PDA

View Full Version : Pes raztrgal in žrl srno



BojanD
27. January 2010, 17:41
Pes raztrgal in žrl živo srno (http://www.zurnal24.si/crna-kronika/pes-med-sprehodom-raztrgal-srno-157940)
V okolici Domžal sta oba psa pobegnila lastniku in raztrgala srno. Sprva je sicer lastnik dal vedeti, da je zbežal le en pes.
...
Ocenjuje, da letno na tak način umre od 40 do 50 srn. Največkrat psi smrtno poškodujejo srne ponoči, ker so spuščeni ali pa na večernih sprehodih. "Ljudem svetujemo, naj imajo pse vedno na povodcu in naj uporabljajo nagobčnik. Naj hodijo po poteh, ki so namenjene za sprehajanje, ne po poljih in njivah, kar se pogosto dogaja. Ljudje prevečkrat spuščajo pse iz vrvice, ko pridejo v gozd."...

Breza
27. January 2010, 20:59
Hmm...mislim, da bi številka srnjadi, ki jo pokončajo psi, znala biti tudi višja. Morda jih 40 - 50 le najdejo/prijavijo...ali pa se ocena bolj krajevnega značaja.

kos
28. January 2010, 07:33
Žalostno je slišati takšno oznanilo. Seveda pes je udomačen predator, ni kaj. Le človek, njegov skrbnik nosi odgovornost za početje v urbanem in naravnem okolju. Strinjam se s trditvami obeh. Osebno sem ljubitelj in zavetnik štirinožcev več desetletji in rad imam ta živa bitja, pri katerih se pretaka lovska kri, kot pri nas lovcih. Nikakor pa ni moč odobravati domačim živalim nasilja in morij prostoživečim vrstam. Pa smo tam, funkcioniranje pravnosti v družbi oz. kar pravne države s tega področja. Nezadostno! Predpisi so ohlapni, razpršeni kar se psoslovja oz. kinologije tiče v tem in še mnogo katerih pogledov. Mogli in morali bi že zdavnaj ustvariti ZAKON O KINOLOGIJI in regulirati stvari. Potem pa je vzgoja in izobraževanje skrbnikov, vodnikov in štirinožcev, kar pa je najpomembnejše.

Kolovski
28. January 2010, 08:34
Ljudem svetujemo, naj imajo pse vedno na povodcu in naj uporabljajo nagobčnik.

:icon_twisted:
Ljudje morajo imeti svoje pse na povodcu, sploh na sprehodih v naravi! Ker večina ma zelo naubogljive pse!!

zober
28. January 2010, 11:02
ampak še zmeraj so kazni preniske!Kazni ornk navret pol se bo pa mal spremnil!

ZR7
28. January 2010, 11:08
Dokler je država nesposobna ali noče dati pojasnila k vprašanju ali lahko lovec v primeru, da brani življenje divjadi, odstreli potepuškega psa http://www.lovska-zveza.si/ftp/pdf/Psi.PDF bomo lovci strelovod za vse neumnosti, ki se okoli tega dogajajo.

Breza
28. January 2010, 11:09
Pa ne samo prenizke kazni. Problem je tudi v prepočasnem ukrepanju pristojnih služb -če sploh ukrepajo!

Če bi se ukrepalo hitro in bi vsak dan po radiu povedali, koliko nevestnim vodnikom psov so spisali kazni zaradi takih in drugačnih kršitev, kot to naredijo pri pijanih voznikih, bi morda kaj zaleglo. Saj posamezni kršitelji bi se verjetno še vedno našli, bi pa s tem nekako "vsadili" v zavest ljudi zavedanje, da to ni prav in da ni samo po sebi umevno, da se pse spušča naokoli brez nadzora (in - v končni fazi - isto velja za mačke).

RAUBŠIC
28. January 2010, 12:45
Pa ne samo prenizke kazni. Problem je tudi v prepočasnem ukrepanju pristojnih služb -če sploh ukrepajo!


Kdo naj bi ukrepal?
Naša LD na to temo piše dopise za en (kronični) primer že več let in sicer konkretno od katere osebe psi preganjajo divjad, navajajo se tudi priče itd. Dopisi se pošiljajo lastniku psov in na vse naslove, za katere v LD mislijo, da bi morali ukrepati, tudi veterinarskemu inšp., ker psi niso cepljeni. In kaj se je zgodilo v tem času? Nič!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:icon_confused:
Psi še vedno preganjajo divjad! Nezakonitih uprepov se nočemo posluževati zato mogoče vaše mnenje, kako ukrepati, da preprečimo vznemirjanje divjadi in da upoštevamo zakonodajo na tem področju?

Breza
28. January 2010, 12:56
Točno ti bi morali ukrepati, za katere praviš , da ne naredijo nič. In tu je vsa poanta te in ostalih debat na to temo! Da pristojni (in zakonsko predvideni) organi ne ukrepajo!

Bo kar treba začet intenzivno razmišljat, kako spravit "zamaščene riti večnih foteljašev z neodtakljivimi funkcijami" na teren in jih prisilit, da končno začno izvajat z zakonom predpisane ukrepe. Ali pa jih zamenjat za sposobnejše ljudi in za ljudi, ki jim je mar.

mugo
28. January 2010, 13:13
Kdo naj bi ukrepal?

Psi še vedno preganjajo divjad! Nezakonitih uprepov se nočemo posluževati zato mogoče vaše mnenje, kako ukrepati, da preprečimo vznemirjanje divjadi in da upoštevamo zakonodajo na tem področju?

Lovsko inšpekcijo ste obvestili? Ona bi morala ukrepat.

Kolovski
28. January 2010, 13:50
Lovsko inšpekcijo ste obvestili? Ona bi morala ukrepat.


Hehe, taj dobra. Itak nimajo cajta se s tem ubadat, ker morjo večim lovskim družina pošiljat položnce in opozorila, ker niso plana dosegle (morebiti so tudi pobezlani psi zato eden od razlogov). In to so tok zaposleni, da za take reči sploh nimajo cajta...

Breza
28. January 2010, 14:43
Seeeeej! Najboljše, da se nehamo žret med sabo lovci in vodniki psov, in na začnemo skupaj drezat v tiste, ki so za ta kaos odgovorni. :icon_twisted:

detel
28. January 2010, 15:26
Odgovorne so inšpekcije in policija, ker se jim problematika ne zdi pomembna in se izgovarjajo, da imajo dovolj drugega dela. To ni izgovor.

Morda bi bilo bolje zbrati dokaze (slike, priče, ulov psa, itd) in vse skupaj predati sodišču. A kaj,ko se starešini ne dalo hoditi po sodiščih, pa še do zamere bo prišlo :icon_cry::icon_confused:.

Kaj pa novi pooblaščeni, uradni lovski čuvaji ?

ZR7
28. January 2010, 15:31
....A kaj,ko se starešini ne dalo hoditi po sodiščih, pa še do zamere bo prišlo :icon_cry::icon_confused:....
Eeeeeeee, tu smo!


.... Kaj pa novi pooblaščeni, uradni lovski čuvaji ?
Ista pesem bo...

Breza
28. January 2010, 15:47
Hmmm..pa sej ne vem, če je ravno starešina tisti, ki mora vse skupaj nosit. Prijavitelj je po moje lahko vsak državljan. Ne vem točno, se bom pozanimala....

pranger
28. January 2010, 16:40
Hmmm..pa sej ne vem, če je ravno starešina tisti, ki mora vse skupaj nosit. Prijavitelj je po moje lahko vsak državljan. Ne vem točno, se bom pozanimala....

V naši LD hoče biti starešina o vseh teh zadevah (krivolov, poškodovanja lovskih objektov, škode po psih) obveščen in jih opravljati sam, ker predstavlja LD "nazven". Brez njegove vednosti se ne sme takšnih "dogodkov" prijaviti (ustno) policiji itd. On že ve zakaj? Rezultati so pa temu primerni.

Breza
28. January 2010, 16:47
Veš kaj se moram pozanimat....ali je mogoče zadevo peljat brez vpletanja lovske družine. Direktno. Pač - kot državljan, ki mu ni vseeno. Velja tudi za primere, na katere naletimo izven meja naših LD.

jereb
28. January 2010, 22:47
Trenutek, ko je potrebno dogodek lepo brez celofana pokazati celotni javnosti, vsem pasjeljubcem in nasprotnikom lova ... Lepo od a do ž, pomoč kakega dobrega novinarja in oddaja (ala Tednik), kjer naj ob dejstvu neukrepanja od blizu pod kamero švicajo nedelovni dobro plačani inšpektorji ... pa se bo mogoče celo kaj premaknilo.

Drugače pa bo kot ponavadi, dva dni hude krvi vseh betonarjev ki berejo "ta hitre cajtnge", en teden hude krvi na forum-lov, potem pa do naslednjega raztrganja - nikome ništa

ZR7
29. January 2010, 09:03
....ali je mogoče zadevo peljat brez vpletanja lovske družine. Direktno. Pač - kot državljan, ki mu ni vseeno. ...

Ker gre za kršitev zakona in ogrožanje, se sigurno da. No, fino bi bilo, če boš res našla kakšno zakonsko potrditev te moje trditve.

Predlagam pa nekaj. Da se ko je le možno, za take primere posname ali pokliče Ekipo Forum-LOV, da pride posnet in naredit reportažo. To potem objavimo in objavimo tudi napredovanje postopka. Na tak način bi vršili pritisk na tiste, ki bi morali ukrepati, pa ne.

Zahteva, da lovci pri teh rečeh ne smejo ukrepati mimo starešine, pa po mojem iskrenem menju ... smrdi!

Čudi me, da ob omenjenem dogodku in poplavi snemanj s telefoni in vsem mogočem, ni na voljo tudi posnetek katerega od mimoidočih.

Sraka
29. January 2010, 09:31
ZR7 zapiše: Zahteva, da lovci pri teh rečeh ne smejo ukrepati mimo starešine, pa po mojem iskrenem menju ... smrdi!
____________

Tisti, ki to trdijo naj začnejo brati Ustavo R Slovenije in Kazenski zakonik R Slovenije.

jež
29. January 2010, 12:21
A menite, da bi na takšen način lepše sodelovali s souporabniki prostora?
Kmetje in lastniki nenevarnih psičkov oz, psičkov lovskih pasem, ki niso nevarni za okolje (beri v nelovskih rokah), kot so razni zlati prinašalci, dalmatinci, labradorci in druge variacije pasem (razni križanci med njimi), zraven se najde še kakšen brak ali terier, ki osvežijo kri, dejansko dobimo zelo nenevarne pasme, zelo lepega videza, ki po mnenju lastnikov sploh niso nevarni za divjad, a le-te konstantno spuščajo podnevi ali (in) ponoči v naravo, da se malo zlaufajo, med tem pa vztrajno preganjajo divjad do onemoglosti, bodo sigurno zadovoljni, ko bo vsak teden pri njih policija, zapisala zadevo na papir in predala DT v obravnavo... Odgovor lastnika psa bo tako ali tako, da se mu je ravnokar iztrgal iz povodca, da ga je imel pod kontrolo, da je bila žival, ki jo je njegov pes trgal že prej tam, kdo ve kako je prišla v takšno stanje ipd. Glavno pri vsem tem pa bo, da si bomo spet pridobili (oz. potrdili) sovražnike. Psi in njihovi lastniki, ki se dejansko obnašajo tako, kot je treba oz. veleva zakon, dejansko NIMAJO TEŽAV z lovci in zakonom! :BangHead:

ZR7
29. January 2010, 12:44
Jež, način, ki ga opisuješ, oziroma kakršen je praksa in ga opravičuješ je zelo lepo opisan s pregovorom iz južnih držav.
Začne se z besedami: "Bi da se je.. ....", lahko pa dodamo še Mujota s čevljem.

jež
29. January 2010, 13:52
Prav imaš, jeb.t i biti nevin, ne gre. Sam ne zagovarjam ukrepanja mimo zakona, dejstvo pa je, da se stvari dogajajo tudi v to smer. Tako, kot spametuje lastnika "bivšega" psa, da pes več ne bo brez povodca, tako bi spametovalo tudi tiste, ki bi jih udarilo po žepu, vsaj mislim. Kdo in kdaj bo začel ukrepati, je pa naslednje vprašanje. Čutim na vodi, da se pri nas v družini nikomur ne da ukrepati v to ali drugo smer. Če nekomu poveš (ker tega sam ni prej vedel:icon_confused:), da je bil njegov pes že večkrat opažen, ko dela to ali ono, je v največ primerih prva stvar na sporedu jeza: moj pa že ne, je čist priden... Ko ga vprašaš, kje je trenutno, je odgovor: "pri sosedovem psu" ali pa, "sigurno ni bil moj pes". Nekateri celo rečejo: kar ustrel ga..." Če ga zmanjka: tist lovc ga je, zdej ga bom pa tožil! Da ne naštevam teh neumnosti, saj določeni, ki se izpostavljamo tem zadevam vemo, kako stvar gre. V našem lovišču je tudi veliko število romskih psov, katerim se pridruži tudi kakšen Piki (ljubljenček), in smo pri še večji težavi: čigavi so pa ti psi.? Ufff...

detel
29. January 2010, 14:13
V eni izmed vasi v naši LD je bilo pred leti "odvzetih" kar nekaj kužkov. Takrat so bili v veljavi drugačni zakoni. Škoda, da je bilo tako, saj pes ni nič kriv, ampak lastnik. Še dandanes smo tam lovci nezaželeni. Psi so pa v boksih in na verigah :icon_wink:.

jež
29. January 2010, 18:31
A tvoji in moji psi, ki so tudi v boksih, so pa ubogi? Tako mora bit!! Jaz grem tudi v "boks"., če komu preveč slikovito razložim, kako stvar stoji. Če se nekomu smili, da je v boksu, ga naj da pa na kavč!

BojanD
2. February 2010, 16:44
Potepuška psa poklala jelenjad (http://www.delo.si/clanek/98381):icon_confused:

ris
2. February 2010, 17:46
21 kosov! To je naš enoletni plan za jelenjad.:icon_exclaim:

doberman
2. February 2010, 18:09
Škoda škoda upam da dobijo lastnike psov,da bodo placali veselico svojih kuzkov.

hl
2. February 2010, 19:11
Lastnika psov že znana. Živali so bile v obori.
lp.

206
9. February 2010, 17:08
Danes sem bil obveščen o dveh izgubah srnjadi.
Srna 2+ je bila požrta pri stegnih (najdena je bila precej daleč od ceste,cesta je tudi malo prometna) in mladica ki je bila od dokaj prometne ceste oddaljena cca 50 metrov pri gozdu,ona je bila pa požrta nekje 1/3.In pri obeh so sledovi od psov,dokumentirano z slikami!

Kako naj ukrepam?V lovskih družinah s prstom kažejo na gospodarje LD,ki nismo nič krivi.Kako naj jaz kot gospodar ukrepam?


Sam že razmišljam da bi dal natisniti 800 izvodov letakov A4 format za območje naše LD,opremljen z slikami teh raztrganih srn in z ustreznimi zakonskimi določbami o psih in žal tudi kaznimi ki naj bi po zakonu sledile.



In še odgovor na tole


Lovsko inšpekcijo ste obvestili? Ona bi morala ukrepat.


Sam sem 3x klical lovskega inšpektorja o psih ki gonijo divjad.In veste kaj mi je rekel?Naj sami probamo poiskat lastnike in jih z ustreznimi dokazili kot so slike opozarjati.

206
9. February 2010, 17:40
Nadaljevanje iz prejšnje strani!



Zakon o zaščiti živali (ZZZiv-UPB2)


5. člen

23. Nevaren pes je pes, ki je ugriznil človeka oziroma žival. Za nevarne pse se ne štejejo:

– službeni policijski ali vojaški psi, katerih ugriz je posledica izvajanja službene dolžnosti;

– psi, katerih ugriz je posledica nedovoljenega vstopa osebe v objekt ali na ograjeno zemljišče, ki je na vhodu označen z opozorilnim znakom.


12.člen

Skrbniki živali in prevozniki živali morajo zagotoviti fizično varstvo nevarnih živali.

Skrbniki nevarnih psov morajo zagotoviti fizično varstvo psov na enega izmed naslednjih načinov:

– da so psi na povodcu in opremljeni z nagobčnikom,

– da so zaprti v pesjaku ali objektu,

– da so v ograjenem prostoru z ograjo, visoko najmanj 1,8 m, ki je na vhodu označen z opozorilnim znakom.

Nevarnega psa ni dovoljeno zaupati v vodenje osebam, ki so mlajše od 16 let.



IX.Kazenske določbe

Z globo od 2.400 do 84.000 eurov se kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki:

1. kot skrbnik ali prevoznik živali ne zagotovi fizičnega varstva nevarnih živali (prvi odstavek 12. člena);

2. ne zagotovi fizičnega varstva nevarnega psa v skladu z drugim odstavkom 12. člena tega zakona;


Z globo od 800 do 1.200 eurov se kaznuje posameznik za prekršek iz prvega odstavka tega člena.


Na hitro najdeno,moram dobiti še mnenje pravnika.

Breza
9. February 2010, 20:17
Sam sem 3x klical lovskega inšpektorja o psih ki gonijo divjad.In veste kaj mi je rekel?Naj sami probamo poiskat lastnike in jih z ustreznimi dokazili kot so slike opozarjati.

A ma tale lovski inšpektor kakega šefa? Morda bi bilo treba o nedelu in izgovorih lovskih inšpektorjev obvestit kako višjo instanco?

toncybrak
9. February 2010, 20:56
pa no ne breza.....ves kako je on bogi :( polne roke dela ima.....zato pa je tako stanje s potepuškimi psi--mislim da ni samo "206" tak nesrecnes,kateri je dobil tak odgovor---"živa groza".........
LP toncy

Veper
9. February 2010, 22:13
Kako pa je ime temu inšpektorju??? Lahko tudi na ZS oziroma dobro bi bilo na ZS.

206
10. November 2010, 17:00
Dobiš na ZS,prekipelo mi je

Veper
10. November 2010, 17:25
Dobil sporočilo vendar oseba ni tista za katero sem mislil da je.

cvi5k
11. November 2010, 23:24
Višja inštanca... Hja pokličite v LJ pa jim povejte situacijo- bo inšpektor čez dva dni pri vas sigurno. :icon_lol:
Samo potem vam priporočam, da predčasno pripravite in "poštimate" papirje v LD, ker jih bo gotovo pogledal:icon_twisted: