PDA

View Full Version : fotoaparat za fotolov



Mikuž
25. February 2010, 18:48
Že nekaj časa se želim ukvarjati s fotolovom. Sem še začetnik zato me zanima kakšen fotoaparat naj si kupim. Ker je moje finančno stanje še prenisko za kaj bolj profesionalnega se odločam med temi fotoaparati:

Nikon Coolpix P90
XXX

Nikon Coolpix L110
XXX

in morda še Nikon Coolpix P100
XXX


Če ima kdo izkušnje ali mnenja o teh fotoaparatih naj jih prosim deli z mano, da se bom lažje odločil za nakup.
hvala že vnaprej.

jazbec
25. February 2010, 21:16
S kakšnim fotoaparatom pa slikaš sedaj?

Brlogar
25. February 2010, 21:30
Kaj pa kakšen D3000 v osnovnem VR kitu, kasneje pa dokupiš kakšen teleobjektiv v srednjem rangu, sigmo ali nikkor nekje 300 ali 400 mm.

Pomoje je boljša naložba.

ben1
26. February 2010, 07:39
Moj nov DSLR bo Nikon D5000 objektiva pa 18-105 AF S VR in 70-300 AF S VR.
Ima možnost snemanja v HD. :icon_biggrin:

Mikuž
26. February 2010, 11:18
S kakšnim fotoaparatom pa slikaš sedaj?

to bo moj prvi fotoaparat in za prvič bi raje kupil nekaj podobnega kod sem navedel in bi z DSLR še malo počakal.:icon_biggrin:

Brlogar
26. February 2010, 12:03
Moj nov DSLR bo Nikon D5000 objektiva pa 18-105 AF S VR in 70-300 AF S VR.
Ima možnost snemanja v HD. :icon_biggrin:

Dobr boš kupil :)

springer
26. February 2010, 12:03
Če šele začenjaš kupi kompakta, kot si se že odločil. Iz tvojega izbora bi se odločal med P90 in P100 (močnejši teleobjektiv, boljša zaslonka kot pri L110).

Verjetno bo na koncu odločala cena.

davorin
26. February 2010, 12:04
pa ni boljše, že prvič malo bolj razkirat. pa kupiš eno fajn zadevco. ko pa da 2x nekaj razmetavaš denar. ker ti skoraj 100% garantiram, da se pol tega "starejšega" aparata ne boš več dotaknil.... ali pač..?

capra ibex
26. February 2010, 12:07
Kaj pa tale? Sicer lanski model samo po karakteristikah bi lahko bil še vedno med najboljšimi, pa še video ma dober. :icon_wink:
XXXXXXXXXXXX

capra ibex
26. February 2010, 12:12
Tud Olympus ima neke nove fore, če hočeš veliko zalogo zooma.
XXXXXXXXXXXXXXXXX

Drugo je pa to kako se to kaj obnese brez stativa.

Mikuž
26. February 2010, 12:43
pa ni boljše, že prvič malo bolj razkirat. pa kupiš eno fajn zadevco. ko pa da 2x nekaj razmetavaš denar. ker ti skoraj 100% garantiram, da se pol tega "starejšega" aparata ne boš več dotaknil.... ali pač..?

imate kakšen predlog?

davorin
26. February 2010, 13:27
ne ukvarjam se jaz toliko s fotografiranjem, tudi se ne spoznam ne vem kako na te taboljše nove aparate. pač to je bilo moje splošno mnenje. kaj več pametnega in koristnega ti bodo o tem lahko povedali,. capra, lisjak, springer, katerim gre to ZELO dobro od rok...

Mikuž
26. February 2010, 13:41
Če šele začenjaš kupi kompakta, kot si se že odločil. Iz tvojega izbora bi se odločal med P90 in P100 (močnejši teleobjektiv, boljša zaslonka kot pri L110).

Verjetno bo na koncu odločala cena.

Ja najboljši je P100 ampak tudi najdražji. dober je ker ima možnost nočnega fotografiranja kar pride pri fotolovu večkrat prav. Pri tem fotoaparatu me zanima še hitrost slikanja (slik na sekundo) a podatka ne najdem.:icon_cry:

dragonar
26. February 2010, 16:14
Živjo,še moje skronmno mnenje,če si res začetnik mirne duše kupi kompakt,"zastarel"je bil verjetno že ko je prišel iz proizvodnje enako
tudi moj EOS,če ti bo stvar stekla ga boš menjal tudi če bi kupil DSLR

Moje mnenje je,da bolj kot znamka je treba biti pozoren na mm ta
Nikon ima26-624mm v "film formatu" dobro oziroma skoraj obvezna je
stabilizacija pa tudi malo previzitiraj kolk se nastrela z enim polnjenjem
baterij,če je tebi dobr potem je dobr.
Meni verjemi,polovico funkcij ne boš nikoli uporabil.

Lp in dobro izbiro Drago

Mikuž
26. February 2010, 20:50
Živjo,še moje skronmno mnenje,če si res začetnik mirne duše kupi kompakt,"zastarel"je bil verjetno že ko je prišel iz proizvodnje enako
tudi moj EOS,če ti bo stvar stekla ga boš menjal tudi če bi kupil DSLR

Moje mnenje je,da bolj kot znamka je treba biti pozoren na mm ta
Nikon ima26-624mm v "film formatu" dobro oziroma skoraj obvezna je
stabilizacija pa tudi malo previzitiraj kolk se nastrela z enim polnjenjem
baterij,če je tebi dobr potem je dobr.
Meni verjemi,polovico funkcij ne boš nikoli uporabil.

Lp in dobro izbiro Drago

Je po vašem mnenju dovolj 26-624mm (26X zoom)

springer
26. February 2010, 22:41
Pri fotolovu je mm vedno premalo. Vendar moraš vedeti, da z močnimi teleobjektivi posnetek hitro streseš kljub stabilizaciji slike. Sploh pri fotolovu, ko skoraj vedno manjka svetlobe in fotografiraš z dolgimi časi osvetlitve (Včasih je veljalo pravilo kolikor mm ima objektiv takšen je minimalen čas osvetlitve 1/mm za nestresen posnetek, stabilizacija sicer pomaga vendar ne dela čudežev).

Za dober posnetek mora biti žival dovolj blizu in mogoče je ravno v tem čar fotolova. Tudi pri DSLR ko(če) imaš 500mm objektiv realno zaradi manjšega senzorja fotografiraš z 750 mm, kar ni prav veliko več kot 600mm (razlika v kotu vidnega polja mogoče 1 največ 2 stopinji).

Po moje bi ti 600mm moralo zadoščati.

dragonar
27. February 2010, 19:14
Kot ti je Springer povedal mm ni nikoli preveč in verjetno ni velikokrat šansa,
da boš pri 600mm imel1/600s jest si pomagam z monopodom še večkrat pa
z palico. Brez svetlobe ni dobre slike,no ampak z600mm boš pa včasih tako
blizu,da boš zoom malo pomanjšal,odloči se kupi in nam kmalu prilepi kakšno
sliko.
Lp

Mikuž
28. February 2010, 12:55
Kakšno "vlogo" pa imajo megapixli?
Jih je 10 dovolj?:icon_biggrin:

Franc
1. March 2010, 08:27
Ne kupovat Megapiksle ampak kvaliteto,to so besede našega pionirja digitalne tehnike Tomaža Intiharja,ki jih je objavil v prvih številkah brezplačne revije e-fotografija!

springer
1. March 2010, 14:30
Že 6 megapixslov je dovolj, da natisneš kvalitetno fotografijo formata 30x40 cm. Ponavadi pa delamo manjše fotografije, večino sploh objavimo le na spletu, kjer že 1 mega čisto zadošča. Veliko pikslov vzame tudi veliko prostora na računalniškem disku.

matejk
1. March 2010, 15:58
Zdravo

Tudi jaz sem ravnokar v procesu izbire novega fotoaparata.
Do sedaj sem uporabljal Olympus C730UZ z 320mm goriščnice (10Xzoom). Kot je nekdo že na začetku napisal, sem takrat (2002) kupil najboljše kar je na tržišču bilo in še danes deluje odlično. Solidne slike, soliden zoom sploh z uporabo telekonverterja 1,7. Kljub temu da ima "celih" 3,2 MP, sem ves čas slikal le na pribl. 2MP kar je povsem zadosti za kakšno sliko v album, ostalo pa tako ali tako na računalniku ali DVD pogledamo.

Seveda pa gre tehnologija naprej in Olympus je naredil SP 800 UZ, ki ima 30x optični zoom 26-780 mm, kar je že res veliko. Žal fotoaparat ne snema polnega HD formata, pač pa le 720dp. Naslednja pomanjkljivost je, da nima elektronskega iskala za oko, pač pa moraš motiv iskati skozi LCD zaslon, kar je malce neresno za takšen fotoaparat, pa še dosti hitreje streseš sliko.

Naslednji z 30x zoomom je FUJI HS 10, ki snema poln format HDja ima elektronsko iskalo, je pa v ZDA za 150$ dražji (499$).

Izmed tvojega izbora pa je zagotovo najboljši P100,, sploh če upoštevaš, izboljšano fotografiranje ponoči oz v slabi svetlobi, kar se ti bo na fotolovu zagotovo pogosto dogajalo.

Pa dober nakup in ne se jezit, ko bo kakšen od proizvajalcev kakšen mesec po tvojem nakupu, dal na tržišče še boljši fotoaparat za podobno ceno.:icon_lol:

LP

Matej

Mikuž
1. March 2010, 19:38
Že pred nekaj objavami je bilo govora o času osvetlitve, pa tega ne razumem najbolj, kaj naprimer pomeni :
Čas: 0.0063 s (1/160)

in še kaj pravzaprav pomeni to:
goriščna razdalja 4,6–120 mm

in kaj to:
ekvivalent 35mm 26–678 mm

hvala za informacije, upam da nisem prezahteven:icon_lol:

Hunter
6. March 2010, 12:34
Tudi v tej temi se bo potrebno držati pravil oglaševanja.

LP

springer
6. March 2010, 16:30
Že pred nekaj objavami je bilo govora o času osvetlitve, pa tega ne razumem najbolj, kaj naprimer pomeni :
Čas: 0.0063 s (1/160)

in še kaj pravzaprav pomeni to:
goriščna razdalja 4,6–120 mm

in kaj to:
ekvivalent 35mm 26–678 mm

hvala za informacije, upam da nisem prezahteven:icon_lol:

http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=556&Itemid=70

Mikuž
11. March 2010, 10:21
Dokončno sem se odločil in naslednji petek grem po Nikon Coolpix P100, nato pa v nedeljo v skalovje med gamse (če bodo le prišli) po kakšno amatersko fotografijo. Če bo primerna jo objavim.:icon_lol:

Bor
11. March 2010, 19:40
Kolikšna je cena?

LP

Mikuž
11. March 2010, 21:13
cena je 370€

Mikuž
16. March 2010, 19:11
prva fotografija divjadi z novim fotoaparatom. slikano je na okoli 80 metrov.

matejk
22. March 2010, 15:24
Lepa slika Mikuž. Še posebej na tej razdalji.

Prosil bi te, če lahko malo napišeš kako si zadovoljen s fotoaparatom.
Predvsem me zanima, kakšne slike naredi v mraku oziroma ob slabi svetlobi? Koliko časa dejansko poteče od vklopa do pripravljenosti za posnetek?
Ali lahko med snemanjem videa uporabljaš optični zoom in ali se potem to med predvajanjem videa sliši kot brnenje motorčka? Koliko posnetkov približno vzdrži baterija? Si morda opazil kakšne pomanjkljivosti zaradi katerih bi odsvetoval nakup?

Aja pa še to!
Moj opis kamer, ki bi bile primerne za nakup ni imel nikakršnega namena reklamirati, kot je očital Hunter. Samo napisal sem tisto, kar sem do sedaj sam ugotovil. Če sem pa kršil pravila se pa opravičujem. Bom naslednjič bolj previden.

Lovski zdravo.

Matej

Mikuž
22. March 2010, 16:22
Ja s fotoaparatom sem zadovoljen. Slike v mraku so dobre, ugotovil sem da so slike lepše, če izbereš funkcijo oblačno kot pa nočni način - lepši kontrasti. Od vklopa do pripravljenosti poteče malo časa nekaj manj kot 2 sekund. Med snemanjem videa lahko uporabljaš optičmi zoom ampak ima to manjšo pomanjklivost: malo se sliši motorček in pa slika se malo strese ko zoomiraš, zato je boljše, če najprej približaš in nato začneš snemati, drugače pa so posnetki kvalitetni. Baterija je kar vzdržljiva, zdržala naj bi 250 posnetkov, sam pa nisem šel tega testirat - zame zdrži dovolj.
Ena malenkost, ampak res malenkost, ki me malo moti je ta , da so slike na avtomatskem načinu malo preveč svetle, oz. bele, ampak to lahko popraviš in izbereš svoje nastavitve.

Sam sem izredno zadovoljen s fotoaparatom zaradi močnega zoom, ki stvar res približa in stabilizacije, ki olajša fotografiranje (sliko srne sem posnel iz roke z največjim optičnim zoomom).
Je pa res, da se še malo učim in morda ne izberem prave nastavitve za lepše slike. A vaja dela mojstra.
Vsekakor bi priporočal nakup.

andrej win
5. April 2010, 21:26
Ja s fotoaparatom sem zadovoljen. Slike v mraku so dobre, ugotovil sem da so slike lepše, če izbereš funkcijo oblačno kot pa nočni način - lepši kontrasti. Od vklopa do pripravljenosti poteče malo časa nekaj manj kot 2 sekund. Med snemanjem videa lahko uporabljaš optičmi zoom ampak ima to manjšo pomanjklivost: malo se sliši motorček in pa slika se malo strese ko zoomiraš, zato je boljše, če najprej približaš in nato začneš snemati, drugače pa so posnetki kvalitetni. Baterija je kar vzdržljiva, zdržala naj bi 250 posnetkov, sam pa nisem šel tega testirat - zame zdrži dovolj.
Ena malenkost, ampak res malenkost, ki me malo moti je ta , da so slike na avtomatskem načinu malo preveč svetle, oz. bele, ampak to lahko popraviš in izbereš svoje nastavitve.

Sam sem izredno zadovoljen s fotoaparatom zaradi močnega zoom, ki stvar res približa in stabilizacije, ki olajša fotografiranje (sliko srne sem posnel iz roke z največjim optičnim zoomom).
Je pa res, da se še malo učim in morda ne izberem prave nastavitve za lepše slike. A vaja dela mojstra.
Vsekakor bi priporočal nakup.

Če ti dela presvetle slike,probaj pritisniti na okroglem izboru tipk desno in na levi strani ekrana se ti pojavi lestvica od + do -nevem kolk..daš malo proti - in je precej boljše. upam da je tako kot je bilo na P90.

LP

Mikuž
5. April 2010, 22:35
ja slike so malo presvetle samo v avtomatskem načinu, potem pa lahko, kot si ti opisal sliko izboljšaš, ali pa izbereš druge nastavitve v meniju uravnavanje beline

Pameten16
6. May 2010, 13:22
Koliko posnetkov približno vzdrži baterija? Si morda opazil kakšne pomanjkljivosti zaradi katerih bi odsvetoval nakup?

Matej
Priporočam, da imaš na rezervi eno baterijo sploh če boš kaj več slikal. Za tale fotoaparat je tale primerna
http://www.computeruniverse.net/products/e90133286/d6/accessories/ansmann-a-nik-en-el-5.asp da ne ostaneš ob nepravem času brez "goriva".

capra ibex
5. June 2010, 11:17
Ker je bila ravno priložnost sem kupil nov foto in sicer Kodak Z891

Cena je res ugodna, skoraj pol nižja od povprečja tega takoimenovanega mega zoom segmenta.

Nekaj slikc malo bomo pa še testirali. :icon_wink:

Na cca 50m
7353
10,5km koča na Stolu
7354
12,5km na Robleku
7355

Lp