PDA

View Full Version : Nov Merkel RX-HELIX



kuje
8. February 2010, 13:56
Merklov odgovor na R8!http://www.rx-helix.com/peep.htm

ricmnc
8. February 2010, 14:04
http://rx-helix.com/index_en.html

kuje
8. February 2010, 14:06
Še test.http://www.youtube.com/watch?v=ADQSAYHkBm4

kuje
8. February 2010, 14:16
Še končni izdelek http://www.wildundhund.de/forum/viewtopic.php?t=61131&postdays=0&postorder=asc&start=60

206
8. February 2010, 14:19
Vse lepo in prav.Zgleda lepa puškica in mehanizem.
Samo tud pod razno ne moreš v 3 sekundah kokr kaže ta možak,4 strele dat tja kamor želiš,mogoče na tarčo ki miruje,v pogonu me pa noben ne no prepričal.Ne vem kaj ti bo najhitrejša bolt action puška če pravilno ne pomeriš.

kuje
8. February 2010, 14:21
Imaš prav 206!Sem dal gor samo kot zanimivost!:icon_biggrin:

206
8. February 2010, 14:24
Sej pravilno da daste kaj zanimivega gor,oči je treba dat na pašo kdaj pa kdaj. :icon_smile:

zlatorog
8. February 2010, 16:28
Čedna zadevca, kakšen je pa sistem zaklepanja, lamele kot Blaser ali kakšna modifikacija Mauserja ? LP

kuje
8. February 2010, 17:13
Nimam pojma.Več bo znanega na IWA 2010.

miš93
12. March 2010, 11:49
http://rx-helix.com/

kuje
12. March 2010, 18:09
Zanimiva puška!:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:

alojz1
12. March 2010, 18:31
Puška zelo podobna blaserjevi r93
ali kdo ve ceno?

kuje
12. March 2010, 20:27
Sigurno nad 2500eur.Na Blaser R-93 me pa res ne spominja.

alojz1
12. March 2010, 20:31
Napenjanje pred strelom je patentiral blaser. Ta puška ima blaserjev izum in tudi repetiranje je blaserjevo.
Poleg suhla to uporabljajo še v borovljah v puški Karavanken

Ganges
10. March 2013, 20:47
Sedaj pa je že kar nekaj časa na tržišču. A si jo kdo lasti, pozna kdo koga, ki si jo lasti, kake ima izkušnje? Jo je kdo zasledil pri katerem slovenskem trgovcu, da se jo da prijet v roko...?

lp

kuje
11. March 2013, 00:13
Ganges...evo če znaš nemško http://www.wildundhund.de/forum/viewtopic.php?f=39&t=61131

Ganges
11. March 2013, 09:23
Hvala Kuje, v nemščini sem našel kar nekaj, ampak mi je nemščina žal šibka točka. Saj za silo gre, ampak je kar dosti mantranja ob branju in prevajanju :)

Res mi je zanimivo, da zasledim pri jagrih praktično vse puške, Merkel RX Helix-a pa še nisem v živo. Fajn bi bilo koga povprašat kako je kaj zadovoljen.

lp

borazer
11. March 2013, 11:14
Helix-a sem si pobližjje ogledal v lovski trgovini v Lavamundu v sosednji Avstriji.Moje mnenje je tako puška je odlična za pogone,premovlečni sistem bolj dodelan kot pri blaserju.Edina slabost te puške če lahko tako rečem je da nima naprožila in je proženje mogoče nastaviti na najmanj 1000g. Drugače pa mislim da je puška vredna nakupa.

borazer
11. March 2013, 11:18
Za primerjavo dodame še to



http://browning.eu/products/mresult.php?group1=2&group2=6&submod=A-MARAL

http://www.lovskatrgovina.si/maral

http://www.youtube.com/watch?v=fxat2Cq1JS0

Ganges
11. March 2013, 12:30
Maral sem seveda tudi gledal. Čudi me edino kako je že na ceniku trgovine, ker kolikor je meni znano in sem zasledil pride v prodaju poleti 2013. Mogoče je malo "moteče" da je baje velika večina delov od njihovega polavtomata BAR.

lp

Robl
14. November 2015, 21:41
Pozdravljeni

Ali ima kdo v lasti to puško in napiše izkušnje?

Hvala in lp

barnes308
17. November 2015, 10:21
Robl pozdravlen,

Helix Explorer standardna cev 56 cm, fi 17 mm v kal. 308 win. imam že eno leto in sem zelo zadovoljen, je super za pogone in solo jago. Puška je lahka in prožilo je natančno kar meni osebno zelo odgovarja. Imam pa edino pripombo in to je, da imajo cevi korak ovoja 1/12 cole in ne 1/10 cole. Grupe zadetkov na 100 m dobiš s standardnimi naboji tam okoli 3 cm kar je za jago več kot odlično. Sam sem pa bolj zadovoljen z manjšo grupo in sem se igral z doma napolnjenimi naboji in prišel na grupo 1,5 cm na 100 m. Boljši rezultati pridejo z kratkimi kroglami tam do 29 mm in težo do 10,9 g. Imaš pa možnost vzeti Helixa z cevjo Semiweight ki je fi 19 mm in so baje grupacije boljše, je pa res puška potem malo težja in dražja :icon_lol:. Sam sem pred nakupom okleval med Blaser R8 in Helixom ampak mi je po testiranjih in ogledih bolj zrastel k srcu Helix.

LP

Robl
17. November 2015, 19:36
Robl pozdravlen,

Helix Explorer standardna cev 56 cm, fi 17 mm v kal. 308 win. imam že eno leto in sem zelo zadovoljen, je super za pogone in solo jago. Puška je lahka in prožilo je natančno kar meni osebno zelo odgovarja. Imam pa edino pripombo in to je, da imajo cevi korak ovoja 1/12 cole in ne 1/10 cole. Grupe zadetkov na 100 m dobiš s standardnimi naboji tam okoli 3 cm kar je za jago več kot odlično. Sam sem pa bolj zadovoljen z manjšo grupo in sem se igral z doma napolnjenimi naboji in prišel na grupo 1,5 cm na 100 m. Boljši rezultati pridejo z kratkimi kroglami tam do 29 mm in težo do 10,9 g. Imaš pa možnost vzeti Helixa z cevjo Semiweight ki je fi 19 mm in so baje grupacije boljše, je pa res puška potem malo težja in dražja :icon_lol:. Sam sem pred nakupom okleval med Blaser R8 in Helixom ampak mi je po testiranjih in ogledih bolj zrastel k srcu Helix.

LP

Pozdravljen barnes 308

Tudi jaz trenutno kolebam med točno tema dvema puškama in tem kalibrom (308win) (helix explorer-Blaser R8) in ne vem kaj bi bilo "boljše" za nabavit. Obe puški sta mi "luštni" predvsem Merkel in njihov zaklep...
Tako da sem v resnih dvomih kaj nabavit..
Zanima me če imate veliko pujsov, saj tam pride do izraza njihov zaklep (Merkel)http://www.forum-lov.org/forum/images/icons/icon7.png...pri nas jih namreč ni veliko http://www.forum-lov.org/forum/images/icons/icon9.png
Prav tako me zanima kaj večinoma lovite v lovišču, saj se mi zdi kaliber 308win mogoče malo "švoh"...tko sem zasledil na forumu...ali pač ne.
Me pa zanima tvoje mnenje...
Hvala za odgovor in izkušnje

LP

barnes308
17. November 2015, 22:02
Robl pozdravljen,
ja res je, da v našem lovišču jagamo pretežno prašiče ampak mi ni bil to pogoj za nabavo take puške z premočrtnim zakepom. Enostavno sem hotel imet eno puško za vse se pravi solo jaga in pogoni. Kaliber 308 win. je po mojih izkušnjah zadosti močan naboj za vso divjad v SLO, saj ima v povprečju 3500 J energije pri ustju cevi. V primeru, da ti je to premalo pa vzameš 30-06 in imaš zadevo rešeno. Moje osebno mnenje pri razlikah med Blaser in Helixom je da si pri Blaser-ju odvisen od njihovih montaž, ki pa so kar drage, standardni prožilec je trd, lahko dokupiš športnega ampak je cena :whistle:, napenjalo je glasno, zaklep je pri odpiranju in zapiranju trd in robusten, pri odpiranju gre zaklep zmeraj proti glavi, cena same osnovne puške kar visoka za to kar ponujajo. Prednost pri Blaserju mi je bil lep dizajn in cev z ovojem 1/10 (če se ne motim ima Blaser celo 1/9) katere so točne kot pes. Pri Helixu me je motila edino cev z ovojem 1/12 drugega nič. Prednosti so fiksna picatiny letev za montažo, prožilec mehek in enakomeren, napenjalo tiho, pri odpiranju zaklep ostane v ohišju, cena zmerna za kar ti ponujajo.
Če bi ponovno izbiral bi vzel Helixa z Semiweight cevjo in to je to.
LP

rws
17. November 2015, 22:48
Dej če že med tema 2 puškama izbiraš, poglej si še Sauer 202, toplo priporočam.

rws
17. November 2015, 22:54
Prednost pri Blaserju mi je bil lep dizajn in cev z ovojem 1/10 (če se ne motim ima Blaser celo 1/9) katere so točne kot pes. Pri Helixu me je motila edino cev z ovojem 1/12 drugega nič.

Ko boš naštudiral te reči, boš ugotovil da si v zmoti:icon_wink:

Deerhunter
17. November 2015, 23:05
Se nisem hotel vtikati, ampak ko že primerjate Blaser in Merkel - glede sprožilca ne drži, da je Blaserjev sprožilec trd. Vsaj pri novem R8 ne (za stare R93 ne vem). Sprožilec pri R8 je odličen, kratek in mehek.
O Helixu ne morem iz prve roke, ker ga nimam, vidim pa na hitro pri primerjavi med tema dvema puškama nekaj prednosti, ki jih ima Blaser - prva je krajša celotna dolžina Blaserja, druga je Blaserjev odprt sistem - ko puško razstaviš imaš vse kot na dlani, kar omogoča lažje čiščenje in vzdrževanje. Tretja pa da ni težav s preciznostjo. Vse strelivo, ki sem ga preizkusil nese zelo točno. Ter eno prednost, ki jo ima Helix in sicer nižja teža, Blaser je težek nekje 3,3 kg, Helix pa slabe 3 kg. Se pozna... Precejšnja teža R8 je do zdaj tudi moja edina zamera do te puške. Lahko bi bila nekoliko lažja.



Robl pozdravljen,
ja res je, da v našem lovišču jagamo pretežno prašiče ampak mi ni bil to pogoj za nabavo take puške z premočrtnim zakepom. Enostavno sem hotel imet eno puško za vse se pravi solo jaga in pogoni. Kaliber 308 win. je po mojih izkušnjah zadosti močan naboj za vso divjad v SLO, saj ima v povprečju 3500 J energije pri ustju cevi. V primeru, da ti je to premalo pa vzameš 30-06 in imaš zadevo rešeno. Moje osebno mnenje pri razlikah med Blaser in Helixom je da si pri Blaser-ju odvisen od njihovih montaž, ki pa so kar drage, standardni prožilec je trd, lahko dokupiš športnega ampak je cena :whistle:, napenjalo je glasno, zaklep je pri odpiranju in zapiranju trd in robusten, pri odpiranju gre zaklep zmeraj proti glavi, cena same osnovne puške kar visoka za to kar ponujajo. Prednost pri Blaserju mi je bil lep dizajn in cev z ovojem 1/10 (če se ne motim ima Blaser celo 1/9) katere so točne kot pes. Pri Helixu me je motila edino cev z ovojem 1/12 drugega nič. Prednosti so fiksna picatiny letev za montažo, prožilec mehek in enakomeren, napenjalo tiho, pri odpiranju zaklep ostane v ohišju, cena zmerna za kar ti ponujajo.
Če bi ponovno izbiral bi vzel Helixa z Semiweight cevjo in to je to.
LP

barnes308
18. November 2015, 08:07
Fantje, da ne bo pomote Blaser je dobra puška. Vse kar sem napisal je bilo moje osebno mnenje in videnje pri testiranju.
RWS
Ko boš naštudiral te reči, boš ugotovil da si v zmoti
Tega pa res nisem zakapiral kaj misliš, prosim za razlago. Lahko tudi na sporočilo.

LP

Deerhunter
18. November 2015, 11:44
Vse naštete puške so dobre (Blaser, Merkel, Sauer). Po vsej verjetnosti gre za najboljše serijsko izdelane lovske puške na svetu. So dodelane v nulo, kar garantira, da po nakupu ne bo večjih razočaranj. So pa med njimi določene razlike v dolžini, teži, sistemu, nenazadnje izgledu... Torej si je treba izbrati na podlagi subjektivne ocene tisto, ki nam je najbolj všeč. Ni pa nobena od teh boljša od druge, ker so vse dobre.

snef
1. December 2015, 21:07
Pozdravljeni,imam RX HELIX 17mm debelo in 56cm dolgo cev v kalibru 270 win z optiko LEICA MAGNUS 2,4-16X56 z BDC kupolo z montažnimi sanmi in montažo INNOmount. Z njim se uplenil cca 50 kosov različne divjadi. Uporabljam dve različni krogli in sicer:

SAKO POWERHEAD (TSX) 8,4 gr
SAKO HAMMERHEAD 10,1 gr ( pogoni)

Lahko rečem, da je puška v vseh pogledih zelo kvalitetna kakor tudi uporabna. Pred nekaj dnevi sem naredil test z omenjeno puško z 4 različnimi naboji in različnimi gramažami:

SAKO HAMMERHEAD 10,1 gr
SAKO POWERHEAD 8,4 gr
FEDERAL FUSION 8,4 gr
WINCHESTER SUPER-X 9,5 gr

Puška je nastreljena na 100 m ( nula - center) z SAKO POWERHEAD 8,4 gr.
Vseh 12 strelov je bilo v 6x7 cm kvadratu brez da bi kaj prestavljal križ v daljnogledu, vse strele sem oddal v cca 10 min. Sam mislim,da je si takšne puške lahko želi vsak.

Lep lovski pozdrav.
15782

stjrp
1. December 2015, 21:37
Pri mojih dveh Blaserjih ni to nič nenavadnega,pa verjetno še pri marsikateri drugi puški, poleg tega pa se mi zdi veliko bolj pomembno, da določeno municijo odlično grupira, kot da jih nese več različnih približno točno.

Deerhunter
1. December 2015, 22:28
Moja R8 nese enako vso municijo iste teže, ki sem jo do zdaj preizkusil (največje odstopanje, ki sem ga do zdaj zaznal je bilo cca 1 cm med različno municijo iste teže). Nekatere pa nese celo povsem enako. Le lažjo in bolj navito municijo nese nekoliko višje, tako da je ob pristrelu na lažjo municijo treba nekoliko prestaviti samo višino.. Mislim da je to dober pokazatelj kvalitete cevi. Predvsem pa je to zelo uporabno in mislim da tudi zelo pomembno - na lovu, saj lahko glede na način lova in divjad, ki jo loviš, brez skrbi menjavaš strelivo.
Pri takšni cevi, tudi ni bojazni, da ne bi dobro grupirala. Najmanjša grupa pri tej puški do zdaj je bila 1,4 mm, največje in najbolj raztrešene pa tam do 2,5 cm. Slabše kot to, je s tako puško že težko ustreliti, neglede na municijo.

rws
2. December 2015, 09:47
Meni 50let star Mauser 6.5x57 strelja čeha 8.5g, Normo Nosler part 8.1g in Ppu 9g v 4x4cm B-)
Drugač pa bolj debela kot je cev, bolj skup nese različno težo krogel.

FRANCI
3. December 2015, 20:44
Moja R8 nese enako vso municijo iste teže, ki sem jo do zdaj preizkusil (največje odstopanje, ki sem ga do zdaj zaznal je bilo cca 1 cm med različno municijo iste teže). Nekatere pa nese celo povsem enako. Le lažjo in bolj navito municijo nese nekoliko višje, tako da je ob pristrelu na lažjo municijo treba nekoliko prestaviti samo višino.. Mislim da je to dober pokazatelj kvalitete cevi. Predvsem pa je to zelo uporabno in mislim da tudi zelo pomembno - na lovu, saj lahko glede na način lova in divjad, ki jo loviš, brez skrbi menjavaš strelivo.
Pri takšni cevi, tudi ni bojazni, da ne bi dobro grupirala. Najmanjša grupa pri tej puški do zdaj je bila 1,4 mm, največje in najbolj raztrešene pa tam do 2,5 cm. Slabše kot to, je s tako puško že težko ustreliti, neglede na municijo.

Daj prosim ne nakladaj in ne imej nas za norce.

pikolis28
3. December 2015, 21:24
Daj prosim ne nakladaj in ne imej nas za norce.

:OK:biggrin

alojz1
3. December 2015, 21:41
Tule se vama pa pridružujem. biggrin
Malo je treba na realna tla stopit. Med strelivom različnih proizvajalcev je kar velika razlika. Čeprav je krogla iste teže. O grupah 2cm pa lahko le sanjate (z različnim strelivom).
Čim pa streljate malo dlje se pa napaka potencira.

Deerhunter
4. December 2015, 10:44
Lastnikom Crvene Zastave in podobnih pušk se zdi znanstvena fantastika, da bi puška dve različni municiji nesla enako?


Daj prosim ne nakladaj in ne imej nas za norce.

Kdaj bomo pa od tebe dočakali kakršen koli uporaben komentar?


:OK:biggrin

jazbec
4. December 2015, 12:22
Tukaj je pa že malo balistike vmes, Deerhunter, malo preštudiraj odvisnost hitrosti krogle z gravitacijo in posledično padcem krogle v določenem času. In to velja za vse izstrelke, tudi za snežno kepobiggrin

rws
4. December 2015, 14:11
Nekaj malega pa je odvisno tudi od nihanja/vibracije cevi:-)

pikolis28
4. December 2015, 18:47
Lastnikom Crvene Zastave in podobnih pušk se zdi znanstvena fantastika, da bi puška dve različni municiji nesla enako?



Kdaj bomo pa od tebe dočakali kakršen koli uporaben komentar?

Nikoli si že ti pojedl vso pamet :icon_lol::lol1:

stjrp
4. December 2015, 19:36
Lastnikom Crvene Zastave in podobnih pušk se zdi znanstvena fantastika, da bi puška dve različni municiji nesla enako?


Eni pa imate očitno puške zato da se lahko bahate z njimi. Meni ne pride na misel da bi zaničeval ostalo orožje pa imam dva Blaserja pa tudi Zastavo in Zolli in Čeha in ne boš verjel tudi zastava mi nese v 15mm in to z najcenejšo vojaško municijo, tako da ji nimam prav nič za očitat.
Ti pa tukaj ni nobeden očital tvojo R8 ampak tvoje pretiravanje o 1cm, če bi po pravici napisal o kašnih 3x3 ali 4x4cm(kot je verjetno tudi resnica) ti nebi nobeden oporekal.
Glede na to, da ima krogla .30 premer 7,82mm bi se ti morali vsi streli ne glede na municijo v najslabšem primeru skoraj dotikat, to pa je ZNANSTVENA FANTASTIKA.

dolgin
4. December 2015, 20:34
Ali menite da ima kaliber tudi kakšno vezo z lego zadetkov? Moja želja je (ko bom zrastel) RX Helix.
Do sedaj posedujem samo neke low budget puške, ali Zastave, Merkle ali izdelane po naročilu. Od nekdaj imam zeljo da bi z eno puško lahko streljal različne patrone luknjo v luknjo. To je super. Da bi končno lahko postrelil tiste patrone ki so še od pra deda.
Madona ste kunštn....

Deerhunter
4. December 2015, 22:35
Jaz tukaj še nikoli nisem nikogar zaničeval. Še manj katerokoli puško. Vedno sem poizkušal biti objektiven in konstruktiven, še celo do pripravnikov in popolnih laikov, kar za večino drugih težko rečemo. Verjetno sem v vseh letih sodelovanja tukaj, kdaj tudi sam ustrelil mimo - kot vsak drug. In bi v tem primeru tudi sprejel konstruktivno kritiko. Ampak po takšnih komentarjih, kot si jih tukaj nekateri privoščite, pač ni več možna konstruktivna debata. Ali pa so takšni komentarji kot je spodnji, za vas konstruktivni? Dvomim, pač pa je očitno nekaterim tak način komunikacije zabaven - in glede na to koliko vas je zdaj že tule na kupu, bi rekel da vas je takih kar precej. Vmes pa forum cele tedne sameva - kje ste tedaj, ko je treba kaj dejansko uporabnega napisati? Takrat je pa tišina. In potem se še čudite zakaj ni objav? Zato ker večina raje niti ne črhne, kot da bi se vpletali v pričakovane neumne debate brez pametnih odgovorov, kot je tale in brezveze tratili svoj čas. Ta forum je pač določen odraz stanja v našem lovstvu. Blaser je le še en tak primer večne lovske "konstruktivne" debate. Vedno ko ga kdo omeni, se namesto konstruktivne debate takoj najdejo komentarji, ki spominjajo na basen o lisici in grozdju. Argumenti tukaj večine niti ne zanimajo - vse je že v štartu brez pojasnila označeno za nakladanje. Če kdo misli, da so moje trditve nakladanje, si poiščite slike tarč, ki sem jih lepil na forum. Že samo zadnji dve tarči, ki sem ju nalepil sta lep primer kako krogli FOX 150 gr in LOS 155 gr celo v različni polnitvi neseta v skoraj enako mesto na tarči, le kak cm narazen. Pa sem takih primerov prilepil še precej. Če pa se vam ne da iskat za nazaj, pa vsaj dvakrat preberite, kaj sem sploh napisal - boste ugotovili, da o velikosti grup nisem pisal za različno strelivo pač pa za enako. Jasno je kot beli dan, da puška ne zmore različno strelivo metati v 1,4 mm. Tega tudi nisem trdil. Vendar, enakega pa pač lahko, pod pogojem, da je dovolj kvalitetna, kar sem ponovno tudi dokazal s sliko tarče. Pa tudi strelivo drugega proizvajalca v podobni teži v primeru kvalitetne cevi ne bo daleč stran od nastreljenega streliva, pa če je to 1 cm ali 2 cm, ali je to zdaj sploh pomembno ali pa samo iščemo dlako v jajcu, ker je nekoga zmotila besedica Blaser? Za lovsko uporabo je še vedno odlično tudi če je kak cm ali dva vstran. Seveda pa glede na to, da se vam še tega ne da napisati, kaj vas je v mojem postu sploh zmotilo, dvomim, da si bo kdo vzel čas za kakšno analiziranje prejšnjih postov ali celo za iskanje za nazaj. Je enostavneje samo napisati, da nakladam. Ker vas argumenti tako ali tako niti ne zanimajo. Tudi prav, bom pa sedaj tudi jaz te čedalje bolj občasne debate gledal le od strani - pa naj Alojz debatira sam s sabo, Pikolis pa še naprej spodaj lepi svoje smeškote. Meni ne boste več tratili mojega časa.


Daj prosim ne nakladaj in ne imej nas za norce.

alojz1
5. December 2015, 10:01
Tale Forum gre res v maloro.
Deerhunter je veliko pisal. In večina je bilo zelo pametnih prispevkov. Sedaj pa tale užaljenost.
Če bi enega ki nasprotuje njegovim trditvam povabil na jago in na tarčo ustrelil po njegovem najslabšo grupo (2,5 cm) z dvema ali tremi različnimi naboji bi vsi ploskali.
Jaz sem parkrat povabil takšne na srečanje kjer bom pokazal kar trdim. Pa nobenega ni bilo. So pa napisali, da se z mano ne bodo bodli in so zapustili Forum. Ga pa spremljajo in občasno spustijo kakšno neprimerno.
Ugotavljam, da lovci ne prenesemo drugih mnenj. Najbolje, da vsem pritrjujemo. Debate torej ni. Argumenti in drugačne izkušnje so nezaželjene. Žaljivi komentarji pa so stalnica.
Jaz sem soglašal z Francem in Pikolisom, da je takšne grupe z različnim strelivom nemogoče ustreliti (ne glede na puško). Ne strinjam se pa z žaljivim tonom z katerim sta to izrazila.

alojz1
5. December 2015, 10:31
Moja R8 nese enako vso municijo iste teže, ki sem jo do zdaj preizkusil (največje odstopanje, ki sem ga do zdaj zaznal je bilo cca 1 cm med različno municijo iste teže). Nekatere pa nese celo povsem enako.
Tale post je bistveno drugačen kot tvoj drugi. Vedeti moramo, da imajo nekateri lovci že sedaj v žepu pet različnih nabojev. In tole branje jih navaja na to, da so vsi točni. To pa ni dobro.

Robert91922
5. December 2015, 21:19
Pri testiranju mojih puškovnih polnitev, večinoma 30-06 (Ruger American) in 300 win mag (ČZ VZ24), sem nekajkrat opazil, da imajo včasih na 100m razdalje težje krogle 180gr ali 200gr/220gr enako ali celo malo višje mesto zadetka kot lažje hitrejše krogle 155gr in 165gr.
Zelo verjetno gre za položaj ustja cevi ob izstopu krogle. V amplitudi nihaja je očitno bilo ustje pri določeni kombinacije polnitve in teže/dolžine krogle ob izstopu v nekoliko višjem položaju kot pri lažjih/hitrejših.
Ker gre tu za tanke lovske cevi in ne debelejše tekmovalne/varmint, je amplituda nihanja večja oz. vplivnejša. Dopuščam možnost, da so projektanti pri Blaser R8 ta pojav upoštevali in skonstruirali tako cev, ki lažje/hitrejše in težje/počasnejše krogle čimbolj približa na 100 metrih razdalje - ampak le pri precej močnih lovskih polnitvah, kjer je nekoliko pomembnejša končna balistika kot doseganje "luknje v luknji" na 100m.
Ta pojav je bil ponovljiv, ker vse polnitve tehtam ročno, tulce merim s šublerjem... oz. pri polnjenju puškovnega streliva precej "kompliciram", kot se je izrazil nekdo, ki je že gledal, kako to delam. Pa sem še daleč od tega, da bi lahko polnil za na long range tekme :icon_redface:

alojz1
5. December 2015, 23:14
Tole z krivuljo leta je zelo enostavno. Vnesi podatke v Strelok. Ta ti izračuna za vsako razdaljo koliko cm više ali niže bo zadetek. Ne bo treba ugotavljat ampak boš kar prebral. In najvišja točka krivulje težke krogle je bliže kot lahke. Seveda predpostavljam, da je lažja lahko hitrejša. Ni pa nujno.
Če imajo krogli enako hitrost na ustju pa težja ohrani več energije. Takrat je pa krivulja drugačna.
Sicer pa na 100m tudi meni nosi 6g kroglo enako kot 10g. Ker tako polnim. Težave se začnejo od tam naprej.
Pred kratkim sem nekomu svetoval polnitev za 7x57R. Me je takoj nekdo popravil, da je premalo. Ampak na 100m pa daljnogleda pri tej polnitvi ni potrebno prestavljati in lahko strelja tudi tiste z svincem.
In čim manj kompliciranja pri polnjenju. Kalkulator v roke pa na 300m tarčo. Samo v vetru ne streljaj.

alojz1
7. December 2015, 14:53
Danes mi je kalkulator pri 4 stopinjah in 340m naračunal 21 klikov.
Streljano iz nahrbtnika z malo vetra. Krogla Amax 168 grain, N140 45 grain. In Tika 308 seveda.
Kvadratek je 2"

FRANCI
8. December 2015, 11:21
Bravo Alojz! Za takle strel mora biti veliko prakse in pa seveda tudi sreče.

alojz1
8. December 2015, 11:37
Ja praksa pomaga. Sreča potem ni tako pomembna. Lahko je pa nesreča. Zato pa vedno pišem, da je treba probat. Ne pa že vnaprej ugotavljat, da to ni možno. Problem delajo le tisti, ki prvič streljajo na tako razdaljo divjad. Za tarčo je pa patronov škoda.
Spomnim se lovca, ki je imel težave z preizkusom. Ko je pa gamsa na 300m videl je pa užgal. Tudi pogledat ni šel. Pa sneg je bil. Gams je pa obležal.

FRANCI
8. December 2015, 11:59
Derhunter pa saj si dobil popolnoma konstruktivno pripombo na tvoje pisanje. Meni dol visi kakšno puško ima kdo, da pa nekdo napiše da mu krogle iste teže različnih proizvajalcev nese skoraj povsem enako to je pa nekaj izrednega in sem zelo vesel, da si imel tako srečno roko pri izbiri. Od proizvajalca Blaser sem do sedaj uporabljal dve puški. Prva je bila R93 mach 308 s katero sem bil izredno zadovoljen in sem jo zaradi iztrošenosti prodal. Moja druga je bila LRS2 v kal.6 br, ki je pa zelo slabo grupirala, ja dolga zgodba, ki se je končala s prodajo.Ni edini primer da Blaser ni grupiral kot je bilo pričakovano od tako drage puške. Meni ni jasno zakaj je Blaser toliko dražji na primer od Tikke, ker mislim, da glede na izvedbo in uporabo materiala bi bila Tikka lahko dražja. Lastna cena Blaserja pa se verjetno giblje nižje od 300€.

ravnohrib
8. December 2015, 13:03
Ja praksa pomaga. Sreča potem ni tako pomembna. Lahko je pa nesreča. Zato pa vedno pišem, da je treba probat. Ne pa že vnaprej ugotavljat, da to ni možno. Problem delajo le tisti, ki prvič streljajo na tako razdaljo divjad. Za tarčo je pa patronov škoda.
Spomnim se lovca, ki je imel težave z preizkusom. Ko je pa gamsa na 300m videl je pa užgal. Tudi pogledat ni šel. Pa sneg je bil. Gams je pa obležal.

Čestitke, Alojz!
Jaz imam že pri gledanju tarče na takšne razdalje ponavadi občutek, da imam premalo povečavo. (12X) A zaupaš karakteristike optike, ki si jo imel pri tem strelu? Ne rabiš reklame delat :) Samo povečava, pa tip križa me zanimata.

alojz1
8. December 2015, 13:17
Daljnogled IOR 3-18x, na sredi je pika ki pokriva 1cm na tarči. Zaradi pike je merjenje lažje. Križ bi pokril tako majhno tarčo.

ravnohrib
8. December 2015, 15:13
Daljnogled IOR 3-18x, na sredi je pika ki pokriva 1cm na tarči. Zaradi pike je merjenje lažje. Križ bi pokril tako majhno tarčo.
Hvala! Ja, s tem imam težave, križ 4A; pa si na 300 metrov hitro nekaj cm levo-desno še predno stisneš petelina sploh.