PDA

View Full Version : Pomladansko soljenje



alojz1
13. March 2010, 16:43
Pred leti smo imeli v tem času organizirano soljenje.
V solnice smo napolnili kar 400kg soli. Letos smo znižali na 30 kg za 30 solnic. Pa še teh je preveč, če upoštevamo normativ 1 solnica na 100ha.
Kaj se je tako spremenilo v naravi, da gremo iz ene skrajnosti v drugo?

Vsi vemo, da je srnjad teritorialna in v času poleganja ima srna zelo majhen teritorij (manj kot 10ha ?). Ker pa so solnice kar dobro obiskane pomeni, da srnjad zaradi potrebe po soli prehodi večje razdalje in s tem tudi širi razne bolezni (zajedalci).
Ali pa divjad soli ne potrebuje in smo do sedaj živeli v zmoti.

mugo
13. March 2010, 16:54
Priznan veterinarski strokovnjak za patologijo divjadi mi je na vprašanje s to dilemo odgovoril, da pozitiven vpliv dodajanja soli na zdravje divjadi ni nikjer dokazan. Da pa je divjadi všeč slan okus.
Da pa sol škoduje rastlinam in krni rodovitnost tal, je pa že dolgo znano....

POLH
13. March 2010, 19:45
Prav tako pa tudi o negativnih vplivih nastavljanja soli na divjad ni veliko napisanega in dokazanega. Količina, ki jo nastavimo lovci pa je po moje smešno majhna proti količini soli, ki pride v naravo s npr. s soljenjem cest. Zaradi tega mislim, da ni v nobenem primeru zmanjšana rodovitna sposobnost okolja zaradi lovskih solnic, ker gre za tako malo soli na enem mestu, da ne more imeti večjega vpliva na širšo okolico in s tem na produktivno sposobnost gozda ali drugega okolja v katerem stoji solnica.

Veper
13. March 2010, 19:52
Če so solnice založene je povoza manj, kajti srnjad hodi lizat sol na cesto, če jo v skritih solnicah ni.:icon_neutral:

pumpa
13. March 2010, 20:02
Če so solnice založene je povoza manj, kajti srnjad hodi lizat sol na cesto, če jo v skritih solnicah ni.:icon_neutral:

tista snrjad ki hodi na cesto lizat sol jo vsak voznik opazi problem se naredi pri prehodih divjadi , ko nepričakovano prečka cesto...:icon_lol:
če pa nekateri postavljajo solnice v bližini cest jim pa tako ni pomoči...:icon_neutral:

Veper
13. March 2010, 20:20
Pumpa ja kje sem pa napisal da so solnice ob cesti:icon_confused:Napisal sem če so skrite solnice prazne kar pomeni da so solnice postavljene tako, da jih ne vidiš niti iz preže ali pa z lovske steze in imajo živali zato mir pred lovci,avtomobili in še čemu.Skratka solnice naj bi bile praviloma v gostem grmovju in skrite od pogledov.Lovci pa smo si omislili solnice pred prežami zaradi lažjega odstrela in ne zato, da bi živali dobile potrebno količino soli,če je ta sploh res potrebna in ni tako kot je napisal Mugo. Dejstvo pa je da živali tudi v naravi iščejo soli in minerale tako da mislim da je že nekaj na tem ,da je sol potrebna.

pumpa
13. March 2010, 20:47
Pumpa ja kje sem pa napisal da so solnice ob cesti:icon_confused:Napisal sem če so skrite solnice prazne kar pomeni da so solnice postavljene tako, da jih ne vidiš niti iz preže ali pa z lovske steze in imajo živali zato mir pred lovci,avtomobili in še čemu.Skratka solnice naj bi bile praviloma v gostem grmovju in skrite od pogledov.Lovci pa smo si omislili solnice pred prežami zaradi lažjega odstrela in ne zato, da bi živali dobile potrebno količino soli,če je ta sploh res potrebna in ni tako kot je napisal Mugo. Dejstvo pa je da živali tudi v naravi iščejo soli in minerale tako da mislim da je že nekaj na tem ,da je sol potrebna.

tudi jaz nisem napisal kje ti postavljaš solnice napisal sem samo da trditev da je zaradi soli na cesti več povoza ni na mestu:icon_study:

alojz1
13. March 2010, 22:40
Veper, danes smo pa vsi nekam nataknjeni
Tudi zgoraj pri disciplinskem postopku
Je to posledica lovopusta?

patriot
14. March 2010, 07:59
Veper, danes smo pa vsi nekam nataknjeni
Tudi zgoraj pri disciplinskem postopku
Je to posledica lovopusta?

Ja ne vem, če ne!?:icon_lol:

rikec
14. March 2010, 14:19
Zaenkrat je na solnicah, ki sem jih jaz založil še bolj kot ne prazno... Niso pokazali pretiranega zanimanja za solnice... :icon_confused:

hl
14. March 2010, 18:21
Danes smo zalagali solnice in po sledeh v snegu se je videlo, da so bile že vse solnice obiskane. Mislim, da ni etično solnico postaviti zaradi lažjega odlova divjadi.:icon_redface:
lp.

ZR7
14. March 2010, 18:52
Danes sem opazil isto kot HL.

alojz1
14. March 2010, 18:54
Priznan veterinarski strokovnjak za patologijo divjadi mi je na vprašanje s to dilemo odgovoril, da pozitiven vpliv dodajanja soli na zdravje divjadi ni nikjer dokazan. Da pa je divjadi všeč slan okus.
Da pa sol škoduje rastlinam in krni rodovitnost tal, je pa že dolgo znano....

bo treba tudi kmete razsvetliti. Sol dajejo živini in drobnici na pašnikih in v hlevih. Pa še varavi škodijo:icon_evil:

jereb
14. March 2010, 21:23
Glede na velike količine snega, je po mojem še prezgodaj za sol. Poveča žejo in nam naredi medvedjo uslugo.

zober
14. March 2010, 21:36
Divjad naj ma čez celo leto zagotovljeno sol,še najbolje je da je solnica postavljena v bližini vode potoka itd...

jereb
14. March 2010, 22:17
Zober, temu osebno močno oporekam. Sol izključno v času vegetacije, saj se v tem času tudi dogaja največ stvari v telesu divjadi. Če je potok, še gre, vendar na suhem kraškem terenu to ni dobro.
Poskrbeti je potrebno, da ima divjad na razpolago dovolj grmovja in pestro pašo, pa potem celo na solnice ne zahaja tako pogosto, kot tam, kjer so vrstno manj pestre prehranske razmere. Ko pa je poletna suša, da so celo rastline uvele, ko je mraz in je voda zmrznjena pa je sol popolnoma nepotrebna.

Probaj odlaufat en cooperejev test, pojest eno pakngo čipsa pa skledo uvele solate. Malo za šalo, malo zares.

mugo
14. March 2010, 22:40
bo treba tudi kmete razsvetliti. Sol dajejo živini in drobnici na pašnikih in v hlevih. Pa še varavi škodijo:icon_evil:

Alojz1, sem mislil, da ločiš med prosto živečimi živalmi in živalmi, ki so zaprte v hleve. Lovstvo tega dolgo ni znalo ločevati, za danes pa sem očitno utopično domneval, da smo ta miselni preskok že zmogli vsi. Pa očitno nismo.
Menda je razlika med živalmi, ki si za zadovoljitev svojih potreb hrano poiščejo v naravnem okolju popolnoma svobodno in živalmi, ki jim serviramo kar jim pač servramo v jasli, in ker vemo, da manjkajo določene mineralne snovi v ponujeni krmi, jim te posebej dodamo.

alojz1
14. March 2010, 23:06
Tudi drobnica je večinoma na prosti paši kot divjad. Tudi v vročem puščavskem podnebju išče divjad sol in prehodi velike razdalje, da pride do nje.
Tudi ljudem je nujno potrebna. V preteklosti, ko je bila privilegij bogatih, je bilo veliko ljudi golšavih ( sedaj me bo Mugo vprašal za dokaze).
Ne rabijo pa je mesojede živali ker jo je v mesu dovolj.

Kakorkoli že,naša mnenja so različna. Nihče pa ne odgovori, kaj se je spremenilo v dveh letih da smo prešli iz ene skrajnosti v drugo.

ZR7
15. March 2010, 07:15
Sol gor, sol dol. Tako zagovarjanje ene ali druge skrajnosti brez resne analize je topoumno. Edine raziskave, za katere sem slišal, polaganja soli ne odobravajo ali pa vsaj ne vidijo koristi. Razen tiste, ki je lovci poznamo, to je privabljanje divjadi pred puškino cev.
Rad bi pa enkrat prebral kakšno analizo glede vseh ostalih potrebnih mineralov, ker vemo (kakor kdo), da sestava mineralov v tleh in rastlinah ni več taka kot je nekoč bila. Zaradi kislega dežja in ostalih vplivov onesnaženja okolja.
Zato bi bilo mogoče za razmišljati o polaganju drugačnih pripravkov, ki bi vsebovali še kaj več kot samo golo sol. A kot pravim, najprej analize in raziskave. Do takrat pa verjamem le to, da ima divjad sol rada prav tako kot nekdo pred TV s piksno pira in čipsom v roki. Pa brez piva tudi tisti čips postane počasi neužiten.

mugo
15. March 2010, 08:36
Ljudje so bili v preteklosti golšavi zaradi problemov s ščitnico, ki je posledica pomanjkanja joda in ne soli. Kuhinjska sol je natrijev klorid (NaCl), jedilni soli za ljudi so v novejšem času začeli dodajati jod, pa še to le tisti soli, ki je pridobljena v obliki kamene soli, iz rudnikov, morska sol ponavadi vsebuje jod. Tudi v okolju in v rastlinah je jod.
Klora (Cl) je v rastlinah dovolj za potrebe živali, ki se z njimi pasejo. Je ena izmed osnovnih sestavin klorofila.
Natrij (Na) je tudi prisoten v okolju, v rastlinah. Približno 1,2-0,7 g na kilogram suhe snovi ga je. V nekaterih ekstremnih okoljih ga je sicer manj, a ne moremo primerjati razmer v puščavi z razmerami v našem okolju.V telesu živali je 1,1 do 1,4 g natrija na kg suhe teže. Molzne živali potrebujejo več natrija za produkcijo mleka (0,3-08g Na/l mleka), predvsem zato se natrij v obliki soli dodaja tem živalim.
Sol škodi rastlinam, to lahko vidimo ob cestah ta čas, ko so rastline ob soljenih cestah vse rumene zaradi izpiranja soli v tla. Kar zgrozim se, ko slišim poročila o tisočih tonah soli, ki jih vsako leto zmečemo po naših cestah. Količine, ki jih položimo lovci so v primerjavi s tem res majhne, pa vendar sem mnenja, da v naravno okolje ni pametno vnašati snovi, ki mu škodijo. Kdor misli, da sedaj pretiravam, naj poskusi in položi kameno sol v kakšno rogovilo zdravega drevesa. Garantiram, da se bo posušilo.

ZR7
15. March 2010, 09:12
Mugo, kaj pa Kalij in Magnezij?
Ravno magnezij je problem, ker ga je vedno manj v tleh in s tem tudi v rastlinah.

rikec
15. March 2010, 09:21
Mugo je napisal:
"Količine, ki jih položimo lovci so v primerjavi s tem res majhne, pa vendar sem mnenja, da v naravno okolje ni pametno vnašati snovi, ki mu škodijo. Kdor misli, da sedaj pretiravam, naj poskusi in položi kameno sol v kakšno rogovilo zdravega drevesa. Garantiram, da se bo posušilo."

Tole sem jaz še sprobal, pa se ni nobeno drevo posušilo... :icon_confused:

muzikant
15. March 2010, 11:20
Polaganje soli ni nujno potrebno, saj vse fiziološke potrebe divjad lahko zagotovi iz naravnih virov. :icon_wink:

AMEN

mugo
15. March 2010, 11:22
Mugo, kaj pa Kalij in Magnezij?
Ravno magnezij je problem, ker ga je vedno manj v tleh in s tem tudi v rastlinah.

Kalij, kalcij in magnezij so elementi, katerih krogotok v naravnih ekosistemih je precej vezan na razkroj matične podlage tal. Kisel dež povečuje izpiranje Ca in Mg iz tal, vendar v naših razmerah to ni kritično, ker imamo večinoma karbonatne podlage, pri njihovem razpadanju pa se sprošča v tla dovolj teh snovi za potrebo rastlin (v naravnem okolju). Na kmetijskih površinah se večja količina teh hranil odstranjuje iz krogotoka s košnjo in pobiranjem pridelkov, zato je potrebno umetno dodajanje hranil rastlinam. V naravnih ekosistemih pri nas to ni problem.

mugo
15. March 2010, 11:22
Rikec, moje izkušnje pravijo, da je bilo še vsako drevo po nekaj letih "soljenja" na koncu posušeno.

ZR7
15. March 2010, 11:37
Kalij, kalcij in magnezij so elementi, katerih krogotok v naravnih ekosistemih je precej vezan na razkroj matične podlage tal. Kisel dež povečuje izpiranje Ca in Mg iz tal, vendar v naših razmerah to ni kritično, ker imamo večinoma karbonatne podlage, ...

Mugo, hvala. Prvič sem dobil dober odgovor na to že dolgo prisotno vprašanje.:icon_biggrin:
LP

detel
15. March 2010, 13:13
Polaganje soli ni nujno potrebno, saj vse fiziološke potrebe divjad lahko zagotovi iz naravnih virov. :icon_wink:

AMEN

Potrebno res ni, jih pa rad opazujem, ko ližejo, naj uživa žval. Nikoli ne bi streljal ob solnici. Pride tudi zajec .

detel
15. March 2010, 13:16
Rikec, moje izkušnje pravijo, da je bilo še vsako drevo po nekaj letih "soljenja" na koncu posušeno.

Drži, še posebno hitro, če deblo požagaš. Razlog je pa tudi lupljenje skorje in bi se to drevo posušilo tudi brez soli. Če solnico le obesimo na deblo pa drevesu to ne škodi.

mugo
15. March 2010, 13:31
Drži, še posebno hitro, če deblo požagaš. Razlog je pa tudi lupljenje skorje in bi se to drevo posušilo tudi brez soli. Če solnico le obesimo na deblo pa drevesu to ne škodi.

No to ne drži. Sol drevesu škodi, to je vsesplošno znano in mislim da ni potrebno posebej dokazovati. Detel, veš zakaj so Rimljani posolili zemljo v Katragini?:icon_twisted:

muzikant
15. March 2010, 13:49
Potrebno res ni, jih pa rad opazujem, ko ližejo, naj uživa žval. Nikoli ne bi streljal ob solnici. Pride tudi zajec .


Me zanima, če boš otrokom tudi dajal bombone po mili volji.:icon_wink:

zlatorog
15. March 2010, 13:50
Me zanima, če boš otrokom tudi dajal bombone po mili volji.:icon_wink:

:icon_lol:

rikec
15. March 2010, 14:12
No to ne drži. Sol drevesu škodi, to je vsesplošno znano in mislim da ni potrebno posebej dokazovati. Detel, veš zakaj so Rimljani posolili zemljo v Katragini?:icon_twisted:

Do sedaj sem naredil že sigurno 5 novih solnic, brez da sem kar koli obžagoval, pa se ni posušilo še NOBENO drevo... Ne vem, očitno eni uporabljate še kaj drugega kot sol...Ali pa če uporabljate nenormalne količine soli za zalaganje solnic? :icon_confused::icon_lol:

detel
15. March 2010, 14:29
Mugo, nisem dejal, da sol ne škodi drevesu. Trdim, da se požagano drevo posuši tudi zaradi lupljenja, grizenja divjadi. Muzikant, kaj misliš z bomboni ne vem. Otrok jih lahko veliko poje, pa mu ne bo nič :icon_lol:. Žival pa se naliže in ko ji je dovolj, odpeketa. Oskrbujem tri viseče (na deblu) solnice, ki so baje stare 4 desetletja. Drevesa še vedno živijo, pride pa pod solnico razpoka do tal, kot od strele .

JANEZ L
15. March 2010, 15:48
Lp!

6533

Lovski zdravo
Janez L

muzikant
16. March 2010, 10:35
Muzikant, kaj misliš z bomboni ne vem. Otrok jih lahko veliko poje, pa mu ne bo nič :icon_lol:. Žival pa se naliže in ko ji je dovolj, odpeketa.

Povezava je med koliko lahko in koliko je potrbeno.

Otroku je več kot dovolj 1 bombon lahko pa jih poje 20, divjad pa poliže veliko več soli kot je potrebuje. :icon_wink:

alojz1
21. March 2010, 13:00
Citat navodil naših sosedov:

Osim toga , neophodna koncentracija soli u krvi divljači odbija parazite.
zato lizanje soli za divljač od izuzetnog značaja. Praksa je u lovištima pokazala, da je srne?oj divljači po grlu, godišnje potrebno oko kilogram soli

Kako smo si različni
Divjad je ista

zober
21. March 2010, 22:07
alojz ne zmotil si se slovenska je čisto nekaj posebnega edin na zgs vejo kakšna je!:icon_wink:

pumpa
22. March 2010, 08:49
alojz ne zmotil si se slovenska je čisto nekaj posebnega edin na zgs vejo kakšna je!:icon_wink:

če ne bi bilo zgs bi nas divjad že pojedla:icon_lol::icon_lol:

mugo
22. March 2010, 09:29
Citat navodil naših sosedov:

Osim toga , neophodna koncentracija soli u krvi divljači odbija parazite.
zato lizanje soli za divljač od izuzetnog značaja. Praksa je u lovištima pokazala, da je srne?oj divljači po grlu, godišnje potrebno oko kilogram soli


Niso ravno navodila.
Je mnenje na podlagi naslednje trditve:
Mnoge biljke, kojima se divljač hrani, bogate su kalcijumom , ali siromašne hlorom i natrijumom. Mnoge biljke, kojima se divljač hrani, bogate su kalcijumom , ali siromašne hlorom i natrijumom. , ki ni točna.

Pomanjkanje mineralov zaznavajo v rastlinah, ki rastejo na velikoobsegajočih poplavnih terenih, recimo od Donavi, kjer so minerali sprani iz tal. Sicer to ni problem.

Zakaj ne priznamo, da sol nastavljamo divjadi zato, da jo ob solniku lažje opazujemo? saj ni to nič slabega, samo zavedati se moramo, da je sol za rastline strupena in jo s tem zavedanjem pametno uporabljajmo.

alojz1
22. March 2010, 17:04
samo zavedati se moramo, da je sol za rastline strupena in jo s tem zavedanjem pametno uporabljajmo.

Ko boš organiziral kot ekolog proteste proti soljenju cest se ti bom pridružil.
Tista sol, ki jo pa damo v solnice pa je zrno v kupu za posipanje cest.

rutarjan
23. March 2010, 18:58
Ja Bog pomagej:icon_confused::icon_confused::icon_confuse d:Eni pa res znajo naredit iz muhe slona.Če bi vsak pred svojim pragom pomedel,bi bil cel svet manj onesnažen.Samo smetnjak od teh "ekologov"bi rad videl,verjetno jim je ločevanje odpadkov "deveta briga",tukaj na forumu se pa predstavljajo s svetniškim sijem.Pa se nimam nemena kergat,samo na živce mi gre ko nekateri pametujejo tam,kjer to ni pomembno.Pametovanje naj se pri vsakem začne doma,pa četudi "samo" pri ločevanju odpadkov.Ta sol v solnicah pa res naredi zanemarljivo škodo.

ZR7
24. March 2010, 07:53
J...Ta sol v solnicah pa res naredi zanemarljivo škodo.

Že marsikaj, kar je danes kritično, je bilo včasih zanemarljivo.
Meni je pa všeč, če mi nekdo poda take utemeljene odgovore kot to počne Mugo. Kaj je narobe s tem, če rečemo bobu bob in priznamo, da imamo solnice za privabljanje in oceno pred odstrelom?

rikec
24. March 2010, 09:16
Seveda, marsikaj je bilo včasih zanemarljivo in v današnjih časih ni. Je pa tudi res, da koliko naredijo "škode" solnice v naravi ni niti malo v primerjavi koliko lahko naredijo škode slana cestišča... Je res? Razlika je O G R O M N A ! In mislim, da se boste z tem strinjali :icon_smile:

ZR7
24. March 2010, 13:27
...Je pa tudi res, da koliko naredijo "škode" solnice v naravi ni niti malo v primerjavi koliko lahko naredijo škode slana cestišča... Je res? Razlika je O G R O M N A ! In mislim, da se boste z tem strinjali :icon_smile:

Seveda se strinjam. A kljub temu mi ni všeč, če lovec odbije vrh zdravemu drevesu in naredi iz njega solnico kljub temu da je komaj 2 metra stran šop suhih kostanjev. A le ti so malo za smreko, medtem ko je nova solnica direktno na strelni liniji iz preže. Zakaj nekaj uničiti, če je na voljo boljša rešitev?

mugo
24. March 2010, 13:33
V gozdu je 100m stran od tam kjer sam stojim ogromno divje odlagališče odpadkov, 100kubikov smeti, tudi nevarni odpadki so vmes. Torej lahko tudi jaz tukaj, 100m stran v gozdu odvržem pločevinko od piva. Kaj pa je to proti tistemu kupu, kajne, saj:

Razlika je O G R O M N A ! In mislim, da se boste z tem strinjali :icon_smile:

rutarjan
25. March 2010, 15:10
Zakaj imamo solnice vsi dobro vemo,in tudi jaz nisem tukaj podal kakršnega drugega mnenja.Zbode me to,da se nekateri spotaknejo ob nekaj,kar omembe ni vredno,tam kjer so meje kritičnega pa že zdavnaj presežene-tam si pa zatiskajo oči in ne storijo ničesar.Če ste taki ekologi,mi pa povejte samo,kakšne avtomobile vozite.O onesnaževanju in vplivih svinca ki ga izpušni plini vsebujejo pa si sami preberite-vprašajte strica googla.Pa da ne boste mislili da imam jaz nek eko avto,ampak če se zapnete v solnice poj se dajte še v svoje avte.Pa v "bufet" se peljite z biciklom,pa na jago iz doline peš na vrh Gore.Zdaj pa ekologi v akcijo,pa ko boste morda vsaj za kanček spremenili svoj neekološki način življenja,in morda dali zgled še svojemu sosedu,takrat se bodo stvari začele počasi obračati na bolje.In takrat bom tudi jaz opustil svoje solnice.Obljubim.

rikec
25. March 2010, 18:25
Čeprav tole ne sodi ravno k tej debati o soljenju, me zanima, kakšne imate izkušnje ali predloge, kako pripomoči k premagovanju pomladanskih drisk. Namreč pri nas je kar nekaj poginov glede driske. Ali sploh kaj obstaja, da bi nastavili srnjadi, da bi lažje premagala to za srnjad smrtonosno bolezen?

Franc
25. March 2010, 18:43
Fantje,a še kar solite?? Malo si v razmislek vzemite Rutarjanovo izjavo,potem pa lahko spet solite!

Rikec to so črevesno-želodčni zajedalci!

alojz1
25. March 2010, 18:59
Rikec to so črevesno-želodčni zajedalci!

Franc bi moral nadaljevati: ki v pomladanskem času povzročijo največ pogina pri oslabeli divjadi. Tak pogin je posledica oslabelosti zaradi premajhne jesenske zaloge tolšče. To je tista divjad, ki je v lovnem času upravičena odstrela.

main757
25. March 2010, 19:35
Bravo Rutarjan.

mugo
26. March 2010, 08:59
Ja Bog pomagej:icon_confused::icon_confused::icon_confuse d:Eni pa res znajo naredit iz muhe slona.Če bi vsak pred svojim pragom pomedel,bi bil cel svet manj onesnažen.Samo smetnjak od teh "ekologov"bi rad videl,verjetno jim je ločevanje odpadkov "deveta briga",tukaj na forumu se pa predstavljajo s svetniškim sijem.Pa se nimam nemena kergat,samo na živce mi gre ko nekateri pametujejo tam,kjer to ni pomembno.Pametovanje naj se pri vsakem začne doma,pa četudi "samo" pri ločevanju odpadkov.Ta sol v solnicah pa res naredi zanemarljivo škodo.

Verjetno tole leti name, kajne? Glede na to, da obtožuješ nekaj na pamet ti bom na tvojo provokacijo odgovoril. Moj smetnjak je sestavljen iz sedmih posod, v klaterih ločujem plastiko, kovino, steklo, papir, organske odpadke, nevarne odpadke in ostele komunalne odpadke. Tako da se trudim posvoji moči kar se tega tiče, ko bi se tudi vsi drugi bi bil svet res sigurno bolj čist.


Če ste taki ekologi,mi pa povejte samo,kakšne avtomobile vozite.O onesnaževanju in vplivih svinca ki ga izpušni plini vsebujejo pa si sami preberite-vprašajte strica googla.Pa da ne boste mislili da imam jaz nek eko avto,ampak če se zapnete v solnice poj se dajte še v svoje avte.Pa v "bufet" se peljite z biciklom,pa na jago iz doline peš na vrh Gore.Zdaj pa ekologi v akcijo,pa ko boste morda vsaj za kanček spremenili svoj neekološki način življenja,in morda dali zgled še svojemu sosedu,takrat se bodo stvari začele počasi obračati na bolje.In takrat bom tudi jaz opustil svoje solnice.Obljubim

OK, vozimo se z avti, tudi jaz se, res nimam nekega hibrida, ker si ga pač ne morem privoščiti. Za v službo in po opravkih pač potrebujem avto, ker v vasi kjer stanujem javnega prevoza ni. Današnj svet je pač tak, da brez avta ne moreš, seveda pa lahko tudi pri tem obnašaš ekološko ali pa tudi ne. Na lov pa grem najraje kar peš, medtem ko se grejo drugi "avtopirš" jaz veselo nabiram kilometre z gojzarji, da me kolegi včasih podražijo, če sem kakega srnjaka pohodil, ker toliko prehodim.
Kar se pa solnic tiče, smo se očitno narobe razumelil, ali pa nekateri nočejo razumeti. Ne pravim, da jih ukinimo. Le zavedati se moramo kaj sol pomeni za okolje, pa tudi če je v majhni količini. Glede na to, da solnice postavljamo tudi v najbolj ohranjeni naravi, se lahko pri tem vsaj obnašamo zavedno in to počnemo z nekim občutkom. Saj večina lovcev ta občutek ima, konec koncev smo vsi ljubitelji narave, lahko pa povemo, da nasipanje soli v kaluže in podobne ideje, o katerih smo že debatirali na forumu, pač niso okolju prijazna dejanja in se jih lahko vzdržimo. Tudi plastični ali kovinski tulci nabiti na kol kot solnica niso najbolj "eko" varianta. Ne moremo kar reči, da je narava že itak uničena, da obstajajo veliko večji problemi in zato naša majhna dejanja niso pomembna. Trdim, da so, z malimi dejanji se začne kaj obračati na bolje, konec koncev "navadni" državljani kaj več tudi težko storimo.

Jagermaister
26. March 2010, 13:52
Saj sem tudi jaz gozdar in naravovarstvenik, toda mislim, da kolega Mugo le nekoliko pretirava in preveč goreče zagovarja tezo o škodljivosti soli.
Kamena sol v solnicah se počasi raztaplja prek celega leta in se v majhnih količinah cedi po debelcu navzdol. Tam pa jo poliže divjad, še preden pride do tal, če pa že, jo izkopljejo in zaužijejo. Izločijo jo pa z iztrebljanjem na celotnem svojem teritoriju. Res zanemarljivo proti tonam soli na cestah, ki jo splakne že odjuga ali prvi dež.

g0zdar
5. April 2010, 15:01
ja jast sem dopoldne nafilau tri prazne solnice,pa divjad vseglih hodi in liže deblo, čeprau je prazno.Bodo pa zdaj tok bolj veseli ko so polne.:icon_biggrin:

rikec
5. April 2010, 18:09
Po dosedanjih ugotovitvah, srnjad ni kaj pretirano zainteresirana za solnice. Sicer jih obiščejo in se zadržijo pri njej kakšno minuto, to pa je vse. Pred leti so bili pri solnicah precej dlje (tudi do 20 minut in več). Bom videl kaj bodo prihodnji dnevi prinesli glede solnic... :icon_exclaim:

JANEZ L
6. April 2010, 09:58
Lp!

6707

Lovski zdravo
Janez L

jan31
10. April 2010, 22:30
Mogoče ve kdo ali se šteje postavljanje solnic med lov oziroma postavljanje solnice med lovska opravila? Kaj pravi pravo na to pravo če upoštevamo da je v ZDL V. člen omenjeno: Lovski objekti so visoke preže, krmišča, lovske steze, solnice, krmne njive, kaluže, lovske koče in bivaki.
Zapleten sem v odškodninski primer kjer odvetniki zavarovalnice trdijo drugače.

JANEZ L
16. April 2010, 13:14
Lp!

"Zgledno" vzdrževan "svanik" enega naših družinskih funkcionarjev, člana IO- ja in še in še...:icon_twisted:

Slikano danes dopoldan...

6783

Lovski zdravo
Janez L

capra ibex
16. April 2010, 13:26
Uh toj pa en nov model. Janez da te nav kdo zavol avtorskih pravic tožu k kr takole takele novitete objavljaš :icon_twisted:

JANEZ L
16. April 2010, 13:29
Lp!

:icon_redface: :icon_redface: Lažnivec in plagiator se oprošča... :icon_redface: :icon_redface: :icon_twisted:

Lovski zdravo
Janez L

mugo
16. April 2010, 13:43
Po mojem skromnem mnenju je tale solnica namenjna tistima dvema zajcema, ki sta še ostala v lovišču. Ker večjih živalc itak ni.

zober
18. April 2010, 22:28
Svanika! http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=6829&stc=1&d=1271622469