PDA

View Full Version : Lov z lokom kot učinkovito orodje za gospodarjenje z prostoživečo divjadjo



ZR7
28. September 2008, 01:52
Me ne boste prepričali, ker sem videl že mnogo filmov.

Na straneh pod menujem "Družabni dogodki" imaš tudi članek o forumskem srečanju 2007 z video posnetkom praktičnega prilaza lokostrelcev.

http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=274&Itemid=93

kurare
28. September 2008, 14:51
Na linku je strokovno obrazloženo delovanje lovske puščice:

http://http://dpll.si/files/The%20mechanism%20of%20the%20hunting%20arrow.pdf (http://dpll.si/files/The%20mechanism%20of%20the%20hunting%20arrow.pdf)

ZR7
30. September 2008, 08:42
Pri loku so manjše krvavitve, žival dlje umira, na tla jo položijo krči.... Velikokrat žival še zakoljejo ali ustrelijo. Kaj pa zadetki v trebuh, stegno ? Ja, dejali boste, da je s puško isto, kar pa ni res !

Mene pa pretekli prikazi in obrazložitev na linku, ki ga je prilepil Kurare, prepričajo. Kljub temu, da sem videl dokaj video posnetkov lova in uplenitve z lokom. Je pa potrebno narediti v glavi miselni premik. Dojeti, da puščica s svojimi rezili deluje drugače kot ekspanzijska krogla. S tem da puščica povzroča v primeru netočnega zadetka čistejše rane in daje divjadi mnogo večjo možnost ozdravitve kot pri krogli. V primeru dobrega zadetka pa močne krvavitve. Le rane izgledajo čistejše, ker ni tistih raztrganin kot pri kroglah.
Dokler sem verjel pravljicam o padanju divjadi v ognju, sem bil tudi sam dojemljiv do kritike čez puščico. Sedaj, ko vidim kaj vse vpliva na obnašanje divjadi po strelu, pa tem pravljicam ne verjamem več in vem, da se po strelu sprosti vsa energija, ki jo umirajoča žival premore. Če je le malo pripravljena na nevarnost. Pa najsi jo streljamo s kroglo ali puščico.
Današnji lokostrelski arzenal je neverjetno napredoval. Tako v preciznosti kot prebojnosti in učinkovitosti.

RedFox
3. October 2008, 13:18
Nekaj za deževne dni!
Kogar zanima si lahko ogleda in prebere študije ki jih je naredil Dr. Ashby. Streljal je s klasičnim lokom na bivola. Res strokovno poučno branje o delovanju puščice na tkivo.

http://tradgang.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=forum;f=24

Phantom
3. January 2009, 20:09
Nekdo ne spraševal nekaj glede natančnosti teh "strojev" s puščicami;

This is a absolutly normal group at 110 yards distance: the shooting position used is: crossbow supported by a tripod and crossbowyer sit down on a plastic light chair, to simulate a hunting shooting situation; using a sable sac the precision could be better:
http://i114.photobucket.com/albums/n259/matthias72/SSA41519.jpg

Glede streljanja s samostrelom na 100m, bom še nekam upload-al video posnetek. Ali pa ga lahko sami najdete tule;
http://www.cacciaebalestra.altervista.org/INGLESE/Main0.html
(na levi strani izberete "The Tests", nato kliknete "The Arrows Tests" in nato greste z miško navzdol in ZA 4. slikco je text "Video 1:Matthias, 100 yards, with 620 grains tungsten arrows and Exocet200"
************************************************** ****
Lov z lokom/samostrelom je nekje največ do 40 metrov, kar je več, je že malo "razkirano", zaradi "refleksov" živali, sploh živali, katere niso "sproščene" - v mirovanju (paša,...).
************************************************** ****
Tule je video, strela z lokom in RAGE "broadhead" z rezom 2" (coli).

http://www.youtube.com/watch?v=HzMGY2zUYSI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6dv1QySWQ6I

Strel v vratni del.
************************************************** ****
In pa še video samostrela, kateri izstreli največjo hitrost pušče do sedaj. Samostrel STRYKER iz BOWTECH.
http://www.youtube.com/watch?v=iyLFGfrCMa0

Samostrel je uradno na voljo tudi v sloveniji;
http://lokostrelstvo.e-soft.si/katalog.asp?id=673#
************************************************** ***
In pa še po dolgem prebiranju foruma; http://www.huntingnet.com
Glede razdalje po tem, ko je žival ustreljena z lokom (prestreljen prsni koš), naredi v povprečju okoli 50m.

After 22 bowkills, I expect a tracking job of about 50-60 yards with a double lung hit on a deer.
Več si lahko prebirate tule;
http://www.huntingnet.com/forum/tm.aspx?m=3263651&mpage=1

ZR7
10. July 2009, 13:20
...Tako da je do živali bolj pravično, če se ji približamo, tvegamo svojo napako in žival zbeži zaradi naše napake.

Za žival je najbolj pravično da pade v ognju brez da bi sploh posumila na nas.
Lov z lokom pa je vračanje k koreninam z neprimernim tehničnim napredkom. Tehnika lova, ki jo največ uporabljajo (drevesne preže) pa omogoča v prejšnjem stavku zapisan način uplenitve.
Za urbano okolje pa je tiho orožje nedvomno edina pametna opcija.
Če to združimo z željo, da čim več ljudi pritegnemo v lov je lov z lokom nedvomno odločitev, ki jo bomo morali kmalu sprejeti, pa naj se konzervativci še tako upirajo.

sokolar
22. September 2009, 20:32
Name osebno je zelo pozitiven vtis napravil francoski film o lovu z lokom, ki ga je prilepil Kurare. Čeprav sam lovim s strelnim orožjem, sem bil fasciniran nad predstavljenim, lovec in plen sta pri lovu z lokom enakovredna tekmeca. Nedvomno vse zahteva izredeno spretnost ter občutek za naravo in vedenje divjadi. Uplenitev pa bi rekel, da je kljub vsemu relativno poredkoma tako, da zadeva ni ravno za izbor nekoga, ki misli raubšicat.

doberman
23. September 2009, 00:40
Sokolar zelo lepo si tole opisal upam da bo cim vec Slovenskih lovcev zacelo razmisljati kot ti in da bodo spoznali da je lov z lokom ali kot v tvojem primeru sokolarjenje le ena izmed oblik lova ne pa nek bav bav ki ga je treba preprecit treba se je zavedat da smo vsi lovci ampak eni z loki drugi z sokoli tretji pa z puskam ampak na koncu smo vsi lovci in tega se je treba zavedat ne pa pluvat en po drugem ker nas je ze tako premalo nasprotnikov pa koker ces

doberman
20. January 2010, 17:49
http://www.bowhunting.tv/playvideowindow2.cfm?file=2009102015464570554&id=1470
tole je pa za vse tiste ki dvomijo v uporabnost loka

JANEZ L
22. January 2010, 14:26
Lp!

http://media.bowsite.com/playvideowindow2.cfm?file=2010168172070554&id=1605

Lovski zdravo
Janez L

doberman
5. March 2010, 23:26
http://www.youtube.com/watch?v=zcmfcihdd3U&feature=player_embedded

doberman
17. March 2010, 11:35
http://www.youtube.com/watch?v=_iy6uPyQU0U&feature=player_embedded

Fuchs
13. July 2010, 17:46
Spoštovani uporabniki....

Sem nov član foruma, hkrati pa tudi že par let lokostrelec. zato vam lahko in tudi bom postopoma pojasnil par odgovorov v zvezi z lokom.

Najprej moram pojasniti , da obstaja več vrst lokov: glede na način športa.
Klasični, sestavljeni....
Klasični lok je zaradi moči in funkcije precej počasen za tehnike lova in tudi končna moč in natančnost sta omejena. Toda tudi tukaj je možno nabaviti lok lovskih sposobnosti, ki se lahko kosa z sestavljenim lokom. Glavni problem je v hitrosti puščice, zato je potrebna relativna bližina 35 m za uspešen lov. sama prebojna moč puščice pa je enaka lovski puški! V Evropi ni divjadi , ki je ne i mogli upleniti s lokom! Odvisno od strelca in njegovih sposobnosti in treninga.
zavedati se je potrebno , da povprečen lokostrelec lovec trenira veliko več od klasičnega lovca. Vsaka puščica je "nastreljena" in točno določene teže. Natančnost strela na 40 m je 5cm2! Prednost klasičnega loka je TIŠINA, saj uplenjena divjad večinoma ne ve kaj jo je zadelo in ne beži daleč!

Sestavljeni lok: najpogostejši pri lovu! hitrost je 3 x večja , toda je glasnejši. Omogoča , da lovec dlje časa izvaja merjenje in tudi namerilne naprave so lahko umerjene tudi do 100 m. Večinoma se strelja do 45m, kjer je natančnost cilja do 2cm2 na 50m. Pri proženju loka se uporablja prožilni mehanizem, ki ima podobno funkcijo kot pri puški, le da je lahko mnogo bolj občutljiv in ima manj napak proženja.
Položaj strelca pri loku je stoje ali kleče, toda sama pozicija in napetost mišic stoje pri loku omogoča natančnejše streljanje kot pri ostrostrelni puški do 50m! Običajno se ne uporablja povečevalne optike , oziroma občasno 2-4 x povečava. Obstajajo tudi nočni merki, laserski merki, svetleče puščice... Oprema je zelo napredna.
Lovske konice so klasične 2-5 krake in več, obstajajo tudi tehnične, ki se ob zadetku v cilj razširijo.

Penetracija v cilje je večja odpa rane : zelo krvavi in je lovske puške, rane je čista vreznina. Zaradi tega je od zadetka do izkrvavitve samo 10-15 sekund! Zaradi teže konice in teže puščice in inercije izstrelka so vsi 60 in več funtni loki (vsi lovski) primerni tudi za lov na težko divjad-slon, bivol, kudu, grizli....kar ni možno z večino lovskih kalibrov Evrope...

Ker v Sloveniji še ni urejeno področje lova z lokom, hodimo na lov v Afriko, Srbijo, sedaj tudi že Hrvaško.
Sam sem bil že v Afriki 2008 in drugo leto verjetno potujem ponovno.
Imam lepo trofejo : Orix
Želim (želimo), da se spozna , da je lov z lokom mnogo bolj kompleksen in prvinski način lova, ki ponuja več akcije, znanja lova ...skrivanja, kamuflaže... Živali je potrebno priti mnogo bliže, kar onemogoča napake pri odločitvi za strel, saj cilj vidiš iz neposredne bižine. Uspeh lova je večje zadovoljsto za vloženi trud.

Hvala in lep pozdrav

Fuchs
13. July 2010, 18:41
Afrika:
V severnem delu južne afrike - regija Matlabas: celoten rejon v velikosti 95000km2 je v večinoma v privatni lasti bivših farmerjev.
le-ti so imeli konstatne težave z insekti in boleznimi, ki se prenašajo med živino in preostalo divjadjo...Zato so sprejeli odločitev za celostno spremembo. Vse krave so zastrupili z insekticidom, ki povzroča neplodnost insektov injih pustili 5 let v naravi. S tem so se znebili večine prenosljivih bolezni. Te živali so nato odstrannili in celoten rejon ponovno naselili z vsemi avtohtonimi vrstami divjadi razen leva in slona. populacija je sedaj zdrava in je vzpostavljen avtohtoni sistem. Živinorejo so opustili, dejavnost je sedaj lov! Skrbno vzpostavljajo enakomerno razporejenost in raznolikost divjadi.
Piporočen je lov z lokom, ki ne vznemirja divjadi in omogoča izbiro samo "pravih" odstrelov. vsakega lovca spremlja (ali v paru) lokalni vodnik lovec, ki odobri odstrel. Strel z puško je večinoma samo v nuji. Tudi lokalni lovci lovijo z lokom, predvsem tudi zato , ker z lokom lahko humano ustreliš vsakršno divjad do 1 tone ber posebnosti. Pri puški pa je potreben za posamezno divjad ustrezen kaliber.

Lok ima večjo penetracijo in enako hitro učinkovitost! Zaradi gostote rastja pa je vidljivost samo 50 metrov: kar je dovolj za lok in prežo.
Vsak lokostrelec pred vsopom v rejon predhodno pokaže svojo usposobljenost na streljanju na tarčo na razdaljo 30 m in cilj velikosti 10cm2. Šele nato lahko vstopiš v lov.

Tudi v slovenskih gozdovih bi lahko izvedli podoben režim.


Fuchs

hunterxxxl
13. July 2010, 21:44
Fuchs, vse si lpo obrazložil kako in kaj:limona: Tudi sam nevem zakaj se kaj takega ne uvede v RS, sem tudi sam velik pristaš loka za lov. Kdaj pa kdaj grem tudi na strelišče in vadim na tarče.
Lov z lokom je res iziv, za katerega potrebuješ veliko znanje o obnašanju divjadi, kako se ji približati in meni osebno se zdi da začutoš pristen stik z naravo ker sta si lovec in plen tedaj res enakovredna.:icon_smile:

ZR7
14. July 2010, 07:27
Tema za opisovanje kaj lov z lokom pravzaprav je.
Sem sem prekopiral objave, ki so se drugje mešale z netematskimi.
Vabim lokostrelce in tiste, ki si to področje žele spoznavati, da debato nadaljujejo.
Še posebej hvala Fuchs-u za njegov nedavni prispevek. Se priporočamo še v naprej.

LP

Fuchs
15. July 2010, 02:21
V kolikor želite izvedeti kaj več o samem loku in lovu oziroma, kaj pravzaprav potrebuje lokostrelec, lahko dodam več pojasnil.

Prav bi bilo, da vsi lovci lokostrelci nekako spadajo pod lovsko družino in tudi, da bi lov z lokom postal del naše lovske kulture - kot " poslastisa" ali vrhunec umetnosti lova.

Zadeti tarču na 300 m pomeni z puško lep strel, za divjad pa nadmoč...
za dobrega strelca z dobro opremo 300 m in strel je doseže pohvale. Toda priti na strel z 35-40m in upletiti divjo žival z vsemi njenimi čutili...do je pravi uspeh.

Tako loki , kakor puške dosegajo bliskotivi razvoj ... toda doseči strelno bližino...to je še vedno vrlina/veščina, ki si jo prisluži samo odličen lovec.

Nobena tehnična izboljšava pri loku ... ne pomaga , če ne dosežeš bližine!

Pa še o strahu o krivolovu pri loku!
- vsi ki streljamo z lokom in se vežbamo z lokom, bi že lahko izvajali krivolov v kolikor bi bil interes.... Vsi smo usposobljeni, izvežbani, imamo vrhunsko maskirno oprem... Klasičen lovec te ob dobri "maski" niti nebi opazil....
Toda zavest je tista , ki nas vodi, da se držimopravil in lov izvajamo samo v državah , ki imajo le-to dovoljeno.

Navaden "tatič" oziroma priložnostni krivolovec, pa si z lokom ne more pomagati...Za vsak strel je potrebno ogromno vežbe, opreme, priprav , ogledov prostora... Povedno drugače: "puška z dušilcem je enostavnejša, učinkovitejša..."
Lov z lokom tako ostaja samo ardenalinska vrlina...prelisičiti plen, da ti "dopusti" dovolj blizu....

Fuchs...

ZR7
15. July 2010, 07:13
V kolikor želite izvedeti kaj več o samem loku in lovu oziroma, kaj pravzaprav potrebuje lokostrelec, lahko dodam več pojasnil.
...
Fuchs...

Se priporočamo. Seveda nas zanima. Sam bom verjetno za vedno obstal pri občasnem rekreativnem streljanju v tarčo, a me lov z lokom vseeno zanima in vas podpiram v prizadevanjih za legalizacijo lova z lokom v naših loviščih. Zato me iz radovednosti, širitve obzorij in možnosti posredovanja tega znanja vse o lovu z lokom še kako zanima. In verjetno nisem edini tak na tem forumu, zato se priporočamo za vse kar nam lahko napišeš. Imaš tudi možnost sestaviti članek in mi ga poslati na e-mail portala, pa ga/jih tam objavim v področju lokostrelstva.

LP

cvi5k
2. September 2010, 08:30
Jaz sem tudi zato, da se zadeva uvede pri nas, se mi zdi da priti tako blizu divjadi je res umetnost in doživljanje lova kot ga je človek nekdaj, tudi sam imam najraje lov na zalaz, če je to le mogoče.
Zagotovo je lok toliko napredoval, oziroma tehnologije le-tega, da se lahko brez slabe vesti lovi z njim kljub temu pa se mi zdi puška zaenkrat bolj učinkovita za lov.
Zgovarjanje, da bi se povečalo krivolovstvo ob uvedbi loka kot lovnega orožja se mi zdi nesmiselna, če ne zaradi drugega, krivolovci nimajo časa za kaj takega, predvsem pa dvomim, da imajo take SPOSOBNOSTI, ker verjetno je potrebno obojega, na koncu pa še kaj, da je lov z lokom uspešen...

Če bo peticija podpišem:icon_wink:

tarfila
2. September 2010, 13:33
Če bo peticija podpišem jest tudi !
Einstein je izjavu, da bo 4. sv. vojna spet z lokom in puščico
zato mormo začet trenirat :icon_wink:

cvi5k
2. September 2010, 14:08
Če bo peticija podpišem jest tudi !
Einstein je izjavu, da bo 4. sv. vojna spet z lokom in puščico
zato mormo začet trenirat :icon_wink:

Hja, potem bi pa kmalu izumili lok, ki strelja pet puščic naenkrat itd:icon_lol:

detel
2. September 2010, 15:07
Kaj vam manjka pri strelu s kroglo, da bi morali svoje strasti tešiti s puščico ??????

doberman
2. September 2010, 18:02
Jaz sem tudi zato, da se zadeva uvede pri nas, se mi zdi da priti tako blizu divjadi je res umetnost in doživljanje lova kot ga je človek nekdaj, tudi sam imam najraje lov na zalaz, če je to le mogoče.
Zagotovo je lok toliko napredoval, oziroma tehnologije le-tega, da se lahko brez slabe vesti lovi z njim kljub temu pa se mi zdi puška zaenkrat bolj učinkovita za lov.
Zgovarjanje, da bi se povečalo krivolovstvo ob uvedbi loka kot lovnega orožja se mi zdi nesmiselna, če ne zaradi drugega, krivolovci nimajo časa za kaj takega, predvsem pa dvomim, da imajo take SPOSOBNOSTI, ker verjetno je potrebno obojega, na koncu pa še kaj, da je lov z lokom uspešen...

Če bo peticija podpišem:icon_wink:

Jaz se tudi prec podpisem,samo dokler bojo vodilni na LZS glave tisali v pesek in si zatiskali oci ,da je lov mozen tudi z lokom se zal ne bomo imeli kam podpisovat :icon_twisted:

doberman
2. September 2010, 18:09
Kaj vam manjka pri strelu s kroglo, da bi morali svoje strasti tešiti s puščico ??????

Strelu z kroglo ne manjka nic, tako kot tudi strelu s puscico nic ne manjka
,na oba nacina se da zival posteno in lovsko uplenit ,jaz svoje strasti tesim raje z puscico ker se mi zdi to mnogo vecji iziv kot s pusko.

hunterxxxl
2. September 2010, 18:45
Vsakemu je všeč drugačen način lova... eni radi trlajo na daleč, drugi zalaz, enim je pa pač všeč lov z lokom.:icon_wink: Zakaj se pa to nebi uveljavilo, prav lepo bi bilo:icon_biggrin:

jazbec
2. September 2010, 23:30
Zanimiv je že naslov teme "Lov z lokom kot učinkovito orodje za gospodarjenje z prostoživečo divjadjo"

Orodje za lov je lok vsekakor, ja pa daleč od učinkovitosti.

Če bi loviš samo za "gušt", potem lahko z lokom preganjaš divjad, ko pa imaš za vratom plan in pravilen odvzem iz lovišča ja pa stvar malce drugačna.
Zato imam občutek, da se z lokom lovi veliko v smislu lovskega turizma, ne pa za doseganje plana v LD

doberman
3. September 2010, 00:12
Lok je sigurno ucinkovit o tem je sploh skoda govort sploh pa ,ce mas gust za lok sigurno ,da je nemogoce nardit plan samo z lokom ampak Jazbec, ce lovis samo za to, da bos naredu plan je to velika zalost gust mora biti povsod drugace to nima veza z lovom res zalostno ce lovis samo za doseganje plana.

jazbec
3. September 2010, 01:05
Nikjer ne piše, da lovim samo za doseganje plana, je pa potrebno imeti v mislih tudi doseganje plana.
Če analiziramo čisto učinkovitost loka, je bistveno manj učinkovit kot dolgocevno orožje. Dolgocevno orožje omogoča večjo natančnost, daljše strele, več zaporednih strelov....

Prav zanimivo bo videti na jesensh skupnih lovih lovce z loki...

Krpan
3. September 2010, 07:41
V visokem srednjem veku (1200-1500p.K. ) je lov z lokom veljal za neviteškega in primernega zgolj za nižje sloje ljudi.

Edini primerni način lova, ki se je spodobil vitezu je bil lov z sulico, mečem in ostalim ročnim orožjem (bojno kladivo, sekire...), ter sokolarjenje.

Strelno orožje so lovci, ki so bili od nekdaj konzervativni zavračali dobrih 300 let, potem pa je počasi le prišlo med lovce.

Lovci so se upirali tudi brezdimnemu smodniku, in še leta 1932 v slovenskem Lovskem priročniku, v poglavju o balistiki beremo, da puške na črni smodnik ob pravilni uporabo popolnoma zadostujejo za pravičen lov, seveda samo do razdalje 100 metrov.

Če imamo razčiščeno zakaj lovimo, potem bo hitro jasno, ali je uporaba tradicionalnih in alternativnih oblik lova etična in primerna.

Če lovimo in plenimo zgolj zaradi uravnavanja populacij, potem je zagotovo potrebno poseči po najbolj učinkovitih sredstvih ki so na voljo, kar pa sama risanica zagotovo ni več, saj je tehnološka stara že preko 100 let. Je pa res, da je cenovno najbolj ugodna in dostopna vsem lovcem.

Če pa je lov poleg izvrševanja plana tudi pristen stik z naravo, interpretacija žive dediščine ter vživljanje v prvinsko bit človeškega bitja, potem so po mojem mnenju primerne in upravičene tudi ostale oblike lova med katere spada tudi lov z lokom.

doberman
3. September 2010, 08:00
Nikjer ne piše, da lovim samo za doseganje plana, je pa potrebno imeti v mislih tudi doseganje plana.
Če analiziramo čisto učinkovitost loka, je bistveno manj učinkovit kot dolgocevno orožje. Dolgocevno orožje omogoča večjo natančnost, daljše strele, več zaporednih strelov....

Prav zanimivo bo videti na jesensh skupnih lovih lovce z loki...
Lov z lokom je cisto drug nacin lova tako da ga primerjat z pusko je popolnoma brez pomena jaz samo pravim da se, da z obema posteno loviti .Sem pa preprican da bi se v vsaki lovski druzini dalo izpolnit 10 do 20 procentov plana z lokom,kar pa tudi ni malo ,ce vemo da je lov z lokom mnogo bolj zahteven kot pa lov s pusko.

cvi5k
3. September 2010, 08:31
Krpan: Če lovimo in plenimo zgolj zaradi uravnavanja populacij, potem je zagotovo potrebno poseči po najbolj učinkovitih sredstvih ki so na voljo, kar pa sama risanica zagotovo ni več, saj je tehnološka stara že preko 100 let. Je pa res, da je cenovno najbolj ugodna in dostopna vsem lovcem.

Mislim, da je doberman hotel le opozoriti, da je puška še vedno bolj učinkovita kot lok...
A risanica ni najbolj učinkovita, ker je stara 100 let:icon_lol:? heh, kot bi rekel da je avto neučinkovit, ker je star več kot 100 let. Pri svoji teoriji pozabljaš na 100 let razvoja, tako kot se je v par sto letih lok razvil. Dvomim, da bo lok kdaj tako učinkovit, da bo prehitel puško v odstrelu (in nič ne de), kar pa ne pomeni, da nebi smeli loviti z njim- bo pač lov bolj kvaliteten, kar se tiče doživetja...

doberman
10. November 2010, 13:53
1. Lov z lokom! Vsem je dobro znano, da je lov z lokom vprašljiv iz različnih vidikov. Strinjam se, da bi se lov z lokom lahko izvajal v oborah, kjer imaš osebke pod nadzorom in če je potrebno jih hitro rešiš nepotrebnega trplenja. Kar me pa posebno v tvojem predlogu moti, pa je da bi se z lokom lovilo v primestnih in mestnih naseljih. Veš, da so mesta in vasi nelovne površine, zato lov ne pride v poštev. Sicer pa so znani primeri problemov divjadi v mestnih gozdovih, še bolj so pa znani odzivi meščanov na to kaj počnemo lovci na primer na Golovcu, pa tudi če imamo v rokah odločbo inšpektorja. Pri lovu z lokom, bi bilo zaradi nezanesljivosti in velike verjetnosti, da nam ranjena divjad pobegne še več vroče krvi in pljuvanja po medijih kot do sedaj. Zato lok le v obore, v prosto naravo pa strelno orožje ustreznega kalibra in moči. Probleme divjadi na nelovnih površinah pa je potrebno reševati na drugačne načine.
Dragi Prepelicar ko sem tole prebral nisem vedu a bi se smeju ali bi se zjoku ne pisi o stvareh o katerih dobesedno nimas pojma kdo pa stoji za tabo na lovu ,pa netocnost loka ,
:icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

doberman
10. November 2010, 17:30
1. Lov z lokom! Vsem je dobro znano, da je lov z lokom vprašljiv iz različnih vidikov. Strinjam se, da bi se lov z lokom lahko izvajal v oborah, kjer imaš osebke pod nadzorom in če je potrebno jih hitro rešiš nepotrebnega trplenja. Kar me pa posebno v tvojem predlogu moti, pa je da bi se z lokom lovilo v primestnih in mestnih naseljih. Veš, da so mesta in vasi nelovne površine, zato lov ne pride v poštev. Sicer pa so znani primeri problemov divjadi v mestnih gozdovih, še bolj so pa znani odzivi meščanov na to kaj počnemo lovci na primer na Golovcu, pa tudi če imamo v rokah odločbo inšpektorja. Pri lovu z lokom, bi bilo zaradi nezanesljivosti in velike verjetnosti, da nam ranjena divjad pobegne še več vroče krvi in pljuvanja po medijih kot do sedaj. Zato lok le v obore, v prosto naravo pa strelno orožje ustreznega kalibra in moči. Probleme divjadi na nelovnih površinah pa je potrebno reševati na drugačne načine.

Se opravicujem ampak tole moram se enkrat napisat ker sem ze petkrat prebral pa se zdej ne vem a vidim prav ali ne.
V oborah da jih hitro resis nepotrebnega trplenja, pa to je sigurno izjava leta kaksno nepotrebno trplenje se enkrat ti povenm da nimas POJMAAA kaj pises ocitno za tabo vedno stojita vsaj dva da resujeta tvojo divjad nepotrebnega trplenja.
zaradi nezanesljivosti in velike verjetnosti da nam ranjena divjad pobegne-se en dokaz da je to izjava leta
ma sej ne morem vec ker mi gre ze na smeh bom pa tole cvetko prevedu in jo objavil na Bowsite da se bomo malo nasmejali kaksni bodo pa komentarji pe najbrz ni treba posebaj razlagat
Pa se za konec lok in puscica sta enako ucinkovita kot puska in krogla seveda na krajse razdalje tako da seveda podpiram to Mungotavo mnenje in pa tudi vse ostale

Prepelicar
11. November 2010, 08:58
Dragi doberman! Res z lokom nisem nikdar lovil pa tudi nimam prav nobene želje po lovu z lokom. Sem pa preštudiral in pregledal kar nekaj posnetkov lova z lokom, kateri me na žalost niso prepričali in me tudi ne bodo. Na vseh posnetkih, kateri so sicer korektni je lepo videti, da žival umre zaradi izkrvavitve katera je posledica zadetka puščice, zato trdim da mora biti strelec presneto izurjen, da žival zadane tako da bo v najkrajšem času in na najhumanejši način usmrčena.

Z zakonom o lovu kar pavšalno dovoliti uporabo loka 22000 članom zelene bratovščine se mi pa najmanj ne resno, če ne provokatino dejanje, zato predlagam, da lov z lokom da ampak v oborah, kjer imaš lahko divjad pod nadzorom in iz oči javnosti.

Ti se pa le smej in čudi mojim izjavam pa za drag denar lovi z lokom tam kjer lahko, sam bom pa še vedno ostal zvest svoji karabinki, katera me ni v dolgoletni lovski karieri nikdar pustila na cedilu.

Pa dober pogled preko puščice ti želim!

detel
11. November 2010, 10:07
Doberman, na forumu imamo Mugota in ne Mungota :icon_lol:. Lov z lokom je v slo. prepovedan in upam, da bo tako tudi ostalo.......za vedno!

ZR7
11. November 2010, 10:22
Kar nekaj forumašev je ob prikazih v živo in prebiranju strokovne literature spremenilo mnenje v prid orožju s tetivo.
Vendar pa imamo seveda vsi pravico do svojega mnenja.
Krpan je lepo na prejšnjih straneh opisal, kakšna so bila mnenja do novitet in drugačnosti v preteklih časih. Zakaj bi bilo danes drugače:icon_confused::icon_twisted:

doberman
11. November 2010, 18:28
Dragi doberman! Res z lokom nisem nikdar lovil pa tudi nimam prav nobene želje po lovu z lokom. Sem pa preštudiral in pregledal kar nekaj posnetkov lova z lokom, kateri me na žalost niso prepričali in me tudi ne bodo. Na vseh posnetkih, kateri so sicer korektni je lepo videti, da žival umre zaradi izkrvavitve katera je posledica zadetka puščice, zato trdim da mora biti strelec presneto izurjen, da žival zadane tako da bo v najkrajšem času in na najhumanejši način usmrčena.

Z zakonom o lovu kar pavšalno dovoliti uporabo loka 22000 članom zelene bratovščine se mi pa najmanj ne resno, če ne provokatino dejanje, zato predlagam, da lov z lokom da ampak v oborah, kjer imaš lahko divjad pod nadzorom in iz oči javnosti.

Ti se pa le smej in čudi mojim izjavam pa za drag denar lovi z lokom tam kjer lahko, sam bom pa še vedno ostal zvest svoji karabinki, katera me ni v dolgoletni lovski karieri nikdar pustila na cedilu.

Pa dober pogled preko puščice ti želim!

To da nimas nobene izkusnje ni treba pisat to je razvidno ze iz tvojih izjav,pa ne zaradi tvojega mnenja da zival dlje casa trpi kot pa pri puski ampak preprosto zato ker ne vem kje si pobral da lok ni tocen ravnokar sem se vrnil iz strelisca odstrelil sem okoli 50 puscic nekej na razdalji 25 m grupa cerka 3 4 cm potem nekaj na 35 m grupa 4 5 cm pa se nekaj stelov na 47 m grupa 7 10 cm ce pa to ni tocnost pol pa ne vem kaj je pri tem je treba se upostevat da nisem ravno kaksen top lokostrelec treba je pa tudi vedeti da je povprecna razdalja lovca z lokom od 15 do 25 m tako da sploh ni vprasanja o tocnosti seveda je treba vedeti da lok je ze sposoben samo najbolj je vazen kdo stoji za njim.Divjad ustreljena z lokom v vitalne dele ne pade cisto nic kasneje kot ce bi bila ustreljena z pusko sem videl ze veliko dolgih obrazov ko so videli strel z puscico pa marsi kdo je reku pa sej to se hitrej pade ko s pusko.
Iz gledanja posnetkov se ne bos nic naucu to bi za lahko vedu,pa loh zraven studiras kolikor hoces jaz sem v praksi postrelil ze krepko cez 200 kosov tako da bom ze vedu kako zadeva deluje.
Da bi lovcem kar pavsalno pustili loviti z lokom bi bila seveda neumnost seveda bi bilo potrebno opraviti lokostrelski izpit iz teorije in pa seveda tudi prakse in ko bi to naredel bi pac lahko lovil z lokom nekaj nas je v S loveniji ki ze imamo te izpite tako da je tudi to pokrito.
Kar se pa tice tvoje zadnje izjave bi pa rekel takole ce bo slo Slovensko lovstvo v to smer kamor kaze sedaj bomo morali vsi kmalu drago placevati ce bomo hoteli loviti pol bova pa skupi v istem dreku pa bova pol vidla ce bos se takega mnenja,kar se tice pa tvoje karabinke bi pa reku samo to da si ti un k stojis za njo tako da le tako naprej.
Pa tudi tebi dober pogled

doberman
11. November 2010, 18:39
Doberman, na forumu imamo Mugota in ne Mungota :icon_lol:. Lov z lokom je v slo. prepovedan in upam, da bo tako tudi ostalo.......za vedno!

Najprej bi se opravicil Mugotu ker sem ga preimenovalv Mungota kar se tice pa tvoje izjave Detel bi pa rekel samo to da pluvas v lastno skledo ampak preden bos ti to ugotovil bo ze zdavnaj prepozno.

ZR7
11. November 2010, 20:12
Doberman, malo pravopisa, vejic in začetnic uporabljaj. Bo lažje brati.
Sicer pa hvala za mnenje iz strani lokostrelcev.:icon_biggrin:

cvi5k
11. November 2010, 23:12
Doberman, mi je všeč razmišljanje na kakšen način bi uporabljal lok za lov in seveda s kakšnim (pred)izobraževanjem bi zadeva potekala in v takem primeru res ne razumem, zakaj pa ne...

Sicer ne paše pod temo a vseeno-
Zr7: Tudi sam sem pisal še slabše kot doberman, ker si nisem prebral navodil foruma ampak, če si že tako dosleden si preberi kakšne objave, ki jih pišejo uporabniki v hrvaščini, pa tudi njih opozori, če so pravila naj bodo za vse enaka.

Veper
12. November 2010, 07:55
Cvi5k tisti ki pišejo delno v hrvaščini se trudijo po najboljših močeh da bi se razumeli in so največkrat tujci ki hvala bogu sodelujejo na našem forumu, medtem ko Doberman nitujec in mu slovenščina ne dela težav .

Sedaj pa naprej o temi in brez dodatkov.

Prepelicar
12. November 2010, 09:14
Iz gledanja posnetkov se ne bos nic naucu to bi za lahko vedu,pa loh zraven studiras kolikor hoces jaz sem v praksi postrelil ze krepko cez 200 kosov tako da bom ze vedu kako zadeva deluje.


Če ta izjava drži in si lov izvajal v Sloveniji, potem si zrel da te čim prej obravnava lovska inšpekcija!

ZR7
12. November 2010, 09:42
Če ta izjava drži in si lov izvajal v Sloveniji, potem si zrel da te čim prej obravnava lovska inšpekcija!

Zakaj si tako prepričan v to trditev?

detel
12. November 2010, 09:51
Kateri predpis obravnava lov z lokom v SLO ?

dolgin
12. November 2010, 12:58
ce bo slo Slovensko lovstvo v to smer kamor kaze sedaj bomo morali vsi kmalu drago placevati ce bomo hoteli loviti pol bova pa skupi v istem dreku pa bova pol vidla ce bos se takega mnenja
....?? se kaj novega dogaja?

doberman
12. November 2010, 13:51
Če ta izjava drži in si lov izvajal v Sloveniji, potem si zrel da te čim prej obravnava lovska inšpekcija!

Seveda da drzi ,nikjer nisem napisal,da sem lovil v Sloveniji vse sem posteno placal nic nisem ukradel inspektor naj pa kar pride sam povej kam ti sporocim moj naslov me parav zanima kaj bo,zal pa tema spet uhaja v druge vode nameato da bi se pisalo o lovu z lokom njegovih prednostih in podobno pa ocitno spet gori fovsija.

zober
13. November 2010, 13:31
Sam sem bil od začetka tudi skeptičen gleda lova z lokom,ampak moje mnenje se je spremenilo in upam da bo kdaj v sloveniji možen v prosti naravi lov z lokom!

alojz1
29. April 2012, 20:16
Danes je bil pri meni znani lovec iz Koroške. Opisal je naslednji dogodek:
Znanec je lovil z lokom jelena v obori. Po uspešnem lovu so povabili na proslavljanje tudi njega. Pokazali so mu videoposnetek lova. Takoj je rekel, da je zadet tudi jelen v ozadju. Vsi so se smejali. Ker pa je vztrajal, so poklicali lastnika obore in mu povedali, naj preveri. Kmalu je poklical nazaj in rekel, naj pridejo še po enega. V tem drugem je puščica ostala.

jegr
29. April 2012, 22:05
Tale je pa "lovska", da res ni. Lov z lokom, pa noben ni puščice iskal? Ma dajte no. Bau bau. Pol pa en vidi, da je zadet še en jelen. Vse je res, pol pa svizec zavije čokolado v folijo ....:icon_confused:

doberman
2. May 2012, 17:08
Danes je bil pri meni znani lovec iz Koroške. Opisal je naslednji dogodek:
Znanec je lovil z lokom jelena v obori. Po uspešnem lovu so povabili na proslavljanje tudi njega. Pokazali so mu videoposnetek lova. Takoj je rekel, da je zadet tudi jelen v ozadju. Vsi so se smejali. Ker pa je vztrajal, so poklicali lastnika obore in mu povedali, naj preveri. Kmalu je poklical nazaj in rekel, naj pridejo še po enega. V tem drugem je puščica ostala.

Tole bo pa kar drzalo sem vidu ta posnetek:icon_lol:

alojz1
2. May 2012, 17:10
Tole bo pa kar drzalo sem vidu ta posnetek:icon_lol:
Streljal je pa M.

alojz1
2. May 2012, 17:19
Tale je pa "lovska", da res ni. Lov z lokom, pa noben ni puščice iskal? Ma dajte no. Bau bau. Pol pa en vidi, da je zadet še en jelen. Vse je res, pol pa svizec zavije čokolado v folijo ....:icon_confused:

Mogoče pa ti ne poznaš pravih lovcev. Ne lažejo vsi. :icon_lol:

cvi5k
3. May 2012, 12:03
Zakaj pa ne, vse je možno sicer se težko verjame ampak...

Fuchs
3. May 2012, 14:02
Spoštovani...

Prebiram izjave in trditve...zanimivo...
V glavnem se vse ponovno vrti okoli natančnosti, videoposnetkov...

Zelo sem ponosen , da je bila predstavitev streljanja iin treninga z lokom na zaključni tekmi Foruma lov.
Za marsikoga je bilo srečanje z lokom zanimiva izkušnja.
Tehnika strelnega orožja kakor tudi loka se konstantno izpopolnjuje, zato enačiti loka izpred 100 let in seaj skoraj ni mogoče.
Prav tako sta strel iz loka in strel iz puške dve popolkoma ločeni grupi, kjer ima vsaka svoje značilnosti in preciznost.
Pri lovu z lokom je maksimalna pripopročena razdalja do 40m - p ane zaradi premajhne moči izstrelka -temveč zaradi počasnosti puščice.
Lova z lokom in lova z puško se ne more enačiti ali primerjati!

Lov z lokom je samo ena vrsta izredno ZAHTEVNEGA načina lova, kjer so psihofizične lasnosti treninga toliko bolj izražene, zahteva se veliko večja potrpežljivost in znanje lovstva , kot je to potrebno pri puškah. Povdariti je potrebno, da izvrševanja letnega plana odstrela NI možno z lokom. LOV z lokom je samo dodatna zelo zahtevna oblika lova.

Vsak strelec z lokom trenira ogromno časa, da doseže učinkovito natančnost, toda, ko doseže znanje in preciznost je strel razdaljo do 40 m vedno učinkovit.

Srnjad in jelenjad v Europi je "pregracilna", da bi se puščica KOMPAUNDA "ustavila" v mesu, zato je prestrelitev skoraj obvezna. Klasičen lok nima tolikšne kinetične energije, zato se puščica večinoma ustavi v divjadi.

...v SLO potrebujemo še veliko časa, da se sprejme javno razmišljanje lovcev o loku , kot načinu treninga, kaj šele o lovu.
Lok je lahko odlično stredsvo za trening na 3D tarčah in gibanje v naravi, namerilne naprave lokov so podoben kot na puškah, zato je trening z lokom dobro sredstvo treninga , ter je cenovno ugodnejši.
LOV z lokom , pa potrebuje še čas, a obvezno v prihodnosti samo za izprašane lovce in ne vsakogar....

zlatorog
3. May 2012, 14:09
Danes je bil pri meni znani lovec iz Koroške. Opisal je naslednji dogodek:
Znanec je lovil z lokom jelena v obori. Po uspešnem lovu so povabili na proslavljanje tudi njega. Pokazali so mu videoposnetek lova. Takoj je rekel, da je zadet tudi jelen v ozadju. Vsi so se smejali. Ker pa je vztrajal, so poklicali lastnika obore in mu povedali, naj preveri. Kmalu je poklical nazaj in rekel, naj pridejo še po enega. V tem drugem je puščica ostala.

alojz1, ali si hotel poudariti prebojnost lovske puščice, ali pa mogoče nemarnost strelca ki pred strelom ni preveril ozadja in po strelu ni poiskal puščice?

alojz1
3. May 2012, 17:11
Oboje.
Kaj stoji v ozadju. Pri puški lahko tudi izven smeri streljanja. Takih primerov poznam veliko.

doberman
3. May 2012, 18:23
alojz1, ali si hotel poudariti prebojnost lovske puščice, ali pa mogoče nemarnost strelca ki pred strelom ni preveril ozadja in po strelu ni poiskal puščice?

Samo to bi dodal ,da jaz osebno sigurno nisem nasel 30 procentov puscic ki sem jih izstrelil,visoka trava ,veliko listja ali pa preprosti izgine pod zemljo tako ,da to ni nic posebnega ,ce puscice ne najdes kaj je pa stalo za jelenom je pa ze druga tema.

Fuchs
4. May 2012, 13:53
...nikoli ni dovoljeno streljati v grupo oziroma, če ne preveriš ozadja...

Fuchs
4. May 2012, 13:56
...je pa možno, da se karbonska puščica odbije od roba drevesa tudi za 90 stopinj in nadaljuje pot z veliko silo...posredni strel...se je žzodilo za se je puščica 3x odbila od drevesa in priletela mimo mene nazaj , ter se zapičila v deblo za menoj. Nato sem jo komaj izvlekel iz drevesa....mal sem se zamislil....glede varnosti od odbitih dreves...

Pazi na mimoidoče....

Markysprej
8. May 2012, 16:40
našel sem dokaz, da je lov z lokom zares superioren napram lovu s strelnim orožjem:
http://shrani.si/f/3F/VI/4lW3yG3N/875.gif

kurare
8. May 2012, 17:58
našel sem dokaz, da je lov z lokom zares superioren napram lovu s strelnim orožjem:
http://shrani.si/f/3F/VI/4lW3yG3N/875.gif

Od pronicljivega intelektualca z 18 let trajajočo akademsko kariero česa drugega niti ne bi pričakoval.
Hvala Vam, profesor!

Janez

doberman
17. July 2012, 13:57
Mal za http://www.youtube.com/watch?v=_x0swh00i6YBighand

zober
11. January 2013, 23:33
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/553126_590253960990695_1805366597_n.jpg

Ostrorogi
12. January 2013, 00:51
bi reku ja. Puščice na tejle sliki manjka cca 20-30cm. In kje je? In to je se FMJ od Eastona...

Dule
12. January 2013, 15:01
Mal za http://www.youtube.com/watch?v=_x0swh00i6Y
6 živali obležalo na mestu, puranov nisem štel.

hunterxxxl
12. January 2013, 17:16
žival zadeta s puščico redko pade na mestu... ampak ne gre daleč :icon_wink:

MasterLesjak
12. January 2013, 17:53
Mislim, da je nekdo ta posnetek že objavil, pa vseeno :):

http://www.youtube.com/watch?v=FI9vSFaniy0

detel
12. January 2013, 17:53
Zadeta kam, v srce ali v vamp...

Slayer
5. October 2013, 16:43
No kar se mene tiče glede lova z lokom, mislim da sta lok in puščica dovolj učinkovita za lov pri nas, vendar pa me skrbi, da bi se tako lahko pojavilo še več krivolova, kot ga imamo danes...

mugo
5. October 2013, 18:32
No kar se mene tiče glede lova z lokom, mislim da sta lok in puščica dovolj učinkovita za lov pri nas, vendar pa me skrbi, da bi se tako lahko pojavilo še več krivolova, kot ga imamo danes...

In kako si predstavljaš krivolov z lokom? Upoštevaj dejstvo, da za uspeh pri lovu z lokom rabiš 10krat več časa kot s puško.

Tomaž Ražman
5. October 2013, 18:50
In kako si predstavljaš krivolov z lokom? Upoštevaj dejstvo, da za uspeh pri lovu z lokom rabiš 10krat več časa kot s puško.

Po mojem bi blo minimalno krivolova z lokom. Osebno tudi mislim da bi krivolovci vseeno raje posegali po strelnem orožju...

Slayer
5. October 2013, 20:01
Imaš prav Mugo...