PDA

View Full Version : škoda da ali ne



vlcergg
5. January 2010, 13:01
Lep pozdrav zanima me vaše mnenje in sicer o sledeči situaciji;dne 1.10.2009 sem v neposredni bližini doma na koruzni njivi ki je bila požeta dan prej ustrelil divjega prašiča merjasca 2+.V družinskih pravilih in poslovniku imamo zapisano da so vsi d.prašiči uplenjeni na kmetijskih površinah kjer so škode uvrščeni v B kategorijo kar se tiče družine seveda.Gospodar naše LD trdi da prašični bil ustreljen na površini kjer je škoda ker koruze ni bilo tam že en dan:icon_confused::icon_confused::icon_confused:?

mugo
5. January 2010, 13:23
Moje mnenje je da je problem v fovšiji.:icon_twisted:

To je približno tako, kot bi rekel da tat ni tat, če je vdrl v trezor, ki je bil prazen.

Prepelicar
5. January 2010, 13:44
V družinskih pravilih in poslovniku imamo zapisano da so vsi d.prašiči uplenjeni na kmetijskih površinah kjer so škode uvrščeni v B kategorijo kar se tiče družine seveda.:icon_confused::icon_confused::icon_confuse d:?

Kakšne kategorije A ali B pa so sploh predpisane pri divjih prašičih?

Mislim, da gre najmanj za nepoznavanje lovsko-upravljavskega načrta vašega LUO-a s strani vašega gospodarja, da ne rečem zavajanja in izigravanja lovcev.

Povsod, kjer prašiči povzročajo probleme v okolju, je njihov odstrel po številu navzgor neomejen, potebno se je držati minimalnega dinamičnega doseganja starostne strukture odvzema in ustreznega spolnega ravnovesja odvzema starejših živali (2+). To pomeni, če si na požeti njivi odstrelil marjasca 1. oktobra, zagotovo nisi storil nikakršnega prekrška v smislu kršenja višine odvzema ali starostne ter spolne strukture odvzema, saj je bilo še dovolj časa za izravnavo odvzema v dovoljenih odstopanjih, katera so navedena v letnem načrtu in razdelilniku odvzema divjadi za vaše lovišče.

Osebno ti lahko izrekam samo lovski blagor in dober pogled še naprej, fovšija pa spada le na ogenj, ampak kaj ko ne gori. To pa je že druga pesem.

muzikant
5. January 2010, 14:00
Če pogledamo formalno, je stvar sledeča:

Določila v poslovniku glede odstrela prašičev so zaradi pospeševanja odstrela na kmetijskih površinah in s tem povezanega preprečevanje povzročitve nadaljne šjkode.
Z odstrelom prašiča na požeti njivi nadaljne škode tam ne moreš preprečiti:icon_biggrin:, lahko pa se probaš izgovarjat na bližnjo njivo ali na travnil, itd..

Na podobne pogruntavščine funkcionarjev si pa bil upozorjen od večih forumašev, ko si napisal koliko divjadi upleniš letno, samo čakali so najmanjšo šanso da te zjeb8jo.

Ne daj se, preštudiraj poslovnik in se posvetuj s kom, ki so mu stvari jasne.

muzikant
5. January 2010, 14:02
Kakšne kategorije A ali B pa so sploh predpisane pri divjih prašičih?

Mislim, da gre najmanj za nepoznavanje lovsko-upravljavskega načrta vašega LUO-a s strani vašega gospodarja, da ne rečem zavajanja in izigravanja lovcev.

Povsod, kjer prašiči povzročajo probleme v okolju, je njihov odstrel po številu navzgor neomejen, potebno se je držati minimalnega dinamičnega doseganja starostne strukture odvzema in ustreznega spolnega ravnovesja odvzema starejših živali (2+). To pomeni, če si na požeti njivi odstrelil marjasca 1. oktobra, zagotovo nisi storil nikakršnega prekrška v smislu kršenja višine odvzema ali starostne ter spolne strukture odvzema, saj je bilo še dovolj časa za izravnavo odvzema v dovoljenih odstopanjih, katera so navedena v letnem načrtu in razdelilniku odvzema divjadi za vaše lovišče.

Osebno ti lahko izrekam samo lovski blagor in dober pogled še naprej, fovšija pa spada le na ogenj, ampak kaj ko ne gori. To pa je že druga pesem.

Gre verjetno za to, če ga lahko strelja naslednje leto ali ne ?

vlcergg
5. January 2010, 14:20
Kategorije A in B pri merjascu 2+; A -leto pavziranja odvzem 800 točk
B -pavziranja ni odvzem 400 točk
za obrazložitev glede točk (ena delovna ura je 5 točk).Zdaj čakam ker sem glede na to da trdijo da odstrel ni bil pravilen oz je bil "A" zahteval sklep gojitvene komisije ali UO z obrazložitvijo zakaj odstrel ni bil pravilen.Ja mugo res drži tist kar je napisano pod tvojim postom glede fovšije,sem že razmišlja da bi vse skup pustu pri miru in jim pustil veselje sam se mi mal neumno zdi ker imamo pravila le za nekatere

Kolovski
5. January 2010, 14:29
Ne se pustit! Bi ti butasto izpadu, ne oni!
Povej še to, kako delite na A in B razred? A samo po tem, kje so uplenjeni?

vlcergg
5. January 2010, 14:39
načeloma je še eno leto nazaj veljalo da je za A odstrel veljal vsak 2+ merjasec ki je bil mlajši od 5 let oz je bil uplenjen v nasprotju z načrtom in zakonom zaradi vse večjih škod v preteklih letah smo lani sprejeli ta sklep ki govori tudi o odstrelu na površinah kjer se pojavljajo škode.

pumpa
5. January 2010, 15:24
Ne se pustit! Bi ti butasto izpadu, ne oni!
Povej še to, kako delite na A in B razred? A samo po tem, kje so uplenjeni?

imamo interne pravilnike ki so jih sprejele lovske družine , na podlagi tega da bi se( nezreli) merjasci varovali , tako da za takšna vprašanja in odgovore glede kmetijsih površin in povzročanja škode bo MC53 kar najbolj primeren .
l.p.

ZR7
5. January 2010, 15:48
Najbolje bo merjascem montirati GPS oddajnike in potem glede na njihovo povprečno zadrževanje na določenih površinah opredeliti A in B kategorijo. Predlagam še kakšne dodatne ali mogoče celo vmesne kategorije, npr. A-0,1 po stopnjah 0,1 do B. To se točkuje glede na to, ali se je merjasec zadrževal na detelji, koruzi, travinji ali kje drugje.
Za svinje je pa itak vseeno, kajne?

Saj ni res, pa je!

springer
5. January 2010, 16:03
škoda

Prepelicar
5. January 2010, 17:33
Vlcergg!

Dej ne pusti se jim, vsaj glede na to kar si napisal in kakšne neumnosti klobasajo z nekimi točkami, da te sr... prime!

Vzemi načrt v roke, pa poglej kaj piše za divjega prašiča, pa kratkomalo ji pošlji v 3...

Pa vse dobro ti želim!

torro
5. January 2010, 17:34
Dej me poprav, če se motim:
- ustrelu si merjasca, za "hvalalepa" si pa fasov 160 delovnih ur + prepoved.
Hudo. Zelo hudo :icon_confused: .
Kolk let bi pa za jelena delov, pa u luft gledov?
LP

vlcergg
5. January 2010, 18:36
za A jelena isto št točk in 4 leta gledanja.mene ne moti nobena prepoved in noben odvzem točk sej smo vsi jagri in vsi "naj bi bi igrali igro po istih pravilih"!!!Moti me pa to ker ker pravila očitno niso za vse.Zdej č si mlad pač nč neveš,in res je tako da se tut tamladi mormo še veliko naučit vendar ne na tak način

capra ibex
5. January 2010, 19:28
Takele in podobne stvari bodo sčasoma povzročile propad lovske organizacije kakršno poznamo. Za vsako skledo je pokrovka tko da Vlcergg nč se ne sekirej kolikor je razvidno zakona nisi kršil tako da imaš lahko mirno vest to je najbolj pomembno. Jaz ne bi sklonil glave, ker te bojo drugače še bolj zahodili. :icon_wink:

Lp

alojz1
5. January 2010, 19:41
Podobna interna pravila sem videl v neki LD.
Srnjak 2+ je bil sankcioniran 3+ pa gojitven. Pa sem jim rekel, da najprej podledajo kdo je uplenitelj potem pa določajo starost. Zanimivo je, da takšna pravila člani sprejmejo.

torro
5. January 2010, 19:58
Itak ga zmerej tisti nayebe, ki dela.
Sploh, če se jagre na kratko drži, namesto, da bi se pujse.
LP

zober
5. January 2010, 20:03
maf.... fovšaritna!:icon_evil:

detel
6. January 2010, 08:23
Neumnosti :icon_confused:.

dolgin
6. January 2010, 08:25
Pravila so pravila,pa če so še slabša se jih je treba držat,ker so potrjena s strani UE in tako je to "zakon" družine. Je pa res da je težko bit tiho če so notri zapisana butasta določila,sploh če le-ta veljajo samo za nekatere člane. In je točno tako kot pravi Capra,"usak piskr ma svoj pokru",potek bo približno takle: s časom bodo vsi tisti ki jagajo zgubil točke in gledal u zrak,plan ne bo izpolnjen,seveda sledi inšpekcija,ki ugotovi "zaviralne ukrepe za izvajanje lova"-KAZEN,varjanta B pa je,da se preklaš in če je vse tako kot si napisal,pa da je bil pujs še v planu,potem ne moreš zgubit. Probaj od kmeta dobit izjavo,kdaj je požel koruzo in ali je bilo na pridelku kaj škode. Pujsa je v koruzi težko ocenit,kaj šele uplenit,zato si pač počakal da jo je kmet požel....

pumpa
6. January 2010, 09:03
Najbolje bo merjascem montirati GPS oddajnike in potem glede na njihovo povprečno zadrževanje na določenih površinah opredeliti A in B kategorijo. Predlagam še kakšne dodatne ali mogoče celo vmesne kategorije, npr. A-0,1 po stopnjah 0,1 do B. To se točkuje glede na to, ali se je merjasec zadrževal na detelji, koruzi, travinji ali kje drugje.
Za svinje je pa itak vseeno, kajne?

Saj ni res, pa je!

odajnike so res montirali, tako da raziskave sledijo,določeni podatki kažejo da o prašičih ne vemo nič...

JANEZ L
6. January 2010, 09:24
Lp!

Spoštovani Vlcergg. Če se ne motim si v neki drugi temi tako goreče zagoverjal vaša pravila, češ kako so dobra, pravična, "fer", pa čeravno smo ti drugi pravili, da so to pravila pisana na kožo, tistemu kar je zapisal Muzikant, da delajo tebi. Strinjal si se s temi pravili, na OZ z dvigom roke potrdil... Samo žanjete to, kar ste z dvigom rok sejali. Zatorej se jaz ne bi nič "kujal", ampak po moško prenesel in se rajši vprašal če so res takšna pravila dobra. Dejansko če vam tako piše je tako, na požeti njivi pujsek ne dela nobene škode..., pa če ravno je požeta, le en dan...


To je približno tako, kot bi rekel da tat ni tat, če je vdrl v trezor, ki je bil prazen.

Ta izjava, Spoštovani, tudi komentarja ne zasluži... Primerjati divjad, ki ima v Naravi, tudi kmetijska površina je del nje, domovinsko pravico s tatovi je milo rečeno sramotna za lovca in samo kaže pravo sliko in obraz ZZGS!!!

Lovski zdravo
Janez L

mugo
6. January 2010, 09:41
Ta izjava, Spoštovani, tudi komentarja ne zasluži... Primerjati divjad, ki ima v Naravi, tudi kmetijska površina je del nje, domovinsko pravico s tatovi je milo rečeno sramotna za lovca in samo kaže pravo sliko in obraz ZZGS!!!



Janez ne razburjaj se, ta primerjava je v smislu karikiranja zadeve, ne da bi prašiča imel za tatu. Seveda ima divjad domovinsko pravico tudi na kmetijskih površinah, konec konce bi v nasprotnem primeru ponekod komaj še lahko kje živela. V primeru ki ga obravnavamo pa je kmetijska površina zame vedno kmetijska površina, pa če na njej je koruza ali pa če je ni.

JANEZ L
6. January 2010, 09:58
Lp!


V družinskih pravilih in poslovniku imamo zapisano da so vsi d.prašiči uplenjeni na kmetijskih površinah kjer so škode uvrščeni v B kategorijo kar se tiče družine seveda.

To so sprejeli, to je dotični zagovarjal...


Gospodar naše LD trdi da prašič ni bil ustreljen na površini kjer je škoda ker koruze ni bilo tam že en dan?

...in ima prav...

Lovski zdravo
Janez L

pikolis28
6. January 2010, 10:47
[quote=janez l

vlcergg
6. January 2010, 11:38
janez l spoštujem tvoje mnenje,za mnenje sem vprašal in ti si ga dal!!!Pravila mislim da je prav da so in da jih spoštujemo!
Toda sposobnosti iskanja dlake v jajcu izgleda ima marsikdo izmed nas!?Me pa zanima koliko prašičev je na vašem koncu in kolkšen je obseg škod na travinjah in poljščinah?

JANEZ L
6. January 2010, 14:25
Lp!

Vlcergg in ostali ne mislite, da to zagovarjam daleč od tega, kakor tudi njihovega režima ne zagovarjam in sem to že enkrat nekje zapisal, ker pravila morajo biti življenska le tedaj je moč imeti vsaj nekakšno enakopravnost. Do tedaj, ko pa imate v pravilih zapisane vse vrste rigoroznih sankcij in jih tudi ti podpiraš, do tedaj ne pričakuj, da bode za vse enako, sploh za takšne, ki radi lovimo in veliko plenimo... Ja!, po "trapastem" si kaznovan, a vaš gospodar se je držal le tistega, kar imate zapisano in nič drugega... Jaz nisem iskal dlake v jajcu, le tolmačil tako kot imate zapisano, sploh pa če podpiraš takšna stroga pravila je prav, da se jih držiš... in če ne, pač nosiš posledice.

Lovski zdravo
Janez L

vlcergg
6. January 2010, 16:39
janezek nisi mi še odgovoru kako je pri vam z prašiči in škodami

vlcergg
6. January 2010, 17:10
janezek ni taprava taprava je janez l

JANEZ L
6. January 2010, 18:28
Lp!

Janezek ti odgovarja...

"Škod je dosti, lovimo dosti in predvsem ne kompliciramo, pa nam pujsekov ravno tako ne zmanjka...:icon_twisted:"

Lovski zdravo
Janez L

vlcergg
6. January 2010, 19:44
tut prav sicer sem na to da je skor pod vsako temo kak tvoj post pričakoval kako konkretno besedo oz številko ampak tut ok

vlcergg
11. March 2010, 20:42
disciplinska je zasedala in ugotovila da je bil d.prašič ustreljen na kmetijski površini ter da je bil odstrel pravilen!

pumpa
11. March 2010, 23:16
disciplinska je zasedala in ugotovila da je bil d.prašič ustreljen na kmetijski površini ter da je bil odstrel pravilen!

glede tega sklepa bo imel zadeve v rokah prijatel ki je v protikorupcijski komisiji:icon_lol:

Prepelicar
12. March 2010, 07:14
glede tega sklepa bo imel zadeve v rokah prijatel ki je v protikorupcijski komisiji:icon_lol:


Ma saj ni za verjet, kam se eni spuščate? Saj zato gre vse k vragu!

šakal
12. March 2010, 10:34
Pozdravljen vlcergg, mal pozno ampak vseeno.
Mene zanima, kako obravnavate škodo na travnikih? če trava ni pokošena je škoda, če je trava pokošena in pospravljena včeraj, danes pa razrito potem po vaše ni škode? Sem prepričan, če bi bil prašič 0+ ali 1+ nebi bil problem!
Iskren Lovski blagor in LP.

Tea
18. March 2010, 23:50
za A jelena isto št točk in 4 leta gledanja.mene ne moti nobena prepoved in noben odvzem točk sej smo vsi jagri in vsi "naj bi bi igrali igro po istih pravilih"!!!Moti me pa to ker ker pravila očitno niso za vse.Zdej č si mlad pač nč neveš,in res je tako da se tut tamladi mormo še veliko naučit vendar ne na tak način


Ja ja tud pr nas je tk na žalost da mladi itak nobedn nima nč pojma...tud pr nas so meli zadnč neke glede ene disciplinske....k eni pač naj neb bli obravnavani, eni pa...in to se tud men ne zdi fer..če je uveljavlen nek poslovnik se ga mora vsak držat..ni nobenih izjem, ne pa da en je obravnavan pa dobi kazen edn pač ni!!

Tk da ti si vsaj že en cajt pr lovcih..ka šele mene čaka :D če ga kej poserjem :D.... tk k men tud ni logičn zaka gamsa ne smeš lovit 3 leta ko si prpravnik al pa jelena. Prašiča merjasca, kapitalnega lhk pa takoj strelaš....to je tud čist mim! :D Men osebno je bolš enga pujsa ustrelit k pa gamsa :D:D.... (moje začetniško mišlenje) veliko pa se še moram naulit :D:D

pumpa
19. March 2010, 14:40
ti se kr uč na mladih svet stoji.:icon_lol:

vlcergg
19. March 2010, 19:38
lej tea sej enkrat bojo pršli do spoznanja da seboj v grob nebojo nč nesli pa da bodo spoznali da na nas svet stoji tako kot je pumpa napisal!!!!

zober
19. March 2010, 22:00
Nikol nebojo prišli do spoznanja tel naši st.lovci,lej nekje majo še hujše finte,naprimer če je ustrelil kapitalnega jelena ga potem še 10 let nesme,ja pismo če ni to bosa!

Tea
19. March 2010, 22:14
Nikol nebojo prišli do spoznanja tel naši st.lovci,lej nekje majo še hujše finte,naprimer če je ustrelil kapitalnega jelena ga potem še 10 let nesme,ja pismo če ni to bosa!


Pri nas dobiš prepoved 5 let se mi zdi, če ustreliš kapitalnega jelena. Ampak kaj hočemo, povsod so različna pravila. Ja sej ne rečem, da starejši lovci nimajo izkušenj, seveda da jih imajo, ampak morajo dati pa mlajšim prednost, pa jim pomagat, če kaj ne vejo. Ampak sej bo:)

pumpa
20. March 2010, 10:25
Nikol nebojo prišli do spoznanja tel naši st.lovci,lej nekje majo še hujše finte,naprimer če je ustrelil kapitalnega jelena ga potem še 10 let nesme,ja pismo če ni to bosa!
poznam enega lovca mislim da je iz ld mokrc ki ima tem nekje 15let prepoved jelena ...:icon_confused::icon_confused:

206
20. March 2010, 10:28
Pri nas to imenujemo čakalna doba.

mugo
20. March 2010, 19:05
Pri nas to imenujemo čakalna doba.

Pri nas pa fovšija.:icon_twisted:

zlatorog
20. March 2010, 19:46
Pri nas pa fovšija.:icon_twisted:

Enako pri nas!:icon_evil:

zober
20. March 2010, 22:27
Izkušnje hehe ta je dobra!Povsod je sam fovšija!

alojz1
21. March 2010, 09:14
Kako pa rešiti problem, če je v načrtu en jelen letno? Ali se ga kar dodeli predsedniku, drugo leto tajniku...
Jaz mislim, da je pri nas vse preveč trofejaštva

gamsar
21. March 2010, 11:38
Fantje kar se tiče trofejnega odstrela sta dve plati. Eno je fovšija, drugo pa požrešnost. Tako kot ni prav, da je nekdo, ki je več v gostilni kot v lovišču fovš zagnanemu lovcu, ki vloži ogromno časa, energije, kilometrov, prešvicanih majic in še česa za uplenitev x trofejnega samca, tako ni prav, da tisti zagnani lovec začne pretiravat. Ne vem kje je tukaj lovsko tovarištvo, če en tak upleni 3 jelene zapored, ostalih 40 pa nobenega? Zato ene minimalne čakalne dobe morejo bit. Nimamo vsi takih služb, družin, zdravja, kot drugi.

ZR7
21. March 2010, 16:06
... Ne vem kje je tukaj lovsko tovarištvo, če en tak upleni 3 jelene zapored, ostalih 40 pa nobenega? Zato ene minimalne čakalne dobe morejo bit. Nimamo vsi takih služb, družin, zdravja, kot drugi.

Ja res je. Lovsko tovarištvo do vseh ubogih in "ubogih". Tako na telesu kot na duhu.
Mislim da bi bilo sila lepo in tovariško, ko bi ustanovili interventno skupino, ki bi jo financirali vsi Slovenski lovci. Le ta bi imela nalogo ogledati in odbrati najlepše primerke trofejne divjadi. Te bi potem s pomočjo strokovnjakov iz živalskega vrta omamili in pripeljali po želji v dnevno sobo pred kavč, v oštarijo, za bolj športne lovce kar pod balkon, mogoče pa tudi kar direktno v skrinjo. Tako da ne bi bil kdo prizadet. Za malo doplačilo čez copate lovcu navlečemo še maskirno prevleko v obliki golzerjev.

alojz1
21. March 2010, 18:35
ZR7 tvoje navedbe bi prišle v poštev, če odstrel ne bi bil dosežen. Ali pa nam razloži zakaj ni čakalnih dob za košute in teleta.

patriot
21. March 2010, 18:36
Ja res je. Lovsko tovarištvo do vseh ubogih in "ubogih". Tako na telesu kot na duhu.
Mislim da bi bilo sila lepo in tovariško, ko bi ustanovili interventno skupino, ki bi jo financirali vsi Slovenski lovci. Le ta bi imela nalogo ogledati in odbrati najlepše primerke trofejne divjadi. Te bi potem s pomočjo strokovnjakov iz živalskega vrta omamili in pripeljali po želji v dnevno sobo pred kavč, v oštarijo, za bolj športne lovce kar pod balkon, mogoče pa tudi kar direktno v skrinjo. Tako da ne bi bil kdo prizadet. Za malo doplačilo čez copate lovcu navlečemo še maskirno prevleko v obliki golzerjev.

Dobro si to povedal.:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

alojz1
21. March 2010, 19:14
Tole pričkanje me spomni na čas, ko se je še lovil divji petelin. Pri nas je bilo toliko pričkanja o lovski gneči v petelinjem revirju, da smo bili že vsi skregani.
Pa sem naredil seznam po štiri lovce na lovni dan, tako, da so vsi prišli na vrsto. In glej čudo! Petelin je imel naenkrat mir, ker nihče več ni lovil. Lovci pa so bili zadovoljni.

dolgin
21. March 2010, 20:56
Čakte mal! Tisti,ki zagovarjate dejstva,da nimate takih služb da bi lahko jagal veliko - to je vaša stvar! A imaš enako možnost it na tistega "rogača" kot oni,ki ima več časa? To so sami izgovori za fovšarijo! Boš pač lovil takrat ko boš imel časa več..... A če pa taisti lovec,ki je uplenil trofejno divjad,upleni tudi cel kup ušes pa nima čakalne dobe?
Sicer se s čakalnimi dobami strinjam,le da so v razumnih mejah,itak imate po večini LD tudi obdobje sprostitev,tako da lahko prideš do tistih tako željenih rog! Bi pa pri vseh čakalnih dobah uvedel znižanje le-te za določeno število več opravljenih delovnih ur.....

lp

ZR7
22. March 2010, 07:40
Čakalne dobe so smiselne le tam, kjer je na število aktivnih lovcev malo določene divjadi. In tam kjer so čakalne dobe ne more biti nobenih sprostitev!
Če nekdo zahteva zase rezervacijo v obliki čakalnih dob mora nase prevzeti tudi obvezo izpolnitve plana! Ne pa da se obnašajo tako kot za take pravijo naši južni sosedje, "Bi da se xxxx a ne da joj xxxx!:icon_twisted:
Seveda mora poleg čakalne dobe biti obvezno tudi odstreliti sorazmeren del netrofejne divjadi. Dober se mi zdi sistem, ki to zahteva, pa četudi "pokrivaš" 10 let. Ko boš izpolnil pokrivanje, pa šele jagaš naprej spet trofejno divjad. Nekateri imajo celo obvezo pokrivanja vnaprej. Tudi to se mi ne zdi slaba varianta.

Je pa seveda vse to notranja ureditev posamične upravljalke in zrelosti njenih članov.

Hmmm, če pa pogledam naslov teme, se mi zdi da smo malo zaplavali.:icon_redface:

Sraka
22. March 2010, 07:50
Z mnenjem mojega dragega forumskega šefa bi se lahko v celoti strinjal, če iz njegove zgodbe ne bi preveč štrlel tisti "trofeizem", ki ga v vseh drugih primerih in še posebej, ko se predstavljamo nelovski javnosti, tako vztrajno zanikamo.

Enkrat se bomo že končno morali dogovoriti kako je v naših vrstah s tem "trofeizmom", ki je za notranje razmere tako zelo pomemben, da mu mora biti mnogo kaj podrejeno in za našo zunanjo predstavitev tako nepomemben, da ga v resnici sploh ni in tisti, ki trdi, da je, je lahko le nasprotnik lovcev ter slabonamernež.

Imamo lovci dva obraza ??

mugo
22. March 2010, 08:28
Jaz gledam na ta problem takole: Zelo aktivnih članov v LD je malo, ena peščica, ki opravijo večino dela in tudi večino odstrela. Večina je manj aktivnih, vsi pa imajo ŽELJO, da bi uplenili to in ono. Tistim aktivnim to tudi uspeva, ker so veliko na lovu. Tisti manj aktivni pa ostajajo v glavnem pri želji, ki pa se jim ne uresniči zaradi neaktivnosti, ker ne lovijo (si ne vzamejo časa, za kar najdejo tisoč in en izgovor). Za svoj neuspeh (neizpolnitev želje) pa potem krivijo tiste aktivne. Žalostno pri vsem tem je pa predvsem to, da neaktivna večina nato na občnih zborih uveljavi svojo večino in si izmišljuje neumne omejitve samo zato, ker imajo željo loviti. Jaz vsem odgovarjam, pojdi na lov in lovi, upleni če želiš, nobenmu nisem nič fovš. Samo ne kritiziraj izza šanka ali iz domačega kavča. Imaš pravice, seveda, enake kot jaz. Pojdi in si jih vzemi. Pa lepo te bom pozdravil in tovariško poklepetal s tabo, ko se bova srečala na lovu, ko boš pa kaj uplenil ti bom iz srca zaželel lovski blagor.

alojz1
22. March 2010, 09:02
Mugo, ne strinjam se z tvojimi teorijami.
Potem je tvoja LD tista, ki je imela odstrel srnjakov presežen prvi lovni dan ob 07,00. Vsi so lahko lovili brez omejitev, ostale lovne dni pa obrekovali.
No?em biti član take LD

ZR7
22. March 2010, 09:09
Mugo, ne strinjam se z tvojimi teorijami.
Potem je tvoja LD tista, ki je imela odstrel srnjakov presežen prvi lovni dan ob 07,00. ...

Seveda. Ker so se dobro pripravili. Nekaj dni prej so namreč vse skrbno odbrane in primerne srnjake privezali ob štante (izbor je narejen na osnovi podeljenih lovskih priznanj lovca, ki je bil na štantu), in ob 7.00 se je razlegla smrtonosna salva, nakar so veselo zapili uspeh v najbližji oštariji.
To naše lovstvo me vedno bolj zabava, moram priznati.

mugo
22. March 2010, 09:17
Mugo, ne strinjam se z tvojimi teorijami.
Potem je tvoja LD tista, ki je imela odstrel srnjakov presežen prvi lovni dan ob 07,00. Vsi so lahko lovili brez omejitev, ostale lovne dni pa obrekovali.
No?em biti član take LD

Sploh ne, odstrela srnjakov lani sploh nismo realizirali.
Pa to ni moja teorija, to so dejstva znana iz širše okolice (drugje ne poznam tako dobro da bi lahko enako ali drugače trdil).

detel
22. March 2010, 09:31
Tako je. Mnogim se ne da loviti, ne privoščijo pa niti drugim. Zaradi takih bi morali vsi ždeti doma. Pa še fovšija je vedno prisotna :icon_twisted::icon_evil:.

mugo
22. March 2010, 09:35
Potem je tvoja LD tista, ki je imela odstrel srnjakov presežen prvi lovni dan ob 07,00.

Če bi bilo pa tako, verjemi, da vsa ostala srnjad takoj podpiše. En dan grmenja potem pa mir, namesto vsakodnevnega zalezovanja in vznemirjanja. Včasi je dobro pogledati tudi skozi oči divjadi....

alojz1
22. March 2010, 10:19
En dan grmenja potem pa mir, namesto vsakodnevnega zalezovanja in vznemirjanja. Včasi je dobro pogledati tudi skozi oči divjadi....

Iz takih izjav je videti, da je bolje vse drugo samo to ne kar imamo.
Shranite si vaše poste za kakih 20 let, potem pa jih še enkrat preberite. Boste presenečeni.
Drugače pa imajo časovno omejeno lovno dobo v ameriki. Ampak je treba povedati kaj boš lovil in tisto plačati. Ali to hočete.

pranger
22. March 2010, 12:03
Jaz gledam na ta problem takole: Zelo aktivnih članov v LD je malo, ena peščica, ki opravijo večino dela in tudi večino odstrela. Večina je manj aktivnih, vsi pa imajo ŽELJO, da bi uplenili to in ono. Tistim aktivnim to tudi uspeva, ker so veliko na lovu. Tisti manj aktivni pa ostajajo v glavnem pri želji, ki pa se jim ne uresniči zaradi neaktivnosti, ker ne lovijo (si ne vzamejo časa, za kar najdejo tisoč in en izgovor). Za svoj neuspeh (neizpolnitev želje) pa potem krivijo tiste aktivne. Žalostno pri vsem tem je pa predvsem to, da neaktivna večina nato na občnih zborih uveljavi svojo večino in si izmišljuje neumne omejitve samo zato, ker imajo željo loviti. Jaz vsem odgovarjam, pojdi na lov in lovi, upleni če želiš, nobenmu nisem nič fovš. Samo ne kritiziraj izza šanka ali iz domačega kavča. Imaš pravice, seveda, enake kot jaz. Pojdi in si jih vzemi. Pa lepo te bom pozdravil in tovariško poklepetal s tabo, ko se bova srečala na lovu, ko boš pa kaj uplenil ti bom iz srca zaželel lovski blagor.

Če od vseh lovcev zahtevamo neko aktivnost, jo v LD evidentiramo v urah, metrih ali opravljenih točkah in če lovci dosežejo dogovorjeno število ur ali točk in izpolnejo vse dogovorjene pogoje za lov napr. srnjaka, gamsa itd , ta isti lovci tudi pričakujejo, da bodo lahko v nekem času tudi v "miru" lovili tisto vrsto divjadi, za katero so izpolnili pogoje. Ne korektno je, da bi posameznik ali skupine lovcev, ki izpolnejo minimalni pogoj za lov posamezne vrste divjadi, vsako leto imeli "lovski" blagor samo zato, ker so imeli na začetku lovne sezone čas za lov, tisti, ki pa zaradi službenih ali drugih razlogov niso imeli časa takoj začeti z lovom, pa so ostali brez.
Moje mišlenje je, če je lahko delo v lovišču "počakalo" na te lovce, da so ga opravili in izpolnili pogoje za lov, lahko tudi LD da možnost, da bodo ta isti lovci v miru izvajali lov in mogoče tudi odstrelili željeno divjad. :icon_wink:

Tu ne gre za trofejaštvo, ampak tudi ze neke vrste "higiene" v LD. :icon_redface:

alojz1
22. March 2010, 12:50
Pranger, kot da bi mi misli bral

mugo
22. March 2010, 13:21
Če od vseh lovcev zahtevamo neko aktivnost, jo v LD evidentiramo v urah, metrih ali opravljenih točkah in če lovci dosežejo dogovorjeno število ur ali točk in izpolnejo vse dogovorjene pogoje za lov napr. srnjaka, gamsa itd , ta isti lovci tudi pričakujejo, da bodo lahko v nekem času tudi v "miru" lovili tisto vrsto divjadi, za katero so izpolnili pogoje. Ne korektno je, da bi posameznik ali skupine lovcev, ki izpolnejo minimalni pogoj za lov posamezne vrste divjadi, vsako leto imeli "lovski" blagor samo zato, ker so imeli na začetku lovne sezone čas za lov, tisti, ki pa zaradi službenih ali drugih razlogov niso imeli časa takoj začeti z lovom, pa so ostali brez.


Mogoče se takole razmišljanje in sistem na podlagi tega izide v loviščih, kjer je na razpolago "malo" trofejne divjadi za odstrel. Za naše in še marsikatero okoliško lovišče pa takle sistem bolj slabo deluje. Medtem ko zagnanil lovci čakajo, da si bodo gospodje blagovolili vzeti čas in uplenili "svojo trofejo" dostikrat preteče lovna doba in plan ni izpolnjen. Pa naj si gre za srnjaka ali gamsa..... Iz izkušenj pravim, željo imajo mnogi, pa te želje ne udejanijo v praksi in ne gredo in ne uplenijo. Na občnem zboru pa naslednje leto spet izražajo to svojo silno željo. Tile gospodje z željo po mojih izkušnjah včasih res tudi uplenijo "trofejo, ki jim pripada", ko pa je potrebno pokrivati in odstreliti kakšen kos trofejne divjadi, pa še želje zmanjka. Za to pa so potem dobri tisti, ki so bolj aktivni. Pa tudi ti so potem "krivi", če plan netrofejnih živali ni izpolnjen.

Bom povedal kar primer iz svoje LD. Lani smo imeli aktivni lovci dovolj tisth z željo, ko so nam kar naprej očitali, da vse postrelimo in da za njih nič ne ostane. Pa smo se aktivni lovci dogovorili in smo se zelo zadržali pri odstrelu visoke divjadi. Smo pustili tistim z željo, da si vzamejo svojo pravico do lova, ki naj bi jim jo mi aktivni v prejšnjih letih odžirali. Rezultat je bil ta, da naša LD niti pri eni vrsti visoke divjadi ni izpolnila plana odstrela, čeprav to prejšnja leta ni bil problem. Pa so si tisti z željo pomagali s produciranjem sumljivi zapisnikov o pokosu, z "zanimivimi" pogini gamsov 29.12., z zaprašenimi čeljustmi in trofejami od pogina.....

Veper
22. March 2010, 13:34
Mugo tole zadnje je realnost.Vse ostalo je samo zgodbica o zgodbici. Ali lovec si in hodiš na lov ,ali pa v lepem vremenu igraš tenis,v grdem pa ni za na jago. Takih šank lovcev je zelo veliko in so najglasnejši in kot praviš tudi največkrat si prilobirajo položaje ki jim nato jamranje tudi omogočijo. Dejstvo je,da lov ni šport ampak čisto nekaj drugega in lovec mora biti v lovišču in ne na igrišču kot si nekateri predstavljajo.Zelo enostavno je postati športni lovec.Lov si enostavno kupiš ali pa kupiš ljudi ki ti ta šport omogočijo.O takih lovcih pišemo z malo začetnico in z veliko o tistih ki so v lovišču takrat ko je to potrebno in si to nadvse želijo početi.

pranger
22. March 2010, 14:06
Mogoče se takole razmišljanje in sistem na podlagi tega izide v loviščih, kjer je na razpolago "malo" trofejne divjadi za odstrel. Za naše in še marsikatero okoliško lovišče pa takle sistem bolj slabo deluje. Medtem ko zagnanil lovci čakajo, da si bodo gospodje blagovolili vzeti čas in uplenili "svojo trofejo" dostikrat preteče lovna doba in plan ni izpolnjen. Pa naj si gre za srnjaka ali gamsa..... Iz izkušenj pravim, željo imajo mnogi, pa te želje ne udejanijo v praksi in ne gredo in ne uplenijo. Na občnem zboru pa naslednje leto spet izražajo to svojo silno željo. Tile gospodje z željo po mojih izkušnjah včasih res tudi uplenijo "trofejo, ki jim pripada", ko pa je potrebno pokrivati in odstreliti kakšen kos trofejne divjadi, pa še želje zmanjka. Za to pa so potem dobri tisti, ki so bolj aktivni. Pa tudi ti so potem "krivi", če plan netrofejnih živali ni izpolnjen.

Bom povedal kar primer iz svoje LD. Lani smo imeli aktivni lovci dovolj tisth z željo, ko so nam kar naprej očitali, da vse postrelimo in da za njih nič ne ostane. Pa smo se aktivni lovci dogovorili in smo se zelo zadržali pri odstrelu visoke divjadi. Smo pustili tistim z željo, da si vzamejo svojo pravico do lova, ki naj bi jim jo mi aktivni v prejšnjih letih odžirali. Rezultat je bil ta, da naša LD niti pri eni vrsti visoke divjadi ni izpolnila plana odstrela, čeprav to prejšnja leta ni bil problem. Pa so si tisti z željo pomagali s produciranjem sumljivi zapisnikov o pokosu, z "zanimivimi" pogini gamsov 29.12., z zaprašenimi čeljustmi in trofejami od pogina.....

Se strinjam, da mora vsako lovišče oz. LD imeti sistem, kateri zagotavlja realizacijo načrta odvzema divjadi.
Ne razumem logike, da bi imel nekdo pravico vsako leto do trofejne divjadi, čeprav so tudi drugi lovci opravili svoje obveznosti v LD in s tem dobili pravico do lova, ne glede ali je zagnani lovec ali "gospod". Beseda gospod je Mugo dokaj ponižijoča za tiste, ki svoje obveznosti opravijo v LD in jim njihove obveznosti ne dovoljujejo takojšnega lova ali pa morda nimajo lovske sreče iz takšnih ali podobnih razlogov. To pomeni, da tisti, ki imajo samo čas za delo v LD, so gospodje, tisti, ki pa imajo čas morda samo za lov so pa zagnani lovci. Iz prispevkov, ki si na tem forumu, bi tem zagnanim lovcem lahko rekli tudi drugače.
V naši Ld imamo sistem urejen tako, da se načrt odvzema divjadi realizira in da se vsem, ki so izpolnili pogoje za lov določene vrste divjadi, tudi da vsako drugo leto možnost, da v določen času v miru lovijo na primer srnjaka. To pa ne pomeni, da v tem času tudi odstrelijo divjad, ki so jo lovili. Po določenem datumu, da se realizira načrt odvzema, pridejo na vrsto ostali, ki izpolnjujejo pogoje za lov te vrste divjadi. Načrt kljub temu realiziramo, brez kakršnega koli negodovanja, ker smo lovska družina in so tudi odnosi temu primerni. :icon_wink:

mugo
22. March 2010, 14:19
S Beseda gospod je Mugo dokaj ponižijoča za tiste, ki svoje obveznosti opravijo v LD in jim njihove obveznosti ne dovoljujejo takojšnega lova ali pa morda nimajo lovske sreče iz takšnih ali podobnih razlogov.

Besedo gospod sem uporabil namenoma. Ker nekateri so res gospodje, poznam tudi take, ki na delovne akcije pošljejo svoje zaposlene iz lastnih podjetij, ker gospodje ne bodo po lovišču z grabljami in podobnim orodjem delali med "rajo". Taki gospodje se pripeljejo z avtom do preže, dostikrat pa pri lovu ne izstopijo iz avta, razen ko gredo pobrat plen. Seveda taki tudi ne iztrebijo divjadi sami, zato imajo "oprode". Poznam kar nekaj primerkov takih gospodov, za katere iz izkušenj vemo, da se izgubijo, če jih postavimo sredi domačega lovišča v prostran gozd. Seveda taki gospodje tudi nikoli ne brakirajo na pogonu, to je delo za podložnike. Na lov gredo 5 krat na leto, in če nič ne uplenijo potem ali govorijo da divjadi ni, ali pa so krivi drugi, ki so vse postrelili. Žal pa so taki gospodje vplivni, imajo veliko pod palcem in veliko članov LD jim radih leze v R** ker vidijo osebne koristi v tem, zato potem še na občnih zborih gospodje LD dosežejo svoje.

ZR7
22. March 2010, 14:34
... Ne korektno je, da bi posameznik ali skupine lovcev, ki izpolnejo minimalni pogoj za lov posamezne vrste divjadi, vsako leto imeli "lovski" blagor samo zato, ker so imeli na začetku lovne sezone čas za lov, tisti, ki pa zaradi službenih ali drugih razlogov niso imeli časa takoj začeti z lovom, pa so ostali brez.
...

Koliko pa je korektno do tistih, ki imamo čas bolj v začetku sezone, na koncu pa zaradi različnih službenih in drugih obveznostih tega nimajo ali primanjkuje. Tisti pa naj samo naredimo svojo obveznost in se obrišemo pod nosom po tvoje? Le zakaj neki so lovne dobe kot so? Po tvoji logiki bi morale biti prirejene poklicom, starosti in premoženjskemu stanju lovcev, ne pa življenskemu ciklu divjadi.

To je samo izvajanje na tvoje argumente.

Sicer pa dam čisto prav Mugu.

alojz1
22. March 2010, 14:38
Mugo, ko smo govorili o čakalnih dobah smo imeli v mislih trofejno divjad za katero stoji veliko potencialnih kandidatov za odstrel.

Ti pa sedaj razlagaš, da zato ni bil realiziran plan odstrela.
Dvomim, da je res tako. Ti dobro veš, da lovski inšpektor kaznuje tiste LD, ki plana ne realizirajo zaradi omejevanja lovcev pri izvajanju odstrela.
V praksi to izgleda tako, da imajo nekako polovico lovne sezone možnost uplenitve tisti, ki so upravičeni do odstrela. Po tem obdobju pa se odstrel sprosti in lahko lovijo tudi tisti, ki to divjad uplenijo vsako leto.
Saj bomo kmalu debatirali o tem, zakaj lovcu pripada v tekočem letu le en starejši srnjak in ne kolikor jih lahko upleni. Tudi to je omejevanje.

pranger
22. March 2010, 14:44
Besedo gospod sem uporabil namenoma. Ker nekateri so res gospodje, poznam tudi take, ki na delovne akcije pošljejo svoje zaposlene iz lastnih podjetij, ker gospodje ne bodo po lovišču z grabljami in podobnim orodjem delali med "rajo". Taki gospodje se pripeljejo z avtom do preže, dostikrat pa pri lovu ne izstopijo iz avta, razen ko gredo pobrat plen. Seveda taki tudi ne iztrebijo divjadi sami, zato imajo "oprode". Poznam kar nekaj primerkov takih gospodov, za katere iz izkušenj vemo, da se izgubijo, če jih postavimo sredi domačega lovišča v prostran gozd. Seveda taki gospodje tudi nikoli ne brakirajo na pogonu, to je delo za podložnike. Na lov gredo 5 krat na leto, in če nič ne uplenijo potem ali govorijo da divjadi ni, ali pa so krivi drugi, ki so vse postrelili. Žal pa so taki gospodje vplivni, imajo veliko pod palcem in veliko članov LD jim radih leze v R** ker vidijo osebne koristi v tem, zato potem še na občnih zborih gospodje LD dosežejo svoje.

To se dogaja. Poznam to, da mislijo, da je denar "sveta vladar" in da lahko z denarjem uveljavljajo svoje interese v LD. V nekaterih LD jim to uspeva bolj, v drugih manj. Prav bi bilo, da so enaki med enakimi, oz. da pravila "igre" v LD veljajo za vse enako. Drži, da pogosto to nočejo, ali celo tega in da jih imenujemo za "lovske tovariše" ne morejo razumeti. :icon_wink:

mugo
22. March 2010, 14:47
Mugo, ko smo govorili o čakalnih dobah smo imeli v mislih trofejno divjad za katero stoji veliko potencialnih kandidatov za odstrel.

Ti pa sedaj razlagaš, da zato ni bil realiziran plan odstrela.


Ja govorim o trofejni divjadi. Govorim da ni bil plan odstrela realiziran niti pri trofejni divjadi, kaj šele pri netrofejni. Tudi odrasli gamsovi kozli so nam že ostali neodstreljeni (glede na plan), pa je taka silna ŽELJA po lovu na kozla. Ker nekaj je želja, drugo pa je, kdo bo dejansko šel več kot enkrat (ali nikoli) v hrib po to, "kar mu pripada". Nekateri bi šli, pa ne smejo zaradi tistih, ki bi tudi radi šli, pa ne grejo, čeprav jim pripada. :icon_confused:

pranger
22. March 2010, 14:53
Koliko pa je korektno do tistih, ki imamo čas bolj v začetku sezone, na koncu pa zaradi različnih službenih in drugih obveznostih tega nimajo ali primanjkuje. Tisti pa naj samo naredimo svojo obveznost in se obrišemo pod nosom po tvoje? Le zakaj neki so lovne dobe kot so? Po tvoji logiki bi morale biti prirejene poklicom, starosti in premoženjskemu stanju lovcev, ne pa življenskemu ciklu divjadi.

To je samo izvajanje na tvoje argumente.

Sicer pa dam čisto prav Mugu.

Poznamo lovne dobe in je po mojem mnenju čisto veeno ali se določena divjad odstreli na začetku ali koncu lovne dobe. Ni pa vseeno ali to odstrelim jaz ali pa ti. :icon_wink:

mprimoz
22. March 2010, 15:15
Ni pa vseeno ali to odstrelim jaz ali pa ti. :icon_wink:

... to zelooo vpliva na kvaliteto populacije določene vrste visoke divjadi. :icon_confused: