ga tudi več let ne bo, v kolikor bodo sodili sodnica iz Gorenjske in sodnika iz Štajerske, ker ne bo prijav!:icon_confused:
Lepo pa je bilo videti šolane terierje, kaj zmorejo, a ne!:icon_biggrin:

jež
15. September 2010, 12:19
Ej stara(Deteljica), sploh nimam kaj dodat, čisto nekaj takega se vrti v moji glavi, ti si pa to že zapisala-Odlično! A ja, če bi bilo vodnikov pripravljenih tekmovat ali opravljat takšno preizkušnjo več (s teško muko ali po ne vem kolikokratnem fehtanju, se nas je nabralo komaj 7), grem stavit, da bi bilo tudi tovrstnih preizkušenj več. Razloge si že prej navedla, ni hudič, da pa imamo samo toliko psov-terierjev, ki delajo v naravi (Jagajo). Mogoče je pa treba imeti jajca (z menoj vred), da se udeležiš tekme. Saj konec koncev sodniki sploh niso toliko važni, psa imamo menda zaradi sebe, ne zaradi sodnikov ali ne? Je pa težava v nas samih, če upamo stopiti pred ljudi in priznati, da je bil od XY pes boljši od mojega (moj pes je vendar najboljši), bo pa moj drugič boljši. Za to bo res potrebno še trenirat, rezultati pa bodo potem tudi vidni. Mislim, da je to večja težava v naši kinologiji, kot karkoli drugega. EGO!
Pa lep dan!:icon_cry:

detel
15. September 2010, 14:20
Še malo promocije tudi z moje strani, Deteljica.

Da so terierji vodoljubni oz. da se ne boje vode sta dokazala včeraj psa prijatelja, ki sta po daljši gonji prisilila ranjeno srno, da je skočila v globok tolmun, kjer so nato potekale vaje potapljanja. Ja, take so te "zverince" .

black
15. September 2010, 22:56
Nisem se hotel oglasiti pa se vseeno bom!
Jež,ko tekmujemo, ti krojijo usodo sodniki in zato so važni, ker oni so tisti, ki ti lahko psa diskvalificirajo, čeprav nepošteno ali ti dajo možnost, da greš naprej.Dva vodnika,katera sta bila diskvalificirana na krvni sledi, nočeta niti več slišati za tekmovanje, vprašaj jih zakaj?
Sem vesel, da sem z Ajdo presegel 70 točk več kot je začetek prvega nagradnega razreda, da sem od 19 disciplin, dobil 4 max.št točk pri 16 disciplinah in ostalih treh do 3.5. Ostaja pa vseeno grenka izkušnja, čeprav sem bil že na začetku tekme opozorjen, da ne glede na delo moje psice, ne smem zmagat in tudi res nisem!
Slikce so pa lepe, sploh, ko Ajda plava kot gliser!

jež
15. September 2010, 23:38
"Jež,ko tekmujemo, ti krojijo usodo sodniki in zato so važni, ker oni so tisti, ki ti lahko psa diskvalificirajo, čeprav nepošteno ali ti dajo možnost, da greš naprej.Dva vodnika,katera sta bila diskvalificirana na krvni sledi, nočeta niti več slišati za tekmovanje, vprašaj jih zakaj?"

Pozdravljen Spoštovani Black,

Glede sodnikov (na splošno) ne bom komentiral, ker sem si o njih že zdavnaj ustvaril svoje mnenje, del tega, pa sem tudi zapisal. Moj odgovor dvema diskvalificiranima sem dal že z samo svojo prisotnostjo na VUP-u, gre namreč zato, da sem bil sam enakega mnenja, kot si ti zapisal za ta dva diskvalificirana, ko sem pred nekaj leti doživel enako, če ne še bolj grenko izkušnjo, pa je ne bi obrazloževal, ker jo verjetno poznaš. Ravno zaradi tega sem napisal, da imam psa za sebe, ne za sodnike. Rekel sem si, če bom trmast, ne bom nikoli naredil VUP-a. In zato: Ko hebe sodnike, pridem pa drugič na VUP, menda je še kje kakšen drug Bog.

..."čeprav sem bil že na začetku tekme opozorjen, da ne glede na delo moje psice, ne smem zmagat"...

Tistega, ki te je tako prijazno opozoril, pa le omeni z Imenom in Priimkom.

black
16. September 2010, 09:09
Za mene je zgodba zaključena, ker sam veš, da bolj drek mešaš bolj smrdi!

deteljica
16. September 2010, 13:52
Pa še rezultati (kopirano z uradne strani "jamarjev")

1. mesto: NLT Ch. Besi Ribniška, 271 točk, I. nagradni razred CACT - SLO
Vodnik Dušan Štucin iz Ajdovščine
2. mesto: NLT Gejša, 266 točk, I. nagradni razred R. CACT - SLO
Vodnik Dejan Poljanšek iz Loga
3. mesto: NLT Astra, 237 točk, III. nagradni razred
Vodnik Janez Srbčič iz Cerkelj ob Krki
4. mesto: NLT Hektor von Kleinen Fluss, 220 točk, III. nagradni razred
Vodnik Jože Batič iz Ajdovščine.

Terierske babe so strup ! :icon_wink:
A zato noben ne rezervira samca ( pripomba glede na rezervacije pri mojem pričakovanem leglu)? :icon_lol: :icon_confused:

detel
11. October 2010, 10:01
Prijatelj je bil na PNZ v Hruševju s svojo terierko. Dejal je, da tako strogega sojenja še ni videl oz. doživel. Večina psov ni opravilo PNZ-ja. Mislim, da je sodil en naš forumaš .

black
11. October 2010, 12:15
Detel,
pozanimaj se kdo je sodil, imena! Predvsem pa kaj je bilo narobe?

Breza
11. October 2010, 12:35
Velika razlika je med "strogim" in "napačnim" sojenjem.

deteljica
11. October 2010, 14:44
1) škoda,da ni kaj posneto
2) PSD povzetek :icon_confused: točka ena:sodnik ima vedno prav, točka 2: če sodnik nim aprav, glej točko 1
3) fono je, čese sodniki ene stroke medsebojno uskladijo glede kriterija

deteljica
11. October 2010, 16:22
1) škoda,da ni kaj posneto
2) PSD povzetek :icon_confused: točka ena:sodnik ima vedno prav, točka 2: če sodnik nima prav, glej točko 1
3) fino je, če se sodniki ene stroke medsebojno uskladijo glede kriterija....
se oproščam za tipkarske napake :icon_redface:, motnje :icon_wink:

pikolis28
11. October 2010, 16:53
nebom komentiral

deteljica
12. October 2010, 08:43
Prijatelj je bil na PNZ v Hruševju s svojo terierko. Dejal je, da tako strogega sojenja še ni videl oz. doživel. Večina psov ni opravilo PNZ-ja. Mislim, da je sodil en naš forumaš .


ampak mene bi pa vseeno zanimalo kako so delali psi,ki niso opravili, zakaj niso opravili in kaj je bilo drugače sojeno kot so očitno pričakovali. Pa ne zato ,da bi razglabljali o tem ali je bilo sojenje v redu ali ne- to naj sodniki med sabo na strokovnih sestankih usklajujejo in razglabljajo o kriterijih, ampak zato da človek,ki se pripravlja na izpit ve kako naj bi izgledalo delo,ki bo dobro ocenjeno in kdaj pes še ni zrel :icon_smile:.
Ker pametno se je orientirat po najbolj strogih sodnikih. Pol si pa pač vesel,če ni tako zategnjeno sojenje :icon_wink:
Lajko tudi na ZS, če ni za javnost. Ker res me zanima izključno iz vidika šolanja.

jež
12. October 2010, 09:03
Tudi mene bi zanimalo glede sojenja, čeravno ni velika stvar, da ne bi pes nekaj minut gnal, skočil v vodo in malo zaplaval ko se segreje (saj bi ga moral že strel iz puške segreti pri preizkusu strelomirnosti), lisica mu pa tudi mora dišati, če mu jo le dvakrat pokažeš:icon_confused:.(?) To bi bila "prolazna" ocena, a ni tako?

andrej50
12. October 2010, 21:40
Prijatelj je bil na PNZ v Hruševju s svojo terierko. Dejal je, da tako strogega sojenja še ni videl oz. doživel. Večina psov ni opravilo PNZ-ja. Mislim, da je sodil en naš forumaš .

Na PNZ sem sodeloval kot eden od sodnikov. Prijavljenih je bilo 10 psov in prav vsi so uspešno opravili PNZ, z III. n.r. celo tisti, ki v rovu niso pokazali nobenega zanimanja za sicer zelo aktivno lisico. In to naj bilo najbolj strogo sojenje kar jih je doživel tvoj prijatelj. Je pa tipično za vodnike, kateri niso sposobni pripraviti svojega psa na PNZ, da za svoj neuspeh krivijo sodnike.

deteljica
13. October 2010, 10:03
Kje je (oz kako se pride, smer iz Vrhnike) kamnolom Pod Čelom pri Vrhniki (tam je to soboto PNZ)?
Pa če piše ob 8 h , kdaj se ponavadi res začne kaj dogajat ( za gledat , ne za udeležence)?

jazbec
13. October 2010, 10:23
Do kamnoloma Pod Čelom je najlažje priti, če iz AC zaviješ levo, ter po cca 200 metrih ( za Petrolom in Renaultovim salonom) zaviješ desno v smeri Stare Vrhnike in Ligojne. Pot nadaljuješ samo naravnost, do kamnoloma je cca 2 km.

Ponavadi je tam samo zborno mesto, nato pa se gre nazaj čez AC v Sinji gorici in naprej na Barje. Za letos ne vem kako bo, glede na to, da smo oziroma imamo še kar nekaj vode na barju. Sem pa ravno včeraj bil na lovu na travnikih poleg kamnoloma. Videl 6 fazanov in 2 fazanke. Lisjaka sem pa za domov vzel.

Lp

detel
13. October 2010, 11:57
Na PNZ sem sodeloval kot eden od sodnikov. Prijavljenih je bilo 10 psov in prav vsi so uspešno opravili PNZ, z III. n.r. celo tisti, ki v rovu niso pokazali nobenega zanimanja za sicer zelo aktivno lisico. In to naj bilo najbolj strogo sojenje kar jih je doživel tvoj prijatelj. Je pa tipično za vodnike, kateri niso sposobni pripraviti svojega psa na PNZ, da za svoj neuspeh krivijo sodnike.

Nisem vedel, da je prijatelj tak lažnivec :icon_lol:. Ga bom v kratkem obiskal.

andrej50
13. October 2010, 11:58
Deteljica, v soboto na Vrhniki ni PNZ, temveč VP-to je vzrejni pregled.

deteljica
13. October 2010, 15:29
Deteljica, v soboto na Vrhniki ni PNZ, temveč VP-to je vzrejni pregled.

hvala za popravek, vseeno pridem pogledat :icon_smile:

deteljica
18. October 2010, 15:31
Bilo je veliko psov (in psic seveda :icon_lol:) in vsi so opravili vzrejni preiskus. Mnogi s I nagradnim razredom. Zjacev je bilo dovolj za vse, vode tudi :icon_smile:, nihče se ni pritoževal :icon_eek:, gledalci smo smeli broditi zraven vsepovsod, vzdušje pozitivno :icon_biggrin:

andrej50
19. October 2010, 10:34
Končno enkrat pozitivno (pošteno) poročilo o naših VP.

deteljica
19. October 2010, 12:05
Končno enkrat pozitivno (pošteno) poročilo o naših VP.
Hehe, zakaj pa ne bi bilo pozitvno, če je bilo vse v redu.
Kot zunanjemu opazovalcu (čist zunanjemu) mi je padlo v oči, da so psi po prikazanem delu (vsaj v skupini, s katero sem hodila) res zelo izenačeni :icon_eek:. Prepričana sem, da so tudi tisti, ki so kje dobili 3 v nekem drugem (naključnem) momentu z lahkoto dobili 4.
Ob tem, da je to odlično, pa obenem ponuja možnost dodatne selekcije v bodočnosti.
Zato ne se čudit, če se se bo (oz kot je kazalo po prejšnjih postih -se je :icon_wink:) kriterij ocenjevanja (na PNZ in vzrejnih) dvignil, in da se morda bo komu, ki je spremljal NLT je pred xy leti zdel (pre)visok.
Kaj vem- mogoče se bo PNZ nekoč celo razširil za kakšno disciplino? (npr izvlačenje pri delu pod zemljo, ali lažjo krvno sled, kar menda že imajo v nekatrih državah, ali pa bo vodni preiskus vsebovalo tudi preiskavo- čist na blef primer)
Obenem bi tudi iz stališča vzreje bilo zato zaželjeno,da bi se čim več terierjev udleževalo tudi višjih preiskušenj, ki pokažejo več tudi o genetiki, ne samo o šolanju, kot PNZ (VUP,delo po strelu).

Vem da taka razmišljanja najbrž koga spravijo v dvom, saj misijo da bi bilo to "zaj***" vzrediteljev. Pri tem bi opomnila vse take, da če se favorizira v vzrejo pse, ki imajo še večji (bolj vsestranski) potencial, to posledično pomeni,da bomo sčasoma vsi imeli (še)boljše pse, tudi če kakšen konkreten pes zato ne bi šel v vzrejo.

Pa še eno opažanje: nekomu je očitno uspela ena terna kombinacija, saj je celo leglo blestelo. ČESTITKE :beer: in poklon, kdorkoli že to je :icon_biggrin:

detel
19. October 2010, 12:13
Ja, pa stoja na fazana :icon_biggrin:

deteljica
19. October 2010, 16:04
Ja, pa stoja na fazana :icon_biggrin:
:icon_lol:
sej se mi je zdel, da bo taka reakcija.

Da ne bi kdo narobe razumel :icon_wink:. Navsezadnje so forumi namenjeni klepetanju :icon_wink:, strokovni sveti pa razpravljajo o stroki :icon_smile:.

Samo razmišljanje, kaj bi si npr jaz želela še vedet o plemenjakih, plemenkah, če imajo izenačene ocene (in pokazano delo seveda) pri sedaj preverjanih predispozicijah.
Čeprav stoja na fazana mogoče ni ravno tisto, kar je v opisu del in nalog NLT ja :icon_study:

jazbec
19. October 2010, 17:04
Smem vprašat na katerem področju ste imeli VP?
Pri kamnolomu Pod Čelom, ali ste šli na Barje.

deteljica
19. October 2010, 21:46
Smem vprašat na katerem področju ste imeli VP?
Pri kamnolomu Pod Čelom, ali ste šli na Barje.
Zbor je bil Pod Čelom, formalni del in zunanjost je bil na lovski koči v bližini,preiskus vodoljubnosti in sledoglasnosti pa je bil na Barju.
Bilo je zelo dobro organizirano. Z vsako skupino je šel nekdo,ki pozna teren.

black
1. November 2010, 23:16
Žal, se moram še enkrat vrniti na letošnji VUP terierjev. Matematična uganka, katero sem rešil šele pred kratkim. Oglejte si ocenjevalni list, a kdo vidi po moje namerno goljufijo?
http://www.shrani.si/t/C/10N/236oXIOD/ocena.jpg (http://www.shrani.si/?C/10N/236oXIOD/ocena.jpg)

Jagermaister
2. November 2010, 00:53
Kakor gledam, so za 1 znižali faktor pri preiskavi rova. In to naknadno, ko je bil že rezultat izračunan. Očitno namerno!
Kdo je bil tukaj glavni "kuhar"?

zajec
2. November 2010, 07:02
Zaprejo se v prostor in kuhajo in gledajo in prirejajo.Ni prvič ni zadnjič.:icon_redface:

black
2. November 2010, 09:57
Uganka obstaja še naprej odprta! Računajte, množite,seštevajte! Goljufija je za 4 točke v skupnem seštevku premalo, je pa res prekrito in to je bil njihov namen!

ZR7
2. November 2010, 10:08
V preiskavi rova je zmnožek 4x4=12 namesto 16.
Je pa kar nekaj "popravkov" na listu?!:icon_confused:

Veper
2. November 2010, 10:11
Black to so samo "lepotne"napake:icon_lol:Sicer pa imaš vse možnosti pritožbe ,kar bi bilo seveda edino prav.

deteljica
2. November 2010, 11:23
V preiskavi rova je zmnožek 4x4=12


Škoda, da to ne velja za davke :icon_lol:

Ker gre za očitni matematični rebus, bi bilo res utemeljeno povprašat ali je po Kelvinu, Farnheitu ali Newtenu zračunano :icon_wink:

black
2. November 2010, 12:39
Čestitam ZR7,
za mene ni druge razlage, kot namerna napaka, ker če že enkrat napišeš 4x4=16, pa potem popraviš na 12, kdo bi lahko odgovoril na to?
Upam, da odgovorni za to, predvsem sodnika Švegeljeva in Rotar, katera sta tako kršila pravilnik o delu jamarjev, da mi nista dovolila da se psico preiskusi pred zaprto rešetko, da ponovno in dlje slišijo glas, (ker je psica v parih sekundah izgnala lisico iz kotla) in ji dajo zasluženo oceno 4.Ker pravilnik govori, da če nisi siguren npr. v glas moraš dati psu možnost ponovitve. Vendar oni so imeli svojega favorita, kateremu so šenkovali ocene, katere si še daleč ni prislužil. Dobro je to, da so prisotni gledalci med njimi mednarodni sodniki za jamarje videli kakšno nepošteno sojenje je bilo, vendar na ocene ni pritožb!Ni pa bila to edina napaka pri ocenjevanju moje psice, da o krvnem sledu raje ne govorim!
Upam, da bo na prvem zboru sodnikov, izglasovano, da bo VK za jamarje postala samostojna samo pod okriljem KZS in nič več pod KLPJ, ker sedaj iz članstva izstopajo še zadnji sodniki, kateri so še bili člani do nedavnega in ostala bo še štiriperesna deteljica Švegeljeva, Rotar,Lihtenvalner,Dečman! Od teh 3 naštetih pri podelitvi pokalov mi ni niti eden segel v roke in čestital za rezultat. Imel sem zelo velike pomisleke, da se podelitve sploh udeležim, zaradi krivice na sojenju!

andrej50
2. November 2010, 12:40
Black to so samo "lepotne"napake:icon_lol:Sicer pa imaš vse možnosti pritožbe ,kar bi bilo seveda edino prav.

To bi bile lahko "lepotne" napake na PNZ. Na VUP-u, ko pa je uvrstitev tekmovalca, odvisna od števila doseženih točk, pa se te napake lahko spremenijo v goljufijo, kot pravi Black. Sicer kdo pa na tekmi preverja pravilen seštevek na ocenjevalnem listu?. To običajno storimo šele takrat, ko je tekma končana in smo že zamudili možnost pritožbe. Ocenjevalni list pa dobimo v roke šele pri razglasitvi rezultatov.:icon_sad:

Veper
2. November 2010, 12:50
Andrej 50 pa menda znaš brati tudi smeške:icon_neutral:

andrej50
2. November 2010, 15:22
Veper.Se opravičujem, smeška sem nehote spregledal. Seveda pa smeško popolnoma spremeni pomen sporočila.
L.p.

black
2. November 2010, 15:49
Kakor gledam, so za 1 znižali faktor pri preiskavi rova. In to naknadno, ko je bil že rezultat izračunan. Očitno namerno!
Kdo je bil tukaj glavni "kuhar"?
Prva vodilna je Damjana Švegelj in drugi Matjaž Rotar.

Jagermaister
2. November 2010, 18:02
Vsaj nekateri od teh so zagotovo člani na tem forumu, pa naj povejo svojo plat zgodbe!

deteljica
2. November 2010, 23:52
Ubogi black!
Ali so res ti napravili krivico ???.
V tem konkretnem primeru ni bistvo v krivici ali nekrivici in oceni taki ali drugačni, ampak gre za matematično napako. In čist jasno matematično napako bi bilo treba popravit, kar pomeni 4 točke več v skupnem seštevku.
Tu ne gre za razpravljanje o oceni s strokovnega vidika in ali to pomeni kaj ali nič pri uvrstitivi in kaj bi moral ponavljat ali ne moral ponavljat itd je vse čist brez pomena in nima veze.
Dejstvo je, da če je 1 +1 =2 , ne more ostat zaradi napake pri seštevanju 1+1= 3.
Še pri maturi take tehnične napake (aka napačne seštevke točk)odpravijo kadarkoli se pač odkrijejo.

Pa je tangirani (black) sporočil napako tja, kjer lahko kaj ukrenejo ?
Ker od razglabljanja po forumu zagotovo ne bo učinka :icon_wink:

jež
3. November 2010, 08:25
Veper.Se opravičujem, smeška sem nehote spregledal. Seveda pa smeško popolnoma spremeni pomen sporočila.
L.p.

Seveda smeško spremeni pomen sporočila, ravno tako kot nepravilno seštete točke spremenijo skupni seštevek:icon_twisted:,:icon_wink:.

Pa še Deteljica:
"Ker od razglabljanja po forumu zagotovo ne bo učinka"

Očitno bi moralo razglabljanje na forumu doseči učinek:icon_twisted:,:icon_wink:,
L.P.

Veper
3. November 2010, 22:38
Black in Solzica žalita se lahko na ZS ali pa v gostilni za šankom.Na forumu pa bodimo malo bolj kulturni. Razumem jezo in tudi pripadnost nekemu "klanu" vendar kot sem že napisal držimo se pravil strpnega dialoga. Vajina posta sem zbrisal zaradi pravil in ne zaradi česar koli drugega .

alojz1
3. November 2010, 23:05
Veper, kot novopečeni lastnik terierja si po moje premalo oster :icon_lol::icon_lol:

RemicN
3. November 2010, 23:31
Veper, kot novopečeni lastnik terierja si po moje premalo oster :icon_lol::icon_lol:

Ta komentar je pa hud :icon_biggrin:

rikec
4. November 2010, 07:55
Ta komentar je pa hud :icon_biggrin:

Ja pa vseeno se bo moral (predvidevam) malo priporočati nekaterim, da ga ne bodo okol prenašali z goljufanjem. Sodniki, ki so napisani zgoraj predstavljajo resen problem in razvoj pretirano močnega klana v SLO za terierje. Tudi jaz sem slišal na njihov račun veliko kritik in očitkov, pa ne samo od ene osebe...

jež
4. November 2010, 10:01
Ja pa vseeno se bo moral (predvidevam) malo priporočati nekaterim, da ga ne bodo okol prenašali z goljufanjem. Sodniki, ki so napisani zgoraj predstavljajo resen problem in razvoj pretirano močnega klana v SLO za terierje. Tudi jaz sem slišal na njihov račun veliko kritik in očitkov, pa ne samo od ene osebe...

Oh, ti sodniki. A je sploh kakšen sodnik v redu sodil?:icon_wink:

pranger
4. November 2010, 11:15
Žal, se moram še enkrat vrniti na letošnji VUP terierjev. Matematična uganka, katero sem rešil šele pred kratkim. Oglejte si ocenjevalni list, a kdo vidi po moje namerno goljufijo?
http://www.shrani.si/t/C/10N/236oXIOD/ocena.jpg (http://www.shrani.si/?C/10N/236oXIOD/ocena.jpg)

Tudi po mojem mnenju gre tu za očitno goljufijo z namenom, da nagajajo vodniku :icon_wink: in naredili so vse, da sedaj razpredamo o njihovih goljufijah in prirejanju rezultatov na tem forumo. Iz ocenjevalnega lista izhaja (črno na belem 4 x 4 = 12), da so imeli namen prirediti rezultat. :icon_lol::icon_lol:, možnosti, da bi bila napaka, ni.

Takšna sumničenja so problem naše celotne družbe, ker v vsaki napaki drugih vidimo zaroto, namerno delovanje proti nam itd in dejanje drugih sodimo po svojih dejanjih :icon_redface:.

detel
4. November 2010, 13:42
Tudi v kinologiji je preveč goljufanja, klientelizma, foušije, itd. Bomo pa lovili s psi brez PNZ-jev, telesnih ocen....kot nekoč :icon_twisted::icon_evil:.

solzica
4. November 2010, 14:17
detel:
"Tudi v kinologiji je preveč goljufanja, klientelizma, foušije, itd. Bomo pa lovili s psi brez PNZ-jev, telesnih ocen....kot nekoč . "

saj to je želja nekaterih posameznikov !!!

- ali pa bomo začeli hoditi opravljati preizkušnje v Hrvaško !!!, kjer so bolj pošteni sodniki ???

- žal veper: nisem žalil nikogar, vendar pač delaš po svojem prepričanju, nisi pa izbrisal postov, kjer so napisani sodniki z imeni ( ker od teh dveh osebno poznam dva ti zagotavljam, da sta pravi poštenjačini, katerih je le malo v slo ).
glede množenja točk pa le toliko, vsak se lahko zmoti, vendar za to so druge instance, kjer se da pritožiti - ne pa ta forum, kjer se kar štirim sodnikom oporeka poštenost ( pa saj niso vsi štirje pisali ocenjevalnega lista )

Žal se z takim obračunavanjem na tem forumu ne strinjam. Prepričan sem, da nobeden od teh sodnikov osebno nima nič z tem vodnikom.

black
4. November 2010, 17:42
detel:


- ali pa bomo začeli hoditi opravljati preizkušnje v Hrvaško !!!, kjer so bolj pošteni sodniki ???

- žal veper: nisem žalil nikogar, vendar pač delaš po svojem prepričanju, nisi pa izbrisal postov, kjer so napisani sodniki z imeni ( ker od teh dveh osebno poznam dva ti zagotavljam, da sta pravi poštenjačini, katerih je le malo v slo ).
glede množenja točk pa le toliko, vsak se lahko zmoti, vendar za to so druge instance, kjer se da pritožiti - ne pa ta forum, kjer se kar štirim sodnikom oporeka poštenost ( pa saj niso vsi štirje pisali ocenjevalnega lista )

Žal se z takim obračunavanjem na tem forumu ne strinjam. Prepričan sem, da nobeden od teh sodnikov osebno nima nič z tem vodnikom.
Ti si marsikaj prepričan v narobe!
Če bi bil bolj pismen bi prebral, da omenjam v glavnem samo dva sodnika, pa v vednost štirje sodniki so sodili in štirje sodniki so podali svoje ocene.
Glede poštenosti zgoraj omenjenih sodnikov pa ti težko kaj ocenjuješ, ker kot sem včeraj napisal v mojem izbrisanem postu, da ti, kateri nikoli ne sodeluješ na preizkušnjah, tekmah v vlogi vodnika (ne kot ti samo sodnika) se ne izpostavljaš temu, da bi se ti kdajkoli zgodila krivica.
Na tem forumu ni nobenega obračunavanja, odgovorim na zastavljena vprašanja in operiram tudi z imeni, da se ve kdo je kaj naredil.

solzica
4. November 2010, 19:00
Žal zopet tvoja žalitev ( z nepismenostjo ), upam, da si ti dovolj.
Upam, da bo veper odreagiral v tvojem žaljivem pisanju.

Menim, da so se v tem primeru sodniki nenamerno zmotili in če bi jih na to opozoril, menim da bi to svojo napako popravili.

Glede mojega tekmovanja pa ti lahko sporočim, da se tudi udeležim, kakšnega, vendar niso krivi za to sodniki, ampak je v večini primerov napaka moja (ko analiziram tekmovanje - žal).

jež
4. November 2010, 19:24
Zlomka, pri meni niso pa nič popravljali, pa bi tudi morali. Pa saj nema veze.

jež
4. November 2010, 19:30
Aja, pa še slikca.:icon_wink:

Veper
4. November 2010, 19:54
Ja Jež dobro šarimo z raco:icon_redface:3x4=3 :icon_study::icon_redface: Pa bi res morali malo v malo šolo:icon_confused:

Breza
4. November 2010, 20:00
Aaaaaa, dejte nehat, no! :icon_lol: Ker se že 2 dni tolčem po prstih, da ne bi še jaz obesila tule na forum kakega ocenjevalnega lista naših nadebudnih (novopečenih pa tudi tistih z malo daljšim stažem) sodnikov. Sicer ne paše k terierjem...ampak situacija v naših sojenjih (ne glede na pasmo in vrsto dela) je očitno takšna, da bi si morda zaslužila celo svojo temo. In verjamem, da bi bila le-ta (tema namreč) zelooo obiskana! :icon_twisted:

Veper
4. November 2010, 20:01
Solzica nehaj izzivati. Nihče ti ni očital NEPISMENOSTI ampak samo z besedama BOLJ PISMEN Black ni nikogar žalil. Vsekakor pa bi bilo dovolj če bi napisal samo tisto o bolšem branju.

Sedaj pa res prosim ustavita konje in se ohladita in mi ne povzročajta nepotrebnega dela. Mislim pa da je nekje soba za špetire pa se špetirajta tam.

Veper
4. November 2010, 20:03
Aaaaaa, dejte nehat, no! :icon_lol: Ker se že 2 dni tolčem po prstih, da ne bi še jaz obesila tule na forum kakega ocenjevalnega lista naših nadebudnih (novopečenih pa tudi tistih z malo daljšim stažem) sodnikov. Sicer ne paše k terierjem...ampak situacija v naših sojenjih (ne glede na pasmo in vrsto dela) je očitno takšna, da bi si morda zaslužila celo svojo temo. In verjamem, da bi bila le-ta (tema namreč) zelooo obiskana! :icon_twisted:


Objavi,objavi, objavi:snorting::eusa_liar::snorting::director:

Breza
4. November 2010, 20:19
Ne provociraj, veper! :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

Sicer pa...ideja ne bi bila slaba. Ker premnogi mislijo, da so nedotakljivi in pozabljajo, da je Slovenija filigransko majhna. Vse ze zve. :icon_twisted:

Pa morebiti bi s tem spodbudili koga, da bo končno deloval pošteno, odgovorno in po pravilih, ki jim je kot sodnik tudi zavezan.

deteljica
4. November 2010, 21:32
Za začetek bi mogoče lahko en kalkulator kupili :icon_confused:

Poleg tega se mi zdi vse tole z nekimi faktorji čist preveč in po nepotrebnem zapleteno. Zakaj faktorji?
Pravilniki bi morali bit tolk točk za to in to vajo pa je. Če je več vredna več točk , če je manj vredna manj točk.
Takole množenje je prava past.
To pač omenim.Saj vem da so pravilniki mednarodni in da jih prevzemamo :icon_neutral:


Nedovisno od le teh, pa bi lahko bili ocenjevalni listi javni takoj na tekmi in bi se dalo opozorit na take nebuloze pravočasno.
Sožalje Jež :icon_cry:.

Breza
4. November 2010, 22:00
Dokler so napake samo v seštevanju, še ni take panike. Je pa res, da zna bit situacija hudo nerodna, sploh če gre za preizkušnjo višjega ranga, kjer niso pomembne le točke in n.r., temveč tudi uvrstitev.

Prav škoda, da tudi vodniki niso bolje pogledali ocenjevalnih listov takoj, ko so jih dobili v roke. Ponavadi se na takih tekmah tudi javno pove, koliko je časa za pritožbo. Ne krivim pa zdaj vodnikov, ki so v dobri veri, da je vse prav sešteto in preračunano, enostavno sprejeli napisane rezultate in pospravili ocenjevalne liste v žepe. Vendar bi bilo take napake na mestu samem mnogo enostavneje (predvsem pa manj boleče) odpraviti.

Post festum pa ostaja le silno grenak priokus.

black
5. November 2010, 10:21
Breza,
ne gre samo za seštevanje točk, to je samo pika na i. Gre za ocenjevanje teh sodnikov! Primer, pri vodniku, kateri je zmagal npr. pri prinašanju zajca. Zajca je nesla psica proti nam publiki, kateri smo bili oddaljeni ca.200m ga izpustila, gledala naokoli. Med tem jo je vodnik neumorno klical, ga odnesla do njega, ga par metrov pred njim izpustila in dobil je nagrado od Damjane 4.Moja psica brez napake prinesla, v sedla pred menoj, vendar šele pri mojem drugem izrečenem spusti, izpustila zajca. Dobil 3. Podobno pri pernati divjadi.Kot sodnica pa veš, da se na izrečeno oceno ne moreš pritožiti in tudi nobeden do konca ni vedel kakšne ocene dobiva zgoraj omenjeni vodnik.
Najhujše pa je bilo na rovu, ko so kršili pravilnik, ker na mojo zahtevo in zahtevo sodnika, kateri je bil vodja sodniškega zbora, niso hoteli ponovno preizkusiti glas psice pred zaprto rešetko. In zakaj ne, ker so imeli svojega favorita, kateremu so vse šen kovali! Moja psica je od izpusta v rov izgnala lisico v 1,10 min. Od zmagovalca je rabila 5 min, da je šla sploh v rov, je bila že blizu diskvalifikacije in nato je rabila zopet blizu 10 min, da je izgnala lisico.Sodnika sta ji dala povsod največ se pravi 4.
Pa še to, to ni neka preizkušnja je tekma najvišjega ranga in ti dobro veš kaj pomeni VUP in je pomembno ali si prvi ali drugi, sploh če veš, da si bil ogoljufan!

detel
5. November 2010, 10:44
Zaradi nepoštenosti sodnikov in neenakih kriterijev za nastopajoče mene ni več nikjer.
Pa tudi to sem že napisal, da kvantiteta ne da kvalitete. Vsakdo, ki si izmisli ne more postati kin. sodnik. Večini manjkajo predvsem izkušnje s psi (reja, dresura, lov, tekmovanja, itd.) in so pri ocenjevanju izgubljeni.

Veper
5. November 2010, 11:26
Kako boste popravili očitne napake pri ocenjevanju na septemberskem VUPu o katerih teče debata na Forum - lov.org in seveda kako je lahko do takih matematičnih in zelo očitnih napak sploh prišlo.Kdo je odgovoren in kako bo sodniški zbor proti odgovornemu ukrepal.

LP Miha Skerl.


To vprašanje sem postavil na spletno stran kluba prijateljev psov jamarjev. Zanima me ,če bodo sploh odgovorili, vem pa da vsaj nekateri berejo tudi naš forum.

black
5. November 2010, 13:28
Zaradi nepoštenosti sodnikov in neenakih kriterijev za nastopajoče mene ni več nikjer.
Pa tudi to sem že napisal, da kvantiteta ne da kvalitete. Vsakdo, ki si izmisli ne more postati kin. sodnik. Večini manjkajo predvsem izkušnje s psi (reja, dresura, lov, tekmovanja, itd.) in so pri ocenjevanju izgubljeni.
Bravo detel, zadel si terno!

pranger
5. November 2010, 14:50
Black: Najhujše pa je bilo na rovu, ko so kršili pravilnik, ker na mojo zahtevo in zahtevo sodnika, kateri je bil vodja sodniškega zbora, niso hoteli ponovno preizkusiti glas psice pred zaprto rešetko. In zakaj ne, ker so imeli svojega favorita, kateremu so vse šen kovali!

Tudi takšne stvari povedo o tekmi. Morda je vodja sodniškega zbora tudi "navijal" za svojega kanidata.
Najbolje je , da VUP ponovijo in ponavljajo toliko časa, da bo zmagal tisti, ki mislimo, da je "najboljši", pa še osnovne računske operacije bodo lahko ponavljali. :icon_wink: :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Breza
5. November 2010, 19:53
Zaradi nepoštenosti sodnikov in neenakih kriterijev za nastopajoče mene ni več nikjer.
Pa tudi to sem že napisal, da kvantiteta ne da kvalitete. Vsakdo, ki si izmisli ne more postati kin. sodnik. Večini manjkajo predvsem izkušnje s psi (reja, dresura, lov, tekmovanja, itd.) in so pri ocenjevanju izgubljeni.

S tem se pa ne strinjam...menim celo, da bi moralo biti ravno obratno. Čim večkrat na čim več preizkušenj! Pred tem pa je treba dobro preštudirat pravilnik in ne jemat "zdravo za gotovo" kar sodniki sklenejo. Obstajajo pravila in pravilniki, ki se jih je treba držati. Se mi zdi, da je ravno tu problem naših vodnikov in posledično problem sodnikov. Vodniki ne nastopijo organizrano in s poznavanjem pravilnikov, celo sploh ne pogledajo, kako so bili ocenjeni in nato ocene analizirajo šele doma.

Posledično temu se tudi sodniki dostikrat igrajo "male bogove" v prepričanju, da itak ne bo nihče ničesar rekel. Vsaj ne pri institucijah, ki so pristojne za pravilnost sodniškega delovanja. Prav nič namreč ne pomaga, če se vodniki jezijo po forumih ali kje ob kofetu. Če želite, da se ukrepa in če želite, da bodo pritožbe sodniki jemali resno, se je potrebno pritožit po predpisih in tja (oz. tam) kjer take stvari rešujejo. Nastopit pa je treba seveda argumentirano in ne v afektu.

To, kar pravi black, jaz osebno - to je čisto moje mnenje - ne bi štela kot pritožbo na oceno (na katero se po PSD tudi ne moreš pritožiti), saj gre za to, da se vodnik ne strinja s postopkom (torej z izvebo sojenja in upoštevanjem pravilnika). Zato se strinjam s prangerjem, da bi tudi te stvari bilo treba povedat na tekmi.

Tudi ne vem zakaj se nihče ni pritožil, če ocenjevanje ni bilo javno. Ker v PSD-ju jasno piše, da so vse prireditve javne (čl. 78, str. 11); posledično temu je javno tudi ocenjevanje in ocene. Sploh pa me to, da ocene niso bile javno razložene, precej čudi, saj sem že bila prisotna pri sojenju v tej temi navedenih sodnikov in so vedno (celo na PNZ) dajali ocene javno in takoj po zaključku dela psa, svoje odločitve pa vedno tudi obrazložili. Zakaj tokrat ni bilo tako, pa ne vem... je tudi težko kaj reči o tem, če nisi bil zraven.

Se pa popolnoma strinjam z detlom v eni zadevi. Tistemu, ki ni uspešen in izkušen vodnik vsa teorija tega sveta ne pomaga, da bi postal dober sodnik.

solzica
5. November 2010, 22:38
breza:
"... Se pa popolnoma strinjam z detlom v eni zadevi. Tistemu, ki ni uspešen in izkušen vodnik vsa teorija tega sveta ne pomaga, da bi postal dober sodnik. "

- breza dobro veš, da sodniški pripravnik ne more postati vsakdo (PSD predpisuje kaj mora vodnik doseči z psom, da lahko postane kin.pripravnik za določeno grupo / poznam pa primer, ko je vodnik postal kin.sodnik pa teiste pasme sploh ni vodil in sedaj ti naj ocenjuje delo psa, če te pasme sploh ne pozna / - torej že sedaj pa čujemo, da so zahteve za opravljanje kinološkega izpita za sodnika prezahtevne
- glede ocenjevanja, pa le tole - povsod bi moralo biti javno,
- žal se tudi premalo uporabljajo sredstva, ki bi to onemogočila ( no vsaj nekateri to že uporabljajo ) program v excelu in notbok, pa mogoče to odpade /žaljenje sodnikov kako so pristranski /, in še hitreje je.

Breza
5. November 2010, 22:55
- breza dobro veš, da sodniški pripravnik ne more postati vsakdo (PSD predpisuje kaj mora vodnik doseči z psom, da lahko postane kin.pripravnik za določeno grupo / poznam pa primer, ko je vodnik postal kin.sodnik pa teiste pasme sploh ni vodil in sedaj ti naj ocenjuje delo psa, če te pasme sploh ne pozna / - torej že sedaj pa čujemo, da so zahteve


Eh, solzica...PSD je eno, praksa pa drugo. :icon_neutral:

Breza
5. November 2010, 23:04
- žal se tudi premalo uporabljajo sredstva, ki bi to onemogočila ( no vsaj nekateri to že uporabljajo ) program v excelu in notbok, pa mogoče to odpade /žaljenje sodnikov kako so pristranski /, in še hitreje je.


Tule se pa moram strinjat. Pred leti (pod "staro vladavino" KZS) je bila ideja, da se vse preizkušnje in ocenjevanja (telesna oc., vzrejni pregledi...) pripravi v obliki programov in se jih razdeli članicam. S tem bi odpadlo mnogo napak pri množenju, seštevanju, razvrščanju v razrede in tudi prepisovanju podatkov v baze. Da ne govorim o zmanjšanju obsega dela in nižjih stroških (tudi študente, ki vnašajo te podatke iz ocenjevalnih listov v baze je treba plačat).

Ampak...žal. Zadeva je ustavljena, ker za to ni dovolj finančnih sredstev. Se pa da z malo truda zadevo čisto ok izpeljat z navadnim excelom. Preverjeno!

deteljica
5. November 2010, 23:21
Obstajajo pravila in pravilniki, ki se jih je treba držati. Se mi zdi, da je ravno tu problem naših vodnikov in posledično problem sodnikov. Vodniki ne nastopijo organizrano in s poznavanjem pravilnikov, celo sploh ne pogledajo, kako so bili ocenjeni in nato ocene analizirajo šele doma.

Posledično temu se tudi sodniki dostikrat igrajo "male bogove" v prepričanju, da itak ne bo nihče ničesar rekel. Vsaj ne pri institucijah, ki so pristojne za pravilnost sodniškega delovanja. Prav nič namreč ne pomaga, če se vodniki jezijo po forumih ali kje ob kofetu. Če želite, da se ukrepa in če želite, da bodo pritožbe sodniki jemali resno, se je potrebno pritožit po predpisih in tja (oz. tam) kjer take stvari rešujejo. Nastopit pa je treba seveda argumentirano in ne v afektu.

Res je ampak žal v slovenski kinologiji ni vse logično. Z drugega področja povem:
Letos za kvalifikacije v agilityu npr. smo imeli kršitev pravilnikov. In sicer je bila razveljavljena ena tekma, pet dni po uradno objavljenih rezultatih, ki so bili uradno vpisani v delovne knjižce in nikoli črtani in so si izmislili namsto tega kar še eno drugo, mimo letnega načrta in vseh pravilnikov- ker očitno nekdo ni bil zadovoljen s tem,kdo se je kvalificiral, ko so naredili skupni seštevek. Pritožba je bila dana pravočasno in naprave inštance- komisijo, strokovnio svet in nadzorni odbor KZS. In rezultat? Z odločanjem so čakali dokler ni rok za prijave za svetovno potekel. Potem so celo zasedali, ampak odgovora niso podali.
Neuradno sem od predsednika strokovnega sveta izvedela, da je bila pritožba utemeljena in pravilna.
In kaj zdaj ? Nič! Psi lajajo , karavana gre dalje.
Posledic za kršitelje pravilnikov ne bo.
Ne glede na to pa je edina pot zasipat inštance z uradnimi utemeljenimi pritožbami. Žal imajo res bolj efekt šiber kot krogel, ampak v tem primeru pomaga samo količina :icon_wink: in lahko si rečeš,da si naredil vse prav in kar se je dalo.

To ni s tega področja , se opravičujem, samo tolk,da ne boste mislili,da so vaši lovski sodniki kaj slabši kot športni- niso. Napake v seštevanju so malenkost proti temu, kar se gremo drugje :icon_twisted:.