PDA

View Full Version : sanitarni odstrel



rafa
19. November 2009, 20:45
Zanima me mnenje naš član je uplenil v lovopusto lanščaka(odriskanega)a je to sploh sanitarni odstrel al ne?Kak je z divjačino glede tega a je za uporabo al ne.Ali je to potrebno prijaviti inšpektorju?
Ali je ravnal naš preglednik pravilno da ga je odposlal?

torro
20. November 2009, 00:56
Ne. Ne. Ja. Ne.

Zakon o spremembah in dopolnitvah ZDLov:
8. člen
(3) Ne glede na določbi prvega in drugega odstavka tega člena lahko lovski inšpektor pri taki poškodbi ali utemeljenem sumu na bolezen, zaradi katere osebek ni sposoben preživeti v naravnem okolju, za ta osebek dovoli izredni poseg v populacije divjadi in določi pogoje ter način posega.
(4) Ne glede na določbe prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena lahko upravljavec lovišča ali lovišča s posebnim namenom glede na okoliščine izvede izredni poseg v populacijo divjadi ob taki poškodbi ali utemeljenem sumu na bolezen, zaradi katere osebek ni sposoben preživeti v naravnem okolju. O tem takoj po izrednem posegu obvesti lovskega inšpektorja.
(5) Kadar se dovoli ali izvede izredni poseg v populacijo divjadi zaradi utemeljenega suma na bolezen, mora o tem lovski inšpektor v primeru iz tretjega odstavka tega člena oziroma upravljavec lovišča ali lovišča s posebnim namenom v primeru iz četrtega odstavka tega člena obvestiti uradnega veterinarja.
LP: icon_wink:

Lectograjski
20. November 2009, 08:47
Kaj je sanitarni odstrel je težko vprašanje, sploh če vemo, da tega izraza nova zakonodaja ne pozna več. Ali velja še stara praksa, ki smo jo vsi poznali in nekako vedeli kdaj je divjad tako prizadeta, da lahko ukrivimo prst na petelinu?
Rešitev je v temeljitem, nedvoumnem in konkretnem pojasnilu s praktičnimi primeri Republiškega lovskega inšpektorja ali katerega drugega pristojnega organa.
Zaprosilo za tako pojasnilo pa je v pristojnosti LZS.

KAILER
20. November 2009, 13:13
Rafa, mogoče bi moral kaj več napisati o uplenjenem lanščaku. Zaradi driske še ni rečeno, da lanščak ne bi preživel (verjetno smo se vsi že kdaj srečali z njo, pa smo preživeli ...). Drugo je, če je bil lanščak tudi telesno shiran in je kazal tudi druge znake izčrpanosti itd. Pri nas imamo za podobne primere tričlansko komisijo, ki ugotovi dejansko stanje (imamo srečo, ker je član veterinar). V sumljivih primerih je smiselno uplenjen kos poslati na veterinarski pregled. Vsekakor pa predlagam, da takoj obvestite pristojnega lovskega inšpektorja, kot to zahtevajo predpisi. Na ta način boste uredili stanje in se izognili problemom tudi znotraj LD.

pranger
20. November 2009, 19:24
Zanima me mnenje naš član je uplenil v lovopusto lanščaka(odriskanega)a je to sploh sanitarni odstrel al ne?Kak je z divjačino glede tega a je za uporabo al ne.Ali je to potrebno prijaviti inšpektorju?
Ali je ravnal naš preglednik pravilno da ga je odposlal?

Rafa, od lovskega inšp. ste v LD dobili pred cca. dvema letoma dopis, v katerem je razložil kaj je izredni poseg v populacijo in ukrepe po posegu. :icon_wink:

kotorna
24. April 2010, 18:54
Ne. Ne. Ja. Ne.

Zakon o spremembah in dopolnitvah ZDLov:
8. člen
(3) Ne glede na določbi prvega in drugega odstavka tega člena lahko lovski inšpektor pri taki poškodbi ali utemeljenem sumu na bolezen, zaradi katere osebek ni sposoben preživeti v naravnem okolju, za ta osebek dovoli izredni poseg v populacije divjadi in določi pogoje ter način posega.
(4) Ne glede na določbe prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena lahko upravljavec lovišča ali lovišča s posebnim namenom glede na okoliščine izvede izredni poseg v populacijo divjadi ob taki poškodbi ali utemeljenem sumu na bolezen, zaradi katere osebek ni sposoben preživeti v naravnem okolju. O tem takoj po izrednem posegu obvesti lovskega inšpektorja.
(5) Kadar se dovoli ali izvede izredni poseg v populacijo divjadi zaradi utemeljenega suma na bolezen, mora o tem lovski inšpektor v primeru iz tretjega odstavka tega člena oziroma upravljavec lovišča ali lovišča s posebnim namenom v primeru iz četrtega odstavka tega člena obvestiti uradnega veterinarja.
LP: icon_wink:

Ali lahko po sanitarnem odstrelu odpelješ divjad direktno na mrhovišče

Krpan
24. April 2010, 19:26
Mrhovišča je prepovedala Strategija upravljanja z rjavim medvedom v letu 2002.

V nekaterih LUO dovoljujejo krmišča za male zveri (lisice kune), vendar moraš prebrati kaj piše za vašo območje. Ponekod piše, da je dovoljeno da se lahko na takem krmišču nahaja maksimalno en kadaver srnjadi naenkrat. Drugje omenjano da mora biti takšno krmišče zavarovano pred dostopom medveda in divjih prašičev......

kotorna
24. April 2010, 19:40
Mrhovišča je prepovedala Strategija upravljanja z rjavim medvedom v letu 2002.

V nekaterih LUO dovoljujejo krmišča za male zveri (lisice kune), vendar moraš prebrati kaj piše za vašo območje. Ponekod piše, da je dovoljeno da se lahko na takem krmišču nahaja maksimalno en kadaver srnjadi naenkrat. Drugje omenjano da mora biti takšno krmišče zavarovano pred dostopom medveda in divjih prašičev......

Kje pa si lahko preberem kaj piše za naše obočje je to ld ali luo

Krpan
24. April 2010, 20:24
Tukaj... (http://www.zgs.gov.si/?id=595)

Upoštevaj, da ti dokumenti čakajo potrditev na MKGP, vendar bolj slabo kaže, saj še ministra ne morejo najti....

Do takrat pa velja upoštevati 22. člen 3. alineja Pravilnika o vsebini načrtov upravljanja z divjadjo (http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2005111&stevilka=4914):


(3) Do sprejema letnih načrtov lovišč in LPN se izvaja le lov na divjad, ki se v skladu z določbami predpisa, ki ureja vrste divjadi in njihove lovne dobe, lahko lovi celo leto. Pri vrstah divjadi, za katere je določen delni lovopust, je dovoljen lov v višini in strukturi 50% od načrta odvzema, potrjenega v letnem načrtu lovišča in LPN iz prejšnjega leta. Ukrepi v življenjskem okolju divjadi se izvajajo na način in v obsegu, kot so bili načrtovani v potrjenem letnem načrtu lovišča in LPN iz prejšnjega leta.


Letni načrt lovišča (LNL) (je moral biti izdelan do 10. februarja) za vaše lovišče je dostopen pri ljudeh v vaši LD, ki so ga delali, tam pa je določeno, kje imate krmišče za zveri in ter kaj in koliko je dovoljeno pokladati na takšno krmišče...

mugo
24. April 2010, 21:21
Letni načrt lovišča (LNL) (je moral biti izdelan do 10. februarja) za vaše lovišče je dostopen pri ljudeh v vaši LD, ki so ga delali, tam pa je določeno, kje imate krmišče za zveri in ter kaj in koliko je dovoljeno pokladati na takšno krmišče...

Predlog letnega načrta LD je moral biti izdelan do 10.2. Letni Načrt lovišča pa mora biti izdelan na osnovi letnega načrta LUO, ki pa za letos še ni sprejet in še vsaj en mesec ne bo. Predlogi LD in potem načrti na podlagi letnega načrta LUO pa se lahko precej razlikujejo, vsaj jaz poznam kakšen primer, ko se želje in "zanimive" ideje veleumov iz vodstva LD nekaj, upoštevanje načrta LUO pa nekaj povsem drugega.

Krpan
24. April 2010, 21:30
Pri nas ne čakamo na oblast, ampak smo se odločili, da bomo do konca aprila uskladili LNL z letnim načrtom LUO. Tako so družine že dobile dopise kaj je narobe in kaj morajo popraviti.

mugo
25. April 2010, 09:55
...bomo do konca aprila uskladili LNL z letnim načrtom LUO.

Verjetno si mislil s predlogom letnega načrta LUO. Kaj pa če se načrt na ministerstvu še spremeni, kot se je v nakaterih primerih lani? Potem pa jovo na novo....?

Krpan
25. April 2010, 11:23
Zavedamo se da gre za osnutek, vendar so se na ZGS odločili, da ne bomo čakali. Sicer pa usklajevanje poteka predvsem v skladu z zahtevami Strategije o upravljanju z rjavim medvedom. Gre za zahtevo, da je eno krmišče z škrobnimi krmili na 1000 ha in samo namembnost krmišč.

mugo
3. May 2010, 09:04
Če se povrnemo k sanitarnemu odstrelu.
Imam eno dilemo, včeraj sem ob piršu skozi gozd zaslišal čudno hropenje in kašljanje iz gostega mladovja ob vlaki. Čudni glasovi so se približevali in začuden sem obstal sredi vlake in čakal, če bom imel priložnost videti, kaj oddaja te glasove. Čez minuto sem opazil srnjaka, ki je šel proti meni in kar naprej kašljal in hropel kot nekdo, ki ima nekaj v plučih. Bil je po moji oceni 2-3 lata star z lepim pravilnim rogovjem, ki pa je bilo še v mahu.Telesno je bil nekaj srednjega, ni bil shujšan. hodil je počasi, nekako s tažavo, čuden se mi jezdel tudi položaj telesa, saj se je držal nekako zgrbljeno. Prišel je po vlaki proti meni na kakih 15m in me je seveda opazil, nakar je odskočil kakih 30m in se nato med počasnim premikanjem pasel v podrasti. Med tem je seveda še kar hropel, zame se pa ni več zmenil.
Sam sem bil pa v dilemi, jasno je bilo, da srnjaka muči neka bolezen, zajedalci najbrž. Takole na pamet bi rekel, da verjetno pljučni črvi, ampak kaj pa zolji? Sicer sem glede zoljev skeptičen, pa vendar. Najbolje bi bilo če bi tega srnjaka odstrelil, samo ali bi mi priznali sanitarni odstrel? Če so samo zolji verjetno ne, potem tudi stanje ni tako kritično. Ampak pomoje niso, je pa problem potem upravičevati sanitarni odstrel, ker na mrtvi divjadi se pa na zunaj nič ne vidi, da je kašljala in hropla in se čudno vedla. Pustimo tukaj, da se parazite da najti na notranjih organih.... take stvari so že prevelika znanost za naše družinske veleume. Kaj torej menite, bi ga moral odstreliti in bi mi priznali sanitarnega ali ne? So zolji v začetku maja že problem ali so kasneje? Vem da bi bilo do divjadi najbolj prav, da bi ga odrešil muk, ampak tu ni to edini faktor za odločitev, so še naše človeški "zanimivi" različni pogledi. Kaj pravite? Ima kdo izkušnje s sanitarnim odstrelom zaradi pljučnih parazitov?

jvpv
3. May 2010, 09:22
Močno hropenje pri srnjadi povzroči tudi ''nosni obad'' ima ga pa večina srnjadi, vsaj pri nas. Pri lanščaku ki je bil uplenjen v soboto jih je bilo v nosni votlini cca 30.

mugo
3. May 2010, 13:48
Močno hropenje pri srnjadi povzroči tudi ''nosni obad'' ima ga pa večina srnjadi, vsaj pri nas. Pri lanščaku ki je bil uplenjen v soboto jih je bilo v nosni votlini cca 30.

Saj pravim, da bi bil mogoče lahko nosni zolj (=nosni obad), čeprav poznam obnašanje srenjadi v tem primeru, ko prha, kašlja in stresa z glavo. V tem primeru je bilo to nekako drugače, srnjak je kašljal in hropel bolj globoko, kot nekdo s pljučnico. Še kakšno mnenje?

Kolovski
3. May 2010, 14:07
Mugo, kje je problem? A nimaš pravice srnjaka ustrelit letos? Drugače pa nekoga s seboj uzemi.

JANEZ L
3. May 2010, 14:32
Lp!

Sicer sem nerazgledan in brez izkušenj, večkrat označen za "morilca" in to brez znanja, a bi z največjo ponižnostjo napram pametnim, izobraženim in razgledanim, v strahu pred diskreditacijo zapisal. Pljučni črv (več vrst) je sicer pogost parazit srnjadi, ki ji dejansko ni nevaren, v nekaterih primerih, sploh če je srnjad že kako drugače prizadeta (ne mentalno), pa se enormno razmnoži. Divjad hrope, kašlja, komaj diha, telesno oslabi in nazadnje seveda pogine. Po mojem skromnem mnenju, ki seveda ne šteje, je ta srnjak močno okužen prav s tem zajedalcem in so mu tuzemski čas nezadržno izteka...

Lovski zdravo
Janez L

jvpv
3. May 2010, 20:27
Saj pravim, da bi bil mogoče lahko nosni zolj (=nosni obad), čeprav poznam obnašanje srenjadi v tem primeru, ko prha, kašlja in stresa z glavo. V tem primeru je bilo to nekako drugače, srnjak je kašljal in hropel bolj globoko, kot nekdo s pljučnico. Še kakšno mnenje?

Ko si omenjal zolja mi je najprej padel na pamet podkožni:icon_redface:

daco
9. July 2014, 18:40
Zanima me, kakšne imate kriterije za sanitarni odstrel? Ponavadi se zakomplicira pri srnjakih 2+. Zato me zanima, če se pri vas za zanitarni odstel šteje srnjak brez ene noge, poškodba je stara in zaraščena. Hvala za vaše mnenje.

Lisjak
9. July 2014, 19:23
Pri nas je lovski inšpektor odobril izredni poseg za identičen primer. Nobenega dvoma ni, da je srnjak brez noge sanitarni odstrel, ne glede na starost poškodbe. Tudi nobenega dvoma ni, da če nima naravnih ali "domačih" sovražnikov, lahko brez večjih težav živi tudi na treh nogah.

krduš
9. July 2014, 22:31
POzdravljeni nevem kaki lovci ste, da rabite v lovni dobi dovoljenje sanitarnega odstrela. Če mate pa tk zakomplicirano jago da takih primerov ne smete streljati potem je pa bolje da kr doma sedite vas bo manj glava bolela.
LP.

mrki
9. July 2014, 22:46
Ni pomembno kakšen lovec si, vsak sanitarni odstrel mora odobriti inšpektor, zato se raje vprašaj kakšne inšpektorje imamo.

mugo
9. July 2014, 23:22
Mrki, kako naj ti inšpektor dovoli izreden poseg v populacijo, kakor se reče sanitarnemu odstrelu, če je ta ukrep predviden za divjad izven lovne dobe ali kadar ni v načrtu odstrela. Če pa je divjad v lovni dobi in dovoljena za odstrel tudi po načrtu, potem pa ne gre za izredni poseg. Ni potrebno, da inšpektor kakorkoli vmešan. Je pa stvar internih kriterijev, kako bodo članu evidentirali odstrel oziroma, ali mu bodo v ld priznali, da gre za sanitarni odstrel, ali redni.

Dule
10. July 2014, 07:15
Pac so hotl se dodatnega srnjaka...

Sršen
10. July 2014, 07:23
Pac so hotl se dodatnega srnjaka...

Bravo! Točno to je to.
Burkle delajo probleme tudi pri takih sanitarnih odstrelih v lovni dobi.
Nekateri smo zadovoljni, ko uspemo najti netipičnega, poškodovanega ali kakorkoli drugačnega srnjaka, predvsem pa smatramo sanitarni odstrel za poseg s katerim živali skrajšamo muke.
Nekaterim pa požrešnost za burklami ne dovoli, da bi storili tisto, kar je za lovca edino razumljivo.

Še en dokaz več, da je treba trofejizem z zakonom prepovedati!

main757
10. July 2014, 12:49
Zanima me, kakšne imate kriterije za sanitarni odstrel? Ponavadi se zakomplicira pri srnjakih 2+. Zato me zanima, če se pri vas za zanitarni odstel šteje srnjak brez ene noge, poškodba je stara in zaraščena. Hvala za vaše mnenje.

Pozdravljen Daco.

Nekih jasno napisanih kreterijev nimamo. Glede na preveliko populacijo srnjadi v našem okolju bi ga komot uplenil. V naši LD ne bi imel težav.
Recimo, da mi pride iz gozda srna, ki ima vime in je brez ene noge, je jaz ne bi uplenil.

Zavedati se je treba, da upravljalec lovišča lahko prekorači plan pri srnjadi za cca.10%.(ali več, nimam točnega podatka za srnjake 2+ vem).
Torej v času lovne dobe ni potrebno takoj klicati inšpektorja, ampak samo gospodarja lovske družine. Gospodar je ponavadi seznanjen s trenutnim odstrelom in/ali izpolnjenim planom. V primeru, da je plan že prekoračen pride na vrsto inšpektor.

pranger
14. July 2014, 10:46
Bistvena je razlika v postopanju ali gre za srnjaka (lanščaka ali več letnega srnjaka) ali za srno. Srnjaka v tem obdobju lovimo, več letne srne pa ne. Pri srni bi šlo za izredni poseg, srnjaka pa lahko odstrelijo v kvoti določeni z letnim načrtom, razen če že imajo presežen načrt v procentih, kot je določeno z načrtom.

daco
14. July 2014, 22:17
Hvala vsem za odgovore, sigurno nima smisla omejevati odstrel takšnih srnjakov, dilema je bila edino ali se za odstrel takšnega srnjaka odda tudi dovolilnica, če jo je član imel ali ne.

Robert91922
13. May 2016, 14:36
Kakšen je pravilni/predpisani postopek po sanitarnem odstrelu lisice (odstrel izven lovne dobe), t.j. lisice, ki ima vidne/očitne znake garjavosti?
Je treba obvezno poklicati lovskega inšpektorja, da si jo ogleda in potrdi upravičenost odstrela, ali pa zadostuje izjava usposobljene osebe iz dotične LD oz. interni zapisnik?

Jagermaister
13. May 2016, 17:09
Praviloma moraš išpektorja poklicati prej in ti on odredi sanitarni odstrel. Če ga pokličeš potem, pa ugotavlja ali je bil odstrel upravičen.
V praksi pa tako: skrajšaš ji muke in napišeš pogin zaradi garij, pa ni nobenih komplikacij.

jereb
18. May 2016, 22:49
Komplikacije so, če strel ni vpisan.

Zakaj tajiti? Lisica je isto divjad kot katerakoli druga.

Preveč "zgrešenih lisic" je po naših gozdovih in menim da tudi v skrinjah.

Če kršimo predpise, jih ne rabimo. Če jih imamo, se ravnajmo po njih. Če jih je potrebno popraviti, jih popravimo (je pa precej težko 20 000 glav aktivirat).

Sršen
19. May 2016, 06:40
...
(je pa precej težko 20 000 glav aktivirat).
Najprej jih je treba sploh zbuditi. :icon_wink: