PDA

View Full Version : Debeline šiber za posmezno divjad



stjrp
17. June 2010, 11:20
Zanima me kakšne debeline šiber uporabljate za posamezno divjad, sicer sem nekaj tega že zasledil po forumu, vendar bi bilo fajn da izkušnje podelimo vse na enem mestu. Sam uporabljam za:
-šoje trap, letos bom proval 2,4mm od elektroplastike
-race 3,3mm in 3,5mm pa jeklene 3,5mm
-zajec 3,5mm in 4mm (odvisno od odprtosti terena)
-lisica 4mm
Za vse debeline sem proval kjr naboj mi najbolje trosi ter prišel do spoznanja da je za manjše premere fiocchi, trap je chedditte, 4mm pa elektroplastika. Jeklene šibre sem tudi od fiocchita. Letos nameravam poizkusit še jeklene šibre 7(2,5mm) in 6(2,7mm), za vrane in šoje, da ne bom toliko smetil. Zanima pa me kaj uporabljate za vrane, ker s trapom nimam glih najboljših izkušenj, 3mm pa je že kar debelo.
Ker mi učeraj nekaj ni dalo miru sem naredil tudi tabelo procentnih razlik vsebovanih šiber v nabojih in prišel do zanimivih ugotovitev.

206
17. June 2010, 12:07
Šoja isto trap,ni važno proizvajalc
Zajec,fazan 3 do 3,5 mm,Rottweil Waidmannsheil,papirnati
Lisica 4 mm,men dela najboljš B&P Mythos Valle Semimagnum
Vrane pa najraje z 22lr

rikec
17. June 2010, 12:23
za šojo je dovolj trap (proizvajalec ni nekam zelo pomemben). Zajec, fazan, kuna 3-3,5 mm. Lisica 4 mm. Vrano se tud z trapom da lepo sestrelit. Bi pa poudaril pri šibrenih nabojih, da vsak patron na vsako cev ne leži. Recimo jaz imam rusa in najboljši patron je trep?a, potem rotweil, hirtenberg, elektroplastika samo do 3,5 mm šiber vse ostale debeline preveč razpršeno. S&B pa sploh ni dober, tako prši da lisice tud na 35 metrov ne moreš pobrat. Odvisno je od mnogih faktorjev, predvsem pa cevi in naboja.

mugo
17. June 2010, 13:16
Jaz za zajca 3,5mm, za lisico 4 ali 4,5mm, za race 3-3,5mm. Za vrane 3mm ali 3,2mm, ni nič preveč. Zadnje čase sem zelo navdušen nad rottweil Special naboji, zelo so poceni in zelo lepo delajo, s tem nabojem v 3,7mm grem tudi nad lisico, sicer pa je moja priljubljena izbira 3,2mm za race in vrane. Zelo lepo so se mi obnesli tudi Winchester Super Speed naboji. Tudi elektroplastika naboji mi čisto lepo delajo na vranah in racah, za lisice pa najraje posežem po rotweilu ali winchestru. Fiocchi pa se mi je izkazal za najslabšega od vseh kar sem jih sprobal, sploh pri racah in vranah, ki jih največ lovim.

hunterxxxl
17. June 2010, 15:03
Za vrane uporablam trap 2,4mm, zajc, kuna, raca, fazan 3,5mm, lisica 4,7mm

luka_k
17. June 2010, 16:38
Zanimivo hunterxxxl, pa ne bi bilo za vrano bolje uporabljati kaj močnejšega kot trap. Sam sem jih s trapom sicer poskusil, pa moram reči, da še s 3 oz. 3.3mm dostikrat rada ostane živa.

Drugače pa obstaja na Rottweillovi strani iskalec, v katerega vneseš kaliber in divjad, ki jo imaš namen loviti, pa ti priporoči debelino in naboj - seveda njihovega :icon_wink:

stjrp
17. June 2010, 19:18
Pa dej Luka povedat še s kakšnimi šibrami jagaš ostalo malo divjad.


Zanimivo hunterxxxl, pa ne bi bilo za vrano bolje uporabljati kaj močnejšega kot trap. Sam sem jih s trapom sicer poskusil, pa moram reči, da še s 3 oz. 3.3mm dostikrat rada ostane živa.

Drugače pa obstaja na Rottweillovi strani iskalec, v katerega vneseš kaliber in divjad, ki jo imaš namen loviti, pa ti priporoči debelino in naboj - seveda njihovega :icon_wink:

luka_k
17. June 2010, 19:31
Ostala mala divjad, kar jo pri nas sploh je: zajec ponavadi 3.5mm, občasno 3.3mm, ravno tako vrane. Race 3.5mm. Lisica 4mm. Kune še nisem s šrotarco srečal, šojo bi se pa dalo tudi s trapom ja :icon_wink:
Kormorani, kadar je odločba, 3.9mm.

hunterxxxl
17. June 2010, 20:02
Zanimivo hunterxxxl, pa ne bi bilo za vrano bolje uporabljati kaj močnejšega kot trap. Sam sem jih s trapom sicer poskusil, pa moram reči, da še s 3 oz. 3.3mm dostikrat rada ostane živa.

Drugače pa obstaja na Rottweillovi strani iskalec, v katerega vneseš kaliber in divjad, ki jo imaš namen loviti, pa ti priporoči debelino in naboj - seveda njihovega :icon_wink:

Iz osebnih izkušenj videvam, da se trap patroni NOBEL SPORT odlično obnesejo na vranah do razdalij 50m. Patroni imajo 28 g polnitev, pa za navadne trap kar dobro užgejo. Trap uporabljam za vrane kadar jih privabljam z umetnimi osebki ali sovo, ker ne letajo predaleč. Kar je pa tako spotoma peš, pa uporablam 3,5mm.

main757
18. June 2010, 09:04
Za fazane in zajce najraje uporabljam 4mm Elektroplastiko.

snef
11. July 2010, 14:27
za vso malo divjad uporabljam :

od 1.7 mm do 2.8 mm večinoma disperzante

Brakir
11. June 2013, 20:52
Kdo uporablja 2,4mm sibre za vrane, srake, soje? Trap 28 g?

mugo
11. June 2013, 21:09
2,7mm 36g je zame najboljša izbira. geco

dolgin
11. June 2013, 21:24
Tole uzem za vrane.... ko šus,ajga...:hooray:
http://www.frankonia.de/671788/351872/productdetail.html?pagingSize=16&lastSelected=f_s_art&sortOption=f_n_sortmatrix_70_30_30_30&page=0&displayType=gallery&f_s_art=Jagdschrotpatronen&f_s_kaliber=12~67%2C5%7C12~70&articleNumber=175363&navCategoryId=6810

hunterxxxl
11. June 2013, 22:32
Čim tanš, tem bolš... :icon_wink:
Jaz imam RC 20, 2mm, 28 gramov, pa tamočna polnitev(kaliber 20), rezultati pa :beer:

rikec
12. June 2013, 12:27
Čim tanš, tem bolš... :icon_wink:
Jaz imam RC 20, 2mm, 28 gramov, pa tamočna polnitev(kaliber 20), rezultati pa :beer:

Z 2 mm debelimi šibrami ne vem če kaj prida pobiraš vrane na malce daljšo razdaljo...

hunterxxxl
12. June 2013, 12:50
Se boš enkrat oglasil na jagi, da vidiš :icon_wink:

detel
12. June 2013, 13:12
Z 2 mm debelimi šibrami ne vem če kaj prida pobiraš vrane na malce daljšo razdaljo...

Tudi jaz mislim, da niso primerne... hitro zgubljajo hitrost in prodornost. So bolj za vrabce...

cviček
12. June 2013, 13:15
Tudi jaz mislim, da niso primerne... hitro zgubljajo hitrost in prodornost. So bolj za vrabce...

pozabljaš da ima puško v kalibru 20. Pa še luštna je .

hunterxxxl
12. June 2013, 13:28
Tudi jaz sem "nekoč" uporabljal debele šibre... za vrane in fazane 3.5, za lisico 4.5 ali več, ipd...
Izkušnje so me pripeljale do tega, da uporabljam tanjše. Za vrane 2-2.5mm in za fazane pravtako, za jamarjenje 3mm(brez košarice), 3.5 za zajce in race, na čakanju pa 3.9mm. Lansko sezono sem s šibrami 2,2 mm uplenil 70 vran in nekaj srak, nekatere na razdalje, ki jih lahko z 12-ko samo sanjaš!

rikec
12. June 2013, 14:55
Tudi jaz sem "nekoč" uporabljal debele šibre... za vrane in fazane 3.5, za lisico 4.5 ali več, ipd...
Izkušnje so me pripeljale do tega, da uporabljam tanjše. Za vrane 2-2.5mm in za fazane pravtako, za jamarjenje 3mm(brez košarice), 3.5 za zajce in race, na čakanju pa 3.9mm. Lansko sezono sem s šibrami 2,2 mm uplenil 70 vran in nekaj srak, nekatere na razdalje, ki jih lahko z 12-ko samo sanjaš!

Za vse ostale debeline šiber se strinjam gled euporabe na posamezno divjad. A lahko poveš, na kakšno daljavo recimo "sestreliš" vrano z 2 mm šibrami?
Cviček, a si hotel reči, da glede na to, da ima puško v kalibru 20 in 2 mm šibre, da lahko vrane klati z razdalje 50 metrov ? No way!

alojz1
12. June 2013, 15:09
Tudi jaz imam 20/76, polni čok. In sem nameril pri par lisicah, ki so padle na mestu 70m. Elektroplastika, mislim da 3,7mm.

hunterxxxl
12. June 2013, 15:15
20-ka dela čudeže...
Vrane uspešno plenim na razdaljah 50m s to debelino. Lani sem eno uplenil na 80m z 2.2mm(verjetno posrečen strel, ampak vseeno..)!

rikec
13. June 2013, 07:28
20-ka dela čudeže...
Vrane uspešno plenim na razdaljah 50m s to debelino. Lani sem eno uplenil na 80m z 2.2mm(verjetno posrečen strel, ampak vseeno..)!

50 metrov z 2 mm šibrami? Neverjetno! Jaz se sicer nisem še nikoli lotil lovit divjad s tako drobnimi šibrami, je pa res, da nimam kalibra 20, da bi lahko sprobal učinkovitosti na te daljave...

cviček
13. June 2013, 07:41
:icon_study::icon_study::icon_study:
Za vse ostale debeline šiber se strinjam gled euporabe na posamezno divjad. A lahko poveš, na kakšno daljavo recimo "sestreliš" vrano z 2 mm šibrami?
Cviček, a si hotel reči, da glede na to, da ima puško v kalibru 20 in 2 mm šibre, da lahko vrane klati z razdalje 50 metrov ? No way!

Ne nisem hotel reči ; sem kar napisal , jaz že vem zakaj ; ti pa ?????

dolgin
13. June 2013, 08:39
Kolk od vas vas je že streljalo kompak?

JakaJ
13. June 2013, 08:48
RC4 red shot 12ga 24g 7,5 vrana pade na 50m 100%.

cviček
13. June 2013, 08:54
Kolk od vas vas je že streljalo kompak?

Ne vem kaj ima to veze z omenjeno temo .
Drugač pa streljam tudi compak in dosegam kar dobre rezultate :yea1:

rikec
13. June 2013, 09:39
:icon_study::icon_study::icon_study:

Ne nisem hotel reči ; sem kar napisal , jaz že vem zakaj ; ti pa ?????

Nimam izkušenj s kalibrom 20, tako, da ne morem soditi o tem kaj ti napišeš. Čeprav se mi zdi, da na 50 metrov 2 mm šibre je... neverjetno Bighand

cviček
13. June 2013, 09:58
Nimam izkušenj s kalibrom 20, tako, da ne morem soditi o tem kaj ti napišeš. Čeprav se mi zdi, da na 50 metrov 2 mm šibre je... neverjetno Bighand

Lepo si napisal - nimaš izkušenj
Tudi sam ne posedujem puške v kalibru 20 , sem pa na lovih videl kaj fantje delajo z omenjenimi puškami. Res pa je , da je za dolge strele potreben tudi dober strelec.
Sam uporabljam Geco 12/70 3,2 mm za skoraj vso malo divjad , za vrane pa 12/76 - 2,2 do 2,7 mm 54 gramov . Do 50m nobenih težav- razen seveda za vrane biggrin

dolgin
13. June 2013, 10:37
Drugač pa streljam tudi compak in dosegam kar dobre rezultate
To j blo bl namenjeno tistim ki ga ne :-D
Potem veš, da se da na precejšno razdaljo oddati uspešen strel tudi z drobnim šrotom, samo znat je treba:OK:

main757
13. June 2013, 11:37
Tudi jaz imam 20/76, polni čok. In sem nameril pri par lisicah, ki so padle na mestu 70m. Elektroplastika, mislim da 3,7mm.

Elektroplastika nobenega naboja ne polni s 3,7mm.

Ahiles
14. June 2013, 00:51
drži, elektroplastika je v 3,5mm, nato 4,0mm in najdebelejše v 4,7mm.

Legvan
16. July 2013, 09:19
šoje, srake trap, za vrane pa uporabljam od 3.5 dalje do nekje 4.5 imamo zelo odprt teren in jih je težko jagat, najraje 3.7 prav tako fazane. Lisice streljam s 4- 4.7, zajce pa 3.5.

mugo
16. July 2013, 09:31
šoje, srake trap, za vrane pa uporabljam od 3.5 dalje do nekje 4.5 imamo zelo odprt teren in jih je težko jagat, najraje 3.7 prav tako fazane. Lisice streljam s 4- 4.7, zajce pa 3.5.

Za vrane imaš predebele šibre, za ostalo jaz uporabljam podobno. Poskusi z 2,7mm in boš videl, na kako daleč jih klatiš.

andrej50
16. July 2013, 10:20
Tudi jaz imam 20/76, polni čok. In sem nameril pri par lisicah, ki so padle na mestu 70m. Elektroplastika, mislim da 3,7mm.
Če bi teh 70 m skrajšal vsaj na 40, bi ti še verjel, tako pa..... ?

detel
16. July 2013, 11:45
Alojzu verjamem, ker ima tako puško tudi moj svak. Mislim pa da ni v redu streljat na tako razdaljo, ker če dobi lisička šibro na ne pravo mesto, živalco samo hudo peče in trpi:icon_cry:.

alojz1
16. July 2013, 14:43
Detel, pri meni je vedno pes zraven. Vsako dobim.
Je pa zanimivo, da gre veliko šiber skozi. Ko sem streljal z semi magnum 12 je bila pa samo plava tam, kjer je šibra zadela. Zelo malo jih je šlo pod kožo.

Legvan
17. July 2013, 07:28
mungo, bom probal še enkrat, vendar kadar sem streljal po vranih s 2.7 ali 3, ni vrana nič slišala in mi je odšla svojo pot :icon_cry: :icon_cry:

rikec
17. July 2013, 09:55
Jaz sem prejšnji teden uplenil vrano na cca. 40 metrov naboj elektroplastika debelina šiber 3 mm... padla kot karta...

Deerhunter
17. July 2013, 17:15
Meni so se kot dobra izbira za vrane izkazali 34g naboji debeline 2,5 mm. Čisto dobro mi glede na ceno deluje tudi 28g trap debeline 2,4 mm. Vrana je, če odšteješ perje, zelo majhna tarča in tukaj šteje samo gostota posipa, debelina šiber je drugotnega pomena. Treba pa je pač tudi zadeti. Zato vsem priporočam čim tanjše šibre, odsvetujem pa debele šibre in magnum polnitve, ker je rezultat slabši, samo ušesa, rame in denarnica trpijo. Čim manj komplicirat, čim tanjše šibre in čim cenejši naboj, pa zadeti je treba. Sicer pa sem na dolgo in široko o tem pisal že v podforumu Divjad, tema Vrane.

ravnohrib
7. December 2015, 21:39
Ker vedno rajši sprobam kot preberem ali slišim, sem se spravil k testiranju raztrosa šiber iz svoje češke bokarice; prva cev (mislim da čok 1/2) na 35 metrov. Najbolj negativno me je presenetil trap naboj; resda najcenejši, a neenakomernost in nepravilnost raztrosa že na 35 metrov pušča "luft" za marsikaterega goloba. Bom ob priliki stestiral še več trap municije.

15812
15811
15810

cviček
8. December 2015, 19:14
A lahko vprašam s kakšnim namenom si testiral PP naboj(8,6 mm )

ravnohrib
8. December 2015, 22:01
A lahko vprašam s kakšnim namenom si testiral PP naboj(8,6 mm )
Ker je v njem najmanj šiber in dobro pokaže neenakomerno razporeditev. :whistle:

zajec
9. December 2015, 15:15
Za odstrel ranjene divjadi!

alojz1
9. December 2015, 15:26
Ker je v njem najmanj šiber in dobro pokaže neenakomerno razporeditev. :whistle:
Dober odgovor. Bighand
Mi pa naraste pritisk, ko iščem ranjeno divjad in mi kdo pokaže PP pa hvali kako dober patron je to za prašiče. V uplenjenih se najde tudi katera šibra zarasla. Saj ne rečem tja do 30m kot so srnjad nekoč streljali, ko je bilo dovoljeno. Pa se najde mojster, ki na 70m zastreli prašiča.
Če bi bilo v moji moči bi vsakega z PP za pasom poslal iz lova domov.

ravnohrib
9. December 2015, 18:38
Mi pa naraste pritisk, ko iščem ranjeno divjad in mi kdo pokaže PP pa hvali kako dober patron je to za prašiče. V uplenjenih se najde tudi katera šibra zarasla. Saj ne rečem tja do 30m kot so srnjad nekoč streljali, ko je bilo dovoljeno. Pa se najde mojster, ki na 70m zastreli prašiča. Če bi bilo v moji moči bi vsakega z PP za pasom poslal iz lova domov.
Proizvajalci jih sicer reklamirajo kot strelivo za prašiče http://www.baschieri-pellagri.com/en/catalogo/cartucce+da+caccia/1/cinghiale/index.aspx
Verjetno tudi pri nas obstajajo lovci, ki so jih s tako municijo nekaj polegli.
Jaz nisem še na nobenega prašiča s tem streljal, s PP sem ustrelil samo enega jazbeca do sedaj. Testiral sem ga zaradi zgodbe, da je nek jazbec preživel PP strel in iz razporeditve šiber je jasno, da ga je prav lahko vseh 9 šiber enostavno zgrešilo. No, pa pri "samoobrambni" rabi šibrovke ima verjetno PP tudi dober strašilni učinek :)

cviček
10. December 2015, 10:27
Se strinjam samo z Alojzovo trditvijo in to v celoti . Vse ostalo je bolj na majavih tleh.
Za usmrtitev ranjene divjadi na razdalji 5 metrov je učinek trap naboja enak učinku PP naboja . Za samomoobrambo je pa tudi petarda dovolj.
Res me zmrazi ko vidim kako se lovci hvalijo z PP naboji , ne vedo oz. nočejo pa vedeti kakšno svinarijo puščajo za sabo - gnojni abcesi, uničeno meso - da trpljenja divjadi sploh ne omenjam. Največkrat so to lovci, ki hočejo svoje slabe strelske sposobnosti nadoknaditi s strelom 9 kom šiber.